OORLOGSSCHADE f 2.220.000.00Ó.- il De Vuurtorenwachter TWEEDE blad ZATERDAG 5 JULI 1941 STADSNIEUWS ONZE BIOSCOPEN. Thalia Theater. de wildernis boem. Schouwburg Bioscoop. AT A AAA f ANNEER Reünie Bio*coop. Uit vroeger tijden. H«t beste wat U doen*'kunt Giel van Waas Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Onderlinge Versekerlng Maatschappij Afd. A. Afd. B. Afd. C. Afd. D. Afd. E. Afd. G. 390.000.000,- 50.000.000," 65.000.000," 38.000,000,- 2.000.000,- HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING I Afd. I. tot f 75.00,— Iherverz. bij ofdJk.l f 35.000.000," ASSURANTIE-BEZORGER I Loop der bevolking. L. Ne Poldervaart FKU1I..ETON V»n een Mm met Harry Piel in de hoofdrol weet men by voorbaat wal men verwachten kaA sensatie en «panning. Ook „De wïïderni» roept". Thalia's hoofdnummer van deze week, geeft daarvan volop te genieten. Reeds direct na het begin treft men Harry Piet, all Bobby Roede», een farmer, die in de Indische jungle ligt te slapen, met zijn hoofd bijna in den muil van een koningstijger. Spoedig evenwel blijkt, dat hij dat zonder gevaar kan doen, want het beest is hem even vriend schappelijk gezind all «en goede hond zijn baas. i Terwijl Roedes op deze wtjzc den tijd doorbrengt, heeft een fraai jacht voor de kust het anker uit geworpen. De opvarenden slaan, aan den rand van de jungle een tenten kamp op. Roeder heeft nog meer vrien den onder de dieren der wildernis: een grooten olifant, waarop hij ha zijn dutje een ritje gaat maken. Daarbij ontmoet hij onverwacht Diana Morris, de eigenerasse van het jacht, die zich plotseling door een olifantenslurf voelt opgetild en als ze bijkomt van den schrik, bemerkt, dat ze in gezelschap van den haar onbekenden op den nek van een olifant zit. De kennismaking met Roedes, is een aangename; ze raken spoedig op vertrouweljjken voet cn hij vertelt de knappe Amerikaan- sche hoe hij zoo bevriend geraakt is met hun ri.idier, n.l. door het eens, met ogr. touw, uit een kuil te trekken, waar in het gevallen was. De kennismaking met andere opvarenden van het jacht is voor Roeder van minder aangena- men aiird. Terwijl de inboorlingen het feest van den heiligen stier vieren, dooden eenige opvarenden, in hun jagerswoede den hoog vereerden stier en de wilde pelgrims, die Roeder bij het kadaver aantreffen, zien hem voor den dader aan. Een uiterst spannen?^ jacht'volgt; geworpen messen missen hem op" een haar; als hij meent zich in veiligheid te hebben gebracht op den tak van een boom, wordt hij van ach/eren beslopen en in «n moeras ge worpen. Met inspanning van alle krachten weet hy ach te redden, de verblijfplaats van zyn vriend den tijger te bereiken en deze doet de ver stoorde bedevaartgangers den aftocht blazen. Het jagen van de jachtbewo- ners sticht nog meer onheil; het maakt de olifanten kwaad. Met eentroep stieren doen deze een aanval op het tentenkamp. Roeder weet op het nip- pertje Diana te redden. De olifanten, die hem kennen, doen hem gèen kwaad, maar de stieren doen hun uiterste best om hem op de horens te nemen. Maar uiteindelijk komt alles tot een happy end. Indeze opwindende geschiedenis treden naast Harry Piel, Ursula Grs- bley en Gerda Maurus het meest op den vohrgrond. INSPECTEUR ETC» IN DE VAL. Het gegeven, dat de avonturen van inspecteur Eyck tot inhoud heeft, is uitgewerkt tot een vlotte film, die de aandacht op prettige wijze boeit. De rolprent is een tikje anders dan het gebruikelijke detective-verhaal. Het blijft niet tot den laatste scène een mysterie wie van de verschillende personen de misdaad gepleegd heeft, J want zoo langzamerhand komt men dat wel te weten, maar het? gaat er Jneer om hoe ten slotte de bende, die zich aan juweelenrooverij achuldig maakt, geknipt zal worden. Dat kost inspecteur Eyck veel hoofd brekens. De titel zegt het al, dat hy het niet gemakkelijk heeft en inder daad het duurt even voor de netten dichtgehaald kunnen worden. Het be gint zoo genoegeliik, de politieman is op vacantie, heeft plezierige dagen en dan ineens: de doffe klank van een ver schot. Meteen is de detective weg, want voor allea is hij politieman en dan blijf je niet rustig op je stoei zit ten ook al zingt een charmante gast. Het blijkt een duistere geschiedenis te tijn, zonder veel aanwijzingen en al leen een gevoel, dat er in een bepaalde richting gezocht moet worden. Maar één ding Is zeker; als er juweelen ont- Schouwburg-Bioscoop: Inspecteur Eyck in de val (met Paul Klinger en Anneliese Uhlig). Aanvang 8.15 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Thalia-Theater: De wildernis roept (met Harry Piel). Aanvang 8.15 uur, Zondag vanaf 3.30 uur. Reünie Bioscoop: Het gelukkigste huwelijk (met Hans Moser, Leo Slezak en Maria Andergast). Aan- vanaf 8 15 uur, Zaterdag vanaf 8 uur, Zondag 3.30 uur. Zondag 10.30 uur: De verboden vrucht (met Gustav Frohlich en Theo Liggen): 8 Juli 9 uur Kleiwegsbrug: Vertrek Ge westelijke Broederschapsdag Remon- strantsch Geref. Gemeente te Bos koop en Reeuwijk. 8 Juli 10 uur Stadhuis: Openbare aan besteding bouwen van transforms tor. en schakelhuis aan de Veerstal. 9 Juli 7.39 uur Sint Janskerk: Kerk- concert gemengd koor Toonkunst- Caec'ilia met solisfen en orkest, uit- yoerïng van Messe in D van Anton Bruckner, het geheel onder leiding van Nico Verhoeff. 9 Juli 7.30 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 19 Juli 7.30 uur Leger des Heils: Heiligingsdienst. 10 Juli 7.30 uur Vfije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidsfond. 10 juli 8 nur Daniël: Bijeenkomst Fe deratiè van Hervormd Jongeren, on derwerp: Practisch Christendom. 12 Juli 1,38 uur Achter de Waag: Ver trek uitstapje Oudheidkundigen Kring „Die Goude" naar Haastrecht* en Oudewater, 12 Juli 2 uur. O.N.A.-terrein: Aanvang examens H.L.O. voor dames en hee- ren met athletiek; daarna rijwiel proef op den weg, gymnastiekproef in de U.L.O.-school en zwemproef in de Sted. Zweminrichting. 14. Juli 3 uur Kantoor N.V. voorheen Joh. Wolff en Co.: Jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeel houders. 16 Juli 89 uur Oosthaven 10: Zitting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luch tbescherming. 19 Juli 2 uur Openbare U.L.O.-school: Afmèrsch dames en heeren voor examens H.L.O. 31 Juli 8 uur Sint Janskerk: Orgelbe speling H. C. J. de Man met solisten, koor en orkest. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Bij afwezigheid van den huisarts zyn van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag avond 12 uur te consulteeren de dok toren P. de Boer, Gouwe 115 (telefoon 2273) en C. van Elk, Kattensingel 79 (telefoon 2561). APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek Dee, Westhaven 14. vreemd zijii, moeten se op de een of andere manier aan den man gebracht worden en daarop is dan het wachten. Het duurt lang, maar op den duur komt er schot in en dan is er de span ning of het gelukken zal de bende achter slot en grendel te krijgen. Het ia geen gemakkelijke tegenpartij. In specteur Eyck ondervindt het, een situatie, waarin- hy ongemerkt komt, heeft zelfs zijn schorsing tot gevolg. Het moedigt hem slechts aan tot nog energieker aanpakken, want als men iemand kwijt wil en die iemand is van dy. politie, dan ligt het voor de hand, dat de speurder de juiste snaar ge raakt heeft. Langzamerhand wordt de bende in het nauw gedreven en als zu denkt, dat zij haar slag kan slaan, wordt zij geslagen, gestolen sieraden moet men immers niet aan onschuldig uitziende detectives probeeren te ver- koopen. Zoo verhuist de bende van het deftige hotel naar het eenvoudige rykslogies en de inspecteur heeft er in middels voor gezorgd, dat de aanvoer der, die zich achter een onschuldig mom verborgen houdt, ontmtskerd wordt en tijn trawanten gezelschap kan houden. Paul Klinger speelt in deze onder houdende "ilm van goede spanning en de noodige actie de rol van den Hin ken inspecteur op vaardige wijze en als de vrouwelijke hoofdfiguur assis teert Anneliese Uhlig hem daarbij. De journaals en zeer fraaie natuur film van het schoone Inndal completee rt het programma. HET GELUKKIGSTE HUWELIJK. Een genoeglijke en Onderhoudende film, waarin een aantal vooraanstaande Duitsche artisten optreden, is: „Het ge. lukkigste huwelijk". Deze rolprent heeft een aardigen inhoud en waar- Hans Moser in dit verhaal een belang rijk aandeel heeft, kan men er zeker van zyn dat er reden tot vroolijkheid te over is. Zooals in bijna iedere film, waarin hij optreedt, is Hans Moser ook hier bedilziek en alwetend, drukdoene- rig en opvliegend heerschap, dat het erg goed meent, maar door zijn al te grooten ijver soms het doel voorbij schiet, In deze film, ziet hy zich in de gedaante van den rechtsgeleerde doctor Vogelsang voor een heel bijzonder ge val geplaatst. Op een goeden dag krijgt namelijk onze doctor het verzoek zich te vervoegen bij een Amerikaansch olie-magnaat en deze blijkt een goede oude bekende van doctor Vogelsang te zijn. De olie-koning en multi-millionnair doet zijn ouden vriend een eigenaar dige onthulling: zijn dochter Jessie ii een allerliefst meisje, maar zij heefj één gebrek, n.l. dat zij er niets voi voelt om te trouwen. Dit nu is een doorn in het oog van haar vader, die nu zijn vriend om raad vraagt. De rechtsgeleerde vindt dit juist een kolfje naar zijn hand en oijtwikkell mei ver bijsterende energie een plan-de-cam pagne, dat de bedoeling heeft het „ge lukkigste huwelijk" op te sporen. De gedaehtengang van dr. Vogelsang is dan, dat hij dit echtpaar aan de milli- onnairsdochter als lichtend voorbeeld zal voorstellen en dat Jessie van zóó veel geluk dusdanig onder den indruk zal komen, dat zy onmiddellijk in hei huwelijk zal willen stappen. Jammer voor hem doen zich echter eenige complicaties voor, die oorzaak zijn, dat er allerwegen verwarring wordt gesticht en dat Vogelsang de kous op den kop krijgt. Hans Moser speelt de rol van den rechtgeleerde voortreffelijk. Men ge niet van hem. steeds als zijn figuur op het witte doek verschijnt. Altijd sput terend en mopperend, steeds in bewe ging en wel bespraakt als geen ander, is hij wel de meest vermakelijke ac teur in „Het gelukkigste huwelijk". Marie Andergast en Wolf Albaeh- Helty spelen op charmante wijze de rollen van het „gelukkigste echtpaar", terwyl de gemoedelijke millionnair een creatie is van, den acteur-zanger Leo Slezak. DE „GOUUSCUE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Nafir men verneemt heeft de Kamer van Koophandel en fabrieken alhier het berigt ontvangen, dat de tijd tot het afhalen van aangeteekende brie ven des avonds met een half uur is verlengd en alzoo het postkantoor voor dit gedeelte van den dienst tot 9.30 uur voor het publiek toegankelijk is. Ook bestaat er gelegenheid van 7 tot 8 ure en verder nog van 9 tot 9.15 uren des morgens, om brieven te doen aanteekenen, bestemd om te worden verzonden met den spoortrein van 9 uur 35 min. 50 JAAR GELEDEN. ■4> Jhr. J. L. A. van Haeften, contro leur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Gouda, is be noemd tot ontvanger te Nijmegen. 25 JAAR GELEDEN Alhier is opgericht een vereeniging van schippers, motor- en stoomboot- oijdernemers. De vereeniging, waarvan tffGouda en ook daarbuiten gevestigde dernemers lid kunnen zyn, heeft ten iel de belangen van hare leden te ehartigén. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren W. van Nassau, voorzitter, T. de Hoog, secretaris, C. Stigter, pen. nipgmeester, W. M. Elshout en G. v. d. Harg, commissarissen. om tóch opeen mooie en be trouwbare fiets te rijden is ze In- Ml uttwenéig latan eg- kitaggan ol mgllalon bl| Vraagt eens prijs, die valt U mee) Ingez. Med. 2161 15 KOOPMAN BEKOCHT Ten gadeel* van een koopman uit Waddinxveen is een onbeheerd en zonder zlot op de veemarkt etsend rij wiel ontvreemd. TOT DOCTOR IN »F. RECHTS GELEERDHEID GEPROMOVEERD Aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld .,De ontwikkeling der executele" onze oud-stadgenoot de heer R. W. H. Pitlo te Hilversum. CANDIDAATSEXAMEN GENEESKUNDE Aan de Universiteit te Amsterdam ia gesliaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde (tweede gedeelte) de heer A. van Dantzig, alhier. Geboren: 2 Juli. Johanna, dr. van W. Leef lang en C .A. Janssen, Wachtelstraat 10. Johannes Gijsbertus, zn. van B. Kers en H. Tijssen, Tollenstr. 142. 3 Juli. Hendrik, zn. van F. van der Bij en M. Spinder, A. de Vischm. 76. Louis Jan, zn. van H. Snaterse en H. van Os, Tuinstr. 40. Ondertrouwd: 3 Juli. F. J, van der Voorde en P. Beek'man. P. F. Caelers en M. J. Groen eweg. H. Barneveld en M. Nieuwenhuijzen. C. W. F. Hofman en G. A. Meijer. A. van der Panne en A. J. Kuik. Overleden: 2 Juli. Hendrik de Jong. 69 j Leendert Zijdeman, 68 j. Marrigje van Vliet ,wed. J. Verkleij, 7 7j. Kla- zina van Vegten, wed. L. van Eijk, 64 j. Zondag 6 Juli. Remonstr. Kerk. V.m. 10.30 uur: ds J. Nienhuis. Kleine Kerk. Ver. r. Vrijz. Hervormden. V.m. 10.30 uur: da C. P. Thomsen. Lntherscbe Kerk. V.m. 10 uur: ds J. J. Simon. Oad-KathoUeke Kerk. V.m. 10.30 uur: pastoor G. P. Giskes. Geref. Kerk. V.m. 10 en n.m. 5 uur: Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5 uur: ds A. de Blois. Ckr. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5 uur: Ds. A. Dubois. N»4. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5 uur: ds Joh. van Weizen. Woensdag n.m. 7.30 uur: di Joh. v. Weizen, Vrije Evangelische Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5.30 uur: Ds. H. C. Leep. Donderdag n.m. 7.30 uur: Bijbellezing en Bidstond. Ver. CaJrijn. V.m 10 uur: ds G. A. Pott, vin Rotterdam; n.m. 5 uur: ds A, Meiers, yan Utrecht. Nederlandsehe Geloofsgemeenschap „Het Leger dee Heffe." V.m. 10 uur: Heiligingsdienst; n.m. 7 uur Verlossingsdienst. Woensdag n.m. 7.30 uur huwelijksinzegening, leidster mej, J.'-v. d. Veen. Donderdag o.m. 7.30 uur Heiligingsdienst. «vfsnco II •isiuus. Lti.iviN wuzN njcui. Kit C BOtt Ms 11 NONIUN I MB De per 1 Juli 1941 beëindigde halfjaar-perioden van de afdeelingen A., D. en I., kunneft zonder nahefflng worden afgewikkeld. Alle, vastgestelde schaden zijn reeds uitgekeerd. Aan de reserves kan (ongeveer; worden toe gevoegd Afd. A. #765.000,-, sfd. D. fSO.OOO,- en afd. I. 17.000,— Het totaal der verzekerde som in alle afdeelingen samen is thans gestegen tot DE TOTALEN DER AFDEELINGEN ZIJN. Woningen, winkels, inboedels, 4 Cyffl 111111 AAfl inventarissen, boerderijen, enz. ■•vHUbUUU.UUIJ,- tot f 50.000,- Andere en grootere risico's f Persapnlijke Ongevallen door .4 i molest Persen Gevaarlijke risico's f incl. f 30.000.000,— in klasse Dill op vaartu*gen Bedrijfsschade en Huurderving f Geld, geldswaarden, preciosa 4 (herverzekerd bij afd. B.) DMEMAANDEIIJKSCHE SCHADEREGELING I Voegt ook Uw belang bij de reedt verzekerde honderd-vijf en dertig-duizend objecten en vraagt inlichtingen bij Uw Ing. Med. G 2187 140 GEVEST1GDEN. „L. J. Janse, vol. i.d.huish., van Rot terdam, K. de Stouteplein 10b, in Kru- gerlaan 130; G. J. F. Wamelink, mare chaussee, van 's-Gravenhage, L. van Meerdervoort 104, in Oosthaven 56; M. G. L. Hamerslag, verpleegster, van Rotterdam, Henegouwerlaan 72, in Bleekerssingel 55; C. J. Albers, van Eibergen, G 101, in Oosthaven 31; P. v. Hofwegen, geb. Kersten, van Bram men, K 409, in Derde Kade 31; J J. Tijlemans, meubelmaker, van Reeu wijk, Platteweg H 238, in Gr. v. Blois- straat 11; P. Nieuwveld, ll.verpl., van Soest, Soesterb.str. 125, in Bothastraat 12; L. Kuijs, kap. o.e. sleepb., van Rotterdam, aan boord; A. Goldsberg, 11. tuinbouwschool, van Loosdrecht C8rood, in R. v. Catsweg 61; A. Dü- bowski, idem; I. Tjefenbrunner, idem; J. W. Bikker, ass. boekhouder, van- Noordeloos, no. 181, in Kievitsstraat 9; M. W. Rietdijk, dienstbode, van Nieuw- veen no. 82, in Vest 107; W. Boer, chauffeur, van Haastrecht, C 157, in H.S. Zeedijk 12; A. E. Tegelaar, 11. verpl., van Arnhem, Brantsenstraat 16, in Kragerlaan 130; E. M. Boere, dienst, bode, van Oudewater, Lage Burchwal B 379, in Reg. plantsoen 28; D. Winte ring geb. Verhagen, van Arnhem, Vij zelstraat 24, in Reg.plantsoen 5; J. A. van der Veer, instrumentmaker P.T.T.. van Gorinchem, Groenmark 6, in Gr. Jacobastraat 8; A. E. Boer, geb. de Hoog, van Lange Ruige Weide, Pr. Beatrixkad e74, in H.S. Zeedijk 12; A. de Groot, hulpprediker, v. Rotterdam, le Middeiiandstraat 31a, m Cronjéstr. 4; J. Bousema, winkelbediende, van Utrecht, Krommerijn 90, in Naaierstr. 19; A. C. Looyaard geb. de Langen, van Bergambacht, E 67, in H. van Alphenstraat 40; M. C. Knijn, geb. Koik, van Valburg (Zetten) Bakkerstr. 37, in Vondelstraat 56; F. J. Schenk, instrumentmaker P.T.T., v. Dordrecht, Lonnbardstraat 27a rood, in Stèynkade 27; M. C. E. Moons, dienstbode, van Reeuwijk, Dorp D 119, in wilhelmino- straat 22; W, van dén Berg, fabr.arb, van De Bilt (U.), Koekoeklaan 41, in Speldemakerssteeg 11; E. Arts, verpl., Pr. Hendriklaan 40, in L. Tiendeweg 19a; H. Vonk, dienstbode, v. Reeuwijk, Weth. Venteweg Ijl 154, in Karnemelk- sloot 140; W. Gerdes' geb. Verduin, if, huish. van 's-Gravemoer, Vaart weg w I 255, in Raam 12; J. Middelburg, be drijf sl, van Naaldwijk, Am. v. Solms- sraat 23, in R. v. Catsweg 106; Th. J. J. Bosch, mach.houtbew., van Borne, Woolderweg 30, in Zoutmansplein 7; J. J. Grevink, kantoorbediende, van Hillegersberg, Ridderspoorstraat 37 b, in Sophiastraa 35; D. K. Kroon, expedietieknecht, van Alphe na. d. Rijn, Pr. Hendrikstraat 17, in F! C. Both- straat 69; H. J. van der -Linden, dienst bode, van Weststellingwerf, Blesdijk 18, in Fluweelensingel 68; J. G. P. Bosch, dienstbode, van Borne, Wool derweg 39, in Karnemelksloot 110; G. Kielliger, banketbakker, van 's-Gravenhgge, Franklinstraat 199. in Kleiweg If; F. A. van Waas, van Eon 30^iorige reputatie waarborgt U aan vertrouwde en ultstekende'behandeling, als U ons Uw Verhuizing en Dieettvor- richting opdraagt. MEUBB.BERGPIAATSEN TURFMARKT!, TU.IF.tSS4, OOUDA Ingez. Med. O 2178 8 19) Dagmar volgde de bewegingen van de „IJgdraail" door een zeekijker en pas toen ztf Hildur de kamer hoorde binnen komen en Payne vriendelijk keek zij Björn ia aan boord, kondigde zij aan. Maar er zijn nog een maasa an deren: half Chris tiansand. Hildur voegde zich bij haar zuster en Payne volgde haar voorbeeld. Aagaard was duidelijk zichtbaar fat zijn oliejas. Wie is die kapitein van dat bootje? informeerde Payne. De meisjes begonnen allebei te lachen. U bedoelt Björn? Maar die is de kapitein niet Hij la een vriend van one, ego marine-officier. Björn is zeker zijn voornaam? Troeg Payne verder. We zullen u- even voorstellen, de afstand behoeft geen beletsel te zijn, zei Dagmar luchtig. Meneer Jhyne, mag ik u even voorstellen: mi tenant-ter-zee Björn Aagaard, een Tan de beste menschen op deze wereld. Het moet prettig zijn om een en u te wezen, juffrouw OL sen, als u over al uw vrienden op die manier spreekt, sei de Amerikaan droog. We houden allemaal erg veel van Björn, verduidelijkte Hildur. Het is heel toevallig, dat hij gis- teren niet met ons mee hier naar toe ia gekomen. Ik had het hem verboden, ver telde Dagmar. Hij had maar drie dagen verlof en ik vond het noodza kelijk, dat hij den eersten middag naar zijn moeder ging, inplaata van als een hondje achter Hildur aan te looped* Hoe durf je Björn als een hondje aan te duiden? protesteerde Hildur. Neem me niet kwalijk, merkte Payne op. Ik ben erg blij, dat uw zuster een minder vleiende kwalifica tie van hem heeft gegeven 1 Ér klonk zulk een blijdschap in Payne's stem, dat Hildur een mo ment haar oog van de boot afwendde. Ze begreep heel goed, dat zijn op merking iets heel anders beteekende dan een hatelijkheid aan het adres van haar hartsvriendI Maar de wending, welke de con versatie nam, beviel Dagmar niet erg en ze zei zakelijk: "Xe staan hier onzen tijd te ver praten, Hildur, jij en ik behoorden in de keuken te zijn. Wij hebben tenmin ste nog wat kunnen slapen, maar Oc. ben er zeker van, dat u vannacht geen oog hebt dichtgedaan. Ik zal zorgen, dat vader en u am paar uur gaan liggen, direct na het ontbijt. Dagmar, fluisterde Hildur, zoo dra tie Amerikaan haar niet hooreo kon, zooiets heb ik nog nooit be leefd I Ik geloof, dat Payne op het eerste gezicht... het lijkt waarachtig wel iets uit een roman...I Ik vind, dat je onder deze om standigheden dergelijke flauwe op merkingen wel voor je kunt houden, zei Dagmar geprikkeld, maar met een vuurrooden blos op het gezicht. Ik vond jou met je opmerking over Björn anders ook rijkelijk flauw, verdedigde Hildur zich. Het andere meisje bleef hierop het antwoord schuldig. En ze bleef zwij gen, tot ze den proviandvoorraad in specteerde voor den komenden maal tijd. Een en tachtig! mompelde ze. Wat een- massa menschen voor zoo'n beetje eten! Wat geeft het, of jo er over zeurt? meende Hildur. Waar een wil ia, ia een weg. Je moet maar denken: morgen achijnt de zon weer, al zit die vandaag achter de woikenl Maar Dagmar was voor een derge lijke, oppervlakkig-optimistische re deneering niet toegankelijk. Haar helder verstand zag een donkere schaduw over de dingen liggen en die schaduw verjoeg alle gedachten aan den knappen jongen man, wiens op merking een bios van verrassing op haar gezicht had gebracht. Hoe vreeselyk zou het zijn, honge- rigen met een weigering te afschepen! Toen Payne weer bij haar kwam, zag oflk hij den omvang van de nieuwe moeilijkheid. De vermoeienis sen van den emotievollen nacht «lach ten, dat de overlevenden van do schipbreuk Jtrachtig en voldoende voedsel kregen. Allen, tot de gewon den in het hospitaal toe, waren ont zettend hongerig en het rantsoen was een halve kop thee en een halve scheepsbeschuit I Voor het middagmaal zou or per persoon beschikbaar zijn een half ons vleesch of spek, één aardappel, wéér een halve beschuit en een hoe veelheid water ter grootte van een wijnglas voL Voor het souper was het' rantsoen vastgesteld op een hal ven kop cacao en twee ons brood, dat in den loop van den dag zou moeten worden gebakken. Genoeg om niet van honger om te komen, dit menu, maar toch verre van voldoende voor uitgeputte en gezonde, sterke man nen en vrouwen! De „IJgdrasil" was weggestoomd ze hadderf aan boord de onmoge lijkheid ingezien om den toren te na deren om- de wereld op te schrik ken met do bijzonderheden over de ramp. Aagaard's laatste bericht was' een poging tot geruststelling ge weest. HU zOu niets onbeproefd laten om zoo spoedig mogelijk hulp te brengen. Payne bracht het schamele ontbijt yoor zichzelf en den vuurtorenwach ter op een blad naar de dienstkamer. De onvermoeide Azel Olsen was op den buitenomgang om een bemoedi gend signaal van Frettenör te beant woorden. De Amerikaan zette het blad op de schrijftafel en keek er met een ver langenden blik naar. Een paar minuten gingen voorbij. Olsen was bezig de laatste vlaggelijn binnen te halen, toen de jonge Ame rikaan trippelende voetstappen op de trap hoorde. er Loop niet zoo vlak achter mij aan, zei eep kinderstem. Mijn arm doet nog pijn ala ik hem teveel be weeg. Eten kopje met verward blond haar verscheen boven aan de trap in het licht van de lamp. Het was een van de twee kleine meisjes, die Payne niet had gezien, sedert zij van t het dek van de Stinkende „Dovrefjeld" naar den téren waren geheschen. Hun verbazing was wederkeerig. Het kind, een meisje van een jaar of acht, dat met haar moeder, een Noor sche, van Boston naar Noorwegen reisde om bij haar grootmoeder in Stavanger te gaan logeeren, herkende in hem een speelkameraad van de mpoie dagen aan boord. Met een uit roep van tevredenheid draaide het kleine meisje zich om. Ik heb toch gelijk gehad, Mimil Jij zei het was beneden en ik zei, dat het boven was. Hier heb je de groote lantaarn... en meneer PayneI Ze verhaastte haar stap. Payne, die zag, dft za haar linkerarm in een verband droeg, was bang, dat ze zou valles en liep op haar toe om haar te helpen. Dank u wel, meneer Payne, zei het kleine meisje met een alleraar digst air van damesachtige waardig- heid. Dat heb je er uitstekend afge bracht, prees Payne, maar vertel me nu eens, hoe Jo hier komt. Wie heeft gezegd, dat ja zoo maar door den toren mocht loopen? Het antwoord op deze vraag kwam paa, toen Mimi aan Elsie's zijde stond. Mimi scheen een jaar Jonger. Behal ve, dat Elsie's arm en schouder ge wond waren, waren ze zonder letsel aan de ontzettende ramp ontsnapt. Ook haar humeur waa weer in de beste orda. Mimi kwam naar de kamer voor het ontbijt, legde Elsie tenslotte uit, We hebben vreeselijken honger en toen ik mevrouw Taylor om nog een beschuit vroeg, begon ze te huilen. En toen Oc aai, dat we dan moeder gingen zoeken, begon ze weer te hut ten. Ja, bevestigde Mimi, we heb ben vreeselijken honger. En alsje blieft, voegde ze er aan toe, zegt if ons waar moeder isl [Wordt gsreol0d.I

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3