Volksche Opvoeding Rusland als voortdurende ■bedreiging van Finland De Ned. Instelling voor 1*11 Een middelbare staatsschool ADOLPHUS Goeie bretelles... HOOFDAGENT voor Gouda MARKTBERICHTEN (TWEEDE BLAD MAANDAG 25 AUGUSTUS Het doel der Sovjets Niet de „bevrijding" van het Finsche volk, maar overheersching op elk gebied Helsinki doorziet het imperialistische spel der Sovjet-Unie De HARMONISCHE MENSCH 1 als opvoedingsideaal N i.v.o! AdvertentiSn JODENEEF^^ KOSTHUIS MOTORRIJWIEL kamers met pension Depothouders Groselers De Goudsche Montessorischool Aangifte van Leerlingen POSTZEGEL VERZAMELING UIT DE PERS Het gemeentelijk en provinciaal bestuur. Men schrijft ons van Finsche zijde: DORPAT, 1920: Om de tafel zitten Russische en Finsche gedele geerden en het gaat over de vredesvoorwaarden, wöarop een ein de zal worden gemaakt aan den Finsch-Russischen oorlog, die met de mensjewistische revolutie was be gonnen, den oorlog, die voor Finland vrijheid en onafhankelijkheid in luidde, Onder de talrijke moeilijk heden, waarvoor de vergadering een oplossing moet vinden, behoort de grensregeling voor het vrije Finland in het Noorden: Finland maakt aan spraak op een kuststrook aan de IJszee. Het doet dat met goede gron den, In 1864 heeft het grootvorsten- dom een stukje van de Karelische landengte, en dat nog wel het ger deelte, waarop de wapenfabriek van Rajajoki ligt, aan Rusland moeten afstaan, en bij die gelegenheid be loofde de tsaar zulk een kuststrook in ruil. Maar het bleef bij beloven. Finland, dat eeuwen lang met Noor wegen en Rusland de kust van de IJszee de Noren spraken duidelijk van „Faellesdistrikten", het gemeen schappelijk district had gebruikt, was er in 1826 door een overeen komst tusschen Noorwegen, Zweden en Rusland van afgesneden. Eerst nu, in Dorpat, biedt zich de gelegenheid aan om inlossing te vorderen van het woord van 1864, De Finnen krijgen hun zin: Sedert 1920 bezitten zij een IJszeeprovincie, het district t van Petsamo. j» De toerist, die door Finland naar de IJszee wij, reist per trein tot Rovaniemi: „Hotel PohjanhOvi" „Het slot van het Noorden", ont vangt zijn gasten met Europeesch comfort, en als zij op den avond van hun aankomst een loopjebuiten dg stad maken zién zij al heel gauw een viertalig bordje, dat hen waar schuwt: „Ge staat op den Poolcirkel. Van Rovaniemi gaat de reis per auto bus: 530 kilometer tot Petsanm, dat zich in de laatste twintig, maarVoorel in de "laatste twee jaren heefty ont wikkeld tot een stadje.van grdote en hog steeds toenemende beteeken is. Een ijsvrije haven in het Noorden be zitten wil voor Finland als voor Ruslande zeggen: twee wegen voor in- en uitvoer. Een door de Oostzee en de Finsche golf, en een „om de Noord", naar het Finsche Liinahamari of het Russische Moermansk. De rus sen légden al vroeg een spoorlijn aan, die van< Leningrad over het felom- streden Petrosawodsk en over Kanda- laksja naar Moermansk loopt. De Fin nen bouwen hun autoweg van Rova niemi tot Petsan. en zij zullen stellig in de toekomst eveneens tot het aan leggen van een spoorlijn besluiten. Bedrijvigheid in het Noorden. Tot den dag, waarop nieuwe vijan delijkheden van Rusland tegen Fin land begonnen, is van den Fihschen en ook van den Zweedschen invoer een belangrijk deel langs den Noordelij ken weg gekomen, aangezien de Noordzee grootendeels oorlogsgebied was -geworden en twee van de drie Scandinavische staten in den krijg waren betrokken. Nooit was ér ran de kust van de Noordelijke ijszee een- zoo groote bedrijvigheid als in die periode. Langs den autoweg, die zich slingert door een land van diepe een zaamheid, en waarover vroeger vrij wel alleen bussen en particuliere' wagens passeerden, rolden de tien, en twaalftonsvrachtwagens iji soms lange rijen. 1 En in Liinahamari, too voor enkele jaren een visschersdorpje, ontwikkel de zich een modern havenbedrijf, nog lang niet op de hoogte van zijn tijd hoet zou 't ook waaraan, ooit nu nog, ononderbroken en met sterken steun van de Fmsche regeering wordt gewerkt. Wie bij vrachtautoverkeer aan autostrada's denkt met moderne bebakening en een afgepaste „service" over het geheele traject, heeft een bedenkelijke scheeve voorstelling van de moeilijkheden, die <je chauffeur van een „oplegger" tussphen Petsamo en Rovaniemi ontmoet. Want hier, in het land van de groote stilte, slingert de veelal voor vrachtwagens te smalle weg door eindelooze vlakten en moe ras Hier wachte- geen reparateurs en geen kraanwagens op werk, hier is maar een enkele pleisterplaats. Maar het moet. Liinahamari heeft ernstig tekort aan yeemen en de goederen verdwijnen na lossing dan ook regel recht in de vrachtwagens die onmid dellijk na de lading hun ro'lende reis beginnen. Rond tweeduizend ton per dag daverde tot voor luttele weken lang die lange baan naar Rovaniemi toe. Daar word' in spoorwagons ge lost en voort gaat het' naar het Zui den, naar Helsinki, naar Tampere. Finlands moderne en hygiënische in dustriestad, nar het oude Turku, naar Kotka.ten de steden in het binnenland. Helaas de oorlog heeft ook aan dit stuk vreedzaam Finsch opbouwwerk plotseling een, zij het tijdelijk, einde gemaakt. Nu h :el het land zich weer paraat moet. houden voor het waren van den Russischen aanval kan het van de havpn Liinahamari niet langer de voordeelen trekken, die het er in den jongsten tijd, met inspanning van alle krachten van genoten heeft. Bii den vrede van Maart 1940 heb bende Finnenhet Petsamo-district vrijwel ongeschonden kunnen behou den. Generaal Wallenius, die het Noordelijke Finsche leger comman deerde, had zijn hoofdkwartier in Rovaniemi, en leidde van daar uit de operaties tegen het door de Russen aanvankelijk veroverde, later prijs gegeven, toen heroverde Petsamo, en ook die aan het front van Salla, achter Kemyaervi. waar zoo verwoed is ge vochten. Petsamo bleef behouden, maar toch moesten de Finnen zich neerleggen bij vredevoorwaarden, die ook voor hun Noordelijke districten een voortdurende bedreiging inhielden. De Russen eischten den aanleg van een spoorlijn, die Kandalaksja (aan den Moermanskspoorweg) met Ke- meijaervi verbindt. Zij eischten vrijen doortocht door de Finsche Noordelijke districten naar Scandinavië. Zij wilden Zooveel was zonneklaar bij voort during een dolk op Petsami gericht houden. Salla zelf viel den Russen in handen. In allerlijl begonnen zij huh deel van den begeerden spoorweg te bouwen, en-de Finnen noodgedwon gen, zetten zich tot den aanleg van het hun afgeperste traject, dat binnen een jaar klaar moest zijn. Zoo was het bij den „vrede" gedicteerd. Waartoe Geen deel vah het vredesverdrag, den Finnen opgelegd, bewijst Ruslands ware oorlogsbedoelingen duidelijker dan het samenstel van bepalingen die handelen over de verbindingen van de Sovjet-Unie in Scandinavische richting. Waartoe de eisch, dat Rus land een spoorlijn moet hebben, die Jpoermanks recht met Zweden ver bindt? Waartoe de eisch, dat de Engelsche belangen bij de nikkelmijnen in het Noorden aan de Russen zullen worden overgedaan? Waartoe de eisch, dat Sredni en Rabatsji twee schiereilandep, ten Westen van Pet samo gelegen, aan Rusland moeten worden afgestaan? Waartoe de eisch van Douanevrij verkeer door het Fin sche Noorden? „Bevrijding van het Finsche volk" was toen de inzet van den Russischen aanval geweest? Wordt dan soms die bevrijding een stap nader gebracht door strategische spoorlijnen, ongecontroleerde spoor- en luchtroutes, overgenomen aandee- len en geroofde schiereilanden? Wei neen natuurlijk. Maar toen het op zaken doen aankwam konden Stalin en Molotof hun drang naar het Wes ten niet langer onder stoelen en ban ken steken, niet langer wegmoffelen achter den sehoonen schijn van al truïstische leuzen, die even zoovele leugens waren. Wat overschoot was een stuk naakt en stuitend imperialis me, bedreven door verfomfaaiers van een vrijheidsideaal, dat in hen bela gers instede van dragen vond. De Finnen hebben het goed be grepen. Het gezwets ovgr hun „be vrijding" legden zij naast zich neer, maar op verdediging van hun vrij heid tegen den machtszuchtigen in dringer trokken zij al hun krachten samen. Voor hen was dit spel zoo oud lis hun geschiedenis, aaneenrijging gelijk zjj is van oorlogen, waarin dit kleine volk zich moest verweren tegen Ruslands Westelijke machtshonger. En toen in Maart van het vorige jaar de vrede van Moskou een einde maakte aan een vefhitterden ver dedigingsstrijd van vier barre win termaanden was het den Finnen dui delijk, dat zij al 'hun werkkracht en die is groot zouden moeten sa menrapen om hun gehavend land door den nasleep van den oorlog heen te halen. Zij inventariseerden hun zor gen en daaronder was behoud en ver steviging van hun positie in het Noor delijkste Noorden niet de geringste. Hangö was als marinebasis aan de Russen afgestaan, Suursaari aan Mo- lotofs machtsbegeerte ten prooi ge vallen. De zeeweg naar Helsinki, toch al bedreigd door Ruslands greep naar ht Estisch Baltischport, kon op elk oogenblik door de heeren van-het Kreml gesloten worden. Hoe pleit ten dus de trieste omstandigheden voor behoud en versteviging van den weg om de Noord. Een wilskrachtig volk. De Finnen, taai in hun werkkracht, zakelijk van blikken nimmer geneigd om bij de pakken te gaan neerzitten, wierpen zich op;, de „openleggihg" van het Noorden, Hun nikkelmijnen waren, gelukkig, maar onbelangrijk verwoest. Liinahamari kon tot een moderne zeehaven opgewerkt, de autoweg verbeterd en op den duur met een spoorlijn aangevuld worden. Zoo werd uit den nood van 1940 een „Noordelijk program" geboren. Zoo werd de stilte in het wijde leege Petaamodistrict omgezet in bedrijvige drukte. De vrachtwagens begonnen te rollen, steeds meer schepen, tooral uit Noord- en Zuid-Amerika (Argen tinië verscheepte bijvoorbeeld een zeer belangrijke hoeveelheid aan Fin land geschonken graan langs den weg „om de Noord"), meerden aan Llina- hamari's eenige kade, benzine- en olittanks verrezen op de fjordheu vels, Rovaniemi tevoren markstadje voor den omtrek en uitvalspoort voor den toerist, werd overlaadstation voor duizenden tonnen ingevoerde goede ren, de moderne' techniek veroverde het land, dat zich boven den Pool cirkel uitstrekt en dat eens het do mein was van trekkende lappen en rendierkudden. Maar boven de "ver wezenlijking van dit Noordelijk pro gram dreef de Russische" bedreiging als een zware, zwarte wolk. Molotofs hand lag om d* kfeel van het Finsche volk. Nu is de lont opnieuw in het jkruit gegaan. Weer wordt er, ook in het Noorden, om de Finsche vrijheid ge vochten. Weer trekken de Finsche patrouilles door de eindelooze bos- schen achter Kemijaervi en wellicht is het weer Wallenius. die in het Noorden, van Ravaniemi uit, het com mando voert hij, die deze streken kent op zijn duim. De Finsche ge schiedenis herhaalt zichzelf altijd op nieuw, als de geschiedenis van een flink en begaafd volk dat geen prijs te hoog acht voor het behoud van zyn onafhankelijkheid. Door het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming wordt het volgende medegedeeld: Zooais de secretaris-generaal in zijn radiorede van Dinsdag 12 Augustus heeft gezegd, zal het met het begin van het nieuwe schooljaar, dus met Sept. a.s., de Nederlandsche Instelling voor Volksche Opvoeding, de N.I.V.O., ge opend worden. Veranderingen op maatschappelijk, cultureel en staat kundig gebied brengen met zich mee veranderingen op het gebied van het onderwijs. De nieuwe tijd verlangt een school, welke niet meer beïnvloedt wordt door de doelstellingen uit de voorbijgegane eeuw. De richting der nieuwe school wordt bepaald door de taak, welke door ons volk in het heden en in de toekomst moet verricht wor den. De veranderingen, welke deze toekomst voor het schoolwezen mee brengt, kunnen nojg niet in bijzonder heden worden omschreven. Toch zal reeds een school in dezen nieuwen geest worden gesticht, namelijk de De belangrijkste beginselen der N I.V.O. zijd nu de volgende: Bovenaan staat dat de opvoeding zich niet alleen tot de intellectueele vermogens van den leerling móet- richten, maar dat zij zich met gelijke zorg zal wijden aan de ontwikkeling der karaktereigenschappen eb aan die van de lichamelijke en kunstzinnige aanleg der leerlingen. Dit beteekent, dat de N.I.V.O. zich afwendt van het rationalisme uit de vorige eeuw en weer probeert terug te keeren tot het ideaal dat de oude Grieken zich stel den, namelijk dat van den harmoni* schen mensch. Wat hieruit voortvloeit voor het leerplan en voor het geheele schoolleven der N.I.V.O. kan hier on besproken blijven. De opmerking zou kunnen worden gemaakt, dat ,de meerdere tijd, be steed aan lichamelijke en kunstzinnige opvoeding, tên koste gaat van de uren, welke tot nu toe aan het intellectueele onderwijs besteed Werden. Hiertegenover kan vastgesteld wor den, dat de ontwikkeling van den leerling in lichamelijke en kunstzin nige richting hem zoo veel., vreugde verschaft en zijn totaal-ontwikkeling -zoodanig bevordert, dat hij zich met grootere werklust aan de hem opge legde taak zal wijden. Daardoor blijft, in weerwil 'van den minder beschik baren tijd, het geestelijke niveau on gewijzigd. Het tweede punt is de opvoeding van den leerling tot het dienen van de gemeenschap. Daarom is voor de N.I.V.O. de internaatsvorm gekozen, daar in het internaatsleven gemeen schapszin en kameraadschap, twee eigenschappen onmisbaar voor het bereiken van het gestelde doel, zich het best ontwikkelen. Door het inter- naatsleven wordt de familje- en- ge zinsband niet verbroken, want het schooljaar wordt door drie groote va- carties, met Ke sim is, Paschen en in den zomer onderbroken, in welke ••a- canties de leerlingen in het gezin te- rugkeeren. Men kan vermoeden, dat de ge meenschapsopvoeding de persoonlijk heid van de leering niet tot zijn recht laat komen. De ervaring van .andere mtrnaten opgedaan, bijv. van de Na- tional-politische Erziehungsanstalte in Duitschland en aan de Engelsche cbl- leges heeft geleerd, dat de persoon lijkheid niet onderdrukt wordt, maar daarentegen meer tot ontplooiing komt. Deze gemcenschapsopvoeding voert ons naar het derde punt: de volksche opvoeding. Hieronder wordt verstaan, dat hij het onderwijs vooral 6p den voor grond zal staan datgene, wat voor het welzijn van ons volk van belang is. Bovendien zal de leerling door reizen zijn vaderland leerqp kennen. Door reizen in het buitenland zal hij vergelijkingen leeren trekken tus schen zijn eiggen land en den vreem de, waardoor hij zich zijn volksaard meer bewust wordt. Door het inzetten van de, oudste leerlingen in boerenbedrijf, in mijnen en fabrieken leeren zij datgene ken nen, wat de grondslag vormt voor ons volksbestaan, terwijl bovendien eerbied voor den arbeid wordt bij gebracht. Door het hief voorgaande Zijn de drie belangrijkste beginselen van de opvoeding van de N.I.V.O. in het kort omschreven. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de leerlingen moeten voldoen aan de volgende eischen: zij moeten van meer dan middelmatige intel lectueele begaafdheid zijn, goede karaktereigenschappen bezitten en de mogelijkheden tot goede lichame lijke ontwikkeling in zich bergen. Bovendien mogen zij niet van Jood- schoj»<- bt buiten-Europeeschen bloede zijn. De N.I.V.O. is een middelbare staatsschool, wéarvan het einddiploma evenals dat der H.B.S. onder meer recht geeft op de universitaire studie. De toelating behoeft voor geen der ouders een geldelijk bezwaar te zijn, terwijl voor minder gegoeden de toelating het verblijf van de N.I.V.O. geheel kosteloos zijn, wordt van de beter gesitueerden matige tegemotkoming in d jaarlijksche kos ten'gvraagd,'welke met het inkomen der ouders stijgt. Getrouwd: G. C. HELBERS Conservator Dr. MARGREET MOLT Gouda, 25 Aug. 1941 G 2739 11 Diploma Toonk. Cons. Rotterdam LES AAN HUIS Prijs f 5.— per m., 1 uur per w. f 3.— per m., uur p. w. 1« Olivier ven Noertetraat 10 SCHOONHOVEN O 2740 8 JONOEMAN VRAAQT bij voorkeur Chr. gezin. Brieven No. O 2741 Bureau van dit blad. VENLONEN: Tusachen PUtteweg en StolwHv donkerblauwe aeilbroek en irui blousje en 1 pr. gymschoenen! Je*en beloonteg terug te bez F. VROOL, Tentweg f7, StolwNL O 2786 6 Lichte of zware motor Tt koop ttCVKAAQD. Br. no. Q 2742 bur. v. d. blad. 3 atVRAAQD In Gouda of omgeving voor een Heer en 2 Dames gedurende lo j 14 dagen, eind Augustus of begin September. Stroomend water ver- elscht. Brieven met prijsopgave en inlichtingen aan C. VAN NOORT Ranonlce!straat\ II, den Haag. O 2737 10 of gevraagd. Verdienste 25.- tot 40.—. Brieven „Botalin" Ver koopkantoor Helman DuUaerlpleln 39a, Rotterdam, G 2783 8 t G 2782 20 uitsluitend van 3 on 4 jaar Donderdag en Vrijdag a.i. 4.30-5.30 en 7-8 uur. VAN SWIETENSJRAAT I partij doubletten, oude brieven, enz. TE KOOP GEVRAAGD tegen redelijken prijs door amateur met veel vrijen tijd. Belangrijk bedrag beschikbaar. Eenige omschrijving en brieven met prijsopg. uitsluitend van particulieren onder No. 1810 Adv. Bur. Verheul A Co.,'Amsterdam-C. O 2738 16 Lavenavaraakarlng Maatuohappl) vraagt Plaataelllk goed bekend. Onkosten-toelage en gunstige provicie- regeling. Br. m. opg. v. werkkring en refer, ond. lett. K. L. 618 Adv. Bur. Kruisman en Co., A'dam. G 2784 14 Copyright N.V. Rottardamieh Nieuwsblad 1M1 In September ais. wordt de le klasse der N.I.V.O. gevormd dus van 1213-jarigen, welke de 6e of 7e klasse der lagere school doorloopen hebben. Met Kerstmis worden 2e, 3e en 4e klasse gevormd. Toelating tot de N.I.V.O. volgt na onderzoek. Het le jaar door de leer lingen op de N.I.V.O. doorgebracht, is nog een proefjaar. -Dé leider der N.I.V.O. heeft hot recht, een leerling wegens gebleken ongeschiktheid te on slaan. Verzoeken om toelating als leer ling dus voorloopig alleen voor de Ie klasse kunnen gericht worden tot het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, Oost- duinlaan 2, 's-Gravenhage. Dr. D. A. C. Bruggeman is blijkens de Ned. Staatscourant tot leider van het onderwijs aan het bovengenoemd Instituut benoemd. Hij is leeraar in de natuurlijke historie en de natuur kunde aan het Ned. Leeum te Den Haag. Mr A. F. Zwaardemaker betoogt in De Waag, naar aanleiding van de verordening vdn den Rijkscommis saris betreffende bijzondere maatrege len op administratief gebied, dat het partijenstelsel in den grond volkomen on-Nederlandsch was en ook lijnrecht indruischtó tegen de bedoelingen van Thorbecke, die steeds een open oog bewaarde voor de eigenaardige poli tiek^- ontwikkeling hier te lande, die het beginsel der hoogheid van het overheidsgezag nimmer -op het altaar der volkssouvefeiniteit geofferd had. „De nieuwe verordening legt in de handen,, der commissarissen der pro vinciën en der burgemeesters een groote macht doch anderzijds op hun schouders een groote persoonlijke verantwoordelijkheid. Zij wijzen zelve hun medewerkers en raadgevers aan en zijn in hun ambtsgebied "bekleed met dezelfde bevoegdheid, die vroe ger rustte op de verschillende be stuurscolleges. Er is thanseen einde gekomen aan een politiek, die eener- zijds de mogelijkheid schiep, dat zwakke, zelfs karakterlooze, bestuur ders'juist tengevolge van hun gebrek aan ruggegraat zich lange jaren op belangrijke bestuursposten konden handhaven door zich achter de col leges te verschuilen om hun gebrek aan initiatief te bedekken, terwijl aan den anderen kant energieke commis- sarisen en burgemeesters met eigen oordeel en eert kloek verstand als dwingelanden bestempeld werdep en de voetveeg waren van alle beroeps politici. Het staat evenwel te bezien, of de huidige functionarissen wel allen ge lijkelijk in hun schik zullen zijn met de versterking van hun positie en haar toegenomen belangrijkheid. Wy vreeten van niet. Natuurlijk zijn voor hen, die zich bewust zijn van de ver antwoordelijkheid van hun ambt en die verantwoordelijkheid dankbaar aanvaarden, voor de goede commis sarissen en burgemeesters dus, met één klap de voornaamste beletselen voor volledige ontplooiing hunner krachten weggenomen en dit kan hen niet anders aan verheugen. Voor de zwakke broeders echter die maar al te gaarne aan den politieken leiband de.r partijen Hepen, js de ure des ge- vaars geslagen. Zij zullen thans op eigen krachten moeten steunen en het is zeer de vraag of zulks hun aange naam is. Voor nieuwe functionarissen zal het niet langer voldoende zijn,, dat zij toi een bepaalde party behooren en be reid zijn in de eerste plaats te rekenen met de stoffelijke en' geestelijke be langen hunner eigen partijgenooten en die der gelederen van de verdere méér. derheidspartijen in het betrokken college. Zij zuilen zich uitsluitend af hebben te vragen, op welke wijze de belangen van de geheele bevolking van hun ambtsgebied het best wor den gediend, zonder aanzien de: per- soons. Zij zullen zich bij de bezetting van politiek onbelangrijke posten hl den vervolge niet uitsluitend of in de eerste plaats mogen laten leiden door de politieke kleiïr der betrokkenen, doch hebben te zorgen, dat de meert geschikten benoemd worden. Daarom zal bij hun eigen benoe ming ook in de eerste plaats op de aanwezigheid van de juiste karakter eigenschappen moeten worden gelet. Zij zullen immers ia den vervolge veel meer dan vroeger og eigen kracht zijn aangewezen. Eventueele zwakheden zullen onmiddellijk a«n den dag treden en hun gezag, en daar- j mede dat der Overheid als geheel j ondermijnen. Wij zullen hier niet verder mgaM.: op de gewijzigde positie van de wei houders en op die der toekomstige 1" stuursraden. welke beide soorten fui tionarissen ambtenaar worden en eva min op die der „raadslieden" van pro vincie en gemeente. De functie dHf eerstgenoemden zal zeker niet volljd*^ men identiek zijn met die der huidig# leden van Gedeputeerde Staten en vis de tegenwoordige wethouder Alk al het wegvallen van de beslissend'j be voegdheid der colleges als zood' wijzigt hun taak. Tenslotte moet ons nog slechth opmerking van het hart, dat wij de keuze van het woord „bestuursraad niet bijster gelukkig achten. In Net la tere Nederlandse!) denkt men bp kei begrip „raad" aan .een college, met aan de afzonderlijke leden ervan, wanneet -het woord „raad" gebezigd wordt vort een afzonderlijk persoon, dan k driegen wy ons niet, dit een archiustriM Naar analogie van 's Graven Raden B j holland, waaruit zoowel de latere Hrt'fc landsche en Zeeuwsche Statest als bo I Gerechtshof voor Holland enj Zeelan# f zijn voortgekomen, worden pe leiJM der huidige gerechtshoven in de 1 deling nog steeds als „raden'! betitwh terwijl ook de beide genoemde ProVJ? ciën voor den Fransahen tijd Geo"®* j mitteerde Raden kenden, dvereensv l meftde met de Gedeputeerde! Staten f andere provinciën. Voor net oveflPjB kenden wij de betiteling „raad" Wi een /enkel persoon, indien wil ons "Sa bedriegen, slechts in den I pleonaWJ schan, titel „raad-adviseur"! bij <*e I partWnenten. Deze redactioneele criB® J doet\echter aan onze waardeering vow® de Verordening zelve weinig af.' KAASMARKT OUDEWATER. 25 Aug. Aanvoer 108 parftljcn, 4860 kg, tijnde 24300 stuk. PHJten 1« 80.00— 62 50, 2e kwel. 5t Handel vlug. Hoofdredacteur) J O Chef-redacteur voor f Tieter, Gouda.' ra Rot

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 4