ZOET ROGGEBROODu«r«r SPORT PLAATSELIJK NIEUWS De Vuurtorenwachter TWEEDE BLAD ZATERDAG 12 JULI 1941 ONZ£ BIOSCOPEN. $e&ouwburg Bioscoop. Reünie Bioscoop. Thalia Theater. Politierechter te Rotterdam. Uw bakker levert het V. OfilJf. I lH HUt VL UN HAAG - ftOTTKRDAM Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Gewichtige dag voor de kampioenen. Juniorencompetitie «topgezet. Om hel persoonlijk kampioenschap van Gouda. Propaganda-avond Ned. Biljartbond. Alphen a.d. Rijn. Bodegraven. Gouderak. f'JSUlLLETOtf mooie GEVAARLIJKE VROUWEN. Dt omlijsting van de handeling in da inhaanacha flhn „Gevaarlyke vrou wen" in da Schouwburg Bioacoop wordt gevormd door 'n reeka aportieve ■•beurtenissen an hoewel daarbij het hekren da voornaamate plaat» inneemt, begroet men in deze warme dagen /bet vreugde de koelte, die er uitgaat van da derma duiken in het friaeche water en eofc van de winteraport-opnamen in de hoogopgeetapelde an eeuw gaat aan aan. gen am e verfriaaching uit. Het acenarit u even gebruind ala de lieden, die lang in de zon loopen en ia ondank* den ver vaarlijken titel ia er in het verhaal ala geheel juiat zoo weinig opwinding om bet niet al te warm te krijgen Overigen* geven de fikache bokspar- tütjeja «panning genoeg. De film geeft er een uitgebreide reportage van en men ziet hoe de jonge opkomende iter tweemaal een knock-out-zege boekt. Dat brengt hem roem en vereering van vrouwelijke kant en hierin zit het ge vaar, waarop de titel doelt. Tot dus ver ia de geapierde jongeman geheel in zijn aport opgegaan onder de bezie lende leiding van zijn vader, die vroe ger zijn sporen in den ring verdiend beeft. Het ia een harde training met ontzegging van allerlei genoegens, en op den duur ia de veelbelovende bokser er niet tegen opgewassen. Hij gaat naar een feestje, een vrouw palmt hem in en vergeef» wacht de vader in het oefenlokaal. Ten slotte is dat allea niet aoo slim, maar een bokser, die wat be reiken wil, kan nu eenmaal geen rus tig leventje van gezellige partijtjes lei den en het gevolg is, dat er van boksen niets meer komt Maar tenslotte Wijkt, het met het verblijf in de uitgaande kringen ook: niet alles te zijn en'dan kan de vader zijn armen wijd openen om den teruggekeerden zoon te be groeten en samen boksen ze als voor heen monter hun partijtje: de liefde voor de sport heeft het gewonnen en ook toegenegen harten'blijken gelijk afgestemd. Erpftoo Spalla is de toegewijde va der, Hugusto»Lanza de succesvolle bok ser en de overige voornaamste rollen zijn in handen van Evi Maltagliati. Clara Calamai en Mariella Lotti. Eeni- ge bijfiguren worden voorts uitstekend getypeerd. In het voorprogramma gaan désbeide journaals en een spannende twee-ac ker in het politiegervre „Valsch beschul digd'. „MEISJES VAN ZEVENTIEN". Het moet op den voorgrond worden gesteld, dat „Meisjes van zeventien" een uitzonderlijk aantrekkelijke film ia, die alle kwaliteiten van de goede speelfilm in zich vereenigt. Bovendien wordt zij prachtig gespeeld door een aantal artisten, die allen groote bekend heid genieten en hun reputatie in deze rolprent opnieuw bevestigen. Karl Ludwig Diehl is de mannelijke hoofd-, figuur, terwijl Jutta Freybe zijn tegen speelster is. Dorothea Wieck fungeert als „Dritte im Bunde" en speelt in dit verhaal een zeer sympathieke rol. De geschiedenis vangt aan bij de in trede van dr. Andersson als leeraar op het meisjesgymnasium. Zijri prettige verschijning en aangenaam optreden zijn oorzaak dat hij reeds na korten tijd de geheele meisjesschaar voor zich wint. Ook Kerstin Dahlberg ondergaat dezen invloed en wel zóó sterk, dat zij na eenigen tijd een groote en diep- B'voelde liefde voor den leeraar opvat. it ontgaat dezen niet.' te meer waar hij zelf met den dag meer belangstel ling voor het meisje gaat koesteren. De problemen die hieruit ontstaan en de wijee waarop de beide betrokkenen meenen er een oplossing voor te moe ten zoeken, zijn op prachtige wijze weergegeven. Mén leeft er onwillekeu rig mede mee, heeft respect voor de karaktervolle houding van dr. Anders- aon doch voelt tegelijkertijd medelij den met de jeugdige Kerstin, dié in het optreden van den leeraar niets anders dan noodelooze en onbillijke kleinee ring en achteruitzetting kan zien. Tot dat plotsling een onverwacht voorval de steeds groeiende spanning breekt en beiden gelegenheid krijgen zich uit te spreken, waarbij eens te meer het hart sterker blijkt dan de rede. Het bijprogramma bevat buiten de journaals een zeer èiooie muzikale tibn: het Btriijnsch Philharaonisch Orkest «peelt de Fledermaua-ouverture van Johann Strauss Verder is er een interessante film over „Jachtavontu ren in Hongarije", waarin men buiten gewoon fraaie dier- en landachapaop- namen kan bewonderen. 4 JEUGD Jeugd" ia de titel van Thalia'* hoofdnummer, maar het is geenszins de vroolijke opgewektheid, d* levens lustige blijheid, de jeugd eigen, die deze rolprent tot uitdrukking trengt; integendeel ze is een zeer ontroerend werk. Weliswaar zijn het twee jeug dige personen, waarom de geschiede nis draait, maar hun dramatische lot gevallen worden bepaald door de levensopvattingen van twee ouderen en het verschil daarin en de botsin- ten, die er het gevolg van zijn, vormen eitelijk de kern van het verhaal. Deze ouderen zijn heel uitzonderlijke typen. De een studeerde aanvankelijk voor dokter, doch besloot pastoor te worden. In die kwaliteit begaf hü zich zooveel mogelijk ónder de men- schen teneinde hun gebreken en zwakheden te leeren kennen en hen te helpen. Echter blijkt hij ondanks zijn 'stellig groote mschenkennis, ten opzichte van de rijpere jeugd wel wat al te goed van vertrouwen De ander is een kapelaan, die zijn ontwikkeling en ervaring uitsluitend uit de boeken wil halen en naar de film doet voor komen, dientengevolge veel te. streng en te wantrouwend tegenover de Vnenechen, in 't' bijzonder de jeugdige menschen staat. Beiden zijn wel wat overdreven getypeerd. Hoewel ge schiedenis en personen wel wat bovenmatig sterk gekleurd zjjn, wordt het stuk voortreffelijk gespeeld. Er zit bovendien een sterke spanning in, zoodat het ondanks de overdrijving steeds boeit. Het laatste deel is wei het beste; dat is zeer aangrijpend en doet den toeschouwers gerufmen tijd alles om, zich heen vergeten. De hoofdrollen worden vertolkt door Kristina Söderbaum, Hermann Braun, Eugen Klöpfer en Werner Hinz, In het bijprogramma biedt een filmpje „Dansles" den toeschouwers de gelegenheid te kiezen welke dans- soort 'zij het mooiste vinden, de klas sieke, de moderne, de acrobatische of de tap. a lagaz. Med. O 2229 20 TE VUIG MET HAAR MOND. Juffrouw Wilhelmina stond op een Zondag op de Markt te Gouda met een mannelyken kennis te praten toen haar vijandin Klaasje passeerde. Daar zal ze wel over gaan rod delen, had Wilhelmina tot haar kennis gezegd. Waarop deze Klaasje nariep: Zie je 't wel? "Dat kan je aan mijn vrouw gaan vertellen, Klaasje was daarop blijven stilstaan en had (ninachtend Wilhelmina toege voegd: Jij nt nèt zoo'n kreng als je moeder. I En tot den kennis van Wilhelmina: Je moest je schamen. Ga naar je eigen vrouw. Klaasje stond voor al deze mooie woorden terecht. Zij ontkende de scheldwoorden gezegd te hebben, die wij hier niet hébben herhaald. Wel had ze het woord kreng gebruikt. Dat is even erg, zei de rechter. Toen Wilhelmina was gehoord, zei- de Klaasje: Zij legt een valschen eed af. U bent te vlug mei uw mond, meende de rechter. En ik ben hier nog nooit geweest, antwoordde Klaasje. Conform den eisch kreeg zij ƒ5. boete, of 3 dagen hechtenis. Kwaad liep zij de zaal uit Burenruzie. 't Was om een fiets gekomen. Altijd zoo'n kar in de gang. Juffrouw Johanna was er niets over te spreken geweest. Het bracht haar Goudschen zin voor netheid en orde lijkheid in gedrang. Buurman Egbert stoorde er -zich niet aan. Zoo liep het natuurlijk op een dag spaak. Juffrouw Johanna zei „iets" en buurman Egbert zei „iels". En ook de vrouw van Egbert zou „iets" gezegd hebben. v Dat laatste had vooral de deur dicht gedaan, want het werd aanleiding voor Johanna zich bü de politie te be klagen. Buurman Egbert stond terecht. Ook zijn vrouw moest terecht staan, doch wegens ziekte zoo zeide Egbert kon zij niet verschijnen. Het was een litanie van gemeene scheldwoorden die juffrouw Johanna van haar buurvrouw en haar man naar het hoofd had gekregen. De buurman ontkende. Hü had wel iets gescholden, doch niet zoo erg als Johanna beweerde. Johanna vertelde op haar beurt dat buurman's vrouw heelemaal niet ziek is. Zy stond vandaag nog kleedjes te kloppen en toen zü Johanna haar passeerde om naar den Noordsingel.te Rotterdam ie gaan, had zy hatelijk ge lachen De rechter heeft buurman Egbert en zyn vrouw elk veroordeeld tot ƒ3. boete, of 3 dagen hechtenis. EXAMEN HUISHOUDKUNDIGE. Aan de Huishoudschool te Rotterdam is geslaagd voor het examen huishoud kundige mej. J. Mijn beek, alhier. BAKKERSFIET8 TE WATER. Een bakkersknecht uit Gouderak is gistermiddag op de smalle zyde van de Kamemelksloot het stuur over zyn den mand met brood in het watêr te- •ywiel kwytgeraakt, waardoor dit met echt kwam. De beryder kon er nog tijdig afspringen. Men had de fiets met mand spoedig op het droge, maar de vijftig brooden waren door het water ongeschikt voor gebruik geworden en dit was een heele schade in dezen distributietyd. US MET EEN BUSMAAK. Ten nadeele van een 18-jarig meisje uit ReeuWijk is een rijwiel, dat zij on beheerd en zonder slotkoor een ijs- salon aan den Langen "nndeweg had geplaatst, ontvreemd. 9 Juli: Willem Jan Adrianus, zn van J. Goedhart en C. N. Kok, J. van der Hejjdenstraat 19 Alida Sophia, dr. van C. Blokland en A. S. Brem, Hee renstraat 126. 10 Juli: Gerdina Boukje, dr. van K. J. de Vos en J. J. Kamphuis, Sophia- straat 105 Wilhelmus, zn van W. A. v.an Velzen en J. Koemans, Bocken- bergstraat 55. Ondertrouwd: 10 Juli: L. Gerritsen en C. de Hoop W. van Weerdhuizen en B. Mul A. Versluis en M. S. Goudriaan S. Boot en C. W. van der Stel S. Donia en T. de Waard W. E. Kronenburg en C. W. yan Rijn J. T. Sterk en N. Olthuijsen C. B. van der Ree en W. Donk J. Dekker en G. M. van der Toorn. Overleden: 10 Juli: Benjamin Jongeneel, 66 jr. VOETBAL. ZONDAG 13 JULI. Remonstr. Kerk. V.m. 10.30 uur: ds J. Nienhuia. Kleine Kerk. Ver. ,v. Vrijz. Hervormden. V.m. 10.30 uur: Dr H. Fabèr, van Schiedam. Lutherse be Kerk. V.m. 10 uur: ds J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk. V.m. 10.30 uur: Pastoor G. P. Giskes. Geref. Kerk. V.m. 10 en n.m. 5 uur: Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5 uur: da A. de Blois. Chr. Geref. Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5 uur: Ds. A. Dubois. Nad. Geref. Gemeente. V.pi. 10 en n.m, 5 uur: ds'Joh. van Weizen. Woensdag n.m. 7.30 uur: da JoJj. v. Weizen. Vrije Evangelische Gemeente. V.m. 10 en n.m. 5.30 uur: Ds. H. C. Leep. Donderdag n.m. 7.30 uur: Bybellezing en Bidstond. Ver. Cal rijn. N.m. 5 uur: Ds. Hooikaas, van Ben schop. Nederlandaehe Geloofsgemeenschap „Het Leger dea Heils." V.m. 10 uur: Heiligingsdienst; n.m. 7 uur: Verlossingsdienst. Leidster der diensten mej. J, Leeuwis. Donderdag h.m. 7.30 uur; Heiligingsdienst. O.N.A. II EN GOUDA III SPELEN DE BESLISSENDE WEDSTRIJDEN. Beslissingsfinale in Afdeeling Gouda. Morgen is het de groote dag voor de Goudsehe reserve-kampioenen, voor welke de beslissende wedstrijden in de promotie-competitie zyn vastgesteld. O.N.A. II speelt in Bodegraven den extra-wedstrijd tegen Alphen II, waarbij de overwinning promotie naar de reserve tweede klasse beteekent. De Gouwenaars hebben dit jaar al heel wat moeilyke opgaven gehad, maar steeds hebben zij ze goed opgelost en dat geeft moed, dat dit ook by de tweede maal in één seizoen, dat zij in een beslissingswedstrijd zijn betrokken, gelukken zal. Gouda III ontmoet op eigen terrein in het laatste partijtje de concurrent Overmaas III. De rood-witten hebben een punt voorsprong en dit beteekent, dat in elk geval, hoé de uitslag ook is, de beslissing valt. Terwyl Overmaas alleen by een overwinning promoveert, heeft Gouda twee kansen, een gelijk spel 'is al voldoende en dit maakt, mede het terreinvoordeel in aanmerking ge nomen, de kans wel zeer gunstig om den slag te slaan. In de Afdeeling Gouda wordt' de competitie besloten met een beslissings wedstrijd, dien Stolwijk II en Woerden II op het G.S.V.-veld voor de bezetting van de laatste 'plaats van de 2e klasse B spelen. De andere nog resteerende beslissing is inmiddels gevallen Wegens het uitkomen van een ongerechtigden speler heeft Groot-Ammers II twee winstpunten in mindering gehad' en daaTdoor is dit elftal onderaan in de 3e klasse C geëindigd. VOOR AFDEELING GOUDA WORDT ALLEEN NOG EEN BESLISSINGS WEDSTRIJD GESPEELD. Onder het tot 1 September a.s gel dende voetbalverbod vallen behalve be slissende competitiewedsttrijden, alle wedstrijden van eiken aard en dienten gevolge heeft de afdeeling Gouda de juniorencompetitie stopgezet. De ont moetingen, die voor heden vastgesteld waren, zijn afgelast. Nader zal worden bepaald of de competitie vervalt of dat de resteerende wedstrijden in Septem ber zullen werden gespeeld. Van het programma van de gewone competitie voor morgen zijn de wed strijden, die niet meer van belang zijn, afgevoerd. Deze zullen niet meer wor den gespeeld. Gehandhaafd is alleen de beslissingswedstrijd Stolwijk II—Woer den m in de 2e klasse B, waarmede dan de competitie wordt besloten. SCHAKEN. SPANNING IN DE HOOFDGROEP. In de eerste klasse A van de wed- strijden om het persoonlük kampioen schap verdedigde de heer J. kt. Naere bout zijn laatste kans goed, door met wit spelend vsn lyimmer één, den heer G. de Bruyn, te winnen. De leider van klasse IB, de heer P. Spieringshoek, heeft de stad verlaten en kan niet meer ineespelen, waardoor de heer W. -de Jong zijn lot geheel in eigen hand heeft gekregen. Wint hij volgende week van den heer H. Meyer, dan ia hy zeker van de eerste plaats. In de tweede klasse B werden de volgende resultaten bereikt: L. Staver—J. Tom Vz H. OostermeyeTG. Sterenborg 1 0 De stand is hier nu: W. v. Vuuren 2 2 0 0 2 L. Staver 3 1111% H. Oostermeyer 2 10 11 J. Tom 3 0 2 1 1 G. Sterenborg 4 112 1% In klasse 2 A is de heer H. Spruyt door vertrek naar Den Haag uitgeval len, waardoor de twee resteerende par tijen tegen de heeren K v. d. Gaarden en A, M. Nieveld voor dezen gewonnen verklaard worden. In de derde klasse werden de vol gende partyen gespeeld'. 3e Klasse A: C. GerhaidsJ. Verbey 0 1 3e Klasse B: A. v. d. BergA. Scheffers 1 0 3e Klasse C: A. SpoelM. Lugtenburg J. GerbardsA. v. Jaarsveld 0 1 Messemaker- ln de derde ronde van de bekerwed strijden weiden de volgende resulta ten bereikt: B. A. de JongJ. de Waal 4 0 I. C. Kamer-W. H. M. v. Geelen W. E. de JongP. Roggeveen 0 1 W. BoewinkelJ. H. v. d. Harst P. OomensJ. Reneman 0 1 A. H. Kulik—H. Meyer 0—1 A.S.C. Gouda. By A.S.CL Gouda werden de volgen de partyenrvoor den beker gespeeld: Tweede ronde: A. v. d. Berg (w.n.o.)G. de Bruin pion) 01 A. v. d. LaanW. v. d. Hey 10 A. Broekhuyzen torenj—W. Hop penbrouwer 1—0 Derde ronde: W. v. d. HeyP. Lafeber paard) 0-1 A. v. d. Berg (w.n.o.)A. P. M. La feber 01 N. de GrootM. Lugtenburg pion) 1-0 Door deze uitslagen hebben de hee ren W. v. d. Hey en W. Hoppenbrou wer ieder drie verliespunten en val len af. BILJARTEN. WEDSTRIJD TUSSCHEN V, d. POL EN VAN VLIET. A.s. Dinsdag zal in Concordia een propaganda-avond worden georgani seerd, onder leiding van den heer G. Bosje, tweeden secretaris en compe titieleider van den Nederlandschen Bil jartbond. De heer Bosje zal een causerie hou den over de organisatie en werkwyze van den bond en over het streven ter bevordering van de biljértsport. Te vens zullen dan de kamptoensprijzen worden uitgereikt aan de biljartclub Ter Gouw, die in het afgeloopen sei zoen in de nood-competitie de beide afdêeligskampioenschappen heeft g*. wonnen. Voorts is een bijzondere attractie aan dezen avond verbonden. De heeren P v. d. Pol uit Rotterdam en C. van Vliet uit Den Haag twee van de sterkste spe. Iers van ons land, zullen een wedstrijd tegen elkaar spelen in een psrtü van 40C caramboles cadre. Eenerzyds v. d. Pol, de taaie strijder dia tot veel in staat is, wat bü in den laasten kampioenswedstrijd 71/2 wei heeft bewezen door ala goede tweede achter Sweering te eindigen. Anderzüds Van Vliet, de virtuoos. De man, die, als het hem tegenzit, soms ver beneden zijn kunnen blyft, maar ook in staat is een dergelük brillant spel te vertoonen, dat het voor dm kenner een lust is om er naar te kijken in één woord: een biljartartist. Hit gaat tusschen twee van onze besie amateurs, die beiden een internatio nale reputatie genieten. WATERPOLO PROGRAMMA VOLGENDE WEER. Het programma voor volgende wei k luidt: Ned. Zwembond: Dinsdag: ForelGouwe, lerdag: G.Z.C.Zwemlust. Zwëmkring Gouda.' 'dag: Boskoop 2Bodegraven. Boskoop 3—Bodegraven 2. idag: De Gouwe dames— A.Z.C. dames. De Gouwe 3—A.Z.C. 3. inderdag: G.Z.C. 4—Boskoop 3. COMPETITIE-UITSLAG Ned. Zwembond: WJ\C.Boskoop 3—6. BOUW VAN TIEN ARBEIDERS WONINGEN AANBESTEED Voor - tie woningböuwvereeniging „Volksbelang" is aanbesteed de bouw van tien arbeiderswoningen. Laagste inschrijver was W. v. Bayeren,, alhier, met f52,379. ^/T EINDEXAMEN CBR. H.B.S. Aan de Chr. H.B.S. zyn voor het eindexamen 'afdeeling B geslaagd de dames M. Boot, J. Laros en N, G. Maaskant «en de heeren H. Bolle, J. Boot, J. M. Bösecke, A. Goedhart' A. L. v. Griethuyzen, ,L. Honselaar G. Kerkhoven. M. Lablans, B. Lerokes, D. v. Mourik, G. Ottens. P. de Plan- que, P, Smit, J. Sprey, C. Vogel. Afgewezen L CANDIDAATSEXAMEN RECHTS WETENSCHAPPEN Aan de Rüksuniversiteit te Gronin gen is geslaagd voor het candidaats- examen rechtswetenschappen de heer J. 'A. La Grp, alhier. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriaan zn. van A, Zwijnenburg en van A. van der Graaf. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur en des avonds 7 uur: Ds. J. van Vliet. Pwrsil voelt, nèt als Uw gezin, De tijds-omstandigheid Natuurlijk boet P*rsU iets in Aan kracht en kwaliteit Natuurlijk is de voorraad soms Wel eens een beetje klein, Maar tóch, niettegenstaande dit, Kunt U verzékerd zijn Persil staat nog stééds bovenaan En doet, zooals U doet Want vól vertrouwen ziet Pwrtll De toekomst tegemoet. CL D. tngez. Med. G 2230 20 CNadruk verboden I 24) Olsen voelde den hist opkomen om de schipbreukelingen te bemoedigen, door hun hét opwekkende nieuws mee te deelen, maar hü liet dit achterwege, omdat hy den terugslag van de bittere teleurstelling vreesde, als waarop groote kans was de dap pere poging mocht falen. Onder zyn voeten woedde een menscheRjke vul- Eaan en als die te hevig werd be roerd, zou zy in werking kunnen komen. Dus moest de apathische honge rige menigte, die hy onder zyn hoede had, zich tevreden stellen met een lange, maar weinig-zeggende mede- deeling, welke door den purser was opgeschreven en door hem was voorgelegen san de deur van elke kamer. Payne bracht aan mevrouw Van- sittart het nieuws van zijn ooms aan wezigheid aan boord van de boot. Als hem wilt zien, zei hij, denk ik, dat meneer Olsen geen be- -swaar zal hebben, dat u boven op, dè galerij komt kijken. Ze sloeg zün aanbod af, zioh ver ontschuldigend met haar zwakte. Met dezen vreeaelyken wind zal hét daar wel geducht koud zijn, zei *e, en ik ben bang, dat ik dan heelemaal doodziek zou worden. Hy kon haar geen ongelyk geven. Om haar een beetje op te wekken, vertelde Payne haar van het legertje verslaggevers 'aan boord van de „IJgdrasil". Wat zullen de Newyorksohe kranten vol staan- met verhalen! En wat zullen ze er een hoop bij verzin nen! En onze brave New Yorkers zullen al die malligheid voor zoeten koek opeten! Maar hy slaagde er niet in, mevrouw Vansittart uit haar, melan cholie op te wekken. Ze vreesde de minste physieke inspanning. Gebrek was een nieuwe gewaarwording in haar leven. Ze was gedrukt, schrik achtig, ze durfde de kamer haast niet te verlaten en voelde zich toch doodongelukkig, halfziek in de be dompte ruimte. In den loop van den dag, een droef geestige herhaling van den vorigen, maakte zich een Jeoden moedeloos heid van de bevolking van den toren meester, een beklemmende druk leg de zich over de nuJnnen en de vrou wen. Het gevoel was algemeen, dat ze hier zouden sterven van honger, dorst en ontbering; dat ze van een snellen, pijnloozen dood in de golven waren gered om In dezen kerker lang zaam en jammerlijk om te komen. Ze zaten allen zwijgend, met norsche, holle gezichten. Zelfs Dagmar ontkwam niet aan dat gevoel van sombere beklemming, toen de mannen van de wacht den drager van een blad vol levensmiddelen naar beneden escorteerden. Hildur, fluisterde ze, zag je dien vreeraden blik in hun oogen? Wat is dat? Zou de honger ze zoo -ma ken? Het moet wel zoo zijn en toch kan ik het me niet voorstellen. Ze zyn nog een heel eind verwijderd van werke lijk gebrek. Aan den hongerdood zijn ze immers nog lang niet toe! Dat geloof ik ook, antwoordde Dagmar. Maar de mensch is een Slaaf van zijn verbeelding; dat is de heele zaak. Wat moet er van ons worden, Dagmar, zuchtte Hildur, als we hier nog een paar dagen moeten blijven. Lieve kind, vraag me dat niet. Daar moeten we maar niet aan den ken. Maar vader denkt er wel overl Ik heb hem daarnet aangekeken, toen ik hem wat eten bracht en..... Stil, lieveling. Laten we bidden... hopen Er was opeens gekletter van voet stappen op de yzeren trap. De mannen van de wacht kwamen naar beneden om de ijzeren deur te openen. Een ste vig gebouwd vlot was door het dienst- vaartuig in zee gelaten. Een hulpvuurtorenwachter, met een zwemvest aan en een lijn om zijn mid del, klom in den primitieven mast in het midden van het vlot. Twee forsche kerels, aan boord van de dienstboot vierden het touw en de platte, geïm proviseerde houtmassa dreef met het getij langzaam naar den vuurtoren. De deur van den toren ging naar het Oosten open, zoodat de wind en de maésa's schuim, die deze opwierp, tegen de tegenovergestelde zjjde aan kwamen en de sterke granietrots vormde ook nog een* soort beschut ting voor den ingang. I Het plan, dat van de boot geseind was, was uitstekend. Alleen een krankzinnige zou probeeren de rots zelf te naderen, maar er was kans, dat het vlot dicht genoeg by de deur zou komen om het mogelük te maken om uit den toren een dreg te werpen naar de lijn, die de dappere vrij williger op het vlot om zyn lichaam had. Diens taak was het dan, om de twee touwen te verbinden en het zóó mo gelijk te maken, dat met een steviger kabel een verbinding tusschen het dienstvaartuig en den toren tot stand werd gebracht. Een andere weg was erniet. Op den vuurtoren be vond zich geen lijn, die lang genoeg was, om door het vlot mee terugge nomen te worden naar de boot, zon der dat menschelijke bemiddeling noo- dig was. Dit was het kunststukje, dat men wilde uithalen. Als een kat wilde het vreemdsoortige, platboomde vaar tuig binnen het bereik van den toren sluipen. Maar plotseling werd het een speel bal in het geweld van de branding, hef werd als een veertje opgenomen door den storm, terwijl de beide kabels waarmee het met de dienstboot verbonden was, afknapten als draad jes. De hulpvuurtorenwachter, die drij vende werd gehouden door zijn zwem vest, werd, half verdronken, met de lijn aan boord getrokken dwars door het verstikkende schuim heen, terwül de golf, die het hulpelooze vlot, had opgetild, een spijtige tong krulde en er bijna in slaagde een aantal mannen, die in de poort-opening van den vuur toren stonden, mee te sleuren. Met groot geraas viel de ijzeren deur weer toe en toen de zeeman ge red was, stoomde het dienstvaar tuig weg om te trachten het' vlof in veiligheid te brengen. Het falen van deze eerste poging scheen een somber voorteeken en de eenige, rnaar zwakke troost, was het afscheidssignaal van de boot. Zullen het bij het volgend getij weer probeeren. HOOFDSTUK XIII Voor den dageraad De discipline begon dien nacht angstwekkend te verslappen. De voor naamste oorzaak daarvan was, dat Cronstedt ziek werd. Osehoon hij ge woon was aan de ontberingen en ver moeienissen van het zeemansleven en den strijd tegen de elementen, was er nooit te voren van hem verlangd om geweekt brood te eten en geconden- seerden stoom met een vernis-smaak te drinken, «met spekzwoerd als meest substantieel deel van het dagelijksch menu! Daarbü kwam het gebrek aan beweging en frissche lucht en het voortdurend rondkropen in niet geheel droge kleeren. He.t gegrom en de ontevredenheid hamen toe, vooral onder de beman ning van "de „Dóvrefjeld" en hel ge vaar van een aanval op de voorraad kamer was verre van denkbeeldig. Zegt u maar, wanneer we den boel moeten gaan barricadeeren. zei Payne tegen Olsen toen hij de dienst- kamer binnentrad. Vanavond nog niet. was het kori te antwoord. Beneden kan de hel ieder oogen- blik losbreken. Is er iets bijzonders gebeurd? Ja. Dt boel loop' verkeerd. Een van de mannen heef» een hoeveel heid mothyi-aicohoi in de werkplaats gevonden. Genadige hemel! Heeft hij er van gedronken? Ja. Hij en zijn makkers hebben de bus leeggedronken. Acht zijn er stomdronken en de anderen zijn grommerig en recalcitrant. Ik vrees elk oogenblik era stormloop op de voorraadkamer. Maar waarom heeft de tweede of ficier me daar niets van gezegd? Hij dacht, dat u a' zórgen genoeg aan uw hoofd haa. Als hij ze,.er wist, dat hij op de andere mannen rekenen kon, zou hij de ergsten binden. Idioten, mompelde Olsen. En juist nu het begint te veranderen! Wat bedoelt u? J Luistgrl Axel Olsen wees naar.de glazen wan den van de torenkamer rondom. Zwa re druppels dropen er aan den buiten kant langs; het leek op schuim, maar Payne riep met onderdrukte blijdschap in zijn stem: Is dat regen? gwi/idl vsrvotvd.2

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4