Ned.-lndië zegt petroleum- overeenkomst met Japan op NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Bessarabiè van Sovjets gezuiverd Josjizawa diep teleurgesteld Woensdag 30 Juli 1941 Roemeensche troepen bezetten Akkerman aan de Zwarte Zee Acht Indo-Chineesche vliegvelden voor de Japanners èon en Hlcian Jaaigang» No. 20693 80e Omsingeling in gebied van Smolensk voltooid Ontbindingsverschijn selen achter het Sovjet front. Het Vaticaan en de strijd tegen het bolsjewisme. De strijd in het Oosten. DUITSCHE ZEE- STRIJDKRACH TEN VERNIETI GEN 19 SCHEPEN. Totaal 116.500 ton. PROF. DR J. v. LOON VOORZITTER VAN DEN HOOGEN RAAD. iraksche sxoemtsa goudsche COIBANT Bureau: MARKT 11. TEL. 2745 Postrekening 48404 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda. poepen van generaal Antoneseu .jjn naar het D.N.B. meldt, op 27 Juli fcWde Zwarte Zee gelegen haven- gui Akkerman binnengedrongen. Met de bezetting van deze stad, ge- legkn aan de monding van den Dnjestr, Is Bessarabië van de bolsjewisten ge- niyerd. Dit oude Roemeensche gebied, dat- ongeveer een jaar geleden onder dwang aan de Sovjets werd afgestaan, bevindt zich daarmede volledig in kmden van de Duitsche en Roemeen- iche troepen. Ook op 28 Juli leidde de aanval van de Duitsch-Roemeensche en Hongaar- jch« troepen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front, ondanks moeilijke wegen, tot groote terrein winst. De bolsjewisten probeerden in onsamenhangende plaatselijke gevech ten het opdringen van de verbonden troepen tegen te houden. Het verzet van de Sovjets stortte onder de bloe digste verliezen ineen. Daarbij meld den zich duizenden bolsjewistische overloopers bij de Duitsch-Roemeen sche troepen. Duitsche troepen voltooiden de om- lingeling rondom de strijdkrachten der Sovjets, die in het gebied van Smolensk zijn ingesloten. Op verschei dene plaatsen ondernamen de bolsje wisten uitvalspogingen. Daarbij- wer den in een hardnekkig boschgevecht op een plek twee bataljons en twee batte rijen vernietigd. Ook in de andere lectoren leden de Sovjets bij hun wanhopige uitvalspogingen de bloedig ste verliezen. Mn het Finsche front vielen de Duitsch-Finsche troepen bolsjewisti sche afdeelingen aan en verdreven hen. Op een andere plek slaagde de Duitseh-Finsehe aanval zoo verrassend snel, dat 25 houwitsers, 12 infanterie- fctnonnen en 15 granaatwerpers in handen van de Duitsch-Finsche troe pen vielen. In den nacht van 26 op 27 Juli deden sterke strijdkrachten van het Duitsche lnchtwapen verscheidene uren lang •invallen op bloskou. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten heeft de unval groote, tot op verren afstand Dehtbare resultaten gehad. In het Noordoosten van de stad breidde zich na middernacht een machtige, gesloten brandhaard uit. terwijl in andere stadswijken groote afzonderlijke bran den en vele kleinere branden woed den. In aanvulling op het weermachts- bericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde o.a. het volgende. Inruim vijf weken hebben Duitsche «n Roemeensche formaties onder bevel van den Roemeenschen generaal en staatsleider Antoneseu geheel Bessa- rabie aan de Sovjets ontrukt Van het veroverde Akkerman to.t aan de voor naamste haven aan de Zwarte Zee, Odessa, bedraagt de afstand hemels- slechts npg vijftig kilometer, r™** komt dachalve thans direct Ikgen l>ereJk van hit front te lu het Zuidelijke deel der Oekraine *»lten thans Duitsche, Roemeensche, ugaarsche en Siowaaksche formaties twwenschappelijk den terugtrekken- ®en vijand op den voet, zoodat de •Welijke vleugel reeds over een front de Zwarte Zee nadert Noordelijken sector maakt de van Karelie door de Finnen awe vorderingen. In de zeeëngte r*«nen het Ladoga- en Onegameer van ^lnsc6e troepen onder bevel heim JleI?al"veIdmaarschalk Manner- Finsnt, op dr*e Punten de oude j^y-Rusalsch grens al strijdend en ruklterl thans aan Moemf V1U1 de Pen® "aar den VtrtWi, poorw'i« op. Ondanks de ^f^ngswerken de? Sovjets zoo- de ouh« t? t aieuwe als ook achter grens en on- hei terreL°vK?,i^e toestanden van deze uS>?' de F'nnen dus op kol'iev^tïn Mm" 1940 aan de Wpken k^na,8e"aoe gebied in vijf verovering Neroveren. Voor de ®°viettrf,»n« j gobjed hadden de maanden ïSüu lieer dan drie p?, noodig. Voor U. de hoofdslid Moskou tehe Iuchtm=ek?en kecr do01, de Duit- ls een aangevallen. Moskou, 01 NewaonnuL?1® gwotste industrie- - der Sovjet-Unie ta^i^wknooppunt van den Rusland ongeveer dezelfde beteekenis als Parijs voor Frankrijk, omdat alle belangrijke wegen, spoorlijnen, vlieg- diensten en de berichtendienst daar bijeen komen.' Bovendien is Moskou een belangrijk snijpunt van de Sovjet- binnenvaart. De succesvolle Duitsche luchtaanvallen op verkeersinstallaties, ravitailleerings- en de waterleidings bedrijven van Moskou moeten op Jen duur den weerstandkracht der Sovjets gevoelig treffen. Twintig treinen vernietigd Een afdeeling van de Duitsche voor hoeden, die tusschen Smolensk en Wjas ma opereerde, merkte 26 Juli op de spoorlijn naar Moskou in de nabijheid van eep overlaadstation een aantal vol ledig geladen treinen benevens een pantsertrein op. De weg naast de spoorlijn stond vol colonnes, die vier en vijf rijen dik de wegen verstopten De Duitsche infanteristen, pantserjagers en stormtroepen betrokken zonder door de bolsjewieken te worden opge merkt, stellingen op de boschrijke hoogten in de nabijheid en openden bij verrassing het vuur. Toen de Duitsche granaten tusschen de colonnes neerkwamen, ontstond or.der de verraste Sovjets een ontzag lijke verwarring. Auto's vlogen in brand, goederenwagens met munitie ontploften. Ook de pantsertrein werd buiten gevecht gesteld. Tevergeefs poogden de bolsjewisten artillerie in stelling te brengen, In de heillooze verwarring brachten zij het' slechts tot enkele schoten. Na afloop van de gevechten waren twintig treinen met ongeveer twaalf honderd wagons, duizend auto's en thactors van allerlei slag en groote hoe veelheden Sovjet-oorlogsmaterieel ver nietigd. Een Duitsche pantserafweerafdeeling die den opmarsch van de Duitsche troe pen in het gebied ten Westen van Mo-, gilev beveiligde, heeft een aanval van' een geheele bolsjewistische pantser divisie afgeslagen en haar de zwaarste verliezen toegebracht. 'De Duitsche pantserjagers namen onverwijld met hun geschut stelling toen de zware pantserkolossen van de Sovjets aan den horizon opdoken. Reeds op vrij grooten afstand schoten zij uit alle vuurmonden op de aanrollende massa's. Vijf zes en, meer gepantserde strijdwagens, die met hun geschut de Duitsche pantser-afweersteliingen en verder naar achteren geëchelonneerd opgestelde mitrailleurnesten onder vuur wilden nemen, steigerden hoog in de lucht jen bleven zwaar getroffen liggen. Na nieuwe granaatsaivi viel weer een reeks voltref^rs waar te nemen. Acht Sovjet-tanks stonden in lichterlaaie, Sovjethoofdstad heeft WMnd voor het Europeeiche rookten en vielen op zü, tot felle steek vlammen uit de wrakken schoten. Met luid gedreun vlogen de meegenomen munitievoorraden in de lucht. Na hevigen strijd van een uur lag de geheele sector bezaaid met brandende bolsjewistische tanks. Ver weg aan den horizont, „waar een helling voorloopig bescherming bood aan de vluchtende bolsjewisten, zag men de overgebleven gepantserde strijdwagens der Sovjets verdwijnen. Nu veranderden de Duit sche pantserjagers van tactiek en ach tervolgden de bolsjewisten. Zoo werden na zwaren Ttrijd in totpal 83 Sovjet tanks vernietigd. Achter het Sovjetfront nemen de ontbindingsverschijnselen toe, aldus een D.N.B.-bericht uit Istanboel. De be richten die door daar aangekomen rei zigers uit de Sovjet-Unie worden mee gebracht, worden bevestigd door de couranten en de radiozenders der Sov jets. Daarin komen van dag tot dag meer oproepen voor tot den strijd tegen spionnen, saboteurs enz., zooals men hier te Msskou zegt, diversanten. In een oproep wordt o.a. gezegd, dat di versanten en saboteurs de telefoonlei dingen vernield, allerlei daden van terreur bedreven en zelfs hooge com munistische ambtenaren vermoord hebben. In een tweeden oproep wordt de vorming van „vernietigingsbatal jons" tegen vijanden van het Sovjetbe wind in het binnenland aangeraden. In een aflftel van de Pravda worden de verwarring, de wanorde en de on voldoende maatregelen bij het blus- schen van branden scherp gelaakt. In een artikel over de houding van het Vaticaan ten aanzien van den oorlog tegen het bolsjewisme her innert de Vaticaansche correspondent van de Corriera del Ticino aan de radiorede van. den paus van 29 Juni waarin voor het eerst er van gespro ken werd dat een der oorlogvoerende partijen den strijd heeft aangebonden voor de „verdediging der grondslagen van de christelijke beschaving". In de kringen van het Vaticaan, zoo vervolgt de correspondent, heradengg men bij de gedachte, dat met den ko menden val van het bolsjewisme een nieuwe horizon opdoemt voor de ka tholieke kerk. Men twijfelt er n.l. niet aan of de dagen van de communisti sche Sovjet-Unie zijn geteld, hoewel men dit om begrijpelijke redenen niet openlijk uitspreekt. Op den beklem menden druk als gevolg van. het voor geheel katholiek Europa bestaande ge vaar, dat bijzonder groot was, nadat de bolsjewisten door opslorping van de Baltisohe landen en de inlijving van Bessara'bie en de Noordelijke Boeko- wina de katholieke randnederzettingen grootendeels hadden vernietigd, volgt thans een volledige verandering van den toestand. In die gebieden, die door de Duitsche troepen en. hun. bondge- nooten van het bolsjewisme zijn be vrijd, zal zich met den geleidelijken terugkeer van het godsdienstige leven een nieuw trrein. openen, voor de ka tholieke actie. De kerk van, Rome, al dus genoemd Italiaansch blad, is ge reed en uitgerust voor dezen geweldi gen arbeid. Volgens een Domeibericht heeft de Ned. Indische regeering een zijdig de petroleumovereenkomst met Japan opgeheven. Betreffende de opzegging van de petroleumovereenkomst tusschen Ne- derlandsch-Indië en Japan meldt een Domeibericht uit Batavia, dat de vraag ln hoeverre de Nederlandsch-Indisehe regeering de petroleumblokkade jegens Japan zal toepassen, afhankelijk is van den verderen omvang van den Engelschen en Amerikaanschen econo- mischen druk op Japan. In een commentaar op de actie van Ned.-lndië, dat in navolging van de Ver. Staten economisché maatregelen tegen Japan heeft genomen, heeft Josjizawa, de leider van de recente economische Japansche missie in Ned.-lndië een verklaring afgelegd aan de pers, waarin hij o.a. zeide: „Terwijl het verbod van export en import Japan eenigszins treft, ge loof ik dat, van een zuiver econo misch standpunt bezien, ook Ned.-In- dië aanzienlijk onder deze maatregel zal lijden." Josjizawa zeide, dat de maatregelen de economische bedrij vigheid der in Ned. Indië wonende Japanners zouden beperken doch tevens zouden zij een strenge beper king leggen op den handel tusschen Japan en Ned.-lndië. Josjizawa achtte het stopzetten van den uitvoer van olie en an dere materialen uit Ned.-lndië ernstig, zeggende: „Het optreden van Ned. Indië bij deze gelegen heid zal van invloed zijn bij het vormgeven aan iedere wijziging van plannen, welke de Japansche regeering in de toekomst zou kunnen overwegen ten aanzien van de mobiliseering van mate rialen." Er op wijzende, .dat de handel tusschen Japan en Ned.-!ndië op gunstige wijze was toegenomen sedert zijn terugkeer uit Ned.-ln dië, terwijl zich den laatsten tijd ook teekenen hadden voorgedaan voor een toenemend begrip en toe nemende vriendschap, sprak Josji zawa zijn diepe teleurstelling nit over het optreden van Ned.-lndië, dat „een einde maakt aan den handel tusschen Japan en Ned.- lndië". Voorts sprak hij de vrees uit, dat de Japansche kooplieden, handelslui en winkeliers in Ned.-lndië groote moei lijkheden zouden ondervinden in het voortzetten van hun zaken. Josjizawa merkte op, dat hij deze verklaringen aflegde terwijl hij nog geen volledige berichten had ontvangen omtrent de toepassing van de genoemde maat regelen, waarbij hij in het licht stelde, dat de Amerikaansche maat regelen met groote soepelheid toege past worden. Hij hoopte, dat Ned. Indië op ge lijke wijze tewerk zal gaan om der wille van de betrekkingen tusschen Japan en Ned. Indië. Nu de Euro- peesche markt geheel gesloten is, zou voor Ned. Indië de uitsluiting van Japan alleen Amerika en Australië overlaten als landen waarmede han del gedreven kan worden, „hetgeen Ontmoeting van 2 colonnes op een kruising. opmarsch verder. Onophoudelijk gaat de (P.K. Otto-Hoffmann). vormen van bijzondere overeen komsten. 3. De vorenvermelde schikkingen blijven slechts zoolang van kracht als de omstandigheden welke de reden voor haar aanvaarding vormen, aan wezig zijn. Dinsdagavond acht uur heeft de militaire en marine afdeeling van het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier het eerste officieele bericht uit gegeven over de Japansche troepen bewegingen op grond van de Fransch- Japansche overeenkomst. DE JAPANSCHE TEGEN. MAATREGELEN. De Japansche regeering heeft de in Japan aanwezige saldi geblokkeerd van de onderdaneu der Ver. Staten, de Philippijnen, Groot-Brittannië, Noord-Ierland, Canada, de Britsche kroonkolonie Hongkong, Nederland en Ned. Indië. Het blokkeeren der saldi van Nederlandsche en Ned.-Indische onderdanen in Japan is begonnen, zoo ieiöe de Japansche woordvoerder, die h eraan toevoegde, dat de regeering nog niet is opgetreden tegen de saldi Japan van de onderdanen var. Australië, Nieuw-Zeeland, Britsen Indië en Birma, omdat deze Britsche dominions de daar aanwezige Japan sche saldi niet hebben geblokkeerd. De woordvoerder weigerde het bedrag be kend te maken van de Engelsch-Ame- rikaansche saldi in Japan. Tijdens een zitting van het kabinet, waargp alle leden van het kabinet met inbegrip van minister-president Ko- noje aanwezig wanen, hebben de mi nisters van Financiën en Handel en Industrie uitvoerige verklaringen af gelegd over de gevolgen van de blok kade der Japansche saldi door Enge land en Amerika. Eenige ministers gaven een uitvoerige uiteenzetting van de Japansche tegenmaatregelen, ter wijl de minister van Buitenlandsche Zaken verslag uitbracht over de ge volgen van de blokkade gezien van diplomatiek standpunt. In een buitengewone 'vergadering heeft de federatie van Japansche ka toenfabrikanten besloten het accent der Japansche katoenindustrie, dat tot dusverre op den exporthandel lag, te verleggen naar de productie ten be hoeve van de binnenlandsche con sumptie. JAPAN EN DE VER. STATEN. Gezien de verdere verscherping van de betrekkingen tusschen Japan en'de Ver, Staten zal de Japansche ambas sadeur te Washington, naar Domei meldt, den Japansche gezant te Was hington, Wakasoegi, voor het uit brengen van rapport naar Tokio zenden. De Ver. Staten zouden deelneming van de overige Amerikaansche lan den aan de economische maatregelen tegen Japan toejuichen, aldus Sumner Welles op de persconferentie. Ter geruststelling van de gemoederen in Ibero-Amerika vervolgde hij, dat het natuurlijk een ieder vrij stond te be slissen op welke wijze hij wilde deel nemen aan de maatregelen tegen Japan. Welles gaf vooral uiting aan de verwachting, dat Venezuela af stand zou doen van olieverkoopen aan Japan. V Victorie Duitsch- lond u»nt voor Europa op alle fronten. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt het vol gende extra-bericht bekend. Duitsche duikbooten hebben in den slag op den Atlantischen Oceaan opnienw een groot succes behaald. Door torpedojagers, kor vetten, duikbootvalien en hulp kruisers belaagd, hebben zij da genlang een Britsch convooi be streden en in totaal negentien schepen met een gezameniijken inhoud van 116.500 b.r.t. tot zin ken gebracht. Verdei werden van de bevciiigingsvaartuigen een torpedojager en een korvet ver nietigd. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par, 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) prof. dr J. van Loon, hoogleeraar in de reeh. ten aan de universiteit te Utrecht, be noemd tot lid en tevens tot voorzitter van den Hoogen Raad. HET INDO-CHINEESCHE RIJSTSURPLUS een harde slag voor Ned. Indië zou *n een telegram van de A s a h i I wordt er op gewezen, dat het surplus ier rijstproductie van beteekenen." ONTSCHEPING VAN JAPANSCHE TROEPEN IN INDO-CHINA Dinsdagmorgen is de ontscheping begonnen van Japansche troepen ten Noorden van de baai van Camranbin in Indo-China. In een oificieele Fransche mede- deeling wordt gezegd, dat aan het Japansche luchtwapen in totaal acht vliegvelden, met inbegrip van dat van Saigon, ter beschikking gesteld zijn. De haveninrichtingen te Saigon zijn op ruime schaal aan de Japan sche marine beschikbaar gesteld. De hotels te Saigon zijn vol Japansche officieren, die hier tijdens het week einde zijn aangekomen. FRANSCH-JAPANSCH PROTOCOL. Tusschen de Fransche en de Ja pansche regeering is gisterochtend 11 uur in Vichy een protocol over de Fransch-Japansche samenwerking voor de gemeenschappelijke verdedi ging van Indo-China gesloten. Het protocol behelst de volgende drie punten: L De beide regeeringen verplich ten zich militair samen te werken voor de gemeenschappelijke verdedi ging van Fransch Indo-China. 2. De maatregelen welke met het oog op deze samenwerking genomen moeten worden, zullen het voorwerp Indo-China wordt geraamd op 50 millioen bushels per jaar, hetgeen „alle pro blemen der levensmiddeler voorzie ning binnen de Oost-Aziatische sfeer vang emeenschappelijke welvaart zou oplossen, wanneer het op de juiste wijze wordt behandeld." SLUITING STRAAT VAN MALAKKA? Volgens te Tokio ontvangen be richten uit de Thailandsche bladen heeft de Britsche vloot in Singapore alle voorbereidende maatregelen ge- nmavnmam»vwv«a^ Zon: op 5.58, onder 21.34. Maan; onder 0.20, op 14.41. Men is verplicht Ie verduis teren var zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen moeten uur oa zonsonder gang ontstoken worden. troffen om zoo noodig terstond de straat van Malakka te sluiten. DE JAPANSCHE VOORDEELEN. DeTokioNitsjiNitsji schrijft, dat door het zenden van sterke Japan sche troepeneenheden naar Indo-China niet alleen het van Engelsch-Ameri- kaar.sche zijde dreigende gevaar is 'tegengegaan, maar dat ook het aanzien van het Chineesehe conflict een be langrijke wijziging heeft ondergaan. De grootste weg voor leveranties voor Tsjoengking kan thans volledig ge sloten worden. Tegelijkertijd echter is daarmede een groote basis voor de Japansche economische activiteit en het streven naar oprichting van een Aziatische economische ruimte ver kregen. Zoo is Japan thans 'n staat gesteld op te treden als leidende natie in het Verre Oosten. Het blad wüst er in dit verband nogmaals op, dat Japan met de legitieme Fransche regeering een vriendschappelijk accoord heeft gesloten over een gemeenschappelijke verdediging van het bedreigde Indo- China en dat dit feit niet kan worden vergeleken met de trucs Van Engeland en Amerika zooals in het geval van de bezetting van IJsland. In berichten uit Bangkok wordt vol gens Domei rekening gehouden met groote effecten op het naburige Thai land. Ten eerste, zoo wordt gezegd, zal de Engelsche invloed wel'verder ver minderen en zal die politieke toestand gestabiliseerd worden. In de tweede plaats kan een versterking van de be trekkingen tusschen Thailand en Japan worden verwacht. Ten derde is Japan thans in staat gesteld om uit eigen krachten en met groote vastbesloten heid tegenover de tot dusver bestaan de neutraliteit nu een duidelijke po sitie in te nemen. Van „ergens in het Zuiden van Fransch Indo-China" wordt gemeld, dat daar hedenmorgen om 11 uur aan vullende Japansche troepen detache menten aan land gegaan zijn in een havenstad. De landingsoperaties waren in een kwartier tijds voltooid. De ha venstad heeft een bevolking van onge veer 20.000 menschen, waaronder on geveer 500 Franschen. REORGANISATIE VAN HET FRANSCHE KABINET? .De Paris Soir mledt uit Vichy, dat in welingelichte kringen een nieuwe reorganisatie van het kabinet wordt verwacht. Waarschijnlijk zullen nog deze week beslissende onderhan delingen over een algemeene reorga nisatie van de regeering worden re- voerd. AFGETREDEN? Naar te Teheran bij geruchte ver luidt, zou de Iraksche regeering- Madfai zijn afgetreden. •ft,

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1