Huwelijkscandidaat e&wtcsfci DE GOUDSCHE COURANT ai Kapitein: Op ona schip la alles werkelijk eerste klaa. Hier ziet u bijvoorbeeld een reddingsboel voor Jonggehuwden Pr. lil. Bur.. Denemarken (m.) U kunt die krant ook wel morgen betalen, mijnheer! Maar, ik kan er morgen wel niet meer zijn Dat verlies is ook niet zoo erg. Teekening De Coninck. Hé, wat hebt u me doen schrikken I Ik dacht, dat het een muis was! Pr. I1L Bur, Denemarken <m.) Ik zei hem, dat als hij me beslist kussen wilde, hij me een kus op iedere wang mocht geven. En wat deed hij? Hij koos den gulden middenweg. Aurelio, Italië (m.) Maar schiet dan toch, kerel, schiet dan toch! Waarom? Je ziet toch wel. dat bil zich wil overgeven? Pr. 111. Bur, Denemarken (ra.) Mijn arme zoon is zoo'onfortuinlijk! Nu heeft hij warempel weer een record gebroken op de universiteit! Teekening- Backer. Vreeaelyk! Ik had m'n kleeren daar achter dien grooten steen gelegd en nu zijn ze verdwalen! Heb je al eens achter dien kleinen steen gekeken, juffie, daar kunnen ze ook best leggen! Pr. I1L Bur, Denemarken (m.) U hebt er geen idee van hoe bijzien de ik ben. Wilt u wel gelooven, dat ik nauwelijks de Noordzee herken? Maar dit is toch de Oostzee? Nou ziet u het eens Teekening DennJDeike-Duitschland (m) Tandarts: Herinnert u zich, hoeveel strafwerk u me indertijd altijd gaf en hoe vaak u me de klas hebt uitge stuurd? Pr. 111. Bur, Denemarken (m.) Johan, luister goed: vandaag over res jaar kom Je hier weer terug om me af te halen.... Pr. IlL Bur, Denemalken (m.) Hoe zou je *t vinden, als ik je kuste? Dat kan ik niet zeggen, vóór Je me hebt gekustl Teekening Backer. Hoe krijg je het in je hoofd... da., dat.,, zei hij. Ga door, verzocht Jenny en ze lepelde rustig haar ijs. Je hebt nog nooit zoo'n mooie jurk aangehadI Ik heb die ook nog nooit noo- dig gehad, antwoordde ze koel. Ruth danste voorbij met haar blonde hoofd tegen het zwarte van een ander. Tom keek ernaar, maar zag het niet. Kees Somer kwam naar hen toe en boog voor Jenny. Duvel op, vent! zei Tom. Maar Jenny nestelde zich in den aangeboden arm, toonde Kees haSr liefste glimlachje en walste weg. Twee uur later was ze thuis en keek in den tuin van de buren. Ze gag géén blond hoofd onder den appelboom. 4 Den volgenden morgen, toen ze in een ouden overall geknield lag tusschen de bessenboompjes, kwam Tom het hek binnen. Hij kuchte driemaal, maar zonder re sultaat Als ik eens hielp, zei hij toen. Dat zou nog niet zoo gek zjjn, vond Jenny; begin jij .dan in het andere perk. •Tom. schudde zijn hoofd. Het lijkt me beter om eerst dit perk af te maken. Ze plukten tien minuten ijverig door. Toen vroeg Tom: Ga je met Alf trouwen? Jenny haalde haar schoudert op.- Misschien I Zie je, ik... ik heb een nieu wen huwelijkscandidaat voor je, enne., O, zei Jenny, dat veran dert de zaak natuurlijk. Ziet hij er aardig uit? Tom werd enthousiast. Aardig? Gewéldig is-iet Pre cies wat jij noodig hebt. Een flinke:'-vent; nou ja, knap is an- ders, maar leelijk ook, enne,, hij heeft een baan! Hij hééft net met 4e eerste post zijn aanstelling ge kregen. Natuurlijk., eh., is net nog niet veel, wat hij verdient, 'en je zult niet van die prachtige ja ponnen kunnen koopen zooals die van gisteravond,., tusschen twee haakjes, die stond je., die stond je.,, jammer, dat ik zoo raar deed, gisteren. Maar, hemel, het was de eerste keer, dat ik je niet meer in de wieg zag- liggen... heusch... Jen, ik ben toch de eenige van al die mannen, die ja in de wieg heeft zien liggen., Terzake, zei Jenny, wat den huwelijkscandidaat betreft. Tom plukte verlegen aan zijn jasje. Zie je, hij is., hij is stapel gek op je. En., verdikkeme, die overall staat je nog stukken beter dan dat ding van gisteravond. Ht'/j denk.,, ik zou., ik zou je best een zoen willen geven, Jen!„. Niet doen! zei Jenny, want die huwelijkscandidaat van je lijkt me wel wat en daarom.. Verder kwam ze niet. - (Vervolg van pagina 1) plan had met hem te troüwen. Hij was zoo verwonderd, toen ze niet nee zei, dat hij het „misschien" maar als „ja" opvatte en bij het afscheid nemen extra lang haar hand vasthield juist toen Tom aan den overkant zijn deur uit kwam. Waarop Jenny nogmaals buitengewoon hartelijk Alf s hand drukte en hem nawuifde, tot hij den hoek om was. Al dien tijd stond Tom aan den overkant en keek. Toen hij einde lijk zijn mond weer dicht kon krij gen, riep bij: Jen!,, Maar Jenny neuriede, stak den sleutel in het slot, gooide haar krullebol achterover en stapte naar binnen. Den volgenden morgen lag op haar ontbijtbord een brief van Tom. Ze vroeg zich af, of ze hem zou terug sturen of niet, maar ze besloot tot hat laatste, omdat ss nieuwsgierig was. „Geachte Meju-frouw", stond niet in aanmerking voor eet ouwe lijk met mejuffrouw Jenny Bonne- ma, aangezien hij: a. blijk "feeft een onbeduidend personage te zijn; b. voorliefde voor plus-fours aan den dag legt; c. niet den minsten sportleven aanleg bezit- Met de meeste hoogachting, T. J. van Ellen". Jenny scheurde het epistel in honderd snippers. 's Middags kwam Kees Somer en noodigde haar uit voor een fuif ter eere van Ruth's verjaardag. Ze zei „Dol!", ging de stad in en kocht een avondtoilet van een mo del, zooals ze tot nu toe nooit had durven droomen. «V Het was een reuze fuif. Toen Jenny een half uur te laat binnen kwam en nonchalant haar avond cape afgooide, werd het een oogen- blik zóó stil, dat je de radio van de Bonnema's kon hooren. In een hoek stond Tom en brak zijn ge sprek met Ruth Somer af. Hij had tien volle seconden tijd om naar Jenny en het avondtoilet te kijken, toen verdween zé achter een haag van mannen. Het was anderhalf uur later, toen hij haar eindelijk te pakken kreeg. j „Naar aanleiding van üw af scheid van zekeren heer Alfred de Bruyn heb ik de eer U In herinne ring te Mengen, dat wij drie maanden geleden het volgende overeen kwamen: De beer Alfred de Bruyn komt f i t f HVR'I 1 ZATERDAG 19 JUU 1941, HUWELIJKSCANDIDAAT V. KIJK eens, zei Jenny Bon- nema en ze liet de hang mat rustig wiegelen, kijk eens, ik (jen niet van plan, eiken dag driekwart van mijn vrijen tijd op te offeren om jou aan het verstand te brengen, dat je volkomen lucht voor me bent. O, zei Tom, ben je dat niet? Goed. Ik vind, dat ik van mijn kant meer dan genoeg heb gedaan, de laatste drie dagen; nu laat ik het erbij. Het spijt me, we zijn twintig jaar zulke goede vrien den geweest. Maar er is fBet^San te doen. Het is nu afgeloopen, en van mU behoef je nooit meer iets te. verwachten. Saluut! ■Tom wandelde weg. Hü keek met om; als hij dat wel had ge daan, zou hij gezien hebben dat de kleine, ronde onderlip van Jen ny trilde en dat er tranen stonden in haar mooie, blauwe oogen. Dan was hij vast en zeker teruggeko men en had gezegd; Ben je nou mal, Jen, ik meende er immers niets van! Vooruit, geef me de vijf! Hij zou dan stevig haar hand hebben geschud en ze waren weer goede vrienden geweest. En dat wilde Jenny niet. Ze wilde wél, dat hij zou zijn teruggekomen en haar in zijn armen had genomen. Maar zooiets doet een man niet met een meisje, dat hij nog in de wieg heeft zien liggen. Want Jenny en Tom hadden hun leven lang tegenover elkaar ge woond. Tom had op Jenny gepast, omdat ze ruim vier jaar jonger was; hij zorgde dat ze niet weg liep, troostte als ze viel, "hielp met deelen en vermenigvuldigen en vocht met de- jongens, die aan haar krullen trokken. Toén ging Tom studeeren en Jenny kreeg wél zag, wist ze opeens, waarom ze alle huwelijksaanzoeken had moeten afslaan. Ruth Somer was mooi en zóó blond, dat je altijd duidelijk* kon zien, dat zij het was, die 's avonds laat onder den appelboom stond met nog iemand. Wat Kees aan gaat, Jenny maakte dat ze uit de buurt kwam, zoodra zijn hoofd boven de schutting verscheen. En toen... gebeurde het aller ergste. Tom was altijd erg critisch ge weest, als het Jenny's aanbidders betrof. Meestal had hij veel aan merkingen en zoo kwam het, dat ze het in dit opzicht vrij dikwijls met elkaar eens waren. Geert: te luidruchtig; Hans: niet snugger; Alf: onbeduidend... Maar een morgen, toen Jenny in de keuken deeg kneedde, kwam Tom aanzetten. Niet dat dit ver wonderlijk was. Alleen zag hij er dezen keer erg ernstig uit en an ders dan anders. Hij plofte neer op het aanrecht en zei: Jen, ik moet eens serieus met je praten. Ga je gang, zei Jenny. Tom kuchte en begon: Jen, ,ïk heb gemerkt, dat Kees Somer zich voor je interes seert... Maak je niet bezorgd, jo, viel Jenny dadelijk in, tarwfil ze opge wekt doorkneedde, dié komt heelemaal niet in aanmerking! i Wat een onzin, Jen, wond Tom zich plotseling op, jij ook altijd met je vooroordeel en je kieskeurigheid! Niemand vindt jij goed genoeg. Je doet niet eeiis je best om iemand te leeren kennen. Ik verzeker je, dat je in je han den mag klappen, als je Kees So mer krijgt, 't Is een geschikte iedere week een wijzen, verméP™kerel, en bovendien geld, een nenden briéf. Jenny werd grooter, heel lief, en*" knap. Ze zei „nee" tegen de diverse aanbidders. En ook toen Tom meester in de rechten was en wachtte op een baan, bracht Jenny nog haar tijd door met ty pen, lezen en koekjes bakken. Ze vond het leven goed, rustig en gezellig, tot... -Tot de Somers naast de Bonne ma's kwamen wonen. Ruth en Kees Somer. Kees werd over de schutting heen verliefd op Jenny. Dat was niet het erge. Het erge was, dat Tom verliefd werd op Ruth. Jenny had Tom nog nooit ver liefd zien worden, maar nu ze dat baan:.. Tom stokte. Hij had Jenny nog nooit zóó wit gezien. Ze bleef erg kalm en zei: Ik zou graag willen, dat je het kiezen van een echtgenoot aan mezelf overliet. Toen liet ze het deeg in den steek en liep erg rechtop de keu ken uit. Boven, met haar hoofd in een kussen, kwam ze tot de ontdek king, dat dit het vreeselijkste was, wat er gebeuren kon. Tom, <i'e haar aan Kees- wilde koppelen en het over geld en een bó&n hadt Tegen zijn jeugdportret, dat op haar toilettafel stontj. zei ze: Je had me niet«meer kunnen Ze ging de etad in en kocht een avondtoilet van een model', zooalt ze tot nu toe nooit hadden durven droomen.foto Holland. tegenvallen dan je nu hebt gedaan, maar nu weet ik pas, hoeveel ik van je houd. Daarna smeet ze Tom met lijst en al in den tuin van de buren, waar hij verminkt onder den ap pelboom bleef liggen. Drie dagen lang bezocht Tom Jenny alle oogenblikken, waarop Ruth bezet was en zei, dat hij het niet zop had gemeend en dat Kees toch een beste kerel was. Drie dagenlang bleef Jenny koud als ijs; tot Tom de vriend schap afbrak en haar in de hang gat achterliet. V Toen hij weg was, huilde ze een poosje en dacht er tenslotte over na, wat ze nu moest gaan doen. Het gemakkelijkste zou zijn met Alf te trouwen. Alf wilde niets an ders dan dat ze „ja" zei en een beetje regel bracht in zijn leven. Dus ging Jenny met Alf naar de bioscoop, verbeterde zijn forehand en leerde hem de crawL Overigens tuurde ze lederen avond, vóór ze naar bed ging, in den tuin van de Somers en had een zakdoek noodig, als ze het blonde hoofd van Ruth onder den appelboom ontdekte. Tom keek ze niet meer aan. Als ze hem zag, liep ze een straatje om en wan neer een ontmoeting onvermijde lijk was, groette ze stijfjes en erg uit dl hoogte. Een mijldag, toen het hard re gende en de heele wereld er mis troostig uitzag, vroeg Alf, of ze (Vervolg op pagina 4} bevende jaargang No. 10 i i'

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 6