schrikbewind van het Bolsjewisme De Vuurtorenwachter Bij hun intocht in Lemberg von den de Duitsche troepen in één enkele der vijf Lembergsche G.P.-Oe-gevangenissen 3500 man nen en vrouwen, die door de G.P.Oe deels doodgeschoten, deels op bestiale wijze terdoodgebracht waren. De hierbijgaande foto's geven een duidelijk beeld van deze verschrikkelijke gruweldaden. FEUILLETON 1.1 De wachtende familieleden van hen, die zich in één der vijf G.P.Oe- gevangenissen in Lemberg bevinden. (Associaled-Press-Polggoon) v 2.) De lijken werden in smerige cWlen gevonden. De foto toont een dergelqke cel, geopenddeze was tot halverhoogte met lijken gevuld. (Associated-Presi-Polggoon) 3.) De familieleden hebben de kleeren van een der vermoorden herkend. (Associated-Pr ess-Polygoon "4.) De binnenplaats van een dér G.P.Oe- gevangenissen te Lemberg, I Associated-Presi-Polygoon 5.) De beulsbijl van de G.P.Oe. Associatei-Preu-Polygoonl Vrouwen en mannen, die hoofdzakelijk tot de Oekrainsche bevolkingsgroep behoorden, werden vermoord. Op hen werd de haat der bolsjewistische macht- hebbers gekoeld. lAttociefd-Prtst-Poti/goon) 7.) Familieleden der vermoorden op de binnen- plaats van de gevangenis. jAuociefed-Preu-PMtrgoonj 8.) De lijken vairde vermoorde mannen en vrouwen, die uit de kelders van de gevangenis naar buiten zijn gebracht Attociated-Preu-Polygoon) M> JIJ, Cartto, vroeg se, went *e had et op gerekend den torenwachter al leen te vinden en wenschte geen derde persoon bij hun onderhoud. Ut dacht dat JQ ia de keuken sliep. Neen, mevrouw Vansittart, ik ban hier bijna altijd. Maar watt Ik kan niet slapen, legde de dame haastig uit Als ik nog langer bij al die vrouwen had moeten blijven, had Sc het uitgegild. Wat is het hier heer lijk rustig! Waar is mijnheer Olsen? Ik denk, dat hij buiten is, om naar het weer te kijken. Maar komt u heelemaal binnen. Ik kan u een stoel aanbieden; mijnheer Olsen wil u ontmoeten en dit is een rustig uur tje om te praten. Hoe kent hij mij? Wat zei hij? Mevrouw Vansittart drukte haar linkerhand tegen haar borst, met de andere hand hield zij den hoogen kraag over haar mond en haar won gen. Payne kon alleen maar do oogen zien en de uitdrukking van angst en schrik, die daarin lag, deed zijn ver wondering over haar onverwachte tegenwoordigheid nog toenemen. Het komt mij voor, dat, als u nog yi*t treden hooger komt en op een stoel gaat. zitten, u hem dat beter self kunt vragenl Heb Je over mij gesproken met hem? Ik noemde toevallig uw naam. Sn zei hij, dat hij mij kende? Neen, mevrouw. HQ sei niets van dien aard. Maar wat Is ar veer mysterieus aan dit a ilea? Mysterieus? Hoe kam je daarbij? Ik heb ma vergist. Ik heb hem nooit ontmoet. Ik kwam juist om hem dat uit te leggen. Oh...... Ze dook plotseling omlaag, toen de deur van de galerij openging. Olsen zag alleen nog maar een verdwijnen de gedaante. Wie was dat? vroeg hij. Payne had zijn pijp gevonden en was bezig die te stoppen. Mevrouw Vansittart, antwoordde hij. Zeker om haar lang-aangekon- digde bezoek te brengen. Ik moet zeggen, dat ze een raren tijd heeft uitgezocht. Dat dacht ik ook al. Maar ze stak juist haar hoofd boven de trap om te vertellen, dat ze u op stuk van zaken heel^naal niet kent. Oisen glimlachte. Arme ziell zei hij. Ze is van stre^ en in de war; maar dat zijn we tenslotte allemaal. Maar ze lijkt me van nature wel erg nerveus. Als hij mevrouw Vansittart had ge zien, geknield achter de deur van haar verblijf, zou hij niet zoo gemak kelijk een oplossing van het mysterie, van deze vrouw hebben gevonden. Ze schreide zachtjes; het gezicht ver borgen in haar handen. HOOFDSTUK 14 Payne kwam de keuken binnen om de meisjes het laatste nieuws te be richten. Er zijn twee sleepbooten, de „IJgdrasil" en een dienstvaartuig van de kustverllchting op een halve mijl afstand en de dichtstbijzijnde klippen staan zwart van de menschen. Bij half-tij zullen ze een nieuwe poging ondernemen, hebben ze geseind. Dagmar had echter iets op het hart, dat haar nog meer interesseerde dan het nieuws, dat hij bracht. Meneer Payne, zei ze met een be zorgd gezicht, denkt u, dat iemand in de voorraadkamer kan zijn geweest in den afgeloopen nacht? Ik zou het niet met zekerheid kunnen zeggen. Hoe koipt- u daar zoo bij? De purser en ik hebben vanoch tend nagegaan wat er nog over was en we zijn allebei tot de conclusie geko men, dat er een en ander verdwenen moet zijn. Het is heel vreemd. Payne was op deze overrompeling niet heelemaal voorbereid. Daarom probeerde hij tijd te winnen. Ik geloof niet, dat uw jregmoeden juist is. Er was een misrekening met het water. Dat kan toch ook wel met de levensmiddelen het geval zijn ge weest? Dat kan niet. Mijn vader heeft persoonlijk de voorraden nagegaan en heeft aeff do rantsoenen afgeteld. Er is meel en vleesch-in-blik verdwenen; ik weet het zeker. De vraag is alleen maar: wie kan het hebben weggeno men? Het meel zou in ieder geval de aandacht hebben moeten trekken, als iemand geprobeerd had er van te eten. Hebt u dat allemaal ook tegen den purser gezegd? vroeg hij, terwijl hij haar ernstig- aankc ek Neen. We konden ook niet uit maken hoeveel er van alles moest over zijn. Neemt u dan mijn raad aan, juf frouw Dagmar, vergeet, wat u ge meend hebt te ontdekken. Een snelle blos kwam op haar blee- ke gezicht. U zegt dit toch niet zhsder goede reden? zei ze zacht. Ik heb de allerbest-denkbare re den. Als er ook maar het minste of geringste hiervan bekend wordt, ko men er moeilijkheden. Dagmar liep naar de deur en sloot die. Hildur, zei ze, ik geloof, dat va der en mijnheer Payne een of ander verschrikkelijk plan hebben, waarvan ze ons niets durven vertellen. Maar de Amerikaan liet zich op dia manier niet vangen. Hij liep naar de deur, opende die en terwijl hij even op den drempel bleef staan, zei hij Ik kan niet gissen, wat er in meneer Olsen's geest omgaat maar u kunt van mij aannemen, dat wat h|j zegt, gebeurt en wat hij doet het bes te is, dat In bepaalde «tostandigheden kan worden gedaan. j En met deze orakelspreuk ging hij heen, van plan om Olsen bij de- eerste gelegenheid, die zich zou voor doen, te waarschuwen, dat hij den beslissenden stap moest doen en alle communicatie tusschen het dienstver trek en de rest van den toren moest afsnijden. Dit zou gemakkelijk kunnen gebeu ren. De uiteinden van de bovenste ijzeren trap waren boven en beneden met schroeven aan de deur bevestigd. Het zou een paar minuten kosten om de schroeven los te maken; de trap zelf kon worden omhoog getrokken naar de dienstkamer en worden ge bruikt om het trapgat af te sluiten. Wat een menagerie zal er losbre ken, dacht Payne, als ze het mer ken. Het is hard maar er zit niets an ders op! - Op de galerij voegde hij zich bij den vuurtorenwachter en bij de officieren en de mannen van de „Dovrefjeld", die daar stonden. De wind was nog een paar strepen naar het Noorden uitgeloopen en de zee stroomde aan de andere zijde van het rif in ononderbroken, zware dei ning. Dat was de Tantaluskwelling de heele historie! Een gewone s» Zou, goed bestuurd, zich daar in komen veiligheid kunnen voor tb gen! Maar het scherp-getande rit zijn verraderlijke stroomingen en l genstroomingen, die bij ieder ker rend getij veranderden, omringde vuurtoren, als een grimmige wacht els een onneembare versperring! wijl de toren zelf op een ongenaakb rots stond, die haar met wier en kruid bedekte kruin dreigend uit j golven omhoog stak. En werden signalen gewisseld schan de galerij en het dienstvaak Olsen scheen zeer nadrukkelijk tel in zijn antwoorden óp de meder lengen, die Björn Aagaard hem r Neen, neen, mompelde hij luid, terwijl de nieuwsgierige ma om hem heen zich afvroegen, wa* hij zoo onrustig en ongeduldig Het is absoluut onmogelijk, gmgj vuurtorenwachter in zichzelf Dat kan geen boot:... iemand hem beletten... het beteekent ee#| keren dood..... Tenslotte drong het tot hem dat 'zijn metgezellen niet begh wat er aan de hand was, hij wel zich tot hen in hartstochtelijke ontwaar diging. tWordi

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 6