ff flERSTE BLAD DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1941 )e Engelsche blokkade. De toestand in het Verre Oosten. „Amerika moet een imperium worden". De Vereenigde Staten en de Azoren. Frankrijk» koloniale politiek. Onrust in Kroatië. BINNENLAND De toelage voor lager rijkspersoneel. Zuinig met gas en e'ectrickeit, rs een plicht van dezen tijd. HET LEGIOEN MARCHEERT! VRIJWIL! N EGIOEN .ND PORT De fusie der Sportbonden KAN ONS IN DIE BEHOUDEN BLIJVEN? Onafhankelijkheids- politiek voor Buitenzorg noodzakelijk. Andere distributie- ai tikelen. I# t 11 BRITS ui IK REGEERING DENKT WET AAN VERZACHTING. I De Britoche regeering denkt er ook (Sun* nog niet Mn, <te blokkade tegen se landen, die eertijd» met Engeland /aren verbonden en thans door hiitachland zijn bezet, te verzachten, fin dezen geest sprak eergisteren de Iritache minister van Economische ÏJorkugvoering, Hugh Dalton, in ant- voord op een vraag in bet Lagerhuis, lij zeide, dat het vraagstuk der voed- elvoorzitning m de door Duitschland tezejtie gebieden, door Duitschland Griflmoet worden opgelost. De Brit- wie regeering acht zich oiet in staat le blokkade té verzachten. Amerikaansebe crttiek op Engelsche oorlogsindustrie. In Amerikaansche kringen neemt de an tevreden Üvid over de prestaliep van je Engelsche\ewapemngsindus4rte toe, aldus het DN.B. 'De New-Vork Tj m es kwalificeert de geringe kracht van de Britsche productie als de oor zaak der werkeloosheid, die'Engeland In tegenstelling tot zijn beloften tijdens den geheelen Sovjet-oorlog aan den dag beeft gelegd. Het blad verklaar! dat de Engelschen weliswaar den Vwensch koesteren en den wil hebben om-ter ontlasting van de Sovjets een onder neming op groote schaal te beginnen, maar zij zijn daartoe niet in staat, daar de onvoldoende productie van hun be- wapenrngsindustrie een dergelijke actie te gevaarlijk doet schijnen. In Amerikaansche industrieele krin gen verklaart men, dafde Amerikaan sche bcwapeningsproductie van dag tot dag toeneemt en het Amerikaansche volk zich vele beperkingen oplegt, ter wijl enen te Londen altijd alleen maar over de ontwikkeling van de bewape ningsindustrie praal, maar deze woor den tot dusver niet in daden heeft om gezet. Het beste bewijs hiervoor zijn de parlementaire debatten, die het laatste jaar haast op. geregelde tijden steeds weer worden gehouden over de positie der bewapeningsindustrie, waarbij steeds hetzelfde wordt wordt gezegd, zoitder-dat er in de practijk iets ge beurt. Melkdistributie in Engeland. In het Britsche Lagerhuis heeft ma joor Lord George, volgens het D.N.B:, gisteren de invoering van de. melk distributie bekend gemaakt, naar de Engelsch berichtendienst'meldt. Engelsche aanval op Deensch visschcrsschip. Voor den derden keer binnen zeer korten tijd zijn thans Deensche vis- schersschepen, die op de Noordzee op de vangst waren, door Engelsche vlie gers aangevallen, aldus het D.N.B. Deze laatste overval, die uit Esbjerg wordt gymeld, was gerich top de kotters Sig nal, Curli. en Alisj. De bemanning, die thans te Esbjerg is teruggekeerd, meld de eensluitend, dat de bootjes op hun vischgronden |in de Noordzee door En gelsche vliegers met bommen bestookt en met mitrailleurs beschoten werden, zonder dat tot dezen aanval eenigerlei aanleiding bestond. De Engelschen kun nen ook niet met de uitvlucht van een vergissing aankomen, want éen- der Engelsche vliegers daalde zoo laag, dat hij den mast van het vi.o schersscheepje, waarover hij vloog, bijna, raakte, Ge* lukkigerwijS misten de Engelsche bom men ook ditmaal hun doel, zoodat de Deensche visschers er zonder'nadeel af gekomen zijn. „NIEUWE JAPANSCHE STAP ZOU TOT UITERST GESPANNEN TOESTAND LEIDEN. Verklaring van Eden. Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, in het Lagerhuis omtrent de situatie in het Verre Ooeten verklaard, dat iedere nieuwe stap van Japan een uiterst gespannen toestand tusschen Japan en Groot-Brittariië zou teweeg brengen. Voorts ztide Eden omtrent de be vriezing van de Japansche saldi, dat deze maatregel ernstig is bedoeld en derhalve ook ernstig wordt uitge voerd, Voorts uitte Eden J||hoop, dat de vriendschappelijke bedekkingen tus schen Groot-BrittamcVjkn China nog versterkt mochten worden. Kanoye bij den keizer. De Japansche minister, prins Ko- noye heeft zich gistermiddag om één uur naar het keizerlijk paleis begeven en den keizer rapport uitgebracht over den algemeenen toestand. Hij beant woordde verschillende vragen, die door den keizer werden gesteld. Voor dat hij om half drie het paleis verliet had Konoye een onderhoud met den Lord grootzegelbewaarder, markies Koitsji, betreffende hangende kwes- ties. VERKLARING 'VAN REPU- BLIKEINSCH AFGEVAARDIGDE. -4. Associated Press meldt uit Honoloe- foe, dat de reptiblikeinsche afgevaar digde Maas in een toespraak heeft ver klaard, dat Amerika een imperium moet worden. Amerika's lot ligt niet in Europa, maar in het Westen. Als Enge land en Amerika verdreven zouden worden uit den Stillen Oceaan, zouden de Vereenigde Staten moeten afdaler, tot een landbouwvolk van den derden rang. Voorts verklaarde de afgevaardigde, dat er tegen de moderne oorlogsvoering slecht* een enkel wapen bestaat, name lijk voorkoming van aanvallen. AMERIKA'S DUBBELZINNIGE POLITIEK. In politieke kringen te Berlijn ont kent men, volgens het A.N.P. niet, dat de Azoren thans in het middelpunt van zekere politieke gissingen en verkla ringen staan. Men twijfelt er niet aan, dat Roosevelt bij zijn pogingen om steunpunten voor de Vereenigde Sta ten te verwerven niet alleen die, welke duidelijk op het Westelijk half rond liggen thans ook het oog heeft laten vallen op de strategische posities, welke worden gekenmerkt door de Kaapverdische eilanden en de Azoren. Ten aanzien van de breedvoerige uit eenzettingen, Waarin de Amerikaan sche pers hieromtrent haar meening te kennen heeft gegeven en nog geeft, heeft, aldus zeide men gisteren in de Wilhelmstrasse, de Duitsche regeering zich buitengewoon gereserveerd ge toond eyi tot dusverre slechts de rol van opmerkzaam waarnemer gespeeld. In officieuze kringen herinnert men er aan, dat Sumner Welles op de zeer duidelijke Portugeesche vraag over de eerbiediging der Portugeesche souve- reiniteit over de Azoren een eCen dub belzinnig antwoord heeft gegeven welks stijl naar Duitsche opvatting nauwelijks verschilt van de verklaring die Roosevelt eenige dagen voor de bezetting van IJsland tot den IJsland- schen ministerpresideht richtte. Hej volkenrechtelijke beginsel „ik voel mg bedreigd, zooals, wanneer en waar ik wil", dat de agressiepolitiek der Ver. Staten zich meer en meer eigen maakt en' waarmede zij ook thans haar cam pagne tegen de Azoren tracht te mo- tiveeren, moet, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse, tenslotte de geheele constructie van de oude zoowel als van de nieuwe wereld overhoop gooien. Men wijst er verder op, dat Portugal zich intusschen genoodzaakt heeft ge zien zijn militaire positie te verster ken en dat de reis van den grijzen Portugeeschen president, generaai Carmona,,» naar de Azoren van het standpunt yan Portugal uit nog slechts den nadruk heeft gelegd „op het ge wicht, dat men in Lissabon aan de Azoren hecht. In politieke kringejrte Berlijn acht men het mogelijk, dat zelfs Roosevelt er niet in zal sl.agen, nog iets uit te rich-ten tegen de wereldmeening, die in dit opzicht geheel eenstemmig is. Men ziet hier .echter niet over het hoofd, dat de Ver. Staten op het oogeriblik klaarblijkelijk probeeren, bij hun 'stcunpunjencampagne Brazilië in te schakelen, hoewel men van 'opvat ting is, dat 'van Braziliaansche aspira ties ten aanzien van de Azoren, niet gesproken kt"1 worden. In dit verband verwijst -men in de Wilhelmstrasse naar zeker berichten over 'éfen ültima- tieven druk der Ver. Staten, die ten doel heeft te bewerkstelligen, dat Bra zilië optreedt op de door Washington gewenschte wijze. Naar de meening van officieuze kringen kan men op het oogenblik nog met zeggen; in hoeverre Brazilië hiertoe bereid is. De ontwikkeling van deze aangele genheid wordt van Duitsche zijde steeds met de grootste aandacht gade geslagen. Men. noemt het hier de zaak van de wereldmeening en van de Zuid-Amerikaansche staten, dat zij na gaan, in hoeverre zij bereid-zijn voor het imperialisme van Roosevelt hand en spandiensten te verrichten. Een tweede geval-Syric. De Deutsche diplomatisch e- politische Korresp o,n d e n z wijst op de arbeidsverdeeiing tusschen Engeland en de Vereenigde Staten en merkt op dat een even laaghartig spel, als Engeland onlangs in het geval van Syrië met Frankrijk heeft ge speeld, thans van Amerikaansche zijde tegenover Portugal op touw is gezet. Sedert lang kent men het voornemen van Roosevelt, aldus de Diplo, om in het bezit van de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan te gera ken. "Met het oog op dëh kennelijken tegenstand van Portugal meende Roo sevelt blijkbaar een uitweg te hebben gevonden door Brazilië op den voor grond te schuiven. In de stellig juiste verwachting, dat Brazilië zich ondanks allen druk der Vereenigde Staten niet zoo maar voor een dergelijk achter baks spelletje zou leenen is dezer dagen in samenwerking met Engelarid een leugencampagne door Reuter gelan ceerd, waarin werd beweerd, dat Por tugal rechtstreeks door Duitschland wordt bedreigd. Roosevelts bedoelingen beperken er zich geenszins toe door verdachtmakin gen van allerlei aard den. tijd voor acties rijp te maken. Hij meent juist in het geval van de Atlantische eilan den van Portugal wel effect .e kunnen 'sorteeren, als hij een twistappel tus schen zekere Ibero-Amerikaansche sta ten en de Europeesche stamlanden werpt door te zorgen, dat deze eilan den worden geroofd, waardo. hij tevens vervreemding en tweespalt tus schen geheel Europa en Zuid Amerika zou doen ontstaan. Roosevelt vergrijpt zich niet alleen aan beproefde politieke ■rondbe :ii,selen van zjjn land, als hi: zijn bemoeienissen tot buiten het Wes, telijk halfrond uitstrek! hij wil ook door gevoelens van haat en wantrou wen de moreele en geestelijke banden verbreken, die de oude en de nieuwe wereld zou gelukkig vereenigen, daar zij zijn mateloo7.e verlangens naar on beperkte heerschappij en autoriteit in den weg-staan. Portugeesche pioniers naar Madeira. Het eerste contingent Portugeesche pioniers is gisteren met de Lima naar Madeira vertrekker-. VASTSTELLING VAN DE GRENZEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Naar Domei uit betrouwbare bron te Tokio verneemt, zal op 12 Augustus te Saigon de eerste plenaire bijeen komst der vertegenwoordigers van Japan, Thailand en Indo-China wor den gehouden voor de vastste'ling van de grens tusschen Thailand en Indo- China. VOOR AMERIKA GEEN REDEN TOT BEZORGDHEID. Naar men van betrouwbare zijde te Vichy verneemt, heeft de Fransche regeering den Amerikaanschen am bassadeur te Vichy, admiraal, Leahy, een mededeeling doen toekomen, die een antwoord beteekent op de verkla ringen, waarin Stunner Welles on langs uiting heeft gegeven aan de be zorgdheid zjjner regeering over de politiek der verdediging van de Fran sche koloniën. In dit antwoord zet de Fransche regeering opnieuw de beginselen van haar buitenlandsche politiek uiteen. In bevoegde Fransche kringen wijst men er op, dat deze politiek niet ge wijzigd en algemeen bekend is. Her- haaldelijk-is zij in het openbaar om- schreveg'uoor bevoegde vertegenwoor digers^ der regeering, zoowel door maarschalk Pétain als door den plaats- vervangenden minister-president, ad miraal Darlan, en Generaal Weygand. In dit verband verklaart men in be voegde Fransche kringen, dat door de overhandiging dezer nota ook de laat ste verklaring van den Amerikaan schen minister van /Buitenlandsche Zaken, Huil, haar beteekenis heeft verloren. Hull had verklaard, dat hij hoopte van Vichy de verzekering te krijgen, da: Frankrijk alle aanspraken der spil bp het gebruik van stgunpup- ten in Fransch-Afrika zou afwijzen. Hij zeide, een officieele mededeeling daarover te verwachten. Men vestigt er hier de aandacht op, dat Huil dezg verklaring aflegde, alvoréns de mede deeling der Fransche regeering in het bezit der Amerikaansche regeering kon zijn, zoodat Huil daarvan geen kennis kon dragen. COMMUNISTISCH-SERVISCH GESTOOK. Het P.N.B. meldt uit Agrani: Een overzicht van het communistisch- Servisch gesiooH. gedurende de iaatste weken publiceert het bureau Van de Povlavnik. Engelsche radiozenders hebben omstreeks 10 Juli de Kroati<* sche bevolking opgewekt 14 Juli een opstand te beginnen als het ,fecken daartoe wordt gegevér. De Engelsche radio heeft toen vlak voor dezen datum bekend gemaakt, dat deze opstand moest worden uitgesteld. 80 gevange nen van het concentratiekamp Kere- syn-ts begonnen in weerwil vön.deze aanwijzingen toch" en werden na kor ten tijd door de staatsorganen gè- arresteérd en overgeleverd aan de be- voegdé instanties. Den 20sten Juli kwamen afzonderlijke gewapende benden uit de bosschen te voorschijn om vreedzame dorpen te overvallen en de burgerbevolking uit te moorden, waarbij hun ook vróuwen en kinderen en vooral aanhangers van het Moha- medaansche en Katholieke geloof ten offer vielen! In dit gebied werden posten van de veldwacht overvallen. Afdeelingen van het Kroatische leger en van de Oestasja smoorden door energiek optreden deze misdadige on dernemingen in den kient. Geconstateerd werd, dat de oproer lingen, die onder leiding stolden van de voormalige communistische partij, financieel gesteund werden door Joden. Waar zij optraden, verschenen zij met roode vlaggen en noemden zich ,,het roode leger". Zij beweerden, dat he* Sovjet-leger reeds Agram, Banjaloeka en andere belangrijke steden in Kroa tië was binnengetrokken. Enkeje kleinere communistische groepen .on dernamen onbelangrijke aanslagen op spoorlijnen in de nabi.inêid van Agram en wierpen voorts énkele bommen naar een afdeeling van de academische Oestasja militie. De rebellen hebben hipi gerechte straf reeds ondergaan. Een communis tisch* Servische bende in het gebied van Vrbas is volgens de officieele mededeeling door afdeelingen militai ren en Oes-tasja omsingeld. CIRCULAIRE AAN ONWILLIGE GEMEENTEN. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Bij beschikking van 27 December 1940 van den toenmaligen secretaris generaal van Financiën en van den secretaris-generaal van Binnenland sche Zaken werd een toelage van zes procent ingevoerd op de loonen van lager gesalarieerd rijkspersoneel. Aan Gedeputeerde Staten 4werd d.d. 14 Januari 1941 verzocht .e bevorderen, dat gemeenten en waterschappen op dezelfde wijze zouden handelen als het rijk. Het toekennen van de toelage was dus geen verplichting, maar ver reweg de meeste gemeenten hebben aan den aandrang gevolg gegeven. Het feit, dat een aantal gemeenten niet tot het nemen van bedóeide maat-, regel overging, gaf de in het centraal overleg der samenwerkende gemeen ten vertegen woord igde centrales aan leiding zich terzake tot den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken te wenden. Dit heeft er toe geleid, dat deze zich onlangs met een circulaire tot Gedeputeerd Staten der Provinces heeft gewend om nog eens in het licht te stellen,*dat het onder de gegeven omstandigheden gewenscht is aan de circulaire van 14 Januari 1941 eer zoo ruim mogelijke uitvoering te geven en dit slechts na» te laten, wanneer na 31 December 1937 een algemeene loons- verhooging heeft plaats gevonden, dan wel wanneer om eenige andere reden loonsverhooging als anderszins over bodig moet worden geacht"*; DE COMMISSARIS VOOR DEN KATHOLIEKEN ROEREN EN TUINDERSÖOND, Nader vernemen wij, dat de heer O. F.- J. Dafnave te Voorburg, nieuw benoemd commissaris van den Katho lieken boegen- en tuindersbond. oud chef is van de afdeeling organisatie van het Rijksbureau voor de uitvoering, van de Landfcouwcrisiswet 1933, wélk bureau later het Rijksbureau voor de voedse4voorziening er bij kreeg. Mo menteel is hij algemren- secfetaris van het Nederlandsch Agrarisch Front en tevens po uw gemachtigde van dit front voor de gouw Noord-Brabant. Ook is h'j hópman in de W. A. HET DRAGEN VAN V-INSIGNES OP DE SCHOLEN. De secretaris-generaal van Opvoe ding Wetenschap en Cultuurbescher ming heeft aan gemeentebesturen en aan de besturen van schelen van alle takken van onderwijs, glen volgenden omzendbrief verzonden: .,Er hehben zich gevallen voorge daan, waarbij kinaeren'op school kwa den, voorzien van een oranje V-ii^ signe en mi, is de vraag voorgelegd of dit met het oog óp mijp circulaire van 6 Mei 1941. No. 425. Afdeeling Ka binet en de daarin genoemde rmzend-, brieven betreffende het mslgnéverbod, geoorloofd is. Aangezien dit teeken als een Duitsch teek-en moet worden opgevat, zal het dragen daarvan moeten worden toege staan. Wanneer schoolkinderen met' V's verschijnen, die niet oranje zijn of eer. anderen vorm hebben dan de van Duitsche z'ijde verstrekte V verdient het om moeilijkheden te voorkomen '.aanbeveling orn ook zoodanige on derscheidingsteek enen toe te laten'." Met vliegende vaandels en 'slaande trom marcheerde vandaag het tweede contingent vrijwilligers door Den Haag naar het station, waar de trein gereed stond, die de mannen naar Krakau zal brengen. j Het Legioen marcheert! Sinds enkele weken wordt hét eerste* contingent in Krakau geoefend. Het tweede contin gent is op weg en intusschen komen steeds meer aanmeldingen binnen van Nederlanders, die begrijpen, waar het om gaat en hun plicht wenschen te doen. Het Legioen marcheert! Nu nog in de oefenkampen. Straks alveen ïeur- korps in de rijen van hen, die optrek ken naar het Oosten om de gelederen te versterken van de Duitsche legers eft de legioenen, die daar reeilsïweken- lang den Sovjettroepen strijd leveren, terugwerpen, omsingelen en vernieti gen. Het Legioen marcheert! Dreunend klonk vandaag het marcheeren van vastberaden Nederlandsche mannen door de straten. Fier tyapperde het vaandel. Vrijwilligers vertrokken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzet ten voor de toekomst van hun volk en hun "vaderland. Het Legioen marcheert! Duizenden Nederlandsche mannen vormen dit Le gioen en zij verwachten, dat ook gij spoedig zuit voigen, omdat tx>k gij weet, wat uw pMcht is en dus uw plaats zult imvpien in de gelederen van het Koninginnegracht 22, Den liaag. BIJ HET ZEILEN VERDRONKEN. Eergisteravond prr.stmks half vijf is de 23-:&iige R. Stéunebrink, afkomstig, uit G¥t?ri in gen, djé met zijp Vriend een 'iciltocht maakte op het Lee.k^tern.eer tengevolge van het omslaan van de zeilboot, verdronken. Zijn vriend' kon zich zwemmende reddai. Het stoffelijk overschot^van S. waarnaar "men den geheelen dag heeft gedregd, js nop niet opgehaald. belang vpit het N.O.C. In verband daarmede noodigde het bestuur van het N.O.C. den voorzitter der S.LO den heer mr J. J. P. C. van Kuyk, tot een bespreking -uit, welke plaats had op 16 Augustus 1940. Aangezien bij deze-bespreking de inzichten oim en weer op enkele punten bleven ver schillen, heeft liet bestuur van het N.O.C. de situatie nader bezien en zijnde inzichten schriftelijk neergelegd in een brief aan het bestuur van de S.L.O. op 5 September 1940. Toeft bovendien enkele dagen daarna de waarneming van de 'functie van secfe- taris-generaal van liet departement van Onderwijs, Kunsten en „Weten- schrppen overging in handen van ipr H. J, Reinink, heeft de voorzitter van het N.O.C. daarvan gebruik gemaakt iom op 12 September zijn opwachting bij dezen te makertf waarbij hij ge legenheid had ook de hierboven be doelde aangelegenheid ter sprake te brengen. - Gedurende énigen tijd vernam men niet veel meer van concentratie in de sportbonden totdat medio October.het besluit van den waarnemend secreta ris-generaal van het departement van O,, K. eh W. bekend werd, waarbij de heer K. J. J. Lotsy was benoemd tot adviseur voor sportaangelegenhéden bij gemeld departement. Als zoodanig vied hem de taak toe om de een heid in Ae sportbonden voort te zetten. Dé heer Lotsy, die als bestuurslid van het N.O.C.de- verhoudingen van de bonden onderling en van deze tot een toporganisatie terdege aanvoelde, kon geen' andere meening zijn toegedaan, dan dat eön lichaam ™n de structuur en met het verleden van het N.O.C, het aangewezen lichaam moest zijn waarin alle bonden moesten, worden vereenigd. Bij" de ontwikkeling van zijn werkzaamheden is deze meening dan ook tot uiting gekomen. Het be hoeft geen betoog .voor de ingewijden in sportaangelegénheden in Nederland, (dat voormelde taak'Van den heer Lotsy een zeer omvangrijke was, waarbij het noodzakelijk zou blijken verschilierfde sporten in' andere verbanden te groe- peererv waardoor fefvgns de verhou- djrrg tot het N.O.C1. gewzigd moëst worden. -Een en ander vorderde veel tifd_ doch niettemin dtan gevoeglijk geconstateerd wordenj dat tegen 1 Ja nuari 1941 het grootste deel daarvan volbracht was. COMMENTAAR IN JAARVERSLAG N.O.C. Verschenen is 'hpt 27ste jaarverslag van het Nederlandseh Olympisch Comité. Ten aanzien van dé ontwik keling van de fusie der sportbonden wordt, in dit jaarverslag nog' de vol gende uitéénzetting gegeven: De secretaris-generaal van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen had het plan opgevat om te komen tot meer eenheid in de verschillende sportorganisaties. Hij had daartoe den voorzitter van de Nationale Stichting ter bevordering van de Lichamelijke Opvoeding van de oprichting waarvan in het vorige jaarverslag gewag werd ge maakt „verzocht de maatregelen te treffen, welke .tot de gewenschte con centratie zouden kunnen leiden. De vraag kan hier gesteld worden waarom deze opdracht aan don voor zitter van de S.L.O. werd" gegeven ea niet aan den" voorzitter van het N.O.C. Doch dit in het midden latende, bleek al spoedig bij de gehouden besprekin gen met de voetbal-- en wandelsport- organisaties, welke het eerst aan de beurt waren om te f us ioneeren, dat de S.L.O. daarbij streefde haar een aansluiting van de gefusioneerde bonden bij dit lichaam. Dit nu was niet overeenkomstig den opzet der stichting en bovendien om verschillende redenen ^ok niet in- het Een medewerker van de V.P.B. schrijft het volgende: Bij de spanning die in het Verre Oosten heerscht, gaan ongetwijfeld de gedachten van schier aiiew Nederlan ders met diepe zorg uit naar het rijke Overzeesche gebied, dat eenmaal door den ondernemingsgeest onzer vade ren gewonnen werd en dat zich onder Nederlandsch bewind zoo gelukkig en voorspoedig ontwikkelde. Wij gevoelen diepe zorg inzake Ne derlandsch Indië. Want Buitenzorg volgde sinds Mei 1940 geen verstan dige politiek. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat het gouvernementte Buitenzórg éénrichtsnoer vast in het oog moet houden, n.l. dit: Hoe blijven wij het best met bezet Nederland één, zon der in botsing te komen met Londen en Washington? Immers, zullen Nederland en Neder landsch Indië na den oorlog elkander kunnen hervinden, dan moeten zoowel om buitenlandsche als binnenlandsche jjolitieke redenen, alle krachten wor- Men ingespannen, om dé kloof niet die per te doen worden, dan door de ver schillende omstandigheden absoluut onvermijdelijk is. Indien niet, dan dreigt in dezelfde mate het gevaar, dat de loop der dingen Nederland en Nederlandsch Indië voorgoed uiteen zal drijven. Dat wil zeggen, het gouvernement te Buitenzorg moet een besliste zelf- standigheidspolitiek voeren. Het moet dat doen om der wille van het eigen Nederlandsche belang, dat uitsluitend en alleen op deze wijze gediend kan worden. En juist dit inzicht blijkt te Bui tenzorg te ontbreken. Men voert er geen zelfetandigheidspoütiek en loopt willoos aan den leiband der Angel saksische mogendheden.. Dat bleek |o.a. uit de interneerings- pelltiek. .,D.e „bezettingsautoriteiten hebben hier als repressaille een aantal aan zienlijke Nederlanders geïnterneerd. Wat voor belang heeft Indië er bij, ginds met alle geweld de menschen in de interneeringskampen te houden met als eenig gevolg, dat er dan hier ook tailooze van hun vrienden geïnter neerd worden? Laten zij hen los, zij hebben er geen enkel nadeel van en kunnen eventueel onaangename ma nieren voorkomen. En anderzijds win nen zij het voordeel, dat zij aan hun vrienden in Nederland de vrijheid be zorgen. Waaron doet Indjë het niet? Omdat het te weinig Nederlandsche politiek voert en aan de slippen van de Angelsaksen hangt, die zich om vrij heid en onvrijheid van een aantal Ne derlanders in hét bezette gebied wei nig bekommeren. En gelijk mét de- interneerings- questie is het over de gansche linie. Van Nederland uit is bijvoorbeeld menige poging gedaan om per radio contact met Indië te houden, al ware het slecht* over een volkomen on schuldige materie als 'bijv. familie nieuws. De Duitsche autoritéiten hier te lande hadden daar geen bezwaar tegen. Waarom moet Indië wel bezwaar maken en elk contact afsnijden? Groot-Nederlaiydsche politiek is dat niet, het is uitsluitend Angelsaksisch gedacht. De houding jegens Japan. Met Japan heeft men te Buitenzorg ternauwernood willen praten. Zuiver Nederlandsch belang is, dat waar het moederland door den bondgenoot van Japan bezet is, Nederlandsch-Tndië er zorg voor draagt zooveel mogelijk alle botsingen met Japan !e vermijden. Buitenzorg doet echter het omge- keerde. Het "vergeet het moederland en denkt ^been aan Roosevelt en Churchill. Wel zijn er ook in Indië stemmen, die een meer zelfstandige politiek vorderen we lazen iets dergelijks in het Bataviasche Nieuws blad doch het gouvernement luis tert daar niet naar. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachhouwer is zelfs door zijn huwelijk bijzonder Ameri- kaansch georiënteerd en verbergt dat in zijn bdleid niet. En dat werkt al lengs fataal. Hoe de zaken in het Verre bosten ook loopen mogen, de politiek van Buitenzorg is uit Nederlandsch oog punt gezien fataal, omdat ze te"weinig Nederlandsch is, te weinig zelfstandig is. Daarmee brengt Nederlandsch- Indië zijn positie in gevaar en. schept voor de naaste toekomst een Situatie, dje zich nooit ten voordeele van den band met het moederland ontwikkelën kan. Wij houden rekemrjg met het feit,'dat Nederland'bezet gebied is en Nederlandsch-Indië hierbuiten valt. Wij weten natuurlijk, dat Neder- landsch-Indië daardoor in een gansch andere positie is, dan wij. Maar juist daarom moeten beide declen van het rjjk, hier en overzee, niet ophouden aan elkander te denken en alles doen wat mogelijkis, om in de gegeven omstandigheden den band met elkan der aan te houden. En daarbij komt het er juistjvoor Indië zeer op aan. dak zijn gouvernement Nederlandsch'den ken zal en Nederlandsch handelen za! dat het en wijze en voorzichtige zeflstandigheidspoiitiek -al voeren, die er op bedacht is het mflict in het Verre Oosten zoo lang mogelijk buiten zijn gebied te houden en die nimmer vergeet, dat het. moederland binnen de machtsfeer van den tegenstander der Angelsaksen valt. Verwaarloozing van dit standpunt, kali op het definitieve verlies van Indië uitloopen. En dat moet ook in de Oost een schrikbeeld zijn, dat tegen een al te slaafs volgen van den Angelsaksischen koers waar schuwen moet. (Nadruk verboden). 3 AUGUSTUS T/M. 9 AUGUSTUS. 29.-4 brood 4 rant*-, brood cf gébak. 29 brood 1 rantsoen brood of gebak. 29 vleesch lz rantsoen vleesch of vleeschwaren. 29 vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vieeschwareh. W kaas 100 gram kaas. 29 eieren 1 stuks eieren. 29 Melk I Hz liter melk. 29 reserve 3 kg. aardappelen. 3 AUGUSTUS T/M. 9 AUGUSTUS. 105 algemeen 250 gram suiker. 21 JULI T/M 10 AUGUSTUS 104 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 14 JULI T/M 10 AUGUSTUS 103 algemeen 500 gram jam. ld ojoem 'li rantsoen bloem, brood of gebak, 102 algemeen 250 gram rijst. A rijst 250 gram rijst. A havermout 250' gram havermout of gort, U JULI T/M 10 AUGUSTUS 44 algemeeft 250 gram havermout of gort 45 algemeen 250 gram-gdrt. 54 algemeen 100 gram vermicelli 55 a/re meen 100 gram maizena. 17 JULI T/M 3 AUGUSTUS. 24-25 boter 251) gram Poter. 24-25 vet 250 gram boter met reductie. 3 AUGUSTUS T/M. 20 AUGUSTUS. 26-27 boter 250 gram boter. 26-27 vet 250 gram boter met reductie. 1 AUGUSTUS T/M. 31 AUGUSTUS. 12 katen lid kg. kattenbrood. 12 honden gtoep I, II, 10 kg.; grdep Hl 8 kg; groep IV 5 kg; groep.,V)4 kg; groep VI 3 kg' hordenbrood: OPGEPAST! N B. de bonnen 26, 27 eri 28 voor L.iAS blijven geldig I'm 9 Augustus 1941. WAT IS EEN RANTSOEN? BROOD: 100 gram' brood GEBAK: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek ót 300 gram cake. óf 400 gram gevuld klein korstgebak. 6f 500 gram gevuld groot korst- gebak, óf 800 gram taart, gebakjes. BLOEM: 70 gram tarwebloem, -meel. rogge bloem -meel. zelfrijzend bakmeel. RIJST: 250 gram rtjst. rflstemeel, -bloem, -gries, gruitémeel (geritengd meel). HAVERMOUT: 250 gram havermout, -vlok ken. -bloem, «ardappelvlokkcn GORT: 250 gram gort. gortemeel, grutten. VERMICELLI: 100 gram vermicelli, macaroni, ÏiaghettL IZENA. 100 gram maïzena sago. aardap pelmeel óf 100 gram zet meel. verwerkt in puddingpoeder of puddlng-sauspoeger. VLEESCH: 100 gram vleesch. gewicht van been inbegrepen f, VLEESCHWAREN: 75 gram gerookt of g«- kookt vleesch ói 75 gram gerookte worst soorten. óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongenworit, nierbrpod óf 150 gram^bloedworst JAM: 500 gram Jam, droop, honing, enz. KOLEN. Kookdoeleinden letter M en N, Bon No. 14 K.F. 31 Augustus. Verwarming, 01, 02. 03. haarden en kachels J #1 t/m 94 haarden en kachels K, 81 t/m 11 „centrale ver warming" één eenh-id vasfe brand stoffen. 05 (18, 97, gaarden en kachels" J, 05 t/m 08 haarden e» kachels" ,K. een eer beid tu-'. Geldig t/m 31 December. PETROLEUU Per 11; t/m TO Aug., voor keuken 2 L SCHEERZEEP. K (tegtlel); t/m. -31 Aug. 1 rantsoen. ZEEPy t/m. 31 Augustus, 1 rantsoen.

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 2