T DE B0NNENLIIST eerste blad lOtTERUUM LUCHTVAART WOENSDAG 2 JULI 1941 Aanvallen op Britsche havens. De itrjjd om Tobroek. Wheeler eischt aftreden van Knox. De luchtaanvallen op Huil. DE TOESTAND SYRIË. IN Verklaringen vfen Franschen minister* van Oorlog. Hittegolf in Amerika. Japan over de erkenning van Nanking. Fransch-Amerikaansche overeenkomst. Korte berichten. RECHTSZAKEN zrr.r SBB OUITtCH LEGtRBEIUCHT ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OF WEST-DUITSCHLAND. Het opperbevel van de Duitache weermacht maakte gisteren bekend: In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen een grooten koop vaarder ernstige schade toegebracht. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op de ravitailleerings- haven Cardiff en op havenwerken aan de Oostkust en Zuidoostkust van Engeland. Voor Solloem in Noord-Afrika heb ben Duitache stuka's brand veroor zaakt aan boord van een Britsche torpedojager. In Tobroek hebben zij havenwerken en autoconcentraties gebombardeerd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren, beschermd door de laaghan gende wolken en het slechte zicht, bommen geworpen op woonwijken in het Noord-Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verlie zen. Verscheidene gebouwen werden vernield of beschadigd. Bij dezen aanval en bij vijandelijke pogingen om het bezette gebied langs het Ka naal binnen te vliegen werden 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten door jagers en afweergeschut en 5 door marinegeschut. Bü vijandelijke luchtaanvallen, in den afgeloopen nacht op West-Duitschland onder nomen. zijn o.m. te Keulen eenige burgers gedood en gewond. Schade aan de oorlogseconomie of aan mili taire doelen werd. niet aangericht. Door den afweer met jagers en de TuchtdoelartiUerie werden 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De artil lerie van de marine heeft in den nacht van 29 op 30 Juni 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een groep gevechtsvliegers onder bevel van majoor Busch heeft in aan- vallen op Groot-Brittannië tot en met 15 Juni 1941 een kruiser, een tor pedojager en 21 kleine oorlogsvaar tuigen alsmede 436188 brt. vijande lijke handelsscheeps ruimte tot zinken gebracht. Bovendien werden talrijke koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. AANVAL DOOR DUITSCHE EN RALIAAN8CHE VLIEGTUIGEN. Terwijl Duitsche en Italiaansche vliegtuigen bij Bardia Britsche oorlogs schepen met succes met bommen be stookten, hebben, volgens door het D.N.B. ontvangen berichten, andere formaties tegelijkertijd de vesting Tobroek aangevallen. Kwartierruim. ten, waarin sterke Britsche strijd krachten waren ondergebracht, wer den vernield, resp. in brand geworpen. In de haven, werden aanlegsteigers en gebouwen zwaar beschadigd. De Duit ache en Italiaansche vliegtuigen keer. den van beide acties zonder verliezen geleden te hebben, terug. Hevig artillerievuur. Duitsche artillerie heeft op 30 Juni In het gebied voor Tobroek beweeg lijke doelen, alsmede bunkerinstalla ties der Britten hevig onder vuur ge nomen. De luchtacties in Noord-Afrika. De Duitsch-Italiaansche activiteit in de lucht aan het Noord-Afrikaansche front is, naar het D.N.B. verneemt, in de afgeloopen dagen boven land en zee opnieuw toegenomen. On 29 Juni hebben formaties van de ■pil in de wateren ten Noorden van het aan de Egyptische grens gelegen stadje Bardia een Britsche vlootforma. tie aangevallen. Bij den eersten aanval kon reeds een Bntschen torpedojager tot zinken worden, gebracht Andere vliegtuigen beschadigden een tweeden torpedojager door goed gerichte bom. men zwaar. WEGENS DIENS INMENGINGS- POL1TIEK In een schriftelijke verklaring, waar. ih hij een standpunt bepaald tegen de eergisteren door den minister van Ma rine, Knox, uitgesproken rede, eischt senator Wheeler het altreden van Knox of het ontzetten uit zijn ambt. Knox heeft, zooals gemeld, het optreden van de Amerikaanache vloot tegen Duitsch- land geëischt. In zijn verklaring zegt senator Wheeler vender, dat naar zijn weten president Roosevelt aan vele democratische "leiders de venekering Segeven heeft,, de Vereen. Staten niet i den oorlog te willen storten. Niette. snin maakt Knox ijverig propaganda voor actieve oorlogshandelingen, waar mee hij tegen de grondwet ingaat. Knox moet daarom aftreden of uit zijn func tie gezet worden. Qp dit oogenblik mag men aan het hoofd van de marine geen enverantwoordelijken exentrischen man hebben, om nog te zwijgen van, iemand, die elke gegeven belofte in minder dan een jaar tfjds breekt. BENOIST-MECHIN'S VERBLIJF TE ANKARA. In antwoord op een desbetreffende Waag heeft men in welingelichte kringen te Vichy verklaard, dat het verblijf van den Fkanschen staats secretaris Benoist-Mechin .te Ankara wearechgnlyk nog ettelijke dagen zal ■"'en. Men laat doorschemeren, dat m staatsman „een zeer delicate taak v» vervullen heeft, die moeilijke pro blemen, stelt" en dus waarschijnlijk ■eg een reeks besprekingen met de Turksche staatslieden noodzakelijk zal auüten. GROOTE VERWOESTINGEN Met betrekking tot de Duitsche luchtaanvallen op de haven Hull in den nacht van 28 op 29 Juni wordt van Duitsche vliegers vernomen, dat de bommen op de Victoria- en Alexandria-docks groote verwoestin. gen veroorzaakt hebben, aldus het D.N.B. Verscheidene duizenden brand bommen veroorzaakten talrijke bran den in de houtopslagplaatsen. Een groot aantal brisantbommen ver woestte kades en. kranen, hetgeen voor deze belangrijke Britsche kolen- liaven bijzonder nadeelig is. Fransch schip door Engelschen gekaapt. New Yorksche scheepvaartkringen maken bekend, dat het Fransche pas sagiersschip Oregon (7706 ton) in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan door Engelsche oorlogsschepen gekaapt en naar Freetown )Sierra Leone) is gevoerd. De Engelschen, hebben voorts de Fransche treilers Lorage (580 ton) en Avantgarde (780 ton) opgebracht en naar Gibral tar gevoerd. Oproep van Engelseh minister De Engelsche minister van Vervoer, lord Leathers, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, de bevolking aangespoord tienduizend pantser wagens als het ware uit haar mond te sparen. De minister was van meening, dat men tot het opheffen- van het ge brek aan scheepsruimte zou kunnen bijdragen, wanneer iedere Engelsche onderdaan, hetzij, man, vrouw of kind, dagelijks een halve snede brood minder eet. Op deze manier zou men in een jaar scheepsruimte besparen, die voldoende zou zijn voor het leve ren van materiaal voor het vervaar digen van 10.000 pantserwagens, aldus het D.N.B. Rede van Sir Kingsley Wood De Britsche minister van Financiën sir Kingsley Wood, heeft bij de be handeling van de begrooting in derde lezing in het Lagerhuis een rede- ge houden over de financieele politiek der regeering. Hij qualificeerde vol gens het DNB de begrooting als in- tegaal bestanddeel van de econo mische politiek de regeering, hetgeen ook tot uiting komt in de concen tratie der industrie, de rantsoeneering van levensmiddelen en kleeding en in de prijscontrole. De vraag is niet, of Engeland den oorlog kan financieren, maar of het inflatie kan vermüder... In het belang van bestrijding van de in flatie nu moet er meer gespaard wor den. Kingsley Wood zei voorts, dat de spaarpolitiek ook. een drastische ver mindering van de civiele consumptie eischt. I Turksch schip tet zinken gebracht. Uit Ankara is het tot zinken brengen van het Turksche schip Refah in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee gemeld. Reeds kort daarop hebben de Britten verklaard, dat geen Engel sche onderzeeër voor deze torpedeering in aanmerking komt. Van Duitsche militaire zijde wordt er thans op gewezen, dat ieder, die.de organisatie van duikbootaanvallen kent, weet dat het onmogelijk is 'in zoo korten tijd bericht van opereeren- de schepen te krijgen. Deze merkwaar dig overhaaste verklaring der Britten bewijs derhalve hun slechte geweten, aldus het D.N.B. Na zorgvuldig onderzoek bij Duit sche en Italiaansche instanties is het uitgesloten, dat een eenheid van de Duitsche of Italiaansche marine in verband met de torpedeering van de Refah kan worden gebracht. De Rodney te Boston Te Lissabon aangekomen neutrale zeelui melden naar het D.N B. ver neemt, dat het Britsche slagschip Rodney in de haven van Boston is aan gekomen. Het schip had aan bakboord volgens het D.N.B. zware beschadigin gen, die afkomstig zijn van den strijd met het Duitsche slagschip Bismarck. De Rodney werd nog denzelfden dag in het droogdok gebracht. Ook een Brit sche hulpkruiser is ter reparatie te Boston aangekomen. Joodsche hulp aan Engeland De voorzitter van de wereldorganisa tie van Zionisten en leider van het Joodsche wereldagentschap in Pales tina, Weizmann, heeft de Engelsche regeering de verzekering gegeven, dat de geheele Joodsche financieele wereld der Vereeqigde Staten Engeland in zijn huidigen strijd tegen de spilmogend- heden zal ondersteunen, wanneer En geland zich verplicht "geheel Palestina en het Zuidelijke deel van den Libanon aan de Joden af te staan om hun zoo doende de mogelijkheid tot het vormen van een Joodschen staat te geven, aldus het D.N.B. De Engelsche régeering, zoo ver klaart men in goed ingelichte kringen, heeft dit voorstel aangenomen. In ver band met deze gebeurtenissen wijst men er op, dat de zoon van Roosevelt, James Roosevelt, die zich onlangs in Palestina heeft opgehouden en in Tel Aviv een rede heeft uitgesproken met nadruk heeft verklaard, dat zijn vader hem opdracht had gegeven den Joden mede te deelen, dat hij vastbesloten is al hun wenschen met betrekking tot Palestina te ondersteunen. ZUID-AMERIKA EN DE V. S. De acteur Douglas Fairbanks Jr., dié teruggekeerd is van een propaganda- reis in opdracht van de Amerikaansche regeering door Zuid-Amerika, heeft een bezoek gebracht aan den plaats vervangend minister van Buitenland- sche Zaken Sumner Welles. Na afloop verklaarde hij tan overstaan van de pers, dat men in Zuid-Amerika genoeg heeft van deze plotselinge overdaad van vrierfschapsmissies uit de Vereen. Staten. Men wenseht daar inplaats van mooie woorden concrete vriendschaps bewijzen, De Fransche minister van Oorlog, generaal Huntziger, heeft de buiten- landsche persvertegenwoordigers ont vangen, wien hij een overzicht heeft gegeven over den toestand in Syrië. Allereerst wees hij op "de Engelsche beweringen, dat er talrijke Duitsche „toeristen" in Syrië zouden zijn aan gekomen, dat Duitsche troepen op Syrische vliegvelden geland zouden lijn en dat Duitsche versterkingen en oorlogsmateriaal per schip aan land zonden zijn gezet. De minister van Oorlog verklaarde nogmaals nadruk kelijk, dat deze beweringen gelogen zijn en dat zij slechts zijn verzonnen om den Engelschen een voorwendsel aan de band te doen voor den overval op Syrië. Vervolgens daalde generaal Huntzi ger tot in bijzonderheden af over den moeilijken toestand, waarin de Fran sche strijdkrachten zich in Syrië be vinden, daar zij bijna over geen reser ves beschikken en ook wat het mate riaal betreft tegenover de Engelschen sterk in het nadeel zijn. Hierbij komt nog de geweldige hitte, die in Noord- Syrië 35 graden in den schaduw be draagt. Met betrekking tot de nieuwste Engelsche propagandistische stelling, dat de Britsche troepen slechts daar om zoo langzaam oprukken, omdat zij de Franschen voor al te zware ver liezen zouden willen bewaren, ver klaarde de minister van Oorlog: Men kan den Franschen strijdkrachten in Syrië geen grootere lof toezwaaien. Zij hebben zich in de 24 dagën van strijd werkelijk schitterend gehouden en den vijand verbitterden tegenstand geboden. Met betrekking tot het bombardee ren van de woning van den Franschen hoogen commissaris in Beiroet, zeide generaal Huntziger: Frankrijk is in dezen ongeiijken oorlog vastbesloten zich te vërdedigen en zal zich ook ver der blijven verdedigen. Frankrijk heeft ervan afgezien, soortgelijke doelen op Engelschen bodem met bommen aan te vallen, doch men weet precies, waar zich de woning van den Engelschen hoogen commissaris in Palestina be vindt en, men heeft tenslotte ook de beschikking over vliegtuigen. Niets zou de Franschen kunnen verhinderen, aldus verklaarde de minister van Oorlog met nadruk, den oorlog op dezelfde wijze te voeren als de Engel schen, wanneer zij zich niet zouden schamen zooiets dergelijks te doen. Het Praiuche' leger bericht. Het Fransche legerbericht van gis teren luidt als volgt: In alle sectoren van het front ver sterken de Engelsehen hun detache menten. die contact hebben met onze stellingen. Het Engelsche luchtwapen is uiterst actief. In het Zuiden van den Libanon, aan de kust en in de bergachtige gebieden was er aan beide zijden artillerie vuur, terwijl de vijandelijke detache menten poogden nader contact te krij gen met onze troepen. In Syrië heeft de situatie rondom Damascus zich niet gewiizigd. Ten Noordoosten van deze stad heeft een onzer gemotoriseerde formaties in de omgeving van Nebeck aanzienlijke Britsche afdeelingen aangevallen. Het contact met den vijand werd gehand haafd. Het garnizoen van Palmyra heeft zijn helftaftigen tegenstand voortge zet en de strijdkrachten van den tegenstander aangevallen Het bracht dezen gevoelige verliezen aan men- schen en materieel toe Ons luchtwapen heeft zijn aanval len tot steun van de strijdkrachten te land met bommen en mitrailleurs voortgezet. Het Britsche luchtwapen heeft den afgeloopen nacht Beiroet aangevallen en wel met brandbom men en bommen van zwaar kaliber. In verschillende wijken werden ma teriele schade en slachtoffers onder de burgerbevolking gemeld. Palmyra niet gevallen. Ofi meldt uit Beiroet: In den front sector van Palmyra hebben onze troepen de Britsche tegenaanvallen afgeslagen en den vijand zware ver liezen tóegebracht. De bewering van den Londenschen zender, dat Palmyra gevallen is, is totaal onwaar. Aan het overige gedeelte van het front is de toestand onveranderd. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft het Brit sche luchtwapen bijna ononderbroken de stad Beiroet gebombardeerd. Tal rijke bommen vielen op verschillende woonwijken, die in het geheel geen militaire beteekenis hebben en ver oorzaakten materieele schade aan woonhuizen en vooral aan twee mos keeën. Vijf persónen werden gedood en twee gewond. ACHT DOODEN TE PHILADELPHIA Van de Oostkust der Vereen. Staten komen berichten over het begin van een hevige hittegolf met buitengewoon groot vochtgehalte. Volgens berichten uit PhiladeÜia zyn daar reeds acht personen door de warmte bevangen en gestorven. NOODWEER TE SOFIA. De Bulgaarsche hoofdstad is gister middag door hevig noodweer" geteis terd. Een ongewoon zware hagelslag met steenen ter grootte van kippeneie ren richtte in enkele oogenblikken groote «chade aan. In geheele blokken werden de.ruiten van woningen en winkels totaal peabrijzeld en de daken vernield. Deze hagelstorm was zoo fel, dat zelfs de kappen van auto's het niet konden houden. Vele telefoon- en tele- graaflijnen werden vernield. Koning Boris bezocht na afloop terstond de bij zonder geteisterde wijken. NIEUWE PHASE IN OOST-AZIE'S WEDEROPBOUW. Naar Domei meldt, heeft de woord voerder van het Japansche ministerie van Voorlichting, dr Ito, verklaard, dat de erkenning van de nationale Chinee sche regeering te Nanking door Duitschland, Italië, Roemenië en Slowakije een zware slag is voor al degenen, die het groote ideaal der vestiging van een nieuwe orde in Oost- Azië nog niet hebben begrepen. De Japansche regeering heeft in een officieele publicatie uiting gegeven aan haar vreugde en voldoening over de erkenning van de regeering van Wang Tsjing-Wei. In dit communique wordt verklaard, dat de macht van de nieuwe nationale regeering in China sinds haar stichting in Maart van het vorig jaar voortdurend is toegenomen. Na de sluiting van de principieele overeenkomst van 30 November 1940 tussehen Japan en China heeft Japan het initiatief tot erkenning van deze regeering genomen en Wang Tsjing- Wei by zijn plannen in zeer groote mate steun verleend. Te zamen hebben Japan en China er sedertdien naar gestreefd het doel van den weder opbouw en een gemeenschappeiyken welstand in Oost-Azië te bereiken. Door den stap van bovengenoemde regeeringen heeft deze opbouwarbeid tevens zyn erkenning gevonden. Deze erkenning van de regeering te Nan king door de Europeesche mogend heden is een historisch keerpunt en een nieuwe stap tot verwezenlijking van de nieuwe orde in Oost-Azië. De meening te Berlijn. Van -welingelichte zijde verneemt het A.N.P. te Berlijn, dat in politieke kringen der rijkshoofdstad de erken ning van de regeering te Nanking door Duitschland beschouwd wordt als een logische verdere ontwikkeling van de politiek van het driemogend- heden verdrag. In dit verband wees men er in de Wilhelmstrasse op, dat het van het begin af tot de beginselen van de regeering te Nanking heeft behoord, een nieuwe orde in het Oost-Aziatische gebied door een sa menwerking tussehen- de beide mo gendheden Japan en China te ver- krijgeé. Men is hier verder van mee ning, dat de anti-communistische tendenz van de regeeying Wang Tsjing Wei in niet onbelangrijke mate heeft bijgedragen tot het erkennen der re geering door de mogendheden, die het driemogendhedenpact hebbên ge vormd. Nog meer erkenningen. De minister van Buitenlandsche Zaken der Kroatisehé regeering heeft den president der Chineesche natio nale regeering te Nanking telegra fisch medegedeeld, dat Kroatië in den geest van het driemogendhedenpact de, nationale regeering van Nanking heeft erkend. De Bulgaarsche regeering heeft be sloten de Chir.eesche nationale regee ring t'e Nanking, te erkennen, aan wie zij «dit besluit telegrafisch Heeft mee gedeeld. De Hongaarsche regeering heeft gisteren, naar officieel wordt medege deeld, de nationale regeering 1e Nan king erkend en dit Wang Tsjing-Wei telegrafisch meegedeeld OUD BURGEMEESTER VAN- BRUSSEL GEARRESTEERD. j» De eergisteren afgetreden burge meester van Brussel, van de Meule- broeck en de chef var, het Brusselsche stedelyke politiecorps zijn op bevel van het militaire bestuur gearresteerd De burgemeester moést op grond van een verordening inzake de leef- tüdsgrens bij het openbaar bestuur van 7 Maart 1941 na-het bereiken van deJeeftijdsgrens op 30 Juni zijn ambt neerleggen. Te elfder ure heeft hu echter een z.g „proclamatie" aan de burgerü der stad Brussel door middel van aanplak biljetten gepubliceerd, waarin hij de genoemde verordening als onwettig trachtte te bestempelen en mededeelde, dat hy de eenige rechtmatige burge meester van Brussel is en blijft. De eigenaar van de drukkerij, waarin de aanplakbiljetten zqn gedrukt, is even eens gearresteerd. Zijn bedrijf is ge sloten. De S o i r wijst er op, dat van de Meulebroeck in den Spaanschen bur geroorlog een üverig partijlid is ge weest van de bolsjewisten en dat hij systematisch alle noodzakelijke sociale en cultureele hervormingen in Brussel heeft gesaboteerd. 24 NIEUWE BELASTINGEN IN AMERIKA. De financieele commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den heeft een aantal nieuwe belastin gen goedgekeurd die aan het federaie -congres zullen worden ingediend voor het financieren van het bewapenings programma. Mien is voornemens, naai de New York Times meldt, nieuwe belastingen, die waarschijnlijk tot 32 zullen worden verhogd, ia te voeren en die jaarlijks een bedraafvan 3.5 milliard dollar moeten opbrengen. Hierohder bevinden zich speciale be lastingen op auto's, wijnen, alcoholi sche drapken, lucifers, snoeperijen, koelkasten, telefoongesprekken, plaats- bewüzen voor verkeersmiddelen, hor loges, muziekinstrumenten en kauw- gummi. Later zullen nog aanvullende belastingen geheven worden op ben zine, tabak, bier, limonades, pelterijen en cosmetische artikelen. LYTTELTON LID VAN HET OORLOGSKABINET. Volgens Reuter is in Londen offi cieel bekend gemaakt, dat de vroe gere minister van Handel, Oliver Lyttelton tot lid van het oorlogska binet is benoemd, dat hij in het Mid den-Oosten zal vertegenwoordigen. Met betrekking tot deze benoeming meldt Ass. Press uit Londen, dat men van Lyttelton verwacht, dat hy „de politieke manoeuvres in orde zal brengen, zoo b.v. het behoud van het Britsche prestige in Irak en Iran alsmede in Turkye". INZAKE HANDEL8VERKEER TUSSCHEN AMERIKA EN NOORD-AFRIKA Onderstaatssecretaris van Bulten landsche Zaken Sumner Wélles heeft op de persconferentie meegedeeld, dat de Amerikaansche regeering met toe stemming van de regeering te Vichy een overeenkomst heeft gesloten met de autoriteiten van Fransch Noord- Afrika, die bepaalt dat telkens twee Fransche schepen in Amerikaansche en in Noord Afrikaansche havens te gelijkertijd in gebruik worden geno men voor het handelsverkeer tussehen de Vereen. Staten en Fransch Noord- Afrika. Het vertrek uit Amerika hangt telkens af van dat uit Noord-Afrika. De Engelsche regeering heeft de ver- eischte navicerts toegestaan. Welles deelde voorts mee, dat de Russische ambassadeur thans in op dracht van zijn regeering op het depar tement is verschenen en de mogelük- heden heeft besproken om zekere op drachten voor in de Sovjet-Unie noo- dige goederen in de V. S. te plaatsen. Welles weigerde aan te geven welke goederen dit waren. Hij verklaarde evenwel dat de Sovjet-regeering hier voor contant zal betalen en dat de leen- en pachtwet hierop niet zal wor den toegepast. REORGANISATIE VAN DE KROATISCHE REGEERING. Op grond van een wet is gisteren de regeering gereorganiseerd. Dr Vladi mir Kopak is benoemd tot minister van Financiën en chef van de schat kist. Hilmija wordt minister van Ver keer en Publieke Werken. De tegen woordige directeur van het ryksdnrec- toraat voor de voedselvoorziening, Manjan Cimlc is benoemd tot minister van Handel. De huidige minister van Handel dr Lovro Boesic is benoemd tot minister voor de Corporaties en dr Doemancie tot minister van Land bouw. Luitenant-kolonel Kralj ia benoemd tot staatssecretaris van verkeer en Pavao Canki tot staatssecretaris van het ministerie van Landbouw. AMERIKAANSCH JACHT MET 36 MAN VERGAAN Naar uit Harphwell (Maine) gemeld wordt, zijn daar zes lyken aangespoeld, die, naar later bleek, tot de bemanning behoorden van een particulier jacht. Een der lijken vertoonde zware brand wonden. Men vreest, dat het jacht op onopgehelderde wijze verongelukt is, en dat de uit 36 koppen bestaande be manning om het leven is gekomen. De Fransch# onderstaatssecretaris B^nenst Mechm. die op het oogenb ik te Ankara ver toeft is gisteren door den president der Turk sche republiek in audiëntie ontvangen. In den nacht op Dingdag rifn te L©« An geles en het in de nabijheid liggende Santa Barbars aardschokken gevoeld Te Santa Bar ba ra i« eerge schade aangericht. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Car.adeesche minister van Luchtvaart. Power gisteren te Londen aar gekomen. De Japansche regeering heeft zich be laft met de behartiging der Italiaansche be langen m de SovJet-LTme De Sovjetbelangcn in Italië worden door Zweden behartigd De thans gemobiliseerde Zwitsersche troepen tullen langdurig verlof krijger, het geen hun gelegenheid verschaft tolt fe dragen tot de oplossing van de economische vraag stukken des lands. De paus heeft voorlezing en afkondiging gelast van de decreten omtrent erkenning van twee wonderen voorge«teld ter canoncatie van den zaligen Jean de Piitto Portugeesch Jezuïtisch missionaris en van twee wonderen, voorgesteld ter canonisatie van den za'igen Itahaanschen Jezuet Bernardino Reairo RECHTJBANK TE 's-HERTOGESBOSCH 'N VERGIFTIGDE TAART THUIS GEZONDEN Meisje tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te 's-He.rtogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen het thans gedetineerde meisje J. C F woonachtig te Eindhoven, dat terecht heeft gestaan wegens poging tot zware mishandeling met voorbe dachten rade, door middel van vergif tiging. De zuster van de verdachte, Bngitta Fhad daags nadat zij meerderjarig was geworden, de ouderlyke woning verlaten en haar intrek genomen bij de weduwe T. Aanleiding daartoe was het ft'it, dat zy verkeermg had met den groentenhandelaar Th. L. De ouders én de andere familieleden wa ren tegen deze verkeering gekant. Om alje-sarigheid te voorkomen, was het eisje^te ouderlijke taMing ontvlucht. Haar zugter, deV26-jange J. C. F., kon zulks maarkriet terkroppen en was er iedéren dagVj. uit om haar zuster dwars te zitten. Toen zu in de maand Februari de kasten aan het schoonmaken was, vond zij een doosje Rodent. Een hoeveelheid van deze Rodent verwerkte zij in een potje jam. Daarna ging zij met deze jam naar een bakker en liet een taart bakken, waarop deze jam moest wor den gedaan. «De taart liet zü bezorgen aan de wo ning van de weduwe T., bü wie haar zuster intrek had genomen. Des avonds werd door de huisgenoo- ten van de taart gegeten. De smaak daarvan was echter zoo vies. dat het gebak werd uitgespuwd. De politie werd in de zaak gemoeid en toen bleek, dat de taart, tengevolge van de hoeveelheid Rodent, welke in de jam was gedaan, was vergiftigd. Het mèisje, dat de taart had laten bakken, werd aangehouden en in het huis van bewaring te Den Bosch inge sloten. Op Donderdag 19 Juni heeft zij te recht gestaan en de officier van Justitie heeft toen tegen haar een gevangenis straf geëisebt van een jaar en ze* maanden met aftrek van het voorarrMg De rechtbank heeft haar thans oordeeld tot een gevangenisstraf^an één jaar met aftrek van het voorfrretf. AMSTERDAMSCHE i. RECHTBANK DOOR DE MOEDER TOT DIEFSTAL AANGEZET. Gisteren stond voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank terecht een tweetal jongens, dat alterlei goe deren verduisterd had. De jongste had op den uitkijk gestaan, terwijl de oud ste roofde, op aanstoken van zijn moe der. -De officier eischte tegen deze 3 jongens n.l. M. A. van V. en B. H. van K. elk een jaar gevangenisstraf en tegen de helers resp. een jaar en negen maanden. Uitspraak over 14 dagen. EEN NIEUW GIGANTISCH VLIEGTUIG. United press meldt uit Kansas City: De Transcontinental Western Air ways maakt bekend dat zij een nieuw gigantisch verkeersvliegtuig geprojec teerd heeft, dat 57 passagiers, met een snelheid van meer dan 500 K.M. per uur over een afstand van meer dan 6000 K.M. kan vervoeren. Twee jaar hebben de technische voorbereidende werkzaamheden geduurd, voor de con structie bouwrijp was. Deze arbeid werd geleid door den bekenden orn-de- wereld-vlieger Howard Hughes en door Jack Frye, den president van de TWA, en uitgevoerd in de Lockheed- fabrieken in Califomië. De TWA heeft bü de Lockheedfabrieken opdracht tot bouw van 40 zulke reusachtige vl'-g- tuigen gegeven. De eerste machine moet het volgend voorjaar afgeleverd worden. Het vliegtuig wordt toegerust met 4 motoren van elk 2500 PK en. krijgt een hooge druk cabine voor hoogtevluchten. waarbij de bij den zeespiegel heerscherde druk ook in de stratosfeer gehandhaafd kan blijven. De nuttige last van deze machine zal 16 ton bedragen en dank zij de hooge- druk-cabine, kunnen vluchter, op hoog- ten van 10 OOjJ M. en meer gemaakt worden, zonder dat dit ongemakken voorde passagiers meebrengt. In tegen stelling tot die zich reeds in bedrijf bevindende Boeing „Stratoliners", treed de apparatuur voor de opwek king van den overdruk in de cabine niet eerst op een hoogte van 3000 M. in werking ,doch reeds onmiddellijk na den start, zoodat de passagiers aan de zelfde luchtdrukvoorwaarden onder werpen zjjn, als op den beganen grond. Bij een gebruik van 47 pet van het motorvermogen zullen de machines "een gemiddelde snelheid van 440 K M per uur kunnen handhaven, en wel bij eer» volledige belasting van 57 passagiers, een zevenkoppige bemanning en een normale vracht. AARD AFPELEN. A 68; t/m. 8 Juli, 2 k g. BLOEM. BI. J; t/m 13 Juli, 50 gr. brood of (4 rantsoen gebak, of 35 gr. meet/ bloem. BOTER-MARG ARIN E. Ho. 22 en 23; t/m. 16 Juli; 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). BROOD-GEBAK. Br. 23; t/m. 6 Juli, dubbel rantsoen. KIEREN. 89; t/m. 6 Juli. één et. GORT. -MOUT. GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, ik pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN ens. 44; t/m. 10 Augustus, ik pond. KAAS. 68 en 71; t/m. 13 Juli, 69 en 79, t/m. 27 Juli, 1 ons. KOEEII-1HEE. 46; t/m. 20 Juli ik p. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden. letter M en N. Bon No. 93 K.F. 31 Juli. Verwarming, 91, 92, 93, haarden en kachels J, II t/m 94 haarden en kachels K, 01 t/m 11 „centrale ver. Warming", één eenheid vaste brand stoffen. 05, 96, 97, „haarden en kachels" J, 95 t/m 08 „haarden en kachels" K, een 'eenheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONI-VFWM»-' 1,1 enz. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA ens. 55; t/m. 10 Augustus. 1 ons. MELK. Me. 23; t/m. 6 Juli, lik liter. PEULVRUCHTEN. 57; t/m. 6 Juli, 1 pond. PETROLEUM. Per. II; t/m. 10 Aug., voor keuken 2 L RIJST. •3; t/m. 13 Juli, ik pond. K (textiel); t/m. 31 Aug 1 rantsoen. SUIKER 59; t/m. 6 Juli, 1 „kg VLEESCB. VI. 21; t/m. 9 Juli, ik rantsoen vleesch/vleeachwaren Vteeaehwaren VI. 21; t/m. 9 Juli. ik rantsoen of (verduurzaamd gevolgte). 38; t/m. 3 Augustus, 1 rantsoen. VERKERING: A.-aardappeleen; Me.-melk: Bl.-bloem; Bo -boter; Br.-brood: Per -periode; VI.- vleesch. Geen toevoeging is Alg. Bon kaart

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2