Micinit péhatit m to fmckti|fi mr ft pjni f De doodelijke school DE B0NNENLIJST BUITENLAND EERSTE BLAD WOENSDAG 16 JULI 1941 JAPAN VOOR BELANGRIJKE BESLISSING. Pact Sovjets-Engeland be teekent: bond genootschap. Bolsjewisme en cultuur. Een commivsarieele regeering in Servië. De rede van Churchill. Weet zuinig met gas en electriciteit. BEZOEK AAN DE CITADEL VAN ZLOSZOW. Duitsch schrijver over het bolsjewistische gevaar. De strijd bjj Solioem. Credieten voor de marine der V. S. De Engelsche scheeps- verliezen. Korte berichten. RECHTSZAKEN DISTRIBUTIENIEUWS BONAANWIJZinu BOTER. Ver hooging reductie op bonnen van de vetkaart. WATERWEGEN VAN KAMSJATKA EN JAPANSCHE ZEE GEVAAK- LUKE ZONES. Uit berichten uit Japan kan men eancludeeren, aldus het Vad., dat Ja- pan binnenkort zijn definitief stand, punt zal bepalen. Over de principieele houding van Japan bestaat te Berlijn geen twijfel-. Het tijdstip waarop Japan zijn houding bekend maakt ia voor Duitschland van aecundair belang. Dat men er in Tokio echter rekening mede houdt binnen afzienbaren tijd belangrijke besluiten te moeten nemen blijkt uit het feit. dat dé evacuatie der Japanners uit de Sovjet Unie bijna voltooid ia. Zooeven binnengekomen berichten melden dat ook de terugreis der Japansche diplomatieke en consu laire vertegenwoordiging uit de Sov jet-Unie wordt voorbereid. Ook zijn er meldingen dat binnen eenige weken hét Japansche parlement voor een apeciale zitting bijeen zal worden ge roepen. Aan Japan ia via zijn ambassadeur te Moskou door de Sovjet Unie mede gedeeld, dat belangrijke waterwegen van Kgmsjatka en in de Jananache zee van Sovjetzijde tot gevaarlijke zones zijn verklaard, Zoo deelde de woord- voerder van het Japansche eentrale inlichtingenbureau der regeering mede. Met betrekking tot de motiveering, die van Sovjetzijde voor dezen maat regel ia opgegeven, n.l, dat er tenge volge van de operaties van Duitsche oorlogsschepen in de genoemde wate ren een gevaar bestaat, merkte de woordvoerder op, dat men zich van Ja. panache zijde niet kan voorsteilen, dat er Duitsche oorlogsschepen in deze ge bieden zouden zijn. Overigens is deze maatregel der Sovjets voor Japan wei nig aangenaam.' Konoje bi) den Keizer. De Japansche premier, Konoje, heeft zich na de kabinetszitting van gisteren naar de keizerlijke zomerresidentie te Hajama begeven, waar hij door den keizer in gehoor werd ontvangen. In de kabinetszitting was besloten uit de loopende begrooting alle uit gaven te schrappen, die .in verband met de algemcene economische situatie en de daardoor noodzakende herziening van de mobilisatiemaatregelen kunnen worden bespaard. Belangrijke bespreking 7 Konoje, heeft naar Domei meldt, na zijn audiëntie -bij den keizer een uit voerige bespreking gevoerd met den zegelbewaarder, markies Kido, die in personenkwesties der regeering de eerste raadsman van de kroon is. Volgens een ander Domei-bericht is gisteravond een „belangrijke bespre king" gebonden door Konoje en den kabinetsraad Koehara, den voormaligen voorzitter van de Seijoekai-partij. VERKLARING VAN CHURCHILL. De Britsche premier, Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis uiting ge geven aan zijn bezorgdheid over ae uit werking, die onlangs het debat van twee dagen over de Britsche productie in het buitenland heeft gehad. In de Ver. Staten en in de Dominions, vooral in Australië, is daardoor de indruk' ont staan, dat de Britsche industrie en het ministerie van vliegtuigproductie z'ch in een volstrekte chaotischen toestand bevinden. Binnenkort zal Churchil tijdens een openbare zitting van het Lagerhuis hieromtrent een verklaring afleggen. Vervolgens ging Churchill over tot de „plechtige overeenkomst" tusschen Engeland en de Sovjet-Unie, waarvan hü hoopt, dat zij een „uiterst voor- deeligen, machtigen invloed" zal heb ben op den loop van den oorlog. Het ia natuurlijk, zoo betoogde hij, een bondgenootschap en de Sovjet-Unie is thans Engelands bondgenoot. Chur chill bestreed evenwel, dat Engeland zich daarmede op een lijn stelt met de communisten en strijdt voor het com munisme, maar hij verklaarple. dat Engeland de Sovjet wapenen zegent en de Sovjet-Unie alle succes toewenscht. Omtrent de Syrische aangelegenheid beweerde hij, dat de Britsche, Australi sche en Britsch-Indische soldaten daar Frankrüks bodem hebben verdedigd. Engeland verheugt zich, dat het er met de hulp van de strijdkrachten van generaal De Gaulle in 13 geslaagd aan de volkeren van Syrië en Libanon hun „souvereine onafhankelijkheid" terug te geven. ONTZAGLIJKE BOSCHBRAND IN SPANJE. provincie Castelton (Spanje) is een boschbrand uitgebroken, waarvan de omvang nog .niet is te overzien. Dé ..p ""U -«"us am iw UgVCiaicii, a/c hoogste bergtoppen van de Siera del Hermano Bartolo staan in vlammen. Het vuur grijpt met razende snelheid om zich heen en bedreigt reeds vier dorpen en een karmelieten klooster, dat in de bergen gelegen is. Vele hon derden menschen werken met steun van de veldwacht dag en naebt om het vuur meester te worden. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN EGTPTE? Naar het Egyptische blad Misri meldt, is tijdens een zitting van den oppersten raad voor de landsverdedi ging in Egypte het in het parlement ingediende voorstel tot algemeene mobilisatie van het Egyptische leger verworpen. Daarentegen werd besloten in het parlement een wetsontwerp in te dienen over het invoeren van den algemeenen dienstplicht. „SKMIINTELLIGENT8IA" IS TOONAANGEVEND. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het woord cultuur beteekende voor de Sovjet-ambtenaren en militairen, die naar Estland kwamen, zeer veeL Na de gedwongen aansluiting van Est land bij de Sovjet-Unie eind Juni 1940 werd de slagzin betreffende de cultuur en haar opvoering in alle vergaderingen door de bolsjewistische sprekers steeds weer met nadruk naar voren gebracht. De geheele communistische pers stond er vol van. Vele burgerlijke Estianders hébben bij de autoriteiten door éen handig beroep op de eerzucht van de nieuwe bolsjewistische ambtenaren om door te gaan voor menschen van cultuur iets kunnen bereiken. „Als man van cultuur zuit gij, kameraad commissaris, voor mijn verzoek begrip hebben", was een zeer doeltreffende zinswending in den omgang met de nieuwe machthebbers. Zelfs de vrou wen der sovjet-officieren en -commis sarissen gebruikten het woord cultuur bij hun inkoopen in de winkels der hoofdstad gaarne. „Ik wou graag een paar kousen iu cultuurkleur", kon men in de winkels hooren vragen of wel „ik zou een paar cultuurmeubeien wiflbn hebben". Deze verrassende verwarring van begrippen heeft een zeer eenvoudige verklaring. De Sovjet-Unie is 20 jaar lang hermetisch afgesloten geweest voor het buitenland. Niet alleen de bovenlaag maar ook het grootste deel van de intelligentsia, met uitzondering van de Joodsche, is geëmigreerd, naar de Poolgebieden verbannen of terecht gesteld. Daardoor zijn de maatstaven voor de beteekenis van cultureele prestaties geheel verloren gegaan. Wanneer men vraagt naar de cultu reele prestaties van het bolsjewisme krijgt men meestal als voorbeeld de nieuwe metro van Moskou. Als eerste en eenige ondergrondsche spoorweg van de Sovjet-Unie heeft deze klaar blijkelijk een bijzondere indruk ge maakt. Ongetwijfeld bevinden de bolsjewis tische machthebbers zich in een moei lijke positie. Aan den eenen kant heb ben zjj behoefte aan intelligentsia, zonder welke een moderne staat nu eenmaal niet kan bestaan. Aan den anderen kant mogen zij haar geen machtspositie verleenen en moeten zij haar wantrouwen, aangezien zij neiging heeft tot een nationaal stand punt en gekant moet zijn tegen een „dictatuur van het proletariaat". Dan blijft er maar een uitweg over: Men bevordert een semi-intelligentia, die beschikt over oppervlakkige kennis, zonder solide, grondige wetenschap. Om een goed dokter te zijn, die een patiënt werkelijk helpen kan, heeft raen een wetenschappelijke en practi- sche opleiding noodig van vele jaren, In de Sovjet-Unie kan ieder Roode Kruisman, na een medische spoedcur sus te hebben bezocht, arts worden. De ggvolgen blijken in de volksgezond heid. Om een goed .officier van den generalen staf te zijn heeft men even eens een opleiding van jaren noodig. Hetzelfde'is het geval bij het bouwen van vliegtuigen, enz. enz. De ooriog tusschen Fihland en de Sovjet-Unie heeft getoond, dat de bolsjewisten wel met brutale energie den dood in kun nen drijven, maar dat zij niet de kunst verstaan deze troepen op de juiste wijze te leiden. Het bolsjewistische moderne oorlogstuig, tanks, vliegtuigen enz is in aantal overweldigend groot, n aar 'de kwaliteit is slechts middel matig en vaak minder dan dat. Andere reden voor de ctil+uurloos- heid der Sovjet-Unie is gelegen in de bestrijding van het natior.a'e gevoel. Daarmede is in Estland dan ook drrect begonnen. De toonaangevende fortr.u- leerig van Stalin luidt: „Wat is natio nale cultuur onder de dictatuur van het proletariaat? Een cultuur, die naar d"n inhoud socialistisch en naar den vorm nationaal is". (Omgekeerd zou veel juister zijn geweest). „En het doel daarvan moet zijn de massa's op te voeden in den geest van het interna tionalisme". Wat dat beteekent heeft men in Estland gezien. Wanneer men in de boekwinkels vroeg naar nieuwe Russische boeken, kreeg men de wer ken van Joodsche communisten te zien, die propaganda maakten voor het Marxisme. Om de Estlandsche natio- VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht Ne. M. De volgende'prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker; Vroege aardappelen: Sorteering 28 mm vierkantsmaft en grooter: 10 t/m. 16 Juli per kilogram f 0.10 17 t/m. 23 Juli 0.09 24 t/m. 30 Juli 0,0814 30 t/m. 0 Aug0,06 Voor kriel van de sorteering 23 tot 28 mm vierkantsmaat t/m. 6 Aug0,06 Bij thuisbezorging mag een cent per kilogram meer worden berekend. BET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 3017 40 nale cultuur te bevorderen werden deze boeken terstond in de Estlandsche taal vertaald. Maar het zingen van Estlandsche volksliederen werd ver boden. Daarin, zoo zei men, korrtt een kleinburgerlijk reactionaire houding tot uitdrukking. NEGEN MINISTERIES GEVORMD. INSCHAKELING IN NIEUWE ORDE. In Belgrado zijn Servische ministe- rieele commissarissen benoemd, die een commissarieele ministerraad vormen, zoo meldt 't A.N.P. uit Berlijn. Er zijn negen ministeries in het leven geroe pen, nl. voor Binnenlandsche Zaken, Cultuur, Verkeer, Justitie, Posterijen, Openbare Werken, Voeding, Economie en Sociale Zaken, De militaire bevel hebber in Servië, generaal von Schro der, heeft'de nieuwe Servische minis ters ter gelegenheid van hun benoe ming ontvangen en met hen van ge dachten gewisseld over de grondslagen der samenwerking. De voorzitter van den Servischen ministerraad, Atsjimowitsj, sprak van den wensch van het Servische volk om ingeschakeld te worden in de nieuwe Europeesche orde, waaraan het Servi sche volk zijn toekomst gebonden acht. Hü sprak den dank van Servië uit jegens den Duitschen militairen bevel hebber voor de bewezen Duitsche ge neigdheid om het Servische volk op den nieuwen weg steun en hulp te verleenen. Generaal von Schröder te- vestigde in een opmerkelijk antwoord deze Duitsche bereidheid tot het ver leenen van steun en hulp in de ver wachting dat het Servische volk de oor zaken van zijn eigen nood zou iweien, de leiders van het volk bereid waren, de noodige maatregelen te nemeh tot verzekering van orde, rust en arbeid en het volk zou leiden in zelftucht naar de overwinning van de eigen zorgen. Hiermede zu'n de grondslagen gegeven voor den burgerlijken wederopbouw in Servië onder de eigen en vrije verant woordelijkheid van het 8ervische' Volk en itiet bereidwilligen steun van Duitschland. HARRT HOPKINS OVER ENGELANDS POSITIE. De vertrouweling van president Roo sevelt, Harry Hopkins, houdt zich in het Juli-nummer van de American Magazine bezig met den ernst van de situatie voor Engeland. De Britsche vloot heeft een zware taak op vele fronten en in vele zeeën té strijden en patrouilledienstel! te verrichten. Hier in ligt het grootste gevaar voor Enge land, want als er geen levensmiddelen en munitie naar Engeland kunnen wor. den gebracht, moeten de democratieën het onderspit delven. De tonnage, die Engeland bereikt, daalt voortdurend Al kan Engeland dit jaar ook nog niet worden uitgehongerd, waartoe vlieg tuigen en onderzeeërs dan ook in staat mogen zijn, het zou struisvogelpolitiek zijn, niet in te zien, dat voortzetting van de successen van Hitier bij de be schadiging en het tot zinken brengen van voor Engeland bestemde scheeps- ruimte een catastrophaal einde zou brengen ENGELSCHE VERBONDENHEID MET DÉ SOVJETS. Het A.N.P. verneemt van welinge lichte zijde te Berlijn: Aan de- Maandag door Churchill gehouden rede voor het stadsbestuur van Londen wordt in politieke krin gen te Berlijn slechts aandacht ge schonken, vopr zoover zij een be krachtiging van de verbondenheid van den strijd van het Bolsjewisme in Europa met den Engelschen strijd bevat. - Met bijzondere belangstelling heeft men nota genomen van de woorden van Churchill, dat deze strijd een gemeenschappelijk doel geldt. nl. an aÜ dé continentale machtspositie v Duitschland te vernietigen, waar in het geval van een Engelsche ovtr winning de nakomelingen van Duitsche rijk in Europa het Bols. wisme moeten aanvaarden. Men acht het in Berlijnsehe poli tieke kringen overbodig aan de voor- rHingen van Churchill nog iets toe voegen. Men wijst in dit verband alteen op de spontaniteit, waarméde 4e Europesche staten en voiken. voor zoover zij niet direct met de Sovjet unie 'oorlog voeren, door het opriéh- ten van corpsen vrijwilligers tot uit drukking brachten en brengen, zij over die uitlatingen van den B schen minister-president in werl lijkheid denken Wat de scheldpartij en de razernii betreft, waarin Chur chill ook bij deze redè is geraakt is, naar de meening in de Wiiheljm- strasse, ieder commentaar overbodig. v Geen intimidatie van Italië. In Italiaansche polit'eke krirféen constateert men. dat de Engelsche •minister-president weer eens het Ifaltaanwhc volk met" ziin bekende dreigementen heeft vitten intipii- deeren. Iedereen, die op het oogenblik- Italië leeft, kan constateeren met welk een vastbeslotenheid en kalmte het Italiaansche volk deelneemt dan dén oorlog van de spil. Iedere Italiaan weet, waarom het in dezen strijd Wat. Wanneer dus Churchill gelooft doéf de aankondiging van lukrake luchtaanvallen op open Italiaansche steden het Italiaansche volk te ku|n- nen intimideeren of zelfs te buigén, dan zal hij een nieuwe ontgoocheling beleven. TBAILANDSCHE MILITAIRE MISSIE IN SINGAPORE. Domei meldt, dat op uitnoodigirtg van den Britschen opperbevelhebber in het Verre Oosten, generaal Popham, een Thailardsehe militaire missie in Singapore is aangekomen Volgens het zelfde persbureau heeft Thailand even eens een Britsche uitnoodiging gekre gen tot het zenden van een missie naar Birma. De Duitsche pers publiceert een ar tikel van dep veel gelezen schrijver van bekende historische romans, Brun Brehm, onder den titel „De doodelijke school". In principieele beschouwingen behandelt hjj de voor Europa en in het bijzonder voor het Duitsche rijk bestaande noodzakelijk heid der vernietiging van het bolsje wisme, aldus het D.N.B. Allereerst beschrijft de auteur het bezoek aan de citadel van Zloazow, een van - de schoolvertrekken,, zooals hij zegt, waar men het wezen van het bolsje wisme leert kennen. Het is stellig niet het eTgite wat er thans in het Oosten is, maar toch ia het het het ergste wat zijn oogen tot dusverre hebben gezien. De citadel, zoo schrijft hjj, ligt aan den Zuid-Oostelijken kant van de stad. Ik vroeg den post waarom zooveel lieden den smallcn weg naar de citadel opliepen en hij antwoordde mij dat daarboven de doode Oekrainers lagen. Wij klom men het pad op. Rondom de citadel loopt een vestinggracht. Aan den kant van de gracht stonden menschen. Uit de gracht steeg de stank van ontbinding. De gracht zelf lag vol lijken. Alle Hfken waren op vreese- lijke wijze verminkt, zelfs de gezich ten had men niet gespaard. Wat af gesneden kon worden had men afge sneden, wat uitgestoken of uitgerukt kon: worden was uitgestoken or uit-_ gerukt. Wij betraden het binnenplein van de citadel. Daar lag de ellende in lange rijen. Ht kon niet meer toezien en moest weg, het was te veel, de vliegen, de hitte, de stank, de snik kende mannen die tusschen de lijken af- en aanliepen om hun verwanten te zoeken. Mijn keel kneep dient en ik huiverde. Zoo ziet de doodelijke schooi er uit. DE HOUD INCÉ VAN ENGELAND. In deze dagen nu, zoo gaat de schrijver voort, nu eindelijk het met bloed bespstte gordijn ia weggerukt waarachter dit land verborgen lag en nu eindelijk WTaak wordt geoefend voor de vreeslijke ontzetting, tracht Engeland b» het Westen den met bloed 'bevlekten bondgenoot te ont lasten en bet MoSkouache weermacht- bericht maakt daar met welgevallen melding van. Wij herinneren ons de pagingert van den Führer om met Engeland tot een overeenstemming te komen Wij weten, welk offer wij met den vlootbouw hebben gebracht voor deze pogingen. Het was tevergeefsch, De Führer hooft geweten, wat ons uit het Oosten bedreigde. Er was geen overeenkomst mogelijk met Polen of met Tsjecho- Slowakije, aangezien Engeland het niet wilde en het blinde Frankrijk niet zag waar het om ging. Nu zien wij het. Kont met mij mee naar de terugtochtawegen van de Sovjets en ziet,, wat zij daar hebben laten lig gen aan pantserwagens, welke mon sters, welk een aantal .Bij een op- marsch zouden zij in enkele dagen Polen hebben verpletterd en Tsjecho- Slowakije hebben vernield, wanneer een tegenstand mogelijk zou zijn ge weest. Geen stad zou zonder lijken- kelder en folterkamer zijn geblrvcn Stalin zou ditmaal gemotoriseerd ge- kom eti zijn. Hoe bewapend werd dat zien wij op de wegen van, onzen op- marsch, hoezeer 't door de bolsjewis ten ernstig gemeend was met hun opmarsch en wat deze voor gevolgen zou hebben gehad, dat kunnen wij nu met een huivering overdenken, HET ANTWOORD Ons antwoord was gelegen in onze bewapeningen, in de pogingen om Engeland tot eeri overeenstemming te brengen. Ons antwoord waa onze ademloos snelle oorlogvoering, om maar niet te laat te komen voor dezen grooten afweer. Wanneer wij vastgeloopen waren, wanneer het niet zoo snel was gegaan, zouden de bol sjewisten zijn opgerukt naar Honga rije, naar Bohemen en zjj zouden alle djjken hebben vernield, die tegen ben waren opgeworpen. Wij verdedigen thans niet alleen Europa, wij verde digen de wereld tegen de pest, de folterkamers en lijkenkelders. Wij verdedigen den dwazen Zwitaerschen kleinburger, den verblinden Ameri- gaan. Dat wij het werk eerst zoo Iaat, ja, op het allerlaatste oogenblik kon den verrichten, dat ia de schuld van Engeland. Hoe dwaas lijkt ons thans alle gëtwist over kerken, kronen, scholen, VTjjheid en al de zooge naamde groote problemen. In de kelders van den dood, in dr folterkamers onder den grond gelden ai deze problemen niet, daar heerscht, terwijl een onderdrukt geschreeuw weerklinkt, een huiveringwekkende atmosfeer, die de geheele wereld heeft bedreigd. VERRASSENDE AANVAL AFGESLAGEN. Over den in hef tveermachtbéficTil van gisteren gemelden Engelschen aanval in dtn sector van Solioem meldt Stefani, dat de Engelschen in een aanvfil, die gesteund werd door pantserwagens en pantserafweerge- schut, gepoogd hebben de vooruitge schoven Italiaansche stellingen op verrasssende wijze te vallen. Deze poging is échter door de Italiaansche troepen onmiddellijk afgeslagen, zoo dat het den vijand niet eens gelukte tot in de nabijheid van de Italiaan sche stellingen te komen. Toen de Engelschen bemerkten, dat hun vdrraaéhde actie niet gelukt was, trokken zjj, -nadat zij verschillende pantserwagens hadden verloren, weer naar hun uitgangspunt terug. Duitsche aanval op Tobreek. Eergisteren hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen, naar het DT4.B. verneemt, artillerie- en luchtdoelstel- lingen bij Tobroek met succes aange vallen. Verscheiden stukken geschut werden tot zwijgen gebracht. Duitsche jagers beveiligden het versperde ter rein bij de Duitsche linies en dwon gen vijandelijke gepantserde verken ningswagens door een aanval met Schietwapenen hun ondernemingen op te geven. Luchtaanvallen ep Suez. Een groote concentratie van sche pen op de- reede van Suez is in den aacht van Zondag op Maandag, naar van welingelichte Duitsche zijde wordt gemeld, door het Duitsche lucht- wapen 'aangevallen. Daarbij gingen minstens drie schepen met een to talen inhoud van 26,000 brt., voor Engeland verlóren. Talrijke andere schepen werden vermoedelijk be schadigd. ^d^zij nog 44 baJan ko£fie Mr. Camphuys, requisitoir achtte de diefstallen van tiet viertal wezen, waarbij hij zich speciaal k-k de tegen het feit, dat zjj op zulk et- geraffineerde wijze te werk warer. gaan. 5 In dit verband eischte de offici® tegen de hoofddadera T. en van I jaar gevangenisstraf, met aftrek de preventieve hechtenis, terwnl h» tegen de beide andere verdachten da B. en van D. respectievelijk 8 m ij maanden gevangenisstraf met aftrek: van de preventieve hechtenis eischte Vervolgens had zich in dezelfde zaah te verantwoorden een zekere B .die al, bestuurder van een vrachtauto ir April een partijtje koffie van het einde vaa den Vleutenscheweg naar een schuur, tje, toebehoorende aan van I.. had ver. voerd. Verdachte verklaarde dat hij slechts vermoedde, dat de koffie se. stolen goed waa Mr. Camphuys eischte wegers be. wezen heling een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 25 Juli a s r - zw BOÜW VANDÜIKBOOTBASES. Het Amcrikaansche ministerie van Marine, heeft, volgens United Press, bij het Congres een erediet aangevraagd van meer dan 3M millioen dollar voor aanvullende uitbreidings-wrrkzaain, heden te land en voor den bouw van dliikbootbases op de eilanden Kodiak (Alaska), Midway (Stille Oceaan) en Bake tusschen Hawaii en de Maria- nen). President Roosevelt heeft het wets ontwerp onderteekend, dat 31 millioec- dollar ter beschikking van het minis terie van Marine stelt voor de vol tooiing van tien kuststationa. IN JUNI 311 MO TON VOLGENS BRITSCHE ADMIRALITEIT. Dé Britsche admiraliteit geeft, naar 't D.N'.B. meldt, voorloopig toe, dat m de maand Juni 71 Britsche en gealli eerde schepen met een totalen inhoud van 311 000 brt. en acht in Engelsehen dienst varende neutrale schepen ver loren zijn gegaan. Naar de Engelsche berichtendienst mededeelt, zal de Britsche admiraliteit in de toekomst de scheepsverliezen niet meer geregeld publiceeren, ten einde den vijand geen belangrijke in lichtingen te geven. De verliezen zui len alleen dan worden gepubliceerd, wanneer de Britsche admiraliteit dit noodig oordeelt. JAPANSCH SUCCES. Japansche strijdkrachten, die in de centrale provincie Hoepeh in het veld gebracht werden voor zuiveringsdoel- einden hebben, naar Domei meldt, zes duizend soldaten van Tsjocngking, die vele dooden en gevangenen verloren, verslagen Tevens maakten zij wape nen en munitie buit, om. 91 kanonnen. Tien communisten, die in den necht van 12 op 13 Juli in de omgeving van Otorenovata (Servië een sabotagedcfid trachtten te ple gen tljn op de plaats van het mé*tlrijf dood geschoten (SOFFIEDIEVEN STAAN TEREC Vijf strooptochten op het terrein van Douwe Egberts i Voor de Utrechtsche rechtbank heeft jsterochtend terecht gestaan de zwer ende los-werkman T. A. P., wegens "slal van balen koffie (ongebrande) nadecle van Douwe Egberts te utrecht. Verdachte bekende met een lietal anderen in Mei, tegen 12 uur nachts het terrein van Douwe Eg berts betreden te hebben. Hü, verdach- lad één baal ongebrande koffie weg- lomen, de anderen 19. De 20 balen koffie werden per wagen vervoerd naar de woning van één der „koflie- liefhebbers", waar zü lat^r in beslag (omen zün. Jfr. Camphuys, de officier van Jus titie, achtte het feit zeer ernstig, voor al daar de "koffie tot de distnbutie- arikelen behoort.<Jn verband daarmede eischte hü lWmaanden gevangenisstraf, waarna de president de uitspraak be paalde op 25 Juli. Nog 44 balen. Vervolgens stond een 4-tal andere „kojfie-liefhebbers" terecht, te weten I., T„ de B. en van D. Blijkbaar moeten de eerstgenoemden wel (beschouwd worden als de hoofd daders van de in totaal 5 strooptochten naarl het terrein van Douwe Egberts E'-at leelüker is, zij wisten hun slag jt slaan, dat bij~-con trole de ver- missi|ng der in totaal 64 balen koffie niet gemerkt kon worden. In totaal De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visschenj maakt bekend, dat de volgende bonnen van de boter- en vetkaarten recht ge ven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden boter. Bon „24" en „25" van de boterkaart: 17 Juli t.m. 3 Augustus, 250 gram boter per boa. Bon „24" en „29" van de vetkaartl 17 Juli t.m. 3 Augustus, 250 gram beter per bon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vastge- stelden boterprijs, met ingang van 17 Juli aj. aan houders van vetkaartea per 259 gram boter (dus per bon vaa de vetkaart) een reductie wordt ver leend van 22'i cent, inplaats van 13 cent. In een officieele publicatie zün de voor de detaillisten van belang zür.de bijzonderheden ten aanzien van liet inleveren dezer reductiebonnen ver meld. AARDAPPELEN. A 26 (reserve); t/m 20 Juli, 3kg. BLOEM. BI. '1P; t/m. 10 Aug. 50 gr. brood of 14 rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. BOTER-MARGARINE. Bo. 24 en 25; t/m. 3 Aug.; 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). BROOD-GEBAK. Br. 26 t/m 20 Juli, één rantsoen. EIEREN. 26, t/m 20 Juli, een ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, V4 pond. i HAVERMOUT, -VLOKKEN ENZ. 44; t/m. 10 Augustus, H pond. JAMS e.d. 163; t/m 10 Aug. 1 pond. KAAS. 69 en 79, t/m 27 Juli, 26 en 27, t/m 27 Juli (10 Aug), 1 ons. KOFF1E-THEE. 46; t/m. 20 Juli H p. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden. letter M en N. Beu Ne. 03 K.F. 31 Juli Verwarming, II, #2, 63. baarden en kachels J, tl t/m P4 haarden en kachels K, II t/m 11 „centrale ver. warming", één eenheid vaste brand stoffen. 65, M, #7, „haarden en kachels" J, 15 t/m M „haarden en kachels" K, een eenheid turf. Geldig t/m 31 December. MACARONI-VERMICELLI ENZ. 54: t/m. 10 Augustus, 1 ons. MAÏZENA ENZ. 55; t/m. 10 Autustus. 1 ons. MELK. 26 t/m 20 Juli 144 liter. PAP. (voor hinderen geb. na l-7-"37). A rijst fpapkaart BI). A havermout (papkaart B 1). t/m. 10 Aug. U p. rijst, haverm. e.d, PEULVRUCHTKN. Niet aangewezen. PETROLEUM. Par. U; t/m. 10 Aug„ voor keuken 2 L RIJST. 162; t/m. 10 Aug., 44 pond. SCHEERZEEP. K (textiel)); t/m. 31 Aug. 1 rantsoen. SUIKER. 161; t/m. ^3 Augustus, 1 k.g. VLEE8CH. VI. 25; t/m. 17 Juli. 44 ranstoen vieasch/ylaeschwaren. Vleeaehwnrea VI. 25; t/m. 17 Juli, 44 rantsoen of (verduurzaamd gevolgte). ZEEP. IV; t/m. Augustus. 1 rantsoen. VERKLARING: A.-a-rdappelen; Me -melk; BI-bloem Bo -boter; Br.-brood; Per.-perlode; VI.» vleesch. Geen toevoeging is Alg. Bon kaart

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2