Positie van Finland opgehelderd NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ilitaire successen van grooten omvang", Het leger trekt mee op ion et I/haan ijdag 27 Juni 1941 aldus het Duitsche opperbevel Leningrad hevig gebombardeerd iaie tegenstand der Russische troepen k Hongarije in oorlog met de Sovjet-Unie Officieel wordt te Boedapest medegedeeld: „Hongarije beschouwt zich, tengevolge van de haalde Sovjet-luchtaanvallen op Hongaarsch chtsgebied, die in strijd met het volkenrecht zijn, staat van oorlog met de Sovjet-Unie." Dfc TOEKOMSTIGE STRUCTUUR VAN RUSLAND^ Strijd tegen het Bolije- wisme, niet tegen de afzonderlijke volken. DE STRIJD IN SYRIË. Uiterst heVige gevechten Blauw-witboek Toespraak van gepubliceerd - president Ryti Finsch blauw-witboek. DE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Voldoende verkeers- middelen ter beschikking. AMERIKAANSCHE HULP VOOR RUSLAND? Verzoek zal in „sympa thieke" overweging genomen worden. Radiotoespraak van Ryti. Vargas over de pan-Amerikaansche samenwerking. OlIDSCHE COL) DAN T Jaargang, No. 20665 Bureau: MABKT ïl, TEL. 1745 Postrekening *8440 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda. Het opperbevel van deS^iitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten werden ook Woens dat de operaties te land en in de Ineht volgens de plannen voortgezet. Nadat de beslissing in talrijke veld. slagen aan de grens in ons voordeel is uitgevallen, teekenen zich mili taire successen van grooten om vang af. Ter aanvulling op het legerbericht wordt aan het D.N.B. o.a. gemeld: De gevechten aan het Oostelijk - front verloopen nog steeds volgens de plannen, ofschoon de Sovjet-troe. pen steeds weer trachten taaien tegenstand te bieden tegen het ge wicht van den Duitschen aanval. Het verloop tot dusverre wordt het beste gekenmerkt, op den grond door voortdurend terugdringen van de Sovjet-troepen en hier en daar oprukken van Duitsche snelle troe pen, gevolgd door infanterie tot diep het land van den vijand. In de t door een voortdurende krach- ge aderlating van het luchtwapen er Sovjets. Zjj had tengevolge dat et luchtruim boven hei- operatie gebied beheerscht wordt door het Duitsche luchtwapen en dat de for maties Sovjetvliegers een defen sieve houding hebben aangenomen. De bolsjewistische soldaten worden Volgens het D.N.B. met de primitiefste middelen tot uitersten tegenstand aan gezet. Dwaze gruwelsprookjes over de handeling van gevangenen door de Ditsehe soldaten, naar steeds weer Wijkt uit verklaringen van gevange nen. Als gevolg van deze agitatie heb ben, volgens door het D.N.B. ontvan gen inlichtingen, hier en daar bolsje- Istische soldaten zelfs zelfmoord' ge- egd om aan een dreigende gevan- chap en het door hem gevreesde hiermede gepaard gaande marte len te ontgaan. De Soijj et-soldaten bobben, naar men overigens verneemt, ia ,4e eerste dagen van den strijd voor i grootste deel buitengewoon verbit- gestreden en op verschillende tsen tot den laatsten patroon stand 'uden. Deze tegenstand werd echter r de stootkracht .van de Duitsche "nteristen, stormpioniers, pantser- naties en door de kracht van de 'tsche artillerie overal gebroken. i( Felle luchtaanvallen, op Leningrad. Op industrieele 'doelen in Leningrad de beide laatste dagen buitenge- felle luchtaanvallen gericht, zoo nt het D.N.B. van bevoegde In Leningrad bevinden zich "te metaalfabrieken, werfinstalla- de grootste vliegtuigonderdeelen- eketi en fabrieken voor springstof- en werktuigen, welke de stad tot middelpunt van de oorlogsindustrie Sovjet-Unie maken. Regiment verovert vliegveld r aan het D.N.B. wordt gemeld, een regiment op 25'Juni op een eld van het Sovjet-luchtwapen, jachtvliegtuigen, die voor de start -d stonden vernietigd, alsmede de cle installatie van het vliegveld en groote hoeveelheid oorlogstuig naakt. regiment baande zich tezamen een battery der stormartillerie in e afzonderlijke gevechten een Ieder huis en ieder graanveld doorzocht worden. Plotseling van voren het verrassende be. dat zich ter hoogte van het vol,, plaatsje een vliegveld van het luchtwapen bevond, waarop zich aantal voor den start gereed e vliegtuigen bevond. De kolonel siandant van het regiment likt :Ujjk de stormartillerie opruk ken en het vliegveld omsingelen, zon- der dat dit door de Sovjets werd be. merkt. Met de uiterste voorzichtigheid werden de stukken geschut en mitrail leurs in stelling gebracht. Daarop gaf de kolonel het bevel om te vuren. Het geschut en de mitrailleurs namen de voor 4en start gereed staande jacht vliegtuigen onder vuur, zoodat het slechts een vliegtuig gelukte te ontko men. Alle overige 28 vliegtuigen wer den totaal vernietigd. Rondom het vliegveld stonden de brandende toestellen, waaruit groote steekvlammen omhoogschoten. Van de vliegtuigen sprong het vuur op hangars en barakken over en hulde het geheele vliegveld met alle toestellen en appa raten in vlammen. Stuka's vernietigen 15 treinen Naar jiet D.N.B. verneemt, heeft een groep Stuka's 15 Sovjet-transporttrei nen vernietigd. De treinen waren bezet met troepen en vervoerden ook auto's en oorlogsmaterieel. Toen de Stuka's te voorschijn kwamen en steeds weer tot den aanval overgingen, sprongen de Sovjetsoldaten ujt de treinen en trachtten aan den bommenregen te ontkomen. De vluchtende soldaten wer den door den luchtdruk der ontploffen, de bommen meters ver weg geslingerd. De aanvallen werden pas gestaakt, tden alle 15 treinen vernield waren. Luchtaanvallen op oorlogshavens Samen met het Duitsche luchtwapen hebben Roemeensche vliegtuigen de belangrijkste oorlogshavens der Sovjets aan de Noordkust van de Zwarte Zee aangevallen en met bommen bestookt. Het geweld van de aanvallen was zoo hevig, ,dat binnen korten tijd alle ravitailleeringswegen van het Sovjet- leger verstopt of onbruikbaar waren. Vooral succesvol waren aanvallen op verscheidene munitieopslagplaatsen aan de Noord-Dostkust van de Zwarte Zee. Daar vlogen letterlijk hèele stapels granaten van het Sovjet-leger toren hoog de lucht in en vormden een uniek vuurwerk. Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van 25 op 26 Juni talrijke vliegvelden aangevallen, waarbij ba rakken, tanks en startbanen vernietigd werden. Een groot aantal vliegtuigen werd op den begannen grond vernield en talrijke vliegtuigen werden in lucht gevechten en door luchtdoelartillerie neergehaald. Turku gebombardeerd De Finsche stad Turku is hevig door de Sovjet-luchtmacht gebombardeerd. Er zijn vele branden uitgebroken. Ook het slot te Turku werd getroffen, doch hier is de schade onbeteekend. Zooals men zich zal herinneren, is Turku ook in den oorlog van 19391940 zeer door Sovjet-luchtaanvallen geteisterd. Nader wordt bekend, dat zeven per sonen gedood en 27 gewond werden. Aanval op Boekarest Gisterochtend hebben Sovjet-vlieg tuigen een aanval ondernomen op de Roemeensche hoofdstad. Het eerste alarm duurde drie uur. Het luchtaf weergeschut en jagers zijn terstond in actie gekomen, maar de Sovjet-vlieg tuigen. die eenige bommen hadden neergeworpen, zijn onmiddellijk ge vlucht, aldus Stefani. De schade is on- bet eekenend. Aanvallen op Hongaarsch gebied. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, heeft het Sovjet-luchtwapen aanvallen ondernomen op Hongaarsch territoriaal gebied. GebolÖbardeerd werden de plaatsen »Raho en Kasjau, waar vrij zware verwoestingen werden aangericht. Te Boedapest was gistermiddag van 16.15 tot 16 25 uur luchtalarm. Donderdag tegen 12 uur hebben Sovjetvliegtuigen in scheervlucht een ateval gedaan op den sneltrein Koe rtjesMezoeBoedapest in de nabij heid» van het plaatsje Raho. De vliegers orenden een hevig mi- trailleurvuur. Een persoon werd ge dood en drie fewond. Ook gisteren weigerde men in politieke kringen te Berlijn nadruk kelijk zich in te laten met een dis cussie van problemen betreffende de toekomstige ontwikkeling van den staatsrechtelijken opbouw der Sovjet-Unie. Men noemde het ech ter zeker, dat Duitschland zijn strijd tegen de Sovjet-Unie als heer schappijsysteem en tegen het bols jewisme als heerschappijleer voert, maar niet tegen de afzonderlijke volkeren. De strijd in Syrië wordt nog steeds gekenmerkt door uiterst hevige ge vechten. Het Fransche koloniale leger, aldus verklaart men te Vichy, biedt hardnekkig verzet tegen een vijfvou dige overmacht. Vooral de Fransche luchtmacht heeft van den eersten dag af een buitengewoon groote bedrijvig' heid ontplooid. Alleen door het onbe perkt in het vuur brengen van de luchtmacht is het Fransche commando er in geslaagd de Engelsche aanvallen die de laatste dagen tegen Palmyra in het Oosten en Damascus in het Westen gericht waren, tot staan t« brengen Men moet daarbij in aanmerking ne men, dat de troepen dagenlang stand moesten houden zonder kans op aflos sing. De Engelschen aan de kust zijn er tot dusverre niet in geslaagd voorbij Saida op te rukken, hoewel dit gebied hevig was gebombardeerd door de En gelsche luchtmacht en marine. Britten blijven sterken tegen, stand ontmoeten. Volgens het officieele communiqué van gisteren over den militairen toe stand in Syrië blijven de Britsche troe pen voor Palmyra sterken tegenstand ontmoeten. De vijand tracht thans in andere sectoren van het front den druk op de flank van zijn verbindings linies te breken. In Zuid-Syrië heeft de vijand aan zienlijke strijdkrachten in het vüur geworpert in de richting Soeida, de hoofdstad van Djebeldroes, en Don derdagmorgen met afdeelingen infan terie en cavalerie de Fransche posjaies ten Noorden van Catana en bij/Da- mascus aangevallen. De gevechten duren hier voort. In het gebergte van den Zuidelijken Libanon hebben Britsche strijdkrach. ten om de achterwaartsche verbindin gen te ontlasten, ten Oosten van Merdsj-Ajoem, op de hellingen vèn den Hermon, en bij Djezzim aanvallen ondernomen, welke werden afgesla gen. De gevechten bij Djezzin waren zeer hevig. Beide partijen leden zware verliezen. Aan de kust heeft de Britsche vloot de Eransche stellingen beschoten, waarop de vijand hier een nieuwe op- marschpoging ondernam. Het Fransche luchtwapen heeft de aanvallen op vijandelijke colonnes in het geheele operatiegebied voortgezet. In den afge[oopen nachten vanmorgen vroeg zijn Beiroet en Homs door Brit sche vliegtuigen gebombardeerd. Er werd slechts materieele schade aan gericht. Ofi meldt uit Beiroet: Op 26 Juni heerschte er rust aan alle fronten. De vijand heeft nergens eenige actie tegen onze troepen ondernomen. Brit sche formaties bommenwerpers bom bardeeren zonder succes onze stellin gen ten noorden van Soeida. Ons luchtwapenzettè zijn verkennings vluchten en bombardementen voort. Op den avond van 25 Juni ondernam de Britsche luchtmacht een bomaan val op Beiroet, welke geen slacht offers maakte en geen schade aan richtte. Op den ochtend van 26 Juni bombardeerden Britsche vliegtuigen het station van Homs. Vier burgers werden gedood en zes gewond. Ook werd er materieele schade aange richt Er heerschte de' gebruikelijke activiteit in de lucht. De luchtstrijd krachten van de marine en het luchtwapen ondernamen bomaanval len op het gebied van Merdjayoem en Palmyra. Onze jagers namen met suc ces deel aan de aanvallen van de troepen te land. Drie vliegtuigen worden vermist. Een vijandige zen der verspreidde gisteravond om 8 uur het bericht, dat Fransche vliegtuigen in den nacht .vanDinsdag op Woens dag.-Damascus, .gebombardeerd heb ben. De opperbevelhebber spreekt deze1, leugenachtige bewering zeer na drukkelijk tegen. Geen enkel Fransch vliegtuig heeft de stad Dlmascus ge- mbardeerd. „De positie van Finland is opge helderd", dit "antwoord heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse ge. geven op desbetreffende vragen van vertegenwoordigers der bui- landsche pers.' Nadat Woensdag, Zoo voegde men hieraan toe, bommenwerpers en troepen der Sovjet-Unie, Finsch ge bied hadden aongevallen, is het Finsche leger thans aangetreden ter bescherming van het Finsche grondgebied en aan de zijde van' Duitschland overgegaan tot den tegenaanval op de Sovjet-Unie. In een Finsch blauw-witboek over de verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie, zooals deze is geworden na het sluiten van den vrede van 12 Maart 1940. wordt in een samenvatten de inleiding erop gewezen, dat het streven der Sovjet-Unie niet tevreden was met de voorwaarden van het j vredesverdrag en al naar. den alge- i meenen toestand steeds verder ging. In verscheidene 'documenten wordt ver volgens uiteengezet, hoe di? verschil lende phases van den Sovjet-druk tot ontwikkeling kwamen. Onmiddellijk na het sluiten van den vrede verzetten de Sovjets zich ten scherpste tegen de vorming van een Noorsch defensief verbond. Zij presten Finland den aanleg van den Salla- spoorweg te bespoed en, hetgeen er op neerkwam, de militaire aanvals- gereedheid van de Sovjets op Finsch gebied te vervolmaken. Op de afgestane gebieden «bi het paohtgebied van Hangö kwam er geen ende aan de aan vullende eischen tot schadeloosstelling der Sovjets. Wanneer Finland een offer had gebracht, werden terstond nieuwe eischen gesteld. Het betrof daarbij rollend materieel, fabrieks-installaties, gebouwen, werkzaamheden tot schade loosstelling e.d. Bij de afbakening van de grens trachtten de Sovjets alle hangende kwesties te hunnen gunste uit te leggen en zoo mogelijk verdere ge- RYTI, PRESIDENT VAN FINLAND (Foto D. C.) Finland gerichte intrigues en maat regelen, zooals reeds medegedeeld in het Finsche blauw-witboek. Onder verwijzing naar de vergeef- sche pogingen van de Finsche regee ring om met den Oostelijken buur tot een vergelijk te komen, zeide de pre sident voorts, dat de liefde voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zijn afgestooten op het voornemen van de Sovjets, de zelf standigheid van Finland te vernieti gen, hetzij door binnenlandsche om wentelingen en moeilijkheden, hetzij door gewelddadige verovering van het land. Toen de weg der binnenlandsche revolutie, als gevolg van de sterke vrijheidsliefde en de 'eenheid in ons volk scheen afgesloten, besloot de van buiten af in te slaan. Bezield door dit voornemen, eischt de volks commissaris van Buitenlardsche Zaken Moloto'f bij de onderhandelingen te Berlijn van 12 en 13 November 1940, biedjeoncessies te verkrijgen. In het Sovjet-Unie den weg van {iet geweld voorjaar van 1940 kwam toen als ver- rassing de eisch tot demilitariseering der Aalandseilanden. Ten behoeve van controle stelden de Sovjets den eisch, dat consulaten zouden worden opge richt op verschillende plaatsen en met een groot personeel. De Sovjets pro beerden vervolgens het beheer over en de productie van de nikkelmijnen van Petsamo te krijgen. In den zomer van 1940 trachtten du, Sovjets onder den dekmantel van het oprichten eener organisatie, die zich zelf „Vrienden van Finland en de Sovjet-Unie" noem de, communistische propaganda te organiseeren en stakingen te provo- ceeren. Van officieele Sovjetzijde werd getracht de maatregelen van de Fin sche regeering om een einde te maken aan deze binnenlandsche agitatie te verhinderen. Laat in den zomer dwongen de Sovjets onder bedreiging een fid van de regeering af te treden. De Sovjets konden ook niet nalaten zich te mengen in de Finsche presidentsverkiezingen Naar wij van bevoegde zijde verne men, kan erop gerekend worden, dat voor degenen, die met speciale treinen van de Dultseh-Nederlandsche samen komst te Amsterdam naar hun woon plaatsen terugkeeren, voldoende ver. keersmiddelen ter beschikking zullen staan. Desbetreffende besprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aan merking komende tram-, autobusonder, nemingen e.d. dus nauwelijks zeven maanden na het sluiten van den vrede te Moskou, van. Duitschland de vrije hand om zijn rekening met Finland af te sluiten en dit land te kunnen liquideeren. Wij zijn den Duitschen rijkskanselier den diepsten dank verschuldigd voor het feit, dat hij zich toentertijd tegen deze eischen der Sovjet-Unie heeft verzet. Sedert het uitbreken van den oorlog der groote mogendheden heeft men, zoo ging de president voort, duidelijk kunnen constateeren, welk streven de Sovjet-Unie volgde en wat haar stand punt in dezen oorlog is. Zij heeft het uitbreken van den oorlog toegejuicht en steeds er naar gestreefd hem te ver lengen en uit te breiden, opdat de Europeesche en indien mogelijk ook de niet-Èiiropeesche volken moreel en materieel verzwakt een gemakkelijke prooi zouden worden voor het Sovjet- imperialisme. Op niets ontziende wijze heeft de Sovjet-Unie de toestanden uitgebuit en zoo geraakte Finland, toen de oorlog tusschen de groote mogend heden aan de verschillende fronten woedde, in een eenzamen strijd tegen de Sovjet-overmacht. Vervolgens legde Ryti* den nadruk op den plicht van Finland om zich thans te verdedigen met alle ter be schikking staande moreele en mili taire middelen. Hij wees op het eens gezinde fropt, dat zich vanaf de IJszee tot aan de Zwarte Zee tegen de Sovjet- Ume heeft gevormd en gaf uiting aan zijn geloof in de overwinning en zijn vertrouwen in de Finsche weermacht en haar veldmaarschalk Mannerheim. Ryti besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „De eeuwen hebben bewezen, dat op de plaats, waarop het lbt ons heeft ge plaatst, geen blijvende vredete be reiken is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg, om dezen druk te verlichten, om de eeuwige bedreiging te verwijderen en om de komende geslachten een gelukkig en vreedzaam leven te waarborgen, strij den wij onzen verdedigingsstrijd." OUMANSKY BU SUMMER WELLES. De Amerikaansche vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Suifimer Welles, heèft aan den Sovjet-ambassadeur van" December, mcTln^'januari"5.941 Oumansky verzekerd, dat de Ver. Sta- maakten de Sovjet» een einde aan deite" ,^n verzo<* huIP vafl de.uSo,v" in het handelsverdrag opgenomen J "lerstJr ,n sympathieke voorwaarden betreffende den uitvoer overweging zouden nemen Deze ver van vele belangrijke en reeds gekochte 1 "ar'n& zo° ™eldt Assocnpd Press, goederen naar Finland. Hef leven in i hM/t Ounmnsky na een bespreking Finland was tot het naiaar v»n 1940 met Summer Welles afgelegd. Oumans- Finland was tot het najaar van 1940 gekermerkt door de voortdurende verwachting van een Russische invasie. In den tijd tusschen het sluiten van ky weigerde zich erover uit te laten, of h{j reeds een verzoek om hulp van zijn regeering heeft ingediend. Gister den vrede en de tegenwoordige crisismjdda® ^eeft Sumner Welles den Brit- was Finland gedwongen 199 maal te|schen af"bassadeur, Halifax ontvan- protesteeren tegen grensschendingen. De president der Finsche republiek, Ryti, heeft gisteravond een radio toespraak gericht tot het «Finsche volk, waarin hij in zijn inleiding verklaarde, dat 't vredelievende Finland opnieuw het doel van een wreeden aanvSk is geworden. Onmiddellijk na het uit breken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is Be Finsche grens herhaaldelijk door 8e Sovjet-Unie geschonden. Het protejt, dat hierover werd ingediend, was tevergeefsch. Sedert Woensdag hebben de strijdkrachten van de Sovjet-Unie, zoo verklaarde president Ryti, zonder zich om verdragen te hekommeren en zonder oorzaak op aanwijzing van haar regeering uitgebreide oorlogshande lingen in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreed zame inwoners gepleegd. Nauwelijks negentien maanden na den eersten aanval is zoodoende onze tweede ver dedigingsstrijd begonnen. De nieuwe aanval van de Sovjet-Unie op Finland vormt als het ware het sluitstuk, van een politiek, die na den vrede van Moskou beoogde de zelfstandigheid van ons land te vernietigen en ons volk in slavernij te brengen. De president 1 gaf vervolgens een nauwkeurige opsomming van de'Ver schillende door de Sovjet-Unie tegen gen, alsmede den Zweedschen gezant Bostrom en den Finschen gezant Pro- cope. Engeland en de Sovjet-Unie. Naar Associated Press uit Londen meldt, verluidt aldaar, dat men de Sovjet-Unie zal verzoeken, zich aan te sluiten bij de overeenkomst der ge allieerde regeeringen, en geen afzon derlijken vrede met Duitschland te sluiten, alvorens de qorlog geheel ten einde is. Naar uit Londen gehield wordt, heeft de tweede speaker van het Hoogerhuis, lord Marley, verklaart, dat de Engel schen zelfs den duivel als bondgenoot iMwmmmMmvvwinKi Zon: op 5.19, onder 22.06. Maan: op 8.19, onder 23.27. Metyls verplicht te verduis teren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertdigen r moeten nur na zonsonder- 8 gang ontstoken worden. 2 V zouden aanvaarden, indien die tegen Duitschlan-d zou willen vechten. Lord Marley heette in zijn rede de Sovjets welkom 'tfls „bondgenooten van Enge land". TEGEN EEN TOLUNIE. De Braziliaansche bladen publi- ceeren een interview met president Vargas, dat deze verleend heeft aan den Argentijnschen schrijver Hayes, die met een cultureele opdracht in Rio vertoeft. Het interview, heeft aldaar groot opzien gebaard, omdat daarin uitvoerig de kwesties behandeld worden van de pan-Amerikaansche samenwerking, waarbij Vargas vooral op de gemeenschappelijke belangen van Brazilië en Argentinië wees. Over de samenwerking tusschen Brazilië en Argentinië zeide Vargas: Wanneer wij op sociaal en politiek ge bied slechts redenen tot een eerlijke opbouwende samenwerking hebben, dan is ook op economisch gebied een overleg Onverwijld noodzakelijk. Onze productie .neemt toe en kent geen concurrentie. Wat'den een ontbreekt, heeft de ander in overvloed. Na het verlies Van de Europeesche markt, ïtrilen de Zuid-Amerikaansche landen de noodzakelijkheid van economisch overleg inzien. Ik geloof, dat dit onze beide volkeren ertoe zal brengen hun handelsbetrekkingen op bréeden grondslag te plaatsen en een werke lijke belangengemeenschap te I Stich ten. Sterk de aandacht heeft te Rio ge trokken het standpunt van Vargas ten aanzien van het parool van den drie hoek: Ver. Staten—BraziliëArgen tinië. Mij komt een samenwerking der drie landen niet voldoende voor om het welzijn en het bestaan van alle volkeren op dit halfrond te waarbor gen, zoo verklaarde Vargas, omdat het ideaal Slechts kan zijn een cor tinentale gemeenschap, die be«" hechtere en diepere factorei hnischen en cultureelen a sprak Vargas zich v< de kwestie van een e tolunie waarbij hij op- verkondigde, dat de verschil de bestuursor»anisatie» en ls een doeltreffende tolunie bemoeilijkten.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1