Nieuwe schoolarts benoemd De Vuurtorenwachter tweede blad WOENSDAG 25 JUNI 1941 Stadsnieuws. GEMEENTERAAD. Regeling aangegaan voor oprichting van een centralen vleeschkeuringsdienst voor Gouda en tien omliggende gemeenten Aankoop van pand aan de Markt voor bouw van nieuw politiebureau W! AT AAR ANNEER Uitreiking distributie bescheiden. Uil vroeger tijden. Dr A. W. Vegter tot schoolarts benoemd. FEUILLETON Belangrijke punten zijn in de gis teravond gehouden raadsvergade ring aan de orde geweest. Allereerst werd voorzien in de vacature van schoolarts, die na het vertrek van dokter Kroondijk sinds bijna ander half jaar bestaan heeft. De weder aanstelling van een schoolarts zal ongetwijfeld met groote voldoening worden begroet en te meer is dit het geval, nu de positie van den nieuwen functionnaris zoodanig Is geregeld, dat aan de groote bezwaren, die tegen de taakverdeeling van zijn voorganger bestonden, geheel is te gemoet gekomen. Dokter Kroondijk was met allerlei bijwerk overbelast, wat ten koste ging van zijn eigen lijken dienst. De nieuwe schoolarts nu zal zich geheel aan zijn feitelijke taak kunnen wijden, hij zal uitslui tend schoolarts zijn en daarmede wordt deze mooie en belangrijke medische dienst tot zijn doel terug gebracht. Dit is bereikt door de neven-werkzaamheden op te dragen aan een der gemeente-artsen, dokter P. de Boer die in z.g. half-ambte- lijke functie komt. Tot schoolarts werd benoemd dr A. W. Vegter, arts te Breedevoort. Een ander besluit van beteekenis was het aangaan van een regeling met tien omliggende gemeenten tot oprichting van een centrale vleesch keuringsdienst Gouda en omstreken waarvan Gouda de centrale ge meente zal zijn. Dit beteekent, dat de slachtingen in dezen kring in de toekomst centraal aan het slachthuis te Gouda zullen worden verricht. In een overgangsbepaling is bepaald, dat het hebben en gebruiken van bestaande slagerijen slechts toege staan is, zoolang in omvang en aard geen wijziging wordt gebracht en de inrichting of het bedrijf niet in andere handen dan in die van de weduwe of wettige kinderen over gaat. In bestaande slagerijen kan men dus blijven slachten, maar op den duur zal dit uiteindelijk uitslui tend aan het slachthuis te Gouda gebeuren, waarmede het belang van de volksgezondheid gediend wordt. Met den aankoop van het pand Markt 31 werdf een eerste defini tieve stap gedaan tot oplossing van het vraagstuk iran den bouw van een nieuw politiebureau, welke aan gelegenheid al zooveel jaren han gende Is. Wel zal in verband met de tijdsomstandigheden niet dadelijk tot den bouw worden overgegaan, maar in elk geval hebben thans de plannen concreten vorm aange nomen. Het punt is ongetwijfeld gunstig, het ligt midden in de stad, er is een groote ruimte beschikbaar en er kan een voor- en een achter ingang gemaakt worden. In het stadsdeel „De Korte Akke ren" werd grond verkocht voor den bouw van 23 woningen, zoodat de stadsuitbreiding zich verder zal voortzetten. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school no. 1 werd benoemd de heer E. Akkerboom te Utrecht. Aan mej. M. C. W. Baaij werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de openbare lagere school B. DE VERGADERING. Te 7.45 uur wordt de vergadering geopend. Voorzitter: wethouder mr H. P. C. M. de Witt Wijnen, waarnemend bur gemeester. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vergadering van 29 Mei en 12 Juni j.l. worden gearres teerd. MEDEDEELINGEN. Burgemeester en Wethouders dee len den raad mede: dat Gedep. Staten de goedkeuring hebben medegedeeld van het raads besluit tot aankoop van grond, ge legen aan den Ridder van' Catsweg van de Wed. P. C. van Vliet e.a. en het besluit van B. en W. tot verhuur der gemeentewoning Bloemendaal- scheweg 47 onder Waddinxveen aan jhr F. W. J. Sinckinghe te 's-Graven hage. alsvoren de goedkeuring van het besluit van hun college tot het verhu ren van een perceel grond, gelegen tusschen de Johan de Haenstraat en het Zoutmanplein aan F. de Gruil en T. de Vries. alsvoren de goedkeuring van het raadsbesluit tot verhuur aan het Rijk van het perceel Turfmarkt 146. dat de bouw van een vaste voetbrug" over de Turfsingelgracht moet worden uitgesteld, daar geen vergunning kan worden verkregen tot beschikbaar stelling van de voor het werk benoo- digde materialen. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. van Gedeputeerde Staten een ver gunning tot het leggen en exploiteeren van een hoogspanningskabel ten be hoeve van stroomlevering voor de graanmalerij van den heer C. W. Os kam te Haastrecht. B. en W. stalen den raad voor de vereischte vejSdaring tot het aan vaarden der- vergunning af te geven. Aldus -besloten. INGEKOMEN STUKKEN. van mej. M. C. W. Baaij een verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan de o.l. school B. Het ontslag wordt eervol verleend met ingang van den door B. en W, te bepalen datum. van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, het verslag over 1940. van de Kamer van Koophandel en Fabreiken voor Gouda en omstreken alsvoren. BeTde verslagen worden voor ken nisgeving aangenomen. van de bewoners van de Stoofsteeg een adres met het verzoek de Stoof steeg te herdoopen in Marktstraat of anders in Stoofstraat. Het adres wordt in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. AAN DE ORDE Het voorstel tot wijziging van de formatie van den gemeen telijken geneeskundigen- en gezondheidsdienst, door aan den gemeente-arts, den heer P. de Boer, de neven-werk zaamheden op te dragen, waarmede vroeger de school arts was belast, tot verhooging van de wedden van schoolarts, van den gemeente-arts P. de Boer en van de sehoolver- pieegster mej. C. W. Benders en tot benoeming van een schoolarts, een en ander met ingang van 1 September as. De heer Van Wijk spreekt zün waardeering uit over de voorgestelde oplossing, die een groote verbetering is te achten, daar de schoolarts zich geheel aan zijn feitelijke taak zal kunhen geven en daarbij de neven werkzaamheden niet in het gedrang komen. Spr. had het juister gevonden alles ineens te regelen en de leidihg van den G.GD. uit een oogpunt van juister organisatie aan den schoolarts op te dragen, De heer J. S. van Soest verzoekt hetgeen hij op te merken en te vragen heeft in besloten zitting te doen. Thalia Theater: Onder gele vlag (met Hans Albers, DoretheS Wieck en Olga Tschechowh). Aanvang 8.15 uur. Reünie Bioscoop: Amsterdam bij nacht (met Piet Kohier en Louis de Bree). Aanvang 8.15 uur. Schouwburg Bioscoop: Schaduwen der duisternis (met Rudolph Fernau, Fritz Kampers, Christine Grabe en Ellen Bang). Aanvang 8.15 uur. 25 Juni 7.30 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Wetten. 26 Juni 7.30 uur Leger des Heils: Heiligingsdienst. 26 Juni 7.30 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 30 Juni 8 uur Voormalige Ambachts avondschool: Cursus transportcolonne Roode Kruis dames. 30 Juni 8.30 uur Central: Vergadering afdeeling Gouda Ned. Kappersbond, spreker hoofdbestuurslid T. Hollinga over Wettelijk vastgestelde tarieven en loonen. 2 Juli 89 uur Oosthaven 10: Zitting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 94.30 uur Gebouw Daniël: Uitrei king distributiebonboekjes en -kaarten aan hen wier geslachtsnaam begint met een der letters: Donderdag: S. Vrijdag: V. Zaterdag: W, X, Y, Z. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten) Apotheek E. Grendel, alleen Prins Hendrikstraat 15. fie raad gaat hierna in besjoten ver gadering. Na 25 minuten wordt de openbare vergadering heropend. Wethouder K o e m a n s beantwoordt den heer Van Wijk. Deze staat niet alleen in de meening van de wensche- ïijkheid om de functies van directeur van het Van Itersonziekenhuis en van, directeur van den G.G.D. te scheiden/ De burgemeester is bij zijn vele bef moeiïngen voor de openbare gezond-, heidszorg echter tot de conclusie ge komen, dat het wensehelijk is den bestaanden toestand te bestendigen, daar de leiding van beide instellingen in één hand toejuichtmg verdient, de gang van zaken uitstekendis en de directeur een man van gezag is. Daar om hebben B. en W. besloten den huidigen toestand voorloopig te hand haven, tot de omstandigheden wijziging mogelijk maken. De voorstellen tot wijziging van de formatie van den dienst en tot ver hooging der verschillende salarissen wordt zonder stemming aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot benoe ming van een schoolarts. De heer Engelhard heeft tijdelijk de vergadering verlaten. Benoemd wordt tot schoolarts dr A. W. Vegter, arts te Breedevoort (gemeente Aalten), nummer één der voordracht, met zestien stemmen. Twee stemmen waren «uitgebracht op den heer J. Mooij, arts te Gramsber- gen, nummer twee der voordracht en één stem was ongeldig. Het voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere schooi no. 1 (hoofd de heer J. Bruijn) in de vacature-P. W. Bos. Benoemd wordt de heer E. Akker boom, tijdelijk onderwijzer te Utrecht, nummer een der voordracht, met zeventien stemmen. Twee stemmen waren blanco uitgebracht. Het voorstel om met de ge meenten Gouderak, Haastrecht, Moordrecht, Reeuwijk, Bos koop, Waddinxveen, Moerka- pelle, Zevenhuizen, Nieuwer- kerk a. d. IJssel en Bleiswijk een gemeenschappelijke rege ling aan te gaan tot oprichting van een centralen vleesch keuringsdienst Gouda en om streken met aanwijzing van 'de gemeente Gouda als cen trale gemeente. Het voorstel wordt zondfr discussie en zonder stemming aangenomen. De voorzitter wenscht wethou der Koemans geluk met het resultaat en cohstateert, dat de behandeling hier heel wat vlotter gegaan is dan soms in de buitengemeenten het geval is. Het voorstel om wegens strijd met het uitbreidingsplan af wijzend te beschikken op het verzoek van de bouwonder nemers G. J. van Wingerden en H. J. v. d. Horst tot het verder doortrekken van de Kanaalstraat. De heer J. S. vanSoest acht het beter de beslissing nog niet te nemen, ten einde dejzaak nog eens te bekijken om mogelijk kosten in de toekomst te voorkomen, daar in 1936 een bouw vergunning is verleend. Wethouder P o 1 e t antwoordt, dat in 1936 een verguning is gegeven om een gedeelte van den grond te exploi teeren. Het bouwplan is echter in strijd zoowel met het uitbreidingsplan, dat toen gold als met de thans aanhangige partieele herziening, zoodat men niet anders kan doen, dan het verzoek af wijzen. De grond, waarom het gaat, ligt buiten het uitbreidingsplan. Men moe.t afwachten of het de gemeente geld kost. Als na vaststelling van het plan blijkt, dat schade geleden is, kunnen de betrokkenen de gemeen,e aanspreken. Overigens heeft de ge legenheid bestaan bezwaarschriften tegen het partieele uitbreidingsplan in te brengen en dat hebben o.m. de be trokken bouwondernemers gedaan, zoodat deze bezwaren bij de behande ling van het plan in den raad aan de orde komen. De heer J. S. van Soest hand haaft zijn bezwaren. Er is toch in 1936 een bouwvergunning verleend en als 'deze nu niet uitgevoerd kan worden, dan kan dit de gemeente geld kosten. 'Daar hp van deze aangelegenheid voor de gemeente groote financieele schade verwacht, verzoekt hij het voorstel nog een-s te bezien. Wethouder P o l e t persisteert, dat de vergunning met beide plannen in strijd is. Het thans aan orde zijnde voorjlfil jmoogt het leggen van een strgat bulten het terreingedeelte, wparvoor de vergunning is verleend, ordt het verzoek afgewezen, dan is 'iemand gedupeerd, de rechten van letrokkenen op schade, indoen schade geleden is, blijven bestaan. De heer Van W ij k vraagt welke de financieele gevolgen voor de ge volgen voor de gemeente kunnen zijn, waarover de heer Van Soest heeft ge sproken. De voorzitter antwoordt, dat de adviseurs der gemeente ontkennen, dat er eenige schade geleden wordt. Voorts wijst spreker er op, dat hier een misverstand aan de zijde van de bouwondernemers bestaat. Gedepu teerde Staten hebben destijds den grond, die provinciaal eigendom was, verkocht en nu meenen betrokkenen, dat dit een vergunning tot bouwen insluit, doch dit is niet het geval, de verkoop was zuiver een zakelijke aan gelegenheid zonder meer. Het ver- leenen van de onderhavige vergun ning behoort trouwens niet tot de com petentie van Gedeputeerde Staten. De heer P r e v o o merkt op, dat de zaak niet duidelijk is en hij dringt er op aan het voorstel tot de volgende vergadering aan te houden ten einde de aangelegenheid eerst in de commis sie voor gemeentewerken te behan delen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. tegen uitstel geen bezwaar hebben. ét voorstel wordt aangehouden. Het voorstel om de uitoefening van de rechten der gemeente als aandeelhoudster van de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland" aan B. en W. op te dragen en dit college daartoe te machtigen. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel om onderhands voor den tijd van één jaar het «afé-restaurant op het vee- marktterrein opnieuw te ver pachten aan den heer'C. J. A. Bredie voor een onveranderd bedrag van ƒ22 per week. Idem. Het voorstel tot aankoop van het perceel Markt 31 voor een bedrag van 26.800 en 2700 kostep ten behoeve van den bouw te zijner tijd van een nieuw politiebureau. De heer Van Esschoten is er voor den bouw van een nieuw politie bureau nu gelijk door te zetten. Spr. is van meening, dat als het om een politiebureau gaat wel vergunning is te verkrijgen voor het beschikbaar stellen van de noodige materialen. Hij dringt er bij B. en W. op aan daar toe stappen te doen. De voorzitter antwoordt, dat betwijfeld moet worden of zelfs voor een politiebureau materialen beschik baar gesteld zullen worden. Daarnaast staat, dat bouwen nu zeer duur is en daarom is het de vraag of het een verstandige politiek is in den aller- duursten tijd te gaan bouwen. Daar bij komt, dat de huisvesting van de politie den laatsten tijd weer is ver beterd, zoodat de zaak niet zoo drin gend is. Bovendien bestaat de moge lijkheid op het onbebouwde terrein achter het perceel, welk gedeelte niet verhuurd is, vast met den bouw te beginnen. Het voorstel tot aarkoop van het pand wordt zonder stemming aange nomen. Het voorstel tot verkoop van 2300 M. 'grond, gelegen aan de Van der Palmstraat, voor ƒ7 per M. aan den heer J. v. d. Velden voor den bouw van negentien woningen. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot verkoop van 438 M. grond, gelegen aan de Vossiusstraat hoek Staring straat, voor ƒ7 per M. aan den heer W. van der Laak voor den bouw van vier woningen Idem. Het voorstel tot verkoop van een 2940 M. groot gedeelte van het industrieterrein aan Schieland's Hoogen Zeedijk voor j Ja per M. aan de ge meente 's-Gravenhage voor het leggen van een transport leiding ten behoeve van de te maken aanvullingswaterleiding van de Lek naar het zuive- ringsbedrijf te Scheveningen. DE „GOUDSCUE COURANT" MELDDE: Idem. Het voorstel tot wijziging der begrooting, diensten 1940 cu 1941. Idem, Te 9 uur wordt de vergadering ge sloten. MEDICUS MET GROOTE BELANG STELLING VOOR HET KIND. De gemeenteraad heeft in zijn ver gadering van gisteravond met in gang van 1 September as. tot schoolarts benoemd dr A. W. Vegter, arts te Breedevoort (ge meente Aalten) bij Winterswijk. Albert Warrderikus Vegter w erd 12 Augustus 1910 te >choonebeek in Drente geboren en het is dus op zijn dertigste jaar, dat zijn benoeming te dezer stede geschied is. Hij studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1935 tot arts bevorderd werd. De eerste jaren was dé heer Vegter in verschillende functies werkzaam, waarbij al aanstonds zijn belangstel ling uitging naar de medische gezond heidszorg voor het kind. Hij is assis tent gew eest aan het kinderziekenhuis van prof. De Lange te Amsterdam en nam daarbij herhaaldelijk de polikli niek voor kinderziekten waar. Vervol gens was h!j tijdelijk verbonden aan de kinderafdeeling van het ziekenhuis Calvariënberg té Maastricht, als hoe danig hij de'leiding had van een vijf tal consultatiebureau's voor zuigelin gen en een voor kleuters. Eenigen tjjd was hij daarna waarnemer van den provincialen kinderarts van Utrecht. In 1937 is de nieuwe schoolarts te dezer stede aan de Universiteit te Am sterdam gepromoveerd tot doctor in, de geneeskunde op een proefschrift „Over 75 JAAR GELEDEN. By de, onder nadere goedkeuring van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, door curatoren der hoogeschool te Leyden gehouden aanbesteding van het bouwen van een physiologisch la boratorium, zijn vijf inschrijvings-biL. letten ingekomen. De minste inschrij ver was A. Oudijk te Gouda voor de som van ƒ23,290, 50 JAAR GELEDEN. De Goudsche Zwemctub houdt op Zondag 26 Juli a s. een onderiingen en nationalen zwemwedstrijd. Het pro gramma vermeldt snelzwemmen op de buik voor jongens beneden 16 jaar, die kosteloos van de zweminrichting ge. bruik maken, baan 40 meter, idètn voor werkende leden der Goudsche Zwemclub beneden 16 jaar, baan 40 meter, idem voor h.h. liefhebbers, die voor 1 Mei a.c. geen prijs behaald heb ben (juniores),-baan 80 meter, idem voor seniores, baan 240 meter; sneL zwemmen op den rug voor juniores, baan 40 meter, idem voor seniores, baan 80 meter; duiken (juniores), diepte 2>£ mete. gekleed duiken en zwemmen, diepte 3'i meter. De pry_ zen bestaan uit medailles met diplo ma's en in het nummer voor jongens beneden 16 jaar die kosteloos van de inrichting gebruik maken, uit spaar bankboekjes van 5, 3 en 2 met diploma's. 25 JAAR GELEDEN. Gedeputeerde Staten geven aan de Provinciale Staten in overweging zich bereid te verklaren ten behoeve van den aanleg van Rijkswege van een spoorweg aan de westzijde van de Gouwe over Waddinxveen en Boskoop naar 'Alphen te exploiteeren door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorw'geen, onder welkèn aanleg o.a. is begrepen de aanleg o.a. isina o.a. is begrepen de aanleg ,van een loswal aan de A tswegwe tering en een haven te Boskoop aan den Staat een bijdrage uit de provinciale fond. sen te verleenen van J 675.000. diabetis mellitis bij kinderen" Voor de voorbereiding van dit proefschrift 13 hij o.a. te Breslau werkzaam geweest. Van het proefschrift zijn uittreksels verschenen in een Duitsch en in een Fransch vaktijdschrift, het „Jaftébuck fÜT Kinderheilkunde" en de ..Revue de frangaise de pediatrie". Na zijn promotie heeft dr Vegter zich als arts te Breedevoort gevestigd, waar hij ook leider is van het consultatie bureau voor zuigelingen. Tevens is hij tijdelijk belast met het geneeskundig onderzoek van kinderen voor de school voor buitengewoon lager onderwijs te Aalten. NAAMVERANDERING VAN STOOFSTEEG GEVRAAGD. Marktstraat of Stoofstraat. De bewoners van de Stoofsteeg heb ben een adres aan den raad gericht met het verzoek den naam van de Stoofsteeg te veranderen in Marktstraat of anders in Stoofstraat. DOOR DE WARMTE. Door broei is gisteravond in een partij onkruid op de stadskweekerij aan het einde van den Fluweelensihgel brand ontstaan. Voorbijgangers hebben het vuur met emmers water ingeperkt, waarna de met een motorspuit uitge rukte brandweer het met een straal op de waterleiding heeft uitgespoten. Er ia vrijwel geen schade aangericht. EXAMENS STENO-TYPIST EN TYPIST A EN B. Bij het te Leiden gehouden examen van den Erk. Alg Stenografenbond, zijn voor de volgende diploma s ge slaagd: sténo-typisK^^mej. M. Slap pende! en de heewjpJ. den Boer; typist(e) B: mej. T. JSlappendel en de heenc. H. Verhoef, P. Verkade en J. van Waas; typiste A: mej. N. Scholten. MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het middenstandsdiploma algemeen® handelskennis onze oud-stadgenoot, de heer J. C. F. Wegenwijs. (Nadruk verboden) Maar als mijn instrument aan boord is van de beide schepen, die in aanvaring komen en dan nog een re- gistree rwerk aan de misthoorns, dan sou het onderzoek voor de raden van Scheepvaart heel wat gemakkelijker worden, omdat er dan nooit strijd kon zijn over de vraag of de Juiste signalen gegeven zijn. Het zal in eik geval voor de meeste kapiteins «en groote zegen zijn. Wat bent u toch knap, riep Hil- dur verrukt uit. Is het zeker, dat het vannacht niet g}at misten! vroeg ze" nog, op een toon, alsof er niets prettigere te bedenken, was. Ze moesten alle drie glimlachen. - Vast en zekér. Maar al zou het ook gaan mlsteiu^jullie zouden er niets Tan merken, wValom tien'uur sla- Pen jullie. Neen! riep Dagmar uil Om ties uur naar bed! En dat oponxen eersten en eenigen nacht op «en vuur toren! Dat zeg je, omdat je niet weet, langzaam de tijd In zoo'n kleine Jttmte gaal Alleen door werken kun verveling verdrijven, Anders zoudende meeste wachters na een maand Vit den dienst gaan. Schip ahoeil riep Hildur uit alle macht. Daar komt de „Aegir" om kaap Karindo. Meneer Nordenstierna heeft het zeker gestuurd om u assis tenten te brengen. Dat vind ik aardig Tan hem. De „Aegir" kan onmogelijk bij ons komen, zei Olsen, ik zal seinen „landing onmogelijk", dat bespaart hun een vergeefsche reis. Uit eeh kastje nam hij de vlaggen, die hij noodig had om de „Aegir" op de hoogte te brengen. Toen ze naar het schip keken, zagen ze door bun kijkers drie witte wolkjes uit de stoomfluit komen, die als signaal dien den, dat zij begrepen waren. Maar door den wind hadden zij van de fluit niets gehoord. Toevallig keek Dagmar in de rich ting van het tafeltje, waarop haar va- der's uitvinding stond. Kijk, uw instrument reageert werkelijk op de stoomfluit, riep zij verbaasd uit. Wat heeft de „Aegir" voor een sirene? vroeg Olsen. O, dat is het grootste stuk op het heele schip en de trots van meneer Nordenstierna. Ze zeggen, dat hij net zooveel stoom gebruikt voor stoomfluit als voor zijn machines. Haar vader lachte. Ze vervolgen hun koers toch, merkte hij op. Ze hebben mijn sei nen toch gezien. Langzaam maar zeker kwam de „Aegir" naderbij; de wind was wel tegen, maar het tij hadden zij mee en als de wind niet weer plotseling omliep, zouden zij ook op de thuis reis niet tegen wind en water hoeven te kampen. Maar in elk geval zou het nog wel een uur duren voor de „Aegir" bij den vuurtoren was en Olsen ging dus naar beneden om voorraden naar bo ven te halen, zoodat hij op alle ge beurlijkheden voorbereid zou zijn. Bij dezen wind was hij genoodzaakt het licht onder hoogen druk te laten bran den en door het ongeluk van dien mid dag had hij nog geen tijd gehad iets uit de voorraadkamer naar boven te brengen. De beide meisjes, die niets anders hadden om zich mee bezig te houden, tuurden naar het schip en vonden, dat het verbazend langzaam opschoot. Toen Olsen zich weer bij haar voeg de kwam er wat meer afwisseling, #ant daar hij beter met zeekijkers kon omgaan dan zij, kon hij haar al lerlei vertellen, wat zij' zelf niet ontdekt hadden en anders pas veel later zouden hebben opgemerkt. Mijn twee nieuwe assistenten zijn aan boord, zej hij, maar Norden stierna zie ik niet. Voor zoover ik kan zien, zou ik zeggen, dat Aagaard aan het stuurwiel staat in de oliejas van Niels. O, dan heeft hij zijn moeder toch in den steek gelaten, riep Dagmar uit. Hij zal wel heelemaal niet naar haar toegegaan zijn. Vulde Hildur aan. De arme jongen! Morgen zou hij met ons uitgegaan zijn. Het is erg aardig van hem, dat hij doorzet om ons even te begroeten, want er is geen sprake van, dat hij hier kan komen, en we zullen ook wel niet véél tegen elkaar kunnen zeggen we hebben hier maar een kleinen scheepsroeper. De „Aegir" bleef inderdaad op eer biedigen afstand van den vuurtoren. Toen het onmogelijk bleek voor het schip dichterbij te komen, kwamen de drie bewoners van den toren in oliejassen en zuidwesters naar bui- tén. Aagaard, die het roer aan een matroos had overgegeven, liep naar den voormast, waaraan hij zich ste vig vastklemde, terwijl hij met zijn hoofd en den eenen arm, dien hij vrij had, heftige gebaren maakte. Waarom doet hij zoo gek, riep Hildur tegen den wind in. Een schitterend systeem se- maphoor ja die Björn is een slimme jongen, schreeuwde Olsen terug, waar op Hildur beschaamd haar mond hield. Björn gebruikte het gewone Morse- stelsel; voor de punten gaf hij een knik met zijn hoofd, voor de strepen zwaaide hij met zijn arm. Nadat Olsen geseind had, dat hij de bedoeling be greep, werd de vraag geformuleerd: Alles wel? Ja, was het antwoord. Leen en Pontin bereikten zieken huis, was het volgende bericht. Pontin gecompliceerde breuk. Bij beter weer komen wij morgen terug. Groeten aan Hildur en Dagmar. Het weer ziet er slecht uit. Wei nig hoop op tennissen morgen. Zal mijn best doen. Adieu! Adieu I seinde de toren terug. De bobt koerste naar open zee om de gevaarlijke branding te vermijden. Toen ze weer met hun drieën in de torenkamer waren, zorgden de meis jes voor thee en even later zaten ze met Axel Olsen te converseeren over het nieuws van de laatste twee maan den. Over een week was zijn dienst tijd weer om en voorgoed; het waren zijn laatste dagen op den vuurtoren en dat maakte Olsen stil. Hij zou met zijn dochters naar het buitenland gaan, als tenminste Hildur en Björn spoedig wenschten te trouwen. Hij had het al lang zien aankomen, dat Björn Hildur zou vragen zijn vrouw te worden. Hij had den jongen van kinds af aan gekend en mocht hem graag lijden. Den eventueelen te genstand van mevrouw Aagaard vond hij hoogst onbelangrijk. Hij moest in wendig lachen, hoe het haar verras sen zou, als hij de belangen van zijn aangenomen dochter zou verdedigen; zij zou dan bemerken, dat hij nog iets anders was dan vuurtorenwachter. Natuurlijk wist heel Christiansand, dat hij van goede familie was, niet onbemiddeld en min of meer een ge leerde. De eèrste twee dingen bleken voldoende uit de opvoeding, die hij dien meisjes had gegeven. Al was hij maar vuurtorenwachter, zijn dochters werden overal ontvangen. Men be schouwde hem als een ongevaarlijken droomer. Alleen iemand als mevrouw Aagaard, die opgeblazen en laatdun kend was en hoopte door een gefortu neerd huwelijk van haar zoon haar ontredderde financiën te herstellen, haaldé den neus voor de frissche, aar dige meisjes op. Zonder dat zij eenig idee hadden van de gedachten, die haar vader bezig hielden, zaten de beide meisjes het morse-alphabet te leeren uit een handboekje, dat Olsen had opgezocht. Toen de stormige nacht donker en onheilspellend viel, brandde als ge woonlijk de lamp in het bovenste ver trek en Olsen hield de meisjes met allerlei uitleggingen bezig om haar aandacht af te leiden van de woeden de zee en den storm buiten. Na eenigen tijd joeg hij ze naar de keuken om voor het eten te zorgen. Daar hij de lamp niet kon verlaten en de meisjes er niets voor voelden alleen te eten, droegen zij het diner yan drie gerechten bij het flauwe schijnsel van een soort stallantaarn vijf trappen op. Maar haar goed hu meur had daar niet onder te lijden, integendeel. Na het eten keek Dagmar toevallig op haar horloge en riep verbaasd: Het is pas acht uur; wat gaat die tijd hier langzaam! Ja, jullie moeten maar vroeg naar bed gaan, nemen jullie mijn ka mer; allebei de banken zijn heel goed om op te slapen. Nu moeten jullie even op het licht passen, terwijl ik ga sluiten. Uit angst voor inbrekers! riep Hildur lachend. LWordI vervolgd.)

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3