Na drie weken strijd in het Oosten DE BQNNENLIJST «UITEHUM» Groote deelen van de oorspronkelijke Sovjet-armeeën bestaan niet meer Randgebieden In Duitsche handen EERSTE BLAD MAANDAG 14 JULI 1941 AANVAL OP THEEMS- GEBIED. AOnvmn IN NOORD AFRIKA. Herhaalde aanvallen op Cyprus. MONTENEGRO ONAFHANKELIJK. Regent gevraagd aan Italië. Het is een nationale plicht, Wees zuinig met gas en licht. De Amerikaansche weer macht. oka/ J t VOOR- EN NA GESLACHT VAN REMBRANDT. pap: DÜ/TSCH LEGÏRBEKICHT In Noord-Afrika i« een nachtelijke Britsche poging om een uitval uit To- broek te doen, na voorbereiding door krachtig geschutvuur, verijdeld. Duit- ache gevechtsvliegtuigen hebben brand veroorzaakt in munitievoorraden bij Mersa Matroeh. Zij hebben'te Tobroek batterijen van het afweergeschut tot zwijgen gebracht en munitievoorraden vernield. In den strijd tegen de Britsche acheepvaart heeft de luchtmacht Zon dagnacht voor de Z.O.-kust van Enge land een vrachtschip van 4000 ton vernietigd Gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan den mond van -de Theems en in het Zuidwesten van Engeland gebombardeerd. Aan de Ka- n aal kust zijn gisteren drie vijandelijke jagers bij luchtgevechten neergescho ten en drie vyandelijke gevechtsvlieg tuigen door afweergeschut van de marine. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke afdeelingen bom men op het kustgebied van Noord- West-Duitseh land laten vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Twee aanvallende gevechtsvliegtuigen werden door nachtjagers neergeschoten. De 1ste luitenant ter zee Schütze heeft tot dusverre in totaal 37 schepen tot zinken gebracht en daarmede als zevende duikbootcommandant meer dan 200.000 ton acheepsruimte vernie tigd. ITALIAAN SCH LEGERDE RICHT AANVAL BU TOBROEK AFGESLAGEN. Het 403e communique van het tla- liaansche hoofdkwartier luidt: „In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze afdeelingen vlieg tuigen herhaalde malen de vijandelijke basis van Famagosta op Cyprus aange vallen. In Noord-Afrika zijn in den sector Tobroek vijandelijke aanvallen, die werden ondernomen met tanks en ge steund door krachtig artillerievuur, afgeslagen met zware verliezen voor der, vijand. In de Egyptische woestijn hebben onze bommenwerpers vooruit geschoven vijandelijke luohtbases ge troffen, alsmede stellingen en opslag plaatsen te Mersa Matrpeh, waar brandstofvoorraden in brand geraak ten. Tussehen Sidi el Barrani en Boegboeg hebben jagers gemechani seerde Britsche strijdkrachten met machinegeweervuur bestookt. Ver scheidene gepantserde auto's werden onbruikbaar gemaakt en vernield. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghasi en Derna. In Derna werd een militair hospitaal getroffen. In Oost-Afrika wederzijdsohe bedrij vigheid der artillerie in den sector Wolsjefit (Gondar). Tengevolge van de vijandelijke luchtaanvallen, die onlangs op Tripolis zijn gedaart, zijn 22 men- schen, onder wie 14 Italianen, omge komen en 54 personen, onder wie 34 Italianen, gewond. De constitueerende nationale ver gadering van Montenegro heeft in een proclamatie de onafhankelijkheid van den staat, in den vorm van een con- stitutioneele monarchie, uitgeroepen. Besloten is. nauwe banden met Italië aan te kroopen en den koning van Italië te verzoeken, een regent te be noemen. DE CREDIETEN VOOR DE AMER1KAANSCHE KOOP VAARDIJVLOOT. De federale scheepvaartoverheid der VS, heeft bekend gemaakt, dat de Vrijdag door Roosevelt gevraagde 1,688 milliard dollar voor den bouw van 566 koopvaarders is bestemd, kostende rond 1,25 milliard dollar. 350 millioen zijn bestemd voor reuisitie, aankoop en herstel van aanwezige aohepen, 50 millioen voor den bouw van nieuwe werven, DE FUNCTIE VAN DONOVAN. DeWaahingtonTlmes schrijft dat het feit, dat Donovan een civiele functie in den staf v#n het Witte Huis heeft gekregen, in plaats van de ge- wensehte benoeming tot generaal- majoor sin het hoofd van den ge heimen inlichtingendienst, een over winning der militairen op de kringen van het Witte Huls is. In de weermacht neemt men het Donovan zeer kwalijk, dat hij door zijn onjuiste berichtgeving het Witle Huis er toegebracht heeft, Zuid-Slavië tot een kahiloozen oorlog met Duitschland aan te zetten. LA LINEA DOOR ONBEKEND VLIEGTUIG GEBOMBARDEERD. De aan Gibraltar grenzende Spaan- sche stad La Linea is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een vliegtuig van onbekende nationaliteit gebombar deerd. Verscheidene hulzen werden vernield. Vijf personen werden gedood. Na een nauwkeurig onderzoek en volgena de verklaringen van lucht vaartdeskundigen, zoo meldt 't D.N.B. uit Madrid, wordt vermoed, dat deze aanval een Britsche provocatie is ge weest Op hot weermachtbericht wan Za terdag. waarin o.m. werd gemeld dat de opératie* in het Oosten volgens de plannen verloopen, heeft het D.N.B. de volgende toelichting ontvangen: Het weermachtbericht der Sovjets is thans terughoudender geworden. Terwijl het. Duitsche weermachtbe richt echter dagelijks op voortschrij dende successen wijst, beweren de Sovjets, d«t zij 'den Duitschen aanval tot staan hebben gebracht. In tegen stelling hiermede wordt van Turk- sche zijde, die als neutraal beschouwd kan worden, via Radio-Ankara met nadruk verklaard, dat de Duitschers groote successen hebben gehaald en tot ver in het land van den vijand zijn doorgedrongen. Het is doelmatig den toestand in het Oosten eens weer te geven, zooals die thans aan het einde van de derde week van strijd is. Hiqrbij blijkt het volgende. 1. De door de Sovjets met de sterkste strijdkrachten beraamde aan val dp Midden-Europa is verslagen. Groote deelen van de oorspronkelijke Sovjet-armeeën bestaan in het ge heel niet meer, daar zij zooals b.v. in den dubbelen slag van Bialystok en Minsk totaal in de pan gehakt zijn. Alle overige Sovjet-formaties hebben zkh al strijdende teruggetrokken op de Stalin-linie. 2. De Dujtsche aanval, die met groote kracht werd ondernomen, kon ondanks den hardnekkigen tegenstand van de Sovjet-troepen tot voorbij de door de Sovjet-Unie veroverde rand gebieden tot op het oude gebied van de Sovjet-Unie worden gebracht. 3. De in de jaren 1939 en 1940 door de Sovjet-Unie in bezit genomen ge bieden: Bessarabië, de Noordelijke Boekowina, Galicië, het Noordooste lijke deel van het voormalige Polen met Bialystok en Wilna, de voorma lige landen Litauen en Letland, alsme de een deel vaq Estand zijn bevrijd van de, Sovjet-heerschannii. waarvoor de bevolking jegens de Duitsche solda ten haar bijzondere dankbaarheid heeft betuigd. 1. Terwijl aanvankelijk ajleen Duitsche, Roemeensche en Finsche strijdkrachten voor den strijd tegen de Sovjets stonden opgesteld, is in- tusschen het Europeesche front door de oorlogsverklaring van Italië, Hon garije en Slowakije, alsmede door de vorming van Scandinavische, Spaan- sehe en Kroatische formaties vrijwil ligers uitgebreid. Van week tot week komt meer tot uiting, dat de striid tegen het bolsje-» wisme beschouwd wordt als een Europeesche noodzakelijkheid en dat derhalve de beste strijdkrachten van Europa zich in dezen strijd kameraad schappelijk in een front scharen met de Duitsche soldaten. 5. Op het oogenblik worden in het gebied der Stalinlinie, die, zooals be kend, de eenige in vredestijd voorbe reide doorloopende verdedigingslinie in het Europeesche gebied,, van de Sovjet-Unie vormt, beslissende ge vechten geleverd. Neutrale waarne mers, zooals de Turksche generaal Erkilet, verklaren, dat de Stalinlinie zeer lang is en talrijke zwakke punten bezit. Zij zullen tegenover den su perieuren Duitschen technici niet lang stand houden. Deze op zichzelf weinig voordeeligë totale positie tracht de leiding der Spvjet te compenseeren door een nieuwe opstelling der ver dediging. Zy stelt dgarbij in de drie verdedigingssectoren van het front aan het hoofd de drie populairste ge neraals, waarover zij beachikt, n.l. Worosjilow, Trmiosjenko en Boed- jenny. Het zal blijken, dat ook deze den totaal ongelukkigen toestand thans niet meer meester kunnen worden. Intusschen voert de Duitsche weer macht ook aan de andere fronten een waakzame en geheel en al offensieve verdediging. BENZINETRANSPORTEN VERNIELD. Duitsch^ gevechtsvliegtuigen heb ben op 11 Juli ten ÓPIten van Minsk op de spoorlijn naar Smolensk een uit 58 tankwagens bestaanden bertzjne- tranaporltrein vernield, zoo verneemt het D.N B. van bevoegde zyde. Ruim drie kwart millioen liter benzine ging daarbij in vlammen op. Een Duitsch gevechtsvliegtuig vernielde een be langrijke brug over de Dnjestr, en sneed daarmede den in dazen sector uiteengedreven Sowjet-troepen den terugtocht af. SOVJET-LUCHTAANVALLEN OP FINLAND. Officieel wordt te Helsinki medege deeld, dat eergisteren Sovjet-vliegtui gen buiten de reeds gemelde plaatsen ook de stad Porvoo hebben gebom bardeerd, waarbij talrijke woonhuizen vernield of beschadigd zijn. Verder zijn bommen geworpen op Liviisa, Simpele, Konnuusuo, Kemijaervi, Ksu- kas, Kihtellysvaara. en Tupovaara, zonder dat schade werd aangericht. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door het Finsdie afweergeschut neer geschoten. DUITSCHE SOLDATEN BEVRIJDEN POOLSCH VIOLIST. Duitsche soldaten hebben Donder dag 26 Juni den grooten Poolschén violist Heinrich Schablinky na een lijden van twee jaar in de gevangenis sen van de Gepeoe uit de banden der Bolsjewiki bevrijd, naar het D.N.B. thans verneemt. Schablinsky, die in 1890 is geboren,- is jarenlang eerste concertmeester van het Philharmonisch Orkest van Pbila- dephia onder Leopold Stokowski 'ge weest. Bovendien bekleedde hij het hoogleeraarsambt aan de Princetowi- universiteit. In 1939 werd hij te Lem- berg door de Gepeoe gearresteerd, na dat dezè stad door de Bolsjewiki was bezet. Hij heeft bijna twee jaar door gebracht in de gevangenissen van Bialystok en Minsk, alvorens bij door 'de Duitsche troepen werd bevrijd. MOSKOU NA HET UITBKEKÉN VAN DEN OORLOG. Een Hongaarseh koopman, die na het Uitbreken van den Duitsch-Russischen oorlog enkele dagen in Moskou heeft doorgebracht en dezer dagen in An kara is aangekomen, heeft, naar Goeteborg.s M o r g e npo s t e n volgens het D.N.B. uit Ankara meldt, een aantal "belangwekkende gegevens verstrekt over de stemming in de Russische hoofdstad. 'Een of andere golf van nationale geestdrift heb ik nergens kunnen op merken, zoo vertelde hij, veeleer nam d« massa de mededeeling van het uit breken van den oorlog met een apa thische onverschilligheid op. Toen ik Moskou verliet, was de Russische kerk, voor zoover zy nog bestaat, vol komen passief. Het officieele atheïs tische dagblad „de godlooze" voerde zijn anti-godsdienstige propaganda met de grootste intensiteit verder. De uitdrukking „fascistenhonden" wissel de in dit blad af met „chrislelijke honden uit het Westen". Verder verklaarde de koopman, dat de vry groote godsdienstoefening in Moskou de zuiverste grap is geweest. Het was geen bijeenkomst van een aantal geloovigen, doch een tooneel- stuk voor een filmconcern, dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de Rus sisch* regeering. Naderhand ia dan ook gebleken, dat deze godsdienst oefening is opgenomen met massale medewerking van figuranten voor Amerikaansche journaals, VERNIETfGtNSWriDE DER SOVJETS De consequenties, die de Sovjetmacht hebben uit de onherroepelijke cata- strophen en 'terugtochten van hun ar meeën trekken, zijn typisch bolsjewis tisch, volgens het motto „apre* nous le déluge", aldus het A.N.P. Was het reed? in den geest van de roode heer schappij >n het ohde Russische rijksge bied op kosten apo belangen van de daar wonende tvolken een expansief revolutieieger op te stellen, dat ieder oogenblik bereid en in staat moest zijn, het Europeesche continent met zijn cultuur als een stoomwals te verplette ren, ook de tegenwoordige heeren van het Kremlin toonen op het huidige oogenblik waarop hun ster daalt, hoe weinig hun gelegen is aan het verdere bestaan van de tot dusver aan hen toevertrouwde volken. De eenige zorg, die zij thans hebben, is niet dat te ver nietigen alles wat in het algemeen een verder bestaan en verder leven van de eigenlijke waarden van het vaderland een gevóél, dat anders alle gecivili seerde volken kerfnen ontbreekt den bolsjewisten. Van den oppersten heer- scher, Stalin, tot aan de politieke com missarissen gaan de vernietigingsbeve len uit om behalve het opblazen en verbranden van alle installaties ook de voorraden levensmiddelen te vernieti gen, ja zelfs het vee en het pluimvee te vergiftigen. Dit zijn maatregelen, welke op geenerléi wijze de actie van het Duitsche leger, dat door het vader land van alles wordt voorzien, kunnen belemmeren, doch waardoor alleen de achterblijvende bevolking aan den to talen'ondergang wordt prijs gegeven. Niet alleen in Duitschland, doch ook in de overige Europeesche landen worj den deze, voor het bolsjewisme zoo typeerende zelfmoordende maatregelen opgevat als symptomatische verschijn selen van een anarchisme, dat aan het leven geen waarde toekent. Evenals totdusver het bolsjewisme zijn hoogste taak zag in het uitluitend en alleen kweekën van machtsmiddelen, waar mede het de overige wereld kon over rompelen en vervolgens daar, zooals in Rusland zelf, alle waarden van tra ditie en welvaart te vernietigen, even zoo wil thans het* bolsjewisme de macht, zoolang het die nog heeft, ertoe gebruiken, om het nageslacht niets anders dan puinhoopen en chaos ach ter te laten. De kruistocht, die thans de' valken van Europa onder leiding van het Duitsche rijk tegen de vernie tigingswoede van het bolsjewisme in zijn eigen land heeft aangericht, ook in het bedreigde vaderland worden aan gericht. De steun, welke dit Bolsjewis me thans van Churchill èn Roosevelt, de z g. behoeders van de vrijheid en de humaniteit, ontvangt, zal het lijden van diegenen, die wachten op de bevrijding van het roode juk, verlengen, dikwijls ook bezegelen. Nog tegen het einde van den laatsten FinschRussischen oorlog, dien Churchill zooals bekend met alle geweld tot de volledige af slachting van de Finsche natie heeft willen verleng*, heeft deze man ver- Meerd: de Sovjet-refeering heeft door heer aanbal op de heldhaftige Finnen aen de geheele wereld geopenbaard, welke verwoestingen het communisme aan de kracht van iedere natie toe brengt, welke aan deze doodelijke, gees -telijke en moreelë ziekte ten offer valt Thans heeft deze Churchill zich met de boozen verbonden, waarvan hü zelf weet, dat zy het grootste gevaar zyn voor de beschaving dezer wereld. DE AANVALSPLANNEN DER SOVJETS Na de bezetting van Lemberg zijn daar bewijsstukken voor de aanvals plannen der Sovjets gevonden, aldus het DN.B. Zoo heeft men geconstateerd, dat te Lemberg een dagblad verscheen voor de Sovjet-troepen in de stad en de omgeving, waarvan het laatste num mer verscheen op 23 Juni en het num mer 14,7 droeg. Deze krant bestond dus reeds vijf maanden, zoodat er niet meer getwijfeld kan worden aan de maan denlange militaire voorbereidingen. Dit laatste nummer vertoont een groot op schrift „met een vernietigenden slag zullen wij Duitschland verpletteren." Op de drukkerij van deze krant vond men verder een dienstrooster voor de redacties, waaruit bleek, dat de redac teuren in Juni Duitsche les kregen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In de Oorlogshaven der Sovjets, Libau, heeft eén stoottroep der Duitsche marine op de Bolsjewistische motortorpedoboot „S. 47" aanvalsbevelen voor de in Libau gestationneerde motortorpedo- booten gevonden. Dé bevelen, die door den leider van de speciale formatie Libau zijn opge steld, bewijzen, dat de Sovjets stelsel matig in de Duitsche havens Memel, Dantzig en Gotenhafen en in de Zweed- sche oorlogstfavens Kalmar en Karls- krona hebben gespionneerd. Op grond van deze spionnage waren voor de afzonderlijke metortorpedaboo. ten speciale acties tegen de genoemde Duitsche en Zweedsche havens tot in alle bijzonderheden nauwkeurig uitge werkt. De bolsjewistische otortorpe- dobooten moesten door de voor deze havens liggende versperringen heen dringen en alle in de haven liggende schepen tot zinken brengen. De gevon den bevelen en de aanvullende zeekaar ten en afzonderlijke beschrijvingen van de Duitsche en Zweedsche havens doen duidelijk uitkomen, dat de bolsjwisten ook de Oostzeestaten bij hun aanvals- voorbereidingen hadden betrokken. SMETANIN BIJ MATSOEi De Sovjet-ambassadeur te Tokio. Smetanin, heeft eergistermiddag een onderhoud van anderhalf - uur met Matsoeoka in diens woning gehad. Naar verluidt heeft hij Matsoeoka op de hoogte gesteld van het Verloop van den oorlog tussehen Duitschland en de Sovjet-Unie en andere belangrijke problemen besproken. De Roemeensche koning aan het front. Naar het agentschap Rador meldt, heeft koning Michael van^. Roemenië in gezelsehap van generaal Antonescu een-bezoek aan het front gebracht. Van de heuvels ten Oosten van de Proeth sloeg hij de operaties gade. Verder bracht hij bezoeken aan de kwartieren der troepen, aan vliegvelden en aan een lazaret. ZWAAR WEER IN JAFAN. Het Zuiden van Japan is de laatste dagen door wolkbreuken en stormen geteisterd. Te Tokio kwamen 15.900 huizen blank te staan, het treinverkeer tussehen Tokio en Kobe is herhaalde lijk gestremd door grondverschuivin gen. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn in het geheele land 19 mensehen om het legen gekomen, ter wijl er vele vermist worden. De schade aan de velden, de bruggen, gebouwen enz. is nog niet te overzien. EEN INTERESSANTE STUDIE OVER ONZEN GROOTSTEN SCHILDER Het is een kenmerkend teeken voor de weinige belangstelling, die er in ons vaderland voor de sibbekunde bestaan heeft, dat over Rembrandt een figuur, die in de wereld zijn even knie welhaast niet kent, uit Sibbekun- dig oogpunt, tot ,nog toe zeer weinig het licht heeft gezien, schrijft de heer Jurriaan van Toll. De kunsthistorici hebben naarstig alle archieven door- speurd om over de persoon van den Srooten meester allerlei te verzamelen, och over zyn voor- en nageslacht, zoomede zijn naaste familieleden, is nog bijna niets gepubliceerd. Geslachtsnaam is de naam Rem brandt nooit geweest pf geworden. De vrij zeldzaam voorkomende oud-Ger- maansche naam, oorspronkelijk Ragi- nof Reginbrand, beteekent „moedige zwaardvechter". De afkortingen Rem en Remmert hoort men meer, doch het merkwaardige feit doet zich voor, dat de voornaam van den schilder vanaf zijn 14e levensjaar, steeds voluit ge schreven voorkomt in alle acten, die ons over hem bekend zijn. De ge- «lachlsnaam der familie waa „van Rijn", of nog juiater „van den Rijn", en wij zullen wel niet ver mis tasten, door aan te- nemen, dat, toen Rem- brandts, grootmoeder Lysbeth Har- menadochter, zich omstreeks 1574, all weduwe van Gerrit Roelerszoon met haar beide kihderen Harmen en Marytge in Leiden vestigde, zy dezen «aam als bijnaam naar hun vroegere woonplaat* kregen. Aan wie had de meester nu den naam, die hij tot een universeel begrip zou maken, te dan. ken? Zijn grootvader Gerrit Roelofszn of Toenszn, is vermoedelijk reeds vóór 1874 overleden, en diens weduwe Lys beth Harmenadochter, omstreeks dit tijdstip hertrouwd met Cornelis Claes. zoon, een molenaar, afkomstig uit Berckel. Uit het feit, dat Lysbeth Harmens, kort voor haar 2e huwelijk een. korenmolen kocht van jhr". Jan van der Does, en die uit Noordwyk naar Leiden deed vervoeren, mogen wij misschien de gevolgtrekking maken, dat zü uit de buurt aldaar af komstig was. Zü overleed vóór 254— 1600, als haar nalatenschap door haar beide kinderen Harmen en Marytge verdeeld wordt. Na het overlüden van, Lysbeth her trouwt haar tweede man reeds het vol gend Jaar met Adriaentje Rembrandts- dochter. Rembrandt's Ouders bezaten volgens hun testament van 1-3-1600 op dat tijdstip 5 kinderen. Adriaentje heeft als vrouw van den stiefgrootva- der vermoedelyk peet gestaan over den kleinen Rembrandt, al weten wy dat niet zeker, daar alle bewijzen van Rembrandt's geboorte of doop ont breken. Het eerate spoor wat wy van hem aantreffen, ia de inschryving in het Album Studiosorum der Leidscbe Hoogescbool: „20 Mai 1620. Retnbran- dus Hermann! Leydensis an. 14. stud, litt. apud parent". Slecht aan de nauw gezetheid van den Leidachen burge meester J. Orlers, is het te danken, dat wy iets meer wet»; deze vermeldde In de 2e uitgave van zün „Beschryvinge der stadt Leyden", van 1841, op pag. 375: „Rembrandt van Ryn, soon van Harmen Gerritszoon van Rün ende Neeltgen Willem# van Suydtbrouck, ia binnen de stad Leyden geboren op ten 15 Julii inden jaere 1606". Rembrandt* vader is geboren om streeks 1868, en op 27-4-1630 in de Sint Pieterskerk te Leiden begraven. Zijn moeder was een Leidsche bak kersdochter. Haar vader Willem Adriaenszoon was afkomstig van Zuyt- brouek (bij Noordwijk). Wat de meester zelf aangaat, deze ondertrouwde op 10-6-1634 voor de Amsterdamsche „commissarssen van houwelyxe saecken" met Saskia van Uytenburgh. De bruid was op 2-8-1812 te Leeuwarden gedoopt als jongste kind van Rombertus van Uylenburgh en Sjoukje Osinga of Aesiegha. Nog geen 7 jaar oud verloor zü haar moe der, die op 17-6-1619 stierf, en 5 jaar later haar vader, die op 3-6-1624 over leed. Zij had nog 8 broeders en zusters. Rembrandt's kinderen by Saskia van Uylenburch waren: 1. Humbarius van Rijn, gedoopt Amsterdam Oude Kerk 15-12-1635, vermoedelijk omstreeks 1641, in eik geval voor Saskia, over leden. 2. Cornelia van RUnt, gedoopt Amsterdam, Oude Kerk 22-7-1838, be graven aldaar in de Zuiderkerk op den 13en Augustus d.a.v. 3. Cornelia van Rijn, gedoopt Amsterdam, Oude JCerk 29-7-1640, overleden voor haar moe- der's dood in Juni 1642. 4. Titus van Rün, gedoopt Amsterdam, Zuiderkerk 22-9-1641, overleden aldaar ten huize zijner schoonmoeder in „De gouden Schael" op den Singel by de Appel markt, beraven op 4-8-1668 in de Wes- terkerk te Amsterdam. Hy huwt te Amsterdam op 10-2-1668 Magdalena van Loo, dochter van Jan en Anna Huybrychts. Uit het huwelijk van Titus en Mag dalena van Loo werd, na Titus' dood, een dochtertje geboren: Titia van Ryn, gedoopt te Amsterdam 22-3-1669 in de Nieuwe Zyds kapel, waarbü grootva der Rerrvbrandt als doopgetuig optrad. Zy huwde, Volgens Vosmaer, op 6-6- 1686 te Sloten met haar neef Francois van Byler. Dit huwelyk bleef kinder loos en dus zyn met Titia's overlijden de nakomelingen van Rembrand en Saskia uitgestorvan. Het is echter wel algemeen bekend, dat in den zomer van 1849 een een voudig boerenmeisje haar intrek in Rembrandt's huis nam, die Saskia's plaats vervulde. Al schynt haar ver houding met Rembrandt nooit- wette- lük bekrachtigd te zün. Vermoedelijk vloeit dit Voort uit de bepaling in Sas kia's testament, dat Rembrandt, zoo lang hij ongehuwd bleef, het vruchtge bruik van haar nalatenschap genieten zou. Waar reeds spoedig na Saskia's dood groote financieele moeilykheden voor den meester rezen, was het hem vermoedelyk niet mogelijk, hiervan af stand te doen, en moest hü er derhalve van afzien, de vrouw die zyn moeite- vol leven in latere jaren getrouw deel de, de plaats te geven, die haar van rechtswege toekwam. Hendrikje Jaghers kwam uit Rans- dorp, een klein plaatsje bij Breede- voort aan de Munstersche grens. Zy wërd meestal naar haar vader Hen drikje Stoffels genoemd. Volgens een notarieele verklaring was zy op 1-10- 1649 23 jaar, en dus omstreeks 1626 ge boren. Uit haar verhouding met Rembrandt sproot, voor zoover met zekerheid be kend, een dochter: Cornelia van Ryn, gedoopt Amsterdam, Oude Kerk op 30 -—10—-1654. /Zij ondertrouwde op 35 1670 te Amsterdam met den schilder Cornelis Suythof, geb. te Amsterdam, oud 24 jaar, zoon van Bartholomeus Suythof en Celitje Hosee. De bruide gom kon zich op kunstgebied moeilyk met zyn gestorven schoonvader meten. Reeds na 5 maanden na het huwelyk besloot het jonge paar dan ook hun geluk in de overzeesche gewesten te beproeven en vertrokken met het schip „Tulpenburgh" naar Batavia. Aangezien men ook daar Suythofs schildertalent blykbaar niet voldoende wist te waar- deeren, verwisselde hy het palet met den sleutelbos, en wordt in 1880 „ci pier der burgergevangenis te Batavia" genoemd. Over hem noch Rembrandt's dochter is ons verder iets bekend, slechts weten Vj|u.dat het echtpaar in Batavia twee KOferen liet doopen, n.l. op 5121673WWkjoontje Rembrandt Suythoff en op M^-7V1678 een tweede kind, genaamd Hendnck Suythoff. Blij kens een acte in het Amsterdamsche weesboek 37 fol.,52, van 1686, was een dier kinderen toen nog te Batavia In leven. Uit hetzelfde weesboek blykt nog, dat Cornelis in 1692 nog in leven was. Of de in 1686 vermeldde kleinzoon van den grooten meester nog nakome lingen gehad heeft U onbekend en de huidige omstandigheden veroorloven ons niet, daar voorloopig een onderzoek naar ia te stellen. Tot zoolang moeten wü dus aannemen, dat geen nakome lingen van den grooten meester meer aanwezig zün, en deze nog slechts in zün werk voor ons voortleeft CONFERENTIE OVER VERLENGING VAN DIENSTTIJD. Naar United Press uit Washington meldt, heeft Roosevelt de leiders van. het Congres en de voorzitters der militaire commissie van bet Huis van Afgevaardigden en Senaat bijeenge roepen voor een conferentie over de mogelijkheid van het uitvaardigen van wetten, krachtens welke de troepen, die thans onder de wapenen zün, lan ger in dienst kunnen blüven en de geografische beperkingen voor het op treden der Amerikaansche troepen kunnen worden opgeheven. HAVEN VAN PORT SAID AANGEVALLEN. In den nacht op Zaterdag zün, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, vijan delijke scheepsdoelen in de haven van Port Said met succes aangevallen. Bovendien werden haven- en kade- installaties van Tobroek wederom aan gevallen.'Ook werd .waargenomen, dat voltreffers neerkwamen op luchtaf- weers tellingen. Nader meldt 't D.N B. Tijdens de zware aanvallen van het Duitsche lucht wapen op Port Said werd door de neergeworpen bommen op voor den oorlog belangrijke doelen in de stad alsmede op ravitailleerings- bedrijven en haveninstallaties niet alleen aanzienlyke schade aangericht, doch ook werd een vry groot koop vaardijschip in brand geschoten. Aan genomen kan worden, dat dit schip verloren is gegaan. Verscheidene an dere vijandelijke koopvaardijschepen, die iii de haven lagen, werden door bomtreffers zwaar beschadigd. VON RIBBENTROP ONTVANGT TURKSCHE SECRETARIS GENERAAL. De Rijksminister van Buitenland- sche Zaken, von Ribbentrop, heeft Zaterdag in. tegenwoordigheid van den Turksehen ambassadeur te Berlijn,, Hoeesrevi Gerede, den op hetoogenbiik in Duitschland vertoevenden plaats- vervangenden secretaris-generaal van het Turksche ministerie van Buiten- landsche Zaken, gezant CeVad Acicalic, ontvangen. AARDAPPELEN A 26 (resenre)Yvm 20 Juli, 3kg. BLOEM. BI. 10; t/m. 10 Aug. 50 gr. brood of 14 rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. BOTER-MARGARINE. Be. 22 en 21; t/m. 16 Juli; 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie), BROOD-GEBAK. Br. 26 t/m 20 Juli, één rantsoen, EIEREN. 26, t/m 20 Juli, een ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, (4 pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN ENZ. 44; t/m. 10 Augustus. (4 pond. J AMS e.d. 103; t/m 10 Aug. 1 pond. KAAS. 69 en 79, t/m 27 Juli, 26 en 27, t/m 27 Juli <10 Aug), 1 ons. KOFF1E-THEE. 46; t/m. 20 Juli t4 p. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden. letter M en N. Bon No. 03 K.P. 31 Juli. Verwarming, 01, 02, 03. haarden en kachels J, 01 t/m 04 haarden en kachels K, 01 t/m II „centrale ver warming", één eenheid vaste brand stoffen. 05. 06, 07, „haarden en kachels" J, 05 t/m 08 „haarden en kachels" K, een eerheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONI-VERMICELLI ENZ. 54; l/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA ENZ. 55; t/m. 10 Augustus, 1 ons. MELK. 26 t/m 20 Juli 1% liter, (voor kinderen geb. na l-7-'37). A rijst (papkaart B 1). A havermout (papkaart BI), t/m. 10 Aug. ',2 p. rüst, haverm. e.d. PEULVRUCHTEN. Niet aangewezen. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aiyj, voor keuken 2 L RUST. 102; t/m. 10 Aug., 'A pond. SCHEERZEEP. K (textiel); t/m. 31 Aug. 1 rantsoen. SUIKER. 101; t/m. 3 Augustus, 1 k.g, VLEESCH. VI. 25; t/m. 17 %uli, V4 ranstoen vleesch/vleescbwaren. Vleeeehwarea VL 25; t/m. 17 Juli, <4 rantsoen of (verduurzaamd gevolgte). ZEEP. >8; t/m. 3 Augustus. 1 rantsoen. VERKLARING: A.-aardappelen; Me.-melk; Bt-bloem Bo.-boter; Br.-brood; Per.-perlode; VI.- vleesch. Geen toevoeging ls Alg. Bon kaart

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2