Moskou vannacht opnieuw gebombardeerd F NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Groot aantal tanks in Dnjestrgebied vernield Engelsch - Amer ikaansch front in het Verre Oosten? j Krachtige Duitsche opmarsch in het gebied van Smolensk ion ui HUmh Woensdag 23 Juli 1941 Verhalen van gevangenen SeZergel00pen naar de Duit" „De beslissing over het lot van Europa duidt geen volken met vacantie", aldus Karl Megerle De krijgsverrichtingen. Gelukweasch van den Rijksmaarschalk aan den Rijkscommissaris. Engeland zou geheime militaire over eenkomst hebben gesloten over de bezetting van Fransch Indo-China Japan zou niet werkeloos toezien Een beschouwing van Megerle. WEES ZUINIG MET GAS EN ELECT RICITEIT! Ook in hotels en restaurants. De wereld na den oorlog. GOUDSCHE COUBANT gOt Jaatgang, No. 20687 Bureau: MARKT 81, TEL. nil Postrekening *8490 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda. Het D. N. B. meldt: Ia den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het Duitsche wapen wederom met ster ke strijdkrachten aanvallen onder nomen op voor den oorlog belang rijke doelen In Moskou. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn reeds door de eerste golven vlieg tuigen groote branden waarge nomen. Het D. N. B. heeft over den eersten grooten aanval van de Duitsche lucht macht op Moskou het volgende oogge- tuigeverslag ontvangen: Van de schemering tot aan midder nacht vlogen Duitsche gevechtsvlieg tuigen naar Moskou en bombardeerden de regeerings- en bestuurswijk met brand- en brisantbommen van zwaar kaliber Ondanks het feit, dat de bol sjewisten een geweldig afweervuur onderhielden, was omstreeks midder nacht alles rondom het Kremlin een zee van vlammen. Op het vliegveld in het Oosten heerschte dezer dagen een heele drukte. Deze slag dat wisten allen, die er bi) mochten zijn moest zoo zwaar zijn, dat den bolsjewistischen machthebbers eens en Voor altijd <ten wensch naar een herhaling zou [Ver gaan, De ondergaande zon werpt Haar laatste stralen over het vliegveld als wij starten voor Moskou. Brandende dorpen, het vuren der zware artillerie, de lichtspoormunitie der mitrailleurs toonen ons, dat daar beneden bij onze kameraden van het leger ook in dezen nacht de strijd niet gestaakt wordt. De frontlinie, weike wij bij het begin van onzen tocht op onze kaarten hebben aangegeven, is op enkele plaatsen al niet juist meer. Onze troepen zijn al weer dieper het vijandelijke land bin nengedrongen. Doch dan laten wij de frontlinie met haar branden achter ons en voor ons ligt een groote uitgestrekt heid. Op den grond is alles kalm. Slechts zelden flikkert het licht van een schijnwerper op en begint het afweer geschut te vuren. Nog zijn wij te ver van Moskou verwijderd om ons nauw keuriger te oriënteeren, doch iedere minuut brengt ons nader tot ons doel. De Sovjet-luchtafweer wordt steeds in tenser. Reeds grijpen, dertig, veertig, vijftig vangarmen in de lucht, flitsen wild en gejaagd door elkaar heen en zoeken en zoeken Hoe meer wij naderen, des te duide lijker blijkt het, dat de kameraden voor ons geen half werk hebben verricht. En toch is dit alles slechts een begin. Eerst moeten wij ons doel dicht zien te na deren. Het wordt ons door den vijand werkelijk niet gemakkelijk gemaakt. Hier hebben zij alle afweerkracht ge concentreerd, welke thans een ware regen van vuur naar de naderende Duit sche vliegtuigen zendt. Luchtdoelgra naten van alle kaliber leggen hun lich tenden weg langs den nachtelijken hemel af en honderden schijnwerpers doorboren de duisternis. Thans zijn wij vlak boven het doel. Onder ons ligt een wareihel. Geheele installaties staan in lichter laaie en een dikke, ondoor dringbare rook trekt langzaam en traag oyer de ruïne, welke door de Duitsche oonjjhen zijn veroorzaakt. Wij zijn boven Londen en Liverpool, d" Glasgow en Belfast, boven Huil oh Birmingham geweest. En wij hebben Povmdien nog vele andere steden yan o'Britsche eiland zien branden. Doch zelden hebben wij in dezen oorlog branden van een grooteren omvang en met een vernietigender indruk gezien. Daar beneden, waar de verleide volks massa's in de kelders zitten, moet de rJ?ljn losgebroken. Ontploffingen na ontploffingen zijn waar te nemen. Nieuwe branden ont- laan, oude branden vinden steeds op nieuw voedsel en nog steeds is het omde niet te zien. ?urCT<l valt bom na bom op den oorlog belangrijke doelen. ok wij hebben onze bommenlast uit- fworpen, de plaats, waar zij ontplof- n waargenomen en keeren nu terug, u *ticht w« vertrokken, bij In it„ z'in w'i terug. Daartusschen nanUf .e<!n "acht vol afgrijzen, een "'O geschud heeft aan het be staan van het bolsjewisme. *iin°on rï Ml «ebied van Smolensk Soldaten weer duizenden Sovjet- In talwL z°o verneemt het D.N.B. daten zich tvf j houden deze sol- io'wisten of L??1 '""«tocht der bols- öuitsche troen opmarcheeren der troep«n dood en wachten tot de eigen troepen ver genoeg verwij derd zijn om zich aan de Duitsche soldaten oveT te geven. Zonder uit zondering geven zij bij hun gevangen neming uitdrukking aan hun vreugde, dat voor hen de oorlog is afgeloopen en dat zij levend aan den strijd en aan de terreur van de politieke commis sarissen zijn ontkomen. Volgens hun verklaringen hebben de politieke com missarissen en de nieuwe militaire commissarissen de laatste dagen ge tracht met bijzonder draconische maatregelen de strijdkracht der Sov jettroepen op te voeren. Talrijke sol daten, die zich bij de gevechten had den teruggetrokken, zijn doodgescho ten. Een bijzonder indrukwekkende beschrijving van deze toestanden is ge geven door den op 20 Juli overgeloo- pen Pjotr Grigerjewitsj Kriwosjapkin, die in een regiment schutters der Sovjets den rang van onderofficier bekleedde. „Ik heb'^, zoo vertelde hij, reeds op 16 Juli voor een krijgsraad gestaan, omdat ik van een verken ningstocht tegen de Duitschers zonder gevangenen was teruggekomen. De politieke commissaris, wien het be kend was, dat ik geen lid was van de communistische partij, eischte mijn terechtstelling. Ik kreeg echter gratie. Bij de gevechten op 20 Juli werd ook mjjn compagnie in het vuur gewor pen. Onze commissaris dreigde, dat hij mij bij het geringste teeken van onbe trouwbaarheid ter plaatse zou neer schieten. Mijn groep lag in schutters- kuilen ongeveer 30 M. voor een woud- zoom, waar onze machinegeweren in stelling waren gebacht. Op een boom aan den rand van het bosch zat de politieke commissaris fen bespiedde ons. Onder den boom stond een ma chinegeweer. Ik had eenige minuten lang niet geschoten, omdat ik een be klemming op de borst had. De poli tieke commissaris brulde mij iets toe en op hetzelfde oogenblik vloog mij een salvo mitrailleurkogels om de ooren. Ik schoot door op de Duit schers, die steeds dichter bij kwamen. Togp zij tot op 200 M. waren genaderd werd ik licht gewond. Op hetzelfde oogenblik zag ik, dat de commissaris zich ijlings uit den-boom liet zakken en in het kreupelhout van het bosch verdween. Ik hield mij dood en wacht te tot de Duitschers den zoom van het bosch hadden bereikt en in het bosch waren doorgedrongen. Toen gaf ik mij over." In den loop van de gevechten ten Zuidwesten van Petersburg is op 20 Juli een bolsjewistisch regiment door Duitsche troepen ingesloten. Na ver- geefsche uitbraakpogingen, die voor de bolsjewisten met bloedige verliezen eindigden, gaven de overlevenden zich over. Bij het verhooren der verschil lende soldaten werd geconstateerd, dat het geen geregelde troepen waren, maar een formatie snel opgeroepen fabrieksbeschermingsmanschappen uit Petersburg. Gebrekkig uitgerust, deels in het geheel niet geoefend en in zeer uiteenloopende uniformen werden deze mannen door de politieke com missarissen het vuur der Duitsche machinegeweren ingejaagd. „Ik heb, evenals de meeste andere leden van mijn compagnie, nog nooit gediend," zoo verklaarde de gevangene Stjepan Iwanowitsj Strokalowski. „Onze offi cieren en chefs van lageren rang waren partijfunctionarissen uit Petersburg, jonge communisten en maar zeer wei nig oude officieren. De politieke com missarissen hebben zich tot het laatste moment verzet tegen de capitulatie. Ik heb persoonlijk gezien, dat zij drie soldaten neerschoten, toen deze aan stalten maakten om de witte vlag te hijsehen. Een officier van mijn bataljon die openlijk het neerleggeri der wapens bepleitte, werd gearresteerd en is ver moedelijk neergeschot|n". Een lijken- en een brandlucht hangt, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, over de wegen, waarop de Duitsche troepencolonnes op 21 Juli in het ge bied van Smolensk verder naar het Oosten oprukken. Mèt groote kracht is hier de Duitsche opmarsch in de afge loopen dagen voortgezet. Dit hééft den bolsjewisten de zwaarste verliezen toe gebracht. Het land draagt overal de sporen van den strijd. Vernietigde luchtdoel- en artilleriebatterijen liggen op de velden, bergen patronen en hand. granaten, uitgebrande auto's en pant serwagens omzoomen de wegen. De loopen der kanonnen steken verscholen uit het dichte struikgewas. Tallooze graven getuigen van de zware ver liezen der Sovjets, doch nog duizenden lijken liggen op de omwoelde slag velden en worden door de nakomende Duitsche soldaten in massagraven ge legd. Finsche successen. De Finsehe troepen hebben, naar van gezaghebbende zijde wordt meegedeeld, aan het Oostelijk front weer groote successen behaald. Ten Oosten van het Ladogameer werd op Sovjet-gebied een vijandelijk regiment van 3000 man door een numeriek aanzienlijk zwak kere aanvalsgroep vernietigd, waar bij een hoeveelheid oorlogsmaterieel werd veroverd. Op verschillende plaat sen aan het front konden vrij groote Sovjet-formaties worden omsingeld. In Sovjet-Karelië werd voorts een aantal strategisch belangrijke plaatsen bezet. Het schijnt, dat de vijand algemeen en stelselmatig poogt terug te trekken en nieuwe stellingen in te nemen. Duitsche gevechtsvliegtuigen zagen op 21 Juli op den Dnjepr een groot aantal zwaar geladen Sovjet-koopvaar dijschepen, welke ravitailleeringsmate- riaal voor de bolsjewistische troepen aan boord hadden. In dappere scheer- vluchten vielen de Duitsche gevechts vliegtuigen de schepen aan en brach ten drie schepen tot zinken. Vliegveld bij verrassing veroverd. Bij den opmarsch in het gebied ten Zuiden van St. Petersburg ontdekten de Duitsche infanterie bij verrassing een vliegveld der Sovjets. Het garnizoen van het vliegveld was door het plotse linge opduiken van de Duitsche solda ten zoo verrast, dat het zich zonder .verzet liet gevangen nemen. Dertig Sovjetjagers werden door de Duitsche infanteristen onder veilige hoede ge- Tal van gevangenen Tijdens den snellen opmarsch in het gebied van den Dnjestr maakten Duit sche pantsertroepen op 20 Juli 10.000 gevangenen, en vernietigden 220 tanks alsmede 20 kanonnen. Duitsche tanks vernietigden denzelfden dag tijdens he vige gevechten in de gebied van Porsof 98 tanks, onder zeer geringe eigen ver liezen. In de buurt van Witebsk hadden 20 Juli hevige gevechten plaats tus- Gisteravond heeft de Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied, Rijksminister Seyss-Inquart het onderstaande gelukwensch-telegram ontvangen van Rijksmaarschalk Coring: Op dezen dag wensehen mijn vrouw en ik u, geachten minister Seyss- Inquart, van harte geluk. Heil Hitler Uw Göring, Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk. jchen Duitsche en Sovjet-tanks. Alle aanvallen der Sovjets werden gekeerd, onder zware verliezen voor den Vijand. Van 130 aanvallende Sovjets-tanks werden 73 tanks vernietigd. De' actie in de lucht De bolsjewistische luchtstrijdkrach ten hebben ook van 20 tot 21 Juli aan zienlijke verhezen aan vliegtuigen en manschappen geleden. Tijdens luchtgevechten werden door Duitsche jagers 71 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Bovendien werden 39 vliegtuigen der Sovjets met stelligheid op den grond vernield. Het totale ver lies der Sovjets bedraagt dus in 24 uur 110 vliegtuigen. De Duitsche luchtmacht heeft, be halve voor den oorlog belangrijke doe len in Moskou, in den nacht van 21 op 22 Juli met sterke formaties terugwij kende Sovjetcolonnes, spoorwegen, sta tions en concentraties van pantserwa gens aan het geheele Oostelijke front aangevallen. Talrijke pantserwagens en voertuigen van allerlei soort werden vernield, transporttreinen werden door voltreffers vernietigd en tot ontspo ring gebracht. De spoorlijnen in het gebied ten Zuiden van Tsjerkassi en ten Zuiden van Krementsjung zijn voor het spoorwegverkeer onbruikbaar ge maakt. Bovendien werden verscheide ne rijdende treinen op de spoorlijn St. Petersburg-Moskou tot ontsporing ge bracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben voorts munitieopslagplaatsen succesvol met bommen bestookt. Gepaard gaan de met hevige ontploffingen, die door de Duitsche vliegers duidelijk werden bemerkt, vlogen ontzaglijke hoeveel heden munitie in de lucht. De geheele Japansche pers behé|et alarmeerende berichten nit Sjanghai, Hongkong, Saigon en Hanoi, volgens welke Engeland en Amerika de grootste moeite doen, om binnen den kortst mogelijken tijd een gemeenschappelijk front in het Verre Oosten tusschen Moskou en Tjsoengking, in aansluiting op de Britsch-Amerikaansche steun punten in het Zuiden, tot stand te brengen. De Tokio N i ts ji - N i ts j 1 meldt bovendien, dat Engeland met Tsjoeng- king en de groep van De Gaulle in Fransch Indo-China een geheime mili taire overeenkomst over de bezetting van Indo-China heeft gesloten. In Kwangsi en Yoennan zouden troepen van Tsjoengking gereed gehouden wor den voor den opmarsch naar het Noordelijke deel van Fransch Indo- China, terwijl van Engelsche zijde inlandsche troepen het Zuidelijke deel van dit gebied zouden binnentrekken. De gouvrneur-generaal van Fransch Indo-China, Deeoox, is van Saigon naar Hanoi teruggekeerd en heeft daar een onderhoud gehad met generaal Soemika, den bevelhebber van de Japansche troepen. JAPANSCHE TEGENMAATREGELEN ZOUDEN NIET UITBLIJVEN. De woordvoerder der afdeeling voor lichting heeft gisteren in de pers conferentie voor buitenlandse!» jour nalisten verklaard, dat er tot dusver geen bevestiging ontvangen is van de berichten over een geschieden of komenden intocht van Britsche troepen in het Zuidelijke deel van Fransch Indo-China. Daar het tusschen Frank rijk en Japan gesloten aceooijd der gelijke schendingen van het gebied van Fransch Indo-China nadrukkelijk moet verhinderen, touden indien deze berichten bevestigd worden dien overeenkomstige in het pact vast gestelde tegenmaatregelen in werking treden. De woordvoerder wees in dit verband op onderhandelingen welke thans te Vichy gevoerd worden. „AFWACHTEN EN OPLETTEN". Koh Isjihi, de woordvoerder van het Japansche bureau voor de inlichtingen heeft zich gisteren in de persconferentie voor de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers twijfelachtig uit gelaten, toen hem vragen werden ge steld door êen Fransch correspondent betreffende berichten in de pers uit Hongkong en Sjanghai, waarin melding gemaakt werd van voorbereidingen van Engeland en het Tsjoengking- regime voor een gewapenden inval in Fransch Indo-China, Er zij geen offieieele berichten, die de perstelegrammen bevestigen, maar „intusschen moeten wij afwachten en opletten", zoo voegde de woordvoerder aan zijn verklaringen toe. Op de vraag, of Japan Frankrijk zou bijstaan volgens de bepalingen van het Fransch-Japansche accoord in geval Engeland zou beginnen met een ge wapende invasie in Fransch Indo- China, antwoordde de woordvoerder: „In zoo'n geval heeft Japan het voor nemen de Britsche troepenbewegingen te verhinderen en een protest in te dienen bij de Britsche regeering." Op de verdere vraag, of Japan des betreffende preventieve maatregelen terstond neemt, antwoordde de woord voerder: „Dat hangt af van de toe komstige ontwikkelnig van den toe stand". De woordvoerder weigerde in dit verband bijzonderheden mede te deelen omtrent het recente onderhoud tusschen So torna tsoe Kato den Japan schen ambassadeur en Darlan, den vice-premier en minister van Buiten landse!» Zaken der Vichy-regeering. In het tijdschrift B e r 1 i n-R o m- Tokio schrijft dr Karl Megerle, dal Duitschland's strijd tegen het bolsje wistische gevaar en het bondgenoot schap van Engeland en Roosevelt met Moskou een nieuwe situatie op het gebied der internationale politiek heeft geschapen. Met voorbijgaan van alle interne conflicten beseft Europa zijn lotsgemeenschap en sluit zich aan bij den kruistocht, die Duitschland en zijn bondgenooten voeren ter vernieti ging van een onderwereld, waar alles is uitgeroeid, wat den inhoud van cultuur, beschaving en economisch leven van het Avondland vormt. De antibolsjewistische roeping van natio- naal-socialisme en fascisme, vroeger geloochend, bespot of miskend door- het burgerlijk-democratische Europa, wordt thans aangevoeld als Euro- peesch mandaat en door ieder volk naar zijn aard en op zijn plaats actief ondersteund. De eerste indruk na de zware sla ger,, die de verbonden legers de bolsje wistische onderwereld hebben toege bracht, beheerscht elk menschelijk gemoed. De helsche wreedheid, die hier wordt onthuld, ontstelt al wat gelooft aan de menschelyke ziel en aan de gebondenheid van menschen er volken aan goddelijke ordonnanties. Het is vreeselijk wat het bolsjewis me van de 180 millioen heeft gemaakt, in wie het de grondslagen van elke menschelijke en volkscultuur, te weten particulier eigendom, godsdienst, ge zin, volksgemeenschap en persoonlijk heid, haefi uitgeroeid. Wat in een on afzienbaren stroom van verproletari seerde, anonieme massa door de Duit sche gevangenkampen trekt, is ge organiseerd barbarendom, dat onder slavernij is gebracht. De diepste indruk, dien men krijgt, als men langs de wegen van den bolsjewistischen terugtocht de reus achtige puinhoopen van de matorieele uitrusting ziet liggen, is steeds weer dezelfde. De werkelijkheid van dit gevaar was vele malen grooter dar iedere voorstelling. De materiaalver- kwisting vindt haar tegenhanger in de menschen verkwisting. Bij de techni sche uitrusting komt de omstandigheid, dat de massa's fanatiek zijn gemaakt en voorts de verachting van het men schelijk leven, die geen oogenblik aar zelt millioenen te offeren om het te bolsjewiseeren doel te bereiken Europa vermoedde niet waardoor het werd bedreigd. Door den Bolsjewistisch-Finschen veldtocht was de onjuiste meening ontstaan, dat de bolsjewistische weer macht een kwestie was, dien men en bagatelle kon behandelen. Deze op vatting moest grondig worden her zien. Zoo ook de legende, dat het bolsjewisme terugliep tot een onge vaarlijk Russisch nationalisme. De ontwikkeling laat veeleer zien, dat de combinatie van nationalisme en bol sjewisme het gevaarlijkst zou zijn ge weest en aan het bolsjewisme een nog grooter aanvalsvermogen zou hebben gegeven, want de inhoud zou steeds bolsjewistisch zijn gebleven. Alle vol keren van Europa behoorden een blik te slaan in den afgrond, waarbij zij stonden, en hun menschen voor goed in te prenten, dat dit doodelijk ge vaar een lotsgemeenschap eischt, waarbij men niet terzijde mag blijven staan en waaruit men zich niet mag losmaken. Het Engelsch-Amerikaansch ver raad jegens Europa, gecombineerd met den strijd tegen het bolsjewisme, vormt de huidige Europeesche werke lijkheid. Voor een volk dat Europa zijn vaderland noemt, is er geen ont snapping uit deze ijzeren consequentie mogelijk. Rondom het krachtveld van Duitsch land en zijn bondgenooten verzamelt zich thans alles, ,wat besloten is voor de wereld in stand te houden wat haar volken zonder aanzien van regime en bijzondere belangen het leven de moeite waard maakte. De volken van Europa beginnen te begrijpen, dat er zonder Duitschland geen redding en geen vernieuwing zou zijn Zonder Duitschland is er geen combinatie, die opgewassen zou zijn tegen het bolsje wistische gevaar en zijn medeplich tigen uit het Engelsche en -Ameri kaanse!» kamp. Met de overwinning van laatstgenoemden zou de onder gang van Europa en Azië in de bol sjewistische anarchie gepaard gaan, met de zege van Duitschland en zijn vrienden is de gelukkige toekomst van alle volken verbonden. Wie met andere mogelijkheden coquetteert, wordt weersproken door de taal der feiten en der harde noodzakelijkheid. Er is geen ontsnapping mogélijk uit het logische bewijs dat de politieke factoren zelf leveren. De beslissing over het lot van Europa duldt geen volken met vacantie. Het gemeen schappelijke lot roept allen, vrien den, voormalige vijanden en neu tralen, op tot actieve medewerking aan de toekomst. Niemand kan ver wachten, dat anderen voor hem hier slag leveren, maar dat hijzelf nader hand van de gunstige resultaten kan tirofiteeren, zonder zijn bijdrage te hbeben geleverd. De strijd, die thans woedt, eischt duidelijke beslissingen, de uitzonderingstoestand in geheel Europa, de loyaliteit van alle deel hebbers.^ Thans worden de volken ge- I wogen en beoordeeld naar de bijdra- Igen, die zij leveren of weigeren. Weest zuinig met gas en elec- triciteit en bedenk, dat uw bedrijf in groote moeilijkheden geraakt, indien het toegewezen rantsoen wordt overschreden. In hotels en restaurants moet geen licht branden faajineer het daglicht voldoende is. Ongetwij feld draagt een goede verlichting in hooge mate bij tot de gezellig heid, maar in dezen tijd staan belangrijkere dingen op het spel. Laat geen licht branden in gan gen, op trappen of in bedrijfs ruimten, waar dit niet strikt noo- dig is en draai het licht uit, in dien gij de bedrijfsruimte verlaat. Zet uw machines stop wanneer zij niet in gebruik zijn. Laat den motor niet doordraeien, want dit kost stroom en heeft geen enkel nut, Regel uw werkzaamheden in de linnenkamer zóó, dat gij alies achter elkaar af kunt doen. Stookt uw fornuis zoo voor- deelig mogelijk. Laat uw gas branders nazien door een vakman en laat deze tevens den toevoer controleeren. Op deze wijze krijgt u het grootste rendement van uvy gasverbruik. Wijst uw personeel op de absolute noodzakelijkheid van bezuiniging op gas en electriciteit. Laat het personeel beseffen, dat men de bedrijfsleiding behulp zaam moet zijn bij het uitvoeren van deze besparingsmaatregelen. WELLES NOEMT TWEE PUNTEN. De plaatsvervangende Amerikaan se!» minister van Buitenlandse!» Za ken, Sumner Welles, heeft in en rede voering over de organisatie van de wereld na den oorlog twee eischen op gesteld, waarvan de tweede vooral ge richt schijnt te zijn tegen de monopo liepolitiek van het Britsche rijk, aldus het DJT.B. Welles verklaarde, dat hij vast over tuigd is van twee dingen: 1. De af schaffing van de aanvalswapens en de liroiteering, resp. beperking van de verdedigingswapens, benevens van de werktuigen tot vervaardiging van een dergelijke bewapening kan alleen ge schieden door een streng internationaal toezicht en controle. Zonder een derge lijke, practisch doeltreffende contröle kan nooit een feitelijke ontwapening bereikt worden. 2. Geen vrede, die in de toekomst wordt gesloten, zal hecht of duurzaam zijn, wanneer hij met, zooals recht en billijk is, gebaseerd is op het natuurlijke recht van alle vol ken op gelijke economische rechten. Woordelijk verklaarde Welles: „Zoo lang het een of andere volk of de een of andere regeering een monopolie heeft over de natuurlijke materiaal bronnen en grondstoffen, die alle vol ken noodig hebben, kan er geen grond slag bestaan voor een wereldorde, die gegrondvest is op gerechtigheid en vrede". Een „na-oorlogsche Volken bond". In zijn redevoering heeft Welles zich ook bezig gehouden met de gedachte van een „na-oorlogschen Volkenbond", die sterk genoeg moet zijn, naar hij verklaarde om aan alle volkeren eco nomische rechtsgelijkheid en ontwape ning te waarborgen. De oude Volken bond, zoo verklaarde Welles verder, heeft wegens de blinde zelfzucht van, politici der Ver. Staten en andere werelddeelen gefaald. Ook heeft hij ge faald, omdat bepaalde machten hem misbruikten ten einde hun eigen politieke en economische eerzucht bot te vieren. Meer heeft de Volkenbond echter nog gefaald, omdat degenen, die den Volkenbondsraad beheersch- ten, hem als middel gebruikten tot handhaving van den status-quo. De oude Volkenbond heeft nooit ais buigzaam en onpartijdig instrument kunnen dienen om een vreedzame bij legging der geschillen mogelijk to maken tusschen de landen op grond slag van rechtsgelijkheid. Ongetwijfeld moet er echter een instrument van evenwicht onder de volkeren gevonden worden, zoo besloot Welles, willen zü in de rampzalig geschokte wereld weer recht en orde gaan bouwen. Zon op 5.47, onder 21.45. Maan op 6.07, onder 21.28. Men U verplicht te verdais teren «u zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarn* vaa voertuigen moeten 'h aar na zonsonder gang ontstoken worden.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1