*n~! NEZO Nieuwe Zoutevis UIT DE PERS Advertentiën BINNENLAND P. G. SCHARLEMAN Jr. 3 6ELD EB GOEDEREI KERK ER SCHOOL MARKTBERICHTEN nuu>E BLAD WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941 Boskoop. Nieuwerkerk a. d. IJssel. Woerden. Zevenhuizen. Reeuwjjk. Schoonhoven. De ontbinding der politieke partijen. Steunde U ook Het paard en de productieslag. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVER HEID EN SCHEEPVAART. HEDEN ONTVANGEN BEPERKTE VOORRAAD Vastgestelde prijs F 1.15 per V» K.G. Officieele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Officieele berichten. 487e STAAT8LOTEBIJ. '22 18310 1MB 18*00 1*00 1931 en de nog te verbalen ont vangsten over 1040, bedragende te zamen 5.955,28, zoodat de gemeente Ss 1940 het aardige sommetje van 7.817.18 „vooruit m geboerd." Blijkens de oorspronkelijke be grooting voor 1940 sou het batige slot, waarmede dat dienstjaar werd aan gevangen ad 1 19.514.94, verminderen tot 8.049.81. De ontvangsten over 1940, geraamd op rond 1 179.000,— bedroegen ech ter t 172.173.18, de uitgaven, geraamd op rond 171.000 bedroegen i 130.200.»). Over het algemeen liggen de wer kelijke ontvangsten boven de raming, de belastingopbrengsten bijvoorbeeld een bedrag van rond 4.000,—, alleen het rijkssubsidie in de kosten van werkverschaffing en steunverleening, geraamd op rond f 44.000,bedroeg in werkelijkheid slechts 4.863.75, doordat die uitgaven zooveel lager waren dan geraamd was. De gemeentelijke schuld, aanvang 1940 bedragende 147.250, werd door aflossing verminderd met 10000. Zen nieuwe geldleening werd aange gaan tot een bedrag van 9.900,—, zoodat de schuld ultimo 1940 147.150 bedroeg. COÖP. VER. „DE BOSKOOPSCHE VEILING" BOSKOOP, 12 Aug. Koren per bos. Ellen Pouisen 4080 ct.; Briarclif 56 90 ct.; Edith Helen 70160 ct; Rosa- landia 59—70 ct.; Pechtold 40—75 ct.; August Noach 2540 ct.; Dorus Rijkers 86 ct.; Butterfly 38—53 ct.; Hadley 90 140 ct.; Ingar Olsson 4684 ct.; Else Pouisen 3652 ct.; Wendland 3347 ct.; Oranje Triumph 60 ct.; Polyantha- irozen 3842 ct.; Florex 70 ct.; Bitter Timea f 1.20—f 1.50; Vierlanden 45 ct.; Paul Grampel 3243 ct; Gemengde rozen 2631 ct. Diversen per bos: Cle matis Durandi 65 ct.; id. Nelly Mqser 60 ct.; id. Prins Hendrik 90170 ct.; id. Mevr. Ie Coultre f 1.20—f 1.50; Lelies 2432 ct.; Perziken 814 ct per stuk. VERLENGING BEWONING IN VER-HITLAND. B. en W. stellen den raad voor den ontruimingstermijn voor de onbe woonbaar verklaarde woningen in de buurtschap Ver-Hitland nogmaals met een half jaar te verlengen. KOMKOMMEROOGST AFGELOOPEN. De komkommeroogst is zoo goed als beëindigd. In verschillende bedrij ven is reeds een begin gemaakt met het opruimen van het glas. De prij zen voor dit product waren goed, de kwaliteit van gewas en product min der goed. OPHEFFING DISTRIBUTIEDIENST 23 naar Wageningen, Nudestraat 4; C. B. Schouten, van Haven 22 naar Am sterdam, Lindergracht 59; J. W. Kroon, van 01. van Noortplein 30 naar 's-Gra- venhage, „Parkflat „Marlot" 32; A. Copier, v. Lopikerstraat 9 naar Gouda v. Strijenstraat 5; H. Gijsbertsen, van Pr. Julianastraat 16 naar Alkmaar, Houthavenstraat 19; P. F. Stuurman, v. ingel 11 n. Bergambacht D 136; Woudenberg, van Opweg 26 naar Breda, Irenestraat 8; J. Versluis, van Hav. Wal 90 naar Langerak no. 112a; C. Admiral, van Koestraat 109 naar Hardinxveld, Rivierdijk a 225; A. C. v. Engelen, van L. Weistraat 71 naar s-Grayenhage, Ternootstraat 107; B. A. Lemkes, van 2e Ol. van Noortstraat 4 naar Oudewater; E. Peerbolte, van Korte Dijk 25 naar Utrecht, Groeneweg 85; A. van Rooijen, van Spoorsingel 1 naar Ammerstol, Kerkstraat 81. BURGERLIJKE STAND Ge o o r e n Baradina Catharina, d. van A. de Lange en M. Pardoel; Cor. neiia, d. van J. A. Boele en N. A. den Hartog; Neily Bastiaantje, d. van B. Goedhart en B. A. de Jong; Peter, z. van H. C. Borst en E. J. Gelderblom. Gehuwd: P. K. Kok, oud 30 jaar en A. van Rooijen, oud 22 jaar. Ondertrouwd: J. G. de Wit, oud 22 jaar te Oudewater en A. de Ruiter, oud 25 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent onderstaande gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van politie al hier: 2 portemonnaies; stuk touw van hooiwagen (achter bten); bril; pad- vinderportemonnaie met inhoud, foto toestel. EXAMEN DUITSCH L.O. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Duitsch ÜO. de heer D. A. van Rossum, alhier. MOND- EN KLAUWZEER. Bij den veehouder K. aan den Knib- bclweg is onder het vee de besmet telijke ziekte mond- en klauwzeer uitgebroken. Kleine zaken blijven hier behandeld worden. Na opheffing van het distributie kantoor in deze gemeente blijft de mogelijkheid open om kleinere zaken hier ter plaatse af te handelen. De distributiedienst wordt, zooals be kend, in den kring Capelle a.d. IJssel opgenomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pietje, z. van K Ver waal en A. Burger; Teresia, d. van C. H. Vergouw en IJ. v. d. Made. LOOP DER BEVOLKING Vertrokken: F. J. v. d. Voorde nhar Gouda, Sophia v. d. Goudestr. 79; M. Wilrzberger naar Waddinxveen, Bodegr. Straatweg 84; E. W. van Ge- meren. naar Tilburg, Smidspad 35. INGEKOMEN: M. Kersbergen, van Noordeloos, No. 109 in Koestraat 109; W. van Arkel, van Gorinchem, Melkpad 3 in Haven straat 39; M. E. Vonk, van Jaarsveld 226 in Haven 54; L. Speksnijder, van Bergambacht B 161 in L. Weistraat 20; E. J. van Tilburg, van Moordrecht B 23 in L. Weistraat 20; P. Koppend, van Utrecht, Biltstraat 60bis in Lopikerstr. 59; J. A. Macphail van Rotterdam, Walenburgerweg 19b in Oude Singel 10; Z. T. Kolk van Hilversum, Cein tuurbaan 5 in A. Beijlinggracht 28; H. van der Wal van Groot-Ammers A 176 in Roestraat 109; C. P. F. Driesen, van Apeldoorn, Brinklaan 124 in Haven 10; A. de Ruiter, van Papenkop 39 in Op- weg 27; J. Bouter, van Utrecht, Men- gelb.laan 49 in Koestraat 109; M. C. van den Bergh, van Harderwijk, Leu- venumscheweg 91 in Lopikerstraat 63; H. van Holten, v. Zeist, Blikkenb.laan 4a in Nes 11; M. Gantevoort, van Overschie, Zestienh.kade 16 in Haven 74; A. van Tielen, van Dordrecht, Berckepad 4 in Scheepmakershaven 9; J. M. Zabel, van Brielle, Wijk 2 No. ld in Hav .Wal 2c; P. Hailing, van Lékker- kerk, Opperd. 184a in Koestraat 109; G. Kerseboom, van De Bilt, Soestdijk- schestr.weg 161Z in Haven 72: D. P. Brotsma, van Maartensdijk, Copijnlaan 22 in Albr. Beijlinggracht 34; G. A. van Zeideren, vtn Zwolle, KI. Voort 19/1 in Korte Dijk 30; R. M. Malingre, van Echt. Pepinusbrug 6 in Korte Weistraat 30; G, Jansen, van Meppel. Keizersgr. 29 in Albr. Beijlinggracht 42; S. M. Th. van Baaren, van Woerden, Meulmans- weg 3 in Haven 70; B. A. Christiaans v. Valkenburg, Klooster B 38 in Wal 32. VERTROKKEN. A. C. Verripa van Stadhuisstraat 16 naar Gr. Ammers C 24a; H. Kroon, van Al. v. Noortpelin 30 naar Wassenaar, Berkheistraat 40; D. J. van Aken, van Korte Dijk 16 naar Rotterdam Ca'.h. Beersmansstraat 20b; C. de Wit, van Oude Singel 20 naar Ammerstol. Lek dijk 27a; W. Heinen, van Oude Singel 180 naar Alkmaar, Houthavenstraat 10; J. Garis, van oKestraat 134a naar Coe- vorden, Friesch es traat 24; F. A. M. Wennekes, van Wal 18b n. Naaldwijk No. 19; J. Kramme, van Korteweistrsat 23 haar Wageningen, Nudestraat 4; W. L. Varossieuau, van Korte Weistraat De Deutsche Zeitung in den Niederlanden bevat een beschouwing van dr Kurt O. R'jAel, den juridischen deskundige hij het Rijks commissariaat, over de ontbinding van de oude politieke partijen. Hij gaat ervan uit. dat de Nederlandsche Grondwet den leden der Tweede Ka mer verbiedt hun stem afhankelijk te maken van de bevelen van of rugge spraak met hun kiezers en haalt de commentaar aan, die prof. van der Pot daaraan in zijn Handboek van het Nederlandsche staatsrecht ver bindt. De schr. gaat na op welke an dere wijzen de onafhankelijkheid van de volksvertegenwoordigers verder nog in de wet werd gewaarborgd, ten einde het instituut van het z.g. impe ratieve mandaat uit te bannen. De afgevaardigde moest zich bij zijn werkzaamheid uitsluitend door de zedelijke idee van den eed laten lei den en deze verplichting tot trouw aan den eer moest naar den wil van den wetgever het eenige richtsnoer voor de handelingen der afgevaardig den zijn. Uit een afhankelijkheidsver houding tusschen gekozene en kiezer groeide zoodoende krachtens het po sitieve recht een vertrouwensverhou- hing, uit een gehoorzaamheidsplicht een plicht van trouw. „Hier ligt", aldus de schr., „ook de ideologische wortel der wettelijke bepalingen van art. 81 der Grondwet, volgens het welk de Staten-Generaal „het geheele Nederlandsche volk" vertegenwoordi gen. Haar eigenlijke beteekenis krügt deze bepaling eerst, wanneer men ze beschouwt in samenhang met het ver bod van het imperatieve mandaat en de fmmuniteit der afgevaardigden: precies 'namelijk zooals de Staten- Generaal in haar geheel het volk als geheel moesten vertegenwoordigen, moest ook de afzonderlijke afgevaar digde zich als vertegenwoordiger van d!t geheel en nietva- afzonderlijke belangengroepen of maatschappelijke kringen voelen en daarnaar hande len." t De feitelijke ontwikkeling heeft echter, aldus dr RabI, deze op zich zelf niet onjuiste gedachte opzijge schoven. In het einde der 19e en het begin der 20e eeuw gingen de georga niseerde politieke partijen de plaats innemen van de geld-aristocratje der 18e eeuw. Zoo deed het imperatieve mandaat „contra legem" weer zijn in trede. De toegang tot een vertegenwoor digend lichaam bleek slechts mogelijk langs den omweg van het lidmaat schap van een bepaalde politieke partij. De partij-bureaucratie bepaal de, hoe de candidatenlijsten zouden zijn samengesteld. Zij besliste in laat ste instantie ook over de samenstel ling van het kabinet en over de be noeming van burgemeesters en van leden van het ambtenarencorps. De afgevaardigden kregen boven zich een nieuwe wet: die van het partylidmaatschap en de partydis cipline. Pas in tweede instantie waren ty san hun eed, hun geweten en hun politieke Inzicht gehoorzaamheid ver schuldigd. In dit verband herinnert dr Rabl aan de gevallen-Duys, -Wes terman, -Joëls en -Bonsema: wie zich niet aan de partijdiscipline onder wierp. verliet zyn party of werd daar uit yerwyderd, om dan onder een foptief beroep op dat feit van zyn zetel te worden verdrongen. Dr Rabl herinnert voorts aan uit latingen van anti-revolutionaire zijde over een moreele relatie tusschen kie zers en gekozenen, die in plaats van het imperatieve mandaat was getre den: „Wie den band met zyn partij doorsnijdt.... is moreel verplicht zyn zetel ter beschikking te stellen": Als straks de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront vertrekt, kunt u dan zeggen, dat ook u uw aandeel hebt gehad in de totstandkoming daarvan? Of moet u dan bekennen, dat u zich afzijdig gehouden hebt? Dat u uw plicht als Nederlander verzaakt hebt? Want de uitzending van deze ambulance is een Nederlandsche zaak. Een eerezaak. Ook op ons rust de plicht de helpende hand uit te steken. Ook wy moeten hulp bieden aan de slachtoffers van den oorlog ginds in het Oosten. Immers, zy die onder de witte vlag van het Roode Kruis r ryden, kennen geen partyen. Zy kennen slechts den mensch die in nood is. Daarom kan geen enkel Nederlander afzydig bly- ven: Als straks de Nederlandsche ambulance uitrukt, moet daax ook uw steun aan gegeven zyn. Uw bydrage wordt nog ver wacht. Stort op gironummer: 87609 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. (De Magistratuur, November 1937). De afgevaardigden werden dus niet als de vertrouw.ensmannen van hun kiezers, doch als leden van bepaalde politieke party-organisaties gekozen. Zy vertegenwoordigden dus niet het Nederlandsche volk in zyn geheel, maar de politieke partygroepeeringen, die' zich met haar wederzydsche iso lement en hun wederzijdSche vyand- schap binnen dat volk afteekenden. Dr Rabl besluit zijn beschouwingen als volgt: „Uit een beschouwing van de feite lijke positie op grond van de geschie denis der Grondwet blykt dus, dat de nolitieke partyen de grondslag van het bestaan zijn geworden van de publiek rechtelijke vertegenwoordigende licha men. Als men dit constateert dringt zich vanzelf de vraag op. welke ge volgen de onlangs krachtens de ver ordening Nr. 120/41 bepaalde ontbin ding der acht grootste politieke par tyen heeft voor het bestaan van de nog aanwezige publiekrechtelijke ver tegenwoordigende lichamen. Onder zoekt men deze vraag aan de hand van de feiten, dan schynen deze lichamen den grondslag van hun bestaan inder daad te missen. Dat dit ook door die genen wordt erkend, die tot de ont bonden politieke partijen hebben be hoord, bewijst een voorval, dat zich op 8 Juli 1941 heeft afgespeeld op de zitting der Provinciale Staten van Zeeland. Daar werd de vraag gesteld, welke consequenties die leden van de Provinciale Staten uit de verordening dachten te trekken, die lid waren van een ontbonden politieke partij. Een antwoord op deze vraag is niet. ge geven Door geen antwoord te geven, hebben de aangesprokenen klaar en duidelijk laten blijken dat zy ook thans nog vasthouden aan de gedachte van het partij-mandaat. Zijn echter de partijen ontbonden dan is er voor de uitoefening van zulk een mandaat geen mogelijkheid en geen plaats. Deze consequentie zou te ver mijden zijn geweest, wanneer men met het oog op de ontbinding der par tyen in de gelederen der mandataris-' sen had begonnen op de door de gel dende rechtsorde gewilde beginselen van de vrye waarneming van het mandaat. Dit is in de Provinciale Sta ten van Zeeland niet gebeurd en ook is er in andere publiekrechtelijke ver tegenwoordigende lichamen van het land geen protest gerezen tegen de hier aan den dag getreden houding. Men mag dus blijkbaar aannemen, dat de mandatarissen van de publiekrechte- lyke vertegenwoordigende lichamen zelf van meening zyn, dat de door hen gevormde instellingen rechtens be schouwd geen bestaansgrondslag meer bezitten. Anderzijds moet men zich er rekenschap van geven, dat er op deze wyze gevaar dreigt voor de voorge schreven vervulling der taken, waar van de behartiging krachtens de wet is opgedragen aan deze lichamen. Dit gevaar af te wenden is een taak waaraan de drager van het recht matige staatsgezag ir. dit land zich niet langer zal kunnen onttrekken." het arbeidsvermogen der overgeble ven werkpaarden een dringende nood zakelijkheid geworden. Wanneer we de arbeidskracht van onze werkpaarden zoo doelmatig wil len benutten moeten onze maatrege len in drieërlei richting daarop inge steld worden: Vooreerst vraagt de zorg voor goede leiding en een maximale werkconditie van het paard allereerzt onze aan dacht. Hiertoe is "n goede beheerschte leiding noodig, ten tweede een pas sende voedingsconditie en niet in de laatste plaats regelmatig kammen en borstelen evenals goed beslag. In de tweede plaats moet gestreefd worden naar een betere verdeeling van het paardenwerk over het jaar. Speciaal de spitstijden moeten wor den ontlast. In de weidegebieden geeft de toe passing van het moderne weide-sy steem gepaard aan moderne gras- ensilage, voorweiden en later hooien, aanleiding tot een betere verdeeling van het paardenwerk. De geforceerde ouderwetsche hooibouw gaf daaren tegen een groote ophooping van paar denwerk. In de derde plaats noemt de heer Zwagerman de maatregelen, die een grooter arbeidsprestatie per paard ten gevolge hebben en welke ten slotte de voornaamste en dankbaarste voor de rationalisatie voor den paarden- arbeid zijn. Hiertoe worden gerekend een wel overwogen samenstelling van het span het tydelyk opvoeren i>an de prestatie per paard met 30 procent in periode van groote drukte. Het doelmatig gebruik van luchtbanden wagens, het combineeren van werk tuigen en ten slotte het bijeen bren gen van een grooter aantal paarden in een span (meerspan). De voeding. Over de voeding van het werk paard geeft de heer C. Zwagerman in het productieslag-manifest van' a.s. Vrydag een aantal gegevens, want meer dan ooit dient thans de voeding van onze werkpaarden zoo rationeel mogelijk te zyn. Het werkpaard heeft betrekkelijk weinig eiwit noodig. Het rantsoen mag tamelijk eiwitarm zijn. Het meer eiwitrijke voer kan dus voor melk- koe'tn en jongvee gespierd werden. Naar de paarden dus niet meer edel voer dan noodig is in verband met de arbeidsprestatie. Een eerste eisch van dezen tijd is daarom het werkpaard te voeren volgens zijn arbeidsprestatie. Fn dat beteekent practisch: edel en krachtig voer in tijden van groote prestaties en kort daarvoor, matig edel en krachtig voer bij matige pres taties, en een voeding van weinig edel ruwvoeder bij niet of zeer wei nig werken. De meeste paarden in Nederland hebben lange perioden, waarin ze niet of weinig vorken. Vele paarden ko men niet of zêlden tot werkelijk lang durige, groote prestaties. Op de akker- bouwbedrijven op de klei daarentegen worden wel groote prestaties gedu rende Jangere perioden gevraagd. Dit geldt ook voor vele sleepers- en vrachtrijders-paarden. Het rantsoen van het paard dient met de prestaties verband te houden, waarbij men moet rekenen met de gemiddelde verrich ting over een langere periode, byv. minstens 14 dagen. De meest rationeele voeding van werkpaarden is niet in een schema vast te leggen. In den landbouw wordt -het paard practisch uit het bedrijf gevoed. En die bedryfsvoeding hangt af van jaargetijde en bedryfstype. Het komt er dus op aan aange past aan de bedrijfsomstandigheden (arbeid, veebezetting en voedselbron nen) rationeel te voeren. Vervol gens wordt dan een drietal 'veel voor komende fouten opgesomd, waarna de heer Zwagerman besluit met er op te wijzen, dat naar de prestatie 20 tot 60 voederbieten per dag moet worden verstrekt, wil men de havergift zoo veel mogelijk sparen. By topprestaties kan men zonder eenig bezwaar tot 60 kg. per dag gaan. By zeer zwaren arbeid is een geringer haverrantsoen dan 2 a kg. per dag over het geheel niet verantwoord. Bij zwaren arbeid laat zich door bieten en pulp meer haver vervangen dan door de op den duur verslappend wer kende aardappelen. Het staat vast, dat rationaliseering van de paardenvoeding in deze tyden heel wat mogelykheden biedt. Men hoede zich echtervoor eenzijdigheid of rverdryvirg welke voert tot slappe paarden zonder „inhoud" en zonder duurzaam prestatie-vermogen. Op 30 Augustas a.s. I onze geliefde Ouders J. DE BRUIN en D. j. DE BRUIN-Burobr den dag te herdenken, dat s| voor 25 jaar in het Huwelijk traden. Hun dankbare Kinderen en Verloofden Gouda, Augustus 1941 Cbr. de Wethstraat 23 O 2619 18 NU ZWAAR WERK VOOR DE DEUR STAAT, VERDIENT HET EXTRA ZORG. De tijd, waarin van onzen braven medestrijder in den productieslag het paard de grootste inspanning gevergd wordt, breekt thans aan, al dus het productiéslag-manifest, 'uit gaande van de commissie dr. Posthu- ma en voorbereid door het Neder- landsch Agrarisch Front. Het zware oogstwerk is immers be gonnen, terwyl de zware herfstwerk- zaamheden voor de deur staan. Onze paarden krijgen het nu zwaar te ver duren. Alles dient dus in het werk gesteld te worden om eenerzyds de paarden in zoo goed mogelijke con ditie te krijgen en te houden, en an derzijds het werk voor de paarden zoo licht mogelijk te maken. Zoowel voor het een als voor het ander staan ons verschillende middelen ten dienste. De heer C. Zwagerman, ryksziiivel- veeteelt-consulent voor Zeeland, schrijft in het manifest van deze week hierover o m. het volgende: De tijdsomstandigheden zijn oor zaak. dat een zeer belangrijke vermin dering van het aantal werkpaarden sedert 1939 samenvalt met het groo- tendeels verdwijnen der motortractie. Daarom is een rationeel uitbuiten van DUITSCHE OPVOEDERS IN NEDERLAND. Voor een 40-tal Duitsche opvoeders dat als gasten van het Opvoeders- gilde ongeveer drie weken in ons land vertoeft, is een uitvoerig programma sameng:steld, teneinde hen in te lich ten over de opvoeding en het onder wijs in Nederland. Zoo zullen onder meer voor hen het woord voeren: prof. dr J. van Dam, prof. dr T. Goede- waagen, da heer Terpstra (leider der afd. L. O. van het Opvoedersgilde), dr W. F. de Groot (leider der afd. M.O. van het Opvoedersgilde) dr. M. O, Albers, directeur der R. H. B. S. te Gorinchem. Eenige kameraad schapsavonden met leden van het Op voedersgilde zullen nog te Utrecht en Den Haag plaats vinden. Voorts staat een ontvangst by den leider der N.S.B. op het programma, terwyl ook de Rijks-commissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, dr. Seyss Inquart, de Ostmarkische opvoeders zal ontvangen. TOEPASSING VAN HET BEDRIJFS- VEFGUNNINGENBESLUÏT 1941 OP HET GEBIED DER VOEDSEL VOORZIENING. In de Staatscourant van 12 dezer is afgekondigd het „Bedryfsvergunnin- gen besluit 1941 uitvoeringsbeschikking voedselvoorziening", volgens welk de aanvragen voor een vergunning V>t het vestigen en uitbreiden van bedrijven, betrekking hebbend op producten en artikelen, als bedoeld in artikel 1 van het Organisatiebesluit voedselvoorzie ning 1941, moeten worden ingediend by den directeur-generaal van de PAPIER Inaebrijvingsplicht voor boa, die papierwol vervaardigen. De Directeur van het Ryks- bureau voor Papier, daartoe ge machtigd door den Secretaris- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend. Op grond van de huidige Pa pierbeschikking worden natuur lijke of rechtapersonen, welke zich uitsluitend bezighouden met het bewerken waaronder valt het sortieeren en het snyden van oud papier, niet tot de ver werkers van oud papier gere kend. De aandacht van beikng- hebbenden wordt er evenwel op gevestigd, dat de vervaardiging van papierwol uit oud papier niet valt onder het begrip bewerking. Natuurlijke en rechtspersonen, welke zich bezighouden met het vervaardigen van papierwpi, worden derhalve beschouwd als verwerkers, en zyn als zoodanig onderworpen aan de te dien op zichte bestaande voorschriften. Zij dienen een verzoek tot in schrijving te richten tot het Rijksbureau voor Papier, Scho tersingel 9, Haarlem. 3126 43 De Curator lp het faillissement rap MEAACHER BIREIBAUER te Gouda maakt b|j dezen bekend, dat de eenige uitdeelingslijst Is gede poneerd ter Griffie van de Arroa- dipseaMatp-Reehtbank te Rotterdam, alsmede een afschrift dier Ijjst ter Griffie van het Kantongerecht té Gouda, teneinde aldaar gedurende tien dagen ter kostelooze inzage van de schuldeischers te liggen. De Curator, Mr. C. JONKER Gouda, 13 Augustus 1941 O 2622 15 Et is oh overvloed VM goedkoop* groente gt inmakenDoch doe het zonder risico bruik bet hygiënisch NEZO keukenzout ven Boekelo 1t1/> P" KJUpsk. Ons As#A/# „Vtüig writ U 9p SMcfs#| grmtu dm m kmntoer tt Hemgtk he- N 10« N.V. KON. BOEKELO ZOUTlNbUSTRtE HENGELO O 2618 M LANQI TIENDEWEQ 78 Telefoon 3202 ZIE ETALAGES WIJDSTRAAT 14 Telefoon 2000 Verte Zee- en Riviervis voorradii G 2621 VERKOOPVERBOD VOOR TRANSPARANTE PAPIEREN. Ingevolge bekendmaking in de Nederlandsche Staatscourant van 13 Augustus 1941, no. 156, is het aan handelaren in papier, uitge zonderd detailhandelaren, verboden transparante papieren zoo als cellophane, triacel e. d. te verkoopen, zonder dat hiertoe schriftelijke vergunning is verleend door den directeur van het Rijksbureau voor Papier. Belanghebbenden dienen deze vergunningen aan te vragen bg genoemd Rijksbureau, Schotersingel 9, Haarlem. 3130 30 Voedselvoorziening. Tevens vermeldt het besluit de gegevens, welke in de aanvragen moeten worden vermeld. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken ia B. Hopperus Buma, met ingang van 25 Augustus 1941, tot bugenvees ter van 4e ge meente Smallingerland benoemd, onder toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Haskerland. DE BISSCHOPSCONFERENTIE VAN FULDA. De dit jaar gehouden Duits tche bisschops conferentie te Fulda werd door alle katho lieke Duitsche bisschoppen en kardinalen bU- gewoond Het hoogtepunt van de conferentie vormde de voorlezing van een pauselijke boodschap aan het Duitsche episcopaat. Vol gens inlichtingen van bepaalde zijde, zou thans een regeling tot stand gekomen zijn voor de herbezetting van den bisschopszetel van Keulen. De naam van den nieuwen bis schop van Keulen zal echter pas bekend gemaakt worden, wanneer het fiat ontvsbgen is van den Prulstschen minister-president, dat volgens het concordaat voor e'ke nieuwe bezetting vereischt wordt. De eveneens sfnd* geruimen tijd vacante bisschopszetel van Paderborn is bezet met een aalmoezenier, die sinds het begin van den oorlog aan het front stond Naar in Fulda ten aanzien van de bis schopsconferentie bekend gemaakt ls, zijn ondanks de door den oorlog voorgeschreven papierbeperkingen sinds de vorige conferen tie in Augustus van verleden jaar ongeveer elL procent meer aan godsdienstige geschrif te!, kerkboeken en kerkelijke zangboekjes vervaardigd en verkocht dan in de Jaren 1938 en 1930. KAASMARKT WOERDEN. 13 Aug .Aanvoer *T4 stapels kaas. Prijs le i 82.0962.50, Je art 56J6-61J0. Handel vlug. Hoofdredacteur: J G Weystera. Rotterdam Chef-redacteur voor Gouda en Omstreken: F Tl eter. Gouda VERKORTE BALANS VAN BK BANK N.V. Voornaamste cijfers: 11 Aug. 4 i Binnenl. wissels 68430474 Papier op het buitenland M 406.906448 M Beleeningen 188X6 917 13 Waarvan aan Ned.-Indië 56.341435 Voorschotten aan het rijk 1S.M8486 Munt en materiaal, goud 1.OT2 903.5J0 1MLNJS Zilv. munt, enz. 11.513464 UMM Totaal munt ...ai en mateiaai „1434 417484 „ÏMIJIIW: Bankbiljetten in omloop M 1.744405.146 „1.731 Bankassignatiën In omloop 46479 Rek.cour. saldi's van het rijk Rek.cour. saldi's van anderen 172432.902 1714 Totaal rek cour. saldo's 172832402 W* Beschikbaar metaalsaldo w 270414482 Schatkistpapier b/d bank 82.000490 TWEEDE KLASSE DEED* Trekking van 13 Augustus- 5000 No. 6237. rtUZEN TAN ƒ30. 1410 1626 1709 2264 2373 2409 2520 2778 2947 3125 3270 3345 3559 3700 4051 1053 4184 6871 4248 7180 4602 7622 4892 7905 4920 7954 5344 7981 5757 8257 5802 8548 5912 8680 6108 8786 6151 8805 8236 8855 6250 896» 6643 9359 9636 10223 10736 10656 10978 10990 11444 11603 11632 11668 12225 13816 13638 13703 12735 13167 13206 13502 13543 14150 14093 14907 15316 15462 15596 16141 16147 16344 de rurigc lijst stut 2*12 m. z, 2*19; *»M 16571 a 16670 M l«SU I ia 17001 17150 17550 15177 1001 m. t

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4