H. L. O*-Wandeltocht Zuid-Hollandsch Polderland De Goudsche Courant Door het De Vuurtorenwachter TWEEDE blad MAANDAG 21 JULI 1941 Stadsnieuws. Van de 115 Tippelaars hebben 99 aan alle eischen voldaan AT AAR ANNEER Diefstal van veertig gulden. Uit vrpeger tijden. Fietstocht van den A.N.W.B. met onbekende bestemming (Ruim 600 deelnemers^ G, S. V. vierde feest. Kostön artikel 55ter. FEUILLETON W-I! Jterdagmiddag om twee uur ver en de deelnemer» aan de hier ter Voor de eerst*. maal gehouden examens van de U.L.O. school 4e Burg. Martenssingel voor het e gedeelte van dit examen, nX voor een wandeltocht, die moest bewij- •en dat zü over een voldoend uithou dingsvermogen beschikten. Zooals men weet zijn op de beide voorafgaande Zaterdagmiddagen verschillende an dere takken van sport geëxamineerd, 0,a, hardloopen, vèrepringen, klimmen, zwemmen en fietsen. VAAR DEN START. Geen topprestaties worden ver- elscht, zegt mr. S. H. Smit. Voordat de wandeltocht een aan vang nam, verzamelden allen zich in het gymnastieklokaal van de Ulo school waar de voorzitter van het werkcomité, dat deze. examens orga niseert, mr. S. H. Smit, hen heeft toe gesproken. Rij sprak er zijn voldoe ning over uit, dat het aantal deelne mers dezen eersten keer reeds zoo groot is geweest. Het doel van de Na tionale Vereeniging voor Harmonische Lichaamsontwikkeling is niet om top prestaties te vragen. De eischen zijn zoo gekozen, dat ieder, die zijn lichaam In conditie houdt, er aan kan deelne men. Er is voor deelname wel een •leeftijdsgrens naar beneden, maar niet naar boven gesteld en het verheugde mr Smit buitengewoon, dat naar ver houding zooveel ouderen hebben in geschreven. Een woord van hulde richtte hij tot den oudste.n deelnemer, die 62 jaar Is. Met een applausje onder streepten de andere deelnemers zijn woorden. Even later katerde weer een applausje door de zaal, toen spr. het moedige optreden memoreerde van marrechausée Van der Heiden, die verleden week Zaterdag, tijdens het afleggen van de fietsproef, iemand bil de Jplfanaslulzen uit het water redde. Er is een prijs uitgeloofd voor de vereeniging met de meeste deelne mers, maar aangezien er in September a.s. weer gelegenheid bestaat om de proeven voor het H.L.O. diploma af te leggen, moet de toewijzing van de zen prijs uitgesteld worden. Nu heeft het Goudsche politiecorps de meeste deelnemers, gevolgd door „Excelsior", de marechaussée's, de Ulo- en de. Am bachtsschool. Nadat mr. Smit tenslotte dank had gebracht voor de ondervon den medewerking; besloot hy met allen een aangename wandeling te wen- schen. De afmarsch. Precies om twee uur vertrok men. In kleine groepjes" ging het langs de singels naar de Haastrechtsche brug. Er werd niet in marschformatie geloo- pen maar ieder zocht zijn eigen met gezel en ondier gezejligen kout werd er flink op los gestapt. De stemming -onder de deelnemers was buitenge woon opgewekt. Het weer werkte hieraan ook Wel mee, want een heer- Hik, niet te warm zonnetje, kwam voortdurend tusschen de stapelwolken doorkijken en deed de pracht van het Hallandsche zomerlandschap met zijn mooie boomgroepen des te overdadi ger uitkomep. ln Haastrecht scheidden zich de wegen van de verschillende groe pen van deelnemers, daar niet allen dezelfde afstanden behoefden af te iegcen. Deze bedroegen resp. 15, 20, 25 en 30 km. Zij die 15 of 20 km. moesten afleggen, gingen bij Haas trecht den IJssel over en keerden langs j den Goejanverwelledjjk, Spanjaardslaan, Vlietweg en Platte weg it jkorsendijk en Groene Reede naar Gouda terug, waar de eerste deelnemers reeds om vier uur weer aankwamen, een prestatie, waarmee de wedstrijdleiding maar matig was ingenomen, daar deze jeugdige deel nemers klaarblijkelijk vlugger heb- ncn geloopen dan by een wandel tocht wenscheiyk is. Zy, die 2$ of 30 km. moesten loo- Pcn, gingen by Haastrecht rechtuit •P Oudewater aan. Langs den an deren kant van den IJssel, langs den prachtig landeiyken rechter IJssel- dijk werd de terugtocht aanvaard Nadat Ilekendorp en Goejanver- wellesluis gepasseerd waren, ging het langs de zelfde route als de eer ste groepen weer op Gouda aan. Even na half acht waren alle deel nemers weer terug, weliswaar wel vermoeid en verscheidene met flinke blaren op de voeten, maar in de beste stemming. Onmiddellijk na aankomst werd hun dan, wanneer tenminste alle proeven goed waren afgelegd, een keu rig diploma en het sierlijke H.L.O. in signe uitgereikt. De orgaftlsatie, die in handen was van den Iwer Ph. J. Bom, was, even. als op de vorige twee Zaterdagmid dagen, keurig en in orde. Een kleine waren, legt volgende week Zaterdag groep examinandi die nu verhinderd de wandelproef af. Wie aan alle eischen voldeden. Het 'diploma kon uitgereikt worden aan de volgende deelnemers: Jeugdgroep meisjes: Aly Goedhart, Bets Bom, Lidia v. Balen, Beb Haaksman, C. van Wijk, L. v. d. Kroef, A. Prevoo, Henny v. Willigen, M. Rietveld, Coba Overeijnder, Corde Koster, C. v. d. End, J. Luyn'enburg, T. de Koster, Bina Hazelbag, Jopie Ak kerman. Afgewezen twee candidaten. Jeugdgroep jongens: J. Rad der, J. Kruyt, J. Zuidervliet, J. van Limborgh, J. L. Beye, F. de Waal, T. F. Broersma, J. P. Bosma, N. Kloet, R. W. v. d. Wolf, J. Mul, E. Bouwman, G. L. Smit, P. Breedijk, J. v. d. Laan, A. v. d. Draai, J. Boon, C. v. d. Berg, H. Jongeneel, F. Gideonse, A. C. Riet veld, H. Haaksman, H. Blok, P. J. v. Schans, J. Sibbes, B, v. Houwelingen, J. Kleisen, A. Leest, H. Proost. Afge wezen tien candidaten. Groep I vrouwen: Mej. N. Korf, mej. Bellaart. Groep I mannen: J. J. Maarie- veld, A. v. d. Weerd, H. v. d. Kroef, J. Hollebeek, H. Hagedorn, J. W. Kraayenbrink, M. Reicher, J. C. van Krieken P. C. Janssen, A. A. de Jong, W. Kool, S. J. Boersma, C. A. Wieg man, P. *J. Brouwer, J. v. d. Heide, D, P. C. Harmsen. Afgewezen twee candidaten. O Groep II v.rouiyen: mevr. De Kogel, mevr. Sla. biedt de grootste •publiciteit ln Gouda en omgeving, wordt eiken avönd by vele duizenden abonné's bezorgd in GOUDA, Alphen a. d. Rijn, Ammeratol. Bergambacht, Berkenwoude, Bo- degravan. Boskoop, Driebrugge, Gouderak, Haastrecht, Heken- dorp, Moercapelle, Moordrecht Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ouder kerk a. d. IJssel, Oudewater, Polsbroek, Reeuwyk, Schoonho ven, Stolwijk, Waddinxveen. Woerden. Zevenhuizen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—5 go- wone regels 1.10, elke regel meer ƒ0.21. INGEZONDEN MEDEDEELEN- GEN op een gewone tekstpagina: 13 regels f 1.31, elke regel meer 0.42. By overeenkomst geredu ceerde prijzen volgens speciaal tarief. KWARTJESRUBRIEK (klein» advertentiën) alleen des Zater dags: 13 regels 0.26, elke regel meer 0.10, maximum grootte 6 regelt. Uitsluitend by vooruitbetaling. Inzending tot Vrijdagmiddag 2 uur. Opgaaf van en advertentiën in te zenden aan het Bureau: Markt 31, Gouda, Tel. 2749 en bij de plaat selijke agenten. Reünie Bioscoop: „Artisten-pension" (met Ida Wüst, Theo Lingen. R. Ro- manowsky en Sabine Peters) en Revue-Show: Feestaklanken Schouwburg Bioscoop: De Spooktrein (met Jan Musch, Fientje de la Mar, Louis Borel, Ad. Engers en Nico de Jon). Aanvang 8.15 rnjr. Thalia Theater: Suikerfreule (met Aaf Bouber, Joh. Elsensohn, Annie van Duin, Löuis Borel, Louis de Bree en Hans van Meerten). Aanvang 8.15 u. Tot 25 Juli Schoolgebouw Burg. Mar tenssingel 72: Inschrijving Gem. Midd. Handelsavondsschool 5 j. c. 22 Juli 916 uur: Inlevering van metalen aan de in den oproep van den burgemeester aangegeven adres sen. 26 Juli 3 uur Openbare lagere school no. 2, Elisabeth Woiffstraat: Afscheid C. de Bode, als hoofd school voor buitengewoon lager onderwijs: 4 uur afscheid voor belangstellenden. 26 Juli 8 uur Sociëteit Ons Genoegen: Tuinconcert Goudsche OrltesP-ereeni- glng en Schoonhovens Kamerorkest o.l.v. Gijsb. Nieuwland. 26 Juli 2.30 uur O.N.A.-terrein: Uitvoe ring Gymnastiek- en Athletiek Ver. „Excelsior". 31 Juli 8 uur Sint Janskerk: Orgelbe speling H. C. J. de Map met mede werking van Maria Struycken—Van dfen Adel, sopraan, Den Haag; Th. de Gyoen, tenor, Den Haag; Lucien Lou. man, Haarlem, een koor van de Gbudsche Muziekschool en het orkest „Euterpe" uit Den Haag. Groep Ilmannen (2641 jaar): J. Kamstra J. P. Gorissen, N. Boer boom, M. Schrave, D. W. Brinkhuis, J. A. v. Oósterhout, W. Beekman, J. B. Jansink, J. Renes, Ph. de Goede, W. M. Kreeuwen, D. van 't Hoff, R. P. Deys- selhoff, v. d. Poel, P. Peters, W. Schut! telaar, H. M. Arnberg, E. Krom, D. J. C. Peters. Afgewezen twee candidaten. Groep III va-ouwen: Inevr. Bom, mevr, Casteleyn. Groep III m a n ne n: C. Krim- penfort, G. van Egmond, H. Hommes, A. Fijn, Ph. J. Bom, J. J Baale, P. v. Eyk, I. Trybits, F\ Pruymboom, C. Zwankhuizen, ,J. G. Slot, H. Zuider vliet, A. J, Gideonse. Een bewoonster van de Raam heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van vier bankbiljetten van 10 gulden die zij in een doosje, in de kast van de huiskamer opgeborgen had. De politiê stelt een onderzoek in. DE „GOUDSCHE COURANT' MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Blijkens de door 'burgemeester en wethouders ingediende rekening heb ben de ontvangsten en u.tgaven dezer gemeente .over het dienstjaar 1865 be dragen respectievelijk 197.718,05s en 169.667,08"', zoodat het hatig saldo be draagt 28.050,97. 50 JAAR GELEDEN. Tot Penningmeester van den Zuid- plaspolder in Schieland is in de plaats van den heer A. Ch. Snel die tenge volge van zijn benoeming tot Dijk graaf als zoodanig zijn ontslag heeft genomen, benoemd de heer Van Hou- wesingel te Waddinxveen. 25 3AAK GELEDEN. Door tusschenkomst van den burge meester van Oudewater werden voor die gemeente in het eerste halfjaar van 1916 de volgende levensmiddelen be trokken: 122.250 kg regeeringsmeel; 151 varkens; 1500 kg rundvet, 75 kg spek; 1230 kg kaas. 1494 kg rijst; 1400 kg bruine boonen; 10.000 kg aardappe len; 6450 kg groenten en 25 kg boter. De distributie van kaas heeft slechts tot 1 April door tusschenkomst van den burgemeester plaats gehad. Daarna is de kaas van de grossiers betrokken. De distributie van meek kostte aan het Rijk 7,per 100 kg. In het geheel zyn in Oudewater 3191 broodkaarten en 58 meelkaarten uit gereikt. SINDS enkele jaren organiseert de A.N.W.B. vrij regelmatig in ver schillende deelen van ons land met groot succes zijn ry wiel tochten, wandeltochten en combinaties van bei de met onbekende bestemming. Zon dag werd een dergelijke rijwieltocht gehouden door het polderlandschap van Zuid-Hollandj welke'wederom, »n- danks het minder goede weer Voor zulk een fietstocht, zoowel .wat be tref: de deelname als de uit toeristisch oogpunt gesmaakte genoegens zeer goed- geslaagd is. Er waren drie punten van uitgang gekozen, n.l. Gouda, Jutphaas en Rot terdam (Kralingsche Veer). In Gouda was de controlepost gevestigd in hotel „Central" aan de Markt, waar 154 deel nemers de tocht aanvingen. Uit Jut phaas vertrokken er 173 en uit Rotter dam 297, zoodat er in totaal 624 deel nemers waren. Het tijdstip van vertrek kan men by deze tochten zelf bepalen, inzooverre, dat men vertrekken moet tusschen ne gen' en twaalf uur. Een groote aantrek kelijkheid bij deze tochten is, dat men "iet weet, waar de tocht heenvoer:,, terwijl men aan den anderen kant er verzekerd van kan zijn, dat de te vol gen route gezien de alom bekende des kundigheid van den A.N.W.B. op dit gebied, wat'natuurschoon betreft, het maximum zal bieden, dat er in een bepaalde streek te genieten valt. Élke deelnemers ontvangt van den A.N.W.B., een reeks aanwijzingen over de te volgen route, die er op het eer ste oog voor den niet-ingewijde totaal onbegrijpelijk uitzien, maar bij nadere beschouwing valt het nogal mee. Staat er bijvoorbeeld 35Y2002, dan betee"- kent dit.idat de toerist bij wegwijzer no. 2002 de richting moet volgen, waar op een afstand van 35 km. staat ver meld. Dergelijke aanwijzingen met be hulp van de wegwijzers komen veel voor, maar ook andere maken het den oplettenden toerist bijna onmogelijk, zich in d"en weg te vergissen. Zoo lezen we! „Op driesprong bij boerdery met beige brug linksaf", „spoorlijn kruisen' „bij huis C 206 linksaf" enz. De bedoeling van deze tochten is ook niet, om het den deelnemers erg las- tig te maken bij het vinden van den weg. Men volgt dit systeem voorname, lijk, om de route voor hen geheim en hun aandacht steeds gespannen te houden. Opletten is dan ook geboden, want als men één aangegeven punt voorbijrijdt, kloppen de volgende aan wijzingen niet meer en moet men te rug en allicht zal deze gescherpte oplettendheid ten goede komen aan het waarnemen van het landschap, waardoor men rijdt. En daar is het tenslotte den A.N.W.B. om te doen. „Kên uw eigen "land" het hoofddoel. Het doel van deze tochten is name lijk tweeërlei. In de eerste plaats wenscht de A.N.W.B, hetJ individueel toerisme te bevorderen, waarbij men alleen of in kleine groepjes een be paalde tocht maakt. Men geniet dan veel meer van het landelijk schoon, dan wanneer in groote groepen gere den wordt. In de tweede plaats wil men vooral de menschen uit een be paalde streek er toe brengen om er eens op uit te gaan om eigen omgeving te verkennen. Vele menschen hebben blijkbaar geen oog voor de schoonheid van Kun eigen streeks en dat is jam mer. Toch komen er ook deelnemers uit tamelijk verafgelegen plaatsen. Zoo waren er dezen Zondag o.a. uit Utrecht, Geldermalsen, Bussum, Ginneken, ja zelfs uit Arnhem, .Nijmegen en En schede. Het grootste contingent deel nemers leverde Rotterdam (178), ge volgd door Utreclk (49). Het aantal deelnemers uit Gooda echter mocht wel grooter geweest zyn. De route, die vanuit Gouda gere den werd, verliep in groote lijnen als. volgt:. Gouda. -. Gouderak. - Ouderkerk aan den IJssel - Berken woude - Bergambacht Schoonho ven - Haastrecht - Goejanverwel- lesiuis - Reeuwijksche plassen - Gouda. De route vanuit Rotterdam was byna dezelfde, want vanaf Ouder- Gouda vertrokken deelnemers. De derde route liep van Jutphaas over Lopikerkapel en Jaarsveld eveneens naar Schoonhoven, waar na het langs de Benschopper wete ring en over IJsseistein weer terug naar Jutphaas ging. Schoonhoven centrale con trolepost. Alle drie routes liepen dus over Schoonhoven. Hier was in hptel Bel vedère een centrale contrólepost in gericht, waar dus in dén loop van den dag alle ruim zeshonderd deelnemers hun kaart moesten laten afstempelen. Het was hier den geheelen voormiddag en het eerste gedeelte van den middag een gestadig komen en gaan van fiet sers, getooid met den blauwen A.N. W.B.-armband. Hir verzamelde zich ook een groep persvertegenwoordiger, die als gasten van -den. A.N.W.B. een deel van den tocht meemaakten. Onder de deskun dige en enthousiaste leiding van den heer J. B. van Driem, voorzitter Van de plaatselijke V.V.V. maakten zy een wandeling door het oude stadje Schoonhoven om verschillende be zienswaardigheden in oogen schouw te nemen. Jp Zooals reeds gezegd, werkte het weer aanvankelijk niet mee. Om half twaalf plaste de" regen in Schoonho ven neer, alsof het niet meer zou Op houden. Maar gelukkig klaarde het In ter op en kwam zelfs het zonnetje eens kijken. Later op den middag viel er weer wat regen. Er stond een flinke wind, maar erg veel hinder werd daar niet van ondervonden en ongetwijfeld hebben de talrijke deelnemers genoten van 't veie natuurschoon, dat de Krim. penerwaard en het aanliggende land bieden. De smalle grintweggetjes met hun typische rijen knotwilgen langs de breede vaarten en weteringen, waar van de kanten begroeid zijn met wui vend, hoogopgaand riet zijn in hun heerlijke landelijke rust een genot voor oog en geest. Maar mooi zyn ook de machtige rivierdijken met hun uit' zicht over het rivierlandschap, een ge not ook de vergezichten over de uit gestrekte weiden, en niet te vergeten de plassen met hun witte vogels, die oyer het water scjieren. Langs al dit (moois de A.N.W.B. schuwt bij deze tochten zooveel mogelijk de geasfal teerde af bestrate hoofdwegen heeft deze rijwieltocht met onbekende be stemming de deelnemers gevoerd en zij zullen ef geen spijt van gehad hebben, dat zij hieraan hebben deelgenomen. De A.N.W.B, verdient hulde voor het prachtige cultureele werk, dat hij hiermede verricht. Hij sprak de hoop uit, dat 't dank zij deze les en mede door de training van den heer Delsen, 't volgende seizoen beter zal limken. Daarop bood hy den spelers en reserves een fraaie foto van 't kampiQfnselftal aan en overhandigd* hun tevens ieder een door een onbe kenden gever geschonken sigaretten koker. Op geestige wijze ingeleid door John Kloos, als conferencier, openden daar- o.' The Steffins, muzikale clowns, dl* bij al hun grappen ook een groote vir tuositeit op velerlei instrumenten de monstreerden het feestprogramma. Hun optreden verwekte veel vroolykheid. Ook John Kloos had .zoowel bij zyn eers(e, als bij zijn tweede optreden uit bundig succes. Zijn goed voorgedragen geestige liedjes sloegen wel in en 'over medewerking van 't publiek, vooral net jeugdige gedeelte daarvan, had HU stellig niet te klagen. Uitstekend werk leverden voorts de evenwicht-kunste- naar The Kristles en tevens de acroba. tentroep miss Barlea and Company, wat deze beiden op acrobatisch gebied te zien gaven was werkelijk iets heei bijzonders. Den meesten bijval oogstt* evenwel de Krontjongclub „Djalak Wa jang"; beide malen na haar optreden, werd haar een ware ovatie gebracht. De gebrachte nummers waren welge kozen; allen waren van het opgewekte genre, zy werden vlot en op uitmun tende wijze uitgevoerd. Een belangrijk aandeel in-'t welslagen van deze goed georganiseerden en zoo prettig verloo- pen feestavond had voorts het ensem ble van Berkel-Gründer, dat met zyn, uitnemende muziek de feeststemming er steeds inhield. SPELERS EN RESERVES GECOM PLIMENTEERD EN GESCHENKEN AANGEBODEN Het was een echt intiem-gezellig feest ,dat de Goudsche voetbalvereeni- ging G.S.V. Zaterdagavond in Concör. dia vierde, in verband met het door haar eerste elftal behaalde kampioen schap van de 4e klas A, van den N.V.B, De zaal was goed gevuld, er was vroo lykheid en enthousiasme en het afwis selende programma, dat den aanwezi gen geboden werd, was in orde. Voor het amusementsgsdeelte aan ving richtte G.S.V.'s voorzitter, de heer A. Lefèber zich tot He aanwezigen. Na allen, in 't bijzonder den eere-voorzit- ter, den heer C. A. Endenburg en den trainer, den heer C. Dalsen, te hebben verwelkomd, verklaarde hij, dat het behaalde kampioenschap een feest waard was, daar het 't eerste was, dat in N.V.B. verband werd bereikt. Voorts schetste hij G.S.V. als een echte intie me vriendenkring. Tot de spelers van het 1ste elftal, die op 't podium gegroe peerd stonden, zei spr, dat zij bereikt hadden waarop de vereeniging jaren lang gehoopt en gewacht had. Na den geest in 't elftal te hebben genoemd, wekte de heer Endenburg hen op, uit het niet promoveeren de les te trekken, kérk a. d. IJssel volgden de Rotter-1 dat er steeds met volledige energie en dammers denzelfden weg als de uit I enthousiasme dient te worden gewerkt. Lager-onderwijswet 192# over 194#, Bij Raadsbesluit van 27 Februari 1940, zoo schrijven B. en W. aan den Raad, werd het bedrag vastgesteld,- dat per leerling voor de t openbare scholen voor 1. en u.l.o. in het jaar 1940 beschikbaar werd gesteld ter bestrijding der kosten, bedoeld in art. 55 onder e t/m h en o der Lager- onderwijswet 1920, alsmede die van instandhouding. Bij de vaststelling van deze bedra gen is, zooals uit genoemd voorstel blijkt, rekening gehouden met be- grootingseïjfers voor wat de kosten van het onderwijs betreft en met een „aangenomen" gemiddeld aantal leer lingen n.l. over het jaar 1939. Nu het dienstjaar 1940 afgesloten is, moet Uw College ter voldoening aan het bepaalde by artikel 55ter der Lager-onderwijswet 1920, de juiste bedragen vaststellen en wel; -4. hét bedrag, dat de Gemeente in het jaar 1940 ter zake vande in artikel 55bis bedoelde kosten voor die scholen werkelijk heeft uitgege ven; b. het bedrag, dat overeenkomstig het krachtens artikel 55bis per leer ling bepaalde bedrag in verband met het aantal leerlingen van die scholen voor het jaar 1940 daarvoor beschik baar was gesteld; c. het bedrag van het verschil van de onder a en b bedoelde bedragen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor het volgend besluit te nemen; a. het bedrag, dat de Gemeente over het jaar 1940 werkelijk heeft uitgegeven voor de kosten, bedoeld in artikel 55bis der Lager-Onderwijswet 1920 voorioopig vast te stellen op ƒ20.845,50 voor het gewoon lager onderwijs op 2.573,24 voor het uit gebreid lager onderwijs en op 17.592,01 voor het gewoon lager on derwijs (in bruikleen gegeven school); b. het bedrag, dat in verband met het geiriiddéld aantal leerlingen der scholen over het jaar 1940 beschikbaar is gestéld voor de sub a bedoelde uit gaven voorioopig vast te stellen op 1924 14 X 9.9Ö ƒ19.294,85 voor het gewoon lager onderwijs, op 294 X 11,76 2.406,88 voor het uitge breid lager onderwijs en op 192414 X 9S02 17.357,49 voor het gewoon lager onderwijs! (in bruikleen gegeven school) c. het verschij tusschen de sub a en b bedoelde bedragen voorioopig vast te stellen op ƒ1.640,65 (hooger) voor het gewoon lager onderwijs, op i 166,36 (hooger) voor het uitgebreid lager on derwijs en op ƒ234,52 (hooger) voor het gewoon lager onderwijs (in bruik leen gegeven school). Volledigheidshalve merken wij hierbij op, dat dit besluit voorioopig geen andere dam formeele beteekeni* heeft. Eerst na ^yf jaren heeft het bedrag der overschrijding effect voor de byzondere scholen, welke dan in (Nadruk varboden.) ju Payne merkte op, dat Olsen's brie ven op een stapeltje lagen op den •chrlj(lessenaar. Op twee na waren re ongeopend. Olsen had even naar rt yjazteekening gekeken en toen Reilen, dat ze van volslagen afkomstig waren, had hy ze terzijde gelegd, tot avonds, wan neer hy tijd en rust zou hebben om **jn correspondentie door te lezen. at niet genoegen doen, rr** Payne, maar er is iets, fnaag met u zou bespreken, w *en kans is, dat we niet taatoord. Mijn oom schreef My 7 U een kad gestuurd. ®n het gaat over iets heel verband1 ïtaat met Hiidur in Hildur»*w' 'leeft ml) geschreven over ophield £er,haaUe olsci>. terwijl lüj Pavn» i. Poetsen, om >te zien of gg* ®m. .misschien voor de mal Het is zoo. Kijkt u maar, hier is zijn brief. Ik geloof, dat het' beter is, dat u hem direct leest. De jonge man nam een brief uit bet ^stapeltje op de schrijftafel en over handigde dien aan Olsen. Deze schoof een lampenglas en wat poetsgereedschap op zij en begon'on middellijk te lezen. Behalve dat zijn lippen wat ver strakten en zijn gezicht wat bleeker werd, was er geen uiterlijk teeken van de beroering, die de geschreven woorden in zijn ziel moesten teweeg brengen, want dit was het, wat zijn verbaasde oogen lazen: Zeer geachte heer Olsen, Ik hoop spoedig persoonlijk kennis met u te maken. Ik zal het als een eer beschouwen een man te leeren kennen, die zooveel heeft gedaan voor twee menschen die mij dierbaar zijn, maar er is ééni ding, dat my byzon- der begeerig maakt naar onze ken nismaking en dat is iets zeer bijzon ders, iets, wat u zoo weinig kunt ver- moedën, dat ik het als myn plicht beschouw, u met een enkel woord voor te bereiden. De omstandigheden hebben my in gezelschap van luitenant Aagaard ge bracht en deze flinke jongeman heeft direct mijn groote sympathie gewon nen. Ik hoorde, dat hij op het punt staat zich publiek te verloven met uw pleegdochter, bekend als Hiidur Trjjgvasson. Natuurlijk praatte hy veel over het meisje, dat hij lief heeft en hij vertelde mij iets van haar ge schiedenis. Hij beschreef mij de bro che die op haar kleeren werd gevon den en een zekere Andersen, een oud- vuurtorenwachter, die tegenwoordig was, toen het kind door u van een wissen dood werd gered, heeft me ver teld, dat haar linnengoed gemerkt was met de initialen H.T. Deze feiten, gecombineerd met den ongeluksdatum en de beschrijving van de boot, waarin het kind zich bevond, doen my gelooven, dat dat kind niemand anders is dan myn eigen dochter, Helen Traill, die u gelukkig hebt gered om de oogen te verheugen van een vader, die haar dood en dien van haar moeder negen tien jaar lang heeft beweend. Voorioo pig kan ik niets andera zeggen. Ik geef geen beweringen ten beste, die ik niet in staat ben deugdelijk met bewyzen te staven. Ook maak ik geen vaderlijke aanspraken om u te berooven van de genegenheid van een lieve dochter, die door u met zooveel zorg en toewijding is groot-gebracht. Ik zal tevreden zijn, meer dan tevre den, als ze mij een klein weinigje kan geven van de liefde, die ze aan u verschuldigd is, want, geloof me, in luitenant Aagaard en in allen, die u kennen, hebt u welsprekende getui gen. Met gevoelens van groote hoog achting, CYRUS J. TRAILL. P.S. Laat ik hieraan nog toevoegen, dat behalve u en mijn neef niemand hiervan me^edeeling ontvangt. Wat de jonge dames in deze dagen, op de rots hebben meegemaakt, is op zich zelf al meen dan voldoende om haar krachten op de proef te stellen. Als - gelijk ik verwacht - luitenant Aagaard de eerste zal zyn, dien u ont moet, zal hij zich geheel schikken naar uw ins'tructies of van dit alles iets zal worden verteld aan uw Hiidur; aan myn Helen, vóór ze aan land gaat. Olsen liet den brief vallen en be dekte zijn gezicht met de handen. Hy gaf een oogenblik toe aan de verdoo- ving, die het schokkende nieuws over zyn geest had gebracht. Payne ging zacht op hem toe, légde zijn hand op zijn arm en zei: - Het la geen prettige tijding voor u. Ik denk, dat u wel voortaan een doo- delijken hekel aan onze familie zult hebben, - Waarom zou ik iemand haten, die één van myn meisjes fortuin en aan zien brengt? Och, in elk geval zal ze mevrouw Aagaard zijn vóór de wereld veel ouder is, zei Payne filosofiscb- Daar lijkt het tenminste heel veel op, stemde Olsen toe. Maar ik heb zoo'n vermoeden, dat je brave oom en ik geen onaangenaamheden zullen krijgen over Hiidur. We zullen haar maar deelen als een dochter, voegde hij er glimlachend aan toe. Ik ben erg blij, zei Payne, dat u het op die manier opneemt. Een poosje zwegen ze beiden. Olsen was in gedachten verdiept en terwijl zyn oogen op den jongen Amerikaan bleven rusten, drong het tot hem door, dat er niet alleen een pretendent was voor zijn pleegdochter, maar dat het ook niet lang zou duren of er zou een poging gedaan worden om zijn eigen kind uit het vaderlijk nest weg te halen I - Als Traill, zei hij, Hildur's ge negenheid wil winnen, moet iuj niet trachten haar by verrassing te nemen. Maar hij schijnt dit element in de situatie zelf in te zien. Hy zal niet di rect uit Christiaysand wegloopen, als je aan land komt, denk ik.„.en jij zelf ook nietl Neen. meneer Olsen, antwoordde Payne met zooveel nadruk, dat er een glimlach op het gegroefde gezicht vhn zijn toehoorder kwam. Ik zal de eerste dagen de rots nog wel niet verlaten. E|r moet op 'n massa dingen hier orde worden gesteld. Als de aflossing komt, moet* ik de menschen helpen Bchoon-schip ma ken. Maar ondertusschen kunnen Aa gaard of Dagmar....je moet zelf maar zien, wie je het liefst in vertrouwen neemt- het pad al eet beetje effenen.., Neen, antwoordde Payne, daar komt niets van in. Als u mijn oom leert kennen, zult tl zien, dat het een eerste-klas vent is, die van „fair play" houdt. Als Hiidur een nieuwen vader moet hebben, moet het de oudo zijn, die haar wegsohenktl En nie mand anders mag er zich mee be moeien.... In ieder geval hebben de meis jes hier genoeg uitgestaan, vond Olsen tenslotte, dat we ze niet met nieuwe emoties op het lijf moeten vallen. Ik zal Traill schrijven et hij moet aan land maar naar zyn bejste weten han delen, it vervolgif

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3