Nederlandsch Agrarisch Front Distributie VAN JAM, STROOP e.d. LANDDAG ran het DE B0NNENL1JST eerste blad „Bolsjewisme of boerenorde" - Redevoeringen van boerenleider Roskam en den heer Ruiter Tienduizenden boeren^ aanwezig KUÏST ER LETTEREN MAANDAG 7 JULI 1941 Geen beperking van verbruik, maar maat- regel om eerlijke verdelg te bevorderen Per vie* weken 500 gram BEHHEMLAND Het derde journalisten- kamp. De liquidatie der S.D.A.P. D« aeeretarte-generaal m het depar tement tui Landbouw ea VUseherij maakt bekend, gelijk aldus gemeld, dat eea aanvang aal worden gemaakt met het dtstrihaeerea van lam, marme lade, gelei, stroop, honing ca andere ■alkerboudende boterhamsmeersels, ■Ismiidr van vruchten en siroop. Onder de distributie zullen vallen; 1. Alle soorten jam, huishoudjam, vruchten- en rhabarberjam, wortel- marmelade, huishoudmarmelade, gelei en huishoudgeld. 1 Zwarte stroop (kandijstroop, huis- houdstroop, keukenstroop, riet- en bietsuikerstroop en melade). 3. Alle soorten appelstroop en peren siroop, namaak-appeisiroop, huishoud- appelsiroop. huishoudperensiroop, 4. Honing en kunsthoning. 5. Alle soorten vruchten en siroop, t. Vruchtenmoes, (b.v. appelmoes), vruchtenpuree (geen .tomatenpuree) en vruchtensaus. 7. Ontbijtgember, huishoudontbijt- gember en gembersiroop. 8. De zoogenaamde boterhampasta's, waaronder dus o.a. vallen: chocolade, pasta en alle soorten gearomatiseerde en gecarameliseerde gecondenseerde magere melk met suiker. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat vruchten op sap, vruchtenlimonade, vruchtenlimonadesiroop, vruchtenwijn en vruchtensap (o.a. dus bessensap) met onder de distributie zullen vallen. In verband met de voorbereiding der distributiemaatregelen is de aflevering van bovengenoemde onder de distribu tie vallende artikelen aan het publiek gedurende bet tijdvak van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli a.s. geheel verboden. De winkeliers (detail listen) mogen met ingang van Maandag 7 Juli m. dexe artikelen nog slechts van den grossier of fabrikant be trekken onder afgifte van de door de plaatselijke distributiediensten te verstrekken toewijzigingen. De distri bute sal aanvangen op Maandag 14 Juli. Het rantsoen aal 5M gram per periode van 4 weken bedragen. Der halve zal gedurende het tijdvak van Maandag 14 Jali as. tot en met Zondag If Augustus as. een nader ■uu te wijzen bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koo- -pen van 508 gram van een dek bovengenoemde artikelen. Vanzelf sprekend is het ook geoorloofd deze boeveelheid over meerdere artikelen te verdeelen. Aangezien de inhoud van de meeste Jampotten 400 of 450 gram bedraagt, is de detaillist op verlangen van den klant verplicht het ontbrekende ge wicht buiten de fabrieksverpakkmg bij te leveren. Het netto-gewicht van den inhoud staat op de potten vermeld. Een ieder kan dus nagaan of een voldoende hoeveelheid per bon wordt geleverd. Voor kinderen of andere groepen van personen zullen geen extra rant soenen beschikbaar worden gesteld. Voor bijzonderheden, welke van be lang zijn voor de industrie, groot- en kleinhandel en instellingen wordt ver wezen naar de desbetreffende publica tie. TOELICHTING. Distributiemaatregelen kunnen nut tig. noodig en doeltreffend zijn populair zijn ze zeker niet, aldus de officieele toelichting. En dit is ook geen wonder. Wordt voor een bepaald artikel een rantsoe neering ingevoerd, dan beteekent dit in bijna alle gevallen, dat het publiek zich met minder tevreden zal moeten setllen. Ditmaal doet zich echter een goede uitzondering voor. Zooals uit het ver volg zal blijken, is de strekking van deze nieuwe distributie-regeling niet, het verbruik te beperken, maar in tegendeel, er-voor te zorgen, dat een ieder een behoorlijke portie kan krij gen. Voorkomen moet worden, dat wel- gestelden vele potten jam gaan op- koopen om te hamesteren, zulks ten nadeel# van de menschen met kleme beurzen. Ook de minder welgestelder zullen zich een voldoende hoeveelheid ja" moeten kunnen aanschaffen. De behoefte is grooter. Deze rantsoeneering is des te nood zakelijker, wijl de behoefte aan jam, stroop enz. thans aanzienlijk grooteT is dan in normalen tijd. Dit is een gevolg van het feit, dat het brood waarvoor jam en stroop een goed- belegging vor men in verband met de beperktheid van het aardappelen ran tsoen thans een bijzondere beteekenis als voedings middel heeft Bovendien zijn andere broodbeleggingen als vleesch, kaas e.d. Siechts in beperkte mate beschikbaar. Een en ander heeft de vraag naar jam en.,!?00P 'n Merke mate doen stijgen. Vele zullen de opmerking maken, dat er bij verschillende winkeliers den Jaatsten tijd geen jam meer was te krijgen. Intusschen werd sedert Sep tember j.L, juist met het oog op de groote behoefte, niet minder dan 175 van het gemiddelde van de drie vorige jaren aan den detailhandel geleverd, wanneer geen jam meer in winkels was te krijgen, kan dit dus niet zijn oorzaak vinden in een gebrek aan dit artikel, maar moeten andere factoren in het spel wezen. Ten eerste ligt de gedachte voor de hand, dat een deel ▼an het publiek potjes jam heeft ge hamsterd. En ten tweede moeten er winkeliers zijn. die hun jamvoorraad onder zich hebben gehouden. Waar schijnlijk hebben zjj de jamrantsoenee- rtng verwaeht-eo-veriengden zij ernaar, straks vele jampotten te kunnen hono- retren, in de hoop, dat menschen, aan wie zij dan jam kunnen verkoopen, ook andere artikelen bij hen zullen koopen. Intusschen zal iedere winkelier worden voorzien van een hoeveelheid jam en stroop overeenkomstig het aantal klanten, dat hij heeft. Een goede maatstaf voor het aantal klanten van een winkelier is in dit verband het aantal suikerbonnen, dat hij inlevert. Immers, suikerbonnen loopen, evenals de nieuwe jambonnen over een termijn van vier weken. In de z.g. sperweek, die 7 Juli aanvangt en gedurende welke de winkeliers geen jam. stroop enz. aan hun klanten mogen verkoopen, worden de winkeliers zeive voorzien van een aantal jam- of strooprant- soenen, even groot als het aantal suikerbonnen, dat zij hebben inge leverd. De grootte van het rantsoen. De grootte van het rantsoen bedraagt 500 gram per vier weken. -Uit jam, stroop, appelmoes, appelstroop, honing, kunsthoning, vruchten op siroop, pud- dmgsaus of gearomatiseerde magere condens zal men kunnen kiezen tot een totale hoeveelheid van 50(V gram per vier weken. Uit het verbruik in het verleden, kan echter worden afgeleid, dat het hoofdzakelijk jam en stroop zal zijn, wat het publiek zal nemen. Hoewel de consument groote vrijheid van keuze tusschen desbetreffende boetrhamsmeerseis heeft, kan deze keuze niet onbeperkt wezen, doordat de productiemogelijkheden der ver schillende fabrieken beperkt zijn. Een groot liefhebber van jam zal dus misschien in bepaalde gevallen ge deeltelijk met stroop genoegen moeten nemen. Én andersom. Er zal ongeveer evenveel jam als stroop worden ge leverd. Een potje jam in standaardverpak king, bevat meestal een wat kleinere hoeveelheid dan 500 gram. Misschien zullen vele verbruikers, die zoö'n potje koopen en een bon van 500 gram in leveren geen prijs stellen op de hoe veelheid, waardoor zij hun rantsoen van 500 gram kunnen volmaken. Maar zy hebben er wel recht op. Nemen zij zelf een potje of pannetje mee, dan kunnen zjj dus aen aanvullende hoe veelheid losse jam daarin krijgen. Ten gevolge van de beperktheid der voor raden glazen potjes voor standaard- verpakking zal jam trouwens in vele gevallen los, uit enjmers of kistjes wor den verkocht, Men moet ei< rekening mea houden, dat losse jam niet onbe- perkf houdbaar is. Uitbreiding der productie. Een verbruik van 500 gram per per soon per vier weken beteekent voor de 0 miilioen zielen tellende bevolking van ons land een totaalverbruik van vierduizend vijfhonderd ton in dien tijd. Aangezien de vraag zich hoofd zakelijk op jam en stroop zal richten, kan men aannemen, dat van de totale behoeften ongeveer vierduizend ton voor jam en stroop zal moeten worden gedekt. Als men weet, dat tot dusver dertien honderd ton jam en elfhonderd ton stroop per vier weken geleverd werd, blijkt, dat de distributie van deze artikelen gepaard gaat met een aan merkelijke verruiming van de tot dus verre in omloop gebrachte hoeveel- t eden. Neemt men in 'aanmerking, dat bovendien een extra rantsoen van een kilogram suiker beschikbaar is gesteld, waarmede de huisvrouw zelve jam kan maken, dan wordt het duidelijk, dat van overheidswege alle voorzorgen genomen zijn om te verzekeren, dat, nu andere broocibeieggingen schaarsch zijn, er des te meer jam, stroop, enz. beschikbaar zullen wezen. De huisvrouw, die in den laatsten tijd moeite had om voldoende jam of stroop te bemachtigen, zal met vol doening hiervan kennis nemen. DE VOORRAADCONTROLE OP GRANEN. Bij de voorraadcontrole op granen door den Centraien-Crisis-Controle- Dienst blijkt gergela een aanzienlijk aantal overtredingen. Vele personen zullen strafrechtelijk of tuchtrechtelijk worden vervolgd wegens tekorten aan haver, welke bij hen moesten worden geconUtateerc. Voorts is te Vught een onderzoek ingesteld inzake en clandes. tienen handel in rogge, wlke daar heeft plaats gevonden. Tegen prijzen van twaalf tot zes-en-twintig gulden per honderd kilogram is ongeveer zesdui zend kilogram rogge clandestien ver handeld. Niet minder dan twaalf bak kers en dertig landbouwers z;jn bij het onderzoek betrokken. NED. VER. VOOR GENEES- KRCIDTUINEN. De Nederlandsche vereeniging voor geneeskruidtuinen heeft heden in het café-restaurant De Waterberg nabij het Nederlandsche openluchtmuseum te Arnhem de algemeene vergadering on- der presidium van prof. dr W. C. de Graaf uit Utrecht gehouden. D« jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden vastgesteld. Wegens het periodieke aftreden van den heer D. J. N. v. d. Hoop, die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid gekozen de heer C. A. C. Caspers, krui- denkweeker te Noordwijk. DE HEEREN GOEDEWAAGEN EN MEYER SCHWENCKE SPREKEN. Weer is er een week van het zomerkamp voor journalisten voorbij. Zaterdagochtend was het prachtige Velowsche landschap in een waas van regen .gehuld, maar zooals de deel nemers" van dit kamp aan de ontbijt tafel opmerkten, paste dit druilerige weer bij hun weemoedige stemming, omdat dit de laatste maaltijd was, welke men mocht genieten binnen de historische wanden van het oude ridderslot „De Cannenburgh". Ook deze derde groep kempeerende journalisten heeft op den laatsten avond van haar verblijf der tradi tie getrouw een kameraadschaps avond gegeiven, die klonk als' een klok. Kampcommandant J. Learbuch begroette aan den afscheidsmaaltijd den secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting' en Kunsten, dr. T. Goedewaagen en den algemeen organisatie-leider der zomef^ kampen voor journalisten, tevens plaatsvervangend president van den Raad van Voorlichting der Neder landsche pers, den heer A. M.eyer- Schwencke. De heer Meyer-Sphwencke bracht aan tafel hulde aan dr Goedewaagen voor het baanbrekend werk, dat deze voor de Nederlandsche, pers en de journalistiek in het bijzonder fceeft verricht, waarna spr. met lof getuigde van den geest van kameraadschap, die onder de deelnemers heeft geheerscht. Daarna nam dr Goedewaagen het woord. De openingsavond van de zomerkamp^ voor journalisten aldus spr., is vodr mij een belangrijke ge beurtenis geweest. En nu ik hier weer teruggekeerd ben, zie ik, hoeveel er sindsdien nog veranderd is. Maar het gaat er niet alleen om. dat journalis ten eenlbud kasteel nieuw leven ge- schonke/i hebben, ons heele volk moet van nieuw leven doordrongen wor den. En dat is mogelijk, want wij hebben in dit kamp ondervonden, dat het Nederlandsche volk, ondanks ,zijn verschillen, een geheel vormt. Spr. constateerde dan ook, dat het tot dankbaarheid stemt, dat men in der algemeen organisatieleider een man heeft 'gevonden, die een initiatief kor nemen, dat eenmaal als een voorbeeld zal gelden. Dit kamp is er Immers zelf een voorbeeld van, hoe wij in de eerste plaats moeten trachten, ons volk den weg tot zichzelf terug te doen vinden. En dit is de taak, waar gij. journalisten, moet helpen. Namens de deelnemers aan het derde zomerkamp sprak de heer Hendrik Lindt. Het laatste kamp. Zaterdagmiddag is de vierde en laat ste groep journalisten op het slot „De Cannenburgh" gekomen om daJr een week van verpoozing studie en kame raadschap door te brengen. Ditmaal was de burgemeester van Epe, dr J. N. Th. Diepenhorst, onder wiens gemeente het dorp Vaassen res sorteert, en die eenige weken met va- cantie buiten zijn gemeente had door gebracht, voor het eerst in de gelegen heid als gast in den kring van het jour nalistenkamp te versehijnen en aan hun gemeenschappelijkén maaltijd in de ridderzaal van „De Cannenburgh" deel te nemen. MR. ROST VAN TONNINGEN VAN ZIJN TAAK ONTSLAGEN. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De op 20 Juli 1940 door d.en Rijks commissaris ^oor de bezette Nederland sche gebieden aangestelde commissaris voor de marxistische partijen, mr M. M. Rost van Tonningen, heeft na vol tooiing! der reorganisatie van de Arbei derspers en van de Centrale Arbeiders Verzekering»- en Deposito-bank, als mede na de opheffing resp. Liquidatie van andere marxistiszme instellingen en vereenigingen, thans ook de voorbe reidende werkzaamheden voor de liqui datie van de SociaakDemoeratische Partij (S.D.A.P.) voltooid. Hij heeft dienovereenkomstig den Rijkscommis saris voorgesteld ,over te gaan tot liquidatie van. de Sociaal-Democratische Partij en daartoe een specialen liqui dator te benoemen. Tevens heelt h(j den Rijkscommissaris verzocht, hem met het oog op de voltooiing van deze laak en in het belang van de andere hem inmiddels opgedragen werkzaam heden, te willen ontslaan van zijn op 20 Juli 1940 aanvaarde verplichtingen. De Rijkscommissaris heeft dit ver zoek ingewilligd en bij deze gelegen heid den heer Rost van Tonningen zijn dank betuigd voor de geslaagde uit voering der hem destijds opgedragen werkzaamheden. Liquidate ur. Tot liquidateur van de ontbonden po litieke partijen is bij besluit van den Rijkscommissaris aangewezen: de com missaris voor de niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen, de heer -H. W. Mülier Lehning. VRACHTAUTO MET GROENTE ONTVREEMD. De groentehandelaar M., die Vrijdag avond met zijn vrachtauto, beladen met groente, van de veiling te Amers foort kwam, had dezen wagen, die voor zien was van twee gloednieuwe banden, op het terrein van zijn zaak neergezet om deze in den loop van Zaterdag te lossen. Zaterdagmorgen kwam hij tot de on aangename ontdekking, dat de auto verdwenen was. Van deze schadepost heeft hij bij de politie aangifte gedaan. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Bmnenlandschc Zaken van 4 Juii 1941, b.z no. 5 kabinet, ia H Duurs- ma. met Incana van IS Juli 1M1 tot bUTge- measter van da gemeente Slochteren benoemd. B(J bestuit van den lecretarta-Reneraal van het departement van Bmnenlandschc Zaken van 4 Juli 1M1. ba. no. 1 kabinet. Is A. P. Kosten se met ingang van 1 Augustus 1941 opnieuw tot burgemeeste van de gemeente Biervliet benoemd. Zaterdag zijn duizenden en duizen den uit het geheele land samenge stroomd naar de historische plaats Holde, het eenvoudige dorp in Drenthe met zijn hunnebed, zijn Balloérkuil, zijn oude kerkje en zijn Brink. Tienduizend menschen werden per extratreinen en trams aangevoerd uit Groningen, Leeuwarden, Rotterdam, Den Bosch, Winterswijk, Stadskanaal, Alkmaar en Coevorden. Daarbij kwamen nog de duizenden uit de omgeving, die per fiets of op andere wijze zich ter betpoging had den begeven. Veilig mag worden aangenomen, dat er tusschen de 15 en 2Ö.9D0 mannen en vrouwen zich in de Rolder Boer- dennen hadden verzameld. Onder deze duizenden bevonden zich talrijke Duitsche en Nederland sch# autoriteiten. Het is de oud-voorzitter van Land bouw en Maatschappij, E. Z. Olden- banning uit De Wijk, thans gevol machtigde van het N A F., wien de eer te beurt valt deze massale land dag te openen op dezen historischen grond. - Toespraak van den heer Thiel. De gevolmachtigde van den Rijks commissaris' in Drenthe, de heer R. Thiel, begroette de uit alle deelen van tiet land samengestroomde boeren, die hier wilden getuigen van hun bereid heid tot medewerken aan den opbouw van een Europa, waarin Nederland gelijkgerechtigd zijn plaats wil in nemen. Wie in dezen strijd-schijnbaar neutraal is, aldus spr., kiest in wer kelijkheid partij voor Churchill en Stalin tegen het nieuwe Europa van Adolf Hitler. De Rijkscommissaris heeft te Amsterdam met alle ernst agn de Nederlanders den weg gewe zen," waarlangs zij uitsluitend een goede toekomst tegemoetgaan. Gij boeren hebt dat begrepen en gij weet wat uw plaats is. Zet u daarom met uw geheele persoonlijkheid aan de zijde van hen, die hun bloed offeren voor de vrijheid- Rede van den heer E. J. Roskam Hzn. De heer Roskam ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat het boeren- dfltn geroepen is om in dezen tijd van barensweeën eener nieuwe wereld voor te gaan. Op de oude boerenhoeve was de boer oek krijgsman en priester, in de oude dorpsgemeenschap speelde heel hét bedrijf van cultuur en religie zich af. Daarom is ook thans nog het be drijf van slager en handelaar niet anders day het verlengstuk van de tioerderij en het hoerendom de drager der geestelijke waarden in het volk. Nu zal ik u concreet zeggen, waarom wij hier staan, zoo vervolgde de heer Roskam. De Rijkscommissaris heeft een weck geleden gesproken tot het Neder landsche volk in Amsterdam. Op dezen dag en op dit uur van historische be teekenis, staat ons Nederlandsche hoerendom hier omdat het den Rijkscommissaris heeft verstaan. De Rijkscommissaris sprak niet als vertegenwoordiger van een vreemde macht, die met wapengeweld ons volksleven uit elkaar wenscht te slaan, maar als afgezant van den Germaan- schen Fiihrer, die door den Schepper is voorbestemd om allen Germaan- schen stammen de plaats aan te wijzen, die hun toekomt in het Goddelijk be stek De heer Roskam wilde geen schoon fata morgana als toekomstbeeld voor- tooveren. Met nadruk wees hij er op, dat het niet gaat om de prijzen van de artikelen, die worden voorgebracht, maar om de grondslager van het leven die vast verankerd liggen in het hoe rendomX De oude wereld van liberalisme en kapitalisme, van democratie en klas- senwaan is voorbij. De nieuwe wereld heeft zich baan gebroken in Europa. Maar of die nieuwe wereld ook voor ons volk welvaart en vrede, rust' en geluk, recht en gerechtigheid brengen zal, staat nog lang niet vast Zou de liberaal-kapitalistische gees tesgesteldheid in de nieuwe ordening de leiding verkrijgen, dan zouden de boeren verder dan ooit van huis zijn. Wij zullen dat daarom niet dulden, riep spreker uit. Laat men begrijpen dat het in een autoritaire orde een koud kunstje is om over alle in elkaar geknutselde bedrijfsordeningen een behoorlijk man te zetten, die met vol doende volmachten bekleed, het gevaar voor eens en altijd den' kop indrukt. Een grooter gevaar is echter, dat ons volk de nieuwe orde niet zou willen begrijpen en zou voorbijzien, dat dan Europa wordt gevormd zonder ons. De leiding aan het N.A.F. Daarom is het, dat het Agrarisch Front va naf heden bewust de leiding neemt in de voedselvoorziening van ons volk. Met dit nemen van de lei ding bedoel ik niet in de eerste plaats, aldus spr., dat ons nu allerlei baantjes moeten worden 'toegemeten of dat al lerlei machtsbevoegdheden in ons bezit moeten zijn. De machtsbevoegdheden zullen wü krijgen, zoodra wij die noo dig hebben om onze taak te volvoeren. In alle bestaande regeeringsinstanties voor de voedselvoorziening en het pachtwezen worden onze menschen ingezet en aan onze boeren en land arbeiders en aan allen, die betrokken zijn bij de voedselverzorging kan ik meedeelen, dat van af heden elk on recht, dat nog geschiedt door, de over blijvers van het oude systeem, door ons zal worden uitgeroeid. Want er z»l recht zijn voör or.s trouwe volk van boeren en visschers. De moeilijkheden van Komende tot moeilijkheden van den akkerbouw en de veehouderij van thans, noemde de heer Roskam het een pertinente^ leugen, dat deze in den oorlog haar oorzaak zouden vinden. Reeds in 1938 was onze export totaal ineengezakt. De reeds dikwijls doo» ons gepubliceerde cyfers wijzen dat voldoende uit. Ook over ons rundvee hangt veel stof. Hier hebt gij de juiste cijfers: in Mei 1938 hadden wij in totaal 2.763.453 stuks rundvee. In Mei 1939 in totaal 2.817.314 stuks. In Juni 1940-in totaal 2.690.013 stuks en in Juni 1941 nog 2.644.078. Vanaf den oorlog van Mei 1940 tot heden is de totale vee stapel dus slechts verminderd met 45.935 stuks. De cijfers van ons rund vee en van onze varkens die naar Duitschland gegaan zijn wijzen uit, dat dit kwantum van weinig beteekenis is op het totaal. Het is dan ook een satanische leugen, dat Duitschland onze voedselpositie in gevaar brengt. Deze leugen strooit men rond met het bewuste dpel ons volk af te houden van den gezamenlijken arbeid «aan den opbouw van ons vader, land. Spr. zette vervolgens üiteen, waarom dat gestook zoo gevaarlijk is. De heer Roskam kondigde "aan, dat binnenkort een oproep zal verschij nen tot de Nederlandsche jonge boe ren en arbeiders om zich beschikbaar te stellen voor het aanvaarden van een taak bij den nieuwen opbouw van de Oekrairte. Nu de Rijkscommissaris gelijkbe- rechtigheid heeft toegezegd aan het Nederlandsche velk, naar vefhouding het zich bekent tot het nationaal- socialisme, hu meen ik uit aller hart te spreken als ik zeg. aldus spr.: .Rijkscommissaris, het Nederlandsche hoerendom heeft zich in volle over gave gewend tot den nieuwe» tijd. Geef ons dan onze hoereneer en ons boerenrecht terug.. Verlos ons van de crisiscentrales, die ons hebben ver drukt en vertrapt. Geef or.s onzen volksvoedingsstand, waarin de vrye boer hoeder is van zijn heilig bóeren- recht Wy vragen geen voordeelen boven onze Duitsche collega's. Indien de oorlog het noodig maakt, dat zij lijden, dan willen wij meelijden. In dien zij hun vee moeten offeren, dan zijn ook wij daartoe bereid. Indien zij hun zonen afstaan om den nieuw ver overden grond te bearbeiden, dan staan ook onze zonen tbt den arbeid gereed. Geef dan ons ook ons oude Germaansche bocrenr^cht." Toespraak van den héér Feldmeijer. De voorman van de Nederlandsche S.S., de heer H. J. Feldmeyer, zette uiteen, dat het leven op deze aarde on onderbroken schermutseling is van licht tegen duisternis. De S.S. stelt zich aan de lichtzijde tegen wanorde en chaos. Door het hoerendom ging een zucht van verlichting, toen de Duitsche legers de Oostgrenzen overschreden en de politieke monsters van het Kremlin bij de keel grepen. Met de S.S. begreep het Nederlandsche hoerendom, dat deze strijd niet slechts ten strijd was van Duitschland, maar van geheel Europa. Spr. merkte op, dat het geen toeval was, dat zoovele boerenzonen' zich bij de S.S. meldden. In de S.S. is immers de bloedsverbqndenheid van alle volkeren van Germaafischen stam belichaamd. De S.S. gedachtè is geba seerd op den zelfden grondslag als die van ieder gezond boerenleven. Maar meer dan ergens anders moet er daar om in het boerenvolk begrip zijn voor de taak der S.S. Wij wifiert niet een of ander economisch stelsel opbouwen, aldus de heer Feldmeyer, om er een ander voor ih de plaats te brengen, neen, ons volk moet worden terugge bracht naar de oergrondslagen van zijn bestaan. Deze levensbeschouwing is gebouwd op eeuwigheidswaarden. Daarom moet zij van geslacht op ge slacht worden overgedragen en u»t de historie stammen. Van af heden zullen- de Nederland sche boeren en de S.S. schouder aan schouder staan tot heil van het volk en de geheelt Germaansche wereldbe- scbruwing. rit kan in Nederland. S.S. en boeren, schaart u aaneen voor ras en bloed en jodem voor de grooje Germaansche idee. Hierna werd een driewerf Sieg Heil op den Führer uitgebracht, waarna de aan het front strijdenden in de ge dachte werden geroepen. Graf Grothe aan het woord. Landesbauernführer F. F. Graf Grothe voerde hierna het woord. Spr. verklaarde nadrukkelijk, als gast der Nederlandsche "boeren en als Duitsche boer te spreken op de plechtige bij eenkomst kan Nederlanders, die heb ben begrepén, waarin het thans gaat. Graf Grothe juichte het initiatief van het N.A.F, zeer toe en onderstreepte het betoog van den heer Roskam, die de Nederlandsche boeren met klem Opriep zich aaneen te sluiten en zich bewust te worden van de grootsche taak van een bodemverbonden hoe rendom, dat het fundament zal zijn voor een eeuwig Europa. Ik kan U de verzekering geven, aldus Graf Grothe, dat alle Duitsche boeren bereid zijn dan Nederlands boer de bind te reflner. eerlijk trouw, naar waren beerenaard. Rade van dan heer RaMw .De heer Ruiter, eborman van het WA.F., gaf een overzicht van negen jaren boerenatr(jd, waarna hy opmerk te: Wij staan nu in den nieuwen tqd en de vruchten van onaen tgrarieehen strijd rij ben. In het. democratische var. leden waren wij boeren de voetveeg van de natie. Tbans Verandert er iets. De bodemordeningtis ingezet. Deze zal leiden tot boerAiland in boeren hand. Het 'N. A. F. Werkt hiertoe innig samen met de leiding van den bond van landpacht#» an hypotheekboeren. Dit samengaan van eikaar voorheen zoo vaak bestrijdende bonden moge een aansporing/lijn voor de landbouw organisaties om zich nu eindelijk eens té bezinnen op haar houding van af wachten op een voor hen blijkbaar onzekere» oorlogsuitslag. Een hieuw economisch gebouw wordt in Nederland opgetrokken. Het N.A.F. zet daarvoor zijn beste krachten in, ook al zijn onder de gegeven oor logsomstandigheden de bezwaren legio. Tot slot zeide de-heer Ruiter, dat de keuze: hoerendom of bolsjewisme voeg den Nederlancfsehen landman niet moeilijk is. De Nederlandsche boer kiest de orde tegen de chaos. Hij zal, hecht vereend, zijn volk, maken tot een waardig bondgenoot in de rij der Germaansche volken. Telegrammen. De persdienst van het Nederjandsch Agrarisch Front meldt: De Nederlandsche boerenleider E. J. Roskam Hzn. heeft onder enorme bijvalsbetuigingen de twee volgende telegrammen uit Rolde verzonden. Een daarvan was gericht aan- den leider van de N.S.B., Mussert, Het luidde als volgt: Tienduizenden boeren en boerinnen, te Rolde bijeen, betuigen u hun on wankelbare trouw in uw taaien strijd voor een nationaal-socialistisch Ne derland. Roskam. |Het tweede telegram was gericht aan den Rijkscommissaris en luidde: Tienduizenden boeren en boerinnen te Rolde bijeen, verzekeren u, uw wekroep te hebben verstaan en te zullen volgen tot de algeheele over winning in den strijd van boeren orde tegen bolsjewisme is bevochten. Roskam. LOUISE VAN KORLAAB—VAN DAM t Op 85-jarigen leeftijd is Zaterdag in de zie* ken verpleging aan de Prinsengracht te Am* sterdam overleden de ond-tooneelspeelster Louise van Kor'aar-^-Van Dam MIDDELEEUWSCHE SPELEN IN UTRECHT. Naar wij vernemen heeft de regisseur Ad. Hoovkaas het voprnemen binnenkort mlddeU eeuwsche spelen op te voeren in de kloos tergang van den dom te Utrecht. In verband met deze plannen adviseetai B. en W van Utrecht den raad de opvoering van deze spelen financieel mcgelfjk te maken. AARDAPPELEN. A 25 (reserve); t/m. 13 Juli, 2 k.g. BLOEM BL 9; t/m 13 Juli, 50 gr. brood of ik rantsoen gebak, of 35 gr meel/ bloem. BOTEK-MARGARINE. Bo. 22 en 23; t/m. 16 Juli; 250 gr, boter. Vetkaart: idem (met reductie). BROOD-GEBAK. Br. 25; t/m. 13 Juli, één rantsoen. EIEREN. 25; t/m. 13 Juli, één ei. GORT, -MOUT. GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, 46 pond. HAVERMOUT. -VLOKKEN CBS. 44; t/m. 10 Augustus, 46 pond. KAAK <8 en 78; t/m. 13 Juli, f9 en 79, t/m. 27 Juli, 1 ons. KOKKIETHEE. 46; t/m. 20 Juli 46 p. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinde», letter U en H, Bon No. 13 KJ. 31 Juli Verwarming, Rl, 92, 93, haarden en kachels J, 91 t/m 94 haarden en kachels K, 91 t/m U „centrale ver warming", één eenheid vaste brand stoffen. 95, 96, 97, „haarden en kachels" J, 95 t/m 96 „haarden en kachels" K, een eenheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONI-VK'RM I,M ent. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA en*. 55; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MELK. Me. 24; t/m. 13 Juli, 146 liter. PEULVRUCHTEN. Niet aangewezen. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aug„ voor keuken 2 L RIJM. 43; t/m. 13 Juli; 46 pond. SCHEE" EP. K (textiel); t/m. 31 Aug. 1 rantsoen. SUIKER. 101; t/m. 3 Augustus, 1 k.g. VLEESCH. VL 21; t/m. 9 Juli, 46 rantsoen vleetch/vlèeschwaren. Vleesebwaren VL 21; t/m. 9 Juli, 46 rantsoen of (verduurzaamd gevolfte). ZEEP 38; t/m. 3 Augustus, 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappeleen; Me.-mëlk; Bl.-bloem; Bo -boter; Br.-brood; Per.-periode; VI.- vleesch. Geen toevoeging ia Alg Bon kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2