SPORT „Duitschland strijdt voor Europa" De Vuurtorenwachter TWLLuE BLAD DINSDAG 22 JULI PLAATSELIJK NIEUWS Boskoop. Ouderkerk a. d. IJctel. Stolwijk. BUITENLAND DE WIJZIGINGEN IN HET BRITSCHE KABINET. Jongere volgelingen van Churchill op den voorgrond. ACHTERVOLGING WORDT VOORT- GEZET. Talrijke groepen vernietigd. Luchtaanval op Mal as BINNENLAND Korte berichten. Engelsche luchtaanvall MARKTBERICHTEN Loop der bevolking. FEUILLETON van Turfmarkt 12 naar Berkhout, D 108; L. Lammere, van Burgviietkade 51 naar Reeuwijk, Korssedijk H 251b; P. W. J. Kallenfcach van B. Martens- singel 65 naar Maastricht, O.L. Vrou weplein 6; E. Maarleveld, van West haven 11 naar Vlaardingen, 2e Snoor- straat 2a; C. M. Hoogeveen, v n St. Josephstraat 37 naar Reeuw;;'-Weth, Venteweg H 88; B. C. Hoogberg, van Gr. Jacobastraat 44, naar Dordrecht, Vechtstraat 20; M. Jongbloed, van Gr. Jacobastraat 44 naar Dordrecht, Vechtstraat 20; W. H. Tamse, van Naaierstraat 23 naar Zaandam, Abeei- straat 34; H. A. J. Houtman, van Turf markt 2 naar Rotterdam, Kapelstraat 8a; J. A. M. Houtman, van Turfmarkt 2 naar Zwolle, Wilhelminastraat 33a; H. v. d. Winden, van B. Martenssingel 92 naar Amsterdam, Pafamaribostraat 5; G, A. van Engelen J6r. Florisweg 77 naar Oudewater, Marktstraat C 232; E. C. M. Scholten^jfen Krugerlaan 133 naar Groningen, Pelsterstraat 36; A. Kirstin, van Sophiastraat 44 naar Maartensdijk, Prof. :L. Fuchslaan 4; M. Sterk, van O. de Boompjes 95 naar Zuilen, B. v. Tuylkdde 10.8; C. Burgei, van v. Itersonlaan 15 naar Waddinx- veen, Wilhelminakade 84; A. Moust, van Crabethstraat 32 naar Sneek, Grootzand 70; M. Davidson, Nachte gaalstraat 1 n. Reeuwijk, Weth. Vente weg H 128huis; W. J. Kisman, van Vondelstraat 44 naar - Amsterdam, Prinsegracht 872 huis; P. J. J. Schol ten, van Bleekerssingel 9 naar Schie dam, ©uys Ballotsingel 15; L. Henne- kam, van Raam 15 naar Rotterdam, van Heusdestraat 40a; D. J. v. d. Heijden, van Krugerlaan 81 naar 's-Gravenhage, Doorn ikschestraat 30; B. den Broeder, van Vlamingstraat 43 naar Rotterdam, Drievriendenstaat 35b; P. Sijbandij, van N. v. Go,orstraat 15 naar Amsterdam, Fr. Hendrik- plantsoen 70; K. Boll, van Nooth. vgn Goorstraat 15 naar Amsterdam, Fr. Hendr.plants. 70; I. van Leeuwen, van IJssellaan 219 naar Zuylen, Burg. b. Tuylkade 80; J. M. Ruys, van B. Mar tenssingel lil naar Waddinxveen, Burg. Trooststraat 11; G. Scheer, var, Van Beverninghlaan 37 naar VocTburg, Plaats van Middendorp 8; M. D. Brink man, van Komijnsteeg 38 naar Rotter dam. Dirk Smitsstraat 42; J. A. van Keseren, van O. de Boompjes 51 naar Den Haag, Ahornstraat 74; A. Ver stoep, van O. de Boompjes 55, naar Den Haag, Ahornstraat 74; J. N de Ruiter, van Moordr. Tiendeweg 1 naar Ba- rendrecht, A 14; J. J. A. M. Geertsen, van Gr. Beatrixstraat 13 naar De Bilt, Gezichtslaan 62; W. van Schaik, van Burgvlietkad 35 naar Utreen', Rembrandkade 42; P. Burggraaf, van Oosthaven 10 naar Rotterdam Parallei- weg 117b; C. M. Drabbe, van Derde Kade 47 naar Nijmegen, Muntweg 62; M.Willemse, van Oosthaven 10 naar Rotterdam, Oosterwantstraat 17;-M. J. Vergeer, van Gr. Florisweg 77 naar Snlrewaard, Z. Linschoterzandweg 64; Chr. van Mourik, van IJssellaan 128 n. Haastrecht, Haastrechtschedijk 58; P. P. C. van Hees, van Stoofsteeg 11 naar Oss, Molenweg 65; M. Biesbroek, van O. de Boompjes 119 naar Loenen, Dorpsstraat 12b; H. J. Kalmer, van R. v Catsweg 61 naar Eist, Drielschedljk 1: C. C. W. v. d. Bunt, Gr. Florisweg 28a .naar Utrecht, Voorstraat 56; D. van Eijk, van Krugerlaan 33 naar Wad dinxveen, Wilhelminakade 39; P. J. Mensert, FPuweeiensingel 29 naar 's-Gravenhage, Franc;. Valenteinstraat 97; N. Prins, van v. Bergen IJzendoorn park 1 naar Ammerstol, Capellelaan 132; C. v. d, Chrijs, van Markt 34 naar 's-Gravenhage, Assendelfstraat 40; P. F. Kwinkelenberg, van J. Luykenstraat 15 naar Hilversum, Spieghelb.an 4; M. Siegel van Markt 25 naar Arnhem, Fr. Halsstraat 42; C. L Kooter, van Oost haven 56 naar Nieuwkoop, Brigade Marechaussee; A. Groot, van Oost haven 10 naar Rotterdam, Slachthuis- weg 42; C. de Bode, van Krugerlaan 91 naar Utrecht, Kruisdwarsstraat 4,; H. G. W. Paape, van Krugerlaan 91 naar Utrecht, Kruisdw.straat 4; E. G. C. Paape, van Krugerlaan 91 naar Utrecht Kruisdw.straat 4; A, Abel, van Doe lenstraat 25 naar Ovrschie, Delfland straat 1; J. M.'Baart, van Du Toitstraat 3 naar Pijnacker, Emmapark 70; W. de Bruin, van Koningin Wilhelminaweg 213 naar IJsselmonde, Kirkedijke 132; J. Loendersloot, van Vondelstraat 41 naar Eijgelshoven, Lourastraat 123; C. J. Bloot, van Molenwerf 22 naar Rot terdam, P. Krugerstraat 22; W. J. v. Zundert, van Gr. Florisweg 77 naar Bussum, Iepenlaan 30; A. Boter, van Wijdstraat 43 naar Leiden, Magi. Moonstrgpt 10a: P. J, Spiermgshotk, van Hijerermtraat 4 naar 's-Gravenhage Torenstraat 69. HET lt-JARIG BESTAAN VAN DE BEUNIE-BIOSCOOP. Het tweede lustrum van de Reunie- bioseoop zal Donderdagavond door directie en personeel in intiemen kring worden gevierd. In verband daarmede zal er Donderdagavond geen bioscoop voorstelling worden gegeven. HANDBAL. EEN HANDBALCOMPETITIE VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Op Zaterdag 19 Juli j.l., werd om" 4 uur in de bovenzaal van het Café Duijn stee, aan de Markt, alhier, een bijeen komst gehouden, welke ten doel had het instellen van een handbal-competi tie voor Gouda en omstreken. Aanwe zig waren vertegenwoordigers van de vereenigingen: Excelsior, Velocitas,' Vires et Celeritas en Achilles, allen te Gouda, T.O.O.S., te Waddinxveen en Hercules, te Bodegraven. De vergadering werd ingeleid door den heer C. A. de Ggoot, Secretaris T. C. van Velocitas, die de aanwezigen en in het bijzonder den heer A. Slottje. Districtsleider voor Zuid-'HolIand, van de Bonds Handbal Commissie, een har telijk welkom toeriep en de hoop uit sprak, dat deze bijeenkomst ertoe zou mogen leiden, dat de Handbalsport in Gouda geïntroduceerd zou worden, zooals dat reeds in bijna al.Ie groote steden is geschied. Reeds in het begin van 1940 heeft Velocitas het initiatief daartoe genomen en op 18 Maart 1941 zouden^reeds de eerste wedstrijden van een competitie tusschen 3 vereenigin gen gespeeld zijn, ware het eenige be schikbare terrein niet in bezit genomen voor een ander doel. Na de inleiding besloot de vergade ringen principe over te gaan tot een competitie tusschen de zes aanwezige vereenigingen, waarbij tot 1 Augustus zich nog andere vereenigingen kunnen aanmelden. Met algemeene stemmen werd de heer C. A. de Groot, als leider van de Afd. Gouda benoemd. Tezamen met de'heeren H. C. Heijneman van V.E.C. en G. Hammer van Excelsior wordt nu het officieele bestuur van de afd. Gouda en omstreken door 3 per sonen gevormd. Het ligt in de bedoe ling in het begin van September e.k. de eeijéte wedstrijden te verspelen, opdat de competitie in April d, a. v. kan eindigen. Voor de opvoering van het spelpeil werd besloten een trainingscursus in te stellen onder leiding van den Bonds- handbalirai-ner, waaraan .van iedere deelnemende vereeniging 4 personen zullen deelnemen. Voor hetzelfde doel zullen waar schijnlijk in.de komende wintermaan den z.g. speiregelavondten worden ge houden onder leiding van door den Bond erkende scheidsrechters. WATERPOLO UITSLAGEN y Zwemkring Gouda. boskoop II—G.Z.C. III 1—6. Vriendschappelijk. Boskoop IIIDe Gouwe III 03. COÖP. VEREENIGING DE BOSKOOPSCHE VEILING Rozen per bos: Orange-Triumph 76 106 ct, Ellen Poulsen 2640 et., Hadley 27—35 ct., Rosa Mundi 5492 ct., But. terfly 2128 ct., Polyantharozen 5580 ct., Vierlanden 3045 ct., Sweet-Heart 46-^-78 ct., Juweeltjes ?898 ct., Else Poulsen 6070 ct., Rosalandia 1825 ct.. Flores 3652 ct., August Noach 26 29 ct., Briarclif 1928 ct., Dorus Rij. kers 5486 ct., Pechtold 1932 ct., Mac. Keiler, 22 ct., Better-Times 30 ct., Glo ria Mundi 5862 ct., Ingar Olsson 56 70 ct. Diversen per bos: Clematis, Durandi 45—68 ai.; idem Mevr. Ie Coultre, 130 ct.; idenf Prins Hendrik 90—120 ct. An jers 13—16 ct.; Lelies 87—120 ct.; Per ziken per stuk 69 ct. PLOTSELINGE DOOD. Toen de 52-jarige arbeider P. van Mullem Zondagavond werkzaam bij den landbouwer H, A. Hoogendijk in „De Nesse" per schouw vanaf den Tiendeweg terugkeerde van het melken der koeierAwerd hij plotseling onweL Toen dr. L. G. van Omme arriveerde kon hij slechts den dood door hartver lamming constateeren. De heer van Mullem was meer dan een kwart eeuw bij den heer Hoogendijk werkzaam. HET ZWEMBAD. De voorloopige commissie tot oprich tng van een zwembad, heeft naar we vern eipen afgezien van gebruikmaking van het water van den boezem van den polder „Kromme Geer en Zijde". Men ziet nu om naar een geschikte plaats in de rivier, een zoogenaamde zelling, welke als zwembad zou kunnen worden ingericht. - LOOP DER BEVOLKING. Jggekomen: van Wemeldinge naar B. 5 Gerard en Klaziiia de Waardt. Vertrokken;' naar Rotterdam van A. 234a A. C. van Broekhoven en echtge- noote. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willemina Martina d. van N. Speksnijder en M. Lingen. Getrouwd: H. Makaske .23 j. en J. Bos 29 j. Overleden: Pieter van Mullem, 52 j„ echtgenoo van D. Oosterom. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: G Anker, echt- genoote van H. J. Brand, van Haas trecht, D. 37 in H. 2a., Vertrokken personen: P. van Vliet, melkcontroleur van G. 37 naar Rotter dam, van Citterstraat 15a; G. N. Gra- veland, zonder beroep, van- C. 4a naar Lekkerkerk, Voorstraat 76. BURGERLIJKEN STAND. Geboren: Dirk Teunis, zoon van Chr. Verdoold en van M. Terlouw. Overleden: Arie Teeuwen, oud 46 j.; Trijntje Neeltje de Jong, oud 1 jaar. De benoeming van Duff Cooper tot kanselier van het hertogdom Lances- ter geeft hem een hollen titel, aldils beoordeelen de Londensche correspon denten van de New York Times en de New York Herald de wijzigingen in het Britsche kabinet. De eerste taak van Duff Cooper zal zijn een bezoek te brengen aan l\et Verre Oosten, niet als lid, maar in op dracht van het oorlogskabinet, ten einde, zooals in het Engelsche commu nique wordt gezegd, de „bestaande samenwerking der Britsche militaire, polifieke en regeeringsautoriteiten al daar te controleeren en nieuwe voor stellen uit te werken". Volgens de New York Times interpreteert men in Londen de „mutaties" aldus, dat een kleine groep van jongere vol gelingen van Churchill verder op den voorgrond is geschoven, maar dat daardoor een intensifieering van. de Britsche oorogvoering niet wordt aangeduid. De Londensche Times schrijft, naar New Yorksche bladen uit de Engelsche hoofdstad melden, dat de mutaties niet in verband staan met de herhaaldeijk gestelde eischen be treffende een betere controle en orga nisatie van de Engelsche oorlogsindus trie. De New York Herald Tribune noemt in een opschrift de, benoeming van Bracken een maatregel van Churchill om zijn critici tot zwij gen te brengen. Naar Stockholms Tidnin- g en'uit Londen meldt levert de Sun day Times commentaar in ver band met de mutaties in het Britsche kabinet. Klaarblijkelijk zijn zekere gebreken der productie van dit oogen blik te wijten aan de oorspronkeltjke fouten van den minister voor de ravi tailleering, Burgin. Een bewijs daar voor is, dat lord Beaverbrook thans zijn voornaamste aceent moet leggen op de productie van tanks. Het is ge vaarlijk zich te verhelen dat achter de kwestie van de oorlogsproductie nog andere problemen zijn gelegen. De ge- heele politiek aan het binnenlandsche front van de regeering wekt critiek. Op het oogenblik werken slechts weinig binnenlands-politieke ministe ries bevredigend. Als verklaring voor de gebreken wijst de Sunday Times op de te groote belasting van de ministers en ambtenaren. Tijdens de bomaanvallen moeten zjj in hun dienstlokalen of in schuilkelders sla pen. Zij hebben geen gezinsleven. Daar komt de rantsoeneering bij, de zware belastingen, hetgeen tezamen met het voortdurende gevaar voor bommen tot gevolg heeft, dat de krach ten verminderd zijn. Daarom moet Churchill, afgezien van het noodzake lijke ontslag van eenige ministers en ambtenaren een plaatsvervangende premier benoemen, die de aangelegen heden aan het binnenlandsche front mdet regelen. Het opperbevel der Duitsc-he weermacht maakt heden 'be kend: Aan het Zuidelijke deel van het Oostelijk front achtervolgen Duitsche, Roemeensche en Hon- gaarsche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front verloopen de gevechts handelingen met vernietiging van talrijke ingesloten vijande lijke groepen verder op succes volle wijze. In /len strijd tegen Groot- Brittannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht .voor de Britsche Oostkust twee vracht schepen met een totaal van 11.000 brt.,' evenals een motor torpedoboot, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben ha ven-installaties gebombardeerd aan de Schotsche Oostkust, aan de Zuid-Oostkust van Engeland en vliegvelden in het Zuid- Oosten van het eiland. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Britsche artillerie-stellingen en fiaven- installaties in Tobroek met bom men bestookt. Tijdens luchtge vechten werden drie Britsche jagers neergeschoten. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen, gisteren en heden ochtend, om aanvallen te doen op de Kanaalkust, hebben jagers en afweergeschut acht, patrouii- lebooten en versperringsbrekers vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche gevechts vliegtuigen hebben den afgeloo pen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. De burgebevolking leed geringe ver hezen. JTAUAANSCH LEGBRBB NAPELS GEBOMBARDEERD In zijn weermachtsbericht no. maakt het Italiaansche hoofdkw het volgende bekend: In den nacht van 21 Juli Italiaansche vliegtuigen het vlië Mikabba op het eiland Malta ge bardeerd. In Noord-Afrika werden pof welke ondernomen werden door v delijke afdeelingen met het d~ Italiaansche stellingen aan het van Tobroek te naderen snel veri De Duitsch—Italiaansche luch'- bombardeerde batterijen en verste stelling van de vesting. Duitsche j- vielen ten Noorden van Solloem krachtige formatie vijandelijke jg- aan en haalden drie Curtiss-vli- gen omlaag. Britsche toestellen on namen wederom een aanval Benghasi. In Oost-Afnka valt activiteit van artillerie waar te nemen in den s* van Uolchefit. In de overige seek., is de toestand ongewijzigd. In Ai nacht van 21 Juli hebben vijandel vliegtuigen Napels gebombardeerd, vallen vijftien dooden ,te bètreir onder wie vijf soldaten van het luchtl doelgeschut, en 24 gewonden. De ba volking behield een kalme houding. KWATERNIK BIJ HITLER. Hitler heeft gistermiddag in 'bj( hoofdkwartier den Kroatisch ministB van defensie maarschalk Kwaterff" die voor een kort bezoek in Duitschi land vertoeft, ontvangen en een har telijk onderhoud met hem gehad. De Duitsche rijksminister van Buitenlanrl- sche Zaken, von Ribbenlrop heeft den op het oogenblik in Duitschland vertoevenden plaatsvervangenden Kroatischen staatstèjder en minister voor de landsverdediging, maare schalk Kwatemik. ontvangen. Generaal Wi'son heeft in Syrië, naar de Engel.-che berichtendienst meldt, den staat van beleg afgekondigd. EEN DOODE In het afgeloopen weekeinde vlogw wel enkeie Britsche vliegtuigen boven ons land, doch bleef hun actie zeer Ik- perkt. Enkele brisant- en brandbom, men werden neergeworpen. Wat. klei. nere beschadigingen, wat glasschade aan woonhuizen en een aantal granaat trechters iji het open veld zijn te ver melden. Helaas werden in een stad ia Zuid-Holland één persoon gedood en één gewond. DE ENGELSCIIEN GAVEN VERSTEK. Op de dagelijksche persconferentie: te 's-Gravenhage werd geconstateerd, dat de Engelschen hun per radio Of Zondag 20 Juli aangekondigde „bevrij, ding van het continent" blijkbaar nial op tijd hebben kunnen uitvoeren e« mogelijk degenen, die hier en daar op hun komst hopen, een nog diepere te leurstelling zullen bereiden. Ironisch werd opgemerkt, dat degenen, dio met hun verrekijkers getracht hebben hel morgenrood dier vrijheid uit zee te zien opduiken, het morgenrood aan dea verkeerden' kant gezocht hebben. Et dat zij, die op grond var h^t door de Engelsche radio uitgegeven parool om alvast drinkwatervoorraden aan te leggen, de waterkraan getrouwer zien functionneeren dan de Engelsche be loften, daar deze ook ditmaal in het water gevallen zijn. De huisvrouwen, die naar men zegt, reeds koude thee hadden klaar gezet, om ze den Engel schen troepen te kunnen aanbieden, doen het beste deze thee op te warme# en zelf op te drinken. KAASMARKT BODEGRAVEN. 22 Juli Aanvoer 263 stapels kaas, zijnde 11835 stuks, wegende 116516 kg Prijs le soort 6100—62 50. 2e soort 58 00—60 00. Handel v'.ug EIERVEILING APELDOORN. 21 Juli. Aanvoer 50 000 stuks, prijs Hl per kg. Handel redelijk. Hoofdiedacteur: J. G Weysters, Rotterd^ Chef-redacteur voor Gouda en OmstrfC F. Tl'eter, Gouda. GEVE8T1GDEN. A. van Proojjen, lakspuiter, van Rot terdam, Oranjeboomstraat 328b, in Keizerstraat 70; A. Kasbergen geb. Irle, kant. bed., van Gouderak, Dorp straat 31 in Rozendaal 21; J. E. H. Schaeffer, hulp in de huish., van 's-Gravenhage, Scheveningscheweg 54 in Gouwe 73; C. M. Voost geb. Ei, van Amsterdam, Dintelstraat 93 2 hoog, :n Gr. Beatrixstraat 18; Chr. van Driel, dienstb.. van Hillegersberg, Statenlaan 57 in Krugerlaan 79; L. F. Greit, clec- tricien, van 's-Gravenhage, Hoefkade 525 in Kattensingel 28; W. Postma geb. Westra, van Dockum, Wortelhaven D 13 in E. J. Potgieterstraat 4; C. M. Steenbergen, dienstb., van Haastrecht C 253 in Kattensingel 94; C. Stam, dienstb., van Haastrecht D 118 in Blee kerssingel 76; Sj. W. Soeters, van Am sterdam, Kerkstraat 310 Ihg. in Cra bethstraat 8; J. V. Vuik, dienstb., van Moordrecht C 35a in Lange Tiendeweg 9; W. Betsema, vertegenw., van Noord- wijk, Heerenweg 31 in Karekietstraat 18; A. lestra, adj. comm. gew. arbeids bureau, van Voorburg, Eenwijkstraat 5 in van Baerlestraat 17; C. van Leeu wen, lederbewerker, van Velsen, Fr. Halsstraat 45 in Lange Noodgod- steeg 29; J. Weijl, scheikundige, van Rotterdam, Heemraadsingel 207b m Krugerlaan 68; A. G. v. d. Berg geb. Littooij, van Utrecht, Rijnmarkt 24 in R. v. Catsweg 238; M. J. Bestebreur- tje, hulp i.d, huish., van Ridderkerk, Rijsoord G 268 in Crabethpark 1; A. H. B. Annereau geb. v. Dijl, van Am sterdam, Wolvenstraat 1811 in Nieuwe Haven 12; C. G. M. v. d. Wouden geb. Vergeer, van Haastrecht, C 166a in Goejanvenvellendijk 33; J, G, Kleber, van Hilversum Bothalaan 3 in Cra bethstraat 13; H. de Lange geb. v. Son, van 'S*Gravenhage, Escamplaan 256 in Willens 45; J. J. Berendsen, fabr.chef, van Utrecht, M.H. Trompstraat 42 in Keizerstraat 25; M. R. van Veen, bem. v. d. Landb. b./h. Rijksarbeidsbureau, van 's-Gravenhage, Jac. Mosselstraat 61 in Burg. Martensstraat 6; G. C. van Leeuwen, sig fabr., van Rotterdam, Teilingrestraat 38c in A. de Vischm. 82; J, Huisman dienstb., van Amster dam, Nrd. Amstellaan 268 lhg., in Oosthaven 52; J. Th. Meeuwsen, sig. maker, van Eindhoven, Mathildelaan 27 in Koekoekstraat 64; A. A. Seijn, geb. Hoogendoorn, van Boskoop, Zijde 226 in P. C. Bothstraat 104; A. Mulder, fabr.arb., van Stolwijk C 105 in Woud- straat 62; N. L. E. van der Want, van Utrecht, Nagtegaalstraat 41 bis in van Itersonlaan 15; J, C. M. Boomgaard, kant.bed., van Hilversum, Bothalaan 3 in Crabethstraat 13; M. van Nelthui- sen, monteur-bankw., van Rheden, Dieren, Wilhelminaweg64 in Prins Hendrikstraat 73; W. J. Merbis, dienst bode, van Amsterdam, Bestevaerstraat 82huis in Fluwelensingel 59b; C. M. v. d. Hoorn geb. den Ouden, van Bos koop, Voorkade 55 in Koningin Wilhel- mrnaweg 251; A. Copier, dienstb., van Schoonhoven, Lopikerweg 9 in van Strijenstraat 5; J. Jarobi, klompenma ker, van Waddinxveen, Zuidkade 140 in Lange Tiendeweg 71; M. de Keizer geb. Arends van Bodegraven, Kerkstr. 33 in Gr. v. Bloisstraat 88; J. G, van Leeuwen, electro-monteur, van Leiden, Roodborstslraat 49 in Jan Luijkenstr. 6; J. H. P. H. Hoedcmaker, kant.bed. van Rotterdam, Schoonebergerweg 31b, in Spieringstraat 4; J. M. Wamelink geb. Groothuizen, van Alkmaar, Verdr. Oord 103 in Sophiastraat 9; F. Lan- iermans, textielarb., van Moordrecht, H 67 in Fluweelensingel 105a; G. van Asperen, telefoniste, van Rotterdam, Navanderstraat 14 in van Itersonlaan 30; J. M. Koster, bouwk.teekenaar v. Rijswijk (Z.H.), C. van Necklaan 25, in van. der Palmstraat 86; A. Dekker, schrijver N.S., van Uitgeest, Kleis 22 in A. de Vischmarkt 94. VERTROKKENEN. J. Hage,van' Lazaruskade 19 naar 's-Hdrtogenbosch, Duivenstraat 11; E. C. Janknegt, van N. v. Goorstraat 9 naar Brumsum, Vossenstraat 7; L. van Damme, van Kleiweg 5 naar Utrecht, Amst. straatweg 165; C. Verstoep, van Regentesseplantsoen 30 naar Waddinx veen, Kanaaldijk 8; J, M. v. d. Kleijr,, van Toilensstraat 54 naar Maassluis, Nw. Schoolstraat 10; A. J. Prinsen- berg, van Boelekade 98 naar Delft, Koepoortstrata 11; P. Broer, van Gr. Beatrixstraat 22 naar Amersfoort. Cartesiusstraat 21; G. de Rouwe, van Cronjéstraat 22 naar Sliedrccht, B 40; H. Bol, van Hout.nanstraat 58 naar Haastrecht, C 125; C. S. Nieuwpoort, (Nadruk verboden 32) HOOFDSTUK XVI Axel Olsrn geeft een verklaring.. Toen het weer morgen werd kwam er een emd aan de woedende tyrannie der golven. En toen het volledig dag. was geworden, kwam de zon door en onder de koestering van haar straleh, scheen de zee in den zoeten sluimer te geraken, waarnaar zij dagen lang reeds vergeefs had gesmacht. Met dfn vloed dien middag Verscheen de trou we sleepboot weer, met de redding boot uit Christiansand op sleeptouw. De stevige verbinding werd weer'.tot stand gebracht en wat nu het eerst op den toren arriveerde, was niet een zending levensmiddelen, maar de per soon van Björn Aagaard, die de ope ning kwam binnenzeilen en Axel Ol- sen met groote hartelijkheid de hand drukte. Achter den vuurtorenwachter zag de jonge zeeofficier een menigte ge- richten, maag niet het eenige gezicht, dat hem eigenlijk interesseerde. Waar is Kildur? vroeg hij dan Ook, nadat de eerste vluchtige geiuk- wensctten waren gewisseld. Hebt u haar al iets verteld? Neen. Hier heb je, meneer Payne,* die zai je bij de meisjes brengen en hij zal je wel zeggen, wat we hebben besloten. De beide jonge mannen keken el kaar recht in de oogen, in wederzijd- sche sympathie. Op weg naar de keuken gaf Payne in het kort de noodige inlichtingen omtrent hetgeen Olsen ten opzichte van Hildur had besloten en toen Björn het meisje zag, trok hij haar in zijn armen erg kuste haar alsof er niemand anders in de buurt was. Het eerste oogenblik beschouwden Dagmar en Payne de sleepboot door het venster als een buitepgewoon be langwekkend voortbrengsel van men- schelijk vernuft, maar dit apartje met den neer Payne «ad voor Dagmar ook ■zijn eigenaardige bezwaren en al spoedig wendde ze zich zakelijk tot den zeeofficier. Zeg, Björn, heeft vader ook iets ervan gezegd, dat er voorbereidingen moeten worden getroffen om aan land te gaan? Je. juffrouw. Het antwoord kwam van een matroos in de deuropening. De orders zijn: vrouwen en kin deren aantreden op het benedendek! Daarop begon een blijde, maar toch vreemd-pathetische processie. Voorop een paar kinderen, naar beneden ge dragen door de met Björn gearriveer de vuurtorenwachters. Daarop de vrouwen, nog steeds huiverend en in desolaten toestand ondanks de levens middelen en de warme kleeren, die ze gisteren hadden gekregen. Allen drukten bij het verlaten van den toren Aj^el Olsen de hand ten afscheid, de mefesten met tranen in de oogen en met de bede, dat God hem Zijn besten zegen mocht schenken. Onder de vrouwen was ook me vrouw Vansiltart; haar gezicht ver borgen irl een dichten sluier. Terwijl ze achter de anderen stond, waren haar oogen strak gericht op Axel Ol- aert. Toen hij zich tot haar wendde met een vriendelijken glimlach en een paar opwekkende afscheidswoorden, stamelde ze iets onsamenhangends van dank voor zijn vriendelijkheid en ze scheen buitengewoon bapg om met behulp van den stevigen kabel in de reddingboot te worden neergelaten. Ze stak' haar hand uit. Die was ijskoud en beefde. Wees niet bang, zei Axel Olsen vriendelijk, terwijl hij haar zacht op den schouder klopte, alsof hij een vreesachtig kind gerust stelde. Gaat u maar zitten en houd de lijn goed vast De mand zit stevig vast; er kan u niets gebeurenI Payne, die beneden in de boot hielp bij het inschepen van de passagiers, die van boven kwamen, merkte de houding van mevrouw Vansittart op en voegde een nieuwen indruk bij den voorraad, dien hij reeds in zijn ge heugen had verzameld. Wie was dat? vroeg Olsen aan den purser, die naast hem stond. Mevrouw Vansittart. Olsen was een oogenblik verbaasd. Toen Dagmar en Hiidur, begeleid door Björn, ook hadden plaats geno men in de reddingboot, was deze geheel gevuld. De bemanning roeide naar de sleepboot. Aan boord daar van was een speciale valreep ge maakt om het overladen van de schip breukelingen zoo gemakkelijk moge lijk te doen gaan. Traill leunde over de verschansing toen de reddingboot langszij kwam. Hij kreeg Payne direct in het oog en verwelkomde hem met een vroolijken kreet van herkenning. Mevrouw Van sittart kon hij zoo gauw niet vinden, maar dat kon oqk Wel een gevolg zijn van het feit, darSij méér moeite deed om een geacht te zoeken, dat uit de schemering van het verleden voor hem moest opdoemen. Toen zijn blik op Hildur viel, was zijn neef die bepeinsde wat het beste was in deze omstandigheden overtuigd, dat zijn oom in het meisje het levende evenbeeld van haar over leden moeder zag. En zich de por tretten van zijn tante herinnerend, dacht Payne, dat ze inderdaad heel veel overeenkomst met haar moeder moest hebben. Hildur, die al zooveel over Payne's oom had gehoord, was onbewust nieuwsgierig naar hem. Maar op het eerste oogenblik was ze eenigermate verwonderd. De diep-liggende oogen waren op haar gevestigd met een in tensiteit, een gretigheid, die haar ver-1 warde. Doch alles, de heele situatie, was op dat moment te eigenaardig om veel notitie van details te nemen. Payne heesch zich op het dek van den stoorner, voordat de trap was uit gegooid. Terwijl hij de hand van zijn oom greep fluisterde hij: Wacht tot u Olsen's brief gelezen hebt. Niemand anders weet ervan. Zoo be&raero Traill met zelfbeheer- sching mejvrouw Vaesittart en gaf haar ffderAnn jde zorgen van een ste wardess, dienbaar naar een speciaal voor haar ingerichte kajuit bracht. Payne stelde zijn oom aan Dagmar en Hildur voor en het was een vreem de gewaarwording voor den man om van aangezicht tot aangezient met zijn verlóren-gewaande dochter 'te staan. In eiken levendigen blik van haar mooie, heldere oogen, in eiken toon van haar prettige stem, in lede ren glimlach en in elk gracieus klein gebaar, Werd de sluimerende herinne ring wakker aan de innig-geliefde vrouw van negentien jaar geleden. De reddingboot keerde paar de rots terug, waar de vier man vuurtoren- personeel, die gekomen waren om Ol sen af te lossen, nu hielpen om met de matrozen de gewonde mannen naar beneden te dragen en de zieken om den ingang te bereiken. Zoodfa dgze tweede ploeg aan boord van de sleepboot was, zette zij koers naar Christiansand; het dienstvaar- tuig zou later de anderen aan land brengen. Er kwam een uitbarsting van ge weldig enthousiasme, toen dt too. in de haven aanlegde. De juienkreten, waarmee.de bewoners van het stadje en de van heinde en verre toege stroomde journalisten dt redders en de geredden begroetten overstemden de hartverscheurende «nikken van zoovelen, die ook waren gekomen, of schoon ze wisten, dat zij onder de teruggekeerden van den toren ver geefs zouden zoeken naar har. dier baren. Zoo gauw zij er kans toe zagen, ontsnapten de beide meisjes beschei- j den uit de loods, die tot „receptie- paviljoen" voor de schipbreukelingen j was geïmproviseerd. Ai de bewoner# van het plaatsje kenden Dagmar en Hildur persoonlijk, of p» elk geval van gezicht en de meisjes warén blij, dat 2e thans de zorg voor de overleven- den van de „Dovrcfjpld" aan andera handen konden overlaten. Björn es- corteerde haar naar een wachtende auto en reed met haar weg. Mevrouw Vansittart kwam pas ta voorschijn uit haar kajuit, toen net 5 dek van de sleepboot heelemaal ver-4 laten was. Trail! wachtte op haar cn, in een keurig zwart costuum met ecn| passenden hoed er bij baar galante j bewonJeraar had tot in de puntje#| voor haat gezorgd vond ze zichzelf weer toonbaar. (Wordt vervolgd) J

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4