li DE BONNENLIjST DE ARBEID VAN DE STICHTING ROTTERDAM 1940 E |XRS TE BLAD -* ZATERDAG 21 JUNI I94l Binnenland Er is veel gedaan in het belang van de oorlogsslachtoffers Hulp aan zakanliadan an Industrieelen Gestolen koe teruggevonden. Groote openluchtver- gaderihg van de N. S. B. Het eerste journalisten kamp geëindigd. Legesgelden voor Persoonsbewijzen. Overval In een bank. gebouw te Rotterdai^' c Huisvrouwen attentie! Zondag is het de laatste geldigheidsdag vaa: Bon 06 (aardappelen) Bon 22 en 24 (brood en gebak) Bon 36 en 98 (eieren) Bon 34 (koüie en thee) Bon 21 Bon 52 (peulvruchten) Bon 42 (sniker) (Ter dei T« raadhuize van Rotterdam heeft fineren de Stichting 1940 eenige be lang «rekkende mededeel ïngen gedaan omtrent de werkzaamheden van de dichting tn het belang van de oorlogs- dachtoilers te Rotterdam, terwijl iets li verteld over naaate toekomstplannen Voer een groot aantal zakenlieden uit het Rotterdamache bedrijfsleven is natuurlijk de verleening van molest- credieten nog altijd een zeer belangrijk onderdeel van den arbeid der Stichting Rotterdam 1940. Tot dusver zijn m het geheel verleend 5276 credieten tot een totaalbedrag van 25.686.867,50. Naast deze credietverleening heeft de Stichting Rotterdam 1940 van den aan- vang af ematige aandacht gewijd aan bet beschikbaar stellen van nieuwe bedrijfsruimten aan de gedupeerden uit bet Rotterdamache zakenleven. Wanneer wij dan de chronologische volgorde in acht nemen, moet in de eerste plaats in herinnering worden ge bracht, dat de Stichting Rotterdam 1940 reeda op 13 Juni 1940, aan den wet houder voor den technischen dienst kon mededeelen, dat zij door het departe ment van Financiën was gemachtigd tot financiering van den bouw van de eerste noodwinkela. Thans zijn door de gemeente in het geheel gebouwd 277 noodwinkela, terwijl er 18 in aanbouw zijn en is besloten tot den bouw van 30 andere. t Hulp aan kleine onder nemingen. Spoedig na Mei 1940 zijn ook de eerste maatregelen genomen om kleine industrieele ondernemingen, ambachts lieden, grossiers ,e.d. aan een nood- vestiging te helpen. Hiertoe zijn een tiental loodsen geplaats aan de Cool- haven, den Haringvliet en aan de Oosterkade, terwijl ongeveer 44 boog- ruimten onder het viaduct' van de Z.H.E.S.M. voor dit doel zijn ingericht. De Stichting Rotterdam 1940 heeft te dezen aanzien aan de gemeente tot een zeker bedrag credieten toegezegd. Voorts werd een twintigtal werk plaatsen aan den Sluisjesdijk ingericht van een meer permanent karakter, welke ongeveer eind December 1940 gereed kwamen. Op verzoek van de industrie-com missie zal in het verwoeste gedeelte van de stad een samenhangend gedeelte worden gereserveerd voor het tot stand brengen van betere noodruimten voor de bedrijven, welke in het bizonder zijn aangewezen op eep ligging bij de stads kern. Na eenig vakken en wegen is hiervoor beschikbaar gesteld de wijk, welke wordt begrensd door Teylinger- srtaat, Vijverhofstraa, Van der Duyn- strnat,* Bernardinastroat en Almonde- atraat, alwaar ruim 30.000 M.2 terrein kan worden uitgegeven. Betrekkelijk spoedig kon hier gelegenheid tot het stichten van noodgebouwen voor den tijd van tien jaren worden gegeven aan die ondernemers, welke over de noodige middelen beschikten om zelf te bou wen, Daarbij kon gebruik worden ge maakt van de aanwezige fundamenten. Hier werd vborsbands aan een acht tiental gegadigden tezamen 7700 M.2 terrein uitgegeven, waaTop is of Wordt gebouwd. Reeds thans kan men deze bouwsels, wanneer men met dén Hof- pleintrein naar Den Haag rijdt of zich de moeite van een wandeling in het betrokken stadsdeel getroost, zien ver rijzen. Het was evenwel van den aan vang af aan duidelijk, dat hiermede niet kon worden volstaan. Velen kunnen zich nu eenmaal niet de weelde ver oorloven om uit eigen middelen een noodgebouw te stichten. Het was de Stichting Rotterdam 1940 een groote voldoening, dat zij na ernstige onder handelingen met het departement van Financiën verlof heeft gekregen een crediet van 200.000,beschikbaar te stellen om in de bedoelde wijk van overheidswege op de bestaande funda menten gebouwtjes tot stand te laten brengen, welke aan gegadigden kunnen worden verhuurd. Evenals de eigen bouw in dit stadsdeel zullen zij kunnen blijven staan tot Wanuari 1951. Er is thans 1000 M.2 bedrijfsruimte in aan bouw, welke ongeveer 15 Juli gereed zal komen, terwijl zoo juist opdracht kop worden gegeven voor 2000 M.2 bdjttïjfsruimten, verdeeld' over 10 objecten, welke naar het zich laat aan zien in October gereed zullen zijn. Voorts heeft het departement nog gelden i fonds perdu beschikbaar ge steld om bij de uitwerking van dit plan verder noodige voorzieningen te treffen. Bovendien heeft de industrie-com missie studie gemaakt van de mogelijk heid om verzamelgebouwen voor kleine industrieën tot stand te brengen, gpoals deze in het buitenland reeds eerder waren verrezen. Het is thans de be doeling aan den Oostzeedijk een vijftal gebouwen met kelder, beganen grond en drie verdiepingen met een gezamen lijk vloeroppervlak van ongeveer 8000 M.s, tot stand te brengen. Töt haaT poote vreugde mocht de Stichting Rotterdam 1940 het departement van Financien bereid vinden om haar in de gelegenheid te stellen ook dezen bouw te fmancieere». Voorfoopig is voor dit doel tegen een matige rehte en op een «2°«taatenniju een bedrag van 800 000,ƒ900.000,— beschik paar gesteld. Aan de plannen wordt hard gewerkt Terreinen industrieën. Tenslotte zal Rotterdam voor bet aantrekken van nieuwe industrieele ondernemingen gunstig gelegen in dustrieterreinen ter beschikking moe ten kunnen stellen. Het is daarom be moedigend te kunnen mededeelen, dat reeds is begonnen met het opspuiten van de daartoe bestemde terreinen in den Spaanschen polder. Indien geen te. gensiagen worden ondervonden, hoopt men, dat 't eerste gedeelte begin 1942 bouwrup zal zijn. Het ligt in de bedoe ling in het Zuidelijke gedeelte van dit nieuwe industrieterrein langt de spoor, lijn naar Schiedam enkele grootere ge bouwen door uit de binnenstad ver dreven bedrijven tg doen oprichten. In de omgeving daarvan zullen ook terreinen voor kleinere gebouwen beschikbaar worden gesteld. Naarmate het geheele complex gereed komt, zullen uiteraard meer vestigingen mogeljjk worden. WAS INTUSSCHEN REEDS GESLACHT. Op dë eergisteren van een weiland in den Noorder IJpolder te Amsterdam gestolen koe heeft de politie der ge meente Landsmeer reeds heden beslag kunnen leggen door zich toegang te verschaffen tot een kelder aan den Landsmeerderdijk. Hier vond men het inmiddels geslachte beest terug. Bovendien trof men in een kelder enkele schapenhuiden aan, welke vondst vermoedelijk verband houdt met een diefstal van twee schapen, welke enkele dagen geleden, eveneens in den Noorder IJpolder werd ge pleegd. Verdacht van diefstal en frauduleus slachten is de bewoner wan het bfe- wuste perceel ingesloten. De Amsterdamsche recherche heeft voorts in Landsmeer een tweede per soon gearresteerd, J. v. Z. genaamd, tegen wien ernstige verdenkingen be staan, d?t hij met groote regelhnaat vleesch, afkomstig van clandestien ge slacht vee, in de hoofdstad verkocht. Deze aanhouding was het gevolg van de reeds gemelde huiszoeking in de le Hugo de Grooi straat, waarbij 10 kg. varkensvleesch werd gevonden. Aan de hand van het nummer der auto, waarmede hier regelmatig vleesch Wyd vervoerd, kon de Landsmeerder in arrest wordën gesteld. Ook de kooper is ingesloten. IMPORT VAN ZOUTEVISCH Door de medewerkingvan de ver schillende regeeringsinstanties is het aan van Toor's handelmaatschappij N.V. te Vlaardingen gelukt een part ij van ruim 2800 heele vaten met een inhoud van circa 100 kg. netto; zoute- visch-filet te importeeren. Deze partij is reeds begin dezer week in Holland aangekomen en over een evenredige en rechtvaardige verdeeling onder de diverse haring- en vischhanaelaren in Vlaardingen wordt momenteel nog onderhandeld. Deze impèrt beteekent weer werk voor vele kuipers en pakkers en met vreugde wordt deze lading dan ook in Vlaardingen tegemoet gezien. Mede in verband met de voedselvoorziening in ons land is het te hopen, dat deze eerste partij door meerdere en groote. re ladingen zal worden gevolgd. «ede VAN IR MUSSERT. De Nationaal-Sociaiistische Beweging heeft gisteravond op het terrein van „Houtrust" te 's-Gravenhage een groote openluchtsamenkomst gehouden, waaraan tienduizenden leden gn geest verwanten hebben deelgenomen. Medewerking verleende dé W.A. met zijn harmoniekapel en de Nederland- sche S.S., onder oppercommando van den heerbanleider Feenstra. Aldee- lingen van deze troepen, met inbegrip van de motor-W.A., maakten bij den aanvang van den avond te zeven uur een défilé langs de tribunes. De leider der beweging, ir A. A. Mussert, werd met aanhoudend houzee geroep ontvangen en nam vervolgens het woord. In geen honderd jaar, zoo zeide spreker, heeft ons volk zulk een groote omwenteling beleefd als thans. Het is te begrijpen, 'dat de Hollanders nu de kluts zijn kwijt geraakt, doch waar is het gezond verstand van de nuchtere landgenooten gebleven Het antwoord hierop is eigenlijk eenvoudig. Het wil de waarheid nog niet zien. Spreker wilde daarom dezen avond enkele een voudige waarheden zeggen. Om te be ginnen hebben wij onze dagelijksche beslommeringen in oorlogstijd, een tijd, die moeilijkheden met de voedselvoor ziening met zich brengt. Er ia in ons volk een tijdvak geweest, dat wij het tijdperk van de voedaelvernietiging en van de werkloosheid konden noemen. Wij, nationaal-socialisten hebben altijd weer gewezen op de onzedelijkheid van de voedselvern ietiging, die op zog groote schaal jarenlang geschiedde. De werkloosheid bracht honderd duizenden aan den rand van den af grond. Nu is het zoover gekomen, dat degenen, die het eens heel goed had den, ook niet alles meer kunnen koo- pen. Spreker wijdde vervolgens aandacht aan het geestelijk gemis in onzen tijd. Voor velen is het belangrijkste mis schien, dat er nog geen Kamerzittingen meer worden gehouden, en dat er geen TOERNOOI VAN PENBIDDERS. Het AJ4i>. sdhrijft: De eerste lichting journalisten, welke op initiatief van den Raad van voor lichting van de Nederlandsche pers een week op het oude kasteel „De Cannen- burgh" bjj Vaaasen op de Veluwe heeft doorgebracht, 1a vanmorgen afge zwaaid. Het was eenerzijds een moedig afscheid. Men was gekomen als colle ga's en wist niet wat <teze vacantie- week in dit romantisoh oord zou brc gen. Het kwam zelfs deze heeren, die toch wel iets gewend zijn,, nog wat vreemd voor. Nimmer werden journa listen op deze wijze bijeengeroepen. Anderzijds weid dit afscheid geken merkt door een sfeer van voldoening en dankbaarheid. De organisator van deze katnpenreeks zei het aan het slot zoo terecht: „Gij kwaamt als piijnhee- ren en gij gaat heen als kameraden". Zoo was het en niet anders. Alles zat intusschen mee, er was letterlijk niets, dat roet in het eten gooide. De geheele week was het historisch slot overkoe peld door een strak blauwe lucht, de gansche bevolking van Vaassn en vooral de jeugd leefde van den aan vang af met de door de heete zomerzon gebronsde kasteelbewoners mee en ook het programma dat de cultureele orga nisator Goedhuy# en kampcommandant Learbuch hadden, verzorgd, droeg er toe bij, dat dewemming niet beter en het succes niet grooter hadden kun nen zijn. Woensdag sprak de i heer Nachenius over het onderwerp „Volk en Ras". Hij hield een breed gedocu menteerd betoog, waarin er op werd gewezen, dat de rassentheorie hierop gefundeerd ia, dat het Noordras, waar van de Germanen een onderdeel vor men, ten onder dreigt te gaan. Deze ondergang dient in het belang van ons volk te worden voorkomen. Het Noord ras wordt thans opgesloten in een be lachelijk klein gebied en juist daardoor dreigen er allerlei gevaren voor dit ras. Het dient weer sterk te worden, opdat het weer een sterke politieke macht in de wereld zal gaan vormen. Voorwaarde hiertoe is echter, dat het gezond blijft, en dat de leidende figu ren, die in alle lagen van het volk worden aangetroffen, naaT voren zuL len treden. Zij vooral mogen niet uit sterven. De heer Wouter Hulstijn, persadvi seur van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, hield in den loop van dezen Woensdag een referaat over het voor dit gezelschap wel heel bekende onderwerp: „Het schrijven voor de krant". Hij betoogde, dat de krant naast een interessanten inhoud en een aangenamen vorm, vooral gezag moet hebben. Verder moet zij leerzaam zijn. Zonder edhter in „schoolmeesteren" te vervallen en zij moet moreel op een hoog peil staan. Het zijn deze richtlij nen, welke de journalist bij iijn dage lijksche werk in acht dient te nemen. Een hoogtepunt van dit eerste kamp vormde ongetwijfeld de voetbalwed strijd, waartoe de kasteelbewoners wellicht geïnspireerd door het in de hal hangende portret van den krijgslusti- gen ridder Maarten van Rossum •'e Vaassensche jeugd hadden uitgedaagd en welke strijd Woensdagavond werd gestreden. De Vaassennsche voetbal ploeg vocht als gold het hier een le venskwestie en ook de penridders stel den alles in het werk om als overwin naars het strijdperk te verlaten. Het elftal van Vaaasen had evenwel een voordeel, dat uiteindelijk beslissend bleek te zijn. Het liet zich aanmoedi gen door een groote schare dorpsgenoo- ten, wier kreet: „Laat je niet kisten door die journalisten" dermatie moi reerde, dat de wedstrijd met 75 in het voordeel van Vaasen eindigde. Mis schien was de lichamelijke toestand van de kampbewoners, als gevolg van dit tournooi, oorzaak, dat de voorlaat ste kampdag heel rustig begon, 's Mid dags hield de procureur-generaal bij verslagen meer verschijnen van het geen de geachte afgevaardigden in het parlement hebben gezegd om de be langen van het Nederlandsche volk te behartigen. Het gemis is echter van heel wat minder belang, dan het te kort aan volvette kaas. De heeren, die ons, nationaal-socialisten, in de ver kiezingscampagne van 1937 in het zonnetje hebben gezet, en die zoo aan het parlement gehecht waren, dat nu grootendeels verdwenen is en voorzoo ver zij nog aanwezig zijn, koesteren zij HOg «slechts één wensch: Als vergeten buïgers te leven. Dat neemt niet weg, dat zij tot den veertienden Mei 1940 hebben geregeerd en dat zü niet in staat zijn gebleken den oorlog van ons land af te houden. Zij hebben gezegd tot onze soldaten: gaat naar.de Grebbe linie en de andere stellingen en verdedigt het vaderland. En toen onze jongens daar aan het vechten waren, gingen zij er zelf vandoor. Het tragische is, dat zij nü uit een hoekje, waar zij zich veilig wanen, terwijl zij ons weer- en regeeringloos hebben achtergelaten, ons volk tegen de bezetting ophitsen. Goddank echter is het vaderland er nog en dat wordt ons niet ontnomen (luiden bijval). Onze volkskracht moet ongeschonden blijven en wanneer wij dan ook Indië mogen behouden, dan zal ons volk niet slechts er weer boven op komen, doch sterker warden dan het ooit tevoren geweest is. Wü, nationaal-socialisten, hebben onze keus *1 vele jaren geleden gedaan, en wij zullen er voor vechten, dat ons volk de plaats verkrijgt, die het in het nieuwe Europa toekomt. Wij kunnen vriend en bondgenoot van Duitschland worden en wü zullen dat worden. Wel zijn er nog veel menschen. die zeggen, dat alles weer in orde' zou komen als Engeland maar won. Nu echter de feiten bewijzen, dat Enge land niet meer in staat is te winnen, zeggen zij: Amerika zal de zaak van Engeland nog wel in orde maken. Maar er ligt een oceaan tusschen Amerika en Europa en die is zo o diep en aoo breed,, dat er nog heel wat schepen in kunnen verzinken, voor dat het mogelijk zal zijn daaroverheen een brug tusschen beide werelddeelen te bouwen. het Haagsehe Gerechtehof, mr. dr. R. van Gen echten, een met veal overtui gingskracht uitgesproken voordracht over de levenshouding van den mensch, die dezen tijd verstaat. Op deze voor drachten, en ook op die van den vori- gen dag, volgden uitvoerigen en in kameraadschappelijke sfeer gehouden gedachtewisselingen. In tegenwoordigheid van enkele gasten ook journalisten, aie in den loop van den middag met buitenge woon kampceremonieel van het station waren gehaald en die zobder eenige moeite in de kampfamilie werden op genomen werd Donderdagavond in de groote hal van het romantische ridderslot het afscheidsfeest van dit eerste kamp gevierd in den vorm van een gezelligen kameraadschapsavond. Dat het aan stemming en aan origina liteit niet ontbrak, behoeft natuurlijk nauwelijks te worden gezegd. Heel lang duurde dit samenzijn. De kame raadschap werd voor eeuwig bezegeld. Het feest werd opgeluisterd door d»n bekenden Veluwschen klein-kunste- nzar Jan van Riemsdijk, die, bijgestaan door zijn echtgenoote, op het bordes van het eeuwenoude slot, zijn Veluw- sche liedjes zong. Zijn bijdragen tot het welslagen van dit festijn, een mooi en interessant vooibeeld van nationale volksche kunst, oogstte grooten bijval. Aan het slot van den avond sprak de heer Meyer Schwencke, de aïgemeene organisatoi van deze kampen, plaatsvervangend president van den Raad van Voor lichting, een toepasselijk woord van af scheid. Zooals in het begin werd ge zegd, merkte hij op, dat men als mijn- heeren was gekomen om als kamera den weg te gaan. De sfeer, welke dit eerste kamp kenmerkte en welke on getwijfeld ook die van de drie nog vol gende kampen zal zijn, had niet beier geschetsi kunnen worden. Di: is van groot beilr.g zco voegde hij er aan toe. Gij allen komt uit alle deelen van Nederland, gij zijt van elke godsdien stige en politieke richting en gij hebt u u in de afgeloopen week eer. gevoeld. Het is gebleken, dat er in feite geen verschillen tusschen u bestaan. Gij bleekt kameraden te zijn, die slechts een doel voor oogen hebben: Het be lang van het Nederlandscije volk. Dat feit is daarom zoo belangrijk, omdat het voor u het bewijs moet zijn, dat wat in kleinen kring kan, ook in een getegel volk'mogelijk is. Vrijdagochtend werd in de slotgracht een tournooi gehouden. Het geschiedde volgens alle regelen der kunst, echter met dit verschil, dat de strijdende rid ders gedragen werden Hoor wankele roeibootjes m plaats van steigerende rossen, dat het wapen een ordinaire bezem was in plaats van een lan^s en dat de verliezers niet in het zand plof ten, maar in het water, wellicht tot groote hilariteit van de groote scholen karpers, welker rust op dezen uitge- zochten zomermorgen wreedaardig werd verstoord. Spontane instemming had de heer Wouter Hulstijn, toen hij na afloop van dit spiegelgevecht in warme bewoordingen den organisato ren van dit kamp dank bracht voor hun arbeid voor da wijze, waarop zij h« dit gwzelschap van diverse plui mage een kameraadschappelijke en eensgezinde sfeer hadden weten te brengen, hetgeen voor de eenheid van het Nederlandsche volk van onschat bare beteekenis is. Nadat het gezelschap opgravingen nabij het kasteel onder leiding van dr Bursch had bezichtigd, is deze eerste lichting, afgezwaaid. Vanmorgen reeds is de tweede lichting aangetreden. MAXIMUMPRIJS VOOR BEENDEREN. De secretaris generaal van het depar-' temër.t van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft bepaald, dat de prijs, waartegen beenderen aan fabrikanten mogen worden te koop aargeboden, of verkocht, ten hoogste ƒ5,50 per K.G. franco fabriek bedraagt. Degenen, die nog van èléening mochten zijn, dat straks de Engelschen weer te Schevennigen aan land zuilen komen, en dat de N.S.B-ers zullen worden vermoord,in welk gevat er voor hen weer een heerlijk leven zal komen, weten heel goed, dat wij hen in het tegenovergestelde geval niet zullen vermoorden. De moordgedachte immers gaat niet van ons, maar van hen uit. Hebben zij wel eens bedacht, welk een strjjdtooneel het hier zou worden, indien zij hun zin kregen? Het zou voor Europa alleen maar op bolsjewisme tiitdraaien, want dat is de consequentie van een dergelijke mentaliteit Doch wij behoeven niet bevreesd te zijn daarvoor, want de volkeren van Europa's vasteland wor den aaneengesmeed en er zal een bond van Germaansche staten komen en wie dien bond aanvalt, krijgt niet met een stuk, maar met het geheel van 150 milioen inwoners te doen. En spreker zou wel eens willen zien, wie ter wereld die nog klein zou kunnen krijgen. Spreker weet, dat Hitier het beste met ons volk voorheeft Geen levend mensch is echter zoo gehoond en be lasterd als hij en dat geschiedde door het geestelijk rapalje, dat zooveel edels niet kan verdragen. Alle machten werden daarop losgelaten. Doch wij hebben het groote geluk, dat hij ook voor ons volk de groote leid-ster is. Wij begonnen tien jaar geleden, beu van de heerschende politieke verwar ring, den strijd tegen het kapitalisme en de democratie. In 1935, toen wij in een groot tentencomplex, in de omge ving van Den Haag want er was in de stad geen terrein voor ons be schikbaar een grootsche samenkomst hielden, heb ik. aldus spreker, gezegd, dat wij, Nederlandsche nationaal-so cialisten ons solidair verklaarden met de zwarthomden van Mussolini, die toen den strijd tegen Abessinie voer den, en met de bruinhemden van Hitier De heeren aan .den anderen kant hebben toen gezegd: Wij zullen die N.S.B. bestrijden. Ervjadst hebben tij gedaan met terzijdestelling van lederen vorm van fatsóen, op een wijze, als met geen pen valt te be schrijven. De opperleiding van die bestrijding VERHOOGING AL8 STRAF MAATREGEL. Van bevoegde zijde mtigt men nogmaals de aandacht op/len besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken van 7 Mei 1941, houdende aanvul-' ling van het besluit persoonsbewijzen Hierin wordt het volgende bepaald: „Is de gerechtigde een hem bij of ingevolge' het eerste lid van srtikei 6 opgelegde verplichting niet, niet be hoorlijk of niet op den vastgestelden tijd nagekomen, dan kan de burge meester, onderscheidenlijk het hoofd der rijksinspectie, het recijt aan leges verhpogen tot twee gulden." Hieronder volgen de Verplichtingen genoemd in het eerste ltd van art. 6: „Ieder gerechtigde is Behouden) op verlangen van de met de^zorg voor de uitreiking van persoonsbewijzen Ce- laste autoriteiten of ambtenaren: 1) Naar waarheid alle opgaven of inlichtingen te verstrekken, welke noodig of wenschelijk kunnen zijn voor he» vaststellen van zijn identiteit, zijn burgerlijken staat en zijn staat van Ne derlander, Nederlandsch onderdaan, als bedoeld bij de wet van 10 Februari 1910 (Staatsblad no. £5), sedert gewij zigd, of vreemdeling; 2) Het vereischte aantal goedgelij- kende photo's, overeenkomstig de voorgeschreven grootte en uitvoering, in te leveren; 3. Onder toezicht vingerafdrukken te plaatsen of te laten nemen; 4) Onder toezicht de vereischte handteekeningen te plaatsen; 5) De voor het signalement ver eischte gegevens te verstrekken of te verzamelen; 8) In geval v»r> twijfel aan zijn identiteit of aan de juistheid der door hem voor het signalement verstrekte gegeven, zich, indien zulks wordt ge vorderd, te onderwerpen aan een door een vanwege den burgemeester of het hoofd der Rijksinspectie aan te wijzen geneeskundig in te stellen onderzoek en ook overigens de medewerking te verleenen, welke noodig wordt geacht; 7) Voor het opmaken en voor de ontvangst van een persoonsbewijs en ook overigens ten behoeve van aange legenheden, rakende de uitvoering var dit besluit, op de eerste uitnoodiging in persoon te verschijnen ter secretarie der gemeente, ter plaatse, op den dag en binnen de uren, op de uitnoodiging aan te geven, of, zoo de uitreik hsg moet plaats hebben door het hoofd dar rijksinspectie, ten bureele van die in spectie. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET ONDERWIJS IN HANDEN ARBEID IN NEDERLAD. De Vereeniging tot bevordering van het onderjvijs in handenarbeid in Ne derland schrijft ons, dat door haar is ingesteld een orgaan, dat de vereeni ging in staat moet stellen haar taak: ..Handenarbeid in den meest uitgebrei- den zin van het woord bij opvoeding en onderwijs te bevorderen" doeltref fender te vervuilen. De instelling bestaat uit een centraal orgaan en een aantal verspreide leden. Dit centraal orgaan „Centrum van voorlichting en propaganda" (C.V.P.) is gevestigd te Amsterdam (Parama- ribostraat 8). Tot het centrum behoort verder een staf van deskundigen, die in verhand met de vele terreinen waarop handen arbeid beoefend wordt of beoefend be. hoort te worden, in een aantal secties zijn verdeeld»,Het aantal seoSies is niet nauwkeurig begrensd, begonnen wordt met die, waaraan voor het oogereblik de grootste behoefte is. Alle belangstellenden of geïnteres seerden (al of niet lid van de vereeni ging) kunnen zich om voorlichting wenden, zoowel tot een der consuls, als tot het C.V.P. was in handen van den Engelschen ge heimen dienst, want het was de Secret Service, die de hetze tegen ons aan voerde. De inlichtingendienst van het Nederlandsche leger was niets anders dan een filiaal van den Engelschen Secret Service. De nationaalrsocialia- ten werden beticht van de gemeen heid, dat zij hun eigen volk zouden wilien aanvallen en er zijn nog altijd menschen, die beweren, dat de Neder landsche weermacht den strijd niet zou hebben verloren, omdat ons leger tezamen met de toenmalige bondge- nooten niet tegen het Duitse he was opgewassen, maar omdat wij, N.S fi ers den boel hadden verraden, al heb ben de feiten bewezen, dat hetzelfde Duitse he leger ook België, Frankrijk, Joego-Siavië, Griekenland enz. heeft verslagen. De Duitsche weermacht was en. is volkomen superieur en de Nederland sche weermacht heeft de nederlaag in enkele dagen geleden, omdat ons officierencorps bij verre niet voor zijn taak berekend was. Wel zijn er offi cieren, die hun uiterste best hebben gedaan, maar daarnaast waren er. die lafhartig de vlucht hebben genomen. Zoo is de generaal, die de Grebbe linie moest verdedigen, het eerst op de vlucht geslagen, maar hij zal dezer dagen voor het geTecht moeten komen om zich voor die lafhtlrtige' vlucht te. verantwoorden. Tot ziin vreugde kan spreker zeggen: DeN.S.B. marcheert en zij is in één jaar tijds driemaal zoo sterk geworden. De N.S.B. durft de verantwoordelijk heid aan, want er is een kern gebouwd in negen jaren van strijd, op wier schouders de toekomst kan worden ge legd. Er zal hier een volkseenheid komen, die de gerechtigheid zal doen zegevieren. Dit volk zal zijn plaats verkrijgen, omdat het op een grondslag van eenheid zal berusten, en wij zullen het leiden, omdat wq het liefhebben. Gaat straks, zoo eindigde spreker, weer blijmoedig aan den arbeid, de lichtende toekomst tegemoet. Ingevolge den wensch van den leider werd nu gemeenschappelijk gezongen: „Alle man van Neerlands stam, voelen zich der vaad'ren zonen". De samenkomst was hiermedp be ëindigd. EEN BUIT VAN RUIM /jSH# Woensdagmiddag j.l. even half vu, in een hulpgang van een binkiuS*? aan deiACoolsingel, waarin tw»k w kiersfirma's zijn gevestigd, een van een Rotterdamsche firma daïïï J. B., door een onbekend gebléven zijn gevestigd, een k«sZ; gebieven p», soon aangevallen, op oen grond eedJ ten en beroofd van een bedrso bankbiljetten van 135.490, dat Lbü* gen was in een witte enveloppé dJka onder den arm droeg. Het poiitiT^ derzoek is in vollen gapg, maar rade» aanwijzingen zijn er nog niet De kassier B. begaf zich als gewon, lijk even over hail vier met het aau zienlijke geldbedrag naar de bank einde dit in de safe op te bergen' verband met een verbouwing is' teT zijde van het bankgebouw een houte hulpgang aangebracht, die afgeslote is door een gesloten dubbele deur m2 daarachter tochtdeuren. Tot half vin staan de buitendeuren op een haak open, maar om half vier doet de pon tier ze eiken dag van de haken, omdit dan de bezoekuren voor het publiek ten einde zijn. Deze deuren kan men ech ter gewoon openen. Iemand, die van buitenaf binnentreedt^ ziet dan de eer- ste oogenblikken in den langen, slechts spaarzaam verlichten gang heel weinig. Er moet zich iemand in dezen gang achter de tochtdeuren hebben opge steld, die den kassier na zijn binnen treden heeft overrompeld. Tengegolgg van zijn val is de kassier bewusteloos geraakt en toen hij korten tijd later bijkwam, bleek de enveloppe te zjju verdwenen. Een bezoeker, die na heis binnenkwam, vond hem terwijl hij nog op den grond lag. Ieder, die inlichtingen omtrent het gebeurde kan verschaffen, wordt ver zocht zich te melden bij den commit, saris van politie, groep n van dea iustitie-dienst, hoofdbureau van politie^ Haagscheveer. GEREGELD TRICHINE-ONDERZOEK IN SLACHTHUIS DEN HAAG. Binnenkort zal bij het openbaar slachthuis in Den Haag een geregeld onderzoek van het varkensvleesch op trichinen worden ingevoerd. Voor da apparatuur en verdere voorzieningen wordt door B. en W. een bedrag vaa 9800 aangevraagd. Nog «rezen JILEK Op her, r ache tkh i kuisve: feme Vele eer te waren kers (king, fewaa Berke lechnii heemn Uit waar Jtrarei Nai AARDAPPELEN. A 071 t/m. 29 Juni, 2 kg. BLOEM. BI. 9; t/m 13 Juli, 50 gr. brood of Mi rantsoen gebak, of 35 gr. meeU bloem. BOTER-MARGAMNE. Bo. 19 en 28; t/m. 29 Juni 250 a boter. Vetkaart: idem ((net reductie), BROOD-GEBAK. Br. 23; t/m. 6 Juli, één rantsoen. EIEREN. *1; t/m. 29 Juni, 99; t/m. 6 Juli één ei. GORT. -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, Mi pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN enz. 44; t/m. 10 Augustus, pond. KAAS. 67 en 77; t/m. 29 Juni, 61 en 78; t/ffl, 13 Juli, 1 ons. KOEF1E-THEE. 46; t/m. 20 Juli Vt p. koffiesurrogall of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden, letter M en Ne Ben ao. 02 K.F. 30 Juni. MACARONI-VERMICELLI enz. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA ens. 55; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MELK. Me. 22; t/m. 2» Juni, 1% liter. PEULVRUCHTEN. 57; t/m. 6 Juli, 1 pond. PETROLEUM. Pet. U; t/m. 10 Aug, voor keuken I» RUST. 43; t/m. 13 Juli, pond. SCHEERZEEP. K (textiel), t/m "1 A-g. 1 rantsoe* SUOUR 56; t/m. 6 Juli, 1 kg. VLEESCH. VL 1»; t/m. 23 Juni, ran»»» vleesch/vleeichwaren. Vleescliwsi«j VL 19; t/m. 23 Juni. W rantsoen (verduurzaamd gevolgte). ZEEP. 35; t/m 29 Juni, 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappelen: Me.-melk; BL-bl Bo -boter; Br -brood: Per.-penode, vleesch. Geen toevoeging A1»- kaart. De fa 4>' Sprak 6gde Te' fc'he i Iers 1 tnaa tol niet Zijn Scheg Wek king] Fan 6a z We

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2