s. De Vuurtorenwachter STADSNIEUWS AT O AAR f ANNEER SPORT E BLAD MAANDAG 7 JULI 1941 _rdebestelling van heer H. de Jong. Inbraak in kaaspakhuis. Eindexamen Gymnasium. W' Uit vroeger tijden. Oud en jong sportief getest. Gewestelijke Broeder schapsdag Remonstr. Gemeente. Be«l»*ingen thans bijna bereikt e 1 s G. S. V D.O. R. 6-4 Neptunus IV—Gouda III 0—2. Gouderak II degradeert. FEUILLETON (BEN EN HET PERSONEEL ZEN DE LAATSTE EER. Algemeene Begraafplaats is iddag het stoffelijk over- van den heer H. de jong, direc- de N.V. J. de Jong en Zn., fabriek en zagerij, ter ruste Jen en zakenrelaties hadden jieh rond de groeve geschaard om Mil laatsten groet te brengen. Tot hen de heeren W. Goedowaa- itB JoTi. Mulder, J. Bokhoven, A. Elshout, I. van Dantzig. W. Veerman, H, Ouderkerk en anderen en als za kenvriend waren er de heeren W. x Veniet namens de N.V. Houthandel voorheen William Pont te Zaandam, j Varekamp namens de N.V. Hout handel voorheen Van Wessem en»Co. te Zaandam en H. G. Smit namens de N.V. Houthandel voorheen Bonte- kóning en Aukes te Amsterdam. Mede was aanwezig het voltallig pewoneel van de fabriek, dat zich op {Jet kerkhof bij den stoet aansloot. Een zevental bloemstukken van de familie en een van het personeel werd op de baar gelegd. De jjier A. Lafeber uit Busium, jfipen zwager van den overledene, heeft ■EfoHtoeerende bewoordingen detf heer De Jong verdacht als een arbeid- H9ma zakenman en een goed mensch, rjjn beste krachten aap het bedrijf Mgeven en er steeds met groote toe- Bjffiüqr voor gewerkt heeft Namens de fafnilie bracht de heer N Geeverding uit Den Haag, een afscheidsgroet, waarin hij de trou we persoonlijkheid van den heer De Jong in den kring der zijnen schetste. Uit naam van de familie heeft de heer Geeverding ook voor de belang stelling bedankt. TWINTIG GROOTF. KAZEN ONTVREEMD. Bij een inbraak in het kaaspékhuis van de N.V. Gebr. de Vreugt's Export- handel te Stolwijkersluis zyn twintig groote kazen ontvreemd. De dader? zijn aan de achterzijde binnengedrongen door met een achter het gebouw gevonden plank een ruit in te stooten en door dit gat op drie meter boven den grond naar binnen te klimmen. De kazen wogen elk circa I0'/4 k.g., tezamen dus ruim 200 k.g, Zaterdag is het eindexamen aan bet Stedelijk Gymnasium beëindigd. Geslaagd zijn: Voor Diploma A: Antoinette Helena van Duyvendijk, Lekkerkerk; Pieter de Jong, Gouda; Maarten Mourik, Streefkerk; Dirk Johannes Oud ijk; Waddinxveen. Voor diploma B: Dirk Marcus van Hoevelaken, Ouderkerk a. d. IJssel; Nelma Joan Kool, Gouda; Jan Gerrit Pruymboom, Gouda; Herman Dirk de Reus, Zevenhuizen; Dideric Reddalc Verhagen, Oudewater; Pieter Gijsbert Vonk, Bodegraven. Met vier candidaten wordt het exa men voortgezet. N.R.V.-ERS OP REIS. Kersen eten in Culemborg. Eenige leden van de afdeeling Gouda van de Nederlandsche Reisvereeniging namen gisteren deel aan een boottocht naar Culemborg, die onder auspiciën van die afdeeling Rotterdam gehouden wbrd. Bij prachtig zomerweer ving een groote boot van de Reederij op de Lek 'vol met N.R.V.ers haar tocht in Rot terdam aan. Na ruim vier uur varen werd het doel van de reis bereikt. Aan den Culemiborgschen wal stond een muziekcorps opgesteld en onder het epeien van vroolijke wijsjes werd Mar een kersenboomgaard gemar eheerd. En al waren de kersen nog niet, wat se eigenlijk zijn moeten, de vroolijke Stemming leed er niet het minst onder. En die stemming bleef ook de heele terugreis behouden, zoodat het gezel schap welvoldaan Rotterdam weer be- Teikte. t Schouwburg Bioscoop: Inspecteur Eyck in de val (met Paul Khnger en Anneliese Uhlig). Aanvang 8.15 uur. Thalfo-Theater: De, wildernis roept (met Harry Piel). Aanvang 8.15 uur. Reünie Bioscoop: Het gelukkigste huwelijk (met Hans Moser, Leo Slezak en Maria Andergast). Aan- vanaf 8.15 uur. 8 Juli uur Stadhuis: Openbare aan besteding bouwen van transforma tor- en schakelhuis aan de Veerstal. 9 Juli 1.30 uur Sint Janskerk: Kerk- concert gemengd koor Toonkunst- Caecilia met solisten en orkest,-uit voering van Messe in D van Anton Bruckner, het geheel onder leiding van Nico Verhoeff. 9 Juli 1.39 uur Ned. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 18 Juli 1.30 uur Leger des Heils: Heiligingsdiens t. 10 Juli 7.30 uur Vrije Evangelische Gemeente: Bijbellezing en bidstond. 10 Juli 8 uur Daniël: Bijeenkomst Fe deratie van Hervormd Jongeren, on derwerp: Practisch Christendom. 12 Juli 1.3#*Sur Achter de Waag; Ver trek uitstapje Oudheidkundigen Kring „Die Goude" naar Haastrecht en Oudewater. 12 Juli 2 uur O.N.A.-terrein: Aanvang examens H.L.O. voor dames en hee ren met athletiek; daarna rijwiel- proef op den weg, gymnastiekproef in de U.L.O.-school en zwemproef in de Sted. Zweminrichting. 14 Juli 3 uur Kantoor N.V. voorheen Joh. Wolff en Co.: Jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeel houders, 16 Juli 89 uur Oosthaven 10: Zitting adviesbureau Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. 19 Juli 2 uur Openbare U.L.O.-school: Afmarsch dames en heeren voor examens H.L.O. 21 Juli 11 uur De Zalm: Openbare ver- kooping van onroerende gpederen door notaris J. van Kranenburg. 31 Juli 8 uur Sint Janskerk: Orgelbe speling H. 2. J. de Man met solisten, koor en orkest. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): Apotheek Dee, Westhaven 14. DE „GOÜDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit den gemeenteraad: Is ingekomen eene missive van dén minister- van bin- nenlandsche zaken, houdende toestem mend antwoord op de aanvrage om de leeraren der hoogere burgerschool toe te laten ais onderwijzers aan de bur geravondschool, onder voorwaarde evenwel dat zij dit bij adres moeten verzoeken en alsdan tot wederop- zeggens. 50 JAAR GELEDEN. Uit Bergambacht: De onlangs door brand vernielde kerk zal herbouwd worden naar het plan van den heer A. van der Straaten alhier, en de toren naar dat van den heer Brandsma te Kralingen. Binnenkort zai zoowei het college van kerkvoogden als het ge- meentebsetuur de aanbesteding doen plaats hebben. 25 JAAR GELEDEN. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken «is met ingang van 1 Augustus eervol ontslag ver leend op zijn verzoek aan den heer J. Toen, amanuensis aan de R. H. B. S,, alhier. Door den heer jhr. mr. dr. W. Roëll, gewestelijk commissaris en lid van het hoofdcomité van het Nedèr» lahdsche Roode Kruis, is gisteren Sen huize van de voorzitster van het Vrou wen-comité voor Gouda, mevr. M. X ten BoschScholtens, het kruis yam1 verdienste uitgereikt aan mej. N. J. Schelling als blijk van waardeering voor de belangrijke diensten sedert jaren en vooral tijdens de mobilisatie aan het Roode Kruis bewezen. EXAMENS VOOR DIPLOMA HARMONISCHE LICHAAMS ONTWIKKELING BEGONNEN. Athletiek, tietsen, klimmen en pEwemmen. Voor de eerste maal zijn Zaterdag in Gouda de exaihens gehouden ter verkrijging van het HÏ.O.-diploma, het diploma van de Nationale Ver eeniging tot bevordering van harmo nische lichaamsontwikkeling. Deze vereeniging stelt zich ten doel, in sa menwerking met het Nederlandseh Olympisch Comité, door haar examens een alzijdige sportbeoefening te be vorderen. Zij wii een stimulans zijn om geen enkel onderdeel van de sport beoefening te verwaarloozen en bo- .vendien de ouderen aansporen om zich fi' te houden. De deelnemers die blijk geven aan de door de vereeniging gestelde eischen te voldoen, ontvangen een di ploma en bovendien een insigne. Jaarlijks kan men zich aan deze proe ven onderwerpen en zoo kan men stij gen in de waardeering, tot men ten slotte de hoogste onderschéiding heeft verworven: het diploma Isten graad en het gouden insigne met lauwer- kians. De organisatie van deze examens hier ter stede is ter hand genomen door het onlangs opgerichte werkco mité onder voorzitterschap van mr. S. H. Smit met den heer Ph. J. Bom als secretaris en technisch leider. Dat dit een gelukkig initiatief is geweest, bleek Zaterdag wel uit de groote be langstelling, dié er voor deze proeven bestond. Ruim honderd deelnemers legden Zaterdagmiddag de proeven af. Een tweede groep komt a.s. Zaterdag aan de beurt, waama op Zaterdag 19 Juli de twee groepen gezamenlijk getest zullen worden op hun uithoudingsver mogen gedurende een wandeltocht, varieerend van 15 tot 30 km naar de leeftijdsgroepen. De deelnemers -worden, zoowel bij de dames als de heeren, verdeeld in vier leeftijdsgroepen, n.i. een jeugd groep van 14-16 jaar, groep I van 17-25 jaar, groep II ven 26-40 jaar en groef III van 41 jaar en ouder. De zwaarste éischen worden gesteld aan groep I de lichtste aan groep .III. De deeinemets waren Zaterdag ta melijk gelijkmatig over verschillende groepen verdeeld. Opmerkelijk vvas het betrekkelijk groote aantai de-1 nemers in de oudste groep. Een 62- jarige stadgenoot was de oudste deel nemer. Met succes legde hij dezen middag alle proeven af. Van de gymnastiekvereenigingen was dezen keer alleen „Excelsior" met een afdeelingf vertegenwóordigd) Verder waren er groépen van de U.L.O.-school en de Ambachtsschool, terwijl ook de gemeentepolitie goed vertegenwoordigd was. De commissa ris van politie, de heer H. Hess kwam eens kijken wat zijn mannen pres teerden;. Het eerst gedeelte van het examen werd afgenomen op het O.N.A.-ter rein. Een heerlijk zonnetje en een luchtig .windje maakten hier het ver blijf op' het sportterrein tot een ge noegen. Het was een frisch en fieu- rig gedoe. De organisatie was hier even een voudig als doeltreffend. Elke deelne mer mocht zelf de volgorde van de af te leggen proeven bepalen. Als men dan bij een bepaald onderdeel aan de eischen voldeed, plaatste het be treffende jurylid een aanteekening op de deelnemerskaart. Als een eerste poging mislukte, mocht men het nog twee maal probeeren. Langs de tribune was de baan voor het hardloopen uitgezet. Onophoude lijk klonk hier het startschot. Er werd met drieën tegelijk geloopen. De deel nemers van groep I moesten de 100 m binnen 14 sec. loopen. Inpiaats van hardloopen, kon men ook 100 m hin- dernisloopen zonder tijdsbepaling, waf echter slechts enkele deelnemers kV zen. Hardloopen werd klaarblijkelijk prettiger gevonden. Een eindje verder op het veld exa mineerde de heer Bom het werpen met den grooten bal. De zwaarste eisch was hier 24 m. Inpiaats hiervan kon men ook kogelstooten kiezen. Tegelijkertijd waren andere deelne mers aan het verspringen (3 tot 4.25 m) en aan het hoogspr/ngen (voor groep I 1.25 m). Bovendien moesten de dames hier een evenwichtsoefe ning doen, n.i. het loopen over een evenwichtslat van 7 meter. Op de fiets. De deelnemers, die deze proeven hadden afgelegd, stegen toen op de fiets en nadat hun vertrektijd van het O.N.A.terrein op hun kaart was aan- geteekend, werd gereden naar de Ju- lianasluis, waar een controlepost was gevestigd en' vandaar naar de U.L.O.- school aan den Burgemeester Martens- singel. Deze afstand van 8 km moest in een half uur worden afgelegd. In het gymnastieklokaal van de U.L.O.-school legden de heeren een klim proef af. De -eischen varieerden hier van 5 tot 9 meter. Tenslotte ging het naar het gemeen telijk zwembad aan de Houtmans gracht. Hier moest de zwemproef worden -afgelegd, waarbij meer gelet wérd op het uithoudingsvermogen dan op den afgelegden aisxand. Zonder on derbreking moest een bepaalden tijd gezwommen worden (5 tot 10 minu ten) waarbij de keuze van den slag vrij was. Zooals wel te verwachten w;.s, heb ben .bijna alle .deelnemers de proever; met succes afgelegd. Immers het gaat hier om precies vastgelegde eischen en bij de* voorafgaande training be merkt men wel, of men aan deze eischen kan voldoen. Er weren slechts •enkele deelnemers, die het niet haal den. i, De organisatie van het geheel was prima in orde. Alles verliep zeer vlot, het was een welgeslaagde sportieve middag. PRACHTIGE DAG AAN DE PLASSEN. "Gisteren is een Gewestelijke Broeder, schapsdag van de Remonstr. Geref. Gemeente gehouden. Het begin geleek pp een Stertocht. Van Leiden en Schoonhoven, Oude- Wetering en Gouda. Nieuwkoop, Zwammerdam en Waddinxveen kwa men de deelnemers door het prachtig - Hollardsche zomerland aangefietst, naar het centrum: Boskoop. Gefietst, want terwijl anders de trein, boot- of autobus voor vervoer zorgden, was dit maal het eenige practische vervoer middel het rijwiel. Dit zal dar» ook. wei dc reden geweest zijn, dat, het grootste contingerrt deelnemers uit jongeren bestond. De kerk in Boskoop was bijna te klein" - De Boskoopsche predikant ds, W. F, Zuurdeeg ging voor in den dienst: Het woord naar aanleiding waarvan ge sproken werd, was Joh. 3 30:.,.Hij moet wasser). ik mindsy* warden", het getuigenis,, dat Johannes de Dooper over Christus gaf. Na den dienst werden de fietsen weer te voorschijn gehaald en ge zamenlijk reed men naar Sluipwijk. Het doel van den tocht- was een eiland in de plassen „De Turfschuur", waar het verdere deel van den dag.-werd doorgebracht. Na een korten tooht over het water werd de maaltijd gebruikt, in den schaduw der boomen.' Er volg den gezelschapsspelen, en voor wie iust ha!L was er gelegenheid tot zwemmen) De middag was al een flink eind gevorderd toen de deelnemers zich op een kleine wei verzamelden, waar Nieuwkoopsche jongeren V. Bijbeisch spél speelden: „Naaman de Syriër". De gedachte, die aan dit spel ten grondslag ligt, sloot prachtig aan bij het ge sprokene des morgens. Het spel, dat met toewijding gespeeld werd, werd met groote aandacht gevolgd. Dat het buiten gespeeld werd, gaf aan het ge heel een bijzondere bekoring. Na het spel werd nog een enkel lied gezongen, waarna dsC. B. Heyn van Oude Wete ring den dag, met een enkel woord sloot. Het slotlied: „In U o God, zijn onze harten door eenen Heil'gen Geest vereend", drukte uit, wat allen dien dag hadden beleefd. Opgewekt en voldaan over den prachtigen dag. die begunstigd was door heerlijk zomerweer, werd er teruggevaren en gemeentegewijs ver trokken de deelnemers weer naar de verschillende plaatsen. Deze dag zal allen, die er aan deelnamen, lang in herinnering blijven. ZONNESCHERM WEGGEHAALD. Uit een winkel aan de Karnemelksioot is een zonnescherm ontvreemd. EXTRA-WEDSTRIJD VAN O.N.A. II TEGEN ALPHEN II. Gouda IU versterkt de posite. Ook in de promotiecompetities van de Goudsche rererve-elftailen zijn de be slissingen thans in zicht.-Voor O.N.A. II is het op een beslissingswedstrijd tegen Alphen uitgeloopen. De Alphenaren kwamen door 'n klinkende zege in hun laatsten wedstrijd met de rood-zwarten op gelijken voet, zoodat in een extra ontmoeting uitgemaakt moet worden welk elftal reserve tweede klasser wordt. - 1 Gouda's derde hield uitstekend vol en versterkte met een 20 in Rotter dam op Neptunus IV zijn leidende po- stie.'De resteerende party Gouda III Overmaas III moet nu de beslissing brengen, welke van beide candidaten als .eerste eindigt. G.S.V. besloot het seizoen met een sprekende 61 in den niet meer van belang zijnden promotiewedstrijd tegen DO.SR. De standen zijn: Promotiecompetitie 4e klasse Cromvliet 4 3 0 I 6 10—8 G.S.V. 4 2 1 1 5 15—7 D.O.S.R. 4 0 1 3 1 8—18 Wassenaar 4 4 0 8 19— 9 D.H.L. 4 1 0 3 2 7—11 Haastrecht 4 1 0 3 2 *6—12 Promotieeompetitie reserve 3e klasse. Alphen II 4 3 0 '1 6 22— 5 O.N.A. II 4 3 0 1 6 ,13— 9 B.E.C. II 4 0 0 4 0 '3—24 Gouda UI 5 4 0 1 8 12— 7 Overm. III 3 1 1 7 11— 6 C.V.V. III 1 1 3 3 6—10 Neptun. IV 5 0 2 3 2 5—11 VIER DOELPUNTEN IN EEN KWARTIER. G.S.V. heeft de 'zege v rij gemakkelijk behaald. De Gouwenaars waren vrijwel den geheelen wedstryd de meerderen, ondanks het feit, dat zij vier invallers telden, o.a. voor den keeper en den nucvoor. Zooals bij voorbaat kon worden ver wacht was er van spanning of ehthou- siasme m deze ontmoeting geer, sprake, waardoor het spelbeeld een lusteloos karakter kreeg, mede als gevolg van de groote warmte. Over het algemeen was het spel der Gouwenaars veel beter-dan dat der be. zoekers. Ook deze hadden enkele in vallers, maar brachten er al héél wei mg van terecht. Voorai voor doel was het spel slecht, de kansen die zij kre gen, gingen bijna alle verloren door zeer onzuiver schieten. Daarenboven had G.S.V.'s reserve-keeper Boegheim een goeden dag, hij heeft nog eenige gevaarlijke ballen onschadelijk ge maakt. G.S.V. begon den wedstrijd met ne gen spelers, welk aantal pas r.a ruim tien minuten werd aangevuld. Ook in deze periode was echter van een over wicht van D.O.S.R. geen sprake. Het duurde vrij lang voor GÜ.V.'s doelpunten-machine op gang kwam, want er was reeds een half uur ge speeld voor men voor de eerste maal 't net wist te vinden. Ook vóór dien tijd waren er enkele goede kansen geweest. Eenmaal stond Starreveld alleen voor doel, maar hij wachtte te lang met schieten. Even later volgden twee goe de aanvallen van D.O.S.R.; eenmaal bracht de lat redding en de tweede maal greep Boegman goed in. Toen kreeg A. Lakerveld het leder toegespeeld, hij ging er mee naar voren en gaf den kee per het nakijken (10). 5 min. daarna profiteerde dezelfde speler opnieuw van een hem geboden kans (2—0). K. -de Jong en A. Wemmers namen voor de rust ieder nog een doelpunt voor hun rekening (40). Ook in de tweede speelhelft had G.S. V. het beste van het spel. Een hard schot van den D O.S.R.-linksbuiten werd door Boegheim keqrig gestopt. Aan den anderen kant toste R. de Jong een vinnig schot, dat van de lat terug sprong. Bijna een kwartier na de her vatting maakte A. Lakerveld er met een kalm schot van dichtbij 5—0 van. Hoewel" GSV. nu sterk in de meerder heid was, had de D O S R -aanval on verwacht succes; het was de midden voor die inschoot (5—1), A. LakerveM schorde tien minuten voor het einde zijn vierde doelpunt, waarmede hij den stand op 61 bracht. THUISCLUB WAS STERKER, MAAR GOUDA PRODUCTIEVER In dezen wedstryd werd aangetoond, dat een productieve voorhoede meer waard is dan een veldmeerderheid. Dit laatste had Neptunus. althans in de eerste helft, toen Gouda met heel weinig elan speelde. Maar de gast- heeren hadden van doelpunten maken geen kaas gegeten en in weerwil van hun onophoudelijk attaqueeren, bleef de Goudsche veste ongeschonden, ter wijl de roodwitten wel een kans be nutten. In de tweede helft tapte Gouda uit een heel ander vaatje, toen speelde zij, zooals jflat van een team, dat voor een plaats in een hoogere afdeeling strijdt, verwacht mag worden. Na een periode van overwicht, waarin de voorsprong werd vergroot, ging de strijd verder gelijk op. De thuisclub kreeg opnieuw scoringskansen, doch bleef onmachtig er gebruik van te maken. We! zaten de Rotterdammer» ér zoo op dat van hun tegenstander» groote inspanning werd gevergd, maar hun eigen inspanning werd evenwel niet naar waarde beloond. Gouda had twee invallers; Van 't Heel verving de Keyzer, waardoor Walt hie naar de rechtsbuitenpiaats verhuisd was en v. d. Laan bezette de plaats van de Waal. Honkoop was op de midvoor- plaats weer goed op dreef. Voorts wat ook doelman Signer er uitstekend in. Neptunus neemt al spoedig het spel in handen. Aanval op aanval wordt op de Goudsche veste ondernomen. De rood-witte defensie krijgt het zwaar te verantwoorder. Doelpunten blijven echter uit. De Goudsche at taques zyn belangrijk minder in aan tal: zij worden bovendien met weinig enthousiasme ondernomen en voor namelijk over den rechtervleugel, die steeds weer in den Rotterdamsehen linksback Kramer een onoverkamelijk struikelblok vindt. Als na een half uur de rechterwing toch doorbreekt, loopen Honkoop en dê Rotterdamsche doelman op dós voorgezetten bal toe, een botsing volgt, beiden ntissen, het leer belandt bij Langeraar, die de score opent 01. Hierna wordt van Goudschen kant iets beter gespeeld. Even voor de rust koipt 't doei der gastheeren wederom in gevaar, al» na 'n goeden, door van 't Heel. gelet- den aanval, Waltbie een kans krijgt Diens harde schot wordt echter zeer fraai gestopt. De verbetering in het spel der be zoekers blijkt in de tweede helft nog toegenomen. De thuisclub weert zich evenwel geducht. Als er tien minuten gespeeld is krijgt zij wegens hands een strafschap te nemen Signer keert hat schot verdiersteiyk Vijf minuten later heeff Gouda succes, uit een goed opgezetten aanval trof Honkoop met een hard schot de roos 02 Hierna raakt het spe! verdeeld. Beide ploe gen blijven zich terdege inspannen. De strijd is daardoor levendig en spannend. Gedoe'punt wordt er ech ter niet meer. LAATSTE PLAATS-FUZZLE IN AFDEELING GOUDA OPGELOST. In 2e klasse B beslissingswedstrijd Stolwijk II—Woerden Hl De uitslagen van de Zondag voor de Afdeeling Gouda van den Neder landsehen Voetbalbond gespeelde wed strijden luiden als volgt: le klasse: Halve*competitie ter beslissing laatst* plaats. Gouderak II—DO.N.K. II 1—5 Groeneweg IO.N.A. TV 41 2e klasse B: Stolwyk H—G.S.V. IV 15—1 3e klasse A: D O.N.K. V—Olympia V 2—3 3e klasse C: Gr.-Ammers II-Ammerst. S.V, III 1-4 Eindelijk is, na 21 wedstrijden, de beslissing inzake de bezetting van de (Nadruk verbod»*.) 19) Payne wist het; de moeder van de arme schapen waa bij den ondergang van bet (chip omgekomen. Geen van de beide vrouwen durfde het den kin deren zeggen en 't was hard om den stumper» eten te moeten weigeren. Ou» hadden ze de kinderen maar door den toren laten rondwandelen, in het vriendelijk geloof, dat ze geen ongeluk zouden krijgen en misschien hij een of ander nog een kleinigheid te eten zouden opdoen, omdat ze met "dka allerliefste gezichtjes beweer den, dat het algemeene rantsoen niet •TOM genoeg voor hen was! Payne keek steelsgewija naar de lentaarn, Olsen was nog steeds met *i)u vlaggelijn bezig. Hij ging naar de trap en nam zijn bezchuit en kop f»* mee. Vooruit Elsie, zei hij vriendelijk, •*"bjl hij zijn linkerarm om haar n Mneg. Loop jij maar achter ®e aan, Mimi! Pas op hoor, dat je ■"et valt. ktT moeder slaapt, verzekerde masteend op het volgende par- En het zal nog wel heel j*nt duren voor z» wakker kan wor- Hïj loodst» ze naar de deur van de slaapkamer, waar mevrouw Taylor was. Hij brak de harde beschuit in tweeën en gaf elk van de beide kinde ren een stuk. Hier Mimi! Hou jij het kopje vast en de thee eerlijk samen deelen, hoor! r- Ik lust geen thee, protesteerde Mimi. Als er geen koffie is, wil ik melk hebben. Heb maar een beetje geduld, dan zul je eens zien, wat ik jullie voor lekkers brengt Maar ik zou de thee toch maar opdrinken. Zij is lek ker en warm. En nu naar binnen; allebei! Hij opende de deur half en ze ver dwenen. Hij hoorde mevrouw Taylor, een andere Amerikaansche touriste, zeggen: Heb ik jullie niet gezegd, dat je die twee kleine schatten het beste hun eigen boontjes kon laten doppen? Payne ging weer naar het dienst vertrek terug en vond Olsen bezig de laatste resten van zijn beschuit in een bijna leegen theekop te doopen. De vuurtorenwachter begroette zijn jon gen vriend met een glimlach. Ik denk, begon hij, dat u evenals alle anderen hier, nog nooit in uw leven zoo'n trek hebt gehad! O, dat schikt nogaL Dan bent u een gelukkige kerel. Ik ben anders geen groote eter, maar op het oogenblik zou ik een enormen biefstuk kunnen verorberen I Neen, in dat soort dingen heb ik in den regel meer trek tegen een uur of één, antwoordde Payne glim lachend. Ojsen pikte den laatsten beschuit kruimel van zijn bord en dronk zijn kop leeg tot er geen druppel meer in zat, Toen raadpleegde hij den baro meter. Nog niet veel moois, zei hij som ber. Als de wind maar een beetje wou gaan liggen, of tenminste draaien. Voordat de boot ons kan bereiken, moet het weer al heel erg opknappen, maar we zouden tenminste een boei kunnen binnenhalen, die uitgegooid werd en zoo onzen voorraad wat aan vullen. Staat het er werkelijk zoo slecht voor? vroeg Payne. De beide mannen keken elkaar ern stig aan. Heel slecht, antwoordde Olsen. Payne tuitte de lippen. Hij haalde een koker te voorschijn, waarin nog twee sigaren zaten. Laten we den voorraad eerlijk deelen; een sigaar montert op. Olsen nam het waardevolle ge schenk dankbaar aan en de pittige, geurige sigaar had inderdaad een goede uitwerking op zijn stemming. Gelukkig heb ik een Hinken voor raad tabak, zei 'hij. Dat zal de mannen rustig houden. Tusschen haak jes, hebt u verstand van scheikunde? Ik heb een cursus aan de Yale- Universiteit gevolgd, dat is alles. Kan Colza-olie in voedsel worden omgezett -. Die bevat wel eetbare vetten, was het antwoord, maar voor zoo ver ik weet, is, behalve bepaalde che micaliën voor de omzetting ook nog oververhitte stoom van ongeveer 600 graden Fahrenheit poodig en dien zullen we hier wel niet kunnen krij gent Olsen maakte een wanhopig gebaar en juist op dat oogenblik kwam Dag- mar binnen. Vader, zei ze, heeft meneer Payne u niet gezegd, dat u moet gaan slapen? U moet nu allebei slapen, minstens tot een uur of elf. Meneer Cronstedt stuurt een man naar boven om de wacht te houden. Hij zal u niet storen. Hij brengt ook wat dekens en kussens mee, die u op den vloer kunt neerleggen. Ik heb ze speciaal voor u bij elkaar gescharreld! Rusten? Op dit uur van den dag? antwoordde Axel Olsen. Onmoge lijk! Het is niet onmogelijk, dat weet u zelf ook wel. De „IJgdrasil" komt niet eerder terug dan met hoog water. U moet gaan rusten anders houdt u het niet voL Ze liep bedrijvig door het vertrek heen en weer, als een toegewijde huis vrouw, aan wier zorgenden blik niets ontgaat. Op een gegeven moment vroeg ze verwonderd: Meneer Payne, waar is uw thee kop? Dien heb ik... al naar beneden gebracht, legde hij uit. Er was iets in de heele manier, waarop Payne zich gedroeg, dat haar onmiddellijk bij intuitie deed voelen, dat er iets „niet in dén haak" was. Waar beneden? vroeg ze. In elk geval niet in de keuken. Daar ben ik niet vandaan geweest sedert u uw ontbijt en dat van vader op een blad hebt meegenomen. Ik heb alleen ontbeten, bracht Axel Olsen in het midden. Meneer Payne had dat al eerder gedaan! Maar dat heeft hij niet, hield Dagmar vol. Ik wil, dat hij... Zij hield opeens op. Deze imperti nente Amerikaan had zich de vrijheid gepermitteerd haar een knipoogje te geven, een signaal, dat moest bete*- kenen: Maak je niet bezorgd over mijt U hebt uw thee en bischuit aan iemand weggegeven, viel ze opeens uit. Wie was het? Zegt u het alstu blieft! Wel, zei hij op een toon, die weinig leek op zijn gedecideerde ma nier van spreken van gewoonlijk: Ik had... niet zoo bijzonder veel honger... en toen kwam ik die arme stumpers van kleine meisjes tegen, die om een extra'tje liepen te schooie ren... En ik dacht bij... mezelf... het hindert niemand... als... Vader, zei Dagmar verontwaar digd, hij heeft geen kruimel etao gehad. Dan neem je hem mee naar be néden en geeft hem wat, zei Olsen. moet mijn conveisatie overigens heel interessant hebben gevonden. terwijl ik atl Maar nu alle gekheid daargelaten, meneer Payne; u zult me een genoegen doen door in uw goedhartigheid geen verdere inbreuk meer te maken op de regels. We staan of vallen met elkaar- één wet voor allen! Payne, met het gevoel van een be trapten misdadiger, legde Dagmar uit, waar zij den leegen theekop sou kun nen vinden. Ik zal in het vervolg een wakend oog op u houden, zei ze, (eprijl ze naar beneden liepen. v Gaat uw gang, zei hij opgewekt, dat is alles wat ik begeert HOOFDSTUK 11 JU *- ;%$-•_ t' Mevrouw Vans RU rt krijgt een baodsehap De kwellingen en ontberingen, dia bi deze uren als bijen om den vuur toren op de rots zwermden, waren veel en velerlei. Vochtige kleeren, ge brek aan voedsel, bedompte atmos feer in de kleine ruimten en tegelijker tijd koude tocht, zoodra er een deur openging, een toenemend getal zieken zonder de mogelijkheid om him lj- neeskundige hulp of geneesmiddelen te verschaffen en het groeiend beaeL dat de verlossing uit si deze.e eer een kwestie van dagen dan van uren was, (Wordt psnmigdj

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3