UÏTSCHE DOORSTOOT TOT VOORBIJ MINSK NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 7wee Sovjet-legers bij Bïalystok omsingeld Meer dan 2200 pantserwagens en meer dan 4000 vliegtuigen verloren gegaan ion CH ftlOOH ndag 30«Jtini 1941 tel. na Communiqué's van het opperbevel. E ST, AND DUITSCHLAN GROOTE BETOOGING IN DEN HAAG. Van Duitsche en Neder- landsche nationaal- socialisten. OUDSCHE COD BANT Jut gang, No. 20667 Bami: MAAKT Postrekening Chefredacteur: F. in Duitsche handen. Ondanks veelvul dig herhaalde tegenaanvjAlen der Sovjets vanuit de lucht en óp den grond, gelukte het Jen pantsersoldaten zich met de eenheden van het lucht- wapen te vereenigen. Dunaburg en het vlieg veld'.werden in bezit gehouden, totdat een vaste verbinding met de oprukkende Duit sche divisies was verkregen. Stilzwijgen verbroken. In aanvulling op het weermacht- bericht valk gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende: Het opperbevel vah de weermacht heeft met de Zondag gepubliceerde extra berichten het tot dusver in acht genomen stilzwijgen verbroken. Dit is een bewijs, dat thans de successen van het eerste deel der operaties in het Oosten overzien kunnen worden. In derdaad, de verschillende extra-berich ten toonen reeds dusdanig cgnvang- rijke successen, zooals rog nooit in een van de tot dusver gevoerde veld tochten. Tevens wordt hierbij er uit drukkelijk op gewezen, dat het tot dusver gepubliceerde nog niet als de finitief kan worden beschouwd, daar nog nieuwe successen zijn te verwach ten. Hier volgens thans enkele cijfers, die bijzonder kenmerkend zijn. a). Het Duitsche luchtwapen heeft in de eerste zeven dagen meer dan vierduizend 1 Sovjetvliegtuigen in de lucht en op den grond vernietigd. Dit is een bijna ongelooflijk hoog getal. Men kan,zich van dit geweldige ver nietigingswerk misschien een zekere voorstelling vormen, wanneer men zich realiseert, dat tijdens 't geheele offensief in het Westen in den zomer van het vorige jaar in totaal 2633 vijan delijke vliegtuigen als vernietigd kon den worden opgegeven. Het vernieti gingswerk toentertijd was verdeeld over 47 dagen. Ditmaal werden in een achtste ge deelte van dezen tijd 4000 toestellen van den vijand uitgeschakeld. Hier mede is het respect afdwingende lucht wapen der Sovjets, dat steeds als een bijzonder dreigende wolk in het OoSy ten werd beschouwd in buitengewoon sterke mate geslagen. b). Een extra bericht meldt, dat 2232 pantserwagens deels vernietigd, deeis buitgemaakt zijn. Ook dit is een ont zaggelijke prestatie Van de Duitsche wapens en beteekent practisch, dat het Sovjetpantserwapen in stukken ge slagen is. Daar zich hieronder ook 46 zware pantserwagens van 52 ton ge wicht bevonden, moet de absolute superioriteit van de Duitsche wapens worden geconstateerd, waarbij niet vergeten mag worden, dat ook het luchtwapen in sterke mate heeft deel genomen aan dit vernietigingswerk. Gouda. Het opperbevel der Duitsche weermacht meldt uit het hoofdkwartier van Ftibrer: „De Inleidende operaties tegen de Sovjet-Unie hebben in den korten tijd 22 tot 27 Juni 1941 tot resulaten geleid, die, ondanks de onmogelijkheid buit thank ook maar bij benadering te schatten, geweldig zijn. Behalve de rate bloedige verliezen van den vijand zijn reeds in de eerste daken meer "40.000 gevangenen in onze handen gevallen. Meer dan 600 stukken geschut n totdusver buitgemaakt; 2233 pantserwagens, waaronder 46 van de soort, nJ. 52 ton, zijn deels vernietigd, deels buitgemaakt. Hierbij nog geweldige hoeveelheden pantserafweer- en luchtafweergeschut, mitrailleurs, geweren, auto's enz. Deze cijfers stijgen met het uur. zullen echter nog geweldig stijgen na de capitulaties of de vernietiging van thans ingesloten Sovjet-Armeeën. Het Duitsche luchtwapen heeft het Sovjetluchtwapen den tot dasver nederlaag in dezen oorlog toegebracht. Door jagers, gevechtsvlieg- en luchtdoel-artillerie werden in de tucht en op den grond ii* zeven i 4107 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Hiertegenover blijven onze eigen ver en binnen matige grenzen. In dezelfde periode heeft ons luchtwapen 150 en verloren. De superioriteit van de Duitsche vliegers alsmede van Duitsche materieel is zeer groot Deze geweldige cijfers aan vliegtuigen, itserwagens en ander materieel, waarvan de vernietiging of verovering te m ia aan de voorbeeldige samenwerking van de Duitsche weermacht, echter tevens een indrukwekkend en verrassend beeld van de groette bet gevaar, dat -in het Oosten aan de grenzen van het rijk bestond. Het tl waarschijnlijk juist nog te elfder ure gelukt het midden-Europeesch gebied floer een invasie te bewaren, waarvan de gevolgen onoverzienbaar geweest len zijn. Het Duitsehe volk |s zijnen dapperen soldaten waarlijk'den dlepsten dank huldigd." Wij laten hier de communique's die het opperbevel der Duit- e weermacht heeft uitgegeven: m het dreigendp gevaar uit het sten af te weren, heeft de Duitsche vernacht op den 22en Juni te drie ur in den ochtend, midden in den weldigen opmarsch der vijandelijke ijdkrachten, ingegrepen. De eska der Duitsche luchtmacht stortten Zich nog in de ochtendschemering op den vijand. In weerwil van de groote Situnerieke meerderheid van den vijand 'leeft de Duitsche luchtmacht reeds op pen 22en* Juni de luchtheerschappij in het Oosten bevochten en de Sovjet- tachtmacht vernietigend verslagen, g. By luchtgevechten alleen al werden 122 .Sovjetvliegtuigen neergeschoten, deeltelijk door jagers, gedeeltelijk or luchtafweergeschut. Met de op - grond vernielde toestellen was het vernietigde vliegtuigen op den nd van den 22eij Juni tot 1811 ge- gen. De Duitsche luchtmacht ver- ■por op dien dag 35 vliegtuigen. Het Oostelijke Duitsche leger is oeg op den 22sten Juni in breed nt over de -grens getrokken. Het' ctte midden in de Sovjet-legers, die a opmarsch voltooiden. De sterke grensversterkingen van alen vijand werden voor een deel reeds den eersten dag doorbroken. Onder ;r zware verliezen mislukten de vige tegenaanvallen der Russische ets. De Duitsche luchtmacht heeft déze gevechten een roemrijk aan _1 gehad. Op 23 Juni Reeft de vijand woeden- tegenaanvallen op de voorhoede :r aanvallende colonnes gedaan deze krachtmeting bleef de Duit- soldaat overwinnaar. Alle Sovjet- i werden afgeslagen. Zij ein- voor een deel in bloedige en ie gevechten van- man tegen Grodno gevallen. f De vesting Grodno werd aangevallen na harden strijd genomen. De vijandelijke luchtmacht leed op dag opnieuw buitengewoon verliezen. In den avond van den Juni was het aantal vernietigde .etvliegtuigen reeds tot 2582 ge- Brest-Litowsk, Wilna en Kowno genomen, vesting Brest-Litowsk. die werd met ondersteuning van de artillerie, valt in onze han- laatste ztenspnnt van den de citadel, wordt op 24 Juni Kfl troepen bestormd. Duitsche opmarsch bereikt Wilna Kowno Kanna»). Beide steden op denzelfden dag ge- den Duitschen opmarsch te stui- heeft het Sovjet! eg er getracht met bare pantserwagens onze divisies vallen, achterwaartsche verbin- af te snijden of door de begin- ornstngeling te breken. In sa- ierkïng met onze pants era fweer- pgen hebben de Duitsche ge- de strijdkrachten echter een itief succes behaald. Zij werden gesteund door luchtafweer geschut en vliegers. Ook de nieuwe Sovjet-reuzentariks »ijn voor de dap perheid van den Duitschen soldaat en de heuse hoedanigheid onzeT wapens bezweklfen. Na afloop der eerste vier' geVechts- dagen waren 1200 Sovjet-pantserwa gens door de legerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luchtmacht vernietigd. De Duna overschreden. 26 Juni, 1941 na een moedigen op marsch hebben onze in de Baltische landen opereerende troepen de Duna bereikt. Op verscheidene plaatsen trok ken zij over de rivier. De stad Duna burg valt in Duitsche handen. Alle pogingen van den vijand, om deze op marsch door wanhopige tegenaanval len te verhinderen strandden op de dapperheid van onze soldaten. Zware verliezen der Sovjetvloot. De strijdkrachten der Duitsche mari ne hebben in den strijd tegen de Sov- jetmarine talrijke moedige operaties ondernomen. In, het Opeten der Oost zee is een Sovjettorpedobootjager door mijnen tot zinken gebracht. De kruiser Maxim Gorki werd zwaar beschadigd. Duitsche motortorpedo- booten hebben twee vijandelijke torpe- dobootjagers, een torpedoboot en een duikboot tot zinken gebracht. Een poging van twee Sovjettorpedojagers, om de haven van Constanza aan te vallen, werd door kustartillerie ver ijdeld. Na een korte beschieting vloog een dezer jagers in de lucht. De andere verwijderde zjch sneL STOK BREST-LITOVSK LUBLIN zówet Bij Bialystok (BJeloatok) zijn twoe RusaI- sche legers Ingesloten, die blaken* de Duit sche berichten niet aan vernietiging kunnen ontkomen. De Duitsche troepen hebben voorts Lemberg genomen. (KAart van PeH) Sovjet-nederlaag ten Noorden van Kowno. Op 26 Juni hebben de Duitsche ge pantserde strijdkrachten in een gewei- dgen slag ten Noorden van Kowno, die twee dagen duurde, de overwin ning behaald. Verscheidene vijandelijke divisies werden ingesloten en vernie tigd. Meer dan 204 Sovjetpantserwa gens, waaronder. 29 van de zwaarste soort, meer dan 150 stukken gesehut en honderden auto's vielen in onze handen. Twee Sovjetlegeis ingesloten. Bij het voortschrijden der operaties zijn in het gebied ten Oosten van Bia- lystok twee Sovjettarmeeën aan alle kanten ingesloten. In weerwil .van hun dagenlange wanhopige pogingen door te breken, wordt het cordon der Duitsche legers van nor tot u nauwer. In enkele dagea zullen deze Sovjet- legers zich hebben overgegeven of ver nietigd jnjli. Daarmede zal het lot be zegeld zijn van talrijke Sovjetdivisies, dit tot taak hadden, den eentralen aanval op Duitachland t« ondernemen. Infanterie-divisies van het leger En van de Waffen S.8. strijden hieé te land. Door vernietigende aanvullen staat de luchtmacht bun op voorbeel dige wijze trij. Naar Lemberg. In den frontsector ten Zuiden van de Pripjetmoerassen ia strijd gevoerd tegen keurtroepen van 't Sovjetleger. In taaie en heMBaftigo aanvallen zijn ten Westen van Lemberg de sterkste VS.. JACOBS SCHAUI.CN rakischki Meme KONINGSB MINSK VAN en modernste versterkingen bedwon gen. Onze troepen rukken thans zege vierend op naar Lemberg zelf. Ten Noorden daarvan rukken Duitsche ge pantserde divisies al strijdende over Lack naar bet- Oosten op. Evenals in andere sectoren heeft ook hier de luchtmacht tot den zegevierenden op marsch van ons leger bijgedragen door laar verkenningsacties en haar ver metel optreden tegen de vijandelijke strijdkrachten, die voortdurend uit de laagte worden aangevoerd. De bloedige verliezen van den vijand «rijn reus achtig. Talrijke vijandlijkef pantser wagens zijn vernield. Alleen)al bij de de gevechten om Doebno zijn 215 pant, serwagens en vele stukken.geschut, waaronder 42 van het zwaarste kaliber, buitgemaakt. Lemberg genomen. Het opperbevel deelde hedenmiddag mede: .Lemberg Is heden door Duitsche troepen genomen. Van de citadel waait sedert 4.20 uur de Duitsche oorlogs- vlag". Nieuw succes aangekondigd. Duitsche gepantserde afdeelingen en gemotoriseerde divisies hebben, aan weerszijden van het dal van Bialystok oprukkend, het gebied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwachten. De inneming van DOnaburg. Het D.N.B. verneemt-over de in neming van Dunaburg: Op 25 Juni des avonds waren de eerste pantserwagens van een vooruit geschoven afdeeling tot aan den rand van de door zware forten beschermde stad opgerukt. Ondanks den Zeer hevigen afweer door de Sovjets gelukte het nog den zelfden avond de stad binnen te drin gen. Van huis tot huis en van straat tot straat streden de Duitsche pantser wagens tot zij aan de Duna waren ge komen. In hardnekkige gevechten met soldaten, die zich in huizen hadden verschanst en' talrijke afzonderlijke gevechten, die den geheelen nacht voortduurden, werd het eene deel van de stad na het andere van Sovjets gezuiverd. 27 Juni des ochtends vroeg veroverden de Duitsche pantsersolda ten den overgang over de Duna en vormden zij een bruggehoofd. Bijna op hetzelfde oogenblik landden op het Noorden van de gtad gelegen vliegveld sterke formaties van het Duitsche luchtwapen. Het vliegveld en het ter rein waren nog door de Sovjets bezet. Hun verrassing was echter zoo groot, dat geen ernstige tegerqtand lifter geboden werd. Honderden gevangenen en verscheidene Sovjetvliegtuigen, die klaar stonden om op te stijgen, vielen Vergelijkt men die verwarde berichten en beweringen in de berichten van 'het Sovjet-inlichtingenbureau met deze nauwkeurige cijfers, dan ia het voor iedereen duidelijk, dat dit bureau te vergeefs tracht de geweldige verliezen Xe, verdoezelen, welke het Sovjetleger en het Sovjetluchtwapen in de eerste week der operaties reeds geleden heb ben. Belangrijker nog dan de cijfers der successen zijn echter de successen bij de operaties. Uit de extra berichten komen drie groote successen naar voren: yi). de slag bij Lemberg, waarvan reeds eenige dagen geleden melding is gemaakt en waarin van beide zijden sterke strijdkrachten zijn verwikkeld, doet uitkomen, dat het front der Sov jets wankelt. b). Aan den bovenloop van de Narew zijn rondom Bialystok twee sterke Sovjetarmeeen omsingeld. Er bestaat geen mogelijkheid meer, dat zij daar aan een vernietiging kunnen ontko men. Hiermede is een waardevol stuk pit het midden van het geweldige Sov jetfront gebroken. Daarenboven echter zijn in den rug van deze ingesloten Sovjet-armee sterke Duitsche pantser- formaties reeds opgerukt tot voorbij Minsk en hebben zoodoende het begin van den van Minsk'naar Moskou loo penden autoweg bereikt. Nog vernietigender is de nederlaag' der Sovjets in het Baltische gebied. Daar bestaat op het oogenblik in het geheel geen front meer. De Sovjet formaties vluchten wanordelijk terug. De snelle Duitsche opmarsch naar Dunaburg bracht de belangrijkste overgangen over de Duna reeds in Duitsche handen. Hiermede wordt den terugstroomenden Sovjettroepen in den Dunasector de terugtochtsweg af gesneden. Afgewacht moet worden, welke resultaten zich voor de Sovjet troepen uit dit verloop van de opera ties zullen ontwikkelen. Zooveel staat thans reeds vast, dat het Duitsche luchtwapen de heerschappij in de lucht in het Oosten beeft veroverd, dat het Duitsche pantserwapen in samenwer king met de formaties pantserjagers een definitief succes heeft behaald en dat het zich superieur heeft getoond in den Strijd met den taai strijdenden bolsjewistischen tegenstander. Het D.N.B. meldt nog: Slechte wegen en vernielde houten bruggen vormden geen hinderpaal; In brandende hitte legt de Duitsche in fanterist dagelijks veertig, vijftig kilo meter en meer af. Duitsche formaties van alle wapens sluiten de twee Sovjet-legers, die ten Oosten van Bialystok omsingeld zijn, steeds nauwer in. - h?'_ Is. vol«'n' matorellnjtn v.n het Duitache opperbevW de BcorokEnKaunas, Wilna en Dunaburc vielen in Dtiifs<*h<» handen. De Duitsche troepen ztj n verder tot voorbO Mln*^p«Tuia wwtb hethlan to grooten autoweg naar Moskou hebben bereikt. *0 «S™ v,n 001 REDEVOERINGEN VAN OBER- DIENSTLEITER SCHMIDT EN C. VAN GEELKERKEN. In het geheele land worden betoo gingen georganiseerd ter onderlijning van de parolen, uitgegeven door de Amsterdamsche bijeenkomst van Vrij dagavond jl. Van deze betoogingen was die te 's-Gravenhage volgens het A.N.P. de meest imposante; aan het verslag, dat ons daarover bereikt, ont, leenen wij: De enthousiast gestemde menigte begroette met blij en langdurig ap plaus de sprekers en onderbrak ook. tijdens de redevoeringen de Sprekers herhaaldelijk met geweldig en geest driftig applaus. Eerst was het woord aan den com missaris-generaal, den leider van het Arbeidsbereich der N.S.D.A.P. in Ne derland, Oberdienstleiter Fr. Schmidt. Oberdienstleiter Schmidt zeide o.a.: Heden begrijpen nog zoovele Neder landers niet, wat het nationaal-socia- lisme beteekent. Doch wij weten, hoe onze kameraden zich tegen het oom' munistische gevaar hebben geweerd en wij eeren den onbekenden S.A. man, die als eerete zijn leven in dien strijd heeft moeten laten (krachtig applaus). Thans strijden de bruinhemden van Hitier en de zwarthemden van Anton Mussert samen voor de verwezen lijking van de nationaal-socialistische idealen. Evenals vóór 20 jaren in Duitschland het geval was. waren het tot voor kort in Nederland de Joden, die de volksche gedachte ondergroe ven en die hier te lande tegen Duitschland hitsten. Weet het Nederlandsche volk wel, hoe gruwelijk de bolsjewisten inder tijd te werk zijn gegaan? Na hiervan een korte schets te heb ben gegeven ging spreker voort met de verklaring, dat thans het tijdstip is gekomen Om definitief met het bolsje wisme in Europa af te rekenen. Een groot deel van de Nederland sche bevolking begrijpt nog niet waar het om gaat, want zij begrijpt het na- tionaal-socialisme niet. Doch ook de Duitsche nationaal- socialisten hebben aanvankelijk slechts weinig ledenaanhang gevonden. Doch hqn aanhang groeide in eenige jaren van 1000 tot 10.900, daarna tot 100.000, tot een millioen, tot 60 millioen en ten slotte tot 85 millioen (daverende toe juichingen). Tot de Nederlandsche nationaal- socialisten wilde spreker zeggen: blijft trouw in uw geloof, houdt dit als het eenig mogelijke vast. Ook uw volk zaf dit geluk deelachtig worden en het nationaal-socialisme volledig erkennen. Het jaar 1941 zal voor Nederland be slissend zijn ten aanzien van de hou ding van zijn bevolking. Dat heeft de rijkscommissaris op Nieuwjaarsdag 1941 te verstaan gegeven. Spreker herinnerde verder aan de woorden van den Rijkscommissaris op de betooging van Vrijdag j.l. te Amster dam. Tot de Nederlandsche kameraden zeide spreker: Houdt het oranje-blanje. bleu van uw oude princevlag in eere en zorgt ervoor, dat het niet door marxisme en bolsjewisme wordt be zoedeld. Wij, Duitsche kameraden, zijn trotsch op onzen leider en wij Wisten reeds 20 jaar geleden, waarvoor hij ons eenmaal zou oproepen. Wij zijn dankbaar, dat hij ons thans daarvoor geroepen heeft en dat wij dezen grooten tijd<" mogen beleven. Onze Duitsche moeders hebben in den wereldoorlog haar offers gebracht, want twee millioen harer mannen en zonen zijn in dien strijd gebleven, tien millioen werden er gewond. Doch dank zij den Filhrer Adolf .Hitler is ons volk uiteindelijk sterker dan ooit uit dien strijd naar boven ge komen. Thans roept de groote moeder Ger- mania ons op om het bolsjewisme uit Europa te helpen verdrijven. Dat heeft Adolf Hitler reeds in „Mein Kampf" voorzien. Thans zijn onze geest en ons gebed bij onze soldaten, die in de sterkste weermacht op «arde strijden en die hun taak niet zouden kunnen volbrengen, indien zij Gods zegen niet hadden. Zoo treden wij ander aanvoering van onzen Führer in vol vertrouwen aan om den boljewistischen duivel te vernietigen en het nationaal-socialisme in Europa te doen doordringen, tot allen. Spreker eindigde zijn gloedvolle, met gespannen aandacht door de dui zenden toehoorders gevolgde rede met een: „Voor Adolf Hitler Sieg Heil". Rede van Geelkerken Hierna trad de heer C. van Geelker ken. plv. leider der N.S.B. en hoofd- slormer van den Nationalen Jeugd storm naar voren. Ook deze spreker deed in geestdrif tige woorden uitkomen, dat het thans om de eindafrekening gaat en dat het Nederlandsche volk nu moet kiezen tusschen nationaal-socialisme of bolsje wisme. Tegenover den vervloekten op roep der communistische Internationale „Proletariërs aller landen, vereenigt u" stellen wij onze leuze: „Volk sluit u aaneen." Het bolsjewisme of communisme is de consequentie van den marxistischen klassenstrijd, die 't volk uiteenscheurt. Toch schreef in 1935 DeStandaard het blad van Colijn, dat van de twee stelsels, nationaal-socialisme en com munisme, dit laatste hem nog het liefst ware. Wie er thans nog zoo over denkt, vare daarmee naar de hel. Wij, natio- naal-socialisten, als volk van Germaan- schen bloede hebben onze keuze reeds lang gedaan. Wij staan in trouw en verbondenheid aain de zijde van den Germaanschen Führer (algemeene toe juichingen). Spreker zeide, dat als antwoord op de vraag van de vrouw van de over. zijde van het Kanaal, de nationaal- socialistische vrouwen-organisatie van Maandag a.s. af een inzameling zal houden, onder de vrouwen van Neder land ten voordeele van het Duitsche Roode Kruis (luid applaus). In het vervolg van zijn rede gal de heer Van Geelkerken de verzekering, dat de Nederlandsche nationaal-socia- listen liever met de Duitsche kamera den ten onder zouden gaan dan dat zij levend in handen van de Engelsche machthebbers zouden komen (herhaald houzee geroep). Ook uit de concentratiekampen, die een uitvinding van de Engelschen uit den Boerenoorlog zijn lebben natio- naal-socialisten doen hooren, dat zij geestelijk ongebroken zijn gebleven. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat thans eindelijk de oogen van de meer derheid van het Nederlandsche volk open zullen gaan en dat de beste tra. dities van ons volk weder naar voren zullen komen. Als volk kunnen wij thans niet wegkruipen. De nationaal- socialisten weten en begrijpen dat. Zij zullen offeren wat zij kunnen om de overwinning voor het nationaal-socia listische Germaan«che rijk te helpen verzekeren. Spr. eindigde: „Met Mus sert hou zee". Plechtig deed het muziekkorps van den Duitschen Arbeidsdienst hierna Mijn schilt ende betrouen" over het Plein weerklinken. Allen brachten hierbij den nationaal- socialistischen groet. Tenslotte werden het Deutschland- lied en het Horst-Wesaellied met een zelfde plechtigheid en eerbetoon ten gehoore gebracht. Zon op 5.22, onder 22.05 u. Maan op 13.03, onder 0.52 u. Men ia verplicht te verduis teren van zonsondergang tol zonsopkomst Lantaarns van voertuigen moeten nnr na zonsonder gang ontstoken worde» "t

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1