Duitsche nota aan Spaansch-Amerikaansche staten DE B0NNENLIJST De achtergrond van de affaire Belmonte YRIIWI KDEN t EERSTE BLAD WOENSDAG 30 JULI 1941 Buitenland. Hét streven van Roosevelt - Geheime onderhandelingen over steunpunten ENGELAND-FINLAND AMERIKAANSCHE LEGERBEGROOTING AANGENOMEN. Ten bedrage van acht milliard. Treffen tusschen marine-eenheden. Toespraak van Mussolini. Verklaring van Churchill het Lagerhuis. m Engeland, Amerika en Vichy. ORANJE-WIT- BLAUW. De handhaving van de openbare orde. DISTR1BUT1ENIEUW3 Schoenenbonnen in beperkte mate. Andere distributie artikelen. De vertegenwoordigers van het Duit sche rijk in de Zuid-Amerikaansche staten hebben in opdracht van de Rijks- regeering de regeeringen der Spaansch Amerikaansche staten in kennis gesteld van de nota, welke de Duitsche zaak gelastigde te La Paz aan de Boliviaan- sche regeering wegens haar optreden tegen den Duitschen gezant aldaar heeft gericht. Deze nota luidt als volgt: „Namens de Rijkregeering heb Ik de eer hierbij een eopie in te slui ten van een nota, welke de Duit sche zaakgelastigde te La Paz aan de Beliviaansche regeering wegens haar optreden tegen den Duitschen gezant aldaar heeft gericht. De Rijks regeering acht het juist de aandacht der regeering te vestigen op het in de nota weergegeven voorval, dat in het internationale verkeer zonder weerga is." „DOLLARIMPERALISME" Naar het A.N.P. meldt wordt in poli tieke kringen der rijkshoofdstad met aandacht het steeds duidelijker aan den dag tredende „dollarimperialisme" gevolgd. Vanzelfsprekend, zoo verklaart men, bestaat formeel gezien een handel tus- schen Duitschland en de Zuid-Ameri kaansche staten. Wanneer Engeland dezen handel thans blokkeert, dan zijn de slachtoffers hiervan, volgens de meening in toonaangevende kringen te Berlijn, de Zuid-Amerikaansche landen zelf en ,wel vooral daarom, omdat de economische compensatie factor voor Zuid-Amerika Europa en in dit verband in het bijzonder Duitschland is. Naar Duitsche opvatting bestaat er geen twijfel, dat Amerika, door profijt te trekken uit de tegenwoordige dwang positie, waarin de Zuid-Amerikaansche landen zich bevinden, met behulp van leening en dergelijke daar groote eco nomische belangen tracht te verkrijgen niet in het minst met het doel langs dezen omweg politieken invloed te ver- krijgen en Zuid-Amerika in den geest van de oorlogszuchtige plannen van Roosevelt onder druk te zetten. Men verheelt hier niet, dat bij een dergc- lijken toestand Zuid-Amerika zelf het meeste te lijden heeft, temeer daar het voor Amerika geen natuurlijke han delspartner is en men acht het derhalve van Duitsche zijde onvermijdelijk, dat de Zuid-Amerikaansche staten, onder deze omstandigheden met betrekking tot hun economische ontwikkeling ern stige en groote gevaren tegemoet gaan. In de Wilhelmstrasse noemde men gisteren de methoden, waarmede het Joodsche dollarimperialisme der Ver. Staten munt probeert te slaan uit deze dwangpositie Van Zuid-Amerika ten bate van zijn eigen plannen, een voor beeld voor de manier waarop zekere economische machten en economische groepen door middel van leeningen in vloed probeeren te verkrijgen. EEN SENSATIE TE WACHTEN De Rijksregeering, zoo verluidt hier in dit verband, is in het bezit van gegevens over de middelen en methoden, waarmede de Vereenigde Staten trachten Zuid- Amerika eco nomisch binnen te dringen met het doei dp landen van het Zuid-Ameri kaansche continent in een koloniale afhankelijke positie te brengen. Deze gegevens hebben, naar men te Ber lijn verneemt, ook betrekking op gohelme onderhandelin gen mei het doel voor Amerika Zuid-Amerika zekere militaire steunpunten te verkrijgen. In Berlijnsche politieke kringen neemt men aan, dat binnen enkele dagen met de publicatie van dit ma teriaal, dat een sensatie belooft te werden, zal werden begonnen. DE ACHTERGROND VAN DE AFFAIRE BELMONTE Het A.N.P. schrijft uit Berlijn o.a.: De affaire Belmonte weegt vooral daarom zoo zwaar, omdat hier door middel van een concrete vervalsching een breuk moest worden veroorzaakt, die niet slechts de betrekkingen van Duitschland met Bolivia, maar blijk baar met alle Ibero-Amerikaansche staten moest treffen. Niemand dan Roosevelt kon juist op dit oogenblik dergelijke spanningen wenschen. Sinds jaar en dag streeft hij er naar den Indruk te wekken, dat Zuid-Amerika door Duitschland wordt bedreigd. Hij wil eindelijk het resultaat van zijn be moeiingen zien om zijn „rol van be schermer" in Zuid-Amerika te aanvaar den, waardoor het mogelijk zou worden in de eerste plaats in de Zuidelijke helft van het Amerikaansche continent ook militair vasten voet te krijgen en zijn aanspraak op hegemonie door steunpunten te bevestigen en voorts daar bruikbare springplanken voor zijn aanvallen op Europa en Afrika te ver werven. Het misdadige valsche spel, dat in de affaire Belmonte werd gespeeld, en waartoe de Boliviaansche regeering zich leende, kwalificeert op unieke wijze de gangstermethoden, die Roose velt toepast. Aan de affaire Belmonte komt de zelfde beteekenis toe als destijds aan die van de Athenia of de Baralong. In dit geval is evenwel gebleken, dat de regie van Roosevelt niet klopte. Of schoon in het D.N B.-bericht Roosevelt niet is genoemd, is de affaire Belmonte een van de vele acties van Roosevelt, die bestemd zijn tot camouflage van de imperialistische oorlogsbedoelingen van den Amerikaanschen president. Dit is oen vervalsching van het onbeholpen- ste slag, waarbij men met zeldzame gewetenloosheid is opgetreden om met een even naïeven als onbeholpen ver- valschers truc het weergalooze op treden tegen Duitschland te recht vaardigen. Dit gedoe is door een op zienbarend bewijs ontmaskerd. De affaire Belmonte is voor alle vredelievende volken een waarschu wing tegen de invasie van het inter nationale Jodendom. De Deutsche Allgemeine Z e i t u n g publiceert een commentaar op het incident in Bolivia. Het blad schrijft o.m.: De Duitsche nota aan Bolivia vormt wel de uiterste grens van wat in het diplomatieke verkeer onder de volken kan worden gezegd. Als Duitschland zich gedwongen zag zijn standpunt zoo scherp te formuleeren. dan geschiedde dit, omdat Bolivia zonder eenig onder zoek naar de juiste situatie zich liet misleiden door den vervalscherstruc van Roosevelt. Een regeering, die zich dermate de voogdij van een ander land laat aanleunen, kan niet meer eischen voor een vrije, zelfstandige mogend heid door te gaan. De Ver. Staten hadden tin noodig, daar de toevoer uit Zuidoost Azië in gevaar scheen. Zjj kochten de totale productie van vele jaren vooruit en spaarden geen geld om Bolivia niet slechts economisch, maar politiek ge heel in handen te krijgen. DE DUITSCHE KOERIERSBAGAGE IN ARGENTINIË Het A. N. P. verneemt van welinge lichte zijde: In politieke kringen der Rijkshoofd stad heeft men met belangstelling ken nis genomen van het in beslag nemen van Duitsche koeriersbagage op Argen- tijnseh gebied in Cordoba, waarover reeds is gemeld. Naar hierover verder bekend wordt, is het door den Duitschen ambassadeur te Buenos Aires onmiddellijk na de ont dekking van de diefstal van de koe riersbagage, welke intusschen met be hulp van verschillende auto's naar het parlementsgebouw is overgebracht, bij de Argentijnsche regeering ingediende protest door haar als zijnde in overeen stemming met het volkenrecht aan vaard. Ondanks herhaalde verzoeken van de Argentünsche regeering, welke zoodoende, naar men hier constateert, de hand houdt aan het internationale volkenrecht, heeft "de Argentijnsche parlementaire commissie voorloopig geweigerd de gestolen koeriersbagage terug te geven. Klaarblijkelijk echter, zoo verklaarde men gisteren in de Wil helmstrasse, heeft deze commissie ten slotte het toch beter geoordeeld aan het verzoek van de Argentijnsche regee ring te voldoen en de Duitsche koeriers bagage terug te geven. Verdere mededeelingen over dit voor val zijn, volgens de meening in bevoeg de kringen te Berlijn, eerst nadat het incident gesloten is, te verwachten. VERBREKING VAN DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN? Tot dusver is van officieele Finsche zijde nog niets bekend gemaakt over de omstandigheid dat zooals de En- gelsche nieuwsdienst meldde, de di plomatieke betrekkingen tusschen Finland en Engeland zouden zijn ver broken. In antwoord op een desbe treffende vraag werd volgens 't D.N.B. toegegeven, dat dienovereenkomstige stappen genomen woden en werd mee gedeeld, dat hierover nog in den loop van den ochtend een officieele verkla ring verwacht kon worden. Een hierover uitgegeven Reu- terbericht loopt op de reeds sinds eemgen tijd verwachte ontwikkeling vooruit en stemt ook wat den in houd betreft niet met den werke- lijken stand van zagen overeen. Het door Reuter verspreide bericht heeft den volgenden -tekst: „Finland heeft het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met Groot- Brittannië verlangd." Het Finsche ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat het Finsche gezantschap te Bonden zijn wekzaamheden tot nader order moet staken op grond van den veranderden toestand. De Finsche regeering zou, zoo wordt tenslotte in het communiqué medege deeld, dankbaar zijn indien zij mocht vernemen, in hoeverre de Britsche regeering mt betrekking tot de werk zaamheden van het Britsche gezant schap te Helsinki deze opvatting deelt. DOODVONNISSEN TEGEN ROEMEENSCHE LEGIONNAIRS. Het militaire gerechtshof te Boeka rest heeft een reeks doodvonnissen geveld tegen legionnairs, die in No- vmber 1940 in de militaire gevangenis van Julava en in de politie-gevangenis te Boekarest leden van het regiem Carol en de hoogleeraren Jorga en Magdearu vermoord hebben. De mees ten vaii deze beklaagden hadden ook deelgenomen aan den Januari-opstand van 1941. In totaal werden 21 legion nairs ter dood veroordeeld. Het von nis kon echter hij velen hunner niet worden voltrokken, omdat zij voort vluchtig zijn. BOUW VAN 900 NIEUWE KOOPVAARDERS EN UITBREIDING VAN LEGER. Het AmeiikaauseEe Ban vu Alge vaardigden heelt de nieuwe leger be groeting ten bedrage van acht mil liard aangenomen. Het ontwerp h thans doorgestuurd naar den Senaat. International News Service meldt, dat het ontwerp eredieten behelst voor 900 nieuwe koopvaardijschepen, voor de bewapening van een leger van drie miilioen manschappen en voor de ver hooging van do tegenwoordige leger- sterkte van 1.4 miUioen tot 2.72 mil- Uoen manschappen ROOSEVELT LIJDT NEDERLAAG. Met 255 tegen 114 stemmen heeft het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden het wetsontwerp verwor pen, waardoor president Roosevelt ge machtigd zou worden fabrieken over te nemen, als een onderbreking dreigt bij de productie van belangrijk oor logstuig. Dit wetsontwerp gaat thans naar de betrokken commissie terug voor nieuw overleg, AMERIKAANSCHE MANOEUVRES IN DB HITTE. Ten gevolge van manoeuvres van de 44ste legerdivisie in den staat Vir ginia welke twee dagen hebben ge duurd, moesten 415 soldaten door de heerschende ongewone hittegolf naar het hospitaal gebracht worden. De New York Times merkt op, dat de zon meer slachtoffers heeft geëischt dan de „vijand". ITAUAANSCH LEGERBER1CHT BRITSCHE TORPEDOJAGER EN TWEE ITALIAANSCHE VAARTUIGEN VERLOREN. In zijn weermachtsbericht no. 420 dd. 29 Juli maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Onze snelle marinevaartuigen die tot steun gediend hadden van de vlootstrijdkrachten welke in den nacht van 26 Juli de haven La Va letta op Malta waren binnenge drongen, hadden op hun terug tocht een felle ontmoeting met lichte eenheden en vliegtuigen van den vijand, waartegen Italiaansche vliegtuigen op doeltreffende wijze optraden. Een Engelsche torpedo jager werd door een torpedo van een onzer snelle marinevaartuigen tot zinken gebracht, zooals onze vliegtuigen konden waarnemen Twee snelle marinevaartuigen zijn niet op haar basis teruggekeerd. Noord-Afrika: Tijdens een van onze aanvalsacties aan het front van Solloem, welke werd uitgevoerd op den middag van 27 Juli, maakte een Duitsche afdeeling krijgsgevangenen en bracht zware verliezen toe aan vooruitgeschoven posten van den vijand waardoor deze genoodzaakt werd zich terug te trekken. Aan het front van Tobroek heerschte levendige activiteit van de artillerie atn beide zijden. Oost-Afrika: Activiteit van vooruitgeschoven posten en. van de artillerie in het gebied van Gondar. Gistermiddag deden Britsche vlieg tuigen van geringe hoogte een aanval op eenige plaatsen op Sicilië. Eenlge personen werden gewond en onbe- teekenende schade werd aangericht Onze jachtvliegtuigen kwamen tus- schenbeide en schoten op ongeveer S0 km van Augusto een vliegtuig van het type „Fighter" brandend omlaag. Het toestel stortte in zee. Een van onze duikbooten onder be vel van den luitenant ter zee Giacomo heeft in den Atlantischen Oceaan een tankschip, geladen met 7000 ton olie, tot zinken gebracht. TOT DE VOOR HET OOSTELIJK FRONT BESTEMDE TROEPEN. De duce heeft gisteren tot de voor het Oostelijk front bestemde een heden de volgende toespraak gehouden: Zwarthemaen. Laat mij het als een goed voorteeken beschouwen, dat ik vandaag in uw midden ben. Uit de uit latingen van onwankelbare trouw en geestdrift heb ik den strijdvaardigen geest van uw land en de ziel van Virgilius herkend. Begeeft men zich onder dit prachtige Italiaansche volk, dan krijgt men de absolute wiskunstige zekerheid, dat wij zullen overwinnen. Sedert zes jaar heeft het Italiaansche volk pit stad en land, in al zijn ge ledingen het hoogste bewijs van zijn taaiheid, zijn bereidheid tot het bren gen van offers en zijn stalen hardheid geleverd. Ik bevestig u, dat wanneer gij met mq zijt, ik met het Italiaansche volk zal zijn en voeg hieraan toe, dat ik mij nooit als heerscher over het Italiaan sche volk, doch als zijn dienaar en zijn opvoeder heb beschouwd en nog be schouw. De door het bloed en zweet van de volken der aarde gevulde brandkasten van Londen en Washing ton zijn niet voldoende. Ik zou wen schen, dat het uit uw borst omhoog stijgende geroep door de bankiers aan de overzijde van den Oceaan zou wor den gehoord. Zij dienden zich er van ta overtuigen, dat diegene moet over winnen, die met het Italiaansche volk is. Het heeft weinig te beteeken en of wü nog lang moeten strijden. Wat echter wel iets te be teekenen heeft en wat het belangrijkste is, dat 's de over winning en de overwinning is aan ons. TEGEN EEN PRODUCTIE- MINISTERIE Omtrent het voorstel tot instelling van 'n productieministerie heeft Chur chill in het Lagerhuis verklaard, dat hij hiervan niet alleen geen hulp zou krijgen bij de vervulling van zijn taak, maar dat nog meer verwikkelingen zou den ontstaan. Als de ministers als hoofden der departementen het hun opgelegde program niet kunnen uit voeren, dan kon Churchill zich niet voorstellen hoe een superminister van elders dit voor hen tot stand zou kun nen brengen. Churchill stelde aan de afgevaardig den de vraag, waar deze „super-per soonlijkheid" te vinden is. „Als u om trent dezen man een beslissing hebt genomen, laat u mij zijn naam dan weten", zoo vervolgde de premier. In het verdere verloop van zijn ver klaring wees Churchill op het feit, dat na de ineenstorting van Frankrijk de Fransche opdrachten in Amerika door het Britsche ministerie van vliegtuig productie overgenomen waren. Hij noemde dit een „onverwachten mee valler" en deelde mede, dat aan de door de Franschen bestelde vliegtuigen na aankomst in Engeland talrijke wijzi gingen waren aangebracht. De speciale gedelegeerde der Vereenigde Staten, Harry Hopkins, heeft met Amerikaan sche deskundigen van het luchtwapen de moeilijkheden onderzocht, die voort sproten uit de wijziging van de vlieg tuigen, die de Franschen hadden be steld. Voorts gaf Churchill te kennen, dat de Engelsche bewapening vooral op het gebied der vliegtuigproductie „een aantal onvermijdelijke tegenvallers en slagen" te boven had moeten komen. Het was een tijd lang niet te vdhnijden geweest, zoo verklaarde hij, de produc tie onderbreken, daar een vliegtuigtype als verouderd verlaten en een nieuw in bewerking genomen moest worden. De uitvoering van het bewapeningsprogramma Churchill heeft gisteren in het Lager huis bestreden, dat er, zooals onlangs dpor verschillende afgevaardigden is beweerd bij de Britsche bewapenings productie chaotische toestanden zouden heerschen. Hij gaf echter toe, dat zich bü het uitvoeren van het bewapenings program „zekere kwesties hebben voor gedaan, daar de drie bewapeningsde partementen een gebrek aan energie hebben getoond, of zich hebben schul dig gemaakt aan het maken van ruzie of hun bevoegdheden te buiten zijn ge gaan." Vervolgens gaf Churchill een overzicht van de werkzaamheden van de bewapeningsindustrie, waarbij hij opnieuw beweerde, dat Engeland reeds de superioriteit in de lucht op Duitsch land heeft behaald. Met zijn Noords Amerikaansche vrienden heelt Enge land een nauwkeurig omlijnde over eenkomst gesloten. „Zij verlangen na- •tiqjsüjk", zoo ging Churchill verder, „zeer complete opgaven over hetgeen gebeurt met de door hen geleverde goederen. Het is onze plicht hun de verzekering te geven, dat zij voor hun geld ook de overeenkomstige tegen waarde ontvangen." Churchill heeft in het verdere ver loop van zijn uiteenzettingen zijn aan dacht gewijd aan de verandering, die de oorlog in de Engelsche volksvoeding heeft teweeg gebracht. Hij verklaarde, dat de Engelschen in aanzienlijke mate van vleescheters planteneters zijn ge worden. Men heeft vooral vleesch noo dig voor de arbeiders in de mijnen en gieterijen en ook meer kaas. Voorts moet terwille van de handhaving van het uithoudingsvermogen een week vacantie per jaar worden verleend. Charchill sprak vervolgens over het „doodelijke gevaar", dat als gevolg van de Duitsche luchtaanvallen is ontstaan voor de Britsche vliegtuigproductie en de andere takken van de bewapenings industrie. De buitengewoon hevige bliksemaanvallen op de havens en in dustriecentra, het verlies aah werk uren ten gevolge van verduistering en onderbrekingen, benevens vertragin gen bü het transport, hebben alle hun deel bijgedragen tot het oponthoud en de wanorde in de productie. Churchill verklaarde daarop, dat hü het zün plicht achtte, als hü het on rustige tooneel van dezen oorlog over zag, die zich steeds meer uitbreidt, het Lagerhuis en het land ernstig te ver manen, zich zoowei voor pessimisme alsook voor optimisme te hoeden. Men mag zich geen oogenblik laten verlei den tot het vermoeden, dat het ergste al voorbij is. In dit verband sprak Churchill van de „ontzaglijke macht" van Duitschland en zei, dat het waan zin zou zqn aan te nemen, dat de Sovjet-Unie of de Vereen. Staten dezen oorlog voor Engeland zoude winnen. Wq krijgen deze situatie slechts onder de knie, aldus eindigde Churchill, als wij ons voortaan met de laatste vezels van onze kracht op de gemeenschappe- lüke zaak werpen en zoo noodig onzen laatsten druppel hartebloed ten offer brengen. Volgens de Times verwacht men, dat Engeland en vooral de Ver. Staten hun houding zullen verscherpen te genover de landen, die zich buiten den oorlog houden, maar tevens de as-mogendheden helpen. In de eerste plaats heeft men het oog, op Vichy. De Fransche regeering heeft eerst in Syrië en daarna in Indo-China doen blijken, dat haar besluit tot verdedi ging van de overzeesche bezittingen slechts gericht is tegen de tegenstan ders van de as. Zal dit zich in Noord- west-Afrika herhalen, zoo vraagt men zich met toenemende ongerustheid af. De Times eischt strenge maatre gelen van Engeland en de V. S. tégen Spanje met verwijzing naar de laatste rede van Franco en de houding van de Phalange, die doen blijken, dat de „politiek van toegevendheid" een einde moet nemen, Onder deze aloude kleuren zal het vrijwilligerslegioen Nederland atrüden aan het Oostfront. Het zijn de roem rijke kleuren van het vaandel der Nederlandsche legioensoldaten. Dit vaandel volgen zij als zq ver trekken nit Nederland. Dit vaandel zal hen voorgaan in den strijd op le ven en dood tegen de bolsjewistische horden. Dit vaandel zal fier wapperen, overal waar zij den vijand Zullen aan vallen, terugslaan en vernietigen. En ook deze oude kleuren zullen het zijn, die met nieuwen roem beladen door hen zullen worden teruggebracht in ons vaderland, straks als de strqd ge streden, de Westersche beschaving veilig gesteld en de overwinning be haald is. Oranje - wit- blauw. Het zijn de kleuren die getuigen van een tqdperk, waarin Nederlanders geschiedenis maakten. Een tijdperk, waarin Neder landers daden wisten te stellen, die de wereld met ontzag vervulden. Br wordt een beroep op de edelste eigenschappen van ons volk gedaan. Weer moeten er daden gesteld wor den. Weer staat de toekomst van ons vaderland op het spel. Weer zqn het de kleuren oranje-wit-blauw, die, ons zooals eens onze voorvaderen, oproe pen ten strijde. Nederlanders, bolsjewistische ben den bedreigen Europa, de communis tische klauw graait naar Christendom, beschaving en cultuur, uw doodsvq- and zwaait de toorts der vernietiging, maardaar wappert hoog het vaandel met de vertrouwde kleuren, daar wqst het oranje-wit-blauw, de kleuren onzer voorvaderen en thans weer van de Nederlandsche legioen- soldaten, die zich opmaken den strqd te strüden, deze kleuren roepen u toe uw plicht te doen, u aan te melden bq het Koninginnegracht 22, 's-Gravenbage. SAMENVATTING VAN ALLE BETREFFENDE VERORDENINGEN. Het gisteren verschenen Verorde ningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde. Deze zeer uitvoerige verordening behelst een zeer welkome samenvat ting en vereenvoudiging van alle tot dusver op het gebied der handhaving van de openbare orde uitgevaardigde verordeningen en bepalingen. Reeds' uit de voorafgaande inhoudsopgave blqkt, dat al deze voorschriften thans op logische wqze gegroepeerd zijn, zoodat een snel overzicht mogelijk ge worden is. Eerst worden de maatregelen be handeld die genomen kunnen worden, wanneer de openbare rust en de arbeidsvrede gevaar zouden loopen. Vervolgens worden voorschriften ge geven om ontoelaatbare politieke pro paganda tegen te gaan en om de be volking in bescherming te nemen tegen het verspreiden van onjuiste berichten. De andere hoofdstukken behandelen de vorming van corpsen, de actie van vereenjgingen en het voorbereiden en houden van vergade ringen. In twee andere hoofdstukken worden openbare inzamelingen van geld en goederen alsmede verkeersbe- perkingen (sluitingsuur van café's e.d., het openbare dansen en de verkoop van alcoholische dranken) behandeld. De laatste hoofdstukken hebben be trekking op andere overtredingen en op voorschriften voor de uitvaardiging en de bekendmaking van politie-ver- ordeningen alsmede het opleggen van straffen en boeten. Van büzondere be teekenis zijn hierbij de artikelen 47 en 50, welke op overzichtelqke wijze de kwesties der bevoegdheden regelen. Naast de vermelde samenvatting en vereenvoudiging zqn er in afzonder- üjke gevallen ook verscheidene, wijzi gingen resp. vernieuwingen ingevoerd. Zoo zqn met name bepaalde bevoegd heden welke tot dusver uitsluitend in handen waren van Duitsche overheids organen, overgedragen aan Nederland sche autoriteiten. Zoo Is b.v. voortaan de eventueel# vorming van korpsen onderhevig aan de goedkeuring van den secretaris-ggperaal van het minis terie van Justitie. Met betrekking tot de vereenigin^en is de commissaris voor vereenigmgen en stichtingen, welke geen economisch karakter dra gen ingeschakeld. Voorts is de be scherming van de be.volking tegen het verspreiden van valsche berichten aldus aangevuld, dat in art. 14 de op richting en het exploiteeren van ge heime zenders met straf bedreigd wordt. Ten slotte zün er bepaalde vernieu wingen hoewel niet van ingrijpen den aard ingevoerd op het gebied van het dragen van uniformen en het vervaardigen en verspreiden van aan plakbiljetten en drukwerk. HET BINNENLAND8CH TOERISME BLOEIT. Ondanks de belemmeringen, welke door de tijdsomstandigheden in den weg gelegd worden aan het toerisme en vooral aan bet zwerven van plaats tot plaats en het maken van z.g. trek tochten blijkt in dezen zomer het birsienlandach toerisme een buitenge wone vlucht te nemen. De Kon. Ned. Toeristenbond A N. W. B. verstrekte reeds in. de maanden April t/m. Juli 40.000 reisinliehtingen voor het binnen land tegenover 11.000 in normale jaren. In de laatste weken traden per week meer dan 700 nieuwe leden tot den A. N. W. B. toe. RESTAURATIEPLANNEN VOOR n» MARTINIKERK TE HOLSWAKD. De plannen voor de restauratie - de Martinikerk te Bolsward begin" thans vasten vorm aan te nemen totale restauratiekosten, die /ioq zullen bedragen, sullen verlicht den door het Rqk, dat 150.000 zafbil dragen terwql de kerkgemeente re® f 20.000 heeft toegezegd. Gedeputeea dragen. GEDURENDE AUGUSTUS. De, secretaris-generaal van het da> partememt van Handel, Nijverheid eg Scheepvaart maakt het volgende be, kend. Gedurende de aaaand Augustus zul, len er wederom in beperkte mats schoenenbonnen beschikbaar worden gesteld. Degenen, die volgens reeds e» der gepubliceerde richtlijnen voor ecg schoenenben in aanmerking komet. kunnen viór 10 Augustus as. schrifte, iqk aan den plaatselijken distributie, dienst toezending van een aan. vraagformulier versoek en. Dit forma, lier dient eveneens véór 10 Augustas weer bij den distributiedienst te zijg ingeleverd. Foi 'ormulieren, ie n H Augusts worden ontvangen, kunnen niet mee» in behandeling worden genomen. Voorts wordt er de aandacht op ge,, vestigd, dat degenen, die een afwijs zend antwoord op hun aanvraag hehi ben ontvangen, niet direct bq de. voh gende gelegenheid deze aanvraag die* nen te herhalen, daar dan toch ook dg voigrnde maal afwijzend zal worde» beschikt. Een en ander bezorgt dei) distributiediensten slechts noodeloeg werk en werpt geen resultaat af. 27 JULI T/M AUGUSTUS. 26-4 brood 4 rants, brood of gebak, 28 brood 1 rantsoen brood of gebak, 28 vleesch 44 rantsoen vleesch a( vieeschwaren. 28 vl.waren 1 rantsoen vleesch of vl. waren. 28 kaas 100 gram kaas. 28 eieren 1 stuks eieren. 28 melk 144 liter melk. 28 reserve 3 kg aardappelen. 7 JULI T/M 3 AUGUSTUS 101 algemeen 1 kg suiker. 21 JULI T/M 10 AUGUSTUS 104 algemeen 250 gram koffiesurrogaal 14 JULI T/M 10 AUGUSTUS 103 algemeen 500 gram jam. 10 oloem rantsoen bloem, brood of gebak. 102 algemeen 290 gram rijst. A rqst 250 gram rijst. A havermout 250 gram havermout of gort. 18 JULI T/M 10 AUGUSTUS 44 algemeen 250 gram havermout of gort 45 algemeen 250 gram gort. J 54 algemeen 100 gram vermicelli. 55 algemeen 100 gram maizena. 17 JULI T/M 3 AUGUSTUS. 24-25 boter 250 gram boter. 24-25 vet 250 gram boter met reductie» 1 JULI T/M 31 JULI 23 katten 1% kg kattenbrood. 23 honden groep I, II 10 kg; groep III 8 kg; groep IV 8 kg; groep V 4 kg) groep VI 3 kg bondenbrood. OPGEPAST! De volgende bonnen zqn na Zater. dag 26 Juli niet meer geldig; 27 BROOD 27 MELK 26—27 VLEESCH, VLEESCHWAKEU 27 RESERVE (AARDAPPELEN) 27 EIEREN N.B. de bonnen 26, 27 en 28 voof KAAS blijven geldig t/m 9 Augusiu* 1941. WAT IS BÉN RANTSOEN? BROOD: >00 gram brood. GEBAK: 75 gram beschuit, waf da. biscuit» koekjes, óf W gram speculaas, koek 300 gram cake. 61 400 gram gevuld klei» korstgebak, óf 500 gram gevuld groot kon», gebak, óf «00 gram taart, gebakje». BLOEM: 70 gram tarwebloem, -meet, roggd bloem -meel, zelfrijzend bakmeel. RIJST: 190 gram rflat. rtjatemeel, -bloed, -gries, gruttemeel (gemengd meel). HAVERMOUT: 200 gram havermout, -vloV ken, -bloem, aardappelvlokken. GORT: 250 grim gort, goitemeel, grutten. VERMICELLI: 100 gram vermicdlt. macarrt* spaghetti. MAÏZENA: 100 gram maïzena sago. aardap» I pelmeel óf 100 gram zet meel. verwerkt m puddingpoeder of puddtngeauzpoeder. VLEESCH: 100 gram .vleesch, gewicht va# been Inbegrepen VLEE8CHWAREN: 75 gram garookt of «d kookt vleesch, óf 79 gram gerookte word» I soorten, óf 100 gram gekookte worstsoort**^ óf 129 gram leverartikelen, tongenwol* j nierbrood, óf 190 gram bloedworst. JAM: 900 gram Jam. siroop, honing, ana. KOLEN. Kookdoeleinden. letter M en if- Bon No. 93 K.P. 31 Ju». Verwarming, 61, 68, 88, haarden kachels J. 81 t/m #4 haarden t» kachel» K. #1 t/m II „centrale ver warming" één eenheid vaste brs r.<r •toffen 85. 88. 87, „haarden kachele" J, -88 t/m 88 „haarden kachel»" K, een eenheid turf. Geldig t/m 31 December. PETROLEUM. Per. Ut t/m. 10 Aug, voor keuken f SCHEERZEEP. K (textiel); t/m. II Aug. 1 ran ZEEP. 81; t/m. 3 Auguitua, 1 rantaoan.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2