RAADSELS TekenplaatjeDe kleine heitgelaar Eventjes pret TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 JUNI 194 Na den slag by Solloem. HET DUITSCH- TURKSCHE VERDRAG Diplomatieke tegenslag, aldus Reuter. FRANSCHE SUCCES SEN IN SYRIË. Zeestrijdkrachten bombardeeren Britsche stellingen. De driedaagsche slag by Solloem. gekpelsras Hel verhaal van mynheer le, die sijn hoed verloor Britsche toestellen neer. hrt ifweren van vüandeiyke lndiUsnvallen op Duitsch gebied heb. oen zich de volgende bemanningen luchtlagen zeer onderscheiden: 1. Oberfeldwtbel Gildner, unter. oHizier Poppclmeyer en unter-officier Sollen,' luitenant Prinz zu Lippe, Unter-offizier Renette. 3. Eerste lui tenant Semrau, Unteroffizier Behrens. «ntCT offizier Peter. Oberfeld- webel Gildner behaalde in den afge- loopen nacht zijn 12de nachtelijke overwinning. 1TAUAANSCH LEGERBERICHT ontspanning van den vreemdeling zijn aangelegd. Men moet dus onder vow het publiek toegankelijke parken ver staan b.v. strandboulevards, parken, plantsoenen, dierenparken en -tuinen. Verder wordt er op gewezen, dat niet alleen plaatsen aan de kust alt zee- en strandbadplaats dan wel als vreem- delingenverk eersplaats zijn te beschou- wen, doch slechts die gemeenten, waar op het vreemdelingenverkeer haar stempel heeft gedrukt en die volgens haar bouwtrant en aanleg op het vreemdelingeswerkeer zijn ingesteld, zooals b.v. Scheven ingen, Katwijk, Noordwijk, Zand voort, Bergen enz. EEN VERDUIDELIJKING. x 1 De commssaris-generaal voor de Veiligheid maakt bekend: De Nederlandsche vertaling van de officieele bekendmaking van 31 Mei 1941 betreffende de verbodsbepalingen voor Joden heeft 'aanleiding gegeven tot ttmig misverstand. Een redactie in de Nederlandsche taal, die de gerezen onzekerheid buitensluit, wordt derhalve nogmaalsgepubliceerd: Ambtelijke bekendmaking. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied No. 20/19% wordt bepaald: Art. 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijks commissaris No. 189/1940 wordt ver boden: a) Het baden in het openbaar in zee-, strand zwembaden en overdekte badinrichtingen. b) Het betreden van voor het publiek toegankelijke parken en localiteiten, alsmede het huren van kamers in voor het publiek opengestelde logeergelegen heden (hotels, pensions, logementen), in zee- en strandbadplaatsen en vreem- delingenverkeersplaatsen, die "voor namelijk om gezondheidsredenen be zocht worden. c) Het bezoeken van paardenrennen als toeschouwer. Art. 2. Handelingen in strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en met geldboete tot 1000 gulden of met een van beide ge straft, voorzoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is be paald. De afkondiging geschiedt door middel van bekendmaking in de pers. AH. 3. Deze regeling treedt in wer king op den dag harer bekendmaking. Voorts wordt op het volgende ge wezen: Als voor het publiek toegankelijke parken, waarvan de toegang voor Joden ui badplaatsen en vreemde- lingenverk eersplaatsen verboden is, OOK AANVALLEN OP HAVEN WERKEN EN VLIEGVELDEN IN ENGELAND. Het opperbevel der Duitache weer macht deelt mede: Bij de emdgevechten ten Zuiden van Solloem in Noord-Afrika zijn opnieuw Britsche pantserwagens vernietigd en in luchtgevechten zea Britsche vlieg tuigen neergeschoten. In den ochtend van den 18den Juni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw militai re doelen van de Britsche vlootbasis Alexandrië met suw-s bestookt met zware brisantbommen In de wateren rondom Engeland beeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijande lijke koopvaarders met een gezamelij- ken inhoud van 5000 ton, die in een krachtig beschermd convooi ten Noord oosten van Cromer bóeren, tot zinken geBracht. Gevechtsvliegtuigen hebben met succes de havenwerken van Great Yarmouth en vliegvelden in Hef Zuid oosten van Engeland gebombardeerd. In versterkte mate zijn den laatsten tijd overdag en des nachts mijnen ge legd voor talrijke Britsche havens. Op nieuw heeft de Brtsche scheepvaart daardoor ernstige belemmeringen on dervonden en verliezen geleden. Af- deelingen gevechtsvliegers van de luchtvloot van generaal veldmaar schalk Kesselrmg hebben m die opera ties een bijzonder belangrijk aandeel gehad. Duitsche jagers hebben gisteren overdag vier Britsche jagers neerge schoten, toen Britsche vliegtuigen het bezette gebied langs de kanaalkust trachtten te naderen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen op het kustgebied van West-Duitschland laten vallen. Eenige burgers kwamen om het leven of wer den gewond. In woonwijken, onder meer te Hamburg en Bremen, werden eenige gebouwen vernield of bescha digd. Nachtjagers en afweergeschut hebben buitengewoon veel succes ge- In een specialen commentaar op het vriendschapsverdrag tusschen Duitach- lari en Turkije verklaart Reuter, dat mei. niet moet trachten tc verhelen, dat het verdrag een diplomatieke tegenslag voor Engeland beteekent. Reuter noem» het verdrag eeu logisch gevolg yan de gebeurtenissen van het vorige jaar in Frankrijk en van dit jaar in Griekenland, de Aegei- sche Zee en op Kreta. TOESTAND IN OOST-AFRIKA ONVERANDERD Het 379ste communiqué van het Ita lia anschc hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika bleef de luchtmacht de terugtrekkende resten der Britsche troepen bestoken. Men gaat thans over tot de zuivering van het terrein, ter- wfll de gevangenen en het door den vijand achtergelaten materieel bijeen gebracht worden. Het aantal buiten ge vecht gestelde vijandelijke pantser- wagesn bedraagt ongeveer 200. Tijdens luchtgevechten zijn nog zes vijande lijke toestellen neergeschoten. Gedu rende de vier dagen van den slag bij Solloem heeft de Britsche luchtmacht dus 42 toestellen verloren. De verdedi gingswerken van Tobroek en Mersa Matroeh zijn gebombardeerd. Britsche toestellen hebben opnieuw Benghazi gebombardeerd. In Oost-Afrika is de algemeene toe stand in het gebied van Galla en Sida- mo onveranderd gebleven. Bedrijvig heid van artillerie rondom Gondar. BESCHERMING YAN PARTIJ-UNIFORMEN. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: Zooals bekend is par. 5 van de wet tegen arglistige aanvallen op «iaat en partij en tot bescherming van de par ty-uniform»! ook van kracht in de bezette Nederlandsche gebieden. Dit voorschrift zegt oa., dat elkeen, die officieele party-uniformen, uniform- onderdeelen, umformstoffen, vlaggen of insignes van de Nationaalsocialisti- sche Arbeidersparty, haar onderafdee- lingen of (ie bij haar aangesloten orga nisaties als' beroep vervaardigt, in voorraad heeft, te koop aanbiedt of an derszins in den handel brengt, daartoe een vergunning noodig heeft. Deze ver gunning wordt in het Duitsche ryk ver strekt door den rijksthesaurier van de N.S.D.A.P. In verband met de bezetting van Nederland is er echter een groote vraag naar de vermelde artikelen ont staan, waaraan is voldaan door bemid deling van de Duitsche dienstinstanties alsmede door deels uitgebreide bestel-, lingen van individueele Rijksduitschefs bij Nederlandsche producenten of han delsfirma's, zonder dat het in elk af zonderlijk geval mogelijk was, de wet- teiyk voorgeschreven vergunning te verkrijgen. De op 18 Juni in werking getreden verordening no. 107/41 van den Rykscommissaris brengt hierin verbetering, zq bepaalt, dat de vermel de vergunning voortaan door den Rijkscommissaris (commissaris-gene raal voor Bijzondere Aangelegenhe den) wordt verstrekt en stelt de voor- Volgens een uit Beiroet te Vichy ontvangen bericht hebben de Fransche luchtstrijdkrachten Woensdagavond vöandeiyke pantserafdeelingen in de buurt van Saida met succes gebom bardeerd. Anderzqda hebben Fransche zeestrijdkrachten de Britsche «tellin gen in dezelfde buurt beschoten. Op het Syrische oorlogstooneel hebben gemotoriseerde Franache strijdkrach ten zeventien vqaiideiyke officieren, onder wie een kolonel en 500 man schappen gevangen genomen en veel materieel buitgemaakt Beiroet werd in den nacht van 17 op T8 Juni drie maal gebombardeerd. Er werd slechts geringe schade aangericht. Onder de burgerbevolking werden zes personen gedooo en vqf gewond. ZWARE EISCHEN AAN DE TROEPEN Naar het D.N.B. vin welingelichte zijde verneemt, heeft de driedaagsche slag by Sollom den troepen buiten gewoon zware eischen gesteld. Des middags was (Ie gemiddelde tempera tuur 55 graden Celsius. De bemanning 1. Met M ben Uk een neger, met B een werktuig, met G onfris, met K zing ik met vele stemmen, met V ben ik een geul in de akker. VINDEHOEN RINGTEGENEEND tong, val ryk F 29 M»g, wed 3 14 naai A 65; Gj r Zoeter! t landan jordrecht Harwich Berlijn Vat de juffrouw vertelde Dapper stapt ze de klas binnen. Daar staat een jong blond meisje, dat voor alle nieuwelingetjes een vriendelijk woordje heeft en 4e allemaal een plaatsje gopft En vóór Letty 't weet is moeder verdwe nen. Ze hoort haar nog net zeggen „tot' straks". Dan begint de blonde juffrouw to pra ten. Ik ben blij dat jullie allemaal geko men bent, want ik heb jullie veel to ver tellen. Maar zeggen jullie mij nu eerst eens of jullie niet wat meegekregen hebt van huis om hier op te eten? Allemaal zwaaien ze met zakjes en trommeltjes. Alleen één klein meisje niet Maar als de juffrouw legt dat ze dat dan nu mogen opeten, krijgt 't kleine meisje van alle kanten wat toegestopt en heeft ze op 't laatst nog meer dan de anderen! De juffrouw vertelt al weer verder. Nu ga ik iemand op 't hord tekenen die helemaal niet kan eten. Van narig heid! Omdat hij zijn hoed heeft verloren. En daar staat de iemand" al op t bord. Hij bestaat uit een ophaaltje, een neer haaltje en nog een ophaaltje. En Letty roept ineena Een klein meleje stond voor een tuinhek, in afwachtende houding. —Wilt u het hek even voor me open doen, vroeg ae, toen een oude heer voor bij kwam. Zeker, zet deze, maar waarom doe je het self niet? Je bent toch groot ge noeg. Je, antwoordde a, meer de verf la nog niet droog, ziet u. Kleine Annie kwam met haar moeder voorbij een bioecoop, weer op een bordje stond: kinderen voor half geld. Annie verheugd: Kijk eens moeder, laten we hier neer binnen gaan en een broertje kopen, nu za zo goedkoop zijn. Wim was etout en moeder moest hem telkena beknorren. Eindelijk zei moeder: Hoor eens, Wim, het gaat me verve len dat ik je telkens moet verbieden. Als vader thuis komt, zal Ik hem vragen je eens onder henden te nemen. Wim dacht een ogenblik na en z«l toen: Moeder, wat zullen jullie doen. ale het vader ook verveelt? Ik altijd bier. Meer dan zegt de juffrouw: En je poppen den Letty? Die kun je toch niet alleen laten? Deer schrikt Letty van en ze holt neer hutten recht in moedert armen. En ang stig vraagt se: Hebben Uesje en Mi esje zich erg verveeld zonder mij? Dat valt mee, zegt moeder. Keer as zitten se naar je uit te kijken, want ie sijn nieuwsgierig, hoe je bet hebt gebed ea se willen gnag alles boren. Det Is een IS! Ren Ie zonder punt! En de punt is bet hoedje dat hij verloer! De andere kinderen kijken haar bewon derend een. la, Letty kan 't weten! Ze beeft el vier zusjes en een braerto op school I Nu tekent de juffrouw t le-hoedje. En de klas lacht en gezamenlijk moeien ae Dan mogen se hun lei nemen ea hun griffel en de juffrouw vertelt boe je nu moet doen om net zo*n mooie IE te ma ken als zij. Ba dc klas is daarmee zo druk bezig, dit aa allemaal schrikken ale de hel gaat en se neer huis mogen. Letty vindt allee zo leuk, dat ze vraagt: Juffrouw, vertelt altijd zulke leuke dingen ais van intjnbeer Ie? En I». jn zegt. roept Letty z'n ellen om de tafel ritten, vindt Letty het vanzelfsprekend, dat se 't middelpunt van de familie la en even natuurlijk, dat deze eerste schooldag wordt gevierd els een verjaardagI

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 5