Binnenwip DE B0NNENLFJST BUITENLAND de uitwijzing van VRUWILl! «LEGIOEN D EERSTE BLAD DINSDAG 29 JULI 1941 DUITSCHEN GEZANT UIT BOLIVIA. Verklaring ran Belmonte ==-= OOK MILITAIR F RAN SC H-JAPAN SCH ACCOORD. Amerika maakt uit zondering voor Japansche schepen. De strijd in Oost-Afrika. Het Britsche „non-stopoffensief". De oorlog ter zee. Engelands deviezen- gebrek. Britscfie vloot „voorhoede van Amerika". Vrouwen van Nederland. Voor de ambulance. Veraiakelükheidabelas. ting Vreugde en Arbeid. Andere distributie' irtikeleh. Zuinig met gas en electriciteit Is een plicht van dezen tijd. petroleum. Na een anti-Duitsche campagne heeft de BoUeiaaneche regeering zooala gemeld een Duitachgo ge zant, Den dier, zonder opgave van re denen uitgenoodigd binnen driemaal 24 uur Bolivia te verlaten. Nader hand publicerde de Boltviaanache re geering een brief, die afkomstig heette te zijn van den Boliviaanachen militairen attaché te Berlijn, majoor Belmonte, en gericht was aan den Duitachen gezant Wendler. Daarmede motiveerde zy haar ongehoorde maat regel tegen den vertegenwoordiger van het Groot-Duitache ryk. Bolivia beweerde dezen brief van een bui- tenlandache mogendheid te hebben gekregen. Vorm en inhoud benevens de begeleidende omstandigheden, waaronder de z.g. ontdekking ge- achiedde, doen op het eerste gezicht blijken, dat dit een vervalsching van het domste, onbcholpenste aoort was. Dit is thans definitief bewezen door de verklaring van genoemden majoor Belmonte, die hij gistermiddag heeft afgelegd ten overstaan van de Duit- ache en buitenlandsche pers. Deze verklaring luidt: „Mijn regeering' heeft ongewone maatregelen tegen den gezant van het Groot-Duitsche Rijk gemotiveerd met de publicatie van een brief, dien ik uit Duitschland aan den Duitschen gezant Wendler in La Paz zou heb ben geschreven. De gepubliceerde brief Is naar de regeerin heeft medegedeeld haar door een derde mogendheid ter beschikking gesteld. Deze zoogenaamde brief aldus de attaché waarvan ik pas door de publicatie op de hoogte kwam, is door mij nooit geschreven. In het belang van de waarheid en in het belang van de betrekkingen tuaschen het Duit- sehe volk en het mijne, acht ik het mijn plicht hier voor vertegenwoor digers deg pers op mijn eèrewoord ais officier te verklaren, dat ik nöcjj dezen brief, nóch een ander epistel of mededeeling aan den Duitschen gezant Wendler ooit heb doen toe komen. Deze brief is een ve/val- sching. Het is in Bolivia bekend, daf ik te allen tijde mijn heiligste plicht in het feit gezien heb, de belangen van mijn vaderland te dienen. Ik wéét, dat ik tengevolge van deze houding sedert geruimen tijd door politieke kringen en door geheime organisaties achter volgd word. Ik ben er van overtuigd, dat dit de reden is om mij dezen brief in de schoenen te schuiven en met deze vervalsching, zoowel mijn eerlijke nationale /bedoelingen, als tcgeiijk de Duitsche rijksregeering te treffen. Ik heb aan mijn gegeering, na kennis te hebben genomen van de afschuwelijke verwijten, de volgende rrtededeeling gedaan: „Ten behoeve van het wel/ljn van m(jn vaderlahd en op dat d/ regeering niét zal han delen op grond van valsche inlich tingen, verklaar ik dat het volkomen onwaar ijl. dat ik revolutionaire be- trokkingeh onderhoudt of haar ge zant in/Bolivia. Evenmin heb ik nóch een brief, nóch eenigerlei andere mededeeling aan den Duitschen gezant Woodier geschreven, nóch dusdanige van hem ontvangen. Deze verklaring wil geen verdediging van mijn per sbon zijn. doch wordt afgelegd om /mijn vaderland te dienen. Ik zou het derhalve dankbaar begroeten, wan neer de Boliviaansche regeering de eventueel tegen mij genomen maat regelen niet zou wijzigen." De Duitsche regeering heeft op grond van het bovenstaande en van de. onthulling van de onbehouwen verValseherstruc, waaraan de Boli- viaénsche regeering ten slachtoffer is gevallen in onbegrijpelijke lichtvaar digheid en zonder ook maar een po ging om een onderzoek in te stellen, iri vervolge op de reeds gepubliceerde protestnota van 22 Juli de volgende nota gezonden aan de Boliviaansche regeering: Duitse he nota aan Boliviaansche regeering. „In opdracht van de Rijksregeering heb ik de eer het volgende mede te deelcn. Nadat de Boliviaansche regee ring in het eerst zonder opgeven van eenigïrlei motieven den Duitschen ge zant in La Paz, den heer Wendler, de uilRoodiglng had doen toekomen bin- men enkele dagen het land te verlaten, heeft zij den volgenden dag tegenover Vertegenwoordigers dér pers en wel wederom zondér mededeeling van con crete feiten het verwijt uitgesproken, dat de stap tegen den gezant genomen is, omdat hü zou hebben deelgenomen aan kuiperijen tegen de Boliviaansche regeering. Deze bewering, die uiter aard »ls volkomen uit de lucht gegre pen moet worden gekenmerkt en die iederen grondslag miste, is reeds in de nota van den gezant Wendler van 22 Juli ten scherpste verworpen. Daarop heeft de Boliviaansche regeering aan leiding gezien een document te publi- ceeren. dat haar volgens haar eigen mededeeling door een derde mogend heid in handen is gespeeld. Zij beweert, dat dit document een do r den Boli- viaanschen militairen attaché te Ber lijn, den heer Belmonte, aan den ge zant Wendler gericht schrijven ia, dat het bewus vormt, voor de verwijter., die tegen laatstgenoemde uitgesproken zijn. Zoowel vorm en inhoud van dezen brief alsook het geheel der begeleiden de omstandigheden bij de z.g. ontdek king daarvan doen reeds op het eerste oog zien, dat het hierbij niets anders betreft dan een vervalsching van dec meest plompe soort. De gezant dr. Wendler heeft de Rijksregfeering ter stond na de publicatie van het docu ment telegrafisch het dienstbericht doen toekomen, dat hij een dergelijken brief nooit ontvangen heeft en in gëe- nerlei oontaet heeft gestaan met den heer Belmonte. In volledige overeen stemming daarmede heeft de heer Bel monte zelf ih het departemen^van Bui tenlandse!» Zaken te Berlijn op 20 Juli de verklaring afgelegd, dat hij den ge zant Wendler noch den gepubliceerden, noch een anderen brief heeft geechre- ven en van zyn kant nooit een brief ven hem heeft ontvangen. Het gepubli ceerde document ls een volkomen ver valsching. De heer Belmonte heeft daarbij eigener beweging den wenzch uitgesproken, deze zijn verklaring ook in het openbaar af te leggen. De Rijks regeering moet thans vaststellen, dat de Boliviaansche regeering op grond van stappen eener derde mogendheid en zonder ook maar een poging tot op heldering van den feitelijken stand van zaken te hebben gedaan bereid geweest is tot een In het internationale verkeer weergaloos optreden "tegen den diplo- matieken vertegenwoordiger van hét Rijk. De rijksregeering spreekt hier tegen opnieuw haar scherpste protest kit." Duitsche koeriersbagage in Argentinië in beslag genomen. Uit een vliegtuig zijn 25 duli op Argentijnsch gebied te Corboda drie koerierszakken verwijderd, die als diplomatieke bagage kenbaar waren gemaakt en van het Duitsche gezant schap te Lima onderweg w.aren naar de ambassade te Buenos Aires. Toen deze ambassade terstond reclameerde, deelde de vertegenwoordiging van de betrokken luchtvaartmaatschappij mee, dat de zakken op bevel der commissie van onderzoek dér Argentijnsche kamer vlak voor hét vertrek uit Cor boda, toen de motoren al draaiden, uit het vliegtuig zijn geladen en per auto naar het; Congresgebouw te Buenos Aires zijn overgebracht. De Duitsche' ambassade in de Ar gentijnsche h'oofdstad heeft terstond ter, scherpte geprotesteerd tegen deze krasse schending van het vol kenrecht en teruggave van de koe riersbagage geëischt, Italiaansche persstemmen Het /geval-Belmonte trekt zeer de aandacht van de Italiaansche bladen, die ip deze sensationeele onthulling een nieuW, onweerlegbaar bewijs zien voor de intriges van Washington en de ver- valsebersmethoden waarvan Roosevelt ïch bedient bij zijn pogingen om de Juid-Amerikaansche staten, te knech ten. De Popolodi Romvi herinnert aan het optreden van Bullitt, Biddies ep Donovan. Het blad constateert, dat het geval-Belmonte weer eens beves tigt hoe incorrect de politieke metho den van de Vereen. Staten zijn. De Messaggero verklaart, dat Roose velt met zijn oorlogsvoornemens zelfs niet terugschrikt voor falsificaties. Dl BLOKKKBRING DU SALDI. Naar van gewoonlijk wel ingelichte zijde te Vichy wordt vernomen, is thans ook definitieve overeenstemming bereikt over de militaire kwesties van de Ftansch-Japansche samenwerking. Naar men zich zal herinneren, zijn tot dit doel te Hanoi technische bespre kingen gevoerd tusschen den gouver neur-generaal van Indo-China, admi raal Decoux en den chef van de Ja pansche militaire Soemita. missie, generaal ITALIAANSCHE HELDEN OP EEN BERGTOP. De bezetting van het steunpunt Woltsjefit op een berg van 3000 meter hoogte in Abessinië, waarvan in de meeste Italiaansche weermachtberich. ten van dq laatste weken melding is gemaakt, strijdt sedert ljonderd dagen een heldhaftigen strijd, naar Stefani meldt. Steeds weer poogt de tegen stander het handjevol mannen te Woltsjefit die slechts óver weinige stukken licht geschut beschikken, te vernietigen. MaaT steeds weer worden de aanvallers in de gevechten op de steile hellingen van den berg om de steunpunten, adelaarsnesten gelijk, teruggeslagen. Ook de herhaalde po- gngen van den vyandelijken bevel hebber om de verdedigers vah Wolt sjefit over te halen de wapenen neer te leggen, werden slechts beantwoord door uitvallen uit de rotsstelling. Eiken morgen gaat de Italiaansche driekleur opnieuw aan den mast van de hoogste stelling omhoog. De strijd bij Tobroek Met het doel den steeds gevaarlijker wordenden druk op Tobroek te ver minderen hebben de Britten ook op 26 en 27 Juli hun pogingen voortgezet om de DuitsehItaliaansche stellingên te naderen. Steeds weer werden Indische en Australische soldaten het vernie tigende vuur der spiltroepen inge stuurd, Overal werden de Britten door het optreden van de DuitsehItaliaan, sche artillerie uiteen gedreven. De Brit- sche verkenning»- en stoottroepen trok ken zich met achterlating van gewon den en gesneuvelden terug in hun ver sterkte stellingen. Duitsche jachtvlieg' tuigen hebben iji den nacht van 25 op 26 Juli Britsrhe vliegtuigen, die naar Benghazi vlogen, aangevallen. De En- gélschen lieten zich niet tot den strijd verleiden maar keerden om voor zij de stad hadden bereikt. Om hun vliegtui gen te ontlasten en hun vlucht te be spoedigen wierpen zij hun bommen in het wner. AANVAL OP CHURCHILL. De critiek op de passiviteit van de Engelsch oorlogsvoering, waarmee en kele Engelsehe kranten een begin heb ben gemaakt, is Zaterdag door het weekblad New States and „Na tion voortgezet met een feilen aan val op Churchill zelf. Het blad schrijft o.a.: Als wordt gevraagd waarom geen expeditielegei" naar het vasteland wordt gezonden of waarom niet talrijke aan vallen, van het type der Lofodden-expeditie op touw gezet, dan luidt het antwoord ge woonlijk, dat de Britsche scheepvaart en oorlogsproductie daartoe ontoerei kend zijn. Als dit antwoord juist is en daaraan twijfelen wij niet dan is dit een vreeseljjke illustratie .van de verwarring der laatste jaren top het gebied der bewapeningspolitiek. AMERIKAANSCHE HITTEGOLF EISCHT 80 DOODENg. De Oostkust van de Vereenigde Staten wordt sedert eenige dagen ge teisterd door een hevige hittegolf, waarbij temperaturen van veertig graden zijn geregistreerd. Aan de ge volgen van de warmte zjjn tot dusver minstens tachtig personen overleden. Bij den buitengewonen toeloop naar de zeebaden zijn alleen tijdens het laatste weekend meer dan negentig menschen verdronken. PACT GERATIFICEERD. Het pact tot gemeenschappelijke verdediging van Indo-China is gisteren geratificeerd door den Japanschen Geheimen Raad in een buitengewone zitting in tegenwoordigheid van den keizer. Alle leden van den Geheimen Raad onder leiding van den voorzit ter Josjimitsji Hara en den vice-voor- zitter admiraal Soezoeki waren aan wezig, terwijl de premier Konoje en alle leden van het kabinet de regee ring vertegenwoordigden. Naamver- luidt hebben de leden van de commis sie van onderzoek niet alleen het nieuwe pact goedgekeurd maar ook de regeering aangemoedigd voorbereid te zijn het hoofd te bieden op iedere situatie die zich wellicht zal voordoen i» de Oost-Aziatische sfeer van ge meenschappelijke welvaart. DE JAPANSCHE SCHEEPVAART OP AMERIKA. Sumnér Welles heeft den Japanschen ambassadeur, Nomoera, toegezegd, dat dp Japansche schepen niet vallen on der de blokkeeringsmaatregel van. Roosevelt. De Japansche schepen, die Amerikaansche havens aanloopen, zullen afgehandeld worden onder de tot dusver geldende bepalingen. Op het oogenblik liggen rond 40 Japansche schepen buiten de Amerikaansche wateren voor de Westkust bijgedraaid, o.m. het passagiersschip Tatoe Maroe, dat talrijke Amerikaansche burgers aan boord heeft. Volgens Associated Press wordt verwacht, dat de schepen Amerikaansche havens zullen aandoen om nieuwe brandstof in te nemen. BARUCH BIJ ROOSEVELT. Roosevelt heeft, Volgens een bericht van de New York Times, tijdens het weekeinde in Hydepark den vroe- geren leider van het Amerikaansche oorlogsbureau in den wereldoorlog, Bernard Baruch, ontvangen. De presi dent zou met -Baruch de economische gevolgen van de anti-Japansche maat regelen besproken hebben. BRITSCHE SALDI IN JAPAN GEBLOKKEERD. OfficieA wordt te Tokio medege deeld, dat de Japansche regeering de blokkeering en controle van de Brit sche saldi in Japan heeft gelast, nu uit Londen e»>n officieel bericht is ont vangen over de blokkeering van de Japansche saldi in Engeland. Volgens een mededeeeling van het ministerie van. Financiën heeft de Japansche regeering ook besloten alle saldi van Canada in Japan te blok- keeren en wel ais repressaille voor een soortgelijke maatregel van Canada. De Japansche regeering heeft ook Hongkong geplaatst op de lijst van landen, welker saldi geblokkeerd .wor den. Semi-officleel wordt hier ver klaard, dat Japan zijn handelsbetrek kingen met Engeland en Amerika zal liquideeren en daarvoor in de plaats den economischen ruil met de landen van het yenblok zal versterken, even' als met de landen, die zich uitgesprO' ken hebben vóór de gedachte van een Oost-Aziatische economische ruimte. De regeering heeft een lijst gepubli ceerd met de namen van 46 Britsche en vooral te Hongkong gevestigde firma's, die terstond vallen onder de nieuwe blokkeeringsmaatregel. JAPANSCHE PERSSTEM. Sedert den aanvang van het Chinee- sche conflict hebben de Ver. Staten systematisch gestreefd naar een af- snoering van de Japansche opkomst. Nooit echter hebben zij hun ware be doelingen laten zien'— zo) schrijft de Miyako Sjimboen in een artikel, waarin het blad de meening, dat een overeenstemming met de Ver. Staten toch nog mogelijk zal zijn, een gevaar lijke illusie noemt. Thans moet men duidelijk inzien, dat de Ver. Staten een politiek van haat jegens Japan voeren en zich wapenen voor den laatsten slag, waarbij Washington poogt nog steeds te juffen en te doen, alscf zekere mogelijkheden tot een overeenstemming open staan. Japan mag daarom niet meer in het onzekere gslatmn worden over de ware bedoe lingen van de Ver. Staten, aangezien men anders gevaar zou loopen ven een vreeselyke desillusie. Deze „arglistige" politiek van de Ver. Staten is gevaar' lijker dan openlijke oorlog, dien de Ver. Staten voorloopig nog willen vermijden, ten einde zich te wapenien voor den laatsten strijd. SCHIJNT 'E GAAN HAPEREN. Het Britsche non-stopoffensief" aan het Kanaal schijnt, naar aan het D.N.B. in aanvulling op het weermachtsbe- richt van gisteren wordt gemeld, na Je zware nederlaag van 23 en 24 Juli te haperen. Terwijl tot en met drie dagen dagelijks aanvallen op de bezet te Kanaalkust werden ondernomen, zijn thans reeds drie dagen en nachten verstreken zonder dat deze aanvallen der Britten zijn voortgezet. Verge lekt men eens dit z.g. „npn-stopoffen- Zief' van de Britsche luchtmacht met de activiteit van de Duitsche lucht macht in dezelfde periode, dan blijkt, dat bijna dagelijks het een of andere belangrijke doel op het Britsche eiland met succes is aangevallen en wel van de Britsche Zuidkust tot Noord- Schotland en zelfs tot aan dë Faroer- eilanden. Deze aanvallen waren voor al gericht op militaire- en havenin stallaties, vliegvelden en bewape- ninsgbedrijven. Hierbij werden meer malen ie installaties van Great Yar mouth, Hull, Liverpool, aan de Zuid kust en aan de mondng van de Theems gebombardeerd. In dezelfde perode, dus sedert 18 Juni heeft de Duitsche luchtmacht alleen in den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsseheepvaart een vrij groot aantal koopvaardijschepen, met een gezamenlijke inhoud van 217.000 brt. vernietigd en 37 andere koopvaar dijschepen beschadigd. Bij deze verge lijking vallen de resultaten van het Britsche „non-stopoffensief' totaal in het niet. Aan den anderen kant is gebleken, dat ook de nog niet lang geleden zoo hoog geroemde viermotorige vlieg tuigen der Britten in een steeds toe nemend aantal zijn neergeschoten, ge heel afgezien van de zeer veel hogere Britsche verliezen aan jacht vliegtuigen. BRITSCHE TORPEDOJAGER GETORPEDEERD. Tijdens een gevecht tusschen Ita liaansche motortorpedobOQten eh lichte vijandelijke eenbeden, is, naar een speciale correspondent van Stefani meldt, een Engelsché to door torpedo's getroffen. De torpedo jager vertoonde onmiddellijk slagzij. Italiaansche verkenningsvliegtuigen konden Waarnemen, dat de bemanning kort daarop, de reddingsbooten uit zette. VERKLARING VAN DEN MINISTER VOOR DEN OVERZEESCHEN HANDEL. Naar deFinancialTimes mede deelt heeft de minister vo<#- den Over- zeescheti Handel, Harcourt Johnstone, op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag, waarom hij den uitvoer van ka- toeren goederen en andere textielpro ducten naar de Ver. Staten ondanks het gevoelig gebrek aan kleedingstuk- ken in Groot-Brittannië bepleitte, schriftelijk geantwoord. Onze behoefte aan dollars is zeer ooi en het is derhalve van essentieel lang, dat wij zooveel mogelijk uitvoe- r\$j naar die Vereenigde Staten, zelfs als deze uitvoer op kosten van onze voorziening geschiedt. Met dit veelzeggende antwoord heeft de heer Johnstone slechts het genoeg zaam bekende gebrek aan deviezen van Groot-Briétanrië toegegeven, aldus het A. N P. Dit is nog dezer dagen door het Sluiten van de leening van 425 miliioen dollar in Amerika aan den dag getreden. Zijn omvang is zoo groot, dat men g'en rekening meer kon houden met de eigen voorzieningsposi tie en voorkeur moet verleenen aan de verwerving van deviezen ter betaling van de aankoopen in de Vereenigde Staten volgens de leen- en pachtwet. VERKLARING VAN AMERI KA ANSCH ADMIRAAL. De Amerikaansche admiraal William Standley heeft in een ook door de radio uitgezonden redevoering gespro ken over die noodzakelijkheid om En geland alle mogelijke bewapertings- matwueel te leveren zelfs met gevaar voor verlies van eigen menschenlevens en schepen. Ieder ware Amerikaan, zoo verklaarde de vroegere chef van den admiralen staf verder, zou zelfs den oorlog en het gebruik van Noord-Ame- rikaansche troepen op vreemden bo dem, goedkeuren wanneer dit dienstig zou zijn voor de veiligheid van de Ver. Stoten. De Amerikaansche vloot bevaart thans den Atlantischen Oceaan en is sterk genoeg om den slag op den Atlantischen Oceaan te winnen. De Britsche vloot opereert slechts als voor hoede van Amerika vanaf de Britsche eilanden, die in feite een vooruitge schoven basis van de Ver. Stalen vor men. Herhaaldelijk hebt u deze oproepen gehoord en gelezen. Het werd u angstig en moede, omdat deze oproepen gericht werden tót hen. dié uw mannen, ver loofden en uw zoons zijn. In gedachten hoort u hat bulderen van het geschut, het ré tel en der maehkegewgFfp. Begrijpelijk is uw angst. Maar, vróuwen van Nederland, bedenkt, dat erróeel ernstiger gevaren drgigen, djjegekeerd moeten worden, wpartegeni.'moeders, kinderen, waar tegen ook u bescherming behoeft. Vrouwen van Nederland, bedenkt, dat op uw mannen, verloofden en zoons de heilige plicht rust, Christendom, beschaving en cultuur te verdedigen; bedenkt wat er van uw kinderen en ons vaderland zou worden, indien er geen mannen waren, die moedig en onversaagd zich in den strijd zouden werpen om het bolsjewistische monster te vernietigen. Door alle eeuwen heen stonden fiere Nederlandse!» vrouwen hun mjnnen, verloofden en zoons af, wanneer het vaderland in gevaar was, wanneer onze heiligste goederen be dreigd werden. Door alle eeuwen hebben Nederiandsche vrouwen be- wezèn, een waardig deel te zijn vap ean moedig volk, dat zichzelf wist te handhaven, dat een geschiedenis bouw de, waarop wjj nu nog met trots kunnen terugzien. Vrouwen van Nederland, er wordt een beroep gedaan op uw mannen, ver loofden en zoons) Dezen hebben den oproep gehoord. Zij kennen hun plicht.' Zij weten, dat de strijd hard zal zijn, beseffen, wat het voor u is te moeten achterblijven maarals goede'vader landers weten zy zich uw beschermers en wenschen zy zich te scharen in de gelederen van hen, die op -de bres staan voor een gelukkige toekomst van het nieuwe Europa. Vróuwen van Nederland, het is de plicht, die uw mannen, verloofden en zoons roept. Het is uw plight hen daar bij moreel te steunen. Zorgt er voor, dat zy zich aanmelden by het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. NED. BANK. SCHENKT ƒ25.908,—. Voor» de Nederiandsche ambulance, die naar Oost-Europa zal vertrekken, kwam op het eerste bericht in de bla den reeds dadelijk 6000,aan giften binnen, welk bedrag spoedig tot 10.000,opliep. Heden stelde mT. M. M. Rost van Tonningen, president van de Neder iandsche Bank, namens deze f 26.000, ter beschikking der ambulance. Dit mooie bedrag is tevens bedoeld als voorbeeld ter naVolging voor an deren. Er zijn tonnen gouds noodig en in de kringen, die druk bezig zijn met de voorbereiding der uitzending, re ken men op minstens evenveel mede werking als in de dagen van den eer- tert Fmschen vrijheidsoorlog eind 1939. De propaganda-afdceUsg. De propaganda-afdeeling van het Nederiandsche vrijwilligerslegioen, lei der kapitein W. B. D. Uulstijn, is naar het A.N.P, verneemt compleet en hoopt 6 Augustus a.s. te vertrekken. De directeur-generaal van den Ne- derlandschen omroep dr ir W. A. Het- weyer heeft een complete radio reportagewagen ter beschikking van de propaganda-afdeeling gesteld en oefent persoonlijk de onderofficieren en man schappen in het goede gebruik van den wagen. TSJOENGKING HEVIG GEBOMBARDEERD. Ruim honderd Japansche vliegtuigen hebben Maandag Tsjoengking en de ten Westen daarvan gelegen steun punten Tselioetsing, Neikiang en Loeh- sien gebombardeerd. Tsjoengking zelf onderging in negen uur, gedurende welken tijd golf na golf van Japansche vliejgtuigen de stad aanviel, den lang- durigsten luchtaanval, dien het nog beleefd heeft, aldus het D.N.B. De luchtafweer van Tsjoengking zweeg. Daarentegen stegen voor de eerste maal weer Chineesche vliegtuigen op, naar de Japansche vloot mededeelt. Van twaalf Chineesche vliegtuigen, die werden gezien, werden er volgens Chi neesche berichten drie neergeschotan. INSPECTEUR-GENERAAL VAN NIEUW-ZEELANDSCHE LEGER AFGETREDEN De waarnemende Nleuw-Zeelandsche premier, Nash, heeft volgens een Reu- terbericht uit Wellington bekend ge maakt, dat de Inspecteur-generaal der strijdkrachten, sir Andrew Russell, is afgetreden als gevolg van de benoe ming van sir Guy Williams tot militair adviseur en ook om gezondheidsrede nen. De regeerüig heeft Russell be noemd tot lid van den oorlogsraad. VRIJSTELLING IN BEPAALDE GEVALLEN. De commissaris-generaal voor Re. stuur en Justitie heeft den secretaris. generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken medegedeeld* dat de Rijkscommissaris voor het be zette Nederiandsche gebied het op prljj zou stellen, dat vSor de bijeenkomsten van Vreugde en Arbeid (werkgemeen. schap van het N.V.V.) vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting wordt ver. leend. Er zou bij deze instelling een ■belangrijk nadeelig saldo bestaan. Daarnaast wordt de omstandigheid, dat deze de vreugde" tot den' arbeid van de minder draagkrachtigen tracht te ver- hoog/n, een reden tot tegemoet koming geacht, aldus de secretaris, generaal in een circulaire aan de gemeentebesturen. Voor een uniforme vrijstelling zou een .algemeen besluit moeten worden uitgevaardigd, doch de' secretaris. generaal meent zich voorshands er van te moeten onthouden, aldus in de gemeentelijke belastingheffing in te gril pen. Hij zal echter zeer waardeereti, In dien de gemeentebesturen hun mede werking willen verleenen om aan d« wenschen van den Rijkscommissaris tegemoet te komen. De secretaris-generaal teekent daar- bij aan, dat de vrijstelling beperkt katt; blijven tot de gevallen, waarin de bij» eenkomsten uitsluitend of vrijwel uit sluitend door leden van het N.V.V, worden bezocht, terwijl van de vrij stelling tevens zijn uit te zonderen de bijeenkomsten, waarbij gelegenheid tot dansen bestaat. Dr„Ir W. A. HERWEYER (Eipen foto) De propaganda-afdeeling .heeft den directeur-generaal haar oprechten dank voor dit prachtige hulpmiddel betuigd, afdeeling ons nog te pubticeeren, afdeeüng ons nog om te publiceeren, dat Zij moeite hfüït met het aanschaf fen van de noodlge instrumenten. Som- mige zijn niet uMuterst moeilijk te verkrijgen. Wie helpen kan aan nor maal- en smalfilmcamera's alsmede Leicatoestellen, kan daarmee een goe den dienst doen, die zeer gewaardeerd wordt. Men gelieve dan te schrijven aan het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, Princessegracht 21 ter hand van de propaganda-afdeeling van het Nederlandsch vrijwilligers legioen. Het is de bedoeling voor even. tueel over te nemen instrumenten of toestellen den er voor geldenden prijs te betalen. h 27 JULI T/M 2 AUGUSTUS. 28-4 brood 4 rants, brood of gebak, 28 brood 1 rantsoen bTood of gebak. 28 vleesch Vi rantsoen vleesch of vleeschwaren. 28 vl.waren 1 rantsoen vleesch of vl.waren. 28 kaas 100 gram kaas. 28 eieren 1 stuks eieren. 28 melk 1% liter melk. 28 Reserve 3 kg aardappelen. 7 JULI T/M S AUGUSTUS 101 algemeen 1 kg suiker. 21 JUU T/M 18 AUGUSTUS 104 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 14 JULI T/M 10 AUGUSTUS 103 algemeen 500 gram jam, 10 bloem rantsoen bloem, brood of ?ebak. 02 algemeen 250 gram rijst. A rijst 250 gram rijst. A havermout 250 gram havermout of gort. 16 JULI T/M 10 AUGUSTUS 44 algemeen 250 gram havermout of gort 45 algemeen 250 gram gort. 54 algemeen 100 gram vermicelli. 55 algemeen 104 gram maïzena. 17 JULI T/M 3 AUGUSTUS. 24-25 boter 250 gram boter. 24-25 vet 250 gram boter met reductie, JULI T/M 31 JULI 23 katten lik kg kattenbrood. 23 honden groep I, II 10 kg; groep IH 8 kg; g/oep IV 5 kg; groep V 4 kg) groep VI 3 kg hondenbr"--1 OPGEPAST! De volgende bonnen zijn na Zater dag 26 Juli niet meer geldig: £7 BROOD 27 MELK 26—27 VLEESCH, VLEESCHWAREN 27 RESERVE (AARDAPPELEN! 27 EIEREN N.B. de bonnen 26, 27 en 28 voor KAAS blijven geldig t/m 9 Augustu» 1941. WAT IS EEN RANTSOEN? BROOD: 100 gram brood. GEBAK: 75 gram b,schuit, wafels, biscuits, boekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgela* óf 500 gram gevuld groot korst- gebek. óf 600 gram taart, gebakjes. BLOBM: 10 gran, tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, selfïijnend bakmeel. RIJST: 250 gram ryst. rtjstemeel. -bloem, -gries, grattemeel (gemengd meel). HAVERMOUT: 250 gram havermout, -vlók ken. -bioem, Sardeppetvlokken. GÓRT: 250 gram gort, gortemeel, grutten. VERMICELLI: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. MAÏZENA: 100 gram. maisena sago. aardap pelmeel óf 100 gram let meel. verwerkt in puddingpoeder of puddlngsauspoeder. VLEESCH: 100 gram Oleesch, gewicht va» been Inbegrepen VLEESCHWAREN: 75 tfrtm gerookt Of ge kookt vleesch. óf 75 gram gerookte worst soorten, óf too gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongenworst, nierbrood óf 150 gram bloedworst. JAM: 500 gram jam, siroop, honing, ens. KOLEN. Kookdoeieinden. M en N. letter Bon No. 83 K.F. 31 Juli. Verwarming. 01, 02. 03, haarden e# kachels J. 01 t/m 04 haarden eö kachel» K, 01 t/m II „centrale ver- warmintf' één eenheid vaste brand stoffen 05. 06, 07, „haarden e# kachels" J, 05 t/m 08 „haarden e» kachels" «Leen eenheid turf. Geldig t/msl December. Per. II: t/m. 10 Aug.. voor keuken 3 L SCHEERZEEP. K (textiel): t/m. ?1 Aug. 1 rantsoen. ZEEF. 38; t/m. 3 Augustus, 1 rantsoen.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2