fjteuw DE voor de komende periode E BONS DE B0NNENLIIST BUITENLANB BINNENLAND EERSTE BLAD VRIJDAG 4 JULI 1941 Havenwerken gebombardeerd. De vervanging van generaal Wavell. Debatten in het Lagerhuis. Het gebruik van het Amerikaansche leger. De slryd in China. DE INLEVERING VAN METALEN. De ervaringen van James Roosevelt. De Fransch-Turksche onderhandelingen. Korte berichten. Wat niet ingeleverd behoeft te worden. Verplichte inschrijving van autobussen. De A. N. W. B. eri het - kampeeren. Brood en gqbak: 25. Mellf: 24. Eieren: 25. Suiker: 101. Huisvrouwen attentie! DVITSCB LEGKBBES1CBT VAN GISTEREN BBTTSCHX SCHEEPVAART- VERLIEZEN IN JUNI In den slrijd tegen Groot-Brittannië bracht het luchtwapen in den afge- loopen nacht een koopvaardijschip van 5.000 brt. tot zinken en bombar, deerde havenwerken in Zuidoost en Zuidwest Engeland. Aan de kust van het Kanaal mislukten overdag weer volkomen de aanvallen van Britsche gevechtsvliegtuigen, welke onder nomen werden onder krachtige'5 be. ■cherming van jachtvliegtuigen. De vijand verloor hierbij vijftien jagers en vjjf gevechtsvliegtuigen, terwijl v slechts een eigen vliegtuig verloren ging. De vijand liet vannacht op ver scheidene plaatsen in Noordwest Duitschland brisant, "en brandbommen vallen, waardoor eenige burgers wer den gedood en gewond O.a. in Bremen en Oldenburg weTden woonhuizen ge troffen. Nachtjagers en luchtdoel artillerie schoten drie der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. De strijd tegen de Britsche ravital- leeringsscheepvaart leverde ook in de maand Juni 't verwachte groote resul taat op. Marine, en uehtwapen brach ten 768.950 brt. vijandelijke koopvaar, dijscheepsruimte tot zinken. Hierbij werden alleen door duikbooten 417 450 brt. vernietigd. Daar komen nog bij groote verliezen, die de vijand geleden heeft door het loopen van schepen op mijnen van allerlei soort. Bovendien werd een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen zoo ernstig be schadigd, dat zij geheel of voor ge- ruimen tijd verloren zijn voor de vijandelijke ravitalleering. Even suc cesvol was de Duitsche luchtafweer in den strijd tegen het Britsche lucht wapell. Alleen in den tiid van 26 Juni tot 2 Juli werden 109 Britsche vlieg- tuigeif neergeschoten'en wel 56 in luchtgevechten, 24 door nachtjagers, 22 door luchtdoelartillerie, 6 door een heden van de piarine en 1 door infan terie. Twee "Britsche jachtvliegtuigen kwamen bovendien boven het bezette gebied met elkander in botsing en vielen omlaag. In denzelfden tiid gin gen in den striid tegen Groot-Brittan nië 12 eigen vliegtuigen verloren. Bij de gevechten in het Oosten heb ben zich de kolonels Berger en Loh- meijer, commandanten van regimehten infanterie, alsmede majoor Hess en le luitenant Basehta van een regiment infanterie bijzonder onderscheiden Bii de operaties op den Atlantischen oceaan was een duikboot onder bevel van Oberleutnant zur See Popp bijzon der succesvol. „BRITSCH-INDIE GEEN HERSTELLINGSOORD". De Vervanging vaa generaal Wavel door generaal Auchinleck heeft zelfs haar terugslag gehad in het Verre Oosten, aldus het D.N.B. In een com mentaar over de Engelsche motivee ring van deze aflossing schrijft de Amerikaansche Sjanghai Post,' dat Engeland niemand voor den gek kan houden, dan diegenen, die er een genoegen invinden voor den gek ge houden te worden. Het blad is van meening, dat de geruchten over mee- ningsverachiilen tusschen Wavell en Churchill alsmede van ernstige on- eenigheden tusschen hem en Wilson eerder geloofd kunnen worden, dan de Engelsche motiveering, dat Wavel] wegens zijn behoefte aan rust nSar Britsch-Indië is overgeplaatst. Wan neer Wavell werkelijk behoefte aan rust zou hebben, zoo schrijft het blad, bestaat er voor hem een beter her stellingsoord dan juist Britsch-Indië. OVER DE ENGELSCHE PROPAGANDA. In het Engelsche lagerhuis zynfeile debatten gehouden over het Brfük-he ministerie van Voorlichting én over de Britsche propaganda in het buiten land, aldus het D. N. B. Daarbij waren verschillende afge vaardigden van meerung, dat vooral de Engelsche radio-propaganda in het bui tenland gereorganiseerd moet worden. Een afgevaardigde eischte, dat zoowel het Britsche ministerie van Voorlich ting als de Britsche radio de waarheid, en niets anders zoowel voor het bin nenland g{k voor het buitenland mogen brengen. Andere afgevaardigden criti- ieerden. dat verschillende belangrijke, berichten veel te laat gepubliceerd wori den. omdat zij eerst door zooveel in stanties moeten worden gecontroleerd. Hem was een geval bekend, dat een be richt eerst tusschen vjjf verschillende Britsche ministeries moest circuleeren, alvorens het per-radio'verspreid werd. SIR WALTER MONCKTON TREEDT AF. Reuter meldt, dat de directeur- generaal van het ministerie vfh Voor lichting, sir Walter Moncktón, in het kader der m het Lagerhuis bekend gemaakte wijzigingen aan dit depar tement aftreedt. ■ET DI ITSCH—TI'RKSCHK VRIENDSCHAPSACCOORD Valt bevoegd* Züde verluidt te Bei;- ltjn, dat aldaar een speciale gevolmach tigde der Turksche regeering verwacht Wordt in verband mei de ratificatie van bet Duitsch—Turksche vrien'dschaps- HET STANDPUNT VAN MAKSI1ALL. In politieke kringen te Washington verluidt ten aanzien van het verlan gen van den chef van den generalen staf Marshall, volgens hetwelk het Congres het gebruik van het leger ook buiten het Westelijk halfrond moet toestaan, dat het hier een nieuwe voorbereidende maatregel" betreft, zonder dat bepaalde plannen aan wezig zijn. Met het oog op de nieuwe ontwikkeling van den wereldtoestand kan men niet overzien, welke taak op zekeren dag voor het leger van de Ver. Staten zal zijn weggelegd. Daar om wenscht men in geval van nood te kunnen handelen, zonder eerst het Congres te behoeven vragen. Als een dergelijke „voorbereidende maatregel" beschouwt men de onlangs door het Congres aangenomen wet, welke aan de Amerikaansche regeering toestaat „buitgemaakte" vliegtuigen in beslag te nemen .welke voor „niet-neutrale doeleinden" gebruikt zijn. Naar ver der verluidt werd daarbij gedacht aan ongeveer 200 vliegtuigen welke in de Ver. Staten gebouwd zijn en sinds den DuitschFranschen wapenstil stand op Martinique zijn opgeslagen, en welke de Ver. Staten hoopten terug te krijgen wanneer het op zekeren dag tot een optreden van de Ver. Staten tegen Martinique zou komen. Van officieele zijde wordt echter verzekerd, dat een dergelijk optreden op het oogenblik niet in het voornemen ligt De eiseh van Marshall, aan het Congres, om het gebruik van het Amerikaansche leger ook buiten het Westelijk halfrond toe te staan, heeft, naar Associated Press meldt, in krin gen van het Congres reeds geleid tot stormachtige debatten. De democra tische senator Wheeler verklaarde terstond, dat hij tegen elk voorstel in oppositie zal gaan, dat het gebruik van Amerikaansche troepen buiten het Westelijk halfrond mogelijk maakt. De democratische senator Adams ver klaarde dat de Amerikaansche troepen niet onder de wet tot huloverleening aan Engeland vallen. De Ver. Staten hebben niet 't recht, in vredestijd troe pen naar vreepide landen te zenden om aan een vreemden, oorlog deel te nemen, waarmede de Ver, Staten niets te maken hebben. Ook de onafhanke lijke senator Norris, die anders de buitenlandsche politiek van de regee ring steunt, gaf te kennen, dat hij waarschijnlijk tegen het verlangen van generaal Marshall gekant zal zijn. CBINEESCHE LUCHTBASES AANGEVALLEN. Japansche marineluchtstrijdkrachten hebben van 21 tof 30 Jyni meer dan tWaalf luchtbases van het bewind van Tsjoengking aangevallen, waarbij ten minste dertien vliegtuigen werden neergeschoten en talrijke startbanen en hangars werden vernield zoo meldt de pers-afdeeling der Japansche vloot in de Chineesche wateren in een bver- zicht Voorts deden luchtstrijdkrachten van de Japansehe marine nog menigen aanval op vijandelijke militaire bases in verschillende provincies, waarbij veel schade werd aangericht aan vijandelijke objecten als pakhuizen munitiefabrieken en verbindingswegen Japans politieke koers. De Japan Times and Adver tiser, dia beschouwd wordt als de spreektrompet van het departement van Buitenl. Zaken schrijft in 'n hoofd artikel: ofschoon de aard van het natio nale programma, dat op de keizerlijke conferentie van eergisteren is goed gekeurd, niet is onthuld, is blijkbaar waakzaamheid het wachtwoord. De aard van deze politiek behoeft ook niet te worden uiteengezet. In een crisis van dezen aard weet het publiek waar. schijnlijk, dat de regeering de bevoegd heid heeft snel en omzichtig te rei- geeren op elke situatie, die de be langen van den staat raakt. Men stelt vertrouwen in de mannen en methoden, die het volk zoo goed hebben gediend alle wederwaardigheden van de afgeloopen vier jaar. Het is dienstig voor oogen te houden, dat in deze periode vier keizerlijke conferenties zijn gehouden, waarvan de besluiten zoozeer hebben voldaan bij de hand having van Japans succes en stabiliteit onder de naties. In het hoofdartikel wordt pog-ge- wezen op de omstandigheid,/fat over eenkomstige gewichtige beslissingen ook in andere landen, waaronder de Ver, Staten en Duitschland, niet ter kennis van het publiek zijn gebracht. EEN PESSIMISTISCH BEELD. De bekende Amerikaansche schrij vers Pearson en Allen melden in de New York Daily Mirror: Wat de onlangs uit het Nabije Oosten teruggekeerde James Roosevelt zyn vader over zijn waarnemingen verteld^ heeft, blijft een diep geheim. Aan zijn superieuren in het ministerie van Ma rine en in het c^rps infanterie van de Marine heeft hij echter een pessimis tisch beeld omgehangen over de orga nisatie en het moreel van de Engel schen. Zoo heeft hij o.a. den Britschen aanval op Solloem geschilderd. De En- gelschen vermoedden, dat er in Sol loem slechts een zwakke Italiaansche bezetting aanwezig was. Plotseling ver schenen er echter ook Duitsche troepen met op vrachtauto's gemonteerde stuk ken luchtdoelgeschut, welke geweldig krachtig en doeltreffend bleken te zijn. Van 350 Britsche tanks die aan den aanval deelnamen, werden er 250 vernietigd of buitgemaakt. FRINCIPIEFLE OVEREENKOMST BEREIKT. In welingelichte kringen te Vichy verklaart men, dat de onderhandelin gen, die te Ankara door den Franschen onderstaatssecretaris, Benoist Mechin gevoerd worden, goeden voortgang ma ken, en dat reeds een principieele over eenkomst bereikt zou zijn. Volgens dezelfde kringen wordt ver- wicht, dat de speciale afgezant van maarschalk Pétain binnen zeer korten tijd.naar Vichy zal tgrugkeeren. DE FRANSCH-JAPANSCHE BETREKKINGEN. De geheime Japansche staatsraad heeft het accoord en de protocollen door Vichy en Tokio geteqkend in ver band met het vredesverdrag tusschen Thailand èn Indo-China, geratificeerd, evenals het handels- en scheepvaart- accoord tusschen Indo-China en Japan. Vervolgens brachten de ministers van Buitenlandsche Zaken en Oorlog ver slag uit over den diplomatieken enJ militairen toestand in Europa. IW REORGANISATIE VAN HET BRITSCHE MINISTERIE VAN VOORLICHTING. De Britsche berichtendienst meldt, dat bij de reorganisatie van het mi nisterie van Voorlichting hoofdoffi cieren van de drie onderdeelen der weermacht worden gedetacheerd om de censuur der oorlogsberichten te bespoedigen. Slechts berichten van de grootste beteekenis zullen aan de weermachtsmmisters worden voorge legd. De auteur van het boek British Agents Rockhart, is benoemd tot plaatsvervangend onderstaatssecretaris van het ministerie van Buitenland se!» Zaken en gedetacheerd tj het mmisterie van Voorlichting als advi seur voor aangelegenheden van de buitenlandsche politiek. OVERSTE MOLDERS BIJ DEN FttHRER. De Führer heeft luitenant-kolonel Mölders, commodore van een jacht- eskader, ontvangen en hem het eiken loof met de zwaarden bij het ridder kruis Van het ijzeren kruis over handigd, dat hem 22 Juni was ve#eend. Het 1800 ton metende Noorsche schip Kar- !«nde. dat in En*e*scben dienst voer. is ver over tijd Men vermoedt, dat het op den At- lantiSchen oceaan tot zinken gebracht is akius het D.N.B. Naar het Spa arische staatsblad meldt, heeft het gerechtshof voor po'i|leke misdrij ven den gewezen president der Spaaractie republic*. Atcala Zamora, veroordeeld tol 50 millioen peseta's boete, verlies van de Spaan- sche nationaliteit en verbanning voor vijftien jaar. Zamora was president van 1931 tot 1936 en werd toen opgevolgd door de volksfroijt- regeeri ng - Aza na Meer dan 200 millioen yen heeft het Japansche volk aan vrijwillige gjiven van vereenigmgen of particulieren tijdens het conflict met China voor de weermacht op gebracht Dit bedrag is gebruikt voor aan koop van vliegtuigen of ander oorlof- ma te nee! In een plechtige zitting van de univer siteit van Milaan is het eeredoctoraat in de natuurkundige en geografische wetenschap pen toegekend aan den hertog van Spoleto, wien de kroon van Kroatië is aangeboden. Te beginnen met gisteren zullen In H8nking gedurende drie dagen luchtbe schermirgs- en verduirtertngsoeferingen worden gehouden. Voor de eerste maal zul len aan deae oefeningen ook valscherm jagers deelnemen. 4 De staatscourant van gisteravond be vat een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, waarbij de in de verorde ning betreffende het inleveren van me talen genoemde voorwerpen, ten aan zien waarvan de verplichting tot in levering niet geldt, nader worden om schreven. Blijkens deze beschikking worden onder „openbare monumenten en ge- denkteekenen op graven" mede begre pen gedenkplaten e.d., onder „kerk klokken" torenklokken en carillons. Onder „museumstukken" worden verstaan voorwerpen, deel uitmakende van de verzamelingen van alle musea en andere collecties, die worden ver meld in den vanwege het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in 1938 uitgegeven gids: „De Nederlandsche musea", benevens de voorwerpen, djp vermeld staan in de door.het departement van Onderwijs, KuAsten en Wetenschappen uitgegeven „voorloopige lijst van de Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst". r Ook worden als museumstukken be schouwd voorwerpen, deel uitmakende van verzamelingen van Gods- en gast huizen en van andere particuliere in stellingen of personen, die niet in bo- vengenoemden gids worden vermeld, mits zoodanige verzameling ten minste 50 stukken omvat en door den hoofd- museumdeskundige wordt erkend (als zoodanig is bij deze beschikking aange wezen de onder-voorzitter van de rijks commissie van advies inzake de musea.' Deze is tevens directeur van het „inl lichtingenbureau kunstvoorwerpen en antiquiteiten"). Onder verzamelingen van partirulieren worden niet verstaan de handelsvoorraden van antiquairs en kunsthandelaren. Teneinde de hierboven genoemde er kenning te verkrijgen, dient belang- hebende zich voor 15 Juli 1941 door middel van een formulier model IV te wenden tot den burgemeester der ge-| meente, 'waarin de verzameling zich bevindt. Onder „hetgeen behoort tot eenige wolkskracht" worden ook begrepen be- standdeelen van tuig van last- en trek dieren, voor zoover daaraan uit een oogpunt van volkskunde bijzondere be teekenis moet worden toegekend. Onder- [..ordeteekenen en eereteekenen" vor-J den mede verstaan gedenk- en eere penningen. voor zoover deze een bij-1 zondere historische of kunstwaarde hebben. ■Als voorwerpen, die als handwerk als waardevol voiksgoed te beschouwen zijn. geldett ook beeldbouwwefken en voorwerpen van kunstnijverheid, die niet als massaproduct te beschouwen zijn, maar zijn ontworpen door alge- |meew als zoodanig erkende kunstenaars De beslissing over de vraag, of een voorwerp al dan niet een hooge weten schappelijke, geschiedkundige of kunst waarde heeft, berust bij den ftoofdmu- stumdeskundige. Zoo ook beslist deze, indien twijfel bestaat, of een voorwerp op grond van de verordening a] dan niet vrij is van den inleveringsplicht. ■Deze beschikking rigd gisteren in werking. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, betref fende verplichte inschrijving van autobussen. Allen, die op 1 Juli 1941 houder zijn van een of meer autobussen, zijn ver plicht deze vóór 10 Juli 1941 te doen inschrijven, ongeacht of de autobussen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door ipg-uHing' en onderteekening van een inschrijvingsformulier 1941 voor auto bussen. Indien na KJuli 1941 een autobus zoodanige verankering ondergaat, dat de ard van hel voertuig of de ver- voercapaciteit wfcrdt gewijzigd of een andere motorbrandstof of motoraan- drijving wordt gebezigd, dan wei een ingrijpende wijziging aan het onderstel wordt aangebracht moet de houder onverwijld mededeeling hiervan doen aan den rijksinspecteur vatj het ver keer, 'tl wiens district hij woont of gevestigd is. Gelijke verplichting rust op hen;, die na 1 Juli 1941 houder wordt var. een autobus, alsmedp op den houder van een autobus, die na 1 Juli de be schikking daarover, door welke oor zaak ook, verliest of wiens autobus na Jtlen datum onbruikbaar wordt Overtreding van de voorschriften, bij dit besluit gegeven, wordt'gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete ran ten hoogste f 10.000. Motorrijtuigen, ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd, kunnen dot»' den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat verbeurd worden verklaard. Het besluit treedt in werking met ingang van 3 Juli. Voorts maakt de secretaris-generaal van het departement van Waterstaat bekend, dat de rijksinspecteurs van het verkeer aan alle hun bekende hou ders van autobussen de voor de Boven bedoelde inschrijving benoodigde for mulieren zullen toezenden. Allen die op 1 Juli j.1. houder waren van een of meer autobussen en niet voor 6 luti as. deze formulieren heb ben ontvangen, dienen zich tot de des betreffende rijksverkeersinspectie te wenden met het verzoek om afgifte oi toezending daarvan. IETS NIEUWS: DE KAMPEER BOERDERIJ. Nu de zomer verder schrijdt en de gouden vjjeantietijd in zicht komt, voor velen reeds is begonnen, worden allen, dit met touristische neigingen rond- loopen, min of meer onrustig. Ook de 2 a 300.000 kampeerders, die ons land telt, beginnen in beweging te komen. Hier vallen echter groote moei lijkheden te overwinnen. Immers de vraag rijst: waar blijf ik in den sper tijd, 's nachts tusschen twaalf en vier? Dan zijn tenten „taboe" en moet er iets anders op gevonden worden. Het is onze Iroote touristische orga nisatie, de A.N.W.B., die met moeder lijke zorg ook hiervoor weer een op lossing heeft gevonden. Zoo ontstond een interessante nieu wigheid. de kampeerboerderij, d.w.z. een boerderij, waar gedurende de ver boden uren een rustplaats voor de ver- motide tentbewoners isingericht. Dank zij het energieke speuren van de kampeerdeskundigen van den A, N. W. B zijn thans op vrijwel alle plaat sen. die'voor kampeeren |in aanmer king komen,-van deze kampeerboerde- rijeu ingesteld, in totaal een 250 a 300 Uiteraard voldoen deze kampeerboer derijen- slechts aan minimale eisehen van comfort, doch zy zijn volstrekt hygiënisch en beantwoorden volkomen aac. het gestelde doel. De luuupeerkaart. In deze kampeerboerderijen kan éen ieder onderdak vinden, die in het bezit is van een kampeerkaart. Deze kaart wordt uitgereikt qpor de Nederlandsche Kampeer JJentrale. 'elke een onder deel is van den A.N.W.B., doch bonds lid behoeft men daarvoor niet te zijn. Deze kaarten, welke mén heeft inge steld om althans eenige effectieve con trole te kunpen uitoefenenSfcijn tegen een luttelen prijs verkrijgbaar en kun nen door iedereen wprder. aange vraagd. Ook voor de watertoerijsten heeft men onderdak gbzocht in dej nabijheid van de plassen. Een vijftigtal gelegenheden wórd gevonden, die de' naam hebben gekregen van bondsondejrdak. Zoo werd ook deze categorie geholpen. Van de honderdduizegden karr.peer- ders in Nederland zijn jer 'hans reeds ruim 35.000 in bezit vaij een kanjpeer- kaart, die als een soort legitimatiebe wijs voor de gemeentelijke autoritei ten geld en dit aantal breidt zich voortdurend uit. Bij onbehoorlijk ge drag wordt de kaart ingetrokken, zoo- dat deze, daar in de meeste gemeenten De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de hier onder vermelde bonnen zyn aangewe zen voor het koopen der daarbij ver melde rantsoenen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de hierna te noemen artikelen, met uitzondering rap melk, de nieuw uitgereikte kaarten In gebruik worden genomen. Voor melk bit)It dus voorloopig de oude kaart in gebruik. Vernietigd kun nen worden de oude „bonkaart alge meen" en de oude vieesehkaar't, met uitzondering van de thans geldende bon ft daarvan. De volgende week zal ook voor vleesch de nieuwe kaart in gebruik worden genomen. De nieuwe broodkaart bevat twee soorten bonnen. De bonnen waar op staat vermeld: „4 rantsoenen" ge ven eik reent op bet koopen van onge veer 4UU gram brood, of vier rantsoe nen gebak. l>e overige bonnen geven elk reebt op bet koopen van ongeveer tod gram brood ol een rantsoen gebak. Bon „25" van de broodkaart: 7 Juli t/m. 13 Juli, 100 gram brood of een rantsoen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: (beschuit, wafels, biscuits en andere koekjes) 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram, gevuld-groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zyn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. Bon „254 rantsoenen" van de broodkaart: 7 Juli t/m. 13 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. Ben „24" van de melkkaart: 1 Juit t/m. 13 Juli, 1% liter per, bon. Bon „25 eieren"; 7 Juli t/jnfl3~JuIi, een ei per bon. Bon „101" van de „bonkaart alge meen": 7 Juli t/m. 3 Augustus, l KG. suiker per bon. De bonnen, welke zijn geldig ver klaard voor een op Maandag aanvan gende distributieperiode mogen reeds der daaraan voorafgaande Zaterdag worden gebruikt. Het nummer van de bon, welke ge durende de periode van 7 Juli a.s. t/m. 13 Juli recht zal geven op hei koopen van 2 K.G. aardappelen, zal bij afzon derlijk persbericht vforden bekend gemaakt. een dergelijk bewijs vereischt wordt, uitstekend preventief werkt. De Nederlandsche Kampeercentrale, welke deze kaart instelde, en aldus baanbrekend werk verrichtte, werd in 1940 ondergebracht in den A.N.W.B., waarin ook alle andere kampeerorga- hisaties in ons land zijn ondergebracht. Voor de kampeerders werd tevens -een speciaal A.N.W.B. kam peer lidmaat schap ingesteld, dat vanzelfsprekend groote voordeelen biedt. Het aantal van deze leden groeide in één jaar van 800 tot 2500. Voor hen, die kunnen bewijzen over een groote kampvaardigheid te beschik ken en dus geroutineerde kampeerders zijn, werd het Iandgoedkampeerbewijs ngesteld, dat den toegang opent tot. een tachtigtal zeer fraaie particuliere landgoederen in ons land, welke hun poorten hiertoe openstelden. Een zeer gewaardeerd initiatief van den A. N. W. B. Daarnaast kunnen wij dan nog mel ding maken van een ander plan van den ANWB, de oprichting van een kampeerschool, welke op een der ter reinen van den bond zal worden geves tigd en waar alle soorten tenten, in totaal twintig, zullen worden opgezet. Teneinde de Nederlandsche pers met een en gnder in kennis te stellen, is de vorige week door den A.N.W.B., even als dit trouwens het vorige jaar is ge- chied, een grootsch opgezet twee- daagsch perskamp georganiseerd, waar aan ruim dertig journalisten hebben deelgenomen en welk kamp een greot succes is geworden. DE OMZET VAN DEN RIJKS- VISCHAFSLAG TE UMUIDEN. Tegen veler verwachting in, is de omzet van den Rijksvischafslag te IJmuiden over het eerste halfjaar van 1941 aanmerkelijk hooger, dan in de zelfde periode van het vorig jaar. De omzet over het eerste halfjaar 1941 is n.l. gestegen van 2.295 000.— tot bijna ƒ3.000.000. Een juiste vergelijking der omzet cijfers is uiteraard moeilijk, daar het gewicht van den aanvoer en de ge middelde prijzen van de diverse zeé- vischsoorten, een geheel verschillend beekl vertoonen. De zeevlsscherij wordt momemtee! uitsluitend door de kustvisschérs be oefend en de aangevoerde vischsoorten bepalen zich voornamelijk tot de klei nere soorten schol, schar, wijting en makreel. Niettemin leveren de kustvisschérs een belangrijk aandeel in de voedsel- oorziening. doch zij helpen daardoor tevens mede tot instandhouding van den vischhandel en vele nevenbedrij-r ven. De verdiensten voor de visschers zijn aanmerkelijk beteT geworden, dank zij de gunstige prijzen en de aan houdend £roote vraag naar versche visch. INVALIDITEIT EN OUDERDOMSWET Uit het overzicht van de ingevolge de Invaliditeitswet en Ouderdomswet 1919 toegestane renten blijkt, dat op 1 Juni 1949 49.139 weduwenrenten en 15".798 wgezenrenten krachtens de invalidi teitswet werden genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art 373 dier wet 10£.954 personen in het genot wa ren van een als vrucht hunner ver zekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 85.295 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in arti kel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vréngenoemden datum 92 045 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gul den per week. BOLSJEWISME OF BOERENORDE. Van den landdag te Rolde onder het motto „Bolsjewisme of boerënorde" geeft de Nederlandsche radio-omroep Zondag 6 Juli a.s. over dén zfnder Hil versum I van 20.1520.30 uur een reportage. Zondag is het de laatste geldig heidsdag van: Bon 08 (aardappelen); Bon 23 (brood-gebak); Bon 89 (eieren); Bon 23 (melk); Bon 57 (peulvruchten); Bon 56 (suiker). AARD AFTELEN. A 08; t/m. 6 Juli, 2 k g. BLOEM. BI. 9; t/m 13 Juli, 50 gr. brood of rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. BOTER-MARGARINE. Bo. 22 en 23; t/m. 16 Juli; 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). brood-gebak. Br. 23; t/m. 6 Juli, dubbel rantsoen. EIEREN. 89; t/m. 6 Juli, één 'ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, Vi pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN enx. 44; t/m. 10 Augustus, H pond. KAAS. 68 en 78; t/m. 13 Juli, 69 en 79, t/m* 27 Juli, 1 ons. KOFFIE-THEE., 46; t/m. 20 Juli "4 p. koffïesurrogaat of 40 gr. thee. KOLEN. 'Kookdoeleinden. letter M en N. Bon No. 03 K.F. 31 Juli. Verwarming, 01, 02, 63, haarden en kachels J, 01 t/m 64 haarden en kachels K, 01 t/m 11 „centrale ver warming", één eenheid vaste brand stoffen. 05 06, 07, „haarden én kachels" J, 05 t/m 08 „haarden en kachels" K, een eenheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONI VH"\'""ELLI enx. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAIZFNA en*. 55; t/m. 10 Augustus, 1 ons, MELK. Me. 23; t/m. 6 Juli, 154 liter. PEULVRUCHTEN. 57; t/m. 6 Juli, 1 pond. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aug.. voor keuken 2 L RIJST. 43; t/m. 13 Juli, 54 pond. Sf"HFE»",'EP- K (textiel); t/m. 31 Aug. 1 rantsoen. SUIKER 56; t/m. 6 Juli. 1 kg. VLEESCH. VI. 21; t/m, 9 Juli, rantsoen vleesch/vleeschwaren. Vleesch*iren VI. 21; t/m, 9 Juli, 54 rantsoen of (verduurzaamd gevolgte). irir 38; t/m. 3 Augustus, 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappeleen; Me.-melkj Bt-bloem; Bo.-boter: Br.-brood; Per.-periode; VI.- vleesch. Geen toevoeging is A!g* Bon kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2