DEBONNENLIJST Heeft de inlandsche tabaksteelt toekomst? BBITEMLANB EERSTE BLAD DE STRIJD IN SYRIË. Toestand in N.O. Syrië niet bemoedigend. Benoit Mechin in Vichy teruggekeerd. Mijnongeluk in België. Engelsche vliegtuigen boven DuiUchland. De strjjd in China. ZATERD^ G 5 JULI 1941 Binnenland Stopzetting van den import schept nieuwe perspectieven Optimisme onder de Nederlandsche verbouwers Door Zweden bestelde vliegtuigen niet geleverd. De itrjjd tegen het Bolsjewisme. Honderd Bonds- ondèrdaken. Kom niet aan mijnen! Heidebranden. JISTRlBUTIENIEUWSi. Bonaanwijzing aardappelen. Huisvrouwen attentie! Met betrekking tot de inneming ven Palmyra door Britsche strijdkrachten .verklaart men in militaire kringen te Vichy, dat deze «tad, die slechts door driehonderd man eo twintig vliegers dertien dagen lang is gehouden, op 3 Juli des ochtends om een uur gevallen is. Na de verovering van een. ten westen van Palmyra liggenden befr was het de Britsche artillerie moge lijk de diep gelegen Fransche kazerne ti Palmyra onder direct vuur te nemen. De verdediging van de stad besloot daarop tot de overgave. Naar verder verluidt, ia de Britsche eoloane, die Palmyra heelt genomen. Inmiddels ia de richting Horna opge rukt. Beiroet ia gisternacht opnieuw door Vliegtuigen gehunkerd re rd, waarbij het gebouw van de Kamer vu Koophandel totaal werd vernield. Met betrekking tot den aanval vu een nieuwe Britsche aldeeling vu Irak uit tg Noosd-Oeat-Syrië wordt er in Franse be militaire kringen op ge- wesea, dat op dése plaats slechts een aeer gering autal Fransche strijd krachten ligt met onvoldoende uitrus- ting, soodat de toestand daar weinig bemoedigend ia. Het Fransche legerbericht Het Fransche legerbericht van gis teren meldt o.a.: De laatste 24 uur is de algeheele situatie niet van belang gewijzigd. In de omgeving van Djez ïin ondernamen Australische troepen in den algeioopen nacht een aanval. De gevechten duren nog voort. De sterke gemotoriseerde Britsche afdeeiing, waaraan het garnizoen van Deis es Tsjor sedert eergisteren hard nekkig tegenstand bood, schijnt er gisterochtend dank zij haar enorme numerieke superioriteit in geslaagd te zyn de stad te omsingelen. In den algeioopen nacht heelt het Britsche luchtwapen weer bij drie aanvallen talrijke brandbommen en brisantbommen van zwaar kaliber boven Beiroet laten vallen, wabrmee ia stelselmatige vernieling vafil ge bouwen en woonhuizen in verschil lende wijken wordt voortgezet. De nuiterieele schade was aanzienlijk en ook vallen eemge slachtoffers te melden. i De hoofdstad van den Dzjebel Droes, Boeeida, wordt eveneens dagelijkseh gebombardeerd. ENGEL8CHEN BOMBARDEEREN DAMASCUS Ofi meldt uit Beiroet: Op grond van mcdedeelingen uit volkomen betrouw baren bron kan verklaard worden, dat het bombardement van Damascus op 26 Juni, dat de vijandelijke propa ganda aan de Fransche luchtmacnt had toegeschreven, door Britsche vliegtuigen ia uitgevoerd, aldus het DN.B. Het onderzoek van vier niet ontplofte bommen, alsmede van scherven van andere bommen heeft dit duidelijk bewezen. Zoodra de be volking van Damascus zekerheid ver kregen had, dat de Engelsehen dezen aanval ondernomen hadden, ontston den er betoogingen als gevolg waar van Arabische markten gesloten moes ten worden. ONDERHOUD MET FRTAIN. Staatssecretaris Benoist-Mechin is komende uit Ankara te Viclïy terugge keerd. Mechin heeft kort na aankomst een bezoek gebracht aan maarschalk Pétain en hem verslag uitgebracht over het resultaat van zijn onderhan delingen (met de Turksche regeering. Voorloopig zijn geenerlei verklaringen Over den terugkeer van den staats secretaris in toonaangevende kringen te verkrijgen Men wijst er echter reeds op, dat de vriendschapsbanden tus- schen Frankrijk *n Turkije, waarvan gewag gemaakt werd in de overeen komst van 95 Juni 1939, opnieuw ver sterkt zijn. i BENOiST-MECHIN's TAAK TE ANKARA. Omtrent de resultaten der opdracht van staatssecretaris Benoist-Mechin te Ankara verluidt, dat hij niet met de T^urkaehe regeerinjt heeft onderhan deld over het hrengen van treepen naar af van Syrië door Turkije en evenmin over den doorvoer van Grie kenland naar Syrië over Turksch ge bied. De opdracht van Mechin, zoo wordt verklaard, heeft in de eerste plaats gestrekt tot nieuwe bevestiging van de vriendschappelijke verhouding tus- achen Frankrijk en Turkije. Met dit doel heeft Benoist-Mechin een per soonlijke boodschap van het Fransche staatshoofd maarschalk Pétain overge bracht aan den president van de Turk sche republiek, Ismet Inoenue. De staatsman heeft é?n antwoordbood- «chap uit Ankara meegebracht. Als resultaat der onderhandelingen kan genoemd worden, dat alle politieke en handelsverdragen tusschen Turkije en Frankrijk opnieuw bekrachtigd zyn. Wellicht zijn reeds op het gebied van de handelspolitiek enkele kleine regelingen tusschen de beide regeerin gen getroffen. «VEN DOODEN, ZEVEN GEWONDEN. In het kolenbekken van Re&saix bjj Charleroi ia op 800 meter diepte een kolenstof ontploffing voorgevallen, waarop een hevige brand volgde. Zeven mijnwerkers kwamen om het leven, zeven andere werden gekwetst. GEEN RESULTATEN. In den nacht van. Vrijdag op Zater dag vloog de Britsche luchtmacht met vrij zwakke strijdkrachten naar Weet- Duitschland en wierp zonder uitwer king van beteekenis een aantal brisant- eif brandbommen. Eenige vliegtuigen, die lai)g* de Oost-Frieschë eilanden probeerden door te dringen, keerden terug, alvorens zij het vasteland be reikt hadden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werd een vijan delijk vliegtuig neergehaald, aldus het D.NB. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Vrij sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag indus- triebedrijven in de Midlands en ar.dere belangrijke militaire doelen van het eiland me; goede uitwerking aange vallen.'De gezamenlijke omvang vin de aangericht^ verwoestingen vnit op het oogenblik nog niet te overzien, daar de rapporten van eenige fo'.maties nog niet zyn uitgewexkt. NEWS CHRONICLE PLEIT VOOR VERSCHIJNING VAN DAILF WORKER. De Londensche News Chronicde pleit voor opheifir.g van hei verschijnings verbod *voo. het comftiunistiscie or gaan Daily Worker, met de motivee- ring, dat de leidende communisten thans voorstanders zijn van den strijd tegen den gemeensch appelijkeiKSÜand Groot-Brittannië werkt samen mH. de Sovjet-Unie en er is geen reden om afstand te doen van den s.teun van het communistische dagblad/ ANTI-STAKINGSVONNISSEN TÉ LONDEN. Naar United Press uit Londen meldt, heeft een Londensche rechtbank de eerste vonnissen tegen vakvereeni- gingsfur.ctionarissen wegens overtre ding van de antistakingswet geveld. Zes mannen en een vrouw werden tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, aldus het D.N.B. BRITSCH-1NDISCHE ROEP 4>M EENHEID. „De tijd is gekomen om de span ningen in de Britsch-lndisehe binnen- landsche politiek te overbruggen en vereenigd tegen Engeland ten strijde te trekken", zoo verklaarde de beken de Hindoe-leider Pandit Madam Mo han Malavita op een dezer dagen te Benares gehouden Hindoe-conferentie, aldus het D.N.B. Spr. verweet Gandhi, dat oiens politiek van louter passieven tegenstand tot niets leidt. In de ge schiedenis van eik volk is er een tijd, dat men met de wapenen in de vuist moet strijden en dit tijdstip is thans gekomen. SPANJE HEEFT KROATIË ERKEND Officieel wordt te Madrid bekend gemaakt: met ingang van 26 Juni heeft Spanje diplomatieke betrekkin, gen met het koninkrijk Kroatië inge steld. MAATREGEL VAN ROOSEVELT. Roosevelt heeft te Hyde Park een verordenng onderteekerd, die aan tankbooten gelegenheid geeft haar laadvermogen te vergrooten. Deze maatregel is een gevolg van de elie- schaarschte aan de .Oostkust, die uit gebrek aan tankbooten voortvloeit. CHINEESCHE EN JAPANSCHE VERLIEZEN IN ZES MAANDEN Volgens het halfjaarlyksche rapport van het Japansche keizerlijk hoofd kwartier staat de verhouding van de Chineesche verliezen, die door de Ja pansche troepen in het eerste halfjaar van 1941 in twaalf groote veldtochten en 12.006 gevechten en plaatselijke botsingen werden toegebracht, tot de Japansche verliezen als 37 tot 1. De verliezen van het Japansche leger bedroegen in de genoemde periode 5.119 dooden. De legers van Tsjoeng- king hebben in dezelfde periode 191.700 dooden en 84.700 gevangenen verloren. In totaal stonden de Japansche troe pen bij de genoemde acties tegenover 2.179.000 man strijdkrachten van Tsjoengking. Japansche luchtaanvallen Voor de vijftiende maal dit jaar is Tsjoengking, de hoofdstad van Tsjang Kai Sjek, blootgesteld aan een vernie lenden aanval van uitgebreide forma ties der Japansche luchtmacht, die ge bouwen der Chineesche regeering en fabrieken bombardeerde, naar de pers- afdeeling van de Japansche vloot in de centraal-Chineesche wateren bekend maakt. Onder uiterst gunstjge Weersomstan digheden kwamen de JapaJi^he toe stellen boven Tsjoengking, waar zij tonnen bommen lieten vallen die tal rijke'branden zoowel in de stad als in de buitenwijken veroorzaakten.- Een andere formatie Japansche bom menwerpers vertrok bij het hazegrau- wen en viel Liangsjan in het Oosten der provincie Setsjoean aan, omstreeks 400 km. ten Oosten van Tsjoengking. Intusschen ondernamen weer anderp bommenwerpers aanvallen op de pro vincie Kiangsi en Hoepei, waarbij zy Chineesche troépenconcentraties uit eendreven, kazernes beschadigden en munitieopslagplaatsen vernielden. Ja pansche toestellen berokkenden- ook zware verliezen aan vele honderden jonken, die wapenen en munitie ver voerden langs den Noordelijken oever van het Hoeng-meer in de proVincie Hoepei. Alle deelnemende vliegtuigen keerden veilig op hun basis terug. PROCES AANHANGIG GEMAAKT. De Zweedsche regeering heeft een proces aanhangig gemaakt tegen de Vultee Aircraft Company wegens het niet leveren van 144 jachtvliegtuigen, die Zweden het vorige jaar besteld en reeds voor de helft betaald heeft. De firma had als motief aangevoerd, dat de Amerikaanse he regeermg geen ver gunning voor den uitvoer der toestel len had gegeven. De Zweedsche regee ring betoogt, dat zij 4.400.000 dollar voor de vliegtuigen gedeponeerd had en door het uitblijvën der levering een schade van ruim zeven millioen dollar lijdt DE ENGELSCHE OVERVAL OP MERS-EL-KABIR. Op den verjaardag van den Er.gel- schen overval op Mers-el-Kebir is in tegenwoordigheid van generaal Wey- gand op het kerkhof, waar de slacht offers van den Engelsehen aanval be graven zijn. een gedenksteen voor de marinesoldaten van het pantserschip Bretagne onthuld. In geheel Frarsoh-Marokko zijn her denkingsplechtigheden gehouden, waar aan de oude frontstrijders en ver tegenwoordigers van de marine-auto riteiten, deelnamen, aldus het D. N. B Sinds het midden van de I7de eeuw is in bepaalde deeleA des lands de teelt van een gewas bedreven, welke na het midden van de vorige eeuw geleidelijk in omvang was afgenomen, t na 1934 de oppervlakte zoo ge was, dat het niet meer in de [dbouwstatistieken voorkomt. We oelen de teelt van de tabak. Hoewel in de latere_ jaren vooral nadat de tabaksteelt 'in Indië, dank zij het werk der verschillende door de cultuurmaatschappijen opgerichte proefstations, tot het uiterste is geper- fectionneerd het z.g. „Amersfoort, sche" kruid geen of weinig genade in den smaak der heeren rookers Ron vinden, toch heeft jarenlang de inlandsche tabak een voorname plaats ingenomen.bij het hier te lande ge consumeerde geurige kruid. Dat de belangstelling in dezen tijd, nu we van het overzeesche gedeelte van ons rijk zijn afgesloten, gsooter is geworden voor eigen teelt is tie be grijpen. Toch is dit slechts gelegen heids-belangstelling, uitgaande vaak van mensohen, die gelegenheidstëlers willen worden, in de hoop dat zij door fancyprijzen een exhorbitante hooge winst kunnen behalen, nu immers alles wat tabak heet verkocht kan worden Echter zijn daarmede de tabaksteelt op zichzelf en dé' bona fide tabakken niet gebaat. Een verslaggever van het Atn.P. heeft zich daarom gewend tot' de Ne derlandsche Heidemaatschappij, waar van bekend is, dat zij reeds langer belangstelling in deze teelt getoond heeft, om van haar enkele belangwek kende gegevens te ontvangen. Deze werden welwillend verstrekt door den heer C. Smits, den directeur van den opleidingscursus der Ned. Heide Mii, die de laatste paar jaar de leiding van de proeven heeft, welke de Ned. Heide Mii. neemt. Hij deelde het volgende mede: Het was den vorigen voorzitter der Ned. Heide Mii. wijlen dr.H J. Lovink opgevallen, dat de tabak uit de land- bouwstatistiek was weggevallen en in 1935 overwoog hi.i. of het van belang kon ziin iets te doen om deze teelt weer nieuw leven In 'e blazen en zoo ja. op welke wijze dit kon gedaan worden Bij het onderzoek, dat hierop plaats vond. en uit het rapport, dat aan de Ned. Heide Mij werd uitge bracht door ir M. B. SAiitz. oud-land- bouwconsulent in N.O.-Indië. die zoo wel de Indische als de Amerikaansche en Italiaansche tabaksteelt uit erva ring kende, bleek, dat de tabak in one land vooral verbouwd werd door kleine grondgebruikers menschen, die 510 5 12 h.a. land beteelden. waar van een deel met tabak. Deze meest eezir*H=driifjes. waar idus niet met betaalde krachten gewerkt wordt leenden zich bijzonder voor de tabaks teelt. aangezien de tabak veel handen arbeid vraeet. Deze menschen rede neeren zoo. dat hun loon overeenkomt met de opbrengst van de tabak, ver mindert met de onkosten in geld P;' veldt natuurlijk niet alleen voor de tabak, doch voor elk gewas, dat ze verbouwen. Zoo lang nu dit „loon" der tabak geliik of hooger was dan dat vcan andere gewassen, bleef de tabak GEESTELIJKE WAPENEN TEGEN ANTI-GODSDIENSTIGE ACTIE Een onderhoud met Dr, F. J. Krop. Het A.N.P. schrijft: De geweldige strijd, dien het Euro pa van den nieuwen tijd onder opper ste leiding van Adolf Hitler thans tegen de bolsjewistische macht in de Sovjet- Unie voert, werd op religieus-ethisch terrein te onzent reeds jarenlang voor afgegaan door de krachtige actie van verschillende organisaties, waarvan de hervormd-predikant dr. F. J. Krop te Rotterdam, thans emeritus te 's-Gra- venhage, de leiding had en waarvan hy die leiding nog heeft. De voornaamste van deze geestelijke instellingen is zeker wel het „Lande lijk Werkcomité dr. O. Schabert", zoo genoemd naar den uitnemenden ken ner en bestryder van het bolsjewisme, den in Januari 1936 overleden Balli- schen predikant, die geruimen tijd de bezielende kracht in den geestelijken strijd tegen het bolsjewisme is geweest en als banneling in Siberië, hiervoor hevig heeft geleden. Op verzoek van het A.N.P. heeft dr. Krop, die over een zeer uitgebreid arsenaal van geestelijke wapenen be- schikt, welke in dien religieus-etbi- scben strijd zijn ingezet, in een onder houd met een redacteur van dit pers bureau het «en en ander van zijn er varingen daarover verteld. Het was hierbij de wensch van dr. Krop, dat zijn mededeelingen aan geen enkel systeem van politieken of economischen aard zouden worden vastgekoppeld en dat hij zelf buiten alle politiek zou wyrden gehouden. - Wij bewegen ons aldus dr. Krop, op het terrein der' Weltanschauung en wij hebben bovendien de overtui ging, dat alle problemen, waarvoor het bolsjewisme ons plaatst, van dezen hoek of sector uit moeten worden be schouwd. Over de beginselen, die hem en zyn medewerkers leiden, heeft dr. Krop in Februari 1939 op de Internationale Anti-Communistische Reünie te Ge- néve vele bijzonderheden medegedeeld. Verder vindt men die vermeld o.a. in zyn „Wereld-actie der Godloozen", een door vele illustraties verlucht vlug schrift, dat documenten bevat over de vraag wat de kerken tegen deze we reld-actie doen, over de anti-godsdien stige grondslagen van het marxisme en van het communisme, den strijd van het bolsjewisme tegen het geloof in de Sovjet-Unie, enz. en voorts in een me nigte uitgaven van het door dr. Krop geleide comité. Met de eigenlijke Sovjet-Unie ha< - den wij in Nederland geen rechtstfeej - sche betrekkingen, doch wel styjjde wij zoo ging dr. Krop verder - daarmede indirect in verbinding, ihm name door middel van dr. E. Steinwand op volger van wijlen dr. Oskar Scha bert, middels het anti-communiStische centrum van de heeren Th. Aubert en G. Lodygensky te Genève en andere centra van hulpactie en voorlichting. Over de wegen en kanalen dier be trekkingen kan men bijzonderheden vinden in de uitgave „Hoe lang nog", waarin de resultaten eener enquête inzake den stoffeljjken en geestelijken nood in de Sovjet-Unie zijn vermeld. Hulpactie ten bate van de slachtoffers van het bolsjewisme en voorljchting over het systeem, waaruit de nood voorkomt, hooren bij elkaar. Bij den een staat de eerste, bij den ander de laatste op den voorgrond, maar beide zyrt onafscheideniijk saam verbonden. Bezoek aan Baltiache Staten. Over de Baltische landen (Estland, Letland), die ik enkele malen bezocht, kan ik kort zijn. Daar woonden mijn vrienden dr O. Schabert (Riga) en dr Ed. Steinwand (Dorpat). Deze laatste bevindt zich thans te Hannover. Over mijn eerste bezoek hield ik een radio rede en gaf ik een brochure uit, „Mijn reis naar de Russische grer.s". In.beide landen trof mij steeds de groote vol doening: van het bolsjewisme bevrijd te zijn. De afkeer der bevolking gold niet zoozeer do Sovjet-Unie", als wel 't dwangsysteem, de terreur en het ge weld van een Lenin, een Stalin e.d. Zij Itad er dan ook ontzettend onder ge leden. Men leze daarover de biografie „Oskar Schabert een dienstknecht Gods" en Schabert'z boek over „Marte laren van onzen tijd". De dappere Finnen. Met Finland, dat ik nog vaker be zocht, waren mijn betrekkingen naq- wer en geregelder. Het lot van dit arme land ging mij steeds buiten gewoon ter harte. Zal ik gewagen van de vriendelijkheid, de gastvrijheid, de vroomheid, den vrijheidszin der be volking? Ik zou er niet over uitgepraat raken. Veel heb ik er reeds over ge schreven en hoop het nog vaak te doen. Van grooter belang is echter, dat heel de wereld wete, hoe 't kleine, dappere volk m het hooge Noorden zich van zijn roeping als bolwerk onzer bescha ving tegeü den wassenden rooden vloed, ■bëwust Ai. En dat bewustzijn spruit ■voort mt zijn geloof. Daarop wees ik SSéregtW m -miin protesten en dringen, de adressen bij den Volkenbond, daar op legde ik obk den nadruk tijdens de korte doch hevige worsteling eind 1939 en begin 1940 toen heel de wereld ver baasd stond over de militaire presta ties van Finland, doch bovenal over bet moreel van den kleinen David tegen den reus Goliath. Enkele geschriften, Dr Krop vestigde onze aandacht op een serie uitgaven van „Geloof en Vrijheid". Wij noemen enkele titels: „Over de geschiedenis en den tegen- woordigdn „toestand der Finnen ln Tngermannland". „De Lappo-beweging 1932" ('ontmoetingen met Sovjet vluchtelingen) „De beteekenis'van Fin land in den huldigen cultuurstrijd". „De wassende ronde vloed en de Finsche geloofsstrijd". „Wat de Russische ge vangenen zeggen" en „Finland als bol werk tegen het bolsjewisme'. In al deze geschriften vindt men bewijzen voor de bewering, dat het bolsjewisme een wereldgevaar is, dat ons allen bedreigt en dat het in de eerste piaats gemunt heeft op hetgeen ons aldua dr Krop als geloovigen dierbaar en heilig is boven ai. Steeds hebben wij .getracht de diepere be teekenis van den Strijd tegen het bolsjewisme naar voren te brengen als een strijd voor de heiligste goederen ons toevertrouwd, voor geloof en vrij heid. Van harte hoopt dr Krop, dat voor alle volken, die zuchten onder het bolsjewistische juk, de dag der defini tieve bevrijding spoedig aanbreke en dat door een krachtiger géloof en rechtvaardiger sociale toestanden de bekoring, die voor sommigen nog van het bolsjewisme uitgaat, als wereld beschouwing. geheel tot het verleden moge behooren. in de vruchtwisseling opgertpmen. Het is te begrijpen, dat zij, die met be taalde krachten de tabak verbouwden, het eerst met de teelt ophielden. Ten slotte waren de prijzen zoo laag," dat regelmatig met verlies, zelfs op het zgn. „loon" gewerkt werd. Oorzaken van geringe ontvangsten De vraag was welke de oorzaken dezer geringe ontvangsten waren. Uit hier te lande gedane onderzoekingen, bezoeken aan verschillende tabaks centra» in Duitschland, waar o.m. het békende tabaksproefstation te Pfors- heim werd bezocht en uit de bestu deerde literatuur bleek, dat het voor namelijk aan drie hoofdzaken te wijten is, dat van een verloren cultuur ge sproken moet worden. En wel le aan minder goede soortenkens; 2e aan een foutieve bemesting; 3e aan onvol doende zörg bij de verwerking der tabak, wat betreft sorteering en fer mentatie. Daar dit, zaken waren, dil waar schijnlijk binnen het bereik der om standigheden liggen, waafonder hier te lande de tabak geteeld moet wor den, werd besloten een proefveld aan te leggen om hierover ingelicht te worden. Deze proeven stonden aan vankelijk onder leiding van ir C. Staf, thans directeur der Ned. Heide Mij. Om tot een goede soortenkeus te geraken werd van alle deelen der wereld, waar tabak verbouwd werd, zaad be trokken, zoodat in het voorjaar van 1936 van een paar honderd soorten zaad beschikbaar was. Na enkele jaren zijn thans nog vijf rassen over, die inderdaad een belang rijke kwaliteitsverbetering beteeke- nen Opmerkelijk is, dat hierbij slechts één inlandsche variëteit is, wel een bewijs, dat er aan de soortenkeus hier wat mankeerde. Dat het inderdaad mogelijk is hier te lande .tegen loonenden prijs tabak te verbouwen, is reeds gebleken. Was de prijs, welke in 1936 en 1937 be dongen werd slechts 10 cent per half kiïogr., in 1939, toen de tabak op de Amsterdamsche markt vrijwel nog geen stijging ondergaan bad, was; dank zij betere soortenkeus en betere be mesting, de verkoopprijs van de tabak van een proefveld gemiddeld» reeds 37 cehts. Wanneer men bedenkt, dat de productiekosten inclusief het ar beidsloon pl.m. 20 cent per half kg. bedraagt, begrijpt men, dat bij éen opbrengst van 5000 halve kg. per h.a. de belangstelling niet alleen bij de gezinsbedrijfjes, maar ook bij de grootere tabakkers voor deze teelt weer zal groeien. Algemeen heerscht dan ook bij de oude tabakkers de ver wachting, dat, indien de tabak weer voor 30 cents per half kg. verkocht kan worden, de teelt zeker haar ouden omvang zal herkrijgen. ARBEID VAN DEN A.N.W.B. BEKROOND. Dezer dagen werd door den Neder- landschen Toeristenbond A.N.WB, het honderdste „bondsonderdak voor watertoeristen" aangesteld. In alle watersportcentra beschikt men thans over een aantal van deze bondsinstel- lingen en voor zoover de A.N.W.B. kon nagaan was er tot nog toe in alle bondsonderdaken ruimte genoeg. Iedere watertoerist, die 'genoegen wilde nemen met een gemeenschap pelijke slaapplaats, heeft dus in de watersportcentra onderdak kunnen vinden. Natuurlijk wordt nog steeds gewerkt aan de vergrootmg van het aantal onderdaken en wel speciaal in waterrijke streken, die min of meer buiten de watertoeristische eentra liggen. Watertoeristen, die van plaats tot plaats trekken, vinden ook daar reeds een flink aantal van deze in stellingen. vooral in Noord- en Zuid- Holland, Utrecht en Friesland. Daar naast groeit pok het aantal kampeer boerderijen zienderoogen. Van deze zoo snel populair geworden bondsin- stelling telt ons land er thans tusschen de 250 en 300. Bondszeilrursnssen. Nu auto en motor als toeristisch vervoermiddel zijn uitgeschakeld, de fiets gespaard moet wonden en het buitenlandsche toerisme tot de onmoë gelijkheden behort. dient men naar andere middelen te zoeken om dé vacantie door te brengen. Het water toerisme en de watersport bieden daartoe gelukkig vele mogelijkheden en als men de keuze laat vallen op een vacantie met een zeilboot, dan kunnen de verhuurinrichtingen van zeilvaartuigen in onze watersporteen- tra reeds voor een groot deel in deze behoefte Voorzien. TWEE DOODEN. Gisteravond heeft te Uithuizer- meeden het onbevoegd demonteeren van een mijn twee slachtoffers-geëischt Twee jongens, de 20-jarige H. Klein en de 18-jarige Bonnema, beiden uit Uithuizsermeeden, troffen achter de boerderij van den heer Schut een mijn aan, welke zij trachtten te demontee ren. Hierbij sprong de mijn uit elkaar met het noodlottig gevolg, dat de jon gens op slag gedood werden. BEN ARRESTATIE. Donderdagavond ontstond brand in een heideveld, gelegen tegen den Lut- terberg bij het dorp Lutter. Daar er zeer veel bosch in de omgeving is, werd onmiddellijk de Raaltesche brandweer gewaarschuwd. Na drie uur onvermoeid werken slaagde men er in het vuur meestgr te worden. Op een stuk heideveld onder de ge meente Ommen is brand uitgebroken. De wind dreef het vuur in de richting van jonge dennenbosschen. Onmiddel lijk schoten omwonenden te hulp, evenals de boschbrandweer uit Ommen, terwijl ook arbeiders van de Neder landsche Heidemaatschappij assistentie verleenden. Het mocht door dit kor. dat optreden gelukken de dennen bosschen te gehouden. Hoewel het vuur hier en daar den boschrand be reikt had. De door den burgemeester ter assistentie geroepen leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst hoefden niet meer in te grijpen. De materieele schade bepaalde zich tot een opper vlakte heide van ca. 4 h.a, en eenige hoopen turf. De politie heeft een on derzoek ingesteld, waarbij bleek, dat een onbevoegde, de heide ortt deze te kunnen bewerken in brand gestoken had. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. De secretalris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maak bekend, dat gedurende het tijd vak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. de mét „25 reserve" gemerkte bon van de nieuw uitgereikte distributiekaarten recht geeft op het kftdpen van twee kilogram aard appelen. Het koopen op dezen bon is reed» geoorloofd op Zaterdag 5 Juli a.s. Beroepstelêrs van aardappelen, hun gezinsleden en hun inwonend personeel mogen in geen, geval v$n dezen bon gebruik maken. Nadere mededee lingen omtrent verplichte inlevering van de voor aardappelen bestemde bonnen zullen in een afzonderlijk persbericht bekend worden gemaakt. Zondag is bet de laatste geldig heidsdag van: Bon 08 (aardappelen); Bon 23 (brood-gebak); Bon 89 (eieren); Bon 23 (melk); Bon 57 (peulvruchten); Bon 56 (suiker). AARDAPPELEN. A 25 (reserve); t/m. 13 Juli, 2 k-g. BLOEM. BL 0; t/m 13 Juli, 50 gr. brood of Vi rantsoen gebak, of 35 gr meel/ bloem. BOTER-MARGARINE. Be. 22 en 23; t/m» 16 Juli; 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). BROOU-GKBAK. Br. 25; t/m. 13 Juli, één rantsoen. EIEREN. 25; t/m. 13 Juli, één ei. GORT, -MOUT. GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, Vi pond. HAVERMOUT. -VLOKKEN ens. 44; t/m. 10 Augustus. Vt pond. KAAS. •8 en 78; t/m. 13 Juli, 69 en 79, t/m. 27 Juli. 1 ons. KOPPIK THEE. 48; t/m. 20 Juli Vt p. koffiesurrogaat of 40 grghee. g KOL1N. 19 Kookdoeleinden, letter M en N. Bon No. 03 KJF. 31 JulL Verwarming, 81, 82, 83, haarden en kachels J, 81 t/m 84 haarden en kachels K. 01 t/m 11 „centrale ver. warming", eén eenheid vaste brand- stoffen. 85, 88, 87, „haarden en kachels" J, 85 t/m 88 „haarden en kachels" K, een eerheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONI-VERM"'win ens. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAJ/.ENA enz. 55; t/m. 10 Augustus. 1 ons. Mf.LK. Me. 24; t/m. 13 Juli, 1% liter. PRULVRUCHTEN. Niet aangewezen. PETP.M.I.UM. Per. U; t/m. 10 Aug„ voor keuken t L RIJST. 43; t/m. 13 Juli, H pond. SOU»*'''"PP. K (textiel); t/m. 31 Aug. 1 rantsoen. SUIKER. 101; t/m. 3 Augustus, 1 k.g. vi.KhSCH. j» VL 21; t/m. 9 Juli, rantsoen vleesch/vteeschwaren. Vleeaebwaren VL 21; t/m. 9 Juli, rantsoen of (verduurzaamd gevolgte). ZUKP 38; t/m. 3 Augustus. 1 rantsoen. VERKLARING: A -aardappeleen; Me.-melk; Bl.-bloem; Bo -boter: Br.-brood; Per -periode: VI,- vleesch. Geen toevoeging ia Alg. Bon kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2