Duitsche nota aan Moskou 4 DE B0NNENLIJST ibotage-aanslagen op Duitsche schepen Hernieuwde activiteit van de Komintern geconstateerd BLAD Ai MAANDAG 23 JUNI 1941' lusland had bezwaar tegen de verschijning in Duitsche troepen in Bulgarije DUITSCHE RAPPOR TEN EN DOCUMEN TEN. Over Russische politieke en militaire voor bereidingen. DE STRIJD IN SYRIË. Fr&jpailhen ontruimen Damascus. Zware Britsche verliezen in de lucht. RECONSTRUCTIE VAN HET BRITSCHE OORLOGS KABINET? De dominion» moeten vertegenwoordigd worden. Djimma in Oost-Afrika ontruimd.' De boodschap van Roose velt aan het Congres. De verongelukte Amerikaansche duikboot. Italiaansche consulaten in Ver. Staten gesloten- 3ISTR1BUTIENIEUWS. Nieuwe vleeschbonnen. aardappelen; Duitsche minuter vso Buiten- Zaken, von Ribbentrop, gieterochtend in aanwezigheid de vertegenwoordigers van. Duit en buitenlandse he pens in de „Jsraadszaal van het ministerie .van lïtenlandsche Zaken de wereld per in kennis gesteld van de nota het ministerie van Buitenland- I Zaken aan de Sovjet-regeering. "De notd herinnert eraan, hoe het op f Augustus 1939 tot het non-agressie- en op 28 September 1939 tot de ekening van de grens- en endachapsovereenkomst tusschen i staten kwam. "De Komintern is reeds spoedig na jjt tot stand komen der verdragen peer op ieder gebied actief gewor- n. Door de sterke en doeltreffende peermaatregelen der politie werd de nintern gedwongen, haar bedrij- gheid op het gebied van onder- ijning en inlichtingendienst naar uitschland langs omwegen over een- in de aan Duitachland grenzende oden te trachten te leiden. Men akte daarbü gebruik van vroegere 'Duitsche communistische functionna- rissen, die in Duitschland een onder- i|jnij rungs actie moesten bedrijven en sabotage moesten voorbereiden. Te dien einde werd een systematische I' opleiding geleid door den Gepeoe- sgommissaris Krylov. Daarnaast werd een intensieve on- Ej dermijningsactie bedreven naar het door Duitrchland bezette gebied. De Russische vertegenwoordigingen vooral het consulaat-generaal te Praag I verleenden hierbij een waardevolle hulp Met radio-zend- en ontvang installatiea wérd een drukke berich- hi tendienst onderhouden. Verder weg- den sabotagegroepen gevormd, die haar eigen laboratoria hadden, waarin lij brand- en brisantbommen voor da den van sabotage vervaardigden. Der gelijke aanslagen zijn bijv. gepleegd niet minder dan 16 Duitsche schepen. Na de actie van ondermij ning en sabotage stond de spionnage. Zoo maakte mij van den terugkeer der Duitschers uit Sovjet-Rusland ge- bruik om deze Duitschers met de #Bieest verwerpelijke middelen te win nen voor de doeleinden der Gepeoe. Zelfs de Russische ambassade te Ber lijn deinsde niet terug voor een ge wetenloos misbruik der exterritoriale rechten voor spionagedoeleinden Ju Frankrijk, België en Nederland wd tegen de Duitsche bezettende «acht opgehitst. Nauwelijks was Grie kenland bezet, of ook daar ging de Russische propaganda aan het werk Het totale beeld toont een in alle landen stelselmatig gevoerde cam- V pagne dé?) Sovjet-Unie tegen het Duitsche s(treven tothet oprichten i eener stabiele orde in Europa. In Bulgarije werd geagiteerd tegen de toetreding tot het pact van drie en voor een garantieverdrag met Rus- r Rusland, in Roemenië werd door infil tratie in de IJzeren Garde en mis- i j bruik van haar leiders de revolte i poging van 23 Januari 1941 geëns ceneerd. Ten aanzien van Zuid-Slavië beschikt de Duitsche regeering over documenten, volgens welke de Zuid- Slavische gedelegeerde Georgewitsj reeds in Mei 1940 op grond van een onderhoud met Molotof te Moskou de overtuiging kreeg, dot men daar Duitschland êfcschouwde als ,„den machtigen vijand van morgen". Nog ondubbelzinniger was de Russische houding ten aanzien van de door Ser vische militairen naar voren gebrach te wenschen op het gebied van bewa pening. In November 1940 verklaarde de chef van den Russisehen generalen Staf tegenover den Zuid-Slavischen militairen attaché: „We geven alles wat verlangd wordt en wel onmid- .dellijk". De voorbereiding van den putsch te Belgrado vormde het hoogtepunt van dit complot van Servische samen- Wcerders en Engelsch-Russische «genten tegen Duitachland. De Duitsche regeering moet consta teren, dat de Scvjet-regeenng b-ii het Muiten der verdragen met Duitsch- 'Jttd herhaaldelijk de ondubbelzinnige fgteklaring heeft afgelegd, dat zij niet Énorneroens was zich direct of in- «reet in Duitsche aangelegenheden te teengen. De Russische regeering te flloskou heeft geen gehoor gegeven »»n de stem van het Russische volk, f fat met het Duitsche volk eerlijk in i Vrede en vriendschap wilde leven, »aar heeft de oude bolsjewistische I Politiek van de twee aangezichten Voortgezet en daardoor een groote Verantwoordelijkheid op zich geladen. Alinea drie houdt zich bezig met de ng van de Sovjetreeeering tegen- Duitschland op militair gebied i dat van de buitenlandsche politiek dert het sluiten van het Duitech- ■siache verdrag. De politiek van de wjet-Unie is uitsluitend gericht" ge- §S*e«t op één doel. namelijk uitbrei- |P»g van de militaire,macht van Mos- ■fcl Sn het gebied tusschen IJszee en |*warte Zee. naar Westelijke richting, haar zulks maar mogelijk scheen, ,a Verdere boisjewiseering van Europa, pk Jnli 1940 trad -de Sovjet-Unie de Oostzeestaten op. Litauen .volgens het eerste verdrag van tot de Duitsche belangensfeer I. Op verzoek van de Sevjet- 1 gaf de Duitsche regeering bij bet verdrag haar belangen in het »te deel van dit tand ten gun- 1 dor Sovjet-Unie prijs, terwijl een Ook van dit gebied nog binnen de htsche belangensfeer bleef. Na een naatum van 15 Juni werd geheel «en. dat wil dus zeggen een deel I de Duitsche belangensfeer door de Sovjet-Unie bezet, zonder dat de Dult. ache regeering hiervan eenig bericht ontving. Toen men zich dan nader hand hieromtrent tot Duitschland wendde, liet de Duitsche regering na moeizame onderhandelingen en om nogmaals iets te doen voor een vriend schappelijke regeling, ook dit deel van Litauen aan. de Sovjet-Unie over. Kort daarop werden ook Letland en Estland militair bezet Het geheeie Oostzeegebied werd nu in tegenspraak met de uitdrukkelijke toezeggingen van Moskou, gebolsjewiseerd en enkele weken na de bezetting zonder om wegen door de Sóvjet-regeering ge annexeerd. De Britsche regeering heeft, naar voorts in de nota wordt betoogd, onweerlegbare bewijzen, dat de Sovjet Unie ondanks afspraken van tegen- ïestelde strekking reeds spoedig na de bezetting van het door haar verworven Poolsche gebied, in het gouvernemlnt- teneraal aan anti-Duitsche agitatie en bolsjewistische propaganda steunde. Terwijl het Duitsche leger in het Westen nog strijd voerde tegen Frank rijk en Engeland, rukte toen de Sovjet- Unie tegen den Balkan op. De nota her innert aan de annexatie van Bessarabië. Door de bezetting en bolsjewiseering van de geheeie belangensfeer in Oost- Europa en op den Balkan, -idie de Duitsche regeering aan de U.S.S.R. had overgelaten, heelt de Sovjet-regeering duidelijk en ondubbelzinnig tegen de overeenkomsten van Moskou in ge handeld. Alinea vier behandelt de territoriale vraagstukken op den Balkan, gerezen door het opdringen van Rusland naar dat gebied. De Duitsche regeering kreeg steeds concreter berichten, volgens welke de reeds sedert geruimen tijd gevoerde onderhandelingen van den Britsche ambassadeur te Moskou, Cripps, zich gunstig ontwikkelden Tegelijkertijd komt de regeering in het bezit van documenten over intensieve militaire voorbereidingen van de Sovjet-Unie op elk .gebied. Ribbentrop schrijft Stalin. Ondanks de onvriendschappelijke houding der Sovjet-Unie in het Balkan- vraagstuk doet Duitschland thans op nieuw moeite om tot een regeling met de 'Sovjet Unie te komen. De minister van Buitenlandsche Zaken geeft in een brief aan Stalin een uitvoerige uiteen zetting van de politiek der Duitsche regeering sedert de onderhandelingen te Moskou. Hij geeft in dezen brief uiting van den wensch en de hoop, dat men er in mag slagen de vriend schappelijke houding'van de Sovjet- Unie, die door de mogendheden van het pact van drie gewenscht werd, gemeen schappelijk eèn concreten vorm te geven. Ter verdere behandeling van deze vraagstukken noodigt de minister van Buitenlandsche Zaken den Russi sehen volkscommissaris Molotof uit voor een bezoek aan Berlijn. Geduren de dit bezoek moet de Duitsche regee ring constatoeren, dat Rusland tot een werkelijk vriendschappelijke samen werking met de staten van het pact van drie en met Duitschland in het bij zonder, slechts bereid is, indien Duitschland den prijs wil betalen, die de Sovjet-Unie daarvoor verlangt. Deze prijs bestaat uit een verder opdringen der Sovjet-Unie in het Noorden en het Zuidoosten van Europa. De eischen, die door Molotof te Berlijn en daarna bij de diplomatieke besprekingen met den Duitschen ambassadeur te Moskou ge steld werden, zijn reeds bekend ge maakt in den oproep van den FühTer aan hét Duitschl volk. Duitschland Tton deze Russische eischen natuurlijk niet aanvaarden. Daarmede waren de pogingen om met de Sovjet-JJnie tot een regeling te komen mislukt. De Duitsche politiek in Bulgarije. Het gevolg van deze Duitsche hou ding was, dat Rusland zijn politiek, die steeds onomwondener tegen Duitsch land gericht was, intensiveerde en dat zijn steeds nauwer samenwerking met Engeland duidelijk aan den dag trad. In Januari 1941 kwam deze weiger achtige huoding van Rusland voor de eerste maal ook op diplomatiek gebied tot uiting. Toen Duitschland namelijk in die maand bepaalde veiligheids maatregelen in Bulgarije trof tegen landing van Britsche troepen in Grie kenland, heeft de Russische ambassa deur te Berlijn in een officieele demar che gewezen op het Russische stand punt, dat het gebied van Bulgarije en van de beide zeeëngten tot het veilig heidsgebied van de U.S.S.R. behoort. En dat zij niet onverschillig kon staaiv tegenover de gebeurtenissen in deze gebieden, die de behingen van deze. veiligheid bedreigden. Op grond hier van waarschuwde de Russische regee ring tegen de verschijning van Duitsche troepen ir. het gebied van Bulgarije er de be-de zeeëngten. De Duitsche regeering heeft de Sovjet-regeering er vervolgens op ge» wezen, dat Duitschland elke poging van Engeland om vasten voet in Grieken land te vatten, met alle middelen zou verhinderen, doch dat het niet de be doeling had, de zeeëngten te bezetten, doch dat het het Turksche territoriale gebied wilde respecteeren. Ondanks deze verklari Duitsche regeeruig heeft regeering van haar kant na aankomst van de Duit) een verklaring aan Bulgaarsch adres geadresseerd, die een -teechtstreeksch Vijandelijk karakter jegens het Duit sche riik droeg en de strekking houdt, dat een aanwezigheid van Duitsche troepen in Bulgarije niet den vred# op den Balkan, doch den oorlog diende. Alinea 5 constateert o,a.: Thans staat onmiskenbaar vast, dat de na de toetreding van Joego-SVavie tot het driemogendhedenpact te Bel grado op touw gezette coup door ingeland in overleg met Sovjet-Rus land in scène werd gezet. Tezelfdertijd nu, waarop Duitsche troepen op Roemeensch en Bulgaarscn gebied, werden gecvoncentreerd tegen de steeds omvangrijker Engelsche lan dingen in Griekenland, poogt de Sovjet unie nu reeds in klaarblijkelijk overleg met Engeland Duitschland in den rug aan te vallen, doordat het.1 1. Joego slavië politjek openlijk en militair in het geheim steunt; 2. poogt Turkije door een belofte omtrent dekking tn den rug te bewegen tot een agressieve houding tegen Bulgarije en Duitsch land, en te brengen tot een opmarsch van de Turksche legers in Thracië in een zeer ongunstige militaire stelling; 3. zelf een sterke troepenmacht con centreert in Bessarabië en aan de Mol dau aan de Roemeensche grens, en 4. de plaatsvervangende volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken, Wis jinski, plotseling, begin' April een poging onderneemt om in gesprekken met den Roemeenschen gezant, Gafencu, te Moskou tot een politiek van snelle toenadering tot Roemenië over te gaan, teneinde dit land tot afval van Duitschland te brengen. Slechts de loyauteit van generaal Antonescu,, de realistisch heouding van de Turksche regeering en vooral het snelle Duitsche ingrijpen, en de beslis sende overwinningen van het Duitsche leger -waren oorzaak, dat het En gelsch-Russische plan werd verijdeld. Naar de Duitsche regeering uit be richten heeft vernomen, zijn bijna 200 Joego-Slavische vliegtuigen, be mand met Russische en Engelsche agenten benevens Servische complot teers ten deele naar Rusland gevlo- ge,n waar deze officieren thans dienst doen in het Russische leger, ten deele naar Egypte. In Alienazes wordt verklaard, dat de anti-Duitsche politiek van de Rus sische regeering op militair gebied gepaard ging aan een steeds toe nemender concentratie van alle beschik bare Russische strijdkrachten langs een uitgestrekt front van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee. Dit optreden van Rusland heeft de Duitsche weermacht tot tegenmaat regelen gedwongen. Indien evenwel nog de geringste twijfel mocht bestaan aan de agressi viteit van den Russisehen opmarsch, dan is deze volstrekt opgeheven door de berichten die het opperbevel van de weermacht de laatste dagen heeft ontvangen. Uit de waarnemingen van de laatste dagen blijkt, dat de groe peering van de Russische troepen en vooral van de gemotoriseerde en ge pantserde formaties geschied is op een wijze, waardoor het Russische opper bevel te allen tijde in staat is op ver scheiden plaatsen een aanval op de Duitsche .grens te doen. De berichten uit Engeland over de onderhandelingen van den Engel- schen' ambassadeur, Cripss, over nög nauwer samenwerking tusschen "de politieke en militaire leiding van En geland en die van Sovjet-Rusland be nevens de oproeR van den vroegen steeds anti-Russische gezinden lord Beaverbrook tot steun aan Ruslgnd met alle beschikbare krachten in zijn komenden strijd en de opwekking aan de V. S. om hetzelfde te doen bewij zen ondubbelzinnig welk lot men het Duitsche volk zou willen bereiden, In samenvatting heeft de Duitsche regeering derhalve de ...volgende ver klaring af te leggen: In tegenstelling tot alle verplichtin gen, die de Sovjet-regeering op zich heeft genomen en in uitdrukkelijke tegenspraak tot haar plechtige ver klaringen heeft zij zich tegen Duitsch land gewend. Zij heeft 1. haar tegen Duitschland en Europa gerichte pogingen tot ont binding niet slechts voortgezet, maar sedert het uitbreken van den ooj-log nog versterkt zij heeft 2. in steeds sterkere mate haar buitenlandsche politiek een aan Duitschland vijandig stempel gegeven en zij is 3, met al haar strijdkrachten gereed tot den sprong opgerukt naar de Duitsche grens. Daarmee heeft de Russische regeering de verdragen en overeen komsten met Duitschland verraaen en gebroken. De haat van het bolsje wistische Moskou tegen het nationaal- socialisme was sterker dan het politiek inzicht. In doodelijke yijandschap staat het bolsjewisme tegenover het nationaal-socialisme.. Het bolsjewisti sche Moskou staat op het punt het nationsa'.-socialistische Duitschland bij zijn strijd om het bestaan in den rug aan te vallen. Duitschland is niet van zins werkeloos toe te zien bij deze ernstige bedreiging van zijn Oostelijke grens. De Führer heeft derhalve thans bevel gegeven aan de Duitsche weer macht tegen deze bedreiging met alle beschikbare machtsmiddelen op te tre den. Het Duitsche volk beseft, dat het in den komenden strijd niet slechts ter bescherming van het vaderland aantreedt, doch dat het geroepen is de geheeie beschaafde wereld te red den van de doodelijke gevaren van het bolsjewisme en den weg te banen voor den waren maatschappelijken vooruitgang in Europa. Het Duitsche ministerie van Buiten landsche Zaken publiceert rapporten van het opperbevel der weermacht aan de regeering over den Sovjet-Rus- sischen qpmarsch -tegen Duitschland. Deze opmarsch, zoo wordt in het rapport -van 20 Juni verklaard, tegen een staat, waarmee een vriendschaps verdrag is gesloten, kan uniek worden genoemd. Het valt niet te betwijfelen, dat Sovjet-Rusland dit pact sinds maandeii nog slechts heeft beschouwd als een beveiliging om zoo ongestoord mogelijk in overleg met Engeland den geweldigstan militairen opmarsch uit zijn geschiedenis tegen Duitschland te doen geschieden. De veiligheid van Duitschland 'maakt het noodzakelijk terstond een einde te maken aan deze bedreiging. De acten, die genoemd ministerie heeft gepubliceerd, behelzen rappor ten van het opperbevel der weermacht, gedateerd van 13 Januari jl. af tot 20 Juni. Het rapport geeft ook een beeld van de buitengewone Russische troe penconcentraties aan de Westelijke grens, waar de strijdkrachten uit ge heel Europeeseh Rusland op een klein gedeelte na waren opgesteld. „Hieruit blijkt", aldus het rapport, „dat de Russische opmarsch steeds dichter bij de grens is gekomen. De verkennings- aetiviteit is opvallend toegenomen." Ook wordt melding gemaakt van bijniP 2000 vliegtuigen, die gestationneerd zijn op de Russische vliegvelden ten Noorden van de Prpeitmoerassen, In een rapport van het ministerie van Buitenlandsche Zaken over de propaganda en politieke agitatie van de Sovjetregeering wordt met om vangrijke bewijzen aangetoond, aldus het D.N.B., dat Moskou in andere lan den een groetscheepsche stook- en revolutienropaganda in nadrukkelijk anti-Duitschen zin heeft gevoerd, en de oude gedachten van- de wereld revolutie V ongewijzigd heeft nage streefd oelf na het sluiten van de Dnitscli-KiSsische vriendschapsóver- eenkomst. Ook in een rapport van den minis ter van Binnenlandsche' Zaken en den Reichsfiihrer S.S. en chef van de Duitsche politie aan de regeering wordt, de tegen Duitschland en het nationaal socialisme gerichte onder mijnende werkzaamheid van de Sov- iet-Unie met documenten gestaafd. De hoop. dat Rusland zich na het sluiten het Duitsch-Russische pact van 1939 in overeenstemming met de bepalingen lowaal zou eedragen en het gestook tegen Duitschland zou staken, ij ijdel geweest, aldus d't rapport. Integen deel, communistische ondermijning, pogingen tot sabotage en terreur en uiterste foreeering van den militairen, economischen er? politieken inlichtin gendienst bleven onveranderlijk het doel der Russische machthebbers. Over den oorlogstoestand in Syrië wordt te Viehy officieel het volgende medegedeeld. De dag van Zaterdag was geken merkt door de ontruiming van Damas cus door de Fransehe troepen en door de uitbreiding der operaties tot het Syrische woestijngebied. Na dertien dagen van strijd k het gebied van Kis- soe en de onmiddellijke omgeving van Damascus, in het verloop waarvan de Fransehe eenheden permanent stonden tegenover naar getal superieure en van de zwaarste wapenen voorziene strijd krachten, hebben de Engelseben het vliegveld en de Zuid-Westelijke voor stadjes van Damascus bereikt. Met het oog op de onmogelijkheid den vijand in de toekomst op voldoen- DÜ1TSCH LEGERBERICHT VAN -GISTEREN ,g van de ide Sovjet- hmiddellijk he troepen den afstand te houden-en om een uit de operaties noodgedwongen voort vloeiende vernieling van heilige plaat sen van den Islam te vermijden, heeft het Fransehe opperbevel Zaterdag den troepen bevolen Damascus 'te ontrui men. De Fransehe strijdk;adhten heb ben buiten de stad nieuwe stellingen betrokken. De tegenstand Wordt voort gezet. In West-Syrië hebben belangrijke gemotoriseerde strijdkrachten, komen de uit- Irak, de grens overschreden en zijn in de richting Palmira opgerukt. De vijandelijke strijdkrachten worden onophoudelijk door het Fransehe lucht. wapen met bommen en milrailleurvuur bestookt. Deze actie is in den loop van gisterochtend onafgebroken voortgezet. Verder Oostelijker hebben de Fransehe troepen Aboe Kemal heroverd. In Zuid-Libanon en aan' de .kust heerscht wederzijdsche bedrijvigheid der, artillerie. Het aantal gevangenen, dat sedert het begin van de operaties is gemaakt, bedraagt meer dan 1500. Afgezien van de aanvallen op de van uit Irak oprukkende Britsche strijd krachten, heeft het Fransehe luehtwa- pen zijn acties in de andere sectoren van het front voortgezet. Fransch protest bij Londensche regeering De Fransehe regeering heeft door haar ambassadeur in Madrid, Pietri den Britschen ambassadeur ip Madrid, sir Samuel Hoare een protestnota doen overhandigen tegen de houding der Engelschen jegens Frapseh Somaliland De nota is in gelijken tekst door den Franschen ambassadeur te Washington Henri Have, aan de regeering der V.S. overhandigd. UTAUAANSCH LEGERBERICHT VAN GISTEREN 26 VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Aan het Duitsche legèrbericht v«n [isteren wordt nog het volgende ont-, eend: In den strijd tegen de Britsche eilan den hebben in den afgeloopen nacht sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen de haveninstallaties van Southampton gebombardeerd. Uitge strekte branden ontstonden in dok- installaties", pakhuizep en bedrijven voor voedselvoorziening. Andere lucht aanvallen waren gericht op vliegvelden Noord-Schotland en in de Midlands. Ten Noorden van Sunderland werd een groote vrachtboot zwaar bescha digd. Bij een aanvat op de Engelsche kust kregen twee Duitsche sfielbooten con tact met drie Britsche snelbooten, die na verscheidene treffers afzwenkten. Gistermiddag vloog een gering aan tal Britsche gevechtsvliegtuigen on der sterk escortp van jagers naar de Fransehe Kanaalkust. In hevige lucht gevechten schpten Duitsche jagers 26 llritsche vliegtuigen jiegr. Luchtdoel en marine-artillerie haalden r.og twee toestellen omlaag. Luitenant-kolonel Galland behaalde it> deze gevechten drie luchtoverwinningen. De vijand heeft in dén afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten-bri sant- en brandbommen om enkele plaatsen in West-Duitschland laten val len zonder noemenswaardige schade aan te richten. Belangrijke'besluiten betreffende gen reconstructie van het oorlogskabinet zijn te verwachten, zoo is de meening van den politiekep medewerker van de Daily Mail volgens een bericht in de Nya Dagligt Allehanda. De reconstructie van het oorlogskabinet wordt, naar het Zweedsche blad verder meldt, op het oogenblik druk besproken in Londensche kringen. De pers eischt dag aan dag een oorlogskabinet met vertegenwoordiging van de dominions. De overbelaste premier moet zich ge schiktere medewerkers aanschaffen. Aangezien de dominions groote hoe veelheden materieel en troepen naar Europa zenden, hebben ssli er ook recht op, dat zij zich kunnen uitspreken in strategische kwesties. De D a i 1 y M a i 1 meent, dat Churchill wellicht minstens zoolang wil wachten met de gewensch- te TéOTganisatie der regeering. tot alle premiers der dominions in Londen zijn aangekomen. ITALIANEN BETREKKEN NIEUWE STELLINGEN. Het 382e communique van het Ita- liaansche hoofdkwartier d.d. 22 Juni luidt: „In den afgelobpen nacht hebben pfdeelingen van onze luchtmacht het arsenaal van -Burmula op Malta ge bombardeerd. - In Noord-Afrkia heeft de luchtmacht van de sptl aanvallen gedaan op op slagplaatsen, batterijen en versterkim gen te Tobroek. Jn de zóne van Boeg- Boeg zijn gemechaniseerde strijumid delen en Britsche troepenconcentraties getroffen. In Oost-Afrika hebben onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo Je stad Djimma ontruimd, die tot open stad verklaard is om verliezen onder de burgerbevolking té voorkomen Onze troepen hebben stellingen verder naar het Westen (betrokken. Het kleine Italiaansche garnizoen, dut te Djimma was gebleven, heeft de stad aan de Engelschen overgegeven en wapeneer verkregen, Op den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten in een collectieven aanval gedurende de eerste helft van Juni op een belangrijk vijandelijk convooi, waarvan melding werd ge maakt in het weermachtberieht van 6 Juni, 15stoomschepen rhet gezamenljjken inhoud van 98.000 ton tot zinken gebracht, een vijandelijke torpedqbootjager getorpedeerd en een groot tweemotorig vliegtuig neerge schoten. Deze duikbooten stonden onder bevel van korvettenkapitein Luigi J.onganes! Cattaneo, korvetten kapitein Manlio Pgtroni, korvetten kapitein Guiseppo Roselli Lorenzini, luitenant ter zee Mario Polloila en lui tenant ter zee Pasquale Terra." EX-KONING PETER IN ENGELAND AANGEKOMEN Reuter meldt, dat ex-koning Peter van Joego-Slavië in Engeland is aan gekomen. Tet aanvulling van dit bericht meldt Reuter - og, dat de vroegere Joego slavische regeering zich eveneens in Londen zal vestigen. DE BESPREKINGEN VAN WANG TSJING WEL Overeenstemming over alle problemen. Wang Tsjing Wei heeft besprekingen van verscheidene uren gevoerd met Konoje, waaraan ook is deelgenomen door de beide ministers van Buiten landsche Zaken. De besprekingen had den betrekking op alle problemen, die voortvloeien uit een omvattende Japansch-Chmeesche samenwerking. Naar verluidt is ten aanzien van alle problemen eensgezindheid bereikt. .ONGEHOORD AGRESSIEVE TAAL". Van welingelichte zijde wordt te Berlijn gemeld: „De president heeft een rede ge houden. De koersen aan de Amerikaan, sche beurs zijn daarop met twee punten gedaald!'. Met deze woorden kenmerkte men in de rijkshoofdstad den weerklank, dien president Roosevelts boodschap van Vrijdag aan het congres in politieke kringen te Berlijn heeft gevonden. De door vertegenwoordigers van de bui tenlandsche pers te berde gebrachte vraag, of m de aangelegenheid van het schip Robin Moor van den kant van de Ver. Staten een protestnota in de Wilhelmstrasse is ontvangen, is van bevoegde zijde ontkennend beantwoord. De boodschapa,van Roosevelt aan het Congres heeft, naar men te Rome con stateert,'ondanks een ongehoord agres sieve taal in politieke kringen aldaar geen verrassing gewekt. Het gaat, naar men zegt, om een nieuw document van de Amerikaansche oorlogs-opruiïng. Met zijn tendentieuze beweringen be treffende het tot zinken brengen van de Robin Moor en de gebruikelijke humanitaire frases zet Roosevel^ zijn werk voor het wekken van de ooriogs psychose in de Ver. Staten voort. REDDINGSPOGINGEN GESTAAKT. De pogingen- om de bemanning van de gezonken Amerikaansche duikboot O 9 te redden, zijn gestaakt, daar men het niet meer mogelyk acht, dat er nog iemand leeft. Wegens de geweldige diepte, waarop de duikboot ligt, zal men hoogst waarschijnlijk ook er van afzien-, de boot te lichten. PERSONEEL MOET VOOR 15 JULI VERTREKKEN. Naar Associated Press meldt, is de Sluiting van alle Italiaansch consu laten in de Ver. Staten bevolen. Het consulaire personeel moet het land voor 15 Juli verlaten. Naar Associ ated Press verder meldt moeten voorts alle „agentschappen" en organisaties dei1 fascistische regeering met uitzon dering van de ambassade gesloten worden. SS IN GRAM VLEESCH OP 2 BONNEN 20. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en. Visscherü maakt bekend, dat de volgende bon nen zijn aangewezen voor het' koopen der daarbij vermelde rantsoenen'. Bon „20 vleesch": 24 Jimift/m. 1 Juli, per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. - Bon „20 worst, vleeschwarqn": 24 Juni t/m. 1 Juli, per twjee bonnen en rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens,-, rund-, _kalfs- paarden-'en schapenvleesch en voor gerookte worst soorten; - 100 gram voor gerookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram voor leverartikelen, too- genworst en nierbrood; 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip. eend; gans of kalkoen,,been inbegrepen. A #7; t/m. 29 Juni, 2 kg. BLOEM. BI, 9} t/m 13 Juli, 50 gr. brood of V4 rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. BOTEK-MARGARINE. Bo. 19 en 29; t/m. 29 Jjupi 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). BROOD-GEBAK. Bg. 23; t/m. 6 Juli,j,één rantsoen. EIEREN. - 37; t/m. 29 Juni, 99; t/m. 6 Juli één ei. GOBT, -MOUT. GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN ens. 44; t/m. 10 Augustus, pond. KAAS. 67 en 77; t/m. 29 Juni, 68 en 78; t/m. 13 Juli, 1 ons. KI» i-lE-THËE. 46; t/m. 20 Juli p. koffiesurrogaat of gr. thee. KOLEN. e Kookdoeleinden, letter M en N. Bon no. 92 K.F. 30 Juni. MACARONI-VERMT'm-i.t.1 e„s. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. ftlAlZI^NA ens. 55; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MELK. Me. 22; t/m. 29 Juni, 1% liter. PEULVRUCHTEN. 57; t/m. fl Juli, 1 pond. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aug., voor keuken 2 L RIJST. 43; t/m, 13 Juli, pond. SCHEERZEEP. K (textiel), t/m "1 A.g. 1 rantsoen. SHIKIR 56; t/m. 6 Juli, 1 kg. VLEESCH. VE 29; t/m. 1 Juli, rantsoen vleesch/vleeschwaren. Vleeschwaren VL 29; t/m. 1 Juli, rantsoen of (verduurzaamd gevolgte). ZEEP 25; t/m 29 Juni, 1 rantsoen.. VERKLARING: A.-aardappelen: Me.-melk: Bo -boter: Br -brood: Per.-penodc, VL- vle-sch. Geen toevoeging is Alg. bon kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 5