eede blad SPORT Vuurtorenwachter MAAND^h 23 JUNI 1941 STADSNIEUWS Eondheids- en melk- tróledienst voor de AT A AAK ANNEER tii Uitreiking distributie bescheiden. Uit vroeger tijden. Droevig ongeluk op spoorbrug. R.K. Metaalbewerkers- bond viert 30-jarig bestaan. Glasschildering Johannes den Hooper Haastrecht vrijwel uitgeschakeld. D. H. L.-Haastrecht 1-0. B. E. C. II-O. N. A. III 1-6. Gouda III-C. V. V. III 2—0. FEUILLETON en 1 Wordt I voos I et i rul- I ver» klaar» I eren den I ver- W EK %CW. utl^ch# I aci» N Mndeeh» 1 *7 I I werv I CULOSE-GEVALLEN IN 19» VERDER GEDAALD culosegevallen Thalia Theater: Onder gele vlag (met '."1JAj__ _J__I J i Hans Albers, Dorothea Wieck en I 194Ü Verder gedaald*" Olga Tschechowa). Aanvang 8.15 uur. Reünie Bioscoop: Amsterdam b(j nacht (met Piet Kohier en Louis de Bree). Aanvang 8.15 uur. Schouwburg Bioscoop: Schaduwen der duisternis (met Rudolph Fernau, ritz Kampers, Christine Grabe eri Ellen Bang). Aanvang 8.15 uur. 13 Juni 11 uur De Zalm: Openbare ver- kooping door notaris J. van Kranen burg. 23 Juni 8 uur Voormalige Ambachts avondschool: Cursus transportcoionne Roode Kruis dames. 24 Juni 1 uur Achter de Waag: Ver trek excursie Ned. Vereeniging van Huisvrouwen naar landbouwbedrijf in Zuidplaspolder; 24 Juni 7.34 uur Stadhuis: -Vergade ring van den gemeenteraad. 24 Juni 8 uur Diaconessenhuis De Wijk: Concert mondaccordeonvereeniging „Crescendo". 25 Juni 7.34 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 25 Juni 8 uur Daniël: Cursus E.H.B.O. 26 Juni 7.34 uur Leger des Heils: Heiligingsdienst. 26 Juni 7.36 uur Vrije. Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 2 Juli 89 uur Oosthaven 14: Zitting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. •Ie een economisch belang. j weer blijkt, dat het werk van gezondheids- en melk-contróle4 \oor vee in een behoefte voor- sldus wordt in het verslag over -dienstjaar 1940 van den Goudschen it, afdeeling van den Bond van producenten geconstateerd. De werd opgericht in een tijd toen het veehoudcrsbednjf niet r'den wind ging, met het doel dit rüf op een gezonde basis in te rich- „j gebeurtenissen in het afgeloo- I jssr hebben veel veranderd. Voor vcehoudersbedrijf bleek de npod- 1 in nog sterkere mate aanwezig jilie aandacht te schenken aan een lomische bedrijfsvoering. De prijs- tling het inkrimpen van den rund- spel en het grootendeels wegval- an de inkomsten van de varkens- lerij maken het noodzakelijk alle techt te concentreeren op de pro van den rundveestapel. Melk- moet hierbij als leidraad die- 4 terwijl door de bestrijding van be- (ttelijke veeziekten productiebelem- lende factoren moeten worden uit- skeld. or een groote groep melkveehou- _l bleek reeds, door het invoeren van ^uitbetaling van de melk naar vet- alte, het voordeel van een vroeg- 1 ingevoerde selectie van den rund- itspel en een doelmatige fokkerij. |"jiet oog moet echter ook op de toe- ist gericht zijn. Een bedrijf, op ge- basis ingericht, goed producee- I en gezond wat den veestapel be eft, zal onder alle omstandigheden de jte kans van slagen hebben. ""Voor tuberculose-bestrijding werden .179 dieren boven 2 jaar ohderzocht reactiepercentage was 29,7. Van 1 3808 dieren beneden twee jaar was i 4,2 pel. In de toelichting wordt ge- Bij vergelijking van de reactie- ■centages van dieren boveni twee springt het groote verstijf da' lor de verschillende jarWybestaat, iel in het oog. Het reactiepercentage voor 1940 ligt enkele percenten lager. Ook dit is een verheugend verschijnsel Dit laatste percentage moet echter nul benaderen, want dan wordt het bewijs geleverd dat, aan één van de hoofdzaken, waarom het bij de tu berculose-bestrijding gaat, n.l. den tuberculose-vrijen opfok, algemeen de noodige aandacht wordt besteed Vsn de 76 onderzochte bloedmonsters l-Wderzocht naar het voorkomen van kmnettelijk verwerpen, bleek de uit- fijin 42 gevallen op het voorkomen Bfcze ziekte te wijzen. Wel een be lli dat deze contróle noodig is, want #|riallen waar deze ziekte wordt ge- RBitateerd, kunnen dan oogenblikke- Sik de noodige maatregelen worden ptroften. Door tijdig ingrijpen kun- I Rn de verliezen, die deze ziekte ver- I ttrzaakt, tot een minimum worden be- I perkt. Rundveefokkerij dient meer nationaal te geschieden. In vergelijking met 1939 is over de heele linie, Op een enkele uitzonde- na, de gemiddeld geproduceerde «veelheid melk in de leeftijdsrubrie- I ken van de verschillende kringen van I Ücn dienst gedaald. De invloed van de tyzigde omstandigheden komt in de egen cijfers wel tot uiting. Het gehalte daalde in 2/3 van de leef- irubrieken van alle kringen, terwijl resteerende 1/3 gedeelte een stij- I vertoont, Voor nog niet overtuigde houders mogen deze cijfers, globaal ordeeld, daar zij worden beïnvloed het afvallen van bedrijven en uwe,toetredingen .bewijzen, dat het ehalte van de melk zich veel min- f door uitwendige omstandigheden beïnvloeden dan de hoeveelheid. Daar, nog afgezien van de huidige Klbüzondere omstandigheden, het vet- i.36 uur Gebouw Daniël: Uitrei king distributiebonboekjes en -kaarten aan hen wier geslachtsnaam begint met een der letters: Dinsdag: L, M, N. Woensdag: O, P, Q, R, T, U. Donderdag: S. Vrijdag: V. Zaterdag: W, X, Y, Z. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten):" Apotheek E. Grendel, alleen Prins Hendrikstraat 15. DE „GOttDSCHE COURANT" \ltlELDDE: 75 JAAR GELEDEN. In den gemeenteraad kwam in be handeling een aan de orde gesteld voorstel van B. en W. tot het niet houden der kermis. Dit voorstel werd zonder discussie aangenomen met al- gemeene stemmen. 50 JAAR GELEDEN. Te Ouderkerk a. d. IJssel Is na, een zeer korte ongesteldheid in den ouder dom van ruim zéven en tachtig jaren overleden de heer A. Rijkaart Jz., die in vroeger jaren als lid van ge meente- en polderbesturen de belan gen der ingezetenen behartigde. 25 JAAR GELEDEN. Jaap Spaanderman behaalde eergis teren cum laude het einddiploma voor violoncel bij' de eindexamens van het Conservatorium te Amsterdami gehalte van de melk naast de hoe veelheid steeds meer belang gaat krijgen, treedt het steeds meer op den voorgrond, dat fie rundveefok kerij met behulp van de melkcon- tróle meer algemeens in rationeele banen moet worden geleid. Uit de gegevens betreffende de kwa liteitscontrole bleek, dat op bijna 7 pet. der bedrijven de melk steeds eerste klas was. Op ruim 38 pet. der bedrijven was de melk afwisselend eerste of tweede klas, op de overige bedrijven was zü over vier kwaliteitsklassen ver deeld. Van de 9568 onderzochte mengmon- ster^op het voorkomen van Strepto- coccen was 3,1 pet. positief, 2.6 prt. zeer verdacht en 8,4 pet. verdacht. Van de 2043 onderzochte koemonsters was de uitslag: 11,9 pet., positief, 6,8 pCt. zeer verdacht en 7,8 pet. verdacht. Van het onderdeel der dienstwerk- zaamheden „veevoeder- en algemeene bedrijfsadviezen", wordt nog weinig gebruik gemaakt. Ondanks de mini male belangstelling hiervoor moet dit toch worden voortgezet, daar het on ontbeerlijke werk van het Provinciaal Veevoederbureau hierdoor langs pro- pagandistischen weg wordt gesteund. EXAMEN ONDERWIJZER. Aan de Rijkskweekschool te Schoon hoven is geslaagd voor de akte l.o. de heer D. Albada, alhier. MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Te Rotterdam is geslaagd voor het middenstadsdiploma algemeene? han delskennis onze stadgenoot, de heer J. Woerlee. BRUGWACHTER DOOR TREIN VOET AFGEREDEN. Een droevig ongeluk is op de spoor brug over de Gouwe den 46-jarigen brugwachter-seinhuiswachter der Ne- derlandsche spoorwegen J. Smaling, wonende te Waddinxveen, overkomen. De brugwachter had in de motor kamer onder de brug eenige werk zaamheden verricht en klom door het mangat tusschen de rails weer op het dek. Op dat oogenblik naderde een electrische trein uit Rotterdam. De man trachtte op zij naar het andere spoor weg te komen, maar zijn rechter voet was nog op de rails, toen de trein passeerde. Ernstig gewond werd de brugwach ter opgenomen. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, is hij per auto van den G. G. D. naar het Van Iterson ziekenhuis vervoerd, waar de voet moest worden afgezet. van de afdeeling vieren .twee leden hun zilveren jubileum en wel de heeren D. v. d. Moot en A. Steen winkel, terwijl,de heep: P. Mounier zijn 20-jarig penningmeesterschap her dacht. De heer Steenwinkel viert niet alleen zijn zilveren jubileum, maar is ook gedurende 20 jaar bestuurslid. De oog werd begonnen met een H. Mis in de Sacramentskerk met generale H. Communie der leden. Om 10 uur was er een gezellig samenzijn in het gebouw van den R.K. Volksbond. De heeren Helgten, B. Weeldenburg en F. Oomens behaalden bij het biljarten en de heeren J. van Duuren, C. Schenk en W. Verkaik bij het kaarten het hoogste aantal punten. Des avonds was er in het Bonds- gebouw een feestavond die alleszins geslaagd is. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer J. Huisman, zon gen de aanwezigen gezamenlijk het Bondslied. Hierna volgde de huldiging van de jubilarissen aan wie cadeatrx werden- aangeboden. Vervolgens sprak de heer Hagen, hoofdbestuurder uit Utrecht een kort woord. Voor de pauze voerde de R.K. Too- neelvereeniging „T.A.V.E.N.U." onder regie van den heer M. Himpen op „De truc van Tienus". een klucht in twee bedrenven. Na de pauze had dezelfde tooneel- vereeniging veel succes met de klucht in een bedrijf „Alles op de lat". Al met al een goedgeslaagde jubileum herdenking. JUBILEERENDE LEDEN GEHULDIGD 3 Het was op 11 Juni dertig jaar ge leden, dat te dezer stede een afdee ling werd opgericht van den R.K. Me- taalbewerkersbond „St. Êloy". Dit jubileum werd gisteren gevierd. De afdeeling telt momenteel zestig leden. Zoo goed als allen, die daarvoor in aanmerking komen, zijn lid van den bond. Op elk terrein toonde de R.K. Metaalbewerkersbond zich actief en er is veel op stoffelijk en geestelijk ge bied bereikt. Het waren de metaal bewerkers. die reeds in '24 de actie inzetten voor de vrijwillige stuiver actie voor de tuberculosebestrijding, welke actie een jaar later door de andere vak vereenig ingen werd over genomen. Tegelijk met het 30-jarig bestaan VERSCHENEN en bij den Boek handel eo de Openbare Leeszaal te Gouda verkrijgbaar: voorstellende door DIRCK CRABETH (1671) Kleuren-reproductie van glas 6 uit de St. Janskerk 1.50 Uitgave: Fonds Goudsche Glazen - Gouda. (Herplaatsing wegens misstelling) VOETBAL. O.N.A. II EN GOUDA UI BEHOUDEN DE KANS. Cromvliet concurrent van G.S.V. Twee der drie kampioenen hebben gisteren hun kans behouden en dat waren de Goudsche reserves. O.N.A. II leverde de kloeke verrichting uitspe lend B.E.C. II met 61 te kloppen. Dit maakt het mogelijk Alphen II nog in te halen en alles hangt nu af van den thuiswedstrijd van O.N.A. tegen de A'lphenaren. B.E.C. is gedegradeerd. Gouda's derde nam de gelegenheid tegen het leidende C.V.V. III te baat om de perspectieven te verbeteren en het elftal is nu met Overmaas III tot de' favorieten gaan behooren, zoodat de eerste helft dezer promotiecompe titie in gunstige positie is afgestoten. Haastrecht heeft het in de return match tegen DH L. niet kunnen hou den* de Delftenaren namen revanche. Het meeste garen spint hierbij Wasse naar, dat uit de twee resteerende wedstrijden slechts één punt noodig heeft om te promoveeren. In theorie kunnen de drie elftallen nog gelijk eindigen, maar Wasteenaar zal zich de fraaie kans wel niet laten ontglippen en men kan gevoeglijk Haastrecht als uitgeschakeld beschouwen. In G.S.V.'s groep won Cromvliet van D.O.S.R.. waardoor het Roelof- arendsveensche team gedegradeerd is. Het gaat nu verder tusschen de Gou wenaars en Hagenaars, waarbij G.S.V. met een verliespunt minder er het beste voorstaat. Hier zal de ontmoe ting CromvlietG.S.V, wel den door slag moeten geven. De standen zijn: Promotiecompetitie 4e klasse: G.S.V. "2 1 1 0 3 9—5 Cromvliet 3 2 0 1 4 9—8 D.O.S.R. 3 0 12 1 7—12 Wassenaar D.H.L. Haastrecht 2 2 0 0 4 8—3 3 1 0 2 2 4—6 3 1 0 2 2 3—6 Promotiecompetitie reserve 3e klasse: Alphen II 3 2 0 0 4 7—2 ONA. II 3 2 0 1 4 10—7 B.E.C. II 3 0 0 3 0 3—11 Overmaas III 3 2 0 1 4 84 Gouda III 3 2 1 4 65 C.V.V. III 3 1113 4-5 Neptunus IV 3 0 12 1 3—7 GELIJKE STRIJD, WAARIN DE SCHOTVAARDIGHEID ONTBRAK. Zooals de uitslag weergeeft is er van krachtsverschil vrijwel geen sprake ge weest. Ondanks de hooge temperatuur hebben beide ploegen metjlgroote geest drift gespeeld en zich len geheelen wedstrijd ten volle gegeven. De strijd stond dan ook op een hoöger peil -dan de vorige ontmoeting tusschen deze elftallen. D.H.L. kan op een goeden wedstrij'd terugzien. Het plaatsen en Bpsitiekiezen waren goed verzorgd, er werd in een hoog tempo gespeeld, alléén de schotvaSrdigheid ontbrak. Van Haastrecht giég veelal het initia tief uit, maar het was weer het te korte aanvalsspel, dat menig goed opgezet ten aanval op niets deed uitloopen. De geelzwarte halflinie heeft ver dedigend heel goed gespeeld, maar bleef teveel achter en verwaarloosde daardoor haar steunende taak. Hier door ontstond een groote gaping tus schen voor- en midden-linie, de voor hoede stond voor de zware taak zonder dezen steun te moeten optreden. In de eerste speelhelft waren de geelzwarten iets sterker, maar zij wisten deze veld- meerderheid niet in een doelpunt uit te drukken. Na de rust ging de strijd ge lijk op. Toen de tweede helft een halfuur oud was, slaagde D.H.L. erin Ie scoren. Haastrecht gaf zich niet gewonnen, luid aangemoedigd door haar talrijke supporters, was zij voort durend in. het offensief, maar D.H.L. verdedigde hardnekkig en met succes. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. Het eerste gevaar komt van Deift sche zijde. De D.HjL-voorhoede valt eenige malen snel aan, maar rechts back W. Reichard retourneert het leder. Even is de thuisclub sterker, doch de snelle Haastrechtsche tegen- bezoeken, geleid door rechtsbuiten P Versteeg, zijn. gevaarlijk. De Deiftsche keeper moet geregeld in actie komen. Een fraaie kans krijgt Haastrecht, als linksbuiten A. Versteeg den bal tot vlak voor het doel brengt en voorzet, maar het binnentrio weet de van de gelegenheid geen gebruik te maken. Dan kruipen de geelzwarten door het oog van.de naald. De D.H.L. midvoor P. Alsumgeest "zendt een schot in, waarbij den bal vlak voor de voeten van 'doelman Stijnis hoog opspringt, doch de keeper slaagt erin het leder op de doellijn nog weg te werken. Ui een vrijen trap wegens hands plaatst A. Versteeg goed voor het doel, P Versteeg schiet keurig in, maar de doelman redt fraai. De Haastrechtsche voorhoede combineert er lustig op los. maar het spel is te kort, zoodat de Deiftsche defensie steeds weer ge legenheid krijgt in te grijpen. Ook het Haastrechtsche doel verkeert eenige malen in gevaar, maar de gastheeren zijn niet doortastend genoeg om van de kansen te profiteeren. Direct na de hervatting krijgt Haas trecht afgemeten naar A. dé Wild, deze passeert de verdediging, maar komt te vallen. Dan slaagt D.H.L. erin te doel punten, maar wegens buitenspel wordt deze goal geannuleerd. De gastheeren ondernemen eenige attaques, die ech ter door de Haastrechtsche backs reso luut worden afgeslagen. In moeilijke positie, na stevig doorzetten, lost A. de Wild een schot, dat wordt gestopt. Direct daarop lost dezelfde speler een kogel, die juist overgaat. Dan wordt keeper Stijnis eenige keeren zwaar op de proef gesteldffnaar hij weert zich verdienstelijk. D.H.L. is nu sterker, Haastrecht wordt op eigen helft te ruggedrongen. Geleidelijk verplaatsen de gasten het spel en belagen met snüle uitvallen de Deiftsche veste. Dam slaagt de D.H.L. linksbuiten er in te scoren (10). Haastrecht beant woordt deze goal met een serie vinnige tegenaanvallen, maar de afwerking is onvoldoende. De geelzwarten concen treeren alles op den aanval, maar hoe zij ook zwoegen de Deiftsche defensie blijft meester van het terrein. O.N.A. NAM VOOR DE RUST EEN 5—4 VOORSPRONG Bij dezen wedstrüd werd blijkbaar te weinig rekening gehouden met (Je temperatuur. Althans men begon vin nig aan te pakken en dientengevolge in een vrij hoog tempo te spelen. Dit werd tot een eind in de tweede helft volgehouden, maar daarna bleek dat men te hard van stapel was geloopen, want xn den resteerenden tijd was de fut er totaal uit. In de eerste helft was het O N A dat aan de touwtjes trok en het lukte ditmaal by de rood-zwarten wonder wel. De B.E.C.-reserves kwamen er toen haast niet aan te pas. O.N.A. slaagde er in haar overwicht in doelpunten uit te drukken, 'zelfs heel royaal. In den aanvang -van de tweede helft waren de rollen geheel omgekeerd. Maar WIst desondanks tegenover de vijf Goudsche doelpunten er slechts eenAe stellen eh toen daaro'p O.NA °J*middel van eèh strafschop den achterstand der Delftenaren opnieuw op vijf goals bracht, was de strijd de- finitief beslist. Direct ontwikkelt zich een snel en enthousiast speL O.N.A. neemt reeds binnen drie minuten de leiding, als Veldhuizen uit een door J. de kogel goed voor het jB.E.C.-doete geplaatsten vrijen schop fraai inkopt, 0—1. Aange moedigd door dit succes opent O.N.A. een hevig offensief, wat spoedig resul taat heeft; na een algemeenen aanval benut v. Willigen een kans (02). De rood-zwarten blijven sterker en na heel korten tijd scoort v. Willigen nog maals (03). Pas zestien minuten is er gespeeld, hls de Deiftsche defensie weer moet zwichten voor de enthou siaste Gouwenaars, v. d. Berg brengt den stand op 0—4. Ook hierna blijft O.N.A. in den aanval, maar de doel- puntenregen Is vrijwel over. De B.E.C.- verdediging krijgt meer vat op het spet en het lukt niet meer zoo goed bij 'dé-1 O.N.A.-voorwaartsen. Toch loopt het Goudsche team nog verder uit. Een der B.E.C.-verdedigers begaat bij 'n Goud. schen aanval een overtreding op den rand van het strafschopgebied; v. Wil ligen benut den vrijen schop en ver richt dparmede den hattrick (0—5). In de tweede helft tapt de thuisclub uit een heel ander vaatje; op haar beurt gaat ze tot het offensief over. Het gaat er naar uitzien, dat dit deel.een reprise zal worden van de eerste helft, alleen met een verwisseling der rollen, want het lukt B.E.C. goed en eveneens binnen drie minuten heeft zü succes (15). Maar daarna loopt het anders. Wel blyven de gastheeren aanhoudend in den aanval, maar voor het doel wil het bij hen niet vlotten, mede door hoé stugge verdedigen van de Goudsche achterhoede. Na eenigen tijd worden de tegenaanvallen der rood-zwarten weer iets talrijker. Bij een daarvan maakt een der Deiftsche verdedigers hands in het strafschopgebied. L. Sterk zet den strafschop in een doelpunt om (16). Ca 27 min. is er dan gespeeld en plots is alle strijvuur gebluschtt. De rest van den tijd verstrijkt met een futloos heen en weer getrap. VLOTTE WEDSTRIJD VAN DE GOUDSCHE PLOEG. De Gouwenaars speelden aanmerke lijk beter dan vorige week. Met goed gevolg werd getracht, in verband met de warmte, den bal het werk te laten doen. Daardoor kreeg men een rustig, weloverlegd combinatiespel, wat mede het voordeel had, dat het verschil in snelheid tusschen de oudere gn jongere spelers niet aan het licht trad en ook van weinig invloed was, zoodat het team veel meer eenheid toonde. De overwinning was volkomen verdiend. De cijfers hadden nog grooter kunnen zijn indien de vleugelspelers niet steeds te scherp hadden voorgezet, waardoor wel de Rotterdamsche doelman veel maar makkeluk werk kreeg, doch het binnentrio veel minder kansen dan mogelyk zou zün geweest. De weinig talrijke aanvallen der gasten strandden steeds op een hechte verdediging, waarin Nieuwenhuizen de beste man was. Daarom probeerden de Rotter dammers 't meest met verre schoten, die voor 't meerendeel slecfit gericht waren en overigens Signes niet veel last bezorgden. Reeds spoedig komt het doel der gasten in gevaar; uit een throug-pass van Langeraar schiet Honkoop goed in, maar vallend stopt de Rotterdamschen doelman den baL Gouda bluft in den aanval. Met goed geplaatste centers gaat de bal van voet tot voet. Eenige voorzetten van de Keüzer doen voor (Nadruk verboden.) tin# I vooel ic«e| CJN pel Nog steeds luidde de mistklok, of- on het weer alweer was opge- rd en mei Frettenör- al weer kon erscheiden. De hemel werd wat hter en Niels had alle hoop, dal hij lig in de haven zou kunnen terug- en. [Op het oogenblik had hij alle aan- ht noodig om te zorgen, dat zijn niet tegen de rots te pletter liep. En zoo kwam Hildur voor de tweede in haar leven op den vuurtoren, •r zij eens, ternauwernood aan den 1 ontsnapt, was binnengebracht, fat zou haar bezoek thans voor erbaarlijks brengen. Het scheen de rusteloos-luidende bel iets had 1 wggen, maar wat was het...ï HOOFDSTUK 4 Da stem van het rif i de beide meisjes met Olsen in na uwen ingang van den vuurtoren was de ernstige uitdrukking I haar gezicht alleen maar een ge- 1 van het feit, dat hun vader hun had verteld, dat er een ern- ongeluk was gebeurd. Ze hadden bet minste idee van, dat het l personen van het tooneel ver wijderde om he,t voor groote gebeur tenissen beschikbaar te hebben. Het was zeker in geen twintig jaar voorgekomen, dat twee van de drie wachters op een vuurtoren, niet ver van de kust, tegelijk buiten gevecht werden gesteld. Het geval van Lie, die zich had ge brand, kostte niet veel hoofdbrekens; op den vuurtoren bevond zich een zelfde model verbandkist als aan boord van alle zeeschepen. De kist be vatte alles wat voor dit geval noodig was en het zou niet zoo heei veel moeite kosten om den patiënt in de boot te brengen. Maar met Pontin was het anders. Hij was zoo ongeveer blijven liggen, waar hij neergevallen was. Olsen had hem alleen een kussen onder het hoofd geschoven om hem een beetje gemakkelijker houding te geven. Daar na was hij naar buiten gegaan om de signalen te geven. Hij stond nu voor-een lastige vraag: moest hij Pontin laten vervoeren of zou hij de komst van den dokter af wachten? Hij besloot Niels nog eens om raad te vragen. Denk je, dat het harder gaat waaien, als het getij verloopt? vroeg hij den schipper. Je kunt op het oogenblik van al les verwachten, meneer. Geloof je ook niet, dat er alle kans bestaat, dat de dokter niet op den toren zal "kunnen komen? Het zal wel harder gaan waaien en we hebben kans, dat er nog meer sneeuw komt, - - Dan heb ik hulp noodig; het is dan maar het beste, dat de meisjes hier blijven, jij kan de boot zeker wel alleen terugbrengen. Niels glimlachte geruststellend. Met dezen wind kun je de boot haast aan zichzelf overlaten, zei hij. Op dat oogenblik vloog het bericht van een tragedie langs een groot deel van de aarde door middel van die wonderbaarlijke uitvinding, die de menschheid, als zooveel andere uit vindingen, als heel gewoon heeft lee- ren beschouwen: de draadlooze tele grafie. Maar Olsen en Niels waren er volkomen onbewust van. De beide gewonden werden in de boot neergelaten en de „Ingebjorg'" schoot vooruit, alsof ze blij was uit deze gevaarlijke omgeving weg te ko men. De achtergeblevenen zagen, hoe Niels de plaats aan het stuur innam en een paar kussens in den rug van Zijn passagiers legde. Toen Olsen de deur sloot stonden zij in het halfduister en na een hon derdtal treden opgeklommen te zijn, kwamen zij in, het bovenvertrek van den toren, de lampenkamer. Olsen's eerste werk was het uur werk, dat de mistklok in beweging hield, stil te zetten. Daarna kreeg hij zijn verrekijker en volgde de boot. Alles wel aan boord. Ik geloof, dat het zoo toch maar het beste is. Om half drie kunnen ze in Christian- sand zijn. Hierna keek hij ia de richting van Frettenör, waar een rü vlaggen wap perde. Signaal opgemerkt en doorgezon den, vertaalde hij het voor de beide pieisjes. Het was hierboven bitter koud, zoo dat Hildur spoedig naar binnen ging, waar de beide anderen haar volgden. Terwijl de meisjes de bewegingen van de boot volgden, hield Olsen zich be zig met den barometer, die in het laatste uur beangstigend was gedaald en hij keek bezorgd naar een nieuwe wolkbank, die, niet veel goeds voor spellend, in de verte naderde. Er be stond groote kans op een storm uit het Zuidwesten. En als de wind uit dien hoek komt, vallen er in het Skagerrak maar al te dikwijls slachtoffers. Maar het zag er aan den anderen kant ook weer niet naar uit, dat het slechte weer lang zou duren. Hoog stens zou het voor de beide meisjes noodig zijn om den nacht op den vuurtoren door te brengen. Olsen wist, dat de sleepboot, die de plaats vervangers voor de beide gewonden moest brengen, alle pogingen in het werk zou stllen om de rots te berei ken. Als de mannen kwamen, zouden de meisjes kunnen terugkeeren. Dezen zouden zich, als ze geen medelijden met de beide gewonden hadden gehad uitbundig hebben vermaakt met het avontuurlijke van het gevaL Dagmar en Hildur gingen al spoe dig voor de koffie zorgen en toen ze met haar toebereidselen klaar waren, riepen ze Olsen door middel van een electrische bel, die deze in den toren had laten aanleggen. Ze hadden tot haar groot vermaak in de kamer een hee'le code gevonden en seinden: „Eten klaar!" De maaltijd moest vlug verloopen, daar Axel Olsen niet lang van zijn post kon wegblijven, maar ze genoten alle drie buitengewoon van het roman tische samenzijn. Toen Olsen weer naar boven ging, riep hy hun van de trap toe, dat de „Ingebjorg" de kust bijna had bereikt en dus veilig was. Even later meldde hij nog, dat de boot uit hét gezicht was verdwenen. Maar wat hij niet kon vertellen,*was, dat Niels alle mogelijke moeite deed om luitenant Aagaard te beduiden, dat hij den koers van het schip, waarmee hij zoodra hij had gehoord, dat de vuurtoren een noodsignaal had gege ven, vertrokken was, wel weer ver anderen kon. In Christiansand wist men niet, dat Olsen door den sneeuwstorm gedwon gen was geweest van vuurpijlen ge bruik te maken. Men had het bericht van Frettenör ontvangen. Björn Aagaard had een erg be nauwd gezicht gezet, daar hij had uit gerekend, dat het sein juist gegeven was op het oogenblik, dat de „Inge bjorg" bij den vuurtoren moest aan komen. Zonder aan een andere moge lijkheid dan dat de beide meisjes en den ouden schipper een ongeluk was overkomen, te denken, holde hij naar de haven, waar het stoomjacht „Aegir" gemeerd lag. Hy wist eenige matrozen by elkaar te krygen, stookte de vuren op en was in minder dan de helft van den tijd, dien ieder ander er voor -noodig zou hebben gehad, ver trokken. Men begrijpt zijn verbazing, toen het eerste vaartuig, dat hij tegen kwam, de „Ingebjorg" wasl Toen hij de boot had gepraaid en hoorde wat er gebeurd was, keerde hij oogenblik. kelijk terug om de mannen, die de plaatsen van de gewonden zouden moeten innemen mee te nemen en zoo tijd te sparen. In één woord, nu hij wist, dat Hil dur Trygvasson in heiligheid 'was, stelde hij zich tevreden met het voor- uitzicht haar dien avond terug te mo gen brengen. Hij hoefde zich nu niet te haasten. Als hij om een uur of drie vertrok, konden zij den vuurtoren nog bij daglicht bereiken. Niels Ström was hier niet zoo zeker van, want hij'was maar een eenvoudige schipper, die alleen wat ondervinding had, terwijl meneer Aagaard op geleerde scheep vaartkundige boeken en instrumenten afging. Toen Dagmar en Hildur het menu voor het avondmaal hadden opgesteld nadat zij den koffieboel afgewasschen en de verblijfplaats van het theeser vies ontdekt hadden, kwamen zij tot de conclusie, dat de kamer.in den top van den toren toqh veel gezelliger was dan dè kleine ruimte, waar zij zich op het oogenblik bevonden. Terwijl ze de steile trap opliepen, waar Pontin was afgevallen, zei Hil dur: Ik zou toch niet graag altijd in een vuurtoren wonen, ik vind het hier eng. Nu, spoken zullen hier wel niet zijn, het is alles even modern ge bouwd, zei Dagmar, maar zij vond het toch ook allesbehalve behaaglijk, f Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3