te Rijkscommissaris a m HFM Groote veldslagen NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN [over den strijd tusschen nationaal socialisme en bolsjewisme om Lemberg en Bialystock t S" iter dag 28 Juni 1941 „De gelijkgerechtigdheid der Nederlanders hangt af van de mate waarin zij zich nationaal-socialisten betoonen'7 H 1 t, li Duiisch opperbevel kondigi publicatie van belangrijke successen aan —Zware Russische verliezen aan pantserwagens io*HtCUM Jaargang, No. 20600 De nat.-socialistische reorganisatie tnoet ook hier worden aangepakt v Tijdent de rede oan den Rijkscommutarit v OUDSCHE Bureau: MARKT U, TEL. »«S Postrekening «Ma* Chefredacteur: F. TIETER, Gouda. Op de gisteravond te Amsterdam ouden massale bijeenkomst heeft Rijkscommissaris, RBksmiuLster Seyss-Inquart, een redef\»ehouden, waarin hij o.a. zeide: Ik heb u, Duitschers en Nederlan ders, vooral evenwel u, nationaal- cialisten in dit land, bijeen geroe pen om uw standpunt te bepalen no pens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front Van tweeduizend kilometer de Duitse he legers en in hun gelederen de door de Westersche democratieën verraden Finnen en Roemenen, aangetreden tegen de Sovjet-Unie en het bolsje wisme. Na vijfentwintig jaar heeft het uur van den besli&senden strijd met den doodsvijand van de Euro- peesChe cultuur en geesteshouding geslegen. Duitachland en het natio- naal-socialisme zijn de strijders, be hoeders en redders van Curopa. Op dit oogenblik heb ik u, Duit schers zoowel ale Nederlanders, opge roepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmakkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitachland dezen oorlog, dien het door Engeland is opged wongen, niet voert voor eigen zelfzuchtige belan- r gen, maar voor Europa's voortbestaan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag. getreden internationale tenzwering van het grootkapitaal, Jodendom en het bosjewiame. Bij gebeurteniasen van hiatórische be- kenis, die zich thans voor ons af- ;len en waaraan wij reeds actief elnemen, worden wij aaneenge- tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens natio- naal-sociajistische opvattingen het lot van dit werelddeel uit de algemeene onrust en onzekerheid1 zal voeren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, na dat geweldige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkings aantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den buiten staander lijkt het onbegrijpelijk ziet het. Duitsche volk met volkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeuren wü, Duitschers, het bestuur der voor zienigheid door onzen Fiihrer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal morgen de overtui ging van alle werkelijk goede Euro peanen zijn. Telkens als het vasteland van Euro pa zich wilde ipneentreeren en zich op eigen kracht" te bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven ver zet. Toen Adolf Hitler het Duitsche volk ook in het belang en voor het welzijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich opnieuw tegen versterking van Duitachland. Op- uw moest het Duitsche volk wor- i omsingeld en eventueel door een blokkade eronder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een conflict onvermijdelijk. In deze uren gevaars heeft de leider van het litsehe volk, juisrt omdat hij de nige vertegenwoordiger van de iropeeeche cultuur en beschaving die vooruit kijkt en zijn verant woordelijkheid beseft, met de Sovjet unie een nonagressiepact gesloten. De Rijkscommissaris zeide, dat chts de politieke versterking van et Duitsche volk door het nationaal- icialisme en de onvoorwaardelijke uw aan zijn leider het mogelijk akten, dat de atrijd tegen het «Isjewitme, waartegen het nationaal- wialisme zich als beweging had ge- •ld, werd achtergesteld. Nu de hrer het uur der beslissing zag aanvaardde het Duitsche volk nieuwe geestelijke voorberei- ng en zonder dralen als één man strijd. Geen politiek verbond. ^Het non aggreslziepact was geen •itiek verbond, maar steeds met na- Bk is verklaard. Duitachland heeft oit besloten tot een strijdend ver met de Sovjet-Unie of zich dit opdringen, zooals thanp bij En- d het geval is. Augustus 1939 hebben wil ons afgevraagd of de bereidwillig- van de Sovjet om dit non-agres- )CX te sluiten een krijgslist was fwel uitzicht opende op een evo- bnaire ontwikkeling. Het bewust- van de zwaarte der offers van toekomatigen strijd moest de overweging doen ontstaan of het toch niet mogelijk zou zijn, langs den weg van een evolutionaire ontwikkeling en toenemende ontspanning de geva ren van het bolsjewisme voor de Europeesche cultuur en gemeenschap uit te schakelen. Spr. memoreerde, dat tijdens de krijgsgebcurtenissen steeds duidelijker is geworden, dat de Sovjets het non agressiepact hadden gesloten teneinde tijd te winnen om alle nihilistische krachten ter wereld te concentréeren tégen het volksche ontwaken van Europa. Duitachland zag wat er geschiedde en constateerde, dat de bolsjewiki in 1939 en 1940 met precies dezelfde methoden werkten als in 1917. Mo- lotof slaagde er destijds niet in, de roofplannen der Sovjets te verbergen. Finland, Roemenië en Bulgarije moesten worden overweldigd en de Turken beroofd van de Dardanelten. Waar was destijds Engeland, dat zjjn garantiebeloften aan deze staten had opgedrongen? Als Finland, Roemenië, Bulgarije en Turkije zich op deze be trekkingen hadden verlaten, waren zij denzelfden weg gegaan als de aan Engeland en de Joden onderhoorige regeeringen van Polen, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Joego slavië en Griekenland. Eerstgenoem de staten hebben het gevaar ingezien en de Duitse!» garantie gevraagd of de Duitsche vriendschap gekozen. Thans marcheeren de troepen der met ons bevriende volken met de Duit sche divisies, op om hun- volksgenoo- ten de vrijheid te brengen en thans hebben de Turken een vriendschaps verdrag met Duitschland gesloten. De Sovjets hebbeiv, samen met den Engelschen geheimen dienst steeds gepoogd, centra voor propaganoa tegen Duitschland en voorbereiding van sabotagedaden te stichten. Hier, in deze stad. hebben wij zulk een coalitie verslagen. Spr, dankte de nationaal-socialisten in Amsterdam, omdat z(j reeds in deze Februaridagen wisten, waar zij behoorden te staan. Het plan van de vijanden van Duitschland is een zoutelooze herha ling van den gedachtengang in 1914. Er is geen twijfel aan dat het slagen van de plannen onzer vijanden ten gevolge zou hebben gehad, dat het bolsjewisme zou heerschen als tegen speler van de Vereenigde Staten, bei de bestuurd volgens de plannen der Joden. Er waren genoeg menschen in Hol land, die deze ontwikkeling niet heb ben gezien of niet wilden zien, die van meening zjjn, dat zij het aan de huma nistische traditie van dit land verplicht zijn, vrijen toegang te verleenen aan Joodsche-, vrijmetselaars- en dienten gevolge onvermijdelijk ook nihilistische en bolsjewistische elementen en ideeën Toch hebben de humanisten, op wie men zich steeds beroept, dit gevaar wel degelijk onderkend. Spreker ci teerde de uitlatingen van Erasmus, Hugo de Groot en dr. Kuyper. Thans is het duidelijk, dat de beslis sing in Europa slechts kan vallen tus schen nationaal-socialisme en fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. zou zjjn tt hebben si aan de naterieele Als de meer dan tweeduizendjarige geschiedenis van dit werelddeel zin zal hebben, dan moet Duitschland overwinnen en niet alleen de Sovjets, doch ook hun puriteinsche handelsven- nooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den Joodschen geest. Daarom hebben wij dezen beslissenden strijd1 in volledig vertrouwen op den Führer aanvaard. De strijd van nu mag dan zwaar zjjn, de uitslag is niet twijfelachtig. Het Engelsqhe gestamel bij deze ge beurtenis dóet duidelijk den schrik onderkennen, die den Engelschen in de ledën is gevaren, nu ,zjj zien, dat Adolf Hitler toch dep stoutmoedigao en zoo gevreesden gooi waagt en heeft voorbereid. De Rijkscommissaris haalde in dit verband eenige uitlatingen van Winston Churchill aan. Verlenging van den oorlog De Führer heeft gezegd, zoo vervol de Rijksminister Seyss-Inquart zijn rede, dat het jaar 1941 de voleinding van de beslissing -zal brengen. Het ia ,niet aan twijfel onderhevig, dat Enge land, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere staten, die het gewaagd tegenstand te bieden Duitsche weermacht. De mi hulp van de Vereenigde Staten en de tot dusver potentieele hulp door den opmarsch van de Sovjetlegers, werkt ae verlenging van den oorlog in de hand. Wij hebben ons er aan gewend, de Vereenigde Staten in dezen zin als belanghebbenden bjj den oorlog te be schouwen. Overigens hebben wij geen haast om officieel klaarheid in deze verhouding, te brengen. De militaire verbrijzeling van de Sovjet-republiek leidt er toe dat het Oosten van Europa, dat sedert een kwart eeuw door het stelsel van het bolsjewisme aan Europa is ontrukt weer tot Europa wordt teruggebracht, waardoor het geheele gebied van Euro- pa politiek en economisch onder unifor. me leiding komt. Het is duidelijk dat de Vereenigde Staten de thans begonnen regeling van de; Europeesche aangelegenheden door nationaal-socialisme en fascisme niet in den weg kunnen treden. Al wat Europa noodig heeft is in een of anderen vorm ais grondstof of werkstof aanwezig. Wellicht moeten wij ons in den ko menden tijd nog beperkingen opleggen, misschien moeten we zelfs nog zware ontberingen lijden, maar dit alles raakt de zenuw van het Europeesche leven niet. Alle economische mogelijkheden van het nieuw verworven Europa en van de aangrenzende gebieden moeten worden gebruikt om het levenspeil van de Europeesche volken te verbeteren. Op dit oogenblik van wereldhistori sche beteekenis roepen wij alle natio naal-socialisten op om mede 'vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzon derheid richtte spr. dezen oproep tot de nationaal-socialisten in Nederland, opdat ook zij zich beschikbaar stellen voor de organisatie van het Europee sche gebied. i i i I (Foto G: C.) Nederlanders, gij leeft bovenal in Europe en niet op zee of in overzeesche gewesten. Gü deelt bovenal Europa's fcestel en zijt mede verantwoordelijk voor het lot van Europa. Wat in het Oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Oostelijke gebie den Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een versto ring van uw rust, doch uw lot. Dit hebt rij geslachtenlang over het hoofd ge- zlfcn. Daarom heeft de ontwikkeling u (overstelpt, toen het lot van Europa aan •de orde kwam. Nederlanders, blikt naar het Oosten. Uw voorvaderen zijn reeds 808, jaar geleden en steeds meer daarheen ge trokken en belangrijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denk wereld geweest. Sedert geslachten ont breekt gij bij de vervulling van deze gemeenschappelijke Europeesche taak. De Duitsche soldaten, in wier-gelede ren reeds thans uw zonen starni, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesche gebied definitief voor Europa te winnen. Gij bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gij thans mede aantreedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een wel daad voor de bewoners van deze ge bieden, daar wij hen hebben te verlos sen van het bolsjewisme en terug te geven aan de cultuur van het Avond land, Deïe reorganisatie geschiedt door eigen, uitsluitend Europeesche kracht. De sterke is alleen het, machtigst. Wij willen onze Europeesche problemen al leen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij, ofize toestanden. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsge- meenschap der eere. Wij, nationaal- socialisten, moeten een ondeelbare, on wrikbare eenheid vormen. Waarover gaat Wgenlijk thans nog de str|jd in nar geledèren hier in Nederland? Wellicht over den om vang der staatsrechtelijke banden tusschen Nederland en het toekom stige gebied van Europa en over de vraagstukken van de staatkundige selfstandigheid van Nederland? De hittere ervaringen van verleden en heden en de onweerhoudbaar toene mende overtuiging van de lotsver bondenheid juist van de Germaan- sche volken op het vasteland, sul len dese tot een lots bond vereeni gen, die sijn rechten naar bulten ge- meenaehappelijk aal vertegenwoor digen en zoo noodig verdedigen en tusschen de bondadeelen een econo mische verstrengeling, die zoover gaat als allen juist en nattig oor deelen. Het ligt echter niet In het wezen van het nationaal-socialisme ca van de door den Führer ontwor pen reorganisatie van Europa, den Nederlanders hun nationale eigen, aardigheden en selfstandigheid te ontnemen. Het gsat derhalve niet .ont de-selfstandigheid van Neder land, maar het gaat om de gelijkze- rechtigheid der Nederlanders in bet gereorganiseerde Nederlandsche gebied. Ik acht bet mijn bijzondere taak den terugkeer der Nederlanders in de pan- Europeesche gemeenschap te verlich. ten en mede te helpen, opdat de Neder landers in volledige gelijkgerechtigheid aan dezen nieuwen opbouw kunnen deelnemen. Deze gelijkgerechtigheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich nationaal-socialisten betoonen. Uw geestelijk en cultureel eigen leven in dit land nu kan niet beter be schermd en gehandhaafd blijven dan door opvolging van de nationaal-socia- listische beginselen, want deze scha kelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten de van het 'bloed afhankelijke eigen cultuur tot volle ontplooiing komen. Tusschen ons, nationaal-socialisten, kan er slechts één wedstrijd zijn, nl. wie de beste nationaal-socialist is, d. w. z. wie de nationaal-socialistische beginselen het duidelijkst begrijpt en het onvoor- waardalijkst verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven evenals ook or.e gemeenschapsleven, op -de orde der volksche waarden afstemmen. De volken zijn in hun van het bioed afhankelijke eigen geaardheid de van God ge'wilde bouwsteenen cier mensch- heid. Het bloed schept tusschen de rassen verschillen, die den afzonder lijken mensch verschillende rechten en plichten, d.w.z. uiteenloopende ver antwoordelijkheid jegens het geheel schenken, althans uiteenloopend over eenkomstig de verschillende breedten op onze aarde. De menschen zijn niet' gelijk, noch naar karakter, noch naaf] geestelijke geaardheid, het allerminst evenwel in de van hun bloed afhanke lijke geaardheid. Indien het een godde lijk gebod was, dat wij aan elk men- schenras in onze eigen volksgemeen schap dezelfde rechten en kansen moesten geveh, dan zou Onze Lieve Heer alle menschen gelijk hebben ge schapen. Thans evenwel moet het 'noot,ste zedelijke gebod voor ons daur- bestaan, dat wij de krachten, die de schepping ons door ons bloed iieeft gegeven, ontwikkelen en volstrekt en onvoorwaardelijk beschikbaar stellen voor de bloedsgemeenschap van het eigen volk.. Derhalve beteekent raal-socialisme niet slechts handha ving van de trouw aan het bloed, doch ook verleening van het grootste nut aan het eigen volk door den eigen arbeid. Terwijl het bolsjewisme de on gelijkheid in de verdeeling van de goederen dezer aarde wil afschaffen door alten op het laagste niveau even arm te maken, zal het nationaal- socialisme den grooten socialen arbeid van de toekomst volbrengen doordat iedereen onder waarborg aanspraak op werk en daarmede op een over eenkomstig levenspeil heeft, gedragen door de gemeenschappelijke verant woordelijkheid van alle deelen des volks. De enkeling heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijp gepaste bezit, maar rechten en bezit zijn voor ieder verbonden met de even groote plichten jegens de gemeenschap. Zoo zullen w|j, nationaal-socialisten, na deze grootste oorlogen en veldsla gen van alle tijden, een rfieuw Europa Van den arbeid en de volksche eer op bouwen. Ik zelf beschouw deze onze betooging als het uitgangspunt van de nationaal- socialistische reorganisatie ook in Ne derland, die thans nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle inricht tingen en politieke idééën, die reactio nair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden en vooral die, welke eens tot helpers van het Marxisme zijn ge worden of zich de hulp van het Mar xisme lieten welgevallen, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij zul len ze opruimen en voer het Neder landsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in vol ledige gelijkgerechtigdheid en met bij zondere erkenning van zijn bekwaam heden de hem toekomende plaats inne men en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den binnengedrongen Joodschen, kapi- talistischen, ten dee le reeds nihilisti- schen en bolsjewistischen, maar even zeer-van den verouderden reactionai ren geest en dwang bevrijdt en indien gij, nationaal-socialisten, geloovig en vol vertrouwen op de voorzienigheid en .haar bestuur, de goede geesten bindt, lie uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd deden handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederland sche natior aal-socialisten. Éeil-Hltler. Hei opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: De eerste vijf dagen der operaties hebben bewegen, dat de Sovjetweer macht gereed was voor den aanval op Midden-Europa. Ook in bet naar het Westen uit springende grensgebied om Lemberg en Blalystock, dat reads onmiddellijk blootgesteld was aan een Duiteehe in sluiting en daardoor ongeschikt was voor een inivere verdediging, treffen onze .troepen een opeenhooping van offensieve Sovjettroepen aan. Daar door kwam het reeds bij de eerste grensgevechten tot een botsing met het Sovjetleger en de Sovjetlucht- macht. Onze op alle fronten zegevie rende troepen hebben groote beslis singen afgedwongen: mededeelingen daaromtrent kunnen seer binnenkort verwacht worden. Ten aanzien van den militairen toestand in het Oosten sijn, naar van welingelichte militaire zijde wordt medegedeeld, drie punten bijzonder opmerkelijk: 1. De op 22 'Juni aangevangen slagen aan de grens zijn systematisch tot ontwikkeling gekomen. Voor de verdere ontwikkeling van den toe stand zijn beslissende successen te verwachten. 2. Het feit, dat om de beide steden veldslagen zijn ontbrand geeft aanlei ding lot .zeer bepaalde conclusies. Wanneer, de Sovjets namelijk, zooals zij beweren geen aanvzlsbedoelingen hadden gehad, maar alleen troepen ter verdediging aan hun Westelijke gren zen hadden geconcentreerd, zou het juister zijn geweest san de grens een aaneensluitend verdedigingsfront te vormen. Een blik op de kaart van nu leert, dat de beide genoemde steden Lemberg in Galleië en Blalystock aan den Boven-Narew bijna in het mid delpunt van een naar het Westen zeer vooruitspringende grenssector liggen; de concentratie van opeenge hoopte strijdkrachten juist in deze sectoren bewijst duidelijk de aanvals- voornemens van de Sovjet jegens Duitschland. 3. De strijd van het Duitsche lucht- wapen tegen het Sovjetluchtwapen gaat dagelijks met dezelfde vernieti gende uitwerking voort. Wanneer daartegenover de Sovjets hun lucht aanvallen voornamelijk richten op Roemeenxch gebied, geschiedt zulks klaarblijkelijk omdat zij geloovan daar zwak punt en geringen weerstand vinden. In strijd hiermee moet wor- n geconstateerd, dat ook deze lucht aanvallen geen successen hebben be haald en dat bovendien de afweer van de verbondenen aldaar zoo doeltref fend k, dat reeds in verscheidene ge vallen alle aanvallende vliegtuigen volkomen konden worden vernietigd. PANTSERWAGENS VERNIETIGD. Een groot aantal Sovjet-pantserwa gens was op 25 Juni, naar aan 't D.N.B. wordt medegedeeld, in bosschen naast een grooten opmarschweg in gereed heid gebracht voor een aanval op den flank van den Du'tschen opmarsch. Formaties van een der bekendste jachteskaders van het Duitsche lucht- wapen ontdekten echter de naderende Sovjetpanse-Twagens toen deze, onge veer 70 stuks in totaal, nog slechts- en kel» honderden meiers van den hoofd weg uit gurstige dekking wilden op. trekken tegen de Duitschers. Voor de pantserw agens onder beschermende klas STcd boomgroepen of in graanvelden dek king konden vinden wierpen de Duit sche jagers zich op hen en bestreden hen met bommen en met de boordwa- pens. In enkele minuten ontstond een verschrikkelijke wirwar van laaiende en rookende pantserwagens. Toen de onaangetast gebleven pantserwagens zich in een klein dorp terugtrokken ronkte een tweede formatie Duitsche jagers naderbij en wierp haar bommen op deze concentratie van pantserwa gens. De bommen sloégen midden tus schen de wagens in. Dorp en pantser wagens verdwenen in rook en stof. Een na het gevecht ingesteld onderzoek le verde het bewijs, dat het beroemde jachte3kadër in totaal 46 pantserwa gens had vernietigd. Volgens door het D.N.B. ontvangen berichten zijn de Duitsche eenheden op 26 Juni bij de gevechten in het Oosten tot diep in de linies der Sovjettroepen doorgedrongen en hebben zij de bolsje wisten zware verliezer, aan gepantserde gevechtwagens toegebracht. Behalve een aantal totaal vernietigde pantser wagens kon een groot aantal onbescha digd worden binnengebracht. Een geheele Sovjet-divisie, versterkt door een panttserregiment, welke het contact met andere bolsjewistische formaties had verloren werd, na hard nekkige gevechten van man tegen ma totaal in de pan gehakt. De aartvailen van 't Duitsche lucht- wapen richtten zich op 26 Juni in zegr grooten omvang op militaire en vóór den oorlog belangrijke doelen der Sov jets. Een groot aantal vliegvelden werd deels in scheervlucht aangevallen, waarbij de zwaarste vernielingen ont stonden. Op vele plaatsen werden we gen, spoorwegen en voor het verkeer belangrijke knooppunten door bom- treffers onbruikbaar gemaakt. Het zwaartepunt van de gevechts kracht van het Duitsche luchtwapen kon, naar het DN.B. verneemt, in den veldtocht in 't Oosten reeds na vijf da gen gelegd worden op de ondersteuning der operaties van het leger, gezien de groote successen Welke de eerste dagen reeds op het Sovjet-luchtwapen be haald werden. In nog grooteren om vang dan tot dusver werden op 27 Juni de Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers gebruikt voor de vernietiging, van spoorlijnen, stations en rijdende treinen. O.a. werden op een station 45 wagens vernietigd. Elders achter het front werden verscheidene spoortreinen in brand geschoten. Een rijdende trein ontspoorde door 'n bom- treffer. Een reeks stations werd ver woest. Formaties van het Duitsche lucht wapen hebben op 26 Juni, naar het D. NB. verder verneemt, aan de Roe- meensch-Russisch'e grens vliegvelden gebombardeerd. Een enkele "formatie vernielde daarbij 21 vliegtuigen op den grond en joeg een colonne auto's uit een. Zon: op 5.20, onder 22,06. Maan: op 10.37, onder 0,26. Men ia verplicht te verduis- teren van zonsondergang lot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur na zonsonder gang ontstoken worden. ,vn-

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1