DEBONNENLIJST WIE VOERT HETOPPERBEVEL OVER DE SOVJET-LEGERS? BUITENLUI GELD EN GOEDEREN RECHTSZAKEN EERSTE BL4D WOENSDAG 9 JULI 1941 DE STRIJD TEGEN ENGELAND. De Engelsche aanvallen op Duitschland zijn ^peldeprikken" Velen achten zich geroepen - maar wie is de uitverkorene?. Een chef van den generalen staf, wiens publicatie werd afgekeurd De Japansche scheep vaart. De nieuwe Fransche grondwet. Haifa aangevallen. BINNENLAND Luchtaanvallen op one land.I De boterdiefstal te Amsterdam. Verdrinkingsgevallen. NederlancUchen Middenstandsbond. DISTRIBUTIE VAN VLEESCH. Bon 25 aangewezen. De Dienst aui Deutschland verklaart, dal de oorlog tegen Groot- Brittannië onafhankelijk van de ge beurtenissen op het Oostelijk ooriogs- tooneel wordt voortgezet en dat vooral de strijd van de Duitsche strijdkrach ten ter zee en in de lucht tegen de Britsche ravitailleeringswegeii niet is verzwakt. Het artikel vervolgt, dat het Engel- sche publick zich blijkbaar de reactie van den oorlog van Duitschland tegen de radenrepubliek op de oorlogs situatie ui het Westen anders heeft voorgesteld, daar de ontevreden stem men in de Engelsche pers. die grooter activiteit van de Britsche oorlogvoering eischen, steeds talrijker worden. Onder den indruk van de hierin lot uitdrukking gekomen ^ontstemming heeft het Britsche luchtwapen den laats ten tijd levendiger bedrijvigheid aan den dag gelegd ten einde door aan vallen overdag op de Duitsche stel lingen aar. de Kanaalkust en door nachtelqke aanvallen op steden in West-Duitsrh.and en m het Noord- west-Duilsche kustgebied de openbare meening in het eigen land gerust te stellen en voorts ook den nieuwen Sow jet-bondgenoot het bewijs te leve ren, dat de gegeven belofte omtrent hulp inderdaad ook ingelost zal wor den. In dit verband spreekt men te Londen van de schepping van een oor log op twee fronten en zelfs var een Brilsch ontiastingsoffensief ten gunste van den nieuwen geallieerde in het Oosten. Over de uitwerking van de Britsche luchtacties aan het front in West- Europa kan overigens volgens Duit sche opvatting geen twijfel bestaan. Men is er te Berlijn althans van over tuigd, dat zij ]ua resultaat het bestek der voorn.gaande acties van het Brit sche luchtwapen in den Duitsch-Brit- schen luchtoorlog geenszins te hoven gaan zoodat de Duitsche weerbaar heid daardoor practisch, militair en economisch onaangetast blijft. De poging var het Britsche lucht wapen tot aanvallen op de Fransche kuststreek is in den regel zonder suc ces gebleven en geëindigd met zware verliezen voor den aanvaller. Een mili tair doel kon niet bereikt worden, naar in we.ingelichte kringen te Ber lijn wordt opgemerkt. Maar ook de nachtelijke Britsche aanvallen op West- en Noord-West-Duitschland ver oorzaken weliswaar altoos weer be treurenswaardige verliezen onder de burgerbevolking, doch over het alge meen militaire schade noch eenigerlei noemenswaardige economische storin gen. De werkzaamheid in industrie en handwerk in de Duitsche gebieden der Britsche nachtelijke aanvallen wordt daardoor in het geheel niet beïnvloed. Te Berlijn kan men derhalve van deze ondernemingen niet /eggen, dat zjj militair werkelijk zin hebben, hoe zeer de Lbndensche propaganda ter wille van de gewenschte uitwerking naar binnen en naar buiten ook haar best doet daaraan een militair en strategisch accent te verleenen. Zij worden derhalve in militaire kringen als spelt,eprikken" aangeduid, waar aan men dan toevoegt, dat overigens de Duitsche oorlogvoering het tijdstip zal bepalen, waarop de Engelschen weer tot het juiste begrip van moderne oorlogvoering in de lucht zullen wor den gebracht. Britten verliezen 16 vlieg tuigen. In luchtgevechten aan de Kanaal- kust werden, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, gistermiddag elf jagers van het type Spitfire neer geschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist Nadat het aantal toestellen, dat in den nacht op Dinsdag is neerge schoten. gestegen is tot vijftien, heef» het Britsche luchtwapen sinds mid dernacht bij aanvalspogingen op Duitsch gebied en de kust van het be zette gebied in totaal 26 vliegtuigen verloren. De beschadigingen aan het slagschip Rodney. In verband met de zware beschadi gingen, die het Britsche slagschip Rodney in den strijd met de Bismarck heeft opgeloopen, wordt nog gemeld, dat de twee voorste zware torens ver nield zijn. Bovendien bedraagt het aantal dooden thans definitief 208 cn dat van de gewonden 300. Levensuiiddelenpositie en oor- tagsproducUe bedreigd. De Engelsche minister voor Binnen- landsche Veiligheid, Morrison, heeft in een door het tijdschrift Liberty ge publiceerd interview verklaard, dat de in Engeland door de Duitsche lucht aanvallen aangerichte schade niet minder ernstig is dan de schade, die Engeland lijdt in den slag op den AUantischen Oceaan. In beide geval len, zoo zeide Morrison, wordt zoowel de le.vensmiddelenvoorziening als de oorlogsproductie bedreigd. In antwoord op den klacht, dat Lon- densche kleinhandelaren 7 shilling voor een pond frambozen vragen heeft de Engelsche minister voor de voeding. Woolton, verklaard zoo meldt Associated Press uit Londen „Wij strijden voor ons naakte be staan. Ik heb geen tijd- mij te be moeien met de dwaasheid van per sonen, die zulke prijzen vragen, noch met de domheid van degenen, die ze betalen*. Waarsehnwtag aaa in het buitenland levende Engel- De Britsche regeering heeft naar Associated Pres» uit Londen meldt, MJ monde van den onderstaatssecre taris in het ministerie van Binnen- landsche Zaken een waarschuwing Sencht tot de in het buitenland (Van anaen V.r3.-correspondent) Stockholni, Juii 1941 Men herinnert zich juist in deze dagen met welk een verbitterde woede de z.g. „zuivering" onder de hooge en hoogste legerautoriteiten in de Sovjet-Unie ter hand werd geno men. Hoewel het schijnt, dat de beulen van de Gepeoe in den laatsten tijd zich een zekere verademing hebben gegund, dan wel dat zij meer in het verborgen werken, hebben de Sovjets toch nooit een stabiliseerpig der verhoudingen kunnen bereiken. Menigmaal is de vraag gesteld, wie eigenlijk aan het hoofd van het leger der Sovjet-Unie staat na de executie van generaal Toe- tsjasjefski. Men weet, dat een militaire commissie van twaalf hooggeplaatste generaals den commissaris van Oorlog ter zijde staat en de voornaamste mili taire beslissingen neemt. Men weet. dat ingrijpende militaire hervormingen ztin ingevoerd, dat de discipline stren ger is geworden, dat de groetplicht in eere is hersteld en dat de generaals weder gouden tressen en sterren dra gen. Dit zijn echter slechts uiterlijkhe den, die ons niets te zeggen hebbed over de paraatheid van het bolsjewistische' leger, waarover men in Moskou zooveel ophef maakt. De veldtocht in Finland is ten slotte met succes bekroond, niet door de bolsjewistische oorlogvoering, welke do Finsche overtrof, doch door de overweldigende overmacht. Een legeraanvoerder, die de vuurproef nog niet heeft doorstaan. Chef van den generalen staf van het leger der Sovjet-Unie is Sjaposjnikof. een man, van wien men in het buiten land weinig afweet. Sjaposjnikof is een van de weinige officieren, van het oude Tsaristische leger, die door de bolsjewieken niet naar de andere we reld is geholpen. Hij heeft de Academie van den generalen staf in St. Peters burg afgeloopen en werd gedurende den wereldoorlog als stafofficier bq een infanterie-divisie ingedeeld. Hij had echter nooit gelegenheid, zich door iets bijzonders te onderscheiden. Daar hij onmiddellijk bij het begin van de roode revolutie met vaandel en trom overliep naar- het kamp van de bolsjewieken en door zijn ijver het vertrouwen van Lenin en van Stalin wist te winnen, werd hij eerst bevorderd tot comman- deerend generaal van het jnilitaire district van de Wolga en later tot be velhebber van de bolsjewistische mili taire academie. Nu begon Sjaposjnikof zich een soort van Russische „Moltke" te voelen en schreef een werkje, dat de basis van de bolsjewistische oorlogskunst moest vermen: „De generale staf is het brein van het Roode Leger". Dit werkje werd echter afgekeurd als zijnde onvoldoende en niet opgenomen in het leerplan van de Academie. Als bevelhebber van het militaire district St. Petersburg ver stond hjj de kunst, zich zeer geschikt op den achtergrond te houden, zoodat zjjn naam niet werd genoemd bij de vele militaire pfocessen en het wan trouwen van Stalin niet werd opge wekt Zijn prestaties als chef van den generalen staf zijn nooit ernstig op de proef gesteld. Van slotenaker tot talk. De naam van maarschalk Worosjilof is bekend; over het algemeen weet men echter niet veel van zijn militaire carrière. Van beroep is hij oorspronke lijk slotemaker; hij heeft slechts een volksschool met twee klassen bezocht. Bij het uitbreken van den wereldoorlog werd hij als vakarbeider te werk ge steld bij een kanor.nenfabriek en vrij gesteld van den dienst bij het leger. Hij ontpopte zich spoedig als aanhanger van de revolutionnaire groepen en on derscheidde zich ais bolsjewistisch agitator, ld 1918 werd hij gekozen als commissaris voor de Oekraine. In 1919 nam hij aan de zijde van den later tot „maarschalk" bevorderden Boedenoeyj deel aan den veldtocht tegen Polen, die op den terugtocht uit Warschau uitliep en eindigde met den vrede' van Riga. -Worosjilofs militaire be kwaamheden werden zoo hoog aange slagen, dat men hem benoemde tot „Volkscommissaris voor de landsverde diging". In deze hoedanigheid kwam hij in nauw contact met Stalin, dien hij steeds krachtig steunde en wiens ver trouwen hij bezit. Zijn nauwste medewerker is maar schalk Jegorof, die tijdens het tsaris tische regime gedurende korten tijd de officierspauietten heeft gedragen. Toen na den oorlog tusschen Rusland en Japan de eerste revolutionnairë woeiingen uitbraken, toonde Jegorof zoo openlijk zijn sympathiën voor de opstandelingen, dat hij gedwongen werd zijn regiment te verlaten en in de reserve werd geplaatst In 19^17 werd hij voor den krijgsraad gedaagd en alleen gered door de Kerensky- revolutie. Hij voegde zich nu openlijk bij de bolsjewieken en sloot nauwe vriendschap met Stalin, die later be loond werd met een hooge militaire waardigheid en den maarschalksstaf. Meer revolutionnair dan militair. Verder zijn er nog heele rijen gene raals en maarschalken, van wie maar schalk Timosjenko het meeste op den voorgrond treedt. Al deze „maarschal ken" en „generaals" bezitten meer ver diensten ais revolutionnair dan als mi litair. zooals b.v. de hierboven ge noemde maarschalk Boedenoeyj. De laatste jaren is er ongetwijfeld veel veranderd in de Sovjetlegers; men heeft hun ook een „nationalen geest" trachten in te prenten. Doch o£ zich onder de bosjewistische aanvoerders ook werkelijke leiders bevinden, zal nu moeten blijken. wonende Engelschen. Hij waarschuw de er tegen de propaganda van.de spil steun te verleenen door de radio. In deze waarschuwing begreep hij ook „beroemde schrijvers", waarbij hij er op wees, dat de Britsche regeering alle buitenlandsche radiozendingen beluis tert om de Engelschen, die den vijand helpen, later te kunnen bestraffen. De in Londen aangerichte schade. De Worlds Press News, die wekelijks in Londen verschijnt pu bliceert een samenvatting van de door bomrpen in de Londensche kranten wijk aangerichte schade. In Bouve- riestreet is het oude gebouw van de Daily News volkomen uitgebrand. Ook het oude gebouw van de News Chro nicle is vernietigd. De News Chronicle trok daarop naar Commercial Wharf, maar ook dit gebouw werd getroffen. De drukkerij van de Daily Herald in Seacole Lane is eveneens volkomen vernietigd. De krantenverkoopbedrijven van Dunscombes en Surridge Dawson zijn verwoest. Het bovendeel van Shoe Lame in het gebouw van de Worn mg Advertise-r en van de Leader, bene vens andere kleine persondernemin gen is geheel vernield. In Fleetstreet zelf is de Geographia uitgebrand. De nieuwsagentschappen International News, United Press en Associated Press zijn geheel verhuisd naar het ministerie voor de Iniichtigen, evenals de correspondenten van eenige dag bladen. Een tijdlang is ook de dienst van de British Press Association voor de provinciale bladen in gevaar ge weest CONCENTRATIE VAN SCHEPEN IN STILLEN OCEAAN. Volgens bevoegde JRoans^he krin gen zjjn de Japansche scftepeh, dje zich in de overzeesche wateren wëvinden, teruggeroepen om in den Stillen Oceaan geconcentreerd te worden. Dit is, aldus zegt men, een economische maatregel, die' noodig is geworden, doordat ook Japan riet over voldoende scheepsruimte beschikt. De scheep vaart op de Westkust van de Vereenig. de Staten en op Voor-Indië wordt ge handhaafd. FRANKRUK ZAL AAN ZUN - TOEKOMST GELOOVEN De grondwetscommissie van den Franschen staatsraad is gisteren te Vichy voor haar eerste vergadering bijeengekomen om overleg te plegen over de grondtrekken der toekomstige grondwet van den Franschen staat. Maarschalk Pétain opende de bijeen komst met 'n vrij uitvoerige toespraak, waarin hij de voornaamste grondbe ginselen van de toekomstige grondwet uiteen zette: L Reorganisatie en opbouw van de sociale elementen, die de natie vormen; 2. Vorming en definieering van een nieuwe politieke kern, die radicaal moet verschillen van degene, die de teugeilooze exv onverantwoordelijke motor van de voormalige grondwet was 3. Bewerkstelliging, dat Frankrijk aan zijn toekomst gelooft. De maarschalk verdiepte zich daarop ih bijzondere problemen en verklaarde, dat de staat, die uit 4e nationale revo lutie is ontstaan, autoritair en hiërar chiek moet zijn. HITLER VERLEENT ONDER SCHEIDINGEN. De Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend aan luitenant-generaal Marcks, commandant van een lichte divisie, kolonel Utz, commandant van een regiment bergjagërs, konolel Kraukau, commandant van een regiment berg. jagers, en aan luitenant-kolonel Wit- temann, commandant van een regi ment bergartillerie. NIEUWE ENGELSCHE OVERVAL OP DEENSCHE VISSCHERS. Uit Esbjerg komen berichten over nieuwe Engelsche overvallen op Deense he vissc^ers. Volgens deze be richten hebben onlangs wederom acht Engelsche vliegers eenige kotters aan gevallen, die op de Noordzee lagen te visschen. De bommen, die zij neer wierpen, misten haar doel. Daaren tegen werden enkele der booten door mitrailleurkogels beschadigd. De be manning varf alle kotters bleef onge deerd. I BENZINEDEPOTS GETROEFEN De Britsche oorlogs- en ravitaillee- ringshaven Haifa is in den nacht op Dinsdag door Duitsche gevechtsvlieg tuigen met groot succes aangevallen. Zwaar werden „de benzineopslagplaat sen en -raffinaderijen getroffen. Een reeks branden ontstond, ook in de pak huizen en administratiegebouwen van de haven en in de uitgestrekte spoor weginstallaties. Een bom trof een schip aan de kade en deed het in brand vliegen. DE COMMUNISTISCHE TERREUR ORGANISATIE IN ZWEDEN. Naar aanleiding van de onthullingen over een communistische sabotage- organisatie, die o.a. in Denemarken werkzaam was, maken de Zweedsche politieautoriteiten volgens TT be.kend: De betrokken organisatie had ook in Zweden vertakkingen. Doen en laten Werd sedert geruimen tijd door de Zweedsche politie gevolgd. Het optre den op 4 Juni J.l tegen zekere com munisten en met communisten sympa- thiseerende lieden in Zweden had ten doel misdaden te onthullen, die de organisatie te Zweden had gepleegd, althans volgens de bestaande verden king. Van de destijds gearresteerde personen bevinden er zich nog altijd acht in heehtenis. Het onderzoek naar hun optreden wordt nog voortgezet. Nadere inlichtingen k unnen op het oogenblik nog niet worden verstrekt, daar het oderzoek hierdoor belem merd zou kunnen worden. GEVECHTEN IN WAZIRISTAN. Naar Associated Press uit Simla meldt zijn in Waziristan bij gevechten tusschen opstandelingen en Indische troepen 30 opstandelingen en twee solr daten gedood. De opstandelingen staan onder leiding van den bekenden faWr van Ipi, die volgens het genoemde agentschap ook heeft opgeroepen tot het verrichten van sabotage. TWAALF PERSONEN GEWOND. Talrijke Engelsche vliegtuigen, die boven Nederlandsch gebied hebben ge vlogen, hebben brand- en explosie- bommen, en vooral brandplaatjes om laag geworpen. In een stad in Limburg werd een 'huis vernield en de electri- sche centrale licht beschadigd, zonder dat evenwel de stroomlevering onder broken werd. Een reeks van boseh- en heidebran den kon in de kiem gesmoord worden Een aantal woonhuizen kreeg glas schade. Bij aanvallen op boerderijen werd in vele gevallen de veestapel getroffen. In totaal zijn 12 personen gewond, waaronder drie Nederlandsche po litiemannen en een Nederlandssche brandweerman, die zich in de uitoefe ning van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een bom was ingeslagen. VIER ARRESTATIES. De diefstal van 40 pakjes boter van een bakfiets, gestald in een sous-ter- ram aan de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam, is reeds spoedig opge helderd. De melkhandelaar, wien deze boter toebehoorde en die Maandagochtend den diefstal ontdekt had, kwam er ai spoedig achter, dat zijn bovenburen j.l. Zondag 's morgens met veel gestom mel een kinderwagen naar beneden hadden gedragen, welke, naar het scheen, een zwaarderen inhoud torste, dan in het algemeen gebruikelijk is. Dit gevoegd bij de omstandigheid, dat de melkhandelaar reeds eerder pakjes boter uit het afgesloten sousterrain had vermist, terwijl er mmhner eenig spoor van braak'te bespeuren was, maakte het wantrouwen in hem wakker. Hij steldé'de politie hiervan op de hoogte en deze achtte voldoende redenen aan wezig, om bij de bovenburen een kijkje te nemen. Het- bleek, dat het wantrouwen ge grond was en de buren inderdaad bij herhaling boter gestolen hadden. De man en de vrouw werden beiden ge arresteerd. Tevens werden een café houder en diens echtgenoote, wonende aan den Haarlemmerdijk, aangehouden, die verdacht worden van heling van de gestolen boter. Nog 29 pakjes boter werden door de politie achterhaald. ZWEMMER IN DE LEK VERDRONKEN. Bij het zwemmen in de Lek is gis termiddag de 23-jarige A. Wammes, wonende aan den Rijksstraatweg te Culemborg, verdronken. Spoedig na het ongeval kon het lijk worden ge borgen. Dit is binnen veertien dagen reeds het tweede slachtoffer, dat hier bij het gevaarlijke zwemmen tusschen de kribben te betreuren is. Twee kinderen verdronken. Gisteren zijn twee kinderen uit het gezin van Amersfoort, wonende in IJmuiden-Oost, een meisje van 4 jaar en een jongetje van 3 jaar, door on bekende oorzaak nabij de Velserbrug in het Noordzeekanaal geraakt. Een voorbijganger zag de kinderen dicht bij den wal in 't water liggen. Nadat hij hen op het droge had ge bracht, werd nog getracht de levens geesten op te wekken, doch beide kin deren bleken reeds te zjjn overleden. Ia ice aard utara Da zevenjarige jongen J. ven der Voort, te Katwijk aan Zee, ia gister middag bij het baden in aee verdron ken. Het lijkje ia gisteravond op het strand gevonden. Nog een slachtoffer. Gisteravond is in het Twenthekanaal onder Eefde de 21-jarige S. uit Zut- phen bij het zwemmen verdronken. BONDSVERGADERING TE UTRECHT Dinsdag hield de K.N.M.B. een druk bezochte algen,eene jaarverga dering te Utrecht. De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, ving aan met herdenking van hen, die in dienst van het vaderland zijn gevallen. De heer Jos ten Berg, voorzitter van de UtrecHtsche Handelsvereeni- ging, heette de vergadering welkom in Utrecht. De bondsvoorzitter hield vervol gens zijn openingsrede en memoreer de, dat de middenstandsorganisaties, ook plaatselijk, na den 15en Mei on middellijk de hand aan de ploeg heb ben geslagen. Spr. dankte voor het vertrouwen door de organisaties en leden in de leiding gesneld en hij deed een beroep op de middenstanders in eenheid medewerking te verleenen en niet ter zijde te blijven staan. Notulen en jaarverslag 1940 wer den goed gekeurd. De bondssecretaris, de heer D. Swagerman deed mededeelingen over de werkzaamheden van den bond over het eerste half jaar 1941, waarin o a. werden aangevoerd de prijszet ting en prijsbeheersching, de winkel* sluiting en het spaarzegelstelsel. Het financieel vetslag en de be grooting 1941 werden goedgekeurd. In de middagvergadering sprak de secretaris, de heer Swagerman, over „De voorbereiding van de komende organisatie van het bedrijfsleven". Dr W L. Groeneveld Meijer, ad ministrateur van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, chef van de afdeeiing middenstand van dat departement, sprak vervol gens de vergadering toe en brak ben lans voor het middenstandsmuseum, hetwelk het economisch instituut van den middenstand reeds eenige jaren aan het inrichten is. Na een uitvoerige rondvraag volgde sluiting. VRAGEN NOPENS VERTEGEN WOORDIGERS DER ONTBONDEN PARTIJEN. Io de gistermorgen gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Zeeland kreeg de heer Dekker (N.S.B.) gelegenheid tot het stellen van een tweetal vragen. De heer Dekker vroeg ten eerste, waarom men thans voort gaat met den aanleg van een weg nabij Sluis, waarbij twee tot drie hectaren grond, die beplant zijn met tarwe en gerst, worden omgewoeld, vóór deze producten zijn geoogst, waardoor zij dus voor de volksvoeding verloren gaan. Spreker zag daarin een sabotage van den productieslag en noemde het misdadig Terwijl duizenden Nederlan ders in het Oosten strijden voor de vrijheid van het vaderland, vernietigt men hier de producten voor de volks voeding. De tweede vraag was, waarom de leden der Provinciale Staten, die toch allen vertegenwoordigers zjjn van bepaalde politieke partijen thans allen opkomen, terwijl de partijen zijn ont bonden. Zij zijn niet gekozen, omdat zij zoo bijzonder knap zijn. maar omdat de kiesvereenigingen hem candidaat stelden. Het zou, volgens spreker, ver helderend weken, als de leden nu eens verklaarden voor welke politieke rich ting zij in de toekomst zitting meenen te hebben. De voorzitter zegde, wat het eerste betreft, een ander onderzoek toe; wat de tweede vraag betreft, liet hü de beantwoording over aan de fracties. Geen der leden is op de vragen van den heer Dekker ingegaan. TER BESCHIKKINGSTELLING WEEGWERKTUIGEN. De Nederlandsche Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, waarbij aan de burgemeesters en de daartoe schriftelijk gemachtigde per sonen, machtiging wordt verleend om gedurende het tijdvak van 9 tot 31 Juli 1941 ter beschikkingstelling in gebruik aan de gemeente te vorderen van weeewerktuigen, teneinde deze te ge bruiken bij de inlevering van metalen. Degene, die een oproeping ontvangt is, gehouden dit weegwerktuig voor 11 JuU ter beschikking te stellen. VERKORTE BALANS VAN BE NEDERL. BANK N.V. Voornaamste cijfer*: Binnenl wissels Papier op het buiten'and Beleeningen Waarvan aan Ned Indië Voorschotten gan het- rijk Munt- en materiaal goud Munt, zilv en*. Totaal munt en materiaal Bankbiljetten in omloop Bankassignatiën in omloop Bek ert saldo's van het rijk Rek ert saldo's van anderen Totaal rek ert. saldo's Beschikbaar metaalsaldo Schatkistpapier b/d bank 7 Juli 91 57®. 100 340.1C6.064 175.467 CM 022 590 432 14 164.765 031 755 196 .662 505.366 14.145 577.767 169 605 663 176 163.644 296 *62 146 85.960 J66 94 57^ 100 307 761364 1^676352 ftTJTMM 002 582 916 14 463 639 1637 036 566 J £66-375.440 M >60 061 11 950 101 154346.133 166 TM 235 299118 625 DAGELUBSCH INDEXCIJFER. Medegedeeld door't CertrBur v. d Stat) Koersen van aandeelen op S Juli* 16 35. Omzet van aandeelen op 4 Juli; 2305. BAARLEMSCta RECHTBANK ZWARE STRAFFEN VOOR INBREKERS. Veertien degen geleden stonden voor de Haarlemsche rechtbank tereeht de Utrechtenaren P. C. van O. en L. de B., die sedert Mei 1940 in alle deelen van het land hadden ingebroken. In tetaal hadden zij zich samen aan hon. derd vier en twintig inbraken schuld.g gemaakt en bovendien waren zij nog a&onderlitk op ped geweest, waarbij de acht en twintig jarige van O. twee en twintig en de zeven en twintig jari ge de B. vijf en twintg inbraken pleegde. In Velsen zijn zjj tenslotte tégen de lamp geloopen. Den verdachten waren twee inbra ken in de gemeente Velsen ten laste gelegd. In overleg met zijn ambtge- nooten in andere arrondissementen had de officier van Justitie beiden alleen voor de Haarlemsche rechtbank gedag vaard, doch bij het bepalen van den eisch had hij rekening gehouden met de geheele reeks diefstallen, welke het tweetal had gepleegd. Tegen beiden eischte hij een gevangenisstraf van zes jaar. Gistermiddag deed de rechtbank uit spraak. Zij veroordeelde van O. tot vijf jaar en de B. tot drie jaar get cr.genis. straf. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visseherij maakt bekend, dat de volgende bonnen van de nieuw uitgereikte vieeschkaar. ten zijn aangewezen ,voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: Bon „25 vleeseh" 10 Juli t.tn. 17 JuU, per twee bonnen 100 gram vleeseh (been inbegrepen) of één rantsoen vleeseh waren. Bon „25 vleesehwaren": 10 Juli t.m. 17 Juli, per twee bonnen één rantsoen vleesehwaren. Een rantsoen vleesehwaren bedraagt; 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram leverafti- kelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram bloedworst, 100 gram verduur zaamde gans of kalkoen, heen inbegre pen of 150 gram verduurzaamde kip of eend, been inbegrepen. AARDAPPELEN. A 25 (reserve); t/m. 13 Juli, 2 k.g. BLOEM. BL 9; t/m 13 Juli, 50 gr. brood of rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. BOTER-MARGARINE. Be. 22 en 23; t/m. 16 Juli; 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductfë). BROOD-GEBAK. Br. 25; t/m. 13 Juli, één rants'oen. EIEREN. 25; t/m. 13 Juli, één ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN ENZ. 44; t/m. 10 Augustus, V4 pond. KAAS. 68 en 71; t/m. 13 Juli, 69 en 79, t/m. 27 Juli, 1 ons. KOFF1E-THEÉ. 46; t/m. 20 Juli p. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden, letter M en N. Ben No. 93 K.F. 31 Juli Verwarming, 91, 92, 93, haarden en kachels J. 91 t/m *4 haarden en kachels K, 91 t/m 11 „centrale ver. warming", één eenheid vaste brand stoffen. 95, 99, 97, „haarden en kachels" J, 95 t/m 99 „haarden en kachels" K, een eenheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONI-VERMICELLI ENZ. 54; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA ENZ. 55; t/m. 10 Angustus, 1 ons. MELK. Me. 24; t/m. 13 Juli 114 .liter. PEULVRUCHTEN. Niet aangewezen/ PETROLRUM. Per. II; t/m. 10 Aug, voor keuken 2 L RIJST. 43; t/m. 13 Juli pond. SCHEERZEEP. K (textiel); t/m. 31 Aug. 1 rantsoen. SUIKER. 191; t/m. 3 Augustus, 1 k.g. VLEESCH. VI. 25; t/m. 17 Juli ranstoen vleesch/vleeschwaren. Vleesehwaren VI. 25; t/m. 17 Juli, ik rantsoen of (verduurzaamd gevolgte). ZEEP. i 39; t/m. 3 Augustui, 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappeleen; Me.-melk; BL-bloem;'. Bo.-boter; Br.-brood; Per.-periode; VL- vleesch. Geen toevoeging is Alg. Bon kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2