De Confessioneele Vakverenigingen J UQD Uit de jeugd HANS ANDERSEN! J wp n K m De groene page WOUDENBERG RAADSELS Verdere beperking van den veestapel Er blijven zeer weinig eieren over! OPROEP REBUS De varkens en het pluimvee aan de beurt Gansje, toe, blijf van me af! Zusjes verjaardag TWEEDE BLAD VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1941 - f Engelsche luchtaanvallen 8700 k.g. peper verbeurd verklaard. van den heer van den sprookiesschri|ver 5 Die In een kikvors werd veranderd Probeer je krachten eens Or o heeft de directeur-generaal voor de Toedselvoonieninc, O 8. L Louwes. medegedeeld, dat de zeer slechte vee voederpositie, ten gevolge van het alt- vallen van den import, het noodzake lijk maakt, dat ten opzichte var» be paalde onderdeelen van den veestapel seer vergaande beperkende maatrege len worden genomen. Uit den aard der zaak zullen hier door in de eerste plaats worden ge troffen die deelen van den veestapel, die vrijwel* geheel op den import van kraohtvöeder waren aangewezen. Voornamelijk dus het pluimvee en de varkens. Voor den rundveestapel is reeds bekend gemaakt, hoever de be perking zal gaan. Verdere inkrimping van den rundveestapel zal, in het na tionale belang, zooveel mogelijk wor den voorkomen. Ten einde de ingekrompen rundvee stapel zoo gezond en zoo productief mogelijk door den,winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den veestapel wor den gereserveerd. Waar op het voer voor de paarden, op wier werkkracht 'we nu meer dan ooit zijn aangewezen, slechts zeer wei nig bezuinigd kan worden, spreekt het vanzelf, dat datgene wat overblijft voor den pluimveestapel en den var kensstapel, niet veel zal kunnen be teekenen. Pluimvee. De pluimveestapel zal op korten termijn moeten worden teruggebracht op ongeveer een derde van den huldi gen omvang. Slechts voor een deel van het pluimvee, dat nog aangehou den mag worden, zal voer worden be schikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 a 15 stuks pluimvee mogen houden, mits deze gevoederd worden met afval van de boerderij. Het voer, dat voor pluimvee beschikbaar is, zal zoo moeten worden verdeeld, dat de her-opbouw van onzen pluimveestapc! plaats, waar hjj deze moet leveren. Met deze voorgenomen export zijn wij er, tengevolge van onze vee voederpositie, nog niet. Ook aan die varkens, die niet als loopera (voor degenen die deze term niet kennen, zij medegedeeld, dat dit Varkens van pl.m. 40 kg. levend gewicht zijn) wor den afgenomen, zal geen lang leven beschoren zijn. Zij zullen, tenminste voor zoover een deel nog niet op lichter gewicht, dus practisch als looper, hoogstens bij een gewicht van 80 kg. moeten worden afgenomen. zoo goed mogelijk verzekerd wordt. Mocht dus blijken, dat de omstandig heden in het voorjaar van dien aard zijn, dat tot uitbreiding van den pluim veestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onherstelbare schade zijn aan gericht Natuprlijk be teekent een en ander, dat wé over zeer weinig eieren de beschikking zullen krijgen, welke slechts voor bijzondere instellingen en voor bijzondere omstandigheden, in de eerste plaats ziekenhuizen, beschikbaar zullen worden gesteld. De varkens. Een zeer aanzienlijke inkrimping zal ook onze varkensstapel dienen te ondergaan. Gezien de hoeveelheid veevoeder, die we ter beschikking hebben, is onze varkensstapel nog veel te groot. Het is niet alleen noodlg, dat de inkrim ping plaats heeft, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. Hier dokt zich nu een mogelijkheid voor door een wijziging in het met Duitsch- land gesloten ruilcontract veevoeder tegen varkens. De Duitsche autoriteiten zijn bereid gebleken het contract, waarbij tegen veevoeder varkens zouden worden geleverd om te zetten in een, waarbij gedeeltelijk gebruiksvee, gedeeltelijk loopers worden geleverd. Dit heeft voor ons twee voordeelen. Onze vee stapel en vooral ook onze veevoeder positie zijn er niet op berekend om het aantal stuks vee, waarmede nu een keer deze veestapel moet worden ingekrompen op tijd slachtrijp te krijgen. Deze kunnen nu als gebruiks vee worden afgezet. Daarnaast zullen in1 plaats van een groot deel gecon tracteerde vette varkens, loopers kun nen worden geleverd. Deze loopers zullen door deze over eenkomst geruild worden tegen uit Duitsehland te verkrijgen veevoeder. Het is voor een behoorlijke afwikke ling van deze afspraak noodzakelijk dat de hiervoor te leveren loopers op de overeengekomen tijden en plaatsen ter beschikking komen. Om in een regelmatige levering te voorzien, zal iedere varkenshouder, in het bezit van loopers, mededeeling krijg,an van de oheveelheden en de ACHT DOODEN EN 6 ZWAAR GEWONDEN. Gedurende eenige dagen waren geen Èngelsche luchtaanvallen te vermelden. In den nacht op Donderdag echter vloog weer een aantal Brilsche vliegtuigen boven ons land en wierp vooral in het Oosten des lands Verscheidene brisant- en brandbommen. In totaal werden hierbij zes woonhuizen volledig ver nield en ongeveer 60 woonhuizen meer of minder zwaar beschadigd: Verder werden drie broeikassen vernield. Ook jtreeg een vrij groot getal woonhuizen en broeikassen glasschade. Helaas zijn bij deze aanvallen 8,dooden, 6 zwaar en 18 licht gewonden te betreuren. Op een gedeelte van het aangevallen terrein werden ook brandplaatjes ge vonden. Men maakt" er opmerkzaam op, dat het met het oog op den oogst en de eigen voedselvoorziening van ons land van groot belang is, dat met name de bevolking van het platteland de oogen goed openhoudt en na het verschijnen van Britsche vliegtuigen de omgeving op de aanwezigheid van brandplaatjes controleert. Men bedenke, dat men deze niet met de bloote handen aan moet vatten en dat men gevonden brand plaatjes bij de politie ter vernietiging moet inleveren. De directeur van deze inkoop ver eerd ging echter kwam mei een zaken relatie overeen, dat deze bij een moge- lijken kon per zou inform eeren naar den prijz, welke men voor de geheele partij zou willen betalen. Verwacht werd, dat deze veel hooger zou zijn dan de normale handelsprije van 13.— per k.g. De vermeende kooper waarschuw de evenwel het Rijksbureau voor voed selvoorziening in oorlogstijd en de peper werd in beslag genomen. De directeur der inkoopvereeniging, v. d. I» te Rotterdam, moest zich we gens poging tot prijsopdrijving voor den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te 's Graveohage verantwoorden. Hij deelde den inspecteur mede, dat zijn nieuwsgierigheid wae gewekt door al lerlei geruchten over exhorbitante prij zen, welke voor peper betaald werden. Hij had nu slechte zuiver inform ato- riseh eens willen hooren, wat men eventueel wel voor zijn peper zou vil len betalen. Echter bleek, dat hü zijn relatie zelfs een monster had medegegeven, deze noemde bovendien aan den „kooper" prijzen van 6 tot 8 gulden per k.g., waarbij hij verklaarde, dat de eigenaar van dé partij af wilde. Deze feiten deden den inspecteur als vaststaand aannemen, dat het voor nemen tot verkoop tegen ontoelaat,- baren prijs wel degelijk' had voorge zeten. Wegens poging tot overtreding'van de Prijzftibeschikkirig 1940 no 1 werd V d. L. veroordeeld tot een geldboete van 1000.—Daarenboven werd de partij van 8700 k.g. zwarte peper ver beurd verklaard. EN EEN BOETE VAN 1000. Eeh inkoopvereeniging van winke liers in koloniale waren had vóór Mei 1940 een groote partij zwarte peper gekocht. In den zomer van het vorig jaar werden alle specerijen, dus ook deze partij van 8700 k.g. gevorderd door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. De aldus geblokkeerde voorraden worden in gedeelten vr ijge geven voor aflevering aan winkeliers, teneinde de voorziening met specerijen gedurende langeren tijd veilig te stellen en tevens den sluikhandel tegen te gaan. DE BENOEMING VAN PROF. DR VAN LOON. Zooals gemeld is prof. dr J. van Loon benoemd tot voorzitter van den Hoüge Raad. Johannes van Loon is op 5 Septem ber 1888 te Veere geboren. Aanvanke lijk werd hü tot pnderwijzer opgeleid; later deed hij echtgr staatsxamen en in 1917 liet hij zich als juridisch stu dent te Leiden inschrijven. Na zijn studie te hebben voltooid vestigde hij zich als advocaat te 's-Gravenhage. In 1928 werd de heer Van Loon privaat docent in het recht van den industriee- len eigendom aan de Technische Hoo- gesc4iool, weike functie hij vier jaar heeft vervuld. Daarna werd hij bij zonder hoogleeraar te Utrecht en in 1935 eveneens bijzonder hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. Prof. van Loon heeft in den loop d?r jaren tal van nevenfuncties waarge nomen. In het buitenland heeft hij lezingen gehouden, o.a. voor de Ak demie für Deutsches Recht te Berlijn en voor de universiteit te Munchen. Vele geschriften zijn van zijn hand verschenen, f v Prof. van Loon is voorzitter van het sociaal oeconomiseh genootschap Ne derland en Europa. De commissaris voor de vakvereeni- gingen, de heer H. J. Woudenberg, heeft den navolgenden oproep aan de roomsch-katholieke en protestantsch- christelijke arbeiders gericht: .Sedert 25 Juli 1941 ben ik door den Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden benoemd tot commissaris van het R.K. Werklieden verbond en net Christelijke Nationaal Vakverbond Deze benoeming heeft plaats gevon den in het belang van der. Nederland sehen arbeider, nu en in de toekomst en heeft in geen enkel opzicht de be doeling de godsdienstige overtuiging van de leden dier organisaties aan te tasten of geweld aan te doen. Mijn benoeming heeft het volgende tweeledige karakter: 1. De noodzakelijke economische ordening in Nederland, waardoor ook een hechtere samenvatting van de Ne derlandsche arbeidersbeweging nood zakelijk is, te bevorderen. 2. De bestaande rechten der geor ganiseerde arbeiders te beschermen, te handhaven en te verbeteren. Deze beide voor de Nederlandsche arbeiders belangrijke doelstellingen kunnen alleen dan verwezenlijkt wot- den, indien alle groepèeringen in de vakbeweging centraal worden geleid. Het terrein waarop de sociaal-economi sche positie van den Nederlandschen arbeider wordt bepaald, is voor alle Nederlandsche arbeiders gemeenschap pelijk. Ten opzichte van de productie, van de arbeidsvoorwaardenen sociale maatregelen, hebben alle Nederland sche arbeiders in hetzelfde beroep, in dezelfde fabriek, in dezelfde werk plaats, op hetzelfde kantoor, hetzelfde gemeenschappelijk belang. Deze nieuwe ook voor de toekomst noodzakelijke'ordening tast de reli gieuze gevoelens van de arbeiders in geen enkel opzicht aan. De practijk heeft reeds bewezen, dat >bij soctaal- ecor.omische vraagstukken, in welker oplossing de vakbeweging in eerste in. stantie haar taak vindt, religieuze on derscheidingen van geen beteekems zijn. Zoowel het opheffen van de werk loosheid, bij de sociale verzekering, bij het arbeidsrecht, bij de rechtspositie als bfj de loonvraagstukken van den ar beider namen reeds de laatste jaren allen steeds hetzelfde standpunt in en men werkte tn contact samen. Nu in het belang van den arbeider een snelle oplossing van al deze vraag stukken noodzakelijk is, mag de ver werkelijking niet worden bemoeilijkt door de veelheid van instellingen, die daarbij betrokken moeten worden. Ik roep u. roomsch-katholieke en protestantsch-christelijke arbeiders van Nederland, op lid te blijven van uw organisatie. Ik róep u daartoe op in uw eigen belang: Ten eerste ten einde zelf mee te bou wen aan de toekomstfgê ordening, waaruit de stand der arbeiders zijn ge rechtvaardigde plaats in het volk kan verkrijgen. Ten tweede ten einde uw rechten bij werkloosheid, bij ziekte, bij noodigen reentsbijstand en bij het sluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten te behouden. Ten derde ten einde een achterstel ling, die in de toekomst voor nooit ge- organiseerden en ex-georganiseerden zou kunnen ontstaan, te voorkomen. Luj^tert niet naar verkeerde raad gevers. Werkt mee aan een sterk Neder- landsch leger van den arbeid, waar de welvaart van het Nederlandsche volk ook na den oorlog mee moet worden bevochten. H J. WOUDENBERG." EERSTE KINDERTEHUIS DER N.S.B. DOOR MUSSERT GEOPEND. Het eerste van de reeks kinder tehuizen, dat de N.S.B. binnen afzien- baren tijd hoopt te stichten, is Woens dagmiddag op feestelijke wijze door den leider der N.S.B. geopend Het is het groote heerenhuis Westerhelling, gelegen aan den Sophiaweg No. 40 op de grens Berg en Dal bij Nijmegen. Hoofdredacteur: J G Weysters, Rotterdam. Chef-redacteur voor Gouda en Omstreken! F Tiefer Gouda. a ^>ll|lll|llllllllllllll|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllll>lllllllllllllkk nillllllllHlllllllltïillllllllllllllllllllMIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllHB ULLIE hebt waarschijnlijk dikwijls van Nans Andersen genoten* van het sprookje van het lelijke, jonge eendje, de kleine zeemeermin, het tirmen soldaat- Je enz Het leven van Hans Andersen zelf lijkt ook wel een sprookje. 5 Februari 1805 werd in de Deense stad Odense in het ar melijke huisje van den schoenmaker Andersen, een zoontje geboren. D» vader was dol op zijn enige hind. Dit kind zou later naar 'n goede school gaan en, be loofde hij zichzelf, het zou zo»cel mogen leren als het wou? Hij had dat zelf in zijn Jeugd niet' gekund, want zijn ouders waren altijd heel arm geweest. Het Jongetje groeide tussen zijn stille vlijtige moeder en zijn vriendelijken vader tevreden op. Dat zijn ouden haaat geer geld hadden om van te leven, lieten zu hem rv ji bemerken. Toen Hans Christiaan naar school ging, had hij maar weinig vriendjes. Hij voitd het het heerlijkst als hij stil thuis kon zltt en rustig spelen. IJverig zat hij kleertjes to naaien voor de ooppen van de t<oppenkazt, die zijn vader voer hem had gemaakt Ook keek hij graag urenlang •aar de tuin. Soms kreeg hij een toegangsbewijs voor •r schouwburg. Van wat hij daar zag, maakte hij hele stukken vour zijn poppen kast Dat was het begin a»» zijn sprook- Jeeschrijverij. Omdat zijn vader als schc nmaker wei- iRif verdiende, werd hij sc'daat. Soldaten kónden ze in die tijd altijd gebruiker.. want tijdens Napoleon waren er veel oor logen Toen de vrede gesloten was, kwatn Hans Christiaan's vader terug, maar niet als luitenant, zoals hij had gehoopt. Zijn gezondheid was erg achteruitgegaan en hij stierf, toen zijn zoontje tnog maar een kleine jongen was. Nu hadden ze het nóg armer. Hans Christiaan's moeder werd wasvrouw bij vreemde mensen, om haar brood te ver dienen. Toch zorgde ze, dat haar jongen er altijd netjes en schoon uitzag. Toen zijn vader; die altijd zo'n goede kameraad voor hem was. gestorven was, *&as Hans nog meer alleen. Zijn moeder had geen tijd voor hem. Op de school, waar Hans was, leerde hij niet vee' en wat had zijn vader niet een mooie plan nen met hem gehad! ik wil beroemd worden! Hans zelf had echter ook mooie plan nen in het hoofd. Hij had niet veel zin om bij een kleermaker te gaan werken zoals zijn moeder wilde. Wat Wil je dan worden? vroeg ze. Ik wil beroemd worden, zei Hans eerst moet je een heleboel moeilijkheden hebben en dan word je beroemd- Zijn moeder vond het vreselijk. Wat had haar jongen nu voor gedachten in zijn hoofd? Wilde hij naar Kopenhagen gaan en daar geld verdienen? Hij had niet eens geld om naar een goede school te gaan en dan, hij was pas veertien jaar! Maar Hans Christiaan was niet te houden. Hij wilde toneelspeler worden en op zekere dag ging hij op bezoek bij een be roemde danseres. Hij speelde en danste haar iets voor en om zich beter te kunnen bewegen, trok/nij zijn grote schoenen uit. Maar de danseres vond hem zo raar, dat ze dacht, dét hij niet goed wijs was en ze stuurde/nem weg. Huilend stond Hans op straat Moest hij naar Odense teruggaan? Dat wilde hij in geen geval. Hij voelde, dat hij tot iets bijzonders in staat was. Eindelijk vond hij een kunstenaar, die bereid was om hem voor zanger op te leiden. Hans had ook werkelijk een goede stem- Maar na een paar maanden stuur de de kunstenaar hem weg en raadde hem aan een vak te gaan leren. Hans was namelijk in de winter hees geworden, omdat hij geen geld had gehad om warme kleren te kopen. Dus stond hij weer op straat. Maar hij ging moedig verder. Toen vond hij een dichter, die geld voor hem bij elkaar bracht en hem lessen liet geven. Hans was overgelukkig. Toen het bij eengebrachte geld op was, brak er een slechte tijd voor hem aan.' Heel vaak at bij in plaats van een warme maaltijd, een stuk droog brood Op een bank in het pèrk. Toen ging hy schrijven Tekeninp mej. C. Joppe. ..J ?r Jfrofceer een* op te loeren wet hier staat i Zou ik rrpsschien geen toneelspeler, maar dichter of achrijver moeten wor- dtfn? vroeg Hans zich op het laatst af. Toen schreef hij een toneelstuk, dat men met het volgende briefje terug stuurde: „Wij wensen niet meer van der gelijke slechte stukken onder ót; oogen te krijgen". Hans schaamde zich erg en hij had nu nog maar één wens: te mogen leren. De directeur van een schouwburg, die be merkte, dat hij een goed verstand had, gaf hem geld voor leasen. Zo ging Hans, die intussen achttien Jaar was gewor den, tussen de kleine jongens ep de schoolbanken zitten. Dat was allesbe halve leuk, maar hij hield vol. Toen hij van een milden gever geld kreeg om een reisje neer huis te maken, was hij dolgelukkig. De bewoners van zijn stadje waren stomverbaasd, dat de zoon van d<?n armen schoenmaker werkelijk in de stad vooruit was gekomen. En wat was zijn moeder trots op hem! Toen Hans Christian drie en twintig jaar was, werd hij student en in 1839 deed hij examen. Er waren al ver- scheiden® verhalen van hem uitgageven en vele vooraanstaande families en schrij vers in Kopenhagen nodigden hem uit, sodat het leek alsof hij eindelijk een son- aige toekomst voor. zich had. Later kwamen er evenwel toch nqg enige moeilijke Jaren. Hij verdiende weinig met Heel, heel lang geleden leefde in een groot bos de koningin yan de feeën. Ze had een grote hofhouding en ieder had er zijn eigen werk. OndeT de pages, die boodschappen voor haar moesten doen, was er een, die altijd heel gauw terug was. Niemand kon het zó vlug als hij. Hij droeg altijd een keurig groen jasje en werd daarom de groene page genoemd. Zijn benen waren* verbazend lenig en het eigenaardige van hem 'was, dat hij niet vloog of liep zoals de anderen, maar over de grond sprong, ljeel grote sprongen maakte hij, daarom was hij ook zo gauw weer terug. Maar hij had één fout: hij was verba zend gulzig. Hij deed niets liever dan eten en door dat vele eten had hij een heel grote mond gekregen en zijn ogen vielen bijna uit zijn hoofd. Bovendien leed zijn werk eronder. Als hij onderweg iets lekkers zag, ging hij het op z'n gemak zitten opeten en intussen verliep de tijd. Of wanneer hij thuis aan tafel zat en de koningin liet hem roepen, dan ging hij nooit, voordat er niets meer op tafel oveT was. Hij liet haar kalm wachten. De koningin werd boos op 't laatst. Ik zal hem nog eens moeten straffen, zei ze, als hij niet afleert, zo gulzig te zijn Eens had ze een heel gewichtige bood schap en ze liet de groene page halen. Niemand zou de brief zo %auW kunnen wegbrengen als hij Maar de groene page zat juist te eten! De koningin moet maar even wach ten, zei hU. ik kan al dat lekkers niet in de steek lat*n. Maar ze heeft gezegd, dat je dade lijk bij haar moeat komen, er ia haast bij. Ik kan e!\ niets aan doen, ik ben nog niet klaar. En hij at en dronk, tot er niets meer over was. Toen stond hij op en ging, al apringende naar het paleia van de konin gin Maar door het springen na het haas tige eten kreeg hij heel erg de bik. Onder weg dronk hij een paar maal zeven slok jes water achter elkaar, maar ook dat hielp ditmaal niet. Het werd Juist hoe langer hoe erger. Hik, hik, hik! ging het maar, toen hü voor de koningin atond. Hij kon geen woord apreken. Alle hovelingen keken angstig, want het ia erg ongemanierd om in tegenwoordigheid van een hoger ge plaatst persoon steeds maar te hikken Nu is de maat vol, zei de koningin verdraag het niet langer. Je gulzigheid moet worden gestraft. üj zwaaide haar ataf over de gr-Mie page en Nieze veranderde dadelijk w een kleine groene kikvors met een grote bek en uitgillende ogen. Iedereen heeft 'a avonds wei eens kik vorsen horeh kwaken, maar weinig men sen weten, Jdat dit eigenlijk hikken is. Want kikvorsen zijn allemaal afstamme lingen van die gulzige groene page, die al bikkend voor de koningin verscheen; DU i, 1Pter tens een plaatje om uit te knippen en op karton te piokken. Je kunt het dan op je kamertje ophangen. (Tekening Ver. Perth.) Houd de toppen van Je middelvingers te gen elkaar, je'handen voor je borst' ea je ellebogen ter hoogte van je schouders. Vraag dan aan iemand of hij je handen van elkaar kan krijgen, door je bij je polsen vast te houden. Al is die persoon nog zo sterk, het zal hem niet gemakke lijk gélukken je vingertoppen van elkaar te scheiden. Er zit helemaal geen kunstje achter, maar jie eigenaardige houding van je armen maakt het voor de persoon tegen over je heel moeilijk om flink kracht te zetten. Ik ben een graansoort, rangschik mijn letters anders en ik ben een vloeistof. 2 Mijn eerste lettergreep is een familie lid, mijn tweede een kledingstuk, mijn derde een verkorte meisjes- zowel als jongensnaam. Mijn geheel is een stad in Afrika. 3 Wat klimt op bomen en op heggen en heeft toch geen benen Invulraadsel zijn schrijven. Maar het ergste was, dat hü zo dikwijls bespot en gehoond werd. Uit jaloezie meestal. Vooral in zijn eigen stad gunden de menw*n den schoenmakers- zoon geen beroemdheid. T Maar al zijn vijanden konden hem toch niet de lust in zijn werk ontnemen. De koning gaf hem zelfs geld om te reizen en later een vaste toelage. Het meest werden zijn sprookjes ge- laven. En toen Andersen rtn eigen leven beachteef, begon b|J niet de volgende Vandaag u Zutje jarig Ze wordt nu al oiar jeer. Cedegutjea kreeg te, e so veel Een massa, luirirr maart Een beeldig mooi serviesje. Een prachtig mooie pop, Met roet egden jurkje En blonde krullenkop. Ook nog een leuk fornuisje Weer eg op koken kon, O, alles ie voorhanden. Tot seljs da koekenpon! Een doos met mooie kralen Een bol, een poppenbed Zeg, ie het no «o'n wonder Dot Zueje danst van pret? moorden: .llijn leven le een heerlttk sprookje, 10 rijk en gelukkig!" Een poor maanden na rijn reventigate erjaardag> die met veel luider wae ge vierd, werd hg ploteeling erg «lek en stierf. Maar zijn sprookjes leven verder en worden nog steeds door groot an klein ge lezen. <1 Horizontaal en vertikaal zgn gelijkt 1. viervoetig dier X. wild zwijn I. verstand 4 reis van vogels Snuit Tunis

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4