Belangrijke sociale maatregelen sae r Rede van den heer H. J. Woudenberg „Duitschland strijdt voor Europa TWEEDE BLAD VRIJDAG 8 AUGUSTUS li H Iv' m Verhooging van ouderdoms-, invaliditeits- en heduwen- en weezenrente - Reorgani satie van de wettelijke ziekteverzekering BUITENLAND DE VERGEEFSCHE UITBRAAKPOGINGEN DER SOVJETS. Regimenten cavallerie vernietigd. DÉ SLAG BIJ SMOLENSK GEËINDIGD. 4 Rond 310.000 gevangenen. Twee Britsche torpedo- jagefk getroffen. Bruno Mussolini verongelukt. i oc ro He ►ri kra F* 1st m l.ir ld o o n v x k t Ht- 4> De heer H. J Woudenberg, commis saris van het N.V.V. heeft heden in een bijeenkomst van funetiohnarissen van het Nederlandseh Verbond van Vak- «vereenigingen, in Krasnapolsky te Am sterdam eenige urgente problemen van den dag behandeld en tevens eenige zeer belangrijke .maatregelen van so cialen aard aangekondigd. Aan deze rede is het volgende ont leend: Ik heb u op dezen dag tezamen ge roepen om u opnieuw bekend te ma ken met de voortvarendheid, waar mede onze sociaal economische afdee- ling zich met den uitbouw van sociale verzekeringscomplexen bezighoudt en het verheugt mij, u thans mededeelin- gen te -kunnen doen omtrent eenige verordeningen, die van verstrekkende beteekenis voor de werkende arbeiders en dé trekkers van de Invali'diteits- en Ouderdomsrente zijn. Twee van deze verordeningen be treffen den nitbouw van de wet telijke ziekteverzekering en een andere betreft financieeie verbete ringen voor rentetrekkers door bet verleenen van toeslag op de thans geldende wettelijke régeling. Weken lang zijn dé verbeteringen in de sociale verzekering, waarvan U thans als eersten kennis neemt, op de sociaal economische .afdeeljng van het N.V.V. voorbereid, besproken met alle organen van. de ovèrheid en onze be moeienissen hebberf onze wenschen in een dusdanig stadium gebracht, dat ik vandaag nog, vóór de vefrorderingen in de Staatscourant komen, over de be treffende sociale maatregelen als vast staand kan spreken, omdat ik de ze kerheid heb, dat zij binnenkort in werking zullen treden. Dat ik dit thans kan doen op een oogenblik, dat er eenige beroering on., der confessioneel georganiseerde arbei ders is, is mij een groote vreugde. Nu de leiding der confessioneele bonden duidelijk heeft bewezen, afwijzend te staan tegenover elk constructief werk, verschijnt daarmede wel in scherpe tegenstelling de houding van het N.V.V., dat onder alle omstandigheden zijn taak met alle kracht voortzet. Waar echter de actie, van confessio- 0 neele zijde gevoerd, dezen positieven opbouwenden arbeid tracht te verbre- o ken, acht ik mij verplicht van tevoren eenige opmerkingen te maken over mijn benoeming tot commissaris der confessioneele vakcentrales en vak bonden. Dat alle Nederlandsche arbeiders deel zullen uitmaken van één organi satie was en is het ideaal van haast alle arbeiders, die het ernstig met hun stand in het .volk'meenen. Het is duide lijk, dat er voor de arbeiders maar één mogelijkheid bgstaat, om zich voor hun volle waarde te doen gelden, d.w.z. een rechtvaardige plaats in het volk te ver krijgen. Deze mogelijkheid is een ster. ke en hechte organisatie ongeacht po litiek inzicht of religieuze overtuiging. De praktijk heeft voldoende bewezen, dat er op sociaal economisch terrein geen religieuze botsingen ontstaan. Het zou de dwaasheid ten top gevoerd zijn, wanneer het mogelijk ware, voor ka tholieke, proteltantsche of anders den kende arbeiders verschillende arbeids voorwaarden te scheppen of te besten, digen. Het geldt hier immer? algemeene volks- en arbeidersbelangen., Deze overtuiging heeft altijd in de by het Ni'V.V. aangesloten organisaties ge. heerscht, al moet weliswaar worden erkend, dat dë nauwe verbintenis, die de moderne arbeidersbeweging had met de sociaal-democratische arbei derspartij een belemmering was voor confessioneele arbeiders om zich daar bij aan te sluiten. - Nu echter het N.V.V. los gemaakt is (.van die politieke banden kan ik zeg gen, dat een groot deel der bestuurders en zeker ook der leden over deze ver breking niet rouwig gestemd zijn. De goede vakvereenigingsman toch heeft zijn werkgebied steeds gevonden op het terrein, waar hij de sociaal-econo mische belangen van zijn gleden kan be hartigen en verbeteren. Hoe dit oók zij, ons volk -moét ook in dezen tijd verder leven en er meg geen stilstand kómen op het gebied van alle sociaaTeconomische mogelijk heden. i - N.V.V. GEEN MANTELORGANISATIE Ik herhaal nogmaals, dat het N.V.V. thans aan geen enkele poli tieke party gebonden is en geen ■antel-organisatie van welke partij of beweging ook. Ik heb In het Jaar, dat ik commissaris van het N.V.V. ben, dese lijn strak oprevolgd. Geen der onde functionarissen aal kun nen beweren, dat mijnerzijds eenige voorwaarden of elschen te dien op dekte zijn gesteld. Wanneer wan kerkelijke zijde een ▼oorstelling van zaken wordt gegeven, waaruit men zou kunnen afleiden, dat dergelijke maatregelen in .het bijeon der tegen katholieke initeJUingen zijn genomen, dan is dit bewuste misleiding met het doel voor zich zelf eefi sfeer van martelaarschap te scheppen. □r herhaal: het N.V.V. is geen man- tel-orgsnisatie van eenige politieke beweging. Zijn eenige ideëele onder grond ja het verlangen naar een groote allee omvattende, organisatie van ar beiden, die, hoe wij ons de toekomst ook denken in elke nieuwe ordening een noodtakéüjkheid tal zijn. Daartoe ben ik ala eorrmliadgria van, het N.V.V. benoemd an onlangs ook tot comrais- •arta van hat R K. Werkliedenverbond en ven het Chrieteiük/Nationaal Vak- Al 'erkll «Ml verbond. Ik heb de mij verstrekte op dracht aanvaard, om dat daarin dui delijk tot.conditie is gesteld, dat de rechten en aanspraken van de leden der aangesloten vakbonden, voor zoo ver zij van sociaal economischen aard zijn, onberoerd, onaangetast en onver anderd moeten blijven. Ik meen, dat ik mij aan deze opdracht stipt heb ge houden en ik geloof niet, dat iemand kan beweren, dat van deze rechten en aanspraken .iets is gekort of ge roofd, zooals men zich in Nederland sche kerken Zondag onwelwillend uit drukte. Niet de Rijkscommissaris en niet ik, maar ieder, die in deze dagen met geestelijke dwangmaatregelen de ar beiders aanraadt, om niet 'langer lid te blijven van hun organisatie, be rooft den arbeider van alles, wat hij in lange jaren moeizaam tot stand heeft gebracht. De arbeider, die er gevolg aan geeft en voor dwangmid delen zwicht, berooft zich zelf. Wij zien, dat eenerzijds millioefien Duitsche geloovigen voorop staan in den strijd, die in het Oosten woedt tri;en het bolsjewisme, dat daar een de besten va'n zijn zonen offer-I ookNde Katholieke, dat daar bloed vloeit\ ook van Katholieken tot red ding vSn Europa. Het schrijven, dat Zondag jb de Nederlandsche kerken is voorgelezen heeft met godsdienst niets te maken, maar is een verlengstuk van de oorlogvoering. SOCIALE POLITIEK IN OORLOGSTIJD. Ook in dezen oorlogstijd voeren wij een sociale politiek, waarvan de komende verordeningen die ik u in den aanvang van mijn rede heb ge noemd, een bewijs zijn. Tot r,u toe heeft de Wettelijke ziekteverzekering in haar huidigen vorm slechts Tiet financieeie risico van arbeidsonge schiktheid tengevolge van ziekte ge-- regeld. De Ziekteiyet voorziet namelijk slechts in de gedeeltelijke vergoeding van het gederfde lodn en biedt daar door den verzekerde slechts een on volkomen l^scherming, want bij ziekte dreigen nog sterker dan de loonder ving voor den verzekerde, de daaraan verbonden bijzondere kosten voor medische hulp. geneesmiddelen, medi camenten, verpleging, operaties, enz. Voor de betaling van deze bijzondere kosten moest de verzekerde tot nu toe zglf zorgen, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn gezinsleden. Dit gebeurde gewoonlijk door een verze kering bij de in ons land bestaande ziekenfondsen, die deze verzekering hoofdzakelijk particulier verzekerings- rechtelijk sloten. Sociale omstandig heden, zooals gezinsgrootte, werden hiermj weinig of in het geheel niet in aanmerking genomen. Bovendien waren aan deze verzekering naar ver houding tamelijk hoogé kosten verbon den, die de werknemer alleen dragen moest. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat de verzekerde met de primitieve Wettelijke zieken geld ver zekering niet tevreden ^kon zijn. Wel is waar heeft de Ziektewet zelf de mogelijkheid voor een verderen uit bouw der uitkedringen open gelaten. Art. 50 van deze wet J>epaalt n.l., dat xecht op ziekengeld niet bestaat, wan neer de verzekerde geen lid is van een door de Ziekenfondswet erkend ziekenfonds- Deze wettelijke bepaling wijst er ondubbelzinnig op. dat de wetgever zich van de onvolkomenheid van de bestaande regeling bewust was, te meer, omdat het oorspronkelijke ont werp uit het jaar 1911 ook i/i de üit keeringen.' die de genoemde bijzon dere kosten roet zich zouden brengen, voorzag He( N.V.V. heeft nu na maanden lange voorbereiding en talrijke ver handelingen en besprekingen het zoo ver weten te brengen, dat de goede gedachte, die al ift art.' 50 tot uiting komt in4de daad kan worden omgezet. Met de komende verordeningen die wij dezèf dagen kunnen verwachten en die binnenkort in werking zullen treden, is de weg gebaand voor een goede geregelde wettelijke ziektever zekering. De inhoud van deze heide verorde ningen is in het kort de volgende: VERPLICHT LIDMAATSCHAP' VAN ZIEKENFONDS, Van de in werking treding der ver ordening af moet de venekerings- pllchtige arbeider (werknemer) naar de voorschriften van de Ziektewet lid rijn van een erkend ziekenfonds. Is geen lid van zulk een ziekenfonds,(dan kan hij in de toekomst, ook geentzie- kétageld krijgen, maar insjegenstejllng mét den hnidigen toestand* behoeft de werknemer de koeten voor het zieken fonds niet alleen te betalen. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te dragen, doordat hij wettelijk verplicht wordt de helft van dé premie, dat zijn de halve kosten voor het ziekenfonds te betalen. De contributie of de premie worden niet meer naar het aantal verzekerden per gezin berekend, maar In proeenten van het arbeidsloon Daardoor wordt bereikt, dat de economisch «wakkere in verhouding niet meer belast wordt dan de beter gesitueerde. Dit coptributie-systeem belast iederen verzekerde naar zijn economisch ver mogen en is daarom sociaal rechtVaar- het feit, dat de werkgever mode moet betalen, wordt de werk en tiast, d.w.z., hij zou voor de verzekeringvoor zich en rijn gezin minder betalen, dan tot nog toe het geval was. De ongetrouwde arbeider moet het zelfde betalen als de getrouwde en deze weer evenveel als de arbeider, die een groot gezin te onderhouden heeft De contributies in dezen zin vast te stellen, spruit voort uit de bij de sociale verzekering ten grondslag gelegde ge meenschapsgedachte, die in één zin samen te vatten is, één voor allen en allen voor één. Hel is toch billijk en juist, dat de ongehuwde arbeider niet minder bet taalt dan de gehuwde, die met het zelfde of dikwijls met minder loon een gezin te onderhouden heeft. Hier mede te helpen is de ethische plicht van kameraadschap en sociale solidariteit van de werkende menschen. Tenslotte kan de ongehuwde arbei der, wanneer hij later hoofd van een gezin is geworden, de juiste oplossing van dit vraagstuk zelf ondervinden. De üitkeeringen zijn in de verorde ning duidelijk omschreven. Zij bevat ten ziekenverpleging en uitkeering bij sterfgeval. ZIEKENVERPLEGING. 1. Ziekenverpleging: Dokters met inbegrip van specialis ten en tandartsenbehandeling,'verlos kundige hulp van dokter en vroed vrouw, ziekenhuis-sanatoriumverple- ging. 2. De benoodigde geneesmiddelen en hulpmiddelen tot genezing, met in begrip van alle middelen, die noodïg zijn ter voorkoming en behandeling van ziekte of gebreken en die tot her stel van de arbeidsgeschiktheid dienen.' 31 Bij overlijden ontvangt de ver zekerde of zijn nabestaanden een be paald bedrag. Tegenover den tot stand gekomen rechtstoestand brengt deze nieuwe regeling voor de werknemers een werkel'ijk sofcialen 'politieken vooruit gang, dien wij in het kort als volgt kunnen formuleeren: 1. De verzekerden hebben tegen over de ziekenfondsen zonder meer recht op afsluiting der verzekering. 2. De verzekering moet alle be doelde üitkeeringen omvatten, die het- doorvoeringsbesluit naar maat en om vang vaststelt. 3. Kostenvergoeding in de plaats van daadwerkelijke levering der voor geschreven benoodigdheden, uitgezon derd gevallen, waarin levering in na- tura niet mogelijk is, is niet geoor loofd. zv 4. De verzekering moet alle lè^gn van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben dezelfde rechten en aanspraken ais de verzekerde zelf. In aansluiting-daarop is het noodig gebleken, de geldelijke üitkeeringen, zooals wij die kennen uit de Ziekte wet, te vergrooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat van den verzekerde bij bevalling een minsten zes weken voor en zes weken na de_bevalling ziekengeld tot het wet- tellik'vastgestelde bedrag ontvangen. De echtgenóote van een verzekerden werknemer krijgt in zulk een geval thans echter niet. In par. 1 van de nieuwe verordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van den verzekerde bij bevaling een bedrag' ineens van 55,ontvangt. Deze wettelijke maatregel spruit voort uit de gedachte, het gezin zooveel mo gelijk te beschermen. ORGANISATIE, Ook de organisatie-ophouw wordt'in de verordening geregeld. Het ziekenfondswezen in cms land is tot een ontwikkeling gekomen, waarbij niet meer de zekerheid aanwezig is, dat de fondsen* hun oorspronkelijk ge dachte taak kunnen vervullen. Inden loop van den tijd is het aantal van deze fondsen door nieuwe oprichtingen zoo buitengewoon groot geworden, dat een sterke centraliseering van de thans be staande instellingen van degen aard onvermijdelijk is geworden en wel daarom, omdat de overwegende meer derheid van deze fondsen op den duur niet in staat zou zijn, aan de eisehen, die de nieuwe tijd stelt, te voldoen. Tegelijkertijd wordt in de verordening ook de noodige voorzorg getroffen, dat tot verzekering van den werknemer wel een naar verhouding klein, maar de? te daadkrachtiger aantal van zulke ziekenfondsen de wettelijke taak zal vervullen. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMSRENTE. De üitkeeringen voor de invalidi teitsverzekering waren berekend op de minimale en aller-noodeakelijkste kos- en voor levensonderhoud, en in deze dagen kunflérPdeze üitkeeringen zelfs aan dit ^eer bescheiden doel niet meer beantwooWtefpV Het was een zahk van sociale recht vaardigheid, deze betreurenswaardige arbeidsveteraiien te helpen. Daar het niet mogelijk was, door de tegenwobrdige tijdsomstandigheden een volkomen omvorming van de ge- heele invaliditeitsverzekering te orga- niseeren, werd de weg van een voor- loopigen maar direct werkenden nood maatregelen gekozen, zonder.tfaarpiede de gedachte aan een gróndige- herzie- ning van deze verzekeringsteak tev la ten varen. Integendeel, de tot "einde 1942 begrensde maatregel mag in 'geen geval als een eventueel nog te verlen- Sen regeling worden beschouwd, maar i genomen als een uitgangspunt voor nieuwe plannen ten opzichte van de verzorging van den werkenden mensch, 1 De V%rhooging van de rente ge schiedt velgens de voorschriften in de verordening jin den vorm van toeslag. Overeenkomstig de Invaliditeits- en Ouderdomswet en overeenkomstig de Wet voor de Vrijwillige oudèrdomsver- zekering en voor dé Invaliditeitsrente bedraagt de toeslag 25 procent op de weUflijk vastgestelde rente, voor die rentetrekkers, die het 65-jarige levens jaar hebben bereikt. Voor trekkers van invaliditeitsrente, die het 65-jarige levensjaar nog niet hebben bereikt, bedraagt de toeslag 50 procent en voor het geval de rente trekker gehuwd is„,komt daar nog een toeslag van 26 procent bij. Deze verhooging treedt ook in wer king, wanneer de rentetrekker weduw naar geworden is of gescheiden en nog kinderen te onderhouden heeft, die den vereischten leeftijd nog niet heb ben bereikt.. Voor ieder kind, dat aan dezen eisch voldoet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 procent bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoog stens voor zes kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toeslag gegeven worden van 50 pro cent 25 procent 6 x 20 procent 195 procent boven de wettelijk vastge. stelde rente. Op het weduwen en wee- zenpensioen wordt een toeslag van 50 procent gegeven. In het geval dat we duwen - en weezenrente gelijktijdig bestaan, wordt de toeslag verhoogd voor iedere wees met 25 procent, weer maximaal voor zes weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uitgekeerd, wordt 50 procent toeslag gegeven. Op grond van deze verhoogingen, kunnen wij zeggen, dat de ouder domsrente verhoogd zal worden met in doorsnee 40 procent, de in validiteitsrente met 65 procent en de weduwen- en weezenrente met 52 procent. Van belang is nog de bepaling, dat deze toeslagen op de wettelijk bepaal de rente buiten beoordeeling blijven bij een onderzoek naar behoeftigheid. Rentetrekkers, die naast de wette lijk vastgestelde rente nog andere on dersteuning genieten, behouden deze üitkeeringen onverkort. Volgens de uiteenzetting, die' ik hier gegeven heb; is het boven eiken twijfel verheven, dat deze nieuwe maatregelen op het gebied van de so ciale verzekering, den verzekerde en den rentetrekkers belangrijk materieel Voordeel brengt, die hun directe uit werking hebben, ipaar nog grooter is de idèëele waarde van deze maatrege len, want zij zijn opgebouwd 'op de &Mf> dachte van de volksgemeenschap, en brengen daardoor een rechtsidee in de Nederlandsche sociale verzekering, die in de toekomst als grondslag voor alle sociale verzekeringen moet gelden. Tenslotte zou ik nog willen opmer. ken, dat deze verbeteringen in de be staande sociale toestanden, den aan merkelijk verhoogden üitkeeringen ten goede komen van alle Nederlandsche arbeiders, die daarvoor in aanmerking komen. Deze op sociaal terrein tot stand gebrachte uitbouw van de socia le verzekering was alleen mogelijk, omdat het N.V.V., de grootste arbei derscentrale in Nederland .zich daar voor inzetten en de volle kracht van zijn aanhang deed gelden. Deze verbeteringen, die zooals ik zei allen betreffenden ook den niet georganiseerden arbeiders ten goede komen, waren niet door te voeren ge weest zonder organisatie. En hieruit blijkt hoe nuttig en noodig het is, dat de arbeiders in een zoo groot mogelijke organisatie vereenigd is, om zijn in vloed uit te oefenen by het tot stand komen van nieuwe sociale wetten. Hoe grooter en omvattender deze organisa tie is, des te sterker is haar invloed en des te sneller kunnen nieuwe sociale wetten, die bij het N.V.V. reeds in voorbereiding zijn, worden doorge voerd. De vroegere vakbeweging kon gezamenlijk niet meer tot stand bren gen dan de sterkste organisatie alleen. De vakbeweging in Nederland zal meer bereiken, nu de versplintering, en daardobr haar verzwakking van haar krachten is opgeheven, mits de arbeider begrijpt, dat hij de organisa tie, die zijn eigen organisatie is moet steunen. TANKS IN BRAND GESCHOTEN. Met insparjning van hun laatste krachten hebben op 5 .Augustus tfch Oosten van Smolensk ingesloten bol sjewisten getracht een breeden, naar het Oosten leidenden autoweg te be roken om daarheen uit te breken, al dus het D.N.B. Een versterkte Duit sche infanteriecompagnie sloeg ech ter dezen wanhopigen tegenaanval met de 'bloedigste verliezen voor de Sovjets af. In den loop van den och- tenjl had deze Duitsche compagnie, n&ar het D.N.B. néder "hierover ver neemt, den weg reeds afgesloten en veiligheidsposten uitgezonden tot aan den zoom van het woud. Plotseling begon, een fel artillerievuur onder dekking waarvan de bolsjewisten overgingen tot bestorming van den weg. Zeven gepantserde gevechts wagens van links en vijf van .-rechts ondersteunden daarbij deu-aanval. De Duitsche compagniecommandant, die van een heuvel den aanval waarnam, zag de bajonetten der bolsjewisten in de zon glinsteren. In grdote troepen geconcentreerd kwamen de-bolsjewis- !ten rechtoplpopend door een koren veld aan, bleyen af en toe staan, brachten het geweer in den aanslag en vuurden. Zoo naderden zij tot rhonderd meter. Plotseling gaf de pagnies-commandant het hevel tot vuren. De bolsjewisten waren hoogst verrast uit de flank het voornaamste vuur te krijgen. „Zij werden afgemaakt voor zij de Duitsche stellingen ook maar hadden ontdekt Toen naderden de Sovjettanks en' kwamen vrij dicht bij de Duitsche stellingen. Op het zelfde oogenblik sloeg den Sovjet- kblossen een hagel van pantserafweer- granaten tegemoet Brandend en in elkaar geschoten bleven zij op het slagveld liggen. Zpo stortte de laatste Sovjetpoging tot een uitbfaak in bet vuur van het Duitsche pantserafweer- geschut, zware granaatwerpers en machinegeweren ineen. JPj een andere uitbraakpoging van ten Oosten van Smolensk ingesloten bolsjewisten -zijn, naar het D.N.B. ver neemt, twee regimenten cavalerie, die in den strijd geworpen Hét opperbevel van de Duit- achif weermacht maakt beleend: Zooals reeds in' een extra-be richt is bekend gemaakt, heeft de legergroep van den generaal- veldmaarschalk Von Bock in samenwerking met de luchtvloot van generaal-veidmaarschalk Kesselring den grooten slag van Smolensk zegevierend voltooid. Bij matige eigen verliezen zijn de bloedige verliezen van den vijand ongewoon hoog. Rond 310.000 gevangenep vielen in onze handen. 3205 pantserwagens, 3120 stukken geschut eh een on afzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal*werden buitge maakt. Het Sovjet luchtwapen verloor 1098 vliegtuigen. Het verloop van den slag. Over bet verloop vay den slag kan thans "het volgende gemeld worden. Nog voor het einde van den dubbelen veldslag bij Bialystok en Minsk waren snelle formaties van het leger en van de Waffen SS., op de krachtig verdedigde Staiinlinie gestooten, welke loopepde achter den Dnjepr en dei: boven.oop van dé Duna in de versterkte "plaatsen Mohiief, Orsja, Witebsk en Polosk over geweldig uitgebreide steunpun ten beschikte. Onder'hevige ge vechten gelukie het aan beide zijden van Polosk bruggehoofden te Vormen. I Op 11 Juli werd Witelsk ge nomen ten Zuiden van Mohiief en Orsja in eer. stelselmatiger aanval, welke* gesteund werj door* plaatselijke verrassende overtochten over de rivier. De vo'gende dagen drongen vervol gens de snelle formaties aan bei de iijden van den weg Orsja Smolensk over een breed front naar het Oosten door. Op 16 Juli werd het door den vijand bijzon der taai verdedigde Smolensk door een gemotoriseerde divisie infanterie in een gevecht met de blanke wapens ingenomen en tegen voortdurende woedende aanvallen van den vijand in bezit gehouden. Terwijl de doorbraak ten Zuidoosten, Oosten en Noord oosten van Smolensk door forma ties pantsertroepen en gemotori seerde divisies infanterie, on danks de hevigste tegenaanvallen werd verscherpt, dekten de daar opvolgende divisies infanterie onder buitengewone marsch- en geveéhtsprestpties de door den vijand steeds weer aangevallen flanken van den stoottroep en narnen de omsingeling op zich van den vijand, die door snelle formaties was doorbroken en in afzonderlijke nog strijdvaardige groepen was verspreid, In een gebied van 250 K.M. breedte en 150 K.M. diepte ont stond daarmede een geweldige veldslag, van welks voornaamste brandpunten behalve Smolensk de plaatsen Witebsk, Polosk, Newel en Mohiief genoemd moe tën worden. Met den moed der wanhoop en onder de bloedigste offers probeerden de ingesloten deeien van den vijand in een worsteling van bijna vier weken hun vrijheid te heroveren, ter wijl versche troepen in den stiiy geworpen werden om hun va. lichting te brengen. Al dtm pogingen liepen spaak op de be. wegelijkhfid en taaiheid vaa onze troep. Het lot van de b-l het gebied tnssehen den Dnjepr Duna en Smolensk ingesloten formaties der SovjetweermaeU was bezegeld. Aan de superiori teit der Duitsche leiding, aan het initiatief van de onderaanvoer ders en aan de dapperheid en het uithoudingsvermogen van troep is het te danken, dat hier ondanks de allermoeilijkste onu standigheden voor de aanvulling een succes kon worden behaald' dat voor de voortzetting van onze operaties van doorslag, gevende beteekenis is. Het luchtwapen heeft een be. langrijk aandeel in deze over- winning. In onvermoeid optreden verrichtten de formaties leger vliegtuigen de verkenningen, welke als grondslag" dienden voor het voeren van der strijd op de aarde. Jachtvliegtuigen, duikbommen werper en formaties gevechts. vliegtuigen, gesteund door ver. kenners op langen afstand, voer. den onder de moeilijkste om standigheden den strijd tegen de operatieve reserves van den vijand en zijn ingesloten leger- gnderdeelen. Zij grepen vastbe raden in, waar het er om ging, het verzet van den vijand te bre ken, zijn tegenaanvallen af te slaan en in samenwerking met de luchtdoelartillerie zijn actie uit de lucht onschadelijk te ma- ken. 126 treinen, zes pantsertrei- neii, duizenden automobielen'en 15 bruggen werden hierbij ver nield. Ook aan den strijd tegen de vijandelijke stellingen, kazemat ten en stukken geschut alsmede tegen de pantserwagens van den vijand heeft het luchtwapen on. der groote resultaten meege werkt. Aan het verloop van dezen geweldigen slag hebben de legers van generaal veldmaarschalk von Kluge en van Generaloberst Guderian en Hoth, alsmede de' formaties van het luchtwapen van de generaals der vliegers Lörzer en Freiherr von Rightho- feh op roemvolle wijze deelgeno men. Luchtaanval op Moskon. Sterke formaties gevechtsvlieg. tuigen hebben in den afgeloopen nacht weer Moskou aangevallen. Talrijke voltreffers yan bommen werden geplaatst op een vlieg tuigfabriek. In de bocht van de Moskwa en Oostelijk daarvan ontstonden verscheidene groote branden. In den strijd tegen de Britsche ra- vitaiHeeringsscheepvaart brach ten gevechtsvliegtuigen in den nacht Van 6 op 7 Augu'stus aan de Britsche Oostkust een koop vaardijschip van 10.000 brt. tot zinken. In Oost- en Midden Enge land werden verscheidene vlieg velden met goede uitwerking ge bombardeerd. Patrouillevaartuigen schoten in J het Kanaal een Britschen bom menwerper omlaag. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kaliber op pakhuizen en opslagplaatsen van materiaal bij Tobroek en Mersa Matrqeh. Een andere suc cesvolle luchtaanval, die werd ondernomen door 'n sterke Duit sche formatie gevechtsvliegtui gen, was gericht op de havenwer ken van Suez. De vijand liet vannacht op vér- J schillende plaatsen van West- en Zuid West Duitschland brand- en brisantbommen vallen. De bur ger bevolking leed e'enige verlie zen aan dooden en gewonden. ••Nachtjagers en luchtdoelartffie- rie schoten vijf Britsche bom menwerpers omlaag. tegen een naar het voorste front ge reden stelling Duitsche artillerie, vol komen vernietigd. In wilden galop en onder luid gebrul ondernamen de heide Sovjetregimentem hun aanval. Zonder onder den indruk te zijn ge komen, richtten intusschen de Duit sche kanonniers hun stukken. Reeds hun eerste granaten hadden een vree- selijk effect. Getroffen paarden en ruiters wentelden zich rond op de aarde. Over hen heen sprongen de eskadrons verder. Wederom sloegen de granaten in de dichte rijen der ruiters. Onder de hoeven der paarden stapelden zich de gesneuvelden en gewonden op. TaUooze ruiters vielen in den wilden wirwar van getroffen en geschrokken paarden. Zij werden door de achter hen volgênde rijen vertrapt De laatste golf der Sovjet- ruiters naderde tot op 100 tn. de ge- schutsstelling: Wie hier nog niet door de projectielen van geweren en mi trailleurs der artilleristen gesneuveld was, moest zich overgeven. Terug konden de Sovjet-cavaleristen niet meer over de bergen gevallen paar den' en ruiters. De beide regimenten wgrden volkomen vernietigd. Vier honderd paarden zonder ruiters wer den later door de Duitache artilleris ten opgevangen. TTAL1AANSCR LEGKRBERiCHT AANVAL IN NOORD-AFRIKA AFGESLAGEN. Het hoofdwartier van de Italiaan- sche weermacht maakt bekend: Onze torpedovliegtulgen hebben in het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee een vijandelijke scheeps- ont-1 formatie aangevallen en met tor] twee torpedojagers getroffen. In Noord-Afrika werd een vijanoe lijke afdeeliog die een aanval op owi stellingen in den Oostelijken sector probeerde te ondernemen door onze troepen in een tegenaanval genoi zich onder verliezen terug te trekf Euchtformaties van de as hebben 1 dedigingswerken, magazijnen veninrichtingen van Tobroek bardeerd waardoor branden en ploffingen ontstonden en een in oil haven liggend schip met voltreffers I troffen werd. Bovendien werd vijandelijke luchtbasis met bgstookt. In Oost-Afrika heeft het vijazsOfl lijke luchtwapen opnieuw de sNfli wijk van Gonda'r gebombardeerd. 0*1 der de inlandsche bevolking we,r°*j vyf personen gewond. ^3 In den nacht van 5 op 6 hebben Britsche vliegtuigen e«m bommen laten vallen op August* Catania Een persoon werd g«d*^l eenige 'personen werden gewond, t Een van ónze duikbooten onder "rj vel van den luitenant-kapitein ano Prinl heeft op den Atlantiswj 'oceaan twee schepen met tez« 11.000 b.r.t tot zinken gebracht. BU FROEFVLUCHtf i MET NIEUW VLIEGTUIG- Stefani meldt: De kapitein-sS* Bruno Mussolini, een zoon van' duce, heeft hedenochtend om 1» een roem vollen dood gevonq» gevolg: van een on cel uk dat hem kwam in de oi dens eé'i proef type vhégiuig. 1.675.8

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4