„Sovjetleger is zijn doortastendheid kwijtgeraakt" DE B0NNENLIJST T De Ver. Staten en de oorlog Hdab publicatie m in gemachtigde mr prijzen. Aldus Sovjet generaal-majoor EERSTE BLAD MAANDAG 21 JULI 1941 Hij gelooft niet, dat de leiding erin kan slagen, uit den ohaos nog iets te redden Het conflict tusschen Ecuador en Peru. DE JAPANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Wlees zuinig met gas en electriciteit. Beginselen in vijf punten samengevat. Diplo over de onrust ten aanzien van een aanval op Amerika Critiek van Wheeler op de adviseurs van Roosevelt IS Yim' 1 °'10 Per De strijd in Noórd-Afrika )e gevechten bij Tobroek Aanval op Malta. Naar het D.N.B. verneemt, is het 713de regiment Sovjetinfanterie, dat den Duitschen opmarsch wilde stui ten, na korte en hevige gevechten vernietigd. Een klein overblijfsel van deze afdeeling, die van een politieken commissaris bevel kreeg onder voort- du rend en tegenstand naar het Oosten terug te trekken, schoot twee Jood- sche commissarissen neer en liep naar de Duitsche soldaten over. De bolsjewistische vrouwen bataljons. Onder de gevangenen, die op 17 Juli tijdens de gevechten voor St. Peters burg zijn binnengebracht, bevonden zich vele leden van bolsjewistische vrouwenbataljons. Een dezer' vrou wen, Wladislawa Lazareff, afkomstig uit Poesjkin bij St. Petersburg, deelde roede, dat zij vroeger in de haven van St. Petersburg pakster was geweest. Met 150 andere vrouwen had men haar in uniformen gestoken en-van wapens voorzien. Op 15 Juli werden zijop vrachtauto's gezet, doch enkele kilo meters achter Krasnogwardejsk moes.' ten zij de auto's weer verlaten. Zij zouden als reserve dienst doen in een regiment, dat den Duitschen opmarsch naar St. Petersburg moest tegenhou den. Op 15 en 18 Juli marcheerden zij onafgebroken door, zonder het regi ment te vinden, waarbij zij waren in gedeeld. Zij hadden in dien tijd geen eten gekregen. De commissaris, die met haar meeging, wist op het laatst zelf niet meer, waar hij zich bevond. Hij had haar achtergelaten in een bosch en haar bevolen zich te verde- digën tot zij werden afgelost. In den ochtend van den 17en Juli waren zij in contact met de Duitsche troepen gekomen. Sovjetcadetten gevangen genomen. De naar St. Petersburg oprukkende Duitsche troepen hebben, behalve talrijke jonge communisten van 15 en 16 jaar en vrouwelijke soldaten, ook een groot deel der cadetten van de militaire academie van St. Peters burg gevangen genomen. Deze cadet ten verklaarden, dat zij onverwachts van het onderwijs werden wegge nomen en in het vuur gebracht. Zij dienden ter aanvulling van een di visie, die zeer geleden had. Bij gebrek aan de noodige wapens droegen zij op bevel van den politieken commis saris hun oef en wapens mee. Verwarring bij Sovjets. Over de verwarring, die bij den aan- - val der Duitsche troepen op Smolensk een uend%dene'lan zlJn be™lking, dus - - - - - - ongeveer 200.000 inwoners, verloren. moeten, zoo verklaart men verder, ook al daarom gescheiden worden gehou den van he* gros der eigenlijke Sovjet troepen, daar zij anders door hun eigen menschen worden doodgeslagen, naar reeds meermalen is voorgekomen. De verwoestingen te Smolensk. Smolensk vertoont alle typische trekken van een door de bolsjewiki verwoeste stad, aldus het D.N.B, Nog steeds smeulen de verkoolde resten der huizen, die door de vluchtende Sovjetssoldaten in brand* zijn gesto ken, zonder acht te slaan op de bur gerbevolking. Uit de gevangenis stroomt een vreeselijke stank: hier hebben de mpordafdeelingen van de Gepeoe gewerkt, tot de overwinning van de Duitsche wapenen een einde maakte aan hun gruwelijk handwerk, Bij honderden en nog eens honderden worden de afschuwelijk verminkte slachtoffers van het bolsjewistische sadisme naar buiten gedragen om naar hun laatste rustplaats te worden ge leid. Door de straten trekken in eindelooze rijen de gevangen Sovjet soldaten langs vernielde bolsjewisti sche tanks en stukken geschut naar de Concentratiekampen. De burgerbevol king, die door de, terreur van. de Gepeoe binnenshuis- werd gevangen- gehouden, waagt zich weer vrij op Straat. Op alle kruispunten wijzen Duitsche verkeersborden reeds den Weg aan de Duitsche colonnes, die Onafgebroken naar het Oosten mar- «heeren en rijden. Eerste Deénsche bataljon op weg. Het eerste bataljon van het vrij willigerscorps Denemarken heeft Ko- penhageirverlaten. Bij een afscheids spel, waartoe het bataljon stond aangetreden op de binnenplaats van dp.„ geniekazerne te Kopenhagen- Hellerup, hield de commandant van het vrijcorps, luitenant-kolonel Krys- sing, een korte toespraak. Letland na een jaar bolsjewisme. „Het Letlandsche volk moest ge deporteerd worden", zoo meldt een speciale correspondent van Stock- holms Tidningen, die, nadat de bolsjewisten waren verdreven, een bezoek heeft gebracht aan Riga en zich ter plaatse een eigen oordeel heeft künnen vormen. iHet Letlandsche vo'lk heeft, volgens dei meening van dezen neutralen journalist, in het eene jaar, ongeveer het^il :end. iken- ontstond onde-r de Sovjet-bevelheb foers, bericht een schriftelijk rapport van den bolsjewistischen commissaris Miglinóf. Deze brief, die een in gevan genschap geraakten Sovjetkoerier werd ontnomen, is gericht aan een hooge militaire autoriteit, genaamd kameraad Dzoerbin, en bevat de vol gende passages: In alle sectoren is het onmogelijk na te gaan hoeveel gevechtseenheden en welke troepenonderdeelen kich daar bevinden. De divisie-staven hebben geen overzicht over' de situatie. Ook tijdens de operaties ontbraken de noo dige telefoonlijnen, zoodat de afzonder lijke formaties geheel in verwarring geraakten. Op een bepaalde plek heb ben twee Sovjetfbataljons el-kaar we gens onbekendheid met de situatie be- BChoten. Tusschen de commandanten van de verschillende wapens ontston- De meesten van hen, van het klein ste kind tot den tachtigjarigen grijs aard, werden, naar de correspondent meldt, naar de uitgestrekte Russische steppen en de Noordpoolgebieden van Siberië overgebracht. Niemand wist, hoevelen de plaats van bestemming levend zouden bereiken. Men wist slechts, dat b.v, een trein, volgestopt met Letten, die naar het Oosten zou vertrekken, door de Duitschers werd aangehouden. Geen der ongelukkige passagiers was nog in leven. Allen waren doodgeschoten. In Riga zelf hebben zich nog vreeselijker dingen afgespeeld. De Zweedsche correspondent meldt voorts, dat een nauwkeurig, zakelijk plan van de bolsjewisten bestond om het Letlandsche volk te vernietigen. Het zal jaren duren, voordat men een beeld kan vormen wat een jaar bolsje- den hevige meenigingsyerschillen, zoo- wjsme voor de Letten heeft beteekend. dat ook de kapiteins-vliegers de opera ties van de pantserformaties niet meer wilden steunen. De commandant van een aangrenzend bataljon deelde mij mede, dat de Duitsche vliegtuigen ons geen rust laten en ons voortdurend achtervolgen, doch dat onze vliegtui gen zich niet Vertoonen. Als dat zoo doorgaat, is spoedig alles verloren. Een Duitsche compagnie infanterie, die 17 Juli deelnam aan den aanval op de bolsjewiki bij Kief, vermeesterde in een heuvelachtig boschterrein een divisie-hoofdkwartier der Sovjets. Daarbij vielen den Duitschen soldaten den aanvoerder van het elfde gemoto riseerde corps, generaal-majoor Pjotr Makarof, en talrijke hoofdofficieren van den staf in handen. Generaal-majoor Makarof, wien blijkbaar het bevel over zijn formaties, te weten de 29e en 30e pantserdivisie, de 204de gemotoriseerde divisie infan terie en een regiment motorrijders, to taal was ontglipt, verkeerde nog diep onder den indruk van de zware sla gen, die zijn corps hadden getroffen. Met gelaten gebaar legde hij zijn bols jewistische onderseheidingsteeken af en verklaarde terneergeslagen: „Het Sovjetleger is zijn doortastend heid kwijtgeraakt. Ik geloof niet, dat de leiding erin kan slagen, uit dezen chaos nog iets te redden. Er is een tekort aan uitrusting en vervangingsmiddelen, vooral in technisch opziet. Ook de laatste reserves, die enkele dagen ge leden na een reis van 20 dagen van het Baikalmeer naar het front waren ge zonden, konden ons niet helpen. De jongens waren oliedom en nog pas heel in kort in opleiding geweest. Daarom was het geen wonder, dat alles in het honderd liep." De politieke commissarissen in krijgsgevangenschap. In politieke kringen te Berlijn ver klaarde men in antwoord op vragen van persvertegenwoordigers, dat de Eilitieke commissarissen van het Sov- tleger worden behandeld als gewone Ügsgevangenen. Men verneemt hier omtrent voorts, dat er van Duitsche zijde is gezorgd, dat de gevangen poli tieke commissarissen geen gelegenheid •n®er hebben tot voortzetting van hun bolsjewistische stookpropaganda. Zij Hij zelf heeft het deportatiebevel ge zien, waaruit men kan zien, dat het de bedoeling der bolsjewisten was het geheele Letlandsche volk uit Letland naar de oneindige steppen over te brerigen. Daarbij hebben zij getracht de deportaties zonder al te veel opzien uit te voeren. Zoo zijn kinderen van 14 tot '16 jaar met de belofte van sprookjesachtige loonen ertoe verleid zich te laten opleiden voor de Russi sche spoorwegen of voor andere on dernemingen. Op zekeren dag moesten zij op een verzamelplaats komen en waren daarna verdwenen. Kleine ar beiderskinderen, die in Riga m April in kinderkampen en kampen voor ruggekeerd. De binnenrukkende Duitsche troe pen hebben op een goederenstation te Riga vier gesloten spoorwagens ge vonden. Toen men deze opende, waren zij vol kinderlijken. De correspondent was zelf getuige van ontzettende too- neelen die zich in het lijkenhuisje te Riga bij de indentificatie van deze lqken van kleine kinderen hebben af gespeeld. Ook een groot deel van de marktvrouwen, alsmede het geheele personeel van het grootste warenhuis te Riga werden, naar de Zweedsche journalist verder vertelt, uit Riga weggevoerd. Op deze wijze zijn honderden kleine verkoopsters en bedienden veTdwe- nen, De bolsjewisten hadden een bij zonder oog op de kapsters. Vele van haar kregen op zekeren dag het bevel zich op het militiebureaif te melden. Zjj zijn daarheen gegaan en nooit weer teruggekomen. In Riga zijn ontelbare massagraven geopend, het waren stomme getuigen tegen het communisme. Tegen het voormalige Letlandsche leger, zoo meldt de Zweedsche corres- dent verder, zijn de bolsjewisten nog meedoogenloozer opgetreden. De lei ding is zonder uitzondering vermaard Reeds op 15 Juni waren alle officieren van het voormalige Letljmdsche leger gearresteerd en doodgeschoten, alleen bij Wainoden 300, die men de handen met staaldraad had samengebonden en vier dagen lang gefolterd heeft. Vele van hun zijn ook levend begraven. Op 24 Juni gingen de bolsjewisten in Riga vervolgens tot massa-arrestaties over. Op 27 Juni staken zij de oude stads wijken van Riga in brand. De ge schrokken bewoners, die trachtten te vluchten, werden voor een deel door mitrailleurs, welke in de straten waren opgesteld, neergeschoten. Teiislotte werd de stad door de terugtrekkende Sovjets nog onder artillerievuur ge nomen. Het eikenloof Met de toekenning van loof vap het ridderkruis van het 'IJze ren Kruis aan majoor Liitzow ter ge legenheid van zjjn 40ste luchtover winning heeft de Führer ook het zege vierende jachteskader van den com modore onderscheiden. In vele groote luchtslagen aan. het Oostelijke front heeft het eskader verrassende succes sen behaald. Zoo kon de commodore reeds op 2 Juli de 326ste luchtover winning van zijn jagers melden en bovendien de vernieilng van 223 vijan delijke vliegtuigen op den grond. Een bijzondere prestatie behaalde het es kader op 7 Juli, togn het een sterke formatie vijandelijkebommenwerpers volkomen vernietigde. Bij een aenvai van 27 Sovjet gevechtsvliegtuigen op een vliegveld schoot het eskader onder leiding van zijn commodore in een kwartier tijds alle Sovjetvliegtuigen neer. Tot 18 Juli behaalde het jachteskader Lützow al leen in het Oosten 683 luchtoverwin ningen. In totaal heeft het eskader tot dusver 1.072 tegenstanders in luchge- vechten neergehaald. Majoor Lützow zelf had op 28 Juni zijn 27sten tegen stander neergeschoten en nauwelijks drie weken later reeds zijn 40ste luchtoverwinning behaald. SCHERPE CRITIEK OP ECUADOR. De Peruaansche ochtendbladen leve ren in den scberpsten vorm commen taar op het antwoord van Ecuador op de door Peru -.reeds aangenomen be middelingsvoorstellen van de Ver. Skaten, Argentinië en Brazilië. C o m- m e r e i o verwijt Ecuador een wille keurige compliceering met het doel opzettelijk een oplossing van het con flict te vertragen. De Prensa pu bliceert niet minder dan drie eigen commentaren tegen Ecuador, waarin gespot wordt over de verduisterings manoeuvres in Guayaquil. BRUG IN IRAK OPGEBLAZEN. VoJgens een te Istanboel ontvangen bericht, hebben Iraksche soldaten een belangrijke brug ten Zuiden van Bag dad, welke door de Engelschen werd bezet, in de lucht laten vliegen. Dg Hotsji Sjimboen vat 'de beginselen der buitenlandscb* politiek van Tojoda samen in vijf punten 1. Het volgen van den weg, die door de beschikking van den keizer is aan- gegeven. Z. Inspanning van alle krachten tot regeling van het Chineesche conflict. *3. Een economische politiek, gericht op het Zuiden, en het scheppen van een groot-Aziatisch leefgebied. 4. Het gebruikmaken "an jien in ternationaien toestand voor de "Ver- wezclijking der buitenlandsche poli- tiek en het treffen van alle maatrege len op buitenlandsch-politiek gebied voor de onmiddellijke verwezenlijking der Japansche bedoelingen in geval van een oorlog tusschen Japan en an dere staten. 5. Deze maatregelen zijn, aldus het blad, in eerste plaats afhankelijk van de verdere ontwikkeling in den oor log tusschen Duitschland en de Sov jet-Unie en van de houding der Ver. Staten. Japansche oorlogsraad bijeen, De opperste oorlogsraad heeft Za terdag een vergadering van 2Vi Uur gehouden om het rapport aan te h€o- ren van den leider der militaire mis sie, die onlangs in Duitschland en Ita lië heeft vertoefd, luitenant-generaal Jamasjita, over zijn indrukken en er varingen tijdens zijn reis door ËOropa, Nieuwe mutaties in/Japan. In vervolge op het ontslag van den viceminister van Buitenlandsche Za ken, Qhasji, en van den Japanschen ambassadeur te Nanking, Honda, zijn de adviseurs van het ministerie Saito en de voormalige ambassadeur te Ro me, Sjiratori, afgetreden. Afscheid van Matsoeoka Het geheeje Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft bui tengeWoon hartelijk afscheid genomen van den scheidenden minister Matsoe oka. Bij deze gelegenheid zei Mat soeoka van zijn opvolger, 'dat hij hem hoogachtte als weinigen. zijn MISDADIGERS IN SPANJE NEERGESCHOTEN. In de omgeving van Corboda vijftien leden van een bende misda digers neergeschoten, die talrijke hofsteden en kleine plaatsjes hadden overvallen en uitgeplunderd. Deze misdadigers behoorden alle tot voor- mqjige communistische organisaties en hadden door' hun daden van terreur de bevolking van geheele provincies in,groote onrust gebracht. gebruik maakt van den „dreigenden Ü?.nVi^!l:?°"deZ vol£cns eigen zeggen Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De bezwaren, die in de Ver. Staten zijn gerezen tegen het al te stormach tige optreden van de interventionis tische politici, hebben den arbeid der oorlogshitsers op geenerlei wijs ver-» mogen te beperken. Integendeel, men heeft een propagandistische opdracht verstrekt aan iemand, die op zichzelf eigenlijk tot taak behoorde te hebben zijn bezigheden opjectief, ernstig en zakelijk voor te bereiden en uit te voeren, te weten den chef van den generalen staf, generaal Marshall. Marshall kreeg opdracht, aldus de Diplo dezer dagen, de senaatscom missie voor militaire aangelegenheden ongerust te maken en het congres voorloopig rijp te maken voor de af kondiging van den nationalen crisis toestand om de verlenging van den jonge communisten bijeen waren gq- diensttijd der actief dienende, burger- komen, zijn nooit bij hun ouders te- "Wacht en de reservisten er door te kunnen krijgen. Marshall deinsde er niet voor terug ook op zijn beurt het pad der recht- streeksche agitatie te betreden door het oude sprookje te herhalen, dat de Ver. Staten in gevaar zijn en men gesteld is tegenover den aanval van een militaire mogendheid, welker soldaten voortreffelijk zijn opgeleid en over groote enraring op het gebied van veldtochten beschikken. De situa tie is kritiek. Te duidelijker zijn ook de reacties. De Valera zag zich ge noopt' openlijk te verklaren, dat de Iersche vrijstaat het hoofd zou bieden 'aap eiken aanval, vanwaar hij ook mocht komen. Bijzonder duidelijk evenwel waren de woorden, waarmee de Caudillo het cynische appèl in de Ver. Staten kSrakteriseerde. Geen land, zoo ver klaarde hij, heeft meer recht dan Spanje om te constateeren, dat Europa eeenerlei ambities in Amerika heeft. Het is een verdraaiing van feiten, als Amerika beweert, dat zijn kusten worden bedreigd door Europeesche oorlogsbedoelingen. De tijden zijn werkelijk voorbij, dat velen nog achter de agressiepolitiek van Roose velt elementen van goede trouw of zelfs van altruïsme vermoedden. 4» DIPLO OVER DEN DREIGENDEN AANVAL. De Deutsche Diplomatiseh- Politische Korrespondent keert zich tegen Roosevelts motivee ring van zijn politiek, waarbij hij veel dit begrip te kunnen defiMTin dit verband herinnert de DÏpïo aan vroegere uitlating van den pre- sident, dat zijn meening omtrent dat- gene, wat tot het Westelijk halfrond behoort zich steeds wijzigt naar den geograaf, met wien hij het laatst heeft gesproken, en trekt daaruit de slot som, dat het eenige doel van Roose velt is incidenten teweeg te brengen en zijn land bij de oorlogsgebeurte nissen le betrekken, zonder zijn volk ;n te lichten omtrent de ware betee- kenis yan zijn politiek en haar con sequenties. Hij koestert slechts den wensch voor voldongen feiten te staan, nadat hij deze psychologisch heeft voorbereid, zii het» ook met mis leiding van zijn volk. DE RAADGEVERS VAN ROOSEVELT. Senator Wheeler heeft Zaterdag verklaard, dat president Roosevelt omringd is door een bont geschakeerde groep adviseurs, die zoo weinig in contact staan met de openbare mee- ning, dat zij ..zelfs niet zouden deugen voor de functie van hondenvanger in hun. geboortesteden". Harry Hopkins, de administrateur van het leen en pachtprogram, brengt het groote deel van zijn tijd ziek in bed door en kan derhalve niet ingelicht zijn omtrmt de openbare meening in de Ver. Sta ten. Knox, Stimson, Ickes, Hopkins en Frankfurter, aldus Wheeler, wat een bont geschakeerd gezelschap en toch bepalen zijn tezamen met Chur chill en met de in de Ver. Staten aan wezige koninklijke vluchtelingen onze buitenlandsche politiek. Wanneer zij mochten doorgaan onze openbare meening op te hitsen, zal de vraag niet zijn of wij de democratie in Europa en in Azië zullen verdedigen, maar of wij haar hier in ons eigen land kunnen redden. DE AMERIKA ANSCWE HERFST- MANOEUVRE8. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog maakt bekend, dat dit jaar de groote herfstmanoeuvres voor de eerste maal in de geschiedenis van de Ver. Staten zonder dag-agenda zulien worden gehouden, zoodat bewegingen en besluiten aan de bevelhebbers van weerskanten èvorden vrijgelaten. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 16. Hiermede vervalt Bericht No. 14. De volgende prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekenin» worden gebracht aan den gebruiker: 'Vroege aardappelen: Sorteering 28 mm vierkantsmaat en grooter 17 t/m. 23 Juli o 09 24 t/m. 30 Juli o 08'4 31 Juli t/m, 6 Aug. 0,08 Voor kriel 'van de sorteering 15 tot 28 mm. vierkantsmaat t/m. Aug0,06 In de officieele publicatie Bericht No. 14 stond ten onrechte vermeld sorteenng' 25 tot 28 mm vierkantsmaat. Bjj thuisbezorging mag een cent per kg. meer worden berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 1397 50 BRITSCHE AANVALLEN AFGESLAGEN. Sterke Duitsche afweer van vlieg tuigen en luchtdoelartillerie heeft de laatste dagen aanvalspogingen van het- Britsche luchtwapen op enkele neder zettingen in Noord-Afrika verijdeld aldus het D.N.B. Denaderende toestellen werden tendeele door jagers tot terugkeer ge dwongen en de overige slaagden er niet in door den gordel van luchtdoel- artillerie heen te komen. Kort voor het vertrek wierpen zij hun bommen lukraak op enkele inheemsche neder zettingen, waardoor verscheiden Ara bieren werden gedood. De aanval op Alexandrië. Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de "haven van Alexandrië in den nacht van 18 op 19 Juli is zoowel de Weste lijke haven als de Oostelijke havpn aangevallen. Er kon worden waarge nomen, dat bommen ontploften op de steenkoolkade, in verscheidene lood sen en op spoorweginstallaties. De aanvallen op Tobroek. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 19 Juli herhaalde malen de vesting Tobroek aangevallen, aldus het'D.N.B. Ais gevolg van het goede richten der bommen werden kade-installaties en kwartierruimten voor de troepen zwaar beschadigd. Bovendien werden een kuStbatterij en een luchtafweerstelling der Britten door voltreffers vernietigd en verscheidene schijnwerper-installa ties vernield. Boven de baai van Sol- loem schoot een Duitsch jachtvliegtuig van het type ME 109 in een luchtge vecht met numeriek in de meerderheid zijnde Britsch«I jagers, drie Britsche vliegtuigen naar beneden. De overige toestellen onttrokken zich daarop aan het luchtgevecht. De acties van de Italiaansche luchtmacht. Met betrekking tot den in het Ita liaansche weeTmachtbericht van 20 Juli gemelden succesvollen aanval van Italiaansche torpedo-vliegtuigen®op een Engelschen kruiser van 10.000 ton bij BROOD-GEBAK. BESCHADIGDE ENGELSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. Volgens berichten uit New York zijn in de Amerikaansche haven Brooklyn, in de afgeloopen dagen opnieuw ver scheidene beschadigde Britsche\y0r. logssehepen aangekomen om gerepa reerd te Worden. Alle droogdokken in andere Amerikaansche havens zijn bezet piet zwaar beschadigde Britsche schepen vgVi allerlei klassen. Verschei, dene Britsche torpedojagers moesten in de haven voor anker gaan, daar zq' door den te grooten toeloop niet on middellijk in de dokken kunnen wor den opgenomen. Onder de laatste schepen, die hier zijn aangekomen om gerepareerd te worden, bevindt zich ook een Britsch Slagschip van de King- George-klasse. ZWEEDSCHE MUNITIETREIN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een munitietrein is, naar T.T. meldt, Zaterdagochtend op het station Krylbo in de lucht gevlogen. Bij dit ongeluk zijn geen menschen. omgekomen, piaar 12 personen werden gekwetst. vWts is de nachtsneltrein, die op weg was naar Stockholm en juist op het mo ment van de ontploffing op het station Krylbo stond, totaal verbrand In de geheele omgeving van-het station en aan de omliggende huizen is gröote schade berokkend. Het aantal gewonden bij de ont ploffingsramp van Krylbo is tot 22 ge stegen, naar het Zweedsche telegraaf- agentschap nader meldt. AARDAPPELEN. A 27 (reserve); t/m 26 Juli. 3 kg. BLOEM. Bi. 10; t/m. 10 Aug. 50 gr. brood of H rantsoen gebak, of 35 gr. meel/ bloem. BOTER-MARGARINE. Bo. 24 en 25; t/m. 3 Aug.; 250 gr. boter. Vetkaart: idem (met reductie). Mersa Matroeh meldt een specialen correspondent van de Italiaansche ra dio nog de volgende bijzonderheden. In den loop van Zaterdagmiddag Za gen twee torpedo-vliegtuigen tijdens een verkenningsvlucht ter hoogte van Tobroek langs de Noord-Afrikaansche kust een lichten en een zwaren Brit- schen kruiser. Bij den aanval werd de kruiser van 10.000 ton door een tor pedo getroffen, waardoor in het ach terschip brand ontstond. De kruiser stopte en bleef stil liggen, waarbij het achterschip slagzij vertoonde. JTALIAANSCH LEGERBER1CHT ITALIAANSCHE DUIKBOOT NIET TERUGGEKEERD. TWEE BRITSCHE DUIKBOOTEN GEZONKEN. Het Italiaansche weermachtbericht No. 410 luidde gisteren als volgt: De luchtbases van Malta zijn op nieuw gebombardeerd in de beide laatste nachten. In Noord-Afrika activiteit van de wederzijdsche artillerie aan het front van Tobroek. De luchtmacht van de spil is voortgegaan met het bombar deeren van vijandelijke barakken en versterkingswerken in de sterkte. Twee Italiaansche vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op 'n Engelsehen kruiser van 10.000 ton bij Mersa Maturuh en hem met een torpedo ge troffen. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghasi en Tripolis. In Tripolis hebben onze jagers een Blen heim brandend neergehaald. In Oost-Afrika. hebben Britsche vlieg, tuigen Gondar 'gebombardeerd. Een van onze duikbooten, die op den Atlantischen Oceaan opereerde is niet teruggekeerd. Op de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten, onder bevel van luitenant ter zee Zanni, een Britsche torpedobootjager getorpedeerd en tot zinken gebracht. Een tweede eenheid van hetzefde type, onder bevel van luitenant ter zee Migliorinie heeft een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht door onze torpedobooten onder bevel van de luitenants ter zee Gama- leri en Martin oli. V VLIEGVELD HET DOEL. In"tto^. nacht op Zondag hebben Italiaanse?» bommenwerpers een aan val gedaan op het vliegveld van Mikabba op Malta,aldus IStefani. De toestellen vielen in opeenvolgende golven aan en wierpen bommen van klein en gemiddeld kaliber neer, die de inrichtingen van de luchtbasis troffen. Br. 27 t/m 26 Juli, één rantsoeii, Br. 27 4 rants, t/m. 26 Juli 4 rants, EIËREN. 27, t/m 26 Juli, een ei. GORT, -MOUT, GRUTTEN. 45; t/m. 10 Augustus, 14 pond. HAVERMOUT, -VLOKKEN ENZ. 44; t/m. 10 Augustus, 14 pond. JAMS e.d. 103; t/m 10 Aug. 1 pond. KAAS. 69 en 79, t/m 27 Juli, 26 en 27, t/m 27 Juli (10 Aug), 1 ons. KOFFIE-THEE. 104; t/m. 16 Aug. 14 p. koffiesurro. gaat of 40 gr. thee. KOLEN. Kookdoeleinden. letter M en N. Bdn No. 03 ILF. 31 JulL Verwarming, »L 02, 03, haarden en kachels J. 01 t/m 04 haarden en kachels K, 61 t/m 11 „centrale ver warming", één eenheid vaste brand stoffen 05. 06, 07, „haarden en kachels" J, 05 t/m 08 „haarden en kachels" K, een eenheid turt Geldig t/m 31 December. MACARONI- VERMICELLI ENZ. 54; t/m. 10 .Augustus, 1 ons. MAÏZENA enz. 55; t/m. 10 Augustus. 1 ons. MELK. 27 t/m. 26 JuU 1* liter. PAP. (voor kinderen geb. na 1-7-'37). A rijst (papkaart B 1). A havermout (papkaart B 1). t/m. 10 Aug. Kt p. rijst, haverm. e.d. PEULVRUCHTEN. Niet aangewezen. PETROLEUM. Per. 11; t/m. 10 Aug„ voor keuken 2 L RUST. 102; t/m. 10 Aug., Vi pond. SCHEERZEEP. K (textiel); t/m. 31 Aug. 1 rantsoen. SUIKER. 101; t/m. 3 Augustus, 1 k.g. VLEESCH. VI. 27; t/m. 26 Juli, één rantsoen vleesch/vleeschwaren Vleeacbwaren VI. 26 en 27; t/m. 26 Juli, één rant soen of (verduurzaamd gevogelte). ZEEP. 38; t/m. 3 Augustus. 1 rantsoen. VERKLARING: A.-a.rdarpelen; Me.-melk; BI -bloem Bo.-boter; Br.-brood; Per.-perlode: VL- vleesch. Geen toevoeging is Alg; Bon- Kaart.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2