Sociale werker gehuldigd AT O AAR f ANNEER - De Vuurtorenwachter fVVEEDE BLAD MAANDAG 28 JULI 1941 Stadsnieuws- Het afscheid van den'heer C. de Bode werd een uiting van warmen dank velen levensvreugde gebracht Aon W""! Uit vroeger tijden. H. L. O.-examen^ "beëindigd. Uit het Goudsche H. B. S.-kamp. Tuinconcert in „OnsvGenoegen". i FEUILLETON Warme dank is uitgesproken in de bijeenkomst, waartoe een groot aan tal ouders en oud-leerlingen van de uhool voor buitengewoon lager on derwijs, alsmede verschillende auto riteiten, rich Zaterdagmiddag had gen verzameld in het gymnastiek lokaal van de openbare lagere school no. 2 aan de Elisabeth Wolff- straat om a/scheid te nemen van het boofd der b.l.o.-school, den heer C. de Bode in verband met diens ver trek naar Utrecht. Verschillende bloemstukken, o.a. van de ouders, de leerlingen en oud-leer lingen en van de. leerlingen van de Werkinrichting prijkten op det tafels, waaraan de heer en mevr. De Bode, de autoriteiten en het personeel der school ludjjen plaatsgenomen. DE Buur. (Foto He Bruyn) De heer W. Barendregt, het plaatsvervangend hoofd der school, verwelkomde namens het personeel alle aanwezigen, in het bijzonder den heer C. G. Roos, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en den heer W. Sanders, wethouder van onderwijs. Bij - zqnder op prijs gesteld werd de aan wezigheid van vele ouders van buiten de stad, die er de reis voor hadden over gehad om bij dit afscheid aanwe-i zig te kunnen zijn. De heer Bdrendregt deelde mede, da| berichten van ver hindering, vergezeld van zeer waardee- rende brieven voor luft werk van den heer De Bode, waren ingekomen van den vroegeren schoolarts den heer J. Kroondijk, den gemeente-secretaris den heer G. J. J. Pot en van mej. dr. Hooy- kaïs te Schoonhoven, de schoolarts van den Lekkring, alsmede van enkele hoofden van scholen. Onvolprezen toewijding voor zijn werk. De rij der sprekers werd geopend door den heer C. G. R o o s in diens kwaliteit als bestuurslid van de ver- eeniging „Zorg voor geestelijk r.sisdeel- den". Hij wees op de onvolprezen toe wijding^ waarmede de heer De Bode voor zijn school en de door hem ge leide instituten opkwam. Het platte land róód Gouda ziet een derge'ijken werker Slechts noode vertrekken. Velen hebben qen warme genegenheid voc.r hem opgevat. De heer Roos wenschle den heerDe Bode en zijn gezin alle goeds in Utrecht. De heer De Bode wilde na de rede van den heer Roos er den nadruk op leggen, dat de heer Roos speciaal voor de werkinrichting onschatbare diensten heeft Jjewezen. De wethouder .van onderwijs de heer W.Sanders, dacht bij deze scheiding terug aan het oogenblik, toen liy der tien jaar geleden tot taak had de bui tengewoon lagere school te openen en den heer De Bode als hoofd in te lei den. In de openbare lichamen was een taaie strijd gevoerd om hier in Gouda tot een dergelijke school te komen en velen stonden zeer sceptisch tegenover de mogelijkheid van slagen. Het merk waardige is nu, dat na enkele jaren van werken, verschillende tegenstemmers tot de overtuiging waren gekomen, dat zij hun stem verkeerd hadden uitge bracht. Het was ook hier: „Onbekend maakt* onbemind". Het geld, dat de ge meenschap voor deze school heelt uit gegeven, is rijke vruchten gaan afwer pen. Een goed deel van dit resultaat is te danken aan hem, die ons nu verlaten gaat. Dank der burfWij betuigd De heer De Bode had hart voor zijn school en leefde mede met <fe ouders van zijn leerlingen, maar daarnaast heeft het college van B. en W. met groote belangstelling en instemming het werken van den heer De Bode op sociaal gebied gevolgd. U hebt den dank verdiend, richtte de wethouder zich tot den heer De Bode, van het gemeentebestuur en van de burgerij van Gouda voor het belangrijke werk door u verricht ten bate van het misdeelde kind en tot in lengte van dagen zult u met ge noegen aan uw arbeid hier kunnen terug denken. De heer L. P i 11 o hoofd van de Westerschool, roemde de prachtige sa menwerking, die er altijd bestaan heeft tusschen den heer De Bode en de hoofden van de gewone lagere scholen. Het viel in het begin niet altijd mee om kinderen van de eigen school af te staan aan de b.l.o.-school, maar het is gebeurd in het volste vértrouwen en dit vertrouwen, is tot nü toe nooit be schaamd. Ook op sociaal gebied, spe ciaal wat betreft de uitzending van kinderen naar de gezondheidskolonie, was de samenwerking altijd uitstekend. De heer De Bode heeft zijn werk ge daan uit een sterk plichtsbesef, maar ook met groote liefde. De heer Pitlo wenschte hem xiods zegen toe bij zijn werk in Utrecht. Waardeering van ouders Namens de ouders beeft daarna de heer J. Huisman met eenige tref fende woorden den heer De Bode dank gebracht en hem als herinnering een moderne klok aangeboden. Ook het hoofd van school C, de heer S. J a r i n g, getuigde van de uitsteken de samenwerking. Hij heeft dezelfde ervaringen als de heer Pitlo. Speciaal wat betreft de vaeantiekolonie ,,De Bijs terbosch" bestond er het grootste ver trouwen. Met de beste wenschen be sloot spreker. Namens het personeel der school sprak tenslotte de heer W. Baren dregt. Op schqol had het personeel reeds gelegenheid gehad den scheiden den chef een blijk van waardeering aan te bieden en wel ietsj wat de heer De Bode broodnoodig had. In een gees tige speech vertelde de heer Baren dregt, n.l., dat door de buitengewoon groote hoeveelheid correspondentie, die de heer De Bode te voeren heeft gehad, zijn oude trouwe vulpephauder het be geven had. Het personeel is er van overtuigd, dat hij hun geschenk, dat van een passende inscriptie is voorzien, ook in Utrecht wel veel te gebruiken zal bebben. De heer Barendregt dankte voor de goede verstandhouding, die hier in Gouda op de school heerschte en sprak de hoop uit, dat dit in Utrecht ook zoo zal zijn, want, zeide hij, dat is een zegen voor het J^oofd, voor het per soneel en ook voor 4® kinderen. Een woord van den heer De Bode. De heer De Bode hierna zelf het woord verkrijgende heeft alle sprekers beantwoord en daarbij tal van herin neringen opgehaald en beschouwingen gegeven over het karakter van zijn school. Hij herinnerde aan de twee mannen die het voorbereidende werk voor de school voor het grootste deel voor hun rekening hebben genomen, nl. wijlen wethouder Lafeber en deken Wjjtenburg. Thalia Theater: 3 op de Huwelijksreis (met Theo Lingen, Paul Hörbiger, Johannes Riemann-, Maria Ander- gast). Aanvang 8.15 uur. Réunie Bioscoop: Pareh, de macht van de Kris geheel door Soendaneezen gespqeldAanvang 8.15 uur. Schouwburg Bioscoop: Verdachte ont kent met Olga Tschechowa, Gustav Diessl, Albrecht Sehönhals, Hanne Mertens). Aanvang 8.15 uur. 38 Juli 11 uur Kantoor N.V. J. van Dorp: Algemeene vergadering van aandeelhouders. 30 Juli 7.30 uur Ned. Geref. Gemeente: SpreekbAwt ds. Joh. van Weizen. SI Juli 7^Buur Vrije Evangelische Gemeem^püijbellezing en bidstond. 31 Juli 7.30 uur Leger des Heiis: Heiligin gsdienst. 31 Juli 8 uur Sint Janskerk: Orgelbe speling H. C. J. de Man met mede werking van Maria StruyckenVan den Adel, sopraan, Den Haag; Th. de Groen, tenor, Den Haag; Lucien Lou. man, Haarlem, een koor^Van de Goudsche Muziekschool en het orkest „Euterpe" uit Den Haag. APOTHEKERSDIENST. Steeds geopend (des nachts alléén voor recepten): i Apotheek P. Weijer, Gouwe 131. In 1930 werd de vereeniging „Zorg" opgericht, waarvoor wijlen burgemees ter Gaarlandt als haar eersten voorzit ter zooveel heeft gedaan.' Zij begon direct met het uitzenden van kinderen naar kolonies en met het voorbereiden van de stichting van de werkinrich ting. Op een buitengewone school kan men buitengewone kinderen verwach ten. Toch is er hier eigenlijk nooit een ernstig conflict met de kinderen of de ouders geweest. De heer De Bode is buitengewoon tevreden over de ouders van zijn leerlingen, die steeds een juist begrip toonden. Hij dankte ook voor de samenwerking met andere onderwijs instituten en met de gemeente-secreta rie en gemeentewerken. Aan wethou der Sanders hield de heer De Bode voor, welke wenschen het personeel nog heeft, wat betreft het gebouw. Hij dankte allen nogmaals en met nadruk voor het in hem gestelde vertrouwen. Vereenigingshulde Hiermede was de bijeenkomst ten einde ,en nu konden alle aanwezige ouders en oud-leerlingen persoonlijk afscheid van den heer De Bode nemen. Even later begon een tweede samen zijn onder presidium van den heer P, D. M u y 1 w ij k, penningmeester van de vereeniging „Zorg voor geestelijk misdeelden". In een kernachtige rede heeft allereerst de heer Muylwijk zelf de waardeering vén deze vereeniging vertolkt. U was'een goed secretaris en een goed mensch, zeide hij. U was niet van meening, dat het zwakke maar moest ondergaan, maar dat we het zwakke moeien opheffen. Vroeger zaten de geestelijk misdeelden bij moeder thuis in een hoek van de kamer, lusteloos en troosteloos, of ze werden op straat bespot. Thans ver richtten ze nuttig werk, weten ze zich een taak en zien we levens vreugde in hun soms zoo droeve oogen. Laten deze blijde oogen de'grootste darik*®ijn voor uw streven, eindigde de heer Mkiylwijk, die namens de vereeni ging twee groote foto's aanbood van de werkinrichting en de jongens, die daar werken. Het viel den heer De Bode niet ge makkelijk, zoo zeide hij, op de rede van den heer Muylwijk ta antwoorden. Het is volkomen waar, dat de jongens vroeger gedoemd waren om niets uit te .voeren en nietsdoen is fnuikend voor een mensch. Het is prettig te zien, met hoeveel pleizier de jongens op de werk inrichting werken, maar dit is ook voor een niét gering deel te danken aan werkmeester Van Leeuwen. Van de samenwéhking met het bestuur neemt de heer De Bode de beste indrukken mee naar Utrecht. De heer J. Scharloo, penning meester van de Goudsche Vereeniging voor Gezondheidskoloniën, vertolkte de gevoelens van het bestuur dezer ver eeniging. In 1931 werden er jaarlijks slechts een dertigtal kinderen uitge zonden en het koloniehuis te Epe vol deed nog niet aan alle eischen, die aan een dergelijke inrichting gesteld kun nen worden. Aan de stuwkracht van den heer De Bode is het té danken, dat verschillen de belangrijke verbeteringen aan het koloniehuis werden aangebracht en dat het aantal jaarlijks uitgezonden kinde ren opgevoerd kon worden tot ruim 175. De grootste belooning voor den heer De Bode zal het ongetwijfeld zijn, war.neer hel bestuur zijn werk in den- zelfden geest zal trachten voort te zetten. Kinderen op tijd naar bed! De heer De Bode wilde, in ant woord op de rede van den heer Schar loo'gaarne nog iets zeggen over het koloniewerk, dat hem zoo na aan het hart ligt. Dit werk is buitengewoon zegenrijk, zoowel uit gezondheidsoog- P„unt (prophylaxe) als door' de groote paedagogische waarde. De kinderen ieeren er orde en netheid, ze Ieeren op behoorlijke wijze eten en vooral ze Ieeren er op tijd naar bed te gaan. Hoe dikwijls heeft dokter-Kroondijk er,niet op gewezen, dat de Goudsche kinderen over het geheel veel te laat nqar bet) gaan. Op de reinheid van het lichaam (ook op die van het hoofd) wordt in hét koloniehuis steeds gelet. Het verblijf daar werkt gunstig op het saamhoorig- heidsgevoêl en is dikwijls voor den lateren volwassene de mooiste jeugd herinnering. Met het ophalen van herinberingen aan den tijd, toen hij ook directeur was van de schippersschool een der oud leerlingen hiervan was aanwezig en er waren namens die oud-leerlingen bloemen aangeboden en na dank t^ hebben gebracht aan allen, die bij zijn afscheid hadden tegenwoordig willen zijn, besloot de heer De Bode. Tenslotte heeft de heer J. Torens- m a, hoofd van de openbare lagere school no. 8, ook in deze bijeenkomst nogmaals namens de hoofdei} en onder wijzers van de tegere scholen dank ge bracht voor delgoede samenwerking. Hij schetste den scheidende als iemand, die bij 'zijn niet altijd gemakkelijke taak, tact had om met de menschen om te gaan. De ouders zijn niet altijd direct te overtuigen, dat het voor het geluk van /hun kiffd zelf is, dat het overgeplaatst werd naar de b.l.o.-school maar wanneer de ouders in contact kwamen met den heer De Bode ver dwenen meestal al spoedig de bezwa ren. De heer Torensma wenschte den heer De Bode namens alle collega's toe. dat Jiet hem in Utrecht goed moge gaan Met een kort woord heeft daarna de heer Muylwijk de bijeenkomst gesloten, waarna de vele belangstellenden, onder wie de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer C. H. Hagedorn, en vele collega's en persoonlijke vrien den met een handdru^ afscheid namen van den heer en mevr. De Bode. GEEF TEEKEN BIJ RICHTING VERANDERING. Botsing tusschen twee wielrijders. Op het moment, dat Zaterdagavond op den Provincialen Verkeersweg hen 21-jarige wielrijder uit Rotterdam een voor hem rijdenden fietser zou inha len, sloeg deze zonder teeken te geven plotseling naar links af. De inhaler kwam met zijn voet tegen het achter spatbord, waardoor de schoen openge scheurd werd en een wond aan den voet ontstond. In het Diaconessenhuis „De Wijk" is de fietser verbonden. Te-, gen den anderen wielrijder, eveneens iemand uit Rotterdam, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. PORTEMONNAIE MET DERTIG GULDEN ONTVREEMD. Een 23-jarige juffrouw uit Den Haag, die bij haar ouders te dezer stede over was, liet gisterochtend in de R.K. Kerk aan 'de Gouwe een porte- monnaie op de bank voor haar liggen. Toen zy het thuis bemerkte en terug ging, was de portemonnaie verdwenen en sindsdien is zij niet terechtgeko men. Er zaten in een bankbiljet van 25,twee van een rijksdaalder en eenig .los geffl, tezamen een bedrag vormend van 30,35. DE „GOUDSCHE COÜRXSf MELDDE: 75 JAAR GELEDEN. Uit de Advertentie rubriek: W. Dekkers en C. van den Brink van Utrecht berigten bij deze dat door hen in het koffyhuis Beile-Vue in de St. Anthonystraat by den heer C. Verhoef aan de geëerde ingezetenen van Gouda en Omstreken de gelegenheid zal wor den gegeven, om vanaf Donderdag e.k. en volgende dagen Broedertjes te kunnen eten. Het vertrouwen en de goedkeuring, welke zy, zoo hier als elders, wegeris de voortreffelijkheid van hun gebak hebben mogen verwer ven, doen hen het vertrouwen koeste ren met een talrijk bezoek vereerd te zullen worden; zullende zij zorg dra gen voor eene zindelijke en korrekte bediening, waarbij zilver in gebruik zal gegeven worden, terwijl de zaal uit muntend door gas zal zijn verlicht. 50 JAAP GELEDEN. De Goudsche Courant ontleent aan het Friesche Volksblad het bericht, dat op de Leeuwarder kermis een water kraan is geplaatst. Ieder kan daar om niet een glas frisch water uit de water leiding drinken. Men mocht er ook een cent voor betalen. Van de gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt. Des avonds bedienden voorstanders'van de afschaffing van alcoholische dranken de bezoekers, 25 JAAR GELEDEN. Door den architect>H. J. Nederhorst %erd namens de diaconie der Ned. Her vormde Kerk alhier, ondershands aan besteed het verbouwen van het Wijk- gebouw aan de Westhaven. Het laagst schreef in^j^ai^^ent^oor^ri^590^ IN TOTAAL 107 GESLAAGDEN. Zaterdagmiddag heeft nog een kleine groep deelnemers aan de examens tot verkrijging van het diploma van de Ned. Vereeniging voor Harmonische Lichaamsontwikkeling de wandelproef afgelegd. Hiermede is het eerste exa men voor dit diploma ten einde. Het ligt in de bedoeling van het werkcomité om- eind September een tweede exa men te organiseeren. Aan dit eerste examen hebben 126 personen deelge nomen. Aan lj)7 deelnemers kon het diploma worden uitgereikt. Twee van de geslaagde deelnemers, de heeren' A. S. de Haan en W. Borrrj legden een vorig jaar elders ook reeds dit exa men af. Zaterdag behaalden het diploma: Groep I (heeren va'h 1724 jaar) E. W. M. van BaTert, W Boim en A. S. de Haan. Afgewezen twee candidaten. Groep II (heeren van 2740 jaar) M. Gebuis, H. F. Siebenlist, R. Bonkes, A. van Dijk, W. C. Bijl de Vroe. Afge wezen een candidaat. In" de jeugdgroep werden nog drie jongen-s afgewezen. juniores en 50 m. school seniores. De Veenendaalsche kampioenen legden het Af! Geestdrift by de onzent Maarlocaal-patriottismede blikjes hielden ze voor de Veenen- dalers. De onzen kregen een bon netjevoor 'n vrye consumptie. De morgen in het kamp is altijd eender. Als de korvee aan het werk is gezet, gaat de leider met wie mee willen zwemmen in Veenendaal. Daar zit na afloop een tractatie op een lekkere koek aan vast. Om 12 uur de tweede broodmaaltijd. Orfi zes uur eten. Dan zijn ze allen thuis. Er zijn ook dagtochten met boterhammen (be scheiden!) mee. De leider wacht ze met een middagmaal op, ze uitdagend dèt, te verslaan.' Meestal wint- hij den strijd! Wat wordt er gegeten! Arme moeders als de lieden hun eetlust naar huis overplanten! Die moeders! Wat .hebben ze ons verwend met de „kin deren" van alles mee te geven. We drinken b.v. eiken dag gewoon thee! Rijst en boonen hebben we over vloedig. Donderdagavond hadden we eigen lijk de eerste ouderwetsche zang avond rondom de piano in de groote tent. We hebben immers geep ver lichting en 't blijft zoo lang dag. Voor twaalf uur alles In bed. Vrijdag ging de helft 'n dagje naar Woestduin. Met goed weer altijd een geslaagd „uitje". Evenwel zóóver behoeft men een verfrissching mót te zoeken. Van 'n-apgehangert vergiet zonder voet is in Tkamp een douche met ijskoud water gemaakt, kostende 2 cent voor de kampkas.'Wat daarvan 'n gebruik gemaakt wordt! Zaterdag de laatste gewone kamp- I dag met den feestavond aan hef ^lotl Zondag uit-luieren en Maandag op breken. DE VEENENDAALSCHE ZWEM- KAMPIOENEN VERSLAGEN. Men schreef ons Vrijdag j.l. uit het Goudsche H.B.S.-kamp te Leersum: „Hoe maken ze het met het eten?" Antwoord: voeding alleszins vol doende. Maar moeilijk....! We hebben 195 bonnen brood te verteren. De eerste dagen bijkoken was onmo gelijk aten we voor 440 bonnen! We zitten by den hakker in de bon nenschuld! We koken nu bij: boonen, boonensoep, prak vqn aardappels met groente, rijst,1' al of niet met „smor- rel". Weet u wat by ons smorrel heet? Tomaten met rookspek als dat et- is en dit lang gesudderd. Eten dat de lui doen! Woensdag een aardige dag met des avonds zwemwedstrijden in Veenen daal. Het Goudsche H.B.S.-kamp sloeg een goed figuur. We wonnen de estafette 3 x 50 m. wisselslag. De 50 m. borstcgawl meisjes was ook voor ons, evenals de 50 m. borst- crawl seniores, 50 m. schoolslag GOEDE UITVOERING VAN GOUDSCHE ORKESTVEREENIGING EN SCHOONHOVEN'S KAMER ORKEST. Zaterdagavond gaven de Goudsche Orkestvereeniging en het Schoonho- ven's Kamerorkest onder leiding van den heer Gijsbert Nieuwland een con cert in den Tuin van de sociëteit „Ons Genoegen". De belangstelling was ma tig. Het weer hield zich goed en met de geluidsstoringen van buiten den tuin viel het erg mee. Het programma bestond voornamelijk uit stukken van het populaire genre, die over het alge meen goed werden uitgevoerd, zoodat het een aantrekkelijke avond was. In den aanvang was het goed merk baar, dat ey twee orkesten tesamen concerteerden; de samenwerking ha perde een enkele maal, hetgeen meer nog dan bij de Huldgingsmarsch van Grieg in het tweede deel van het daarna gegeven Fragment uit Rigo- letto van G. Verdi het geval was. By het derde nummer „Fragment uit Ca- valleria Rusticana" van P. Mascagni, vlotte het echter beter. Toen slaagde men er in een eenheid te vormen en ging het elkaar afwisselen en aanvul len van de partijen, uitstekend. Ook' de Triumphmarsch uit Aïda (van G. Verdi) werd keurig uitgevoerd. De ouverture Pique Dame van F. von Suppé, na de pauze ten gehoore ge bracht, werd eveneens heel goed ge speeld. Van „Offenbachiaha" was de inleiding wat zwak en later klopte hef eenige malen niet geheel tusschen de fluiten en violen; by beide partijen ging blijkbaar voor sommigen het tem po wat te snel. Het waren echter maar eenige momenten waarbij dat op te mérken viel; overigens werd het num mer goed gespeeld. De beide laatste nummers Rosen aus dem Süd,en, van- Joh. Strauss en Fragment uit Csardas. fürstin van E. Kalman werden op uit stekende wyze ten gehoore gebracht, zy vormden een goed slot. DIPLOMA BOEKHOUDEN. De heer J. Kool slaagde voor het exa men boekhouden van Mercurius en van de Vereeniging van Leeraren, De heer M. van Loon is geslaagd voor het examen boekhouden van de Ver eeniging van Leeraren. f - Voor het examen voor practijkdi- ploma boekhouden, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in da Handelswetenschappen, slaagden J. Ruygrok, G. de Vos, J. Overeynder, G. de Mol, B, van Maaren, H. Meilof, G. de Jong, H. Weck, J. van den Berg, J, Brink, A. Ërouwer en A. Eggink. Maar in den nacht van den zestien den raakten zij bij den ingang van het Skagerrak in een ^dichten mist. Vijf minuten later werd de Esmeralda midscheeps aangevaren door een bark en het jacht zonk als een baksteen. Je vader, geholpen door den kapitein en de bemanning, slaagde er in om twee booten te laten zakken en voor- loopig waren al de opvarenden gered. Je vader was er altijd trotsch op, dat zyn reddingbooten, met het oog op alle gebeurlijkheden, steeds voor zien waren van een voldoende hoe- yeelheid voedsel en water, maar dat neemt niet weg, dat ze toch natuur lijk niets onbeproefd lieten om het schip te bereiken, dat het jacht tot zinken had gebracht, Dat deden ze liever dan probeeren met de kleine booten aan de kust te komen. Daar de „Esmeralda" op het oogen blik van de aanvaring op stoomkracht voer, ontploften de ketels, toen het jacht in de diepte verdween en dit is ongetwijfeld de oorzaak geweest van de tweede catastrophe. De kapitein had opgemerkt, dat de vreemde bark scherp bij den wind voortzeilde, die krachtig uit het Westen blies en daar om volgde hij met de eerste redding boot, waarin je vader en moeder met jou en mijn vrouw en kind zich be vonden, in die richting. Hij riep de mannen in de tweede boot toe het verband met hem niet te verliezen, want het was ontzettend mistig. De bark, die het geweld van de ex- plodeerende ketels hoorde, draaide on- (Nadruk verboden.) 37) Maar ais het zoover ie, zei haar zoon, moet u de dames, die op Uw „jours" komen, maar eens even een Hinken ribbestoot geven met Hil- ur s halve millioen! Dat zal ze op- oisschen. En tegen dien tijd kunt u f waarschijnlijk wei bij vertellen, at Dagmar bezig is, of reeds er 18 geslaagd, meneer Traill's neef ..aan den haak te slaan". Dat is toph e goede uitdrukking, niet? Ik gun u fe,nofgen van harte, want ik ben rtuigd, dat ze u de laatste maan- "ebben gekweld met hun welwil- e "bmcrkmgen over mijn om- mitn meisjes, „die niet van p warén. Is het niet zoo? ach.^'fdieI_a'leeo met z«n oom darht„„ "eed moeite om de ge leiden Va" den ouden heer af te gen v'V de °ntstellende onthullin- /MentiSï mevrouw Vansittart's er d. iï' u.wi3t' dat Axel Olsen op d„ ,an niet naar was, om hen «ver w 'n bet onzekere te laten Verder m„.Verledenl dus als hij nu "e zou ZIJn °°m over het myste- Onders ,aten> zouden ze tochniets unnen doen, dan zich «in al lerlei vermoedens en op niets steu nende gissingen verdiepen. Daarom koos hij een ander onderwerp van gesprek: Hildur's eerste levensjaar. Meneer Traill was blij om over dit onderwerp, dat hem na aan het hart lag en waarbij hij tenminste vasten grond onder de voeten voelde, te kunnen praten; het leidde zijn ge dachten af van het onaangename in- pident van zooéven. En hij vertelde: Je weet, Charlie, dat je vader een bekend beoefenaar van de wa terspori was en speciaal belangstel ling had voor jachten. Hij was dan ook een vaib-de eersten, die in een eigen boot onder stoom en zeil den Atlantischen Oceaan overstak. Twin tig jaar geleden, juist in deze maand, nam hy mijn vrouw en mij en bovendien je moeder, jou en onze kleine Helen, die toen zes maanden was, mee op een reis langs de kust van Florida en in de Golf van Mexi co. Het was afgesproken, dat we den zomer in de Noorsche-fjorden zouden kruisen, maar de beide dames zagen er tegenop om in de maand April op een jacht den Oceaan over te steken. Daarom bracht je vader alléén de „Esmeralda" naar den overkant en wy volgden met een mailboot. Gedu rende de laatste week van Mei en de heele maand Juni kruisten we langs de Noorsche kust; van Oslo Noord waarts tot de Noordkaap. Je ziet: ik ben hier niet op onbekend terrein. De heerlijke zuivere lucht had een uitstekenden invloed op de gezond heid van mijn' vrouw, die een beetje lijdend was in dien tijd en Helen en jij groeiden als kool. Herinner jij je nog iets van die reis? Het is een héél vage herinnering, maar die verlevendigd is door wat ik later heb gehoord. En toen, het was de tiende Juli; we deden Hardanger aan om den dag met een paar landgenooten door te brengen. Daar ontving ik een tele gram, dat mij meldde, dat mijn te genwoordigheid in New-York absoluut noodzakelijk was, in verband met een uitbreidingsplan, dat van groot belang was voor onze bezittingen. Het is merkwaardig, dat dit plan zulke tra gische gevolgen heeft gehad, tegelijk jouw fortuin en het mijne heeft ver viervoudigd. Inmiddels waren mijn vrouw en jouw moeder zoo vol enthou siasme geraakt over de zeewaardig heid van het jacht, dat ze nu des noods bereid waren geweest er een reis om de wereld mee te maken! Dus het kostte je vader niet veel moeite haar te bewegen in zijn gezel schap met het jacht naar Amerika terug te gaan, terwijl ik via New Castle en Liverpool maakte, dat ik met een mailstoomer aan den over kant kwam. Het laatste telegram, dat ik van hen kreeg was den vijftienden Juli uit Stavanger verzonden en hij normale weersgesteldheid hadden ze begin Augustus terug moeten zijn.' middellijk en haar poging om hulp te bieden, werd juist de oorzaak van de tweede ramp, die veel tragischer ge volgen had dan de eerste. De voorste reddingboot botste in het duister te gen den boeg van de'bark; de zeilen raakten verward in het touwwerk van den boegspriet, de boot werd over varen en liép vol water, en de tweede boot, die direct achter haar volgde, schoof met geweld op de eerste. Al de inzittenden van de eerste boot kwa\ men in het water terecht en verdron ken. Jij werd door een neger gegre pen, een eerste klas zwemmer. Hij en jij en nog twee matrozen werden gered; dat was alles. Je vader was een krachtig man en eveneens een uitstekend zwemmer. Hij moet óf zijn tegenwoordigheid van geest heelemaal verloren hebben, óf gewond zijn ge raakt op de een of andere manier. De twee matrozen hadden in de tweede boot gezeten en waren erin geslaagd zich aan het vreemde schip vast te klemmen en aan boord ta komen. De heele tragedie had zich in een paar seconden afgespeeld! Meneer Traill stond op en liep lang zaam naar het raam. Payne staarde in het vuur. De oudere man streek met de hand over de oogen; de heele vreeselijke scheepsramp doemde in al haar noodlottige détails voor zijn geestesoog op. Het was een visioen, dat reeds zoo menig uur van zijn le ven had vergald. Hij keek uit in de stille straat. Uit de zwarte schaduwen aan den over kant dook een politieagent ophij stak de straat over naar het hotel en Traill hoorde een bel gaan. Deze doodge wone dingen voerden zijn gedachten weer naar de werkelijkheid terug Wat bracht het terugvinden van zijn verloren gewaand kind toch een stormvloed van herinneringen meel Het ligt voor de hand, begon hij weer na een lange pauze, terwijl hij terugkwam in den rossen gloed' van het vuur en hét zachte schijnsel van de lamp, het ligt voor de hand,-dat al deze dingen juist vanavond wc bij me opkomen. Het verhaal van da ramp berust natuurlijk voornamelijk op de mededeelingen van den ne -r en de beide matrozen, Alle drie i r- klaarden zij, dat de beide redds g- booten gezonken waren. De bem. ï- ning van de bark verklaarde, dat zij op het moment, dat hun schip met de eerste boot in botsing kwam, angstkreten had gehoord. Maar of schoon ze een sloep uitzetten en uren lang in de buurt bleven kruisen, von den ze niets dan wrakhout. Jij, Charlie, kon toen ik je Vijf weken later terugzag, alleen maar vertellen, dat je erg koud en nat was geweest. Dat Is alles, wat lk ooit van den ondergang van de „Esmeralda heb geweten, tot ik het geluk had Aagaard te ontmoeten aan boord van de „Ygdrasil". Dus u kunt u een voorstelling maken van de manier, waarop Hildur gered werd? vroeg Charlie Payne. {Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 3