I 5 Duitsche troepen zijn Polozek gepasseerd NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vandaag nieuw Japansch kabinet vernacht Vrijdag 18 Juli 1941 Laatste kazematten bij Kiev veroverd - Sovjets doen wanhopige pogingen, den Duitschen opmarsch te stuiten Praktijken van het roode leger Medewerking van ministers van Oorlog en Marine io*i IflCUUi Strijd om de eindbeslissing begonnen Polozek in Duitsche handen. De strijd by Kiev. Soldat '«o van het roode Iffger halen de kerkschatte het Simonowklooster weg. .ten van Finsche successen. Aanval op bolsjewistisch zendstation. De politieke commis sarissen in het Sovjet lege r. Sovjets mishandelen gevangenen. Het gaat om Europets beschaving! HOE DE STALIN-UIWE WERD OVERMEES- TERD. De overtocht van de Dnjepr. Gevechten van man utegen man. gOe jMigtnt, No. 20683 Bureau: MARKT SI, TUL. SI45 Postrekening «SIM Chefredacteur: F, TIETER, Gouda. Na èen succesvollen doorbraak door it Stilinlinie ia, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, thans aan bet geheele Oostelijke front een gewel dige worsteling om de laatste beslis- ,ing aan den gang. Steeds weer tracht bet Sovjetoommando den stormloop van de Duitsche weermacht en v<m de verbonden troepen tegen te houden. Doch reeds wordt in 't Duitsche weer- machtbericht geconstateerd, dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen, die waarschijnlijk Kk zeer spoedig verbruikt zullen zijn. Het Duitsche weermachtbericht geeft reeds met stelligheid te kennen, dat zeer binnenkort opnieuw groote suc cessen zijn te verwachten. Het becijfert bet aantal tegenover elkaar in den strijd staande soldaten op negen mil- lioen. Dit is aanzienlijk meer dan in het vorige jaar tijdens de geweldige wor steling in het Westen en in het alge meen meer dan ooit in den loop der geschiedenis in een enkelen slag is voorgekomen. Zoo overtreft dan deze beslissingsstrijd, die thans aan den ging is, tusschen de Duitsche weer macht en de Sovjet-troepen wat zijn omvang betreet, alle begrippen uit de krijgsgeschiedenis, zoowel wat betreft bet aantal strijders als ook de uitge strektheid van het front. Bij hun opmarsch naar het Oosten zijn Duitsche troepen aan weerszij den de krachtig versterkte stad Fo- 1 track gepasseerd. Daaropvolgende Duitsche afdeelingen hebben op 16 Juli den tegenstand der ingesloten bolsjewisten gebroken en de stad genomen. Polozek was voor de Sov jets van veel belang als spoorweg knooppunt en haven aan den boven loop van de Duna. De Sovjets, die aanzienlijke verliezen aan dooden leden, verloren bovendien meer dan 1000 man aan gevangenen en groote hoeveelheden wapens en vooral munitie. Bij de zuivering van het ter rein stijgt het aantal gevangenen voortdurend. De troepen, die Polozek voorbij wa ren gegaan, stieten op 16 Juli op resten van verschillende Sovjet-divisies, die wanhopige pogingen deden om den Duitsche opmarsch te stuiten. In ver bitterde gevechten van man tegen man waarbij de Sovjets een reusachtig aan tal dooden hadden, werden de bolsje wistische strijdkrachten snel verslagen Duizend man, onder wie de chef van den staf eener Sovjet-divisie, werden gevangen genomen. Terwijl enkele bolsjewistische groepen goed uitgerust waren, was de wapening van andere afdeelingen uiterst gebrekkig. In het gebied van den strijd rond om Kiev hebben Duitsche infante risten eergisteren de laatste rijen Sovjet-kazematten veroverd, aldus het D.N.B.. De verdedigingswerken waren door het vernietigende vuur der vorige da gen reeds voor een groot gedeelte ka potgeschoten. Doch in de tot drie ver diepingen tellende onderaardsche gan gen hadden zich toch nog deelen der kazematbemanning kunnen handha ven, die pas weer te voorschijn kwa men toen de Duitsche divisies voorbij waren. Door het bliksemsnelle optre den van de Duitsche pioniers werden de bemanningen van de kazematten erin verhinderd gebruik te maken van de voüe gevechtskracht van deze kaze matten. Zij werden met de zwaarste ladingen dynamiet zoolang bestookt tot er geen schot meer viel. Een kleine afdeeling infanterie gelukte het even eens enkele kazematten met verschei dene 'verdiepingen na een vastberaden aanval te veroveren. Onder de bescher ming van een kunstmatige nevel wis ten de stoottroepen de machtige beton- blokken te naderen, waarna zij met ladingen dynamiet de laatste nog overgebleven bolsjewisten dwongen te capituleeren. De[bemanningen waren door haar politieke commissarissen ih de kaze matten opgesloten. Slechts twintig messen doorgesneden. Hy overlevenden, die voor een deel zwaar gewond waren, kwamen te voorschijn. Wat zich toen naar de Duitsche linies begaf, was een optocht van vreeselijke ellende. Bloedend, met gescheurde uni formen, uitgeput door den strijd gp veel bloed verolren, toen hü in lazaret gebracht was. Uit de verklaringen van een Duit schen officier, die eenigen tijd in bolsjewistische gevangenschap is ge- - -r wees'' Week, dat hij en zijn adjudant, apathisch wankelden de gevangene» trad at zij gevangen waren genomen, achteruit, hun zwaar eewonde kame- w»r®n gebonden en 'Polygooi) 2, achteruit, hun zwaar gewonde kame raden op primitieve draagbaren met zich mede sleepend. De Finsche regeeringspersdienst meldt: Het Finsche luchtwapen heeft de activiteit der troepen te land doeltref fend ondersteund. Vijandelijke spoor wegverbindingen, transport- en pant- sertreinen, troepen op marsch, auto colonnes, opslagplaatsen en convooien werden krachtig gebombardeerd en be schoten. Door voltreffers zijn verschei dene spoorweginstallaties vernield, treinen tot ontsporing gebracht, colon nes uiteen gedreven en auto's, treinen en pantserwagens in brand geschoten. Door Stuka-aanvallen werden voltref fers op vijandelijke artilleriestellingen geplaatst. Ook de Moermansk-spoor- weg is gebombardeerd o.a. bij Lotinan- pelto en Petro'skoi. Tevens hebben onze jagers benevens zware en lichte lucht doelartillerie de bewegingen onzer troepen, bevolkingscentra en verkeers verbindingen beschermd. Daarbij zijn talrijke luchtgevechten geleverd, die bijna ZOnder uitzondering met de over winning der onzen eindigden. Sinds het begin van den oorlog tot gisterochtend hebben onze vliegers en luchtdoelartil lerie afdeelingen 136 vijandelijke vlieg, tuigen neergeschoten en talrijke an dere beschadigd. De luchtdoelartillerie heeft eveneens met succes aan de luchtgevechten deelgenomen. Sinds het begin van den oorlog zijn elf eigen toe stellen niet op hun basis terugge keerd. Ondanks luchtafweer, heeft een JIuitsch gevechtsvliegtuig een radio station aangevallen. De eerste reeks bommen trof nauwkeurig doel. Groote stof- en rookwolken bewezen den Duit schen vlieger, dat zün Jjommen huizen en auto's vernietigend hadden getrof fen. Een tweede serie bommen vol tooide het vernielingswerk. Bij hun vertrek konden de Duitsche vliegers onmiskenbaar waarnemen, dat twee der zendmasten als lucifers waren af geknapt en tusschen den wirwar der kapot getrokken draden lagen? Ver scheidene gebouwen waren ingestort, andere brandden. De eigenlijke beteekenis van de op nieuw ingesteld functie van politieke commissarissen, is. zoo verklaart de Berliner Börsenzeitung, vol gens het D.N.B., natuurlijk niet de wil om den geest van de troepen iets op te monteren of op militair gMped iets te verbeteren, doch de ondubbelzinnige tekst van het decreet onthult het voor nemen van Stalin en de bolsjewistische partij om den divisie- en regiments commandanten de schuld voor het fa len van het bolsjewistische leger en van het bolsjewistische systeem in de schoenen te schuiven. Tevens vormt het decreet van Stalin, die de troepen onder ,de zweepslagen der politieke commissarissen in den wanhopigen strijd jaagt, een vlammend kenteeken voor de diepe onzekerheid van het bol sjewistische regime, At den grond onder zijn voeten voelt wankelen. Men beschikt te Berlijn thans over de getuigenverklaringen, die de be richten over mishandeling van Duit sche gevangenen door de Sovjet troepen documenteeren, aldus het A.N.P. Zoo heeft men na de inneming van de vesting Sknmorochy talrijke af schuwelijk vewninkte lijken van Duit sche soldaten gevonden. Sommigen dezer menschen waren gevangen ge nomen, anderen wgren gewond in handen der bolsjewisten gevallen. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek, dat zij op de gruwelijkste wijze mishan deld waren. De commandant van een afdeeling geschut en cavalerie heeft mededee- lingen gedaan over de gebeurtenissen in de nabijheid van Loeck, waar zijn afdeeling, nadat de munitie verschoten was. gevangen was genomen. Met uit zondering van hemzelf werden alle gevangenen van achteren neergescho ten. Zijn oppasser had men tevoren beide bogen uitgeschoken. Hijzelf kreeg slechts een schampschot aan de heup. De bolsjewisten, die meenden, dat hij dood was, trapten herhaaldelijk op zijn lichaam. In het gebouw vande Gpoe te Loeck heeft men de lijken opgegraven van een eersten luitenant, een tweeden luitenapt en twee Duitsche vliegers, die aan dp hand van hun persoonsbe wijzen geïdentificeerd konden wor den. De lijken dezer menschen waren zeer verminkt.' Den korporaal K., die op 6 Juli zwaar gewfond was, hebben de bolsje wisten volgens zjjn verklaringen beide polsslagaders en de elleboogpezen met had zeer een geplunderd. Daar op joegen de bolsjewisten hen met kolfslagen en bajonetsteken voor zich uit de officier slaagde er hi te ontvluchten, toen hij later naar zijn adjudant zocht, vond hij den man met ernstige verminkingen en ingeslagen schedel. Nederlanders, neemt deel aan den kruistocht tegen de Sovjet- Unie en meldt U aan bij bet Vrijwilligerslegioen Nederland, De strijd tusschen twee werelden is ih alle felheid ontbrand. Eindelijk heeft het nationaal-socialisme het communism# aangegrepen en het jonge, krachtige Duitschland heeft zich opgeworpen om den belager der Christelijke menschheid een krachtig halt toe te roepen op het moment, cat het Sovjet-monster gereed lag zijn prooi te bespringen. Die prooi is Èuropa, die prooi is ook et>s land! Maar al te graag had de Sovjet Unie ibruik gemaakt van een. door strijd rzwakt Europa; maar al te graag zij de roode vlag met sikkel en mer in het Westen willen planten, hfcd zij ook hier kerk en kruis willen vermorzelen onder haar logge voeten. [Reeds had de Sovjet Unie haar mil- libenen legers aan de Oostgrens van Europa saamgetrokken Het Duitsche leger heeft weer op het juiste moment toegeslagen, en heeft, in zegevierenden aanval bres op bres geslajjen in de Sovjet-leger- sëhaten. De Duitsche' weermacht heeft dgarbij het spijs afgebeten voor Europa.... Ook voor ons land heeft zij zich ingezet, ook voor onze cultuur en be schaving heeft zij dezëTi t4ar.enkamp aangebonden. V Wij Nederlanders mogen niet wer kloos blijven toezien. Geluk'kig leeft in ons volk nog een strijdbare geest. WW rijn niet gewend anderen de kas tanjes uit het vuur te laten halen Europa's eer is ook onze eer. Wan neer onze zonen later zullen vragen „Vader waar stond gij, toen Europa optrok om zijn jieiligste goederen te verdedigen?", dan moeten wij kunnen antwoorden: „Schouder^aan schouder met de andere cultuur-volkeren; daar waar de klappen vielen." Nederland, let op u saeck! Neder landers meldt u aan by het Vrijwil ligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22," 's-Gravenhage. x Domei meldt uit Tokio: Bevestigd wordt,, dat Konoje de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet heeft aanvaard. De minister van Oorlog en Marine hebben reeds hun medewerking toegezegd. Onmiddellijk nadat Konoje het kei- Jprlijk paleis had verlaten, heeft hij een bespreking van een uur gehad met baron Kiisjiro Hiranoema, ver volgens met den minister van Oorlog, luitenant-generaal Hideki Tojo en den minister van Marine, admiraal Kos- jiro Oikawa. Tijdens een conferentie met deze drie ministers welke om 20.00 uur in de particuliere woning van Konoje begon, is een volledige overeenstemming van opvattingen be reikt. Om 21.30 uur heeft Konoje een bespreking gevoerd met Ker ji Tomita, den eersten secretaris van het kabi net. Voordien, om 19.20 uur, heeft Yoshiye Saito, adviseur van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, een bezoek gebracht aan Konoje/Ko- noje is voornemens Vrijdagochtend vroeg zijn pogingen voort te zetten. Semie-officieel verluidt, dat Ko noje waarschijnlijk heden de kabi- netslijst gereed zal hebben waarop dan vanavond de nieuwe regeering in het keizerlijke paleis zal worden geïnstalleerd. Onmiddellijk nadat Konoje de wo ning van Hiranoema had verlaten, heeft Hieranoema een bespreking ge voerd met Kozo Ota, lid van het Hoogerhuis en eersten secretris in heet voormalige kabinet Hiranoema. Ven- volgens heeft Ota een bezoek ge bracht aan Haroemisji Tanabe, voor malig minister van Verkeer, waarna Ota opnieuw met Hiranoema een be spreking heeft gevoerd van dertig minuten. Intusschen hebben hooge autoriteiten van de ministeries, van Ooriog en Marine gisteravond laat belangrijke, afzonderlijke conferen ties gevoerd. Naar vèn betrouwbare zijde verluidt is het leger en de Ma rine bereid Konoje te steunen in zjjn pogingen om een nieuwe regeering te vorrpen De minister van Oorlog, Tojo, de ehefVan den generaier, staf. generaal Gensoegiyam'a. en de inspecteur-ge- naraa! v^or de militaire opleiding, generaal Otozo Yamada, hebben van 21.25 tot 21150 uur op het ministerie van Oorlog een bespreking gevoerd, terwijl deB minister van Marine. Ookawa, de chef van de afdeeling marinezaken van het ministerie van Marine, schout bij nacht Takazoemi Oka en de chef van den marinestaf, admiraal Osami Nagano om 21,25 uur op het ministerie van Marine in con ferentie bijeenkwamen. Deze be sprekingen duren op het oogenblik nog voort. BESPREKING^ VAN KONOJE. Welingelichte kringen te Tokio gelooven, dat Konoje tegen den middag gereed zal zijn met de vol ledige lijst van de nieuwe kabinets leden en dat dan het nieuwe kabinet aangesteld zal worden in het tijdelijk paleis in aanwezigheid van den keizer. Konoje heeft admiraal Tojoda, den minister voor Handel en Nijverheid in het afgetreden kabinet, vanhiorgen om 11.10 uur uitgenoodigd een bezoek te brengen aan zijn officieele residen tie om met hem besprekingen te voe ren. Om 11.45 tfur vertrok Tojoda weer uit de ambtswoning van den premier. Voorts heeft Konoje besprekingen ge voerd met vice-admiraal Sakonji, den president van de petroleummaat- schappij van Noord Sachalin. Na zijn bezoek aan Konoje begaf Sakonji zich naar admiraal Ojkawa, de afgetreden minister van Marine, wien hü verslag uitbracht van zijn bespreking met Konoje. Konoje heeft vanmorgen verder nog besprekingen gevoerd met den vroe- geren minister van Verkeerswezen in het kabinet van Hiranoema, Tanabe. Intusschen heeft de gouverneur van de maatschappij tot ontwikkeling van Noord China en financieele adviseur van met ministerie van Financiën, Kayv eery bespreking gehad met Ogoera, den aftredenden minister zon der portefeuille. GEEN NADERE VERKLARING. „Ik kan geen enkele verklaring afleggen", zoo. heeft de woordvoer der van het bureau voor de In lichtingen, Isjii, hedanochtend in de gewone, persconferentie voor de buitenlandsche correspondenten ge antwoord op de vraag, of de funda- menteele politiek van Japan onge wijzigd blijft ondanks de kabinets wijziging. „Ik kan niets toevoegen aan de verklaring, die doof het bureau voor de inlichtingen is uit gegeven ten aanzien van het af treden van "het kabinet-Konoje". De Stalin-linie werd op de be slissende plaatsen doorbroken, waarna de Duitsche opmarsch werd hervat. Deze strjfd was niet gemak kelijk. De Sovjets verdedigden zich dikwijls tot den laatsten ademtocht. Men heeft getracht om uit de eerste berichten der oorlogscorresponden tten over den doorbraak een indruk te geven van dezen strijd. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: De bruggen over de Öhjepr waren door de Sovjets opgeblazen. De dor pen verbrand en het vee meegevoerd. De Duitsche aanval moest tot voorbij deze „zone van den dood" worden voortgezet. Op het vastgestelde uur brandde de artillerie los. Het dreunen der artillerie ging vergezeld van het gebrom der motoren van de gevechts vliegtuigen en het huilen der Stuka's. Vervolgens gingen de manschappen van het pantsërcoros in rubberbooten, onder het vuren d\r Sovjets, over de rivier. Terwijl de marsctiappen in het ge bied ten Oosten varf de Dnjepr in he vige gevechten gewikkeld werden van man tegennman, onlstöhd een artille- rieduel tusschen ere batterijen der Sovjets en die der Duitschers, welke reeds tot aan de rivier waren vooruit geschoven. Ook de naar voren opge-- rukte voertuigen der ,Duitsche gemo toriseerde divisies isiantérie haddëh van het vuur te lijden, De Sovjets hadden zich goed voorbereid. - vWSr d SACHTIGE BRALDEN De WpFhd bestookte ook de plaatsjes in het achterland met granaten. Hier door. ontstonden reusachtige branden en puinhoopen. Kort na den middag iwas desniettemin, de strijd om den overgang beslist en egn krachtig bruggehoofd gevormd. De Spvjets wa ren tot in de bosschen teruggedreven en hun artillerie tot zwijgen gebracht. Spoedig waren, de bruggen gebouwd en de gepantserde troep rukte weer op Kort nadat de eerste 'rubberbooten de rivier hebben overgestoken en de .pioniers, deels naakt in het water staande beginnen met het bouwen van een oorlogsbrug, slaan in de onmidde- lyke nabijheid granaten in. Mitrail- leurvuur en geweerkogels fluiten den Duitschen soldaten om de ooren. De bevelvoerende generaal bevindt zich ook op deze plaats. Hij antwoord op een op ïtem gericht schot, waardoor hij onder de modder komt te zitten, met de lakonieke opmerking: „Zoo'n smeerpoets". Eenige dagen voordat dê groote Duitsche aanval op de Stalin-linie aan de Dnjepr begon en de sterkte van de Sovjet-verdediging nog "Werd ver kend, trachtte een gepantserde groep met een snelle manoeuvre een houten brug over den Dnjepr te nemen. Vjjf pantserwagens kwamen aan den over kant,, doch toen vloog de brug in de lucht. De vijf geisoleerde pantserwa gens stonden in een brullende heksen ketel van de in een grooten hglven cirkel aangelegde verdedigingslinie. De Duitsche pantserwagens Werden door het pantserafweergechut en de artillerie onder vuur genomen. De Duitschers schoten wat zij konden, doch de overmacht was t^Pgroot. Een luitenant en' twee soldaten wisten zich over de resten- van derr houten brug in veiligheid te stellen. Een eerste luitenant,"die zelf gewond was, wist met negen man een niet beman den betonnen bunker te bereiken, waarin hij 36 uur lang standhield. Vervolgens wist hij des nachts te ont snappen en zwom hij met zijn negen mannen, onder, het vuur der Sovjets over den Dnjepr naar den anderen oever. Na drie dagen was meer dan de helft van de mannen terug, die aan deze actie hadden deelgenomen. SOVJETS HEBBEN GEEN KEl'S MEER. Tusschen de opmarschwegen van de Duitsche pantserwagens, die naar de Stalin-linie oprukten om eap aanval te ondernemer en welke fjpns reeds aan de overzijde van den dnjepr en ten Oosten van het Peipusmeer ope- reeren, zijn nog aanzienlijke ^yjet formaties in de door bosschen e*Bnoe rassein beveiligde stellingen. Naar het' Westen kunnen deze formaties geen eijkelen/tegenaanval ondernemen en naar hm Oosten terugtrekken kur.r.en zij evonmir,. omdat-op de enkele be- staan/e wegen, die van 't Westen naar het/Oosten. loopen, reeds de Duitsche pantserwagens rijden en de Dnjepr voor den terugtrekkenden vijand een grooter natuurlijke hindernis is dan voor de voorwaarts stormende Du.t- sche troepen. De eenige verkeerswe gen, welke nog in het bezit zijn van de Sovjets, zijn zeer slecht en loopen van het Noorden tiaar het Zuid-n en zijn noch voor het ondernemen van een" tegenaanval, noch voor een -te rugtocht geschikt, omdat zij door de rupsbanden van de Duitsche pantser- formaties kapot zijn gereden. Het is slechts een kwestie van tijd err dan zijn deze formaties gevangengenomen, overgeloopen of in de pan gehakt. Terwjfl" Duitsche pantserwagens reeds b.j Sjitomir in de richting Kigv oprukken, hebben Duitsche eenheden een van de voornaamste verdedigings installaties van d# Stalin-linie' bij Nowograd Wolynsk doorbroken. Deze stadjvas reeds in deftstyd van 1932 tot UB8 "tot een sterke westing gemaakt. Ife kazematiinie deed in geen enkel opzicht voor die van de Maginot-linie oncjer. Stoottroepen, zware artillerie en atuka's bestookten deze kazemat ten. De artillerie wist zoo dichtbij te komen dat zij door directe salvo's deze kazematten buiten gevecht kon stel len. Vervolgens werden de machtige pantserkoepels en blokken beton met ladingen dynamiet opgeblazen. In ge vechten van man tegen man werden daarop de Sovjets vernietigd. Toen de vesting Nowograd Wolhynsk was ver overd was de weg naar Kiev vrij. Zon op 5.^0, onder 21.52. Maan oj> 2.10, onder 17.26. Med is verplichtte verduis teren var zonsondergang to| zonsopkomst Lantaarns vso voerluiger» moeten uur na zonson^er (Ia*!!? ontstaken [worden 0«U»tolieii|wo«f#n

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1