SERVIEZEN ZOET ROGGEBROOD De Vuurtorenwachter M. SLIEDRECHT Productiecontröle •in verband met de veelevering Vacantie! fWEEDE BLAD ZATERDAG 26 JULI 1941! STADSNIEUWS Goud»che Industrie ën Huishoudschool. oE resultaten van het jaar Verbouwing en moder niseering. AT AAR ANNEER Melkvoorziening door „De Producent". Lange Tlendeweg 50, Telef. 3525 ONZE BIOSCOPEN. Regeling van den gezondheids- en melkcontrjoledienst voor vee in Zuid-Holland Schouwburg Bioscoop. Reünie Bioscoop. Thalia Theater. Zomer aponnen Biiflfl ïlmann y Rijwieldiefstal. Uit vroeger tijden. n-U TtU UIICIIC Uw bakker levert het U. UuDl. Itn IJUlVL FEUILLETON hütaÜïïr.'K" SCherp kloppen op n. leerlingen der Goudsche Indus- Huishoudschool besloten het if.^iiaar met het maken van ver- i.ndkexcuraies, zooals naar het •^'junfvTn Ouders en Opvoeders te Botterdam, k aasfabnek Oud-Holland" Bodegraven, Pateelfabriek „Zuid- Holland'. een boerderij te Rozendaal /n„dewater), Melkfabriek- Nutricia en Z> Goudsche Stoombleekerü. De jong- leerlingen maakten bovendien een mUtapje naar de Diergaarde BUjdorp I. Rotterdam' en de Bloemententoon- «Lfflng „Polyantha" te Schiedam. Od Vrijdag 25 Juli vond de jaar- titksche overgang en diploma-uitrei king pleats door de voorzitster van het bestuur, mevr. J. N. v. Dantzig— Ml,I!eS' Bevordering Bevorderd Primair I naar Primair II 45 leerlingen. Voorwaardelijk bevor derd 2 leerlingen. Niet bevorderd leerlingen. Bevorderd Secundair I naar Secun dair II M leerlingen. Niet bevorderd ,efn 1 overgeplaatst naar Primair II. Getuigschrift primaire opleiding ont vingen: J. v. d. Aard, J. Boot, A. van Dijk C. v. d. End, L. C..v. Gent, B. M. Goris, E. E. Meyer, C. Revet en A. 'Zaneri, allen te Gouda; J. v. d. Lecq, Bergambacht; M. Muilwijk, Gouderak; La Lau, Haastrecht; A. Breedijk; W. C. Splinter en C. A. Moonen, Moor- drechi; J. Dul, M. v. Hoevelaken en N. Verstoep, Nieuwerkerk a. d. IJssel; J. A. Kooy en J. v. d. Lecq, Reeuwijk; M. K, v. Dam, A. A. Noomen, N. B. Verburg en J. Zijderlaan, Stolwijk, E. Oskam, Vlist; L. M, Buitelaar, N. v. d. Linde en F. Zwijgers,- Waddinxveen. Geen getuigschrift 1. Getuigschrift Hulp i. d. Huishouding .JSec. opl.) ontvignen: E. J. Dekker, W. Hlbrands, C. M. L. Kusters, E. G. L. Leyerink en H, v. d. Pavoordt, allen 4e Gouda; B. A. Aalhuizen, Berg ambacht; H. Pastoor, Bodegraven; C. H, v d. Maan, Boskoop W. C. de Knikker, Gouderak; L. B. v. Erkel en A. M. van Vliet, Nieuwerkerk a. d. IJssel; M. v. Hoevelaken en C, Holdermans, Ouder kerk a. d. IJssel; A. P. Bouwer en M, Stalenburg, Schoonhoven; F. W. Cam- tneraat, J. M. C. v. Hojten en A. Ver- kade, Waddinxveen, PAND FIRMA MULDER EN OOMS. -Door een grondige verbouwing heeft het winkelpand, Gropnendaal 58, waar gevestigd ie de wijnhandel en slijterij van de fa. Mulder en Ooms, een belang rijke verbetering ondergaan. Het in wendige dier zaak is geheel kunnen Worden gemoderniseerd en dat is op perfecte wijze geschied, waardioo-r het aanzien van de Groenendaal als win kelstraat er stellig door is toegenomen. Blijkens mededeeling in „De Produ cent" zal de Coöp Producenten Han- delsvereenigin-g „Dé Producent" afdee- lin-g melk, ingaande Augustus een be langrijk aandeel krijgen in de melk voorziening van het halfwettelijk ge bied van de Krimpenerwaard, waaruit „De Produoent" een lieer g-roote hoe- Veelheid melk ontvangt en waarin een groot aantal leden dezer Coöperatieve yereeniging vormt. Het is ook zoo goed als zeker dat „De Producent" binnen enkele""dagen zal worden ingeschakeld in de consumptie tnelk voorziening 4n die gemeente Gouda Thalia Theater: '3 op de Huwelijksreis -(met Theo Lingen, Paul Hörbiger, Johannes Riemann, Maria Ander- gast. Aanvang 8.-15 uur. Zondag van. if 3.30. uur. Réunie Bioscoop: Pareh, de macht van de Krtris (geheel door Söenda- neezen gespeeld). Aanvang 8.15 uur. Zondag vanaf 3.30 uur. Zaterdag vanaf 6 uur. Zondag ISJUuur: Maja's dubbele huwelijk. W7 Schouwburg Bioscoop: Verdachte ont kent met Olgp Tschechowa, Gustav Diessl, Albrecht Schönhals, Hanne Mertens-). Aanvang 8.15 uur. Zondag vanaf 3.30 uur. - 28 en 29 Juli 916.uur: Inlevering van metalen aan de in den oproep van den burgemeester aangegeven adres sen. 26-Juli 8 uur Sociëteit Ons Genoegen: Tuinconcert Goudsche Orkest- ereeni- ging en Schoonhovens Kamerorkest o.l.v. Gijsb. Nieuwland. 31 Juli 8 uur Sint Janskerk: Orgelbe speling H. C. J. de Man met mede werking van Maria StruyckenVan den Adel, sopraan, Den Haag; Th. de Groen, tenor, Den Haag; Lucien Lou. man, Haarlem, een koor van de Goudsche Muziekschool en het orkest „Euterpe" uit Den Haag. ZONDAGSDIENST POKTOREN. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrijdag zal de avond-, nacht- en Zondagsdienst worden waargenomen door: P. de Boer, arts, Gouwe 113 (tele foon 2273). C. van Elk, arts., Kattensingel 79 (telefoon 2561). APOTHEKÉRSDIENST. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrijdag zal de avond-, naoht. en Zbndagsdienst worden waargenomen door: Apotheek-Weyer, Gouwe 131, tele foon 3337. gast. Aanvang 8.15 uur. .Zondag Ingez. Med. O 2396 8 De Gezondheids- en Melikccntröle- dienst voor Vee in Zuid-Holland, Waohtelstraat 57 te Gouda schrijft ons: Vele veehouders staan thans voor dp vraag w.elke dieren zij van hun vee stapel moeten leveren. Een ieder is het er natuurlijk over eens, dat de dieren waaraan men 't minste heeft het eerst hiervoor in aanmerking komen, n.l. de dieren met de minste productie. Verder is het van belang te weten welke dieren al of niet l'eageeren op tuber culose, want bij de levering moet er ook naar gestreefd' worden zooveel mogelijk reactie-dieren op te ruimen. Hoewel'het melkvee reeds geruimen tijd wordt gemolken kan toch nog een inzicht worden verkregen in de pro ductie; productie-controle (hoeveel, heid en vetgehalte) is hiervoor nood zakelijk. De Gej^j^ijheids- en Melk- contröledienst voor Veè in Zuid- Holland zal daarom" voor veehouders, die zich thans opgeven als aange slotene ingaqnde met het dienstjaar 1942 een bijzondere regeling treffen voor de melkcontröle. Voor ieder dier blijft maar een korte contröletijd over en daarom moet deze controle ten minste' 1 x per veertien dagen of beter nog 1 X per week plaats vinden. Een dergelijke controle zou natuurlijk kostbaar worden, maar dit te onder vangen door voor deze veehouders Voor hêt resteerende gedeelte van 1941 deze controle uit te voeren vol gens het systeem van de zelfmonster- name, d.w.z. dat de veehouders zelf de monsters nemen. Veehouders, die zich hiervoor opgeven zullen natuurlijk de noodige instructies voor deze monster- name ontvangen. Het spreekt vanzelf, dat de Dienst een dergelijke vorm van 'monstername alleen tijdelijk invoert als noodmaat regel om voor veehouders, die hun vee nog niet laten contrêleeren, de gelegen- VERDACHTE ONTKENT. Verdachte ontkentEr is 'ti eèn moordaanslag gepleegd op den archi tect Heinz Ottendorf en zijn vrouw Nora wordt er van beschuldigd den dader, ,den acteur en avontuurlijken wereldreiziger Lennart, die zich jföor zelfmoord aan een gerpchtelijke Jtraf heeft onttrokken, tot die daad te heb ben aangezet. Hij heeft een brief achtergelaten, waaruit voor Nora een ernstige beschuldiging te lezen i?. Deze houdt echter voor de rechtbank haar onschuld vol, al schenen de aan wijzingen voor haar schuld zich steeds meer op te hoopen. Haar vriendin Marianne, die een zeer belangrijk getuigenis zou kunnen geven, weigert een verklaring af te leggen. De mogelijkheid hiertoe wordt geschapen voor een beëedigde getuige, wanneer deze zich daardoor zelf aan een strafvervolging zou blootstellen. Zoodoende krijgt dit proces een sftn- sationeele wending en het slot er van is eenigszins anders, dan men verwacht zou hebben. Deze rechtzitting vormt het laatste gedeelte van de film,, Verdachte ont kent", die deze week In de Schouw burg-Bioscoop gaat. Echter maar een klein gedeelte, want de film laat eerst in een vlot en spannend geregistreerd relaas zien, hoe alles zich werkelijk toedraagt. Olga Tschechowa geeft een prach tige uitbeelding van Nora, ,de vrouw, die zich verwaarloosd weet door haar man en een nieuw leven wil beginnen met haar jeugdvriend Lennart. maar zich niet kan losmaken van haar* man, waneer die in moeilijkheden geraakt. Haar prachtige creatie beheerscht de geheele film. Albrecht Schönhals speelt op sympathieke wijze de rol van Heinz Ottendorf, den man van- Nora. Naast deze tw^e is het vooral Hanna Mertens, die als de vriendin Mariar.ne heid open te stellen fllsnog met de minste kosten waardevolle gegevens te verkrijgen omtrent de productie capaciteit van het melkvee in verband met de huidige veelevering. Het komt dus' hierop neer; Vpor veehouders, die zich thans reeds op geven als aangeslotene ingaande1942 (■met ingang vay 1942 worden dus de volledige werkzaam/heden verricht zooals t.b.c.-onderzoek, bestrijding van het besmettelijk verwerpen, 3-weke- lijksche productiecontröle) wordt voor het resteerende gedeelte van 1941 de productiecontröle verricht volgens het sySfeem van dg zelfmonstername wekelijks of om de veertien dagen. Als voorwaarde Voor deze contröle geldt, dat alle normale bedrijfsdieren moeten worden gecontroleerd tot het droogzetten toe voor zoover de dieren niet worden opgeruimd. De benoodigde materialen worden door den Dienst beschikbaar 'gesteld voor het bemonsteren, het laborato rium-onderzoek geschiedt dOor de melkcontróleurs van den Dienst. De verkregen gegevens worden door de controleurs in een melkboekje bij gehouden. Het vervoer van de mate rialen (monsterfleschjes e.d.) van den controleur naar het bedrijf en na het bemonsteren tiaar den controleur, zoo- nopdig moet de betrokken veehouder hiervoor zelf zorgdragen. Het tarief is gebaseerd per dier per onderzoek. Verdere inlichtingen (o'a. betreffen de het tarief) zijn te verkrygen bij de controleurs vn den Dienjt, bS wie men zich ook kan opgeven. Daar het moeilijk is thans nog een dit onderzoek particulier te laten ver- seeren in verband met de veelevering, dient men zidh hieromtrent met zijm dierenarts in verbinding te stellen om dit, onderzoek partciulier te laten ver richten. het meest op den voorgrond treedt. Ook zij geeft ovdr het geheel een mooie vertolking van haar rol, al weet zij haar houding tijdens het laatste gedeelte van dit echtelijke drama niet voor de volle honderd procent aan vaardbaar te maken. Deze film, die door Otto Linnekogel op voortreffelijke wijze werd geregis seerd, boeit den toeschouwer van begin tot einde. Het is een ontroerend drama van menschen, die elkaar hartstochtelijk lief hebben en toch door den loop der omstandigheden elkaar in het ongeluk dreigen te storten. Vooraf gaan de journaals en een aardig stemmingsfilmpje „Als de lente komt". PAREH, DE MACHT VAN DE KRIS. Waar' ons schoone Insulinde, meer dan ooit de algemeene aandacht vraagt verdient de film „Pareh, de macht Van de kris" ieders belangstelling. In het bijzonder is deze film interessant om dat zij op ongezochte wijze ons telkens weer een blik doet slaan in het leven der inlanders, hun godsdienst en hun werk. De vervaardigers van „Pareh", Man- nus Franken en Albert Balink, hebben zich alle moeite gegeven de sfeer van het inheemsche leven zoo goed moge lijk te benaderen, een opgave waarin zij zeker zijn gèslaagd. De1 schitteren de natuur vormt daarbij een zeer dank- ;baar decor als achtergrond van het verhaal, dat in deze film wordt uitge beeld en dat werd samengesteld naar een gegeven van Albert Balink. De in houd van de film is vrij simpel en verhaalt ons van de liefde, die bestaat tuSschen Wagini, de dochter van den Loerah Troeno, en Machmoed, een kra nige jonge visscher. Wegens een oude overlevering mag een visscher geen omgang met een .meisje uit het dorp hebben. Geschiedt dit toch dan stellen beiden zich bloot aan den toorn der goden, terwijl met hen 'het gansche dofp zal worden getroffen. Eén is er in hét dorp, die, meer nog dan de an deren alles in het werk stelt om de ge- iieyen van elkaar verwijderd te hou den: dit is Djahal, die zelf een welge vallig oog op Wagini heeft la'ten val len en daarom er steeds op uit is Mach moed te benaderen. Bovendien is hij jalqersch op het gezag dat de Loerah in het dorp geniet en om zich op hem te Wreken, ontsteelt hij hem zijn hei lige kris. Deze krft geldt voor Loerah Trciena als een beschermer van hem en zijn huis en als deze Hem ontstolen is woédt hij dan ook door het ongeluk achtervolgd. Machmoed wil trachten hem te helpen, echter bij een gevaar lijken tocht vergaat zijn visschepsboot. Hij wordt op 't nippertje gered en als hij weer in 't dorp verschijnt, ver neemt hij tot zijn ontsteltenis dat de Loerah gestorven is en -zijn gezin in diepe armoede heeft achtergelaten. Bij toeyal hoort hij wie den diefstal yan Troeno's kris' heeft gepleegd en na de begrafenis weet hij den-tschurkachti- gen Djahal te ontmaskeren. Deze vindt den dood in de rivier en Machmoed stelt zich nu tot |aak voor Wagini en haar familieleden1 te zorgen. Deze prachtige film werd geheel 'door inlanders" gespeeld: men moet be wondering hebben voor hun natuurlijk en ongedwongen spel', waardoor de film een geheel aparte bekoring heeft gekregen. DRIE OP DE HUWELIJKSREIS. Zefden zal men zooveel zotte ver- wikkelingen in één film bijeen heb ben gezien, als in Thalia's hoofdnum mer van deze week: „Drie op .de hu welijksreis". De welhaast onuitputte lijke serie begint al in de eerste flit sen; een bruidje ,met bijbehoorende familieleden, wachten op 't stadhuis op den bruidegom,'maar die heeft 't te dri^k op 't kantoor en telefoneert dat de plechtigheid maar even uitgesteld moet worden. Als dat „even" voorbij is begaeft de bruidegom zich naar 't Wij brengen een prachtvolle keuzei in gebloemd en effen zijde, linnen enz. Bedrukte kunstzijden japonnen verkrijgbaar op bon K. Vlotte collectie; Regenmantels in gummi pope- line en tweed. GOUDA ingez. Med. G 2406 40 stadhuis,, maar nu laat 't bruidje hèm wachten; zij is intusschen al vast op de huwelijksreis gegaan. Onderweg ont moet zij een. ingenieur, op vacantie, die zoojuist aan de. opdringerige at tenties van een wat erg temperament volle zangeres is ontsnapt door haar in kennis te brengen met een profes sor. Ter bestemder plaatse wacht tante Clotilde, eigenares van een pen-"* sion, met haar gasten en bovendien een muziekcorps, onder leiding van Klinke, de portier van 't pension, het bruidspaar op. Onkundig van 't ge beurde houden zij den ingenieur voor den bruidegom; het paar wordt g/ien gelegenheid geboden zich te verkla ren* wat aanleiding geeft tot allerlei dolle verwikkelingen. De geschiedenis raakt nog meer verward als ook de- professor in pension „Bellarista" 'komt logeeren. Deze blijkt n.l. ver liefd óp tante Clotilde, hetgeen hij haar al sedert geruimen tijd in zijn brieven had laten weten, maar waar tante desondanks toch niets van wist, omdat de al te ijverige portier de brieven in haar naam had beantwoord. Nog dwa/er wordt de situatie wan neer de zangeres op haar beurt in Bellarista verschijnt. De zotheden be reiken hun hoogtepunt als ooki'de ver laten bruidegom daar arriveert. Alsof een en ander nog niet genoeg vroolijk. heid brengt, zorgt Klinke, de portier, daar tussehendoor voor allerlei bij komstige vermakelijkheden; hij is clown no. 1 in deze grappige historie. Theo Lingen is het, die deze rol op onnavolgbare wijze vertolkt. De overi ge per so ren worden echter eveneens uitstekend getypeerd; Maria Ander- gast is zoowel als teleurgesteld bruid je. als in de rol van meisje in moei lijkheden en daarna in haar nieuwe verliefdheid, voortreffelijk, Grete Wei. ser, Mimi Shorp, Paul Hörbiger en Johannes Rieman, die de andere hoofdrollen vervullen, doen dit op een niet minder uitmuntende wijze. ELKEN DAG OPNIEUW. Eem tuinder uit Stolwijk heeft bij de politie aangifte gedaan van het vermis sen van zijn rijwiel dat hij bij het ge bouw van de Coöp. Groenteveiling aan den Bodegraafschenstuaatweg had neer gezet. u Dl „GOUD8CHB COURANT- MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft ter ken- nis der belanghebbenden gebragt, dat voor het instellen van een onderzoek nar den toestand der Mallegatsl'uis al hier, de vaart door die sluis zal zyu gestremd van 27 Aug. des voormid dags 6 ure tot 28 Aug, daaraanvolgen de, des namiddag? te 9 uur. 50 JAAR GELEDEN. De Stedelijke Zwemschool leverde by den op Zondag 26 Juli 1891 door de Goudsche Zwemclub georganiseer- den zwemwedstrijd een recht gezelli- gen aanblik op. Decoraties van vlag gendoek, wapperende wimpels, bloem, versiering, een estrade met muzikan ten, tal van gespierde jongelui, uit alle oorden des lands herwaarts ge komen en een groote schare belang stellende toeschouwers, waaronder het schoone geslacht een eere-plaats in nam, en waarbij ook de autoriteiten, de beide wethouders en verscheidene leden van den 'gemeenteraad met ge noegen werden opgemerkt. Vooize'cer, het kostte eenige moeite om ons voor te siei.ten op de pouasche Zwem school te zyn, waar gewoonlijk, als het althans niet snik-warm is, slechts een paar troepjes jongens en een enkele volwassene te zien is en waar het schoone geslacht, trots den aan drang van tal van ingezetenen, krachtens besluit van den gemeente raad nooit toegang heeft dan op dien éénen dag van het jaar dat de Goud sche Zwemclub het uitnoodigt. De animo was groot en er werd hevig gestreden. In de pauze bood een zestal jonge, dames mej. A. van Vreumingen, Co- sijn, Krom, Van de Weg, Begeer en de Raadt) aan het bestuur der Goud sche Zwemclub ter herinnering aan het vijf-jarig bestaan een vaandel aio ven' zwart fluweel met zilveren franje omzet, waarop de Goudsohe kleuren zijn gewerkt met een zilve ren ster terwijl de aanduiding Goud sche Zwemclub 18861891 in zilver daarbij zijn aangebracht. v 25 JAAR GELEDEN Onder de gemeente "Nieuwerkerk a/d IJsel is een aanvang gemaakt met de verzwaring en ophooging van Schleland's Hoogen Zeedijk. Bij Kortenoord is de heg aan den rivier kant weggehakt. Verschillende krom mingen in den dijk zullen geheel of gedeeltelijk worden weggenoman, waardoor de kruin van den dijk wordt verbreed. TOERISME IN EIGEN LAND Bezoek aan het historische slot Loevestein Op 17 Augustus wordt door een twaalftal afdeelingen van de Neder- landsche Rei-sveréeniging, n.l. de afdee lingen Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Dordrecht, Gouda, Rotterdam, Utrecht, Breda, Tilburg en Den Bosch, een groote boottocht ge maakt naar het historische slot Loeve stein. De deelnemers komen bijeen te, Rotterdam, waar gewandeld wordt naar de Oosterkade, waar de boottocht aanvangt, die wordt gemaakt met een der salonbooten van de Reederij Da Lek. De tocht gaat langs Nieuwe Maas en Noord naar Dordrecht, waar de deelnemers der afdeelingen Breda, Til. burg en Den Bosch aan boord komen. Vervqlgens wordt de tocht voortgezet over de Merwede naar Loevestein. dat onder deskundige leiding wordt be zichtigd. M.U.L.O.-EXAMEN. By het heden gehouden M.U.L.O.- examen te Leiden, slaagden onze stad- genooten de dames E. Kropman en J. v. d. Pavoordt. DEN HAAG - ROTTERDAM Ingez. Med. 2380 20 (Nadruk verboden.) 36) Geef me nu maar allebei een »us en dan moesten we maar eens een stevig glas>warme punch nemen... tenzij jullie de voorkeur geven aan champagne. Haduris zonnige neiging om den «tappigen kant van de dingen te zien, kwam weer boven. "enscht u een schijfje citroen in ®oc. professor? vroeg ze met de onatle van een sociëteitskelner, i ^ftoar zette een kleinen koperen h»rk 'let ft"11* Ze hadden hun som- aohi.a 1U allc •drie van zi°L afge- min<T eerden rich tot een stem- in ml *le iets opgewekts bad, want een aa,r,diKe landhuis was verdriet Werdo,r j me gast— toen ze verrast hierih»0^* L*UMlber8 en het dienst- 6oor d» e" al naar bed; uitgeput lot van )fngt ?e onaekerheid over het Du7„?„ ^'i8eenooten op den toren, de beid» 8 !®?n aelf naar de deur en ®lng. meisjes luisterden in span- ft?6" h® vader zeggen: hand? ^llsen, wat is er aan Mikkilsen was een brigadier van politie, dien ze heel goed kenden. Het spijt me, dat ik u lastig moet vallen, zei *de man, maar er is iets heel eigenaardigs gebeurd. Ik kwam een minuut of tien geleden een dame tegen, een vreemdelinge, die me den weg naar uw huis Vroeg. Dien wees ik haar, maar omdat de dame me erg van streek leek, volgde ik haar langzaam. Ik was erg verbaasd, toen ik haar door het raam van uw woon kamer naar binnen zag kijken. Zoover als ik kon zien, stond ze te huilen om steenen te vermurwen en ik verbeeld de me, dat ze wilde kloppen, maar toch niet goed durfde. Waar is ze nu® Waar is ze ge bleven? Olsen trad naar buiten in het maan* licht. Dé meisjes, bleek en trillend op haar beenen, volgden hem. Ze holde weer het tuinpad af en viel als een blok neer vlak bij het hek. Ik was net te laat om haar op te vangen. Ik heb haar opgebeurd en op een bank gezet. Daar is ze! Ik dacht, dat het het beste was, voordat ik haar hierheen bracht... om u even te vertellen... Voordat Olsen zich bewoog, snelde Dagmar den tuin in, gevolgd door Hildur. Aan een hevige aandoening ten prooi, volgde de vuurtorenwach ter haar. Hij zag Dagmar bukken over een onbeweeglijke gestalte, die half-ineengezakt op de tuinbank zat. De cracieuse figuur yan de bewuste- looze vrouw vormde een lichten last voor de sterke, jonge armen. Olsen hoorde Hildur fluisteren... Dagmar, zij is het! Makr de dochter, haar moeder te gen zich aandrukkend, zei rustig: Vader, ze is naar huis gekomen... misschien sterft ze. We moeten haar naar binnen brengen. Hij gaf geen onmiddellijk antwoord. Wat mpest hij zeggen? Néén? Hij wendde zich tot den brigadier. r— Ik ben je zeer verplicht, Mikkil sen, zei hij. We kennen mevrouw! Je zou me een groot plezier doen, ten minste als je dat met je plicht overeen kunt 'brengen, om met niemand over dit voorval te spreken. Maar wacht! Als je langs hotel „Bellevue" komt, wil je daar dan even zeggen, dat me vrouw Vansittart plotseling op straat is flauw gevallen en dat er in mijn huis voor* haar wordt gezorgd? Ik zal er voor zorgen, zei de poli- tie-beambte en salueerde. Toen hij het tuinpad afliep, vroeg hij zich af, wie die mevrouw Vansit tart wel kon zijn en waarom juffrouw Dagmar had gezegd, dat ze „naar huis was gekomen". Daarop draaide hij zich om en keek naar het huis, waarin de anderen juist waren binnengegaan. Hij lachte in zichzelf. Stel je voor, bromde hij. Ik be handelde hem, alsof hij een onver- valschte baron is. En ik denk, dat mijn baantje nog heel wat beter be taalt dan het rijmel Maar in elk geval, het is een dappere kerel! En ik ben blij, dat ik het maar - heb gedaan; voor hem en voor die meisjes. Wat zagen die er anders weer piekfijn uit! Het is me altijd een raadsel/geweest, hoe ze op die manier kuniien leven van het traktement van een Vuurtoren wachter. Maar enfin, dat zijn mijn zaken niet! HOOFDSTUK XVIII Hildur draagt een oud sieraad Het was nog niet laat in den avond, toen mevrouw Aagaard het hotel verliet. Haar zoon vergezelde haar. Hun huis lag aan den rand van de stad en ofschoon Björn graag neg wat by de beide andere heeren was gebleven om wat na te praten over de gebeurtenissen van den avond, voelde hij, dat zijn moeder thans in de eerste plaats recht had op zijn gezelschap. Inderdaad, zij had hem veel te zeggen! 21e was, evenals de andegen, onder den indruk gekomen van mevrouw Vansittart's persoonlijkheid, zelfs in de buitengewone omstandig heden, waaronder de kennismaking had plaats gehad. De vrouwelijke in tuïtie is onbarmhartig-critisch bij het beoordeelen van andere vrouwen. Zij ziet en taxeert met één oogopslag die duizend kleinigheden en nuances van toilet en manier van doen, welke een man dikwijls ontgaan en waar door zij onmiddellijk een vrouw van goede geboorte, en uit de kringen van hoogere beschaving kan onderschei den van. de' als darfle vermomde bur gerjuffrouw. Het was voor de dames in Chris- tiansand altijd een onopgelost raad sel geweest, waar Dagmar Olsen haar „Fransche" manier van zich te kleeden vandaan had. Mevrouw Aagaard wist nu, dat zij een recht- streeksche erfenis was van haar moeder. Deze ontdekking was in ze keren i een bevestiging van een vermoeuen, dat zij altijd diep-binnen- in had gehad, namelijk dat Axel Ol sen iemand van voornamen huize was. Tijdens hun rit naar huis, ver trouwde zij een en ander van deze denkbeelden aan haar zoon toe en ze was hoogst verontwaardigd, dat hij zich daarvan allerminst een aanhan ger betoonde. Mijn beste jongen, riep ze met pathos uit, je schijnt heelemaal de groote waarde voor je carrière niet in te zien van een vrouw van goede familie. I - Moeder, maakte hij een eind aan haar woordenstroom, u, hebt daarnet gehoord, dait Hildur de doch ter is van mr. Traill. Meneer Traill en ik hebben heel wat over haar af gepraat de. laatste paar dagen. Ik heb u voor vanavond niet meer ge zien, zoodat ik geen gelegenheid heb gehad om u alles te vertellen wat er besproken is. Hoe we er zelf finan cieel bijzitten behoef ik u niet te ver tellen) Het zou u niet gemakkelijk vallen mijn toelage te verdubbelen en toen ik meneer Traill vertelde, dat ik al van Hildur hield, lang voor dat ik wist, dat ze zijn dochter was, gaf het me een kolossalen schok, toen ik hoorde, dat hij van plan was haar een bruidsschat van een half millioen dollar -te geven. De kwestie, waarover het nu gaat, is niet meer of de aangenomen dochter van een armen vuurtorenwachter, die in wer kelijkheid misschien een vermomde graaf of baron is, een geschikte par tij voor mij zou zijn, maar omge keerd, of een arme luitenant-ter-zee dat is voor een millionnairsdochter! Mevrouw Aagaard hijgde van op winding. Dit overtrof de stoutste ver wachtingen, welie ze ooit omtrent de toekomst van haar zoon had ge koesterd. Het is natuurlijk een buitenge woon gelukkige omstandigheid, ging deze jongeman voort, dat Hildur en ik het tevoren al met elkaar eens waren; anders zou ik me in deze omstandigheden als fatsoenlijk man natuurlijk hebben moeten terugtrek ken. Maar luistert u nu eens, moeder. Voorioopig mag over alles Wat vanavond is gebeurd, natuurlyk geen woord worden gesproken, we moeten eerst van meneer Olsen er van meneer Traill hooren, of zU den tijd al gekomen achten om alles pu bliek te maken. N Wordt vsrvolgd.J

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3