Litwinof l weer in de Russische regeering? DE NIEUWE BÓNS icieele Publicatie van ben gemachtigde nor de prijzen DEBONNENLIJST voor de komende periode Denemarken verbreekt de •diplomatieke betrekkingen EERSTE BLAD 4e Buitenland. De strijd legen Engeland. In de komende 48 uren categorische voorspelling over den afloop mogelijk, aldus Turksch blad Hevige luchtgevechten boven het Kanaal. VRIJDAG 27 JUNI 194^ BINNENLAND Het vergaan van de „Ganda"./ DE PERSOONS BEWIJZEN. Zorg, dat uw foto in orde Bon 38 voor zeep, 08 voor aardappelen, 23 voor melk, 69 en 79 voor kaas en 22 en 23 voor boter Wederom 2 kilo aardappelen op een bon Toileten htnsh.zeep: 38. Zeep voor wasscherijen. Aardappelen: 08. Melk: 23. Kaas: 69 en 79. Boter: 22 en 23. Eieren: 89. Huisvrouwen attentie! DUIWCH LEOEKBtRKtft r> schrijft het Hamburger Frem. denblatL Het blad leg* er den na. druk op, dat van Lissabon tot aan de kust van de IJszee de opmarsen van Duitschland tegen Moskou als een ge beurtenis wordt .beschouwd en gevierd, waarin zich over alle volksgrenzen heen de levenswil ed het gemeenschap pelijke cultuurgevoel van Europa be lichamen. De weerklank -in de Noordsche sta ten wordt door het Duitsche voik met bijzondere tevredenheid begroet. De geheele Berlijnsche pers wijst op den nieuwen vrijheidsstrijd van, Fin land tegen den Sovjet-aanvaller, her innert aan de DuitschJJinsehe wapen broederschap tegen de bolsjewistische terreur, die bij het einde van den we reldoorlog heelt geleid tot de Finsche onafhankelijkheid en noemt Finlands historische taak als schild van het Noorden een deel van den grooten door de spil gevoerden strijd om Europa's beveiliging (en onafhankelijk heid. De bladen begroeten namens de Duitsche natie maarschalk Manner- hgim en ~z|jn dappere strijders in het trotsche bewustzijn van de zekere, ge meenschappelijke overwinning. Het communiqué van het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken betreffende toestaan van passage aan een Duitsche divisie door Zweedsch gebied wordt door de Zweedsche pers besproken van het standpunt, dat deze goedkeuring de souverelniteit van den Zweedschen staat in geen enkel opzicht aantast, aldus het D.NB. Beslissend voor dit positieve besluit is. zoo schrijft Stockholms Ti d*n i n g e n, dat dit besluit niet de zelfstandigheid van het vrije Zweden beperkt, j Het besluit vloeit verder voort uit ,'hët positieve standpunt van Zweden ten aanzien van Finland. Svenska Dagbladet verklaart dat het .besluit, dat genomen/is na ten zeer zorgvuldige bestudeering, reke ning houdt met deh uiterst dëlicaten toestand. Het blad keert zich tegen de Britsche verwijten, dat Zweden met tweeërlei maat meet, aangezien het indertijd in den winter van 19391940 de passage van Britsche troepen naar Finland heeft geweigerd. De Popoio diRoma Herinnert eraan. dsPt Italiaansche troepen voor de derde maal in de moderne geschie denis tegen Rusland te velde trekken. De eerste maaj namen- Italiaansche troepen aan den Veldtocht \%n Napo leon deel. De tweede maal stuurde het kleine Piemont een expeditiecorps naar de Krim. Thans zullen de Italiaansche troepen zich hun roemrijke traditie waardig toonen op het grondgebiM van de Sovjets. UIT EEN REDE VAN STALIN De International News Service meldt dat Staim reeds op 6 Mei in een rede voor afgestudeerden van de militaire academie verklaard heeft, dat de Sov jet-Unie tegen Duitschland zou moeten strijden. Een belangrijke passage van de rede welke niet gepubliceerd is heeft geluid: „Ons roemvolle Sovjet- leger möet eiken dag erop voorbereid zijn, tegen Duitschland, en wel op vijandelijk gebied, te strijden. dlpl—bi Aa kant hebben verklaard, roe meldt Associated fita uit de Torluehe hoofdstad, dat de vroegere minister van Baiteulaadsche Zaken van ije Sovjet-Unie, Litwinof, naar Moskou aai terugkecren, om zich te belasten met een belangrijke regeeringsfunc- tie. Vermoedelijk aal bij belast wor den met de leiding van de betrek kingen der Sovjet-Unie met Enge land, en Amerika. OFF1C1EELE VERKLARING VAN DE DEENSCBE REGEERING. De Deonsche regeering heeft op 26 Juni in verband met -het groote con- flict in- het Oosten de volgende offi- ciecle verklaring gepubliceerd: „Door den oorlog, die tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is uit gebroken, is het groote oorlogscorvfiict in Europa in een nieuwe phase geko men, die Jiv een heel bijzondere mate de aandachtvan -Denemarken ver- eischt, want Duitschland heeft thans in het Oosten ztjn wapens gericht tegen een mogendheid, die door de jaren heen een bedreiging voor de welvaart yn het gedijen van, de Noordsche staten vormde. Dat in het Noorden de Vrees voor een^evzar uit het Oosten geens zins ongegrond was, toonde de aanval, dien de Sovjet-Unie einde Ï939 op Fin land dèed, welks heldhaftige verde diging in. «en ongelijken strijd hier te lande een- golf van sympathie voor onze strijdende broeders in het Noor den heeft doen ontstaan. Thans, nu de strijd, na een nieuwen aanval van de Sovjet-Unie op Fin land weer ontbrand is, is het -Deensche volk van- dezelfde gevoelens bezield Doeh ditmaal voert Finland zijn strijd niet allten, onder Duitschlands leiding strijdt het tezamen met andere Euro- peesche landen voor de verdediging van een maatschappelijke orde op den grondslag van de Europeesche cul tuur. Bij dit conflict, waarvan hét resul taat op beslissende wijze ertoe zal bij dragen dé landen van Europa voor een ontbinding van de binn<mlar.dsche orde te bewaren, heeft Europa een gemeen schappelijk belang. Wanneer Denemarken, evenals voor heen, niet gpn dit corlogsconflict deel neemt, zoo kan het, als gevolg van dit gemeenschappelijke Europeesche be lang, geenszins onversQhjBjg staan tegenover de ontwikkeling. ^Tjoor het terugroepen van het Deensche gezant schap te Moskou is uiting gegeven aan dit inzicht. De betrekking tusschen Denemarken en de Sovjet-Unie zijn- hiermede ver broken. BULGAIUJE BEHARTIGT BELAN GEN VAN DUITSCHLAND, HON GARIJE EN ROEMENIE. De Bulgaarsehe bladen publiceeren een officieele mededeeling van het Bulgaarsehe telegraafagentschap. vol gens dewelke de Bulgaarsehe regee ring zich bereid heeft verklaard de belangen van Duitschland, Hongarije en Roemenië in de Sovjet-Unie te be hartigen. l et Zweedsche ministerie g.van Bui tenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedschv- regeering heeft be sloten, op verzoek van de Sovjetregee- ring de Sovjet belangen in Duitschland en- m Hongarije te behartigen. SPANJE EN DE STRUD TEGEN DE SOVJET-UNIE Bë chef van het diplomatieke kabi net van den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan Spaan- sche en buitenlandsche persvertegen woordigers verklaard, dat "het ministe rie' van Buitenlandsche Zaken een on onderbroken stroom van brieven en telegrammen ontvangt met het verzoek aan den strijd tegen de Sovjets te mo gen deelnemen. Geheel Spanje keurt van ganscher harte de woorden van den minister van Buitenlandsche Zaken gericht tegen de Sovjet-Unie goed, VERVOLGING DER KATHOLIEKEN De in Duitschland levende katholieke Litausche geestelijken hebben beslo ten aan het Vaticaan een memorandum over den toestand van de katholieke kerk in Litauen te zenden. Volgens voorloopige opgaven uit het ter be schikking staande materiaal zijn 24 Litausche kerken totaal vernield. Het D. N. B. meldt: Volgens tot dus ver ontvangen, echter nog zeer onvol ledige berichten, hebben de Sovjets pit de drie Baltische landen 350 katho lieke geestelijken weggevoerd, wier lot thans onbekend is. PERSSTEMMEN Wanneer het Duitsche offensief in dit tempo doorgaat is de afloop van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie spoedig zeker, schrijft het Turksche blad Son Post a. In het blad Son Telegraf meent de afgevaardigde Benidsje, dat reeds in de komende 46 uur een categorische- voorspelling over den afloop van den, Oorlog mogelijk is. Het gaat hier om den grootsten veldtocht van alle tijden. „De solidariteit van Europa is voor de eerste maal in dezen oorlog, in het algemeen voor de eerste maal in de moderne ontwikkeling van ons con tinent tot een tastbare factor van dé politieke werkelijkheid geworden", T 21 SPITFIRES NEERGESCHOTEN. Het D.N.B. meldt: Toen Woensdag sterke" Engelsche strijdkrachten het bezette kustgebied wilden naderen, mislukte deze poging opnieuw door de waakzaamheid van de Duitsche jagers, die zich met voorbeeldige snelheid op de Britsche vliegtuigen wierpen. In luchtgevechten van adembenemende spanning schoten de in den strijd be proefde bemanningen van het eskader- Galland met hun Messerschmitt vlieg tuigen op de Engelsche Spitfires toe en schoten er 21 naar beneden. In lange zwermen waren de Britsche toestellen in den namiddag van den 25sten Juni voor de kust opgedoken. De Messerschmitts naderden dei) vijand tot op vijftig meter. De eerste salvo's troffen de staartvlakken en den romp van de voorste Britsche toe stellen. Twee vliegtuigen stortten in zee, terwijl een derde vliegtuig lang zaam lager ging vliegen en vervolgens opnieuw dor een mitrailleursalvo ge troffen, op het water te pletter sloeg, Intusschen waren de afzonderlijke Messerschmittjagers in hevige gevech. ten gewikkeld met verscheidene Spit fires. Steeds weer vielen de Duitsche vliegtuigen door handig te manoeu vreeren de Spitfires aan, die zich wan hopig van hun achtervolgers trachtten te bevrijden, doch tevergeefs. Goed ge. richte salvo's van de achterop komen- d Duitsche vliegtuigen deden het eene Britsche vliegtuig na het andere in de diepte- verdwijnen. Deze dramatische luchtslag vond dan boven het Kanaal, Waar nog verscheidene vluchtende Britsche vliegtuigen werden neerge schoten, zijn zegevierend einde. BOODSCHAP VAN PETAIN AAN TURKSCHEN PRESIDENT De speciale afgezant van maarschalk Pétain, Mechin Benoist, zal, naar ver luidt, heden aan den Turkschen presi dent een boodschap van maarschalk Pétain overhandigen. ACHT TOT ZE KRUISi BRITSCHE INK EN GEI EES VER1 KOOPVAARDERS GEBRACHT. HULP VERLOREN GEGAAN. Het opperbevel der Duitsdie weer macht maakte gisteren bekend: In het Westen wordt de strijd tegen Groot-Brittannië met succes voort gezet. Duik boo ten vielen in bet Noor den van den Atlantischen Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Britsche eiland'convooien aan, welke door eed groot aantal torpedobootjagers zwaar werden beveiligd. -Verdere aanvallen waren gericht op afzonderlijk varende schepen. In het geheel" werden acht vijandelijke koopvaarders, met in totaal 48.800 b.r.t., tot zinken gebracht. De •zware kruiser Admiral Scheer is, onder commando van kapitein ter zee Krancke, na langdurige succesvolle actie in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oeeaan op een Duitsch steunpunt teruggeerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger bekend is gemaakt, in totaar 152.006 b.r.t. o.m. een heel convooi van 18.000 b.r.t, tot zinken gebracht. De hulpkruisser „Pinguïn", die, ter üèlemmering van den vijandelijken handel in overzaesche wateren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan in ee* gevecht rhet den veel sterken Britèchen. zwaren kruiser „Cornwall" verloren gegaan. Dg com mandant en het grootste deel der be manning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een' deel geraakte in ge vangenschap. De kruiser „Cornwall" werd beschadigd. In een actie, die maandenlang heeft geduurd, heeft deze hu'.pkruiser. onder bevel vari den kapitein ter zee Krüder, den Atlan tischen Oceaan en den Indischen Oceaan bevaren en ruim 140.000 b.r.t scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij tot zinken gebracht en een grooraantal koopvaarders met waarde volle ladjng opgebracht die inmiddels op Duitsche steunpunten zijn aan gekomen. In tdtaal heeffdeze roem rijke en succesvolle kruistocht geleid tot het verlies van bijna tweehonderd duizend b.r.t scheepsruimte der vij andelijke koopvaardij. In den strijd tegen de Britsche aanM voeren heeft het luchtwapén voor de Oostkust van Engeland een koop vaarder van 1500 bxt. tot zinken gebracht en met bommen treffers ge plaatst op een tweeden grooten koop vaarder. Britsche formaties gevechtsvlieg tuigen en jagers hebben ook eergisteren bij aanvallen zonder effect op de be zette gebieden in- het luchtruim van Calais zware verliezen geleden. Jagers schoten 21, luchtafweergeschut haalde [vijf Britsche jagers neer. In den nacht van Dinsdag op Woens ag zijn luchtaanvallen gericht op havens aan de Engelsche Zuidkust. Bij goed zicht op den grond werd in de door luchtaanvallen reeds op vér strekkende wijze vernielde installaties van de ravitaiUeeringshaven Sout hampton een reeks branden verwekt. Duitsche duikbommenwerpers heb ben-op 24 Juni in de wateren bij Tobroek Britsche vlootstrijdkrachten aangevallen en een lichten kruiser en tankschip tot zinken gebracht. Een pware kruiser kreeg een bomtreffer. Eergisteren hebben Duitsche forma-l ties gevechtsvliegers met succes milid (aire doelen in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeelingen ge Vechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duitsche kustgebied neerge worpen. In een kamp werden ver scheidene krijgsgevangenen gedood of gewond. Nachtjagers schoten twee van de aanvallende Britsche vliegtuigen beer. Van 15 tot 25 Juni werden 136 Brit sche vliegtuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten en doof nacht jagers, 14 door afweergeschut en 5 door eenheden der marine. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 35 eigen vliegtuigen ver loren. DOOR BRITSCHE DUIKBOOT BESCHOTEN. De 41 schipbreukelingen van het Portugeesche s.s. Ganda, die zooals gemeld, in de Spaansche haven Huelva door een vischtreiler aan land zijn gé bracht, hebben in hun rapporten be. igd, dat het schip door een Britse duikboot tot zinken is gebracht. De schipbreukelingen meldden, dat de Ganda zich op 300 mijl Van de PortU geesche kust bevond, toen plotseling de Britsche duikboot tevoorschijn kwam en zonder voorafgaande waar schuwing het schip met brandgranaten beschoot. Van den gezagvoerder en nog acht schipbreukelingen, die zich in een reddingsboot bevonden ontbreekt ieder spoor. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPERS IN PERU Te Lima, de hoofdstad van Peru, zijn, komende van Panama, twintig Ameri- kaansche bommenwerpers voor een be- leefheidsbezoek aangekomen. In de nabijheid van de haven Supe stortte een bommenwerper met brandende motor in zee. Vliegtuig en bemanning worden als verloren beschouwd. DE ENGELSCHEN IN BILBAO. In Spaansche economische kringen verluidt, dat de Engelsche regeering thans ook, evenals dit onlangs het ge' val was in Rio Tinto, de eVacuatie ge last heeft van alle Engelsche gezinnen, die in\ het mijngebied van Bilbao wonen. In de bedrijven, waarbij de Engelschèn economische belangen heb ben, zou slechts een Engejschman acbterbljoven. De evacuatie is reeds begonnen. De eerste Engelsche vrou wen en kinderen hebben eergisteren Bilbao in de richting Gibraltar ver laten. is: EN WEES OP TIJD. Men meldt ons van bevoegde zijde: De foto voor de persoonsbewijzen levert nog voortdurend moeilijkheden. Artikel 15 van het besluit persoonsbe wijzen noemt elf eischen waaraan de foto, welke bij het afhalen der per soonsbewijzen moet ingeleverd wor den ,zal dienen te voldoen. Het is ge -generaal van het de- tafellakens Han HH UÊÊti heden van belang veroorzaken, doch dat over qen daarvan bij herhaling wordt gestruikeld: „de afbeelding van het hoofd moet 2-c.m. in doorsnede of grooter zijn". Het is inderdaad waar, dat in dezen eisch van een. minimum, zijnde 2 c.M. sp-ake ig. Wie er op uit is zich angst vallig a4n het minimum te houden en er met geen haarbreedte bovenuit te gaan, moet zich niet verwonderen als blijkt, (Jat hij er precies met een halve haarbreedte onder is gebleven. Wie er een sport van maakt grensgevallen op te zoeken, loopt gevaar in een onbe waakt oogenblik de grens te overschrij den. Wanneer men om een of ander door ons nimmer geheel doorschouwd motief op zijn stukken staat en er voor waakt het hoofd vooral niet groo ter dan 2 c.m. te doen afbeelden, zul len ziéh ongetwijfeld moeilijkheden voordo n. Er komen dan- van die vragen vóór den dag, welke niet steeds met stellig heid te beantwoorden zijn, maar ook niet beantwoord zouden behoeven te worden, indien men er naaf wilde stre ven een ruim gebruik te maken van de ruime marge welke in de woorden „of grooter" gelaten is. Houdt men kramp achtig' vast aan den 2 c.m.-eisch, dan zou men inderdaad kunnen twijfelen of het hoofdhaar geheel of ten deele en voor welk deel dan wel, mag worden meegeteld, o f een onderkin gerekend kan worden te behooren tót het hoofd, of een sikje kan worden weggedacht en- een ringbaard moet worden meege rekend. Men kan met eenige fantasie tientallen'-van defgelijke vragen con- strueeren: zij zijn onderhoudend voor de lange winteravonden en de kinderen zijn er uren zoet mee. Houdt men echter reken irig met de mogelijkheid, dat deze qn dergelijke pfoblemen niet in de huiskamer maar voor den rechter moeten worden op gelost dan zal men verstandig doen ge bruik te maken van het maximum, dat in den foto-eisch is toegelaten. Waarom zou men het niet'doen? de foto mag 314 c m, .breed en 4'i c.m, hoog zijn. Laat binnen deze afmetingen uw hoofd zoo groot mogelijk op het plaatje zet ten, dan heeft u, zeker nooit last en de fotograaf rekent er geen cgnt meer voor. a Vermijd" het enge minimum. Wees niet te pietepeuterig. Neem het niet' zoo nauw en laat u wat ruim nemen. Neem dus een ruim standpunt in, ook op uw foto. TE LAAT KOST GELD. Ieder, die verplicht is, een persoons bewijs in bezit te hebben, zal door zijn burgemeester worden uifgenoo- digd, voor het opmaken en üitreiken daarvan in persoon ter gemeente secretarie te verschijnen. Op die uit- noodiging zijn dag en uur vermeld, waarop men ter secretarie wordt verwacht. Het opmaken en uitreiken van zeven millioen persoonsbewijzen is een vee] zorg eischende en zeer om vangrijke taak, welke binnen den daar vóór vestgestelden tijd moet worden voltooid. Wij spreken hier nu niet over de vele voorbereidende werkzaam heden, welke moeten geschieden al vorens men tot het eigenlijke opma ken en uitreiken der persoonsbewijzen kan overgaan. Wij willen er alleen op wijzen, dat de persoonsbewijzen ter secretarie aan de hand van de daar aanwezige gegevens te voren zoo vol ledig mogelijk worden ingevuld, zoo dat tijdens de aanwezigheid van den uitgenoodigde nog slechts die forma liteiten behoeven te worden vervuld, waarbij 4* persoonlijke tegenwoordig heid van den opgeroepene niet gemist kan worden. Dank zij den voorberei dende werkzaamheden is de duur van het verblijf ter secretarie 'zooveel n.ogelijk beperkt en. behoeft in de meeste gevallen een kwartier niet te overschrijden. W]j weten dat de meesten onzer landgenooten aan een vlotte uitrei king der persoonsbewijzen gaarne zul len medewerken, Menschen met in zicht en gemeenschapsbesef zullen zich beijveren, den ambtenaren, die vóór hen gereed staan, onnoodig onge rief en stagnatie hunner werkzaam heden te besparen. Tot de lakschen en de tragen richten w]j een waarschu wend woord. Wie meenen mocht, dat hij dag en uur, welke op zijn uitnoo- diging staan aangegeven, kalmpjes kan laten voorbijgaan en wei eens naar het gemeentehuis kan stappen, wanneer het hem lust en zint, moet goed begrijpen, dat op het tijdstip waarop hij is uitgenoodigd een ambte naar voor hem gereed staat. Hij wordt De secretaris-generaal van het de partement van Handei, Nijverheiden Scheepvaart maakt hét volgende be kend. Gedurende het 4ij^vak van Maan- dag 30 Juni tot en met Zondag 3 bleken, dat deze eischen geen moeilijk- Augustus as. geeft de met „38" ge nummerde bon van de „bonkaart al gemeen" recht op her koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte, zeep (oude samenstel ling van vóór Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstel ling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt- er op ge wezen, dat wsachpoeder niet gekocht kan woëden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onveran derd van kracht. De wasscherijeif zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile, wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst, te nemen en pas daarna een hoeveelheid Van twintig kilogram waschgoed, het zij- ineens, hetzij bij gedeelten in be handeling te nemen.. De aandacht wordt er op geves tigd? dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waséh- verzenders". die slechts als tusschen- petsoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels,! café's enz., voorzoover het handdoe-1 meen": 30 Juni tot en met 6 Juli ééa ken, poets- en stofdoeken, servetten, ei per bon. tafellakens e.d. betreft, kan ter k. handeling worden gageven zonder dit daarbij bonnen behoeven te wopaS afgegeven. aB> De secretaris-generaal van he* .u. partément van Landbouw en Vis^ST rij maakt bekend, dat de votgeX bonnen z(jn -aangewezen voor hS koopen der daarbij Vermelde rants/2 nen. A_,?on. ••°8" van de aardappelendis. tnbutiebonkaart: 30 Juni t/m. 6 Julii 2 kg. per bon. Bon „23" van de melkkaart; 30 Juni t/m. 6 Juli: 1% liter per bon. Bon „69" en „79" van de „bon kaart algemeen": 30 'Juni t/m. 13 Juiij 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig t/m 27 Juli a.s. Bon „22" en „23" van de boterkaart) 30 Juni t/m. 16 Juli, 250 gram boter per bon. Bon-„22" en „23" van de vetkaart: 30 Juni t/m. 16 Juli, 250 gram botei per bon. Op de bonnen van de vet kaart wordt per 250 gram boter 15 cent reductie ve'rleend. De bonnen, welke zijn geldig ver- klaard* voor een op Zondag of Maan. dag aanvangende distributieperiodt) mogen reeds den daaraan voorafgaan- den Zaterdag worden gebruikt. Bon „89" van de bankaart „Alge- verwacht en dus terstond geholpen en kan binnen een kwartier tijds de secre tarie. weder verlaten.' Wie echter niet verschijnt op den voor hem vastgestelden tijd en zich naar de secretarie begeeft op een tijdstip waarop hij aldaar niet wordt verwacht, mag, niet klagen, wanneer hij dan geen ambtenaar voor hem ge reed vindt staan. Indien hii moet wachten heeft hij dat aaö zichzelf te wijten en wanneer hij wellicht op een anderen dag zal mofeten terugkomen is dat niet de schuld van een gebrek kige organisatie, maar van zijn eigen onverschilligheid. Niet op tijd verschijnen wreekt zich dus niet slechts op den palatigen zelf met tijdverlies en ergernis, het ver oorzaakt ook stagnatie in de - werk zaamheden der aangewezen ambtena ren en kost dientengevolge geld. De ambtenaar is beschikbaar op den tijd, welke op de uitaoodiging staat aan gegeven. Wanneeh de uitgenoodigde niet op dien aangegeven tijd ver schijnt is die tijd voor den ambtenaar verloren. Ambtelijke tijd is gemeen- schapstijd en kost gemeenschapsgeld. Wie zonder gegronde reden tijdver lies veroorzaakt zal daarvan de kosten moeten betalen. Ieder zal het redelijk vinden, dat de beschikbaar gestelde tijd niet, wordt betaald uit de ge meentekas, doch dat de wegblijver die kosten dragen moet Op grond van deze overwegingen heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken dan ook bepaald, dat de burge meester hem of haar, die niet op den vastgestelden tijd is verschenen, kan verplichten meer dan de voorge schreven leges te betalen en het be drag daarvan kan verhoogen tot twee gulden. Deze maatregel geldt voor elk een, die in verzuim is, dus zoowel voor hen, die een bedrag van een golden of vijftig cent verschuldigd zouden zijn, als voor hen, die het persoonsbewijs kosteloos zouden heb ben ontvangen. Wie dus meenen mocht, dat hij met den vastgestelden tijd gerust wat non chalant kan omspringen, komt be drogen uit. Het kost hem altijd meer tijd, het kan hem ook meer geld kosten. .JOURNALIST" VEROORDEELD. Naar aanleiding van het bericht van de veroordeeling door het Duitsche landgerecht van twee personen, die zich ten tijde van het plegen van de ten laste gelegde feiten „journalist" konden noemen, deelt het Verbond van Nederlapdsche journalisten mede, dót deze personen, de 33-jarige W. R. te Castricum, en de 46-jarige H. van de W. te 's-Gravenhage, geen Md zijn van dit verbond en zich thans, na het in werking treden van het Journalistenbe- sluit, dus geen journalist meer, mogen noemen. VASTGESPELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 11. De volgende prijzen voor zeep mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: Zeep: A. Toiletzeep 1 0,1214 per 75 gr. B. Huishoudzeep 0,13 per dubbel stuk (240 gr.) 0,0644 per stuk (120 gr.) C. Zachte Zeep verpakt „0,38 per k.g. onverpakt 0,34 per k.g. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 5216 38 Zondag is het de laatste geldig heidsdag van: Bon 07 (aardappelen); Bon 19 én 20 (boter en mar garine); Bon 37 en .99 (eieren); Bon 67 en 77 (kaas); Bon 22 (melk); Bon 35 (zeep). AARDAPPELEN. A S7; t/m. 29 Juni, 2 kg. BLOEM. BI. 9; t/m 13 Juli, 50 gr. brood ol 14 rantsoen, gebak, of 35 gr. meel/ bloem, BO TER-MARGARINE. Be. 19 en 26; t/m. 29 Juni 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). BROOD-GEBAK. Br. 23; t/m. 6 Juli, dubbel rantsoen EIEREN. 37; t/m. 29 Juni, 99; t/m. 6 Juli één el GORT.-MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, 14 pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN eas. 44; t/m. 10 Augustus, 14 pond. KAAS. <7 en 77; t/m. 29 Juni, M en 79; t/m, 13 Juli. 'I ons, KOFFIE-THER. 49; t/m. 20 Juli 44 p. koffiesurrogail of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden, letter M en N. Bon no. 02 K.F. 30 Juni. Verwarming, 91, 02, 03, haarden en kachels J, 91 t/m 04 haarden en kachels K, 01 t/m 11 „centrale ver- warming", één eenheid vaste brand stoffen. 05, SS, 97, „haarden en kachels" J, 45 t/m 08 „haarden en kachels" K, een eenheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONl-VERM"'ELLI enz. 54; t/m. 10 Augustus, I ons. MAÏZENA ens. 55; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MELK. Me. 22; t/m. 29 Juni, 1% liter. PEULVRUCHTEN. 57; t/m. 6 Juli, 1 pond. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aug., voor keuken 2 k RUST. 42; t/m. 13 Juli, 44 pond. SCHEERZEEP. K (textiel), t/m "1 A-g. 1 rantso— SUIHUtV- 54; t/mf^jóU. 1^5' VLEKSCH. f fs VI. 29; t/m. i Juli, H"nts.°® vleesch/vleeschwaren. Vleeschwsrea VL 29; t/m. 1 Juli, 44 rantsoen ot (verduurzaamd gevolgte). ZERP. 25; t/m 29 Juni, 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappelen; Me.-melk: Bl.-bloemi Bo.-boter. Br -brood; Pcr.-penode, vl vleesch. Geen toevoeging ls Alg. kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2