aanden strijd et Oostelijk fropt De slag in de Marmarische woestijn 22 November 1941 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Over een front van 150 k.m Ministers Weiter en Steenberghe afgetreden. Roosevelt vergist zich. Aanmelding en keuring Nederlandsehe Arbeidsdienst. De zee van Azbf afgesloten. Aliakel van de Völkischer Beobachter. Sterke Duitsch-ltaliaansche tegenaanvallen baitschland tegen kapitalisme. No 20792 Bnreao: MARKT 31, TELEF. 2745 Postrekening 48444 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda GEEN SABOTAGE IN DE BEZETTE GEBIEDEN. De wereld word* overstroomd door; Amerikaansche missies. Naar Enge land, China, Egypte, kortom, naar elk? land, dat onder Angelsaksisch en in-4 vloed staat, wizen vertrouwenslieden van Roosevelt. Een van hen" is Harri- man, „gevolmachtigde der Ver. Sta ten in Engeland ter uitvoering der leen- en pachtwet", zooals zijn ottv- cieele titel luidt. Onlangs legde deze nauwe medewerker van den president bij zijn vertrek van New York naar Londen een interessante verklaring af. De bevolking der bezette Europee- sche gebieden, aldus Harriman, zal door de herziening der neutreliteits- wet in haar tegenstand tegen de DuU- sohers worden aangemoedigd. Als gevolg van deze herziening kun- neii, zooals men weet, bewapende Amerikaansche scheden wapens naar het oorlogstooneel vervoeren. Slechts een kleine meerderheid ki het Con gres bleek bereid haar goedkeuring aan dit voorstel van Roosevelt te hech ten, maar tenslotte is de president toch weer geslaagd een stap nader tot Zijn doel, vol ledigen steun der Ver. Staten aan het Briteahe Rijk èn uit breiding van den Amerikaansche in vloed over de geheele wereld, te doen. Blijkens de uitlating van Harriman verwacht de president echter nog iets anders van het Congresbesluit On rust en sabotage in de bezette gebie den. Die verwachting zal beschaamd worden, want Roosevelt kent de stem ming in de bezette landen niet. Hoe DR VAN MOOK MINISTER VAN - KOLONIËN. Naar men uit Londen meldt zijn om niet nader genoemde redenen twee leden van het kabinet der geëmigreer de Nederlandsehe regeering op 14 Oc tober op eigen verzoek afgetreden, namelijk de minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter en de minister van Handel, Bedrijven en Scheepvaart^ mr MT P. L. Steenberghe. De heer Steenberghe wa6 ook minister van Landbouw en Viaschery ad interim en minister van Financiën ad interim. Tot minister van Koloniën is be noemd dr H. J. van Mook, directeur van het departement van Economische Zaken te Batavia. Tot minister van Handel. Bedrijven en Scheepvaart is benoemd de heer P. A. Kerstens, lid van den Volksraad in Nederlandsch Indië. Dr H. J. van Mook bekleedt sinds medio 1937 de functie van directeur van het departement van Economische Za ken te Batavia. De heer P. A. Kerstens is reeds jarenlang leider der Indische Katholieke Partij. Hij vermocht in die functie niet altijd de eenheid in die party te bewaren. Reeds eenmaal kwam het tot een breuk in deze party, voornameiy'k als gevolg van zijn ge brek aan tact en soepelheid. De heer Piet Kerstens kan niet anders be schouwd worden dan als een politieke figuur. Winterhulp Nederland is begonnen met de uitgifte van de waardebonnen. Scheveningsche vrouwen nemen de bonnen op het bureau W.H.N. in Den Haag in ontvangst, (Polygoon-Meyer) die stemming ook moge zijn, pro- Amerfkaansoh is zy zeker niet. De uitlating van Harnman be vestigt, wat" we eigeniyk reeds lang wisten, dat voor het Roosevelt- Anterika de Monroeleer een verouderd begrip geworden is. Daarvoor in de plaats is een openlijk imperialisme getreden, dat niet schroomt zwh onge vraagd in Europeesohe aangelegenhe den te mengen. Zij typeert bovendien treffend de Afcerikaansche mentali teit, die voor haar imperialisme hulp verwacht door het aanwakkeren van sabotage in de bezette gebieden. Het Amerika van Roosevelt betoogt steeds, geen inmenging in zyn con tinent te dulden. Een officieel regee- ringrvertegenwoordiger verheugt er zich echter by voorbaat over, wan néér door verandering van de neutra- li te its wet de tegenstand tegen Duitsch- land in het bezette gebied in het andere continent groeien zou. NA AFLOOP DIENSTTIJD, BEMIDDELING VOOR ARBEID IN NEDERLAND. Voor vrywillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op ondervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.30 en 15.00, gele genheid zyn voor keuring voor vrij willige dienstneming. Iedere jonge man, die aan de vol gende voorwaarden voldoet, kan zich naar de cüchtstbij gelegen keurhigraadv plaats begeven en zich aanmelden bij den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terug reis worden vergoed. Het is aan te bevelen een brood maaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zyn; b. Niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijn; c. ongehuwd zyn. Meldt u ter keuring aan! Rotterdam, Molenwaterweg 28 (ach terzijde station D.P., kleuterschool, Maandag en Dinsdag 24 en 25 Nov. 1941. Dordrecht, Munt 9, Woensdag 26 November 1941. Breda, Leuvenaarstraat 97, Vrijdag 28 November 1941. Den Haag, Huygenspark 23, Maan dag en Dinsdag 1 en 2 Dec. 1941 Utrecht, schoolDraaiweg 29 (Gou- verneurschool), Woensdag 3 Decem ber 1941, Gouda, Oosthaven 50, gem. consul- tatiegeb., Vrijdag 5 December 1941. Ieder die wordt goedgekeurd en overigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 15 December 1941 opgeroepen om gedurende 514 maand in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttyd van 5M maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen: a. Opleiding tot kader; b. Vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tyd; c. Na eervol ontslag voorkeur by arbeidsbemiddeling in Nederland. DE HERDENKING DEK SANCTIES De Hf dik iseher Beobachter bevat ter gelegenheid van den tesden verjaardag der Sancties een hoofdartikel van den italiaaoBchen ambassadeur te Berlijn, Dina AliWi. Daarin wordt onder het opschrift ...Itallë's weg" de ontwikkeling op butten- landsch-poUtiak gebied van Italië sedert den 18den November 1935, den dag der sancties. alg volgt geschilderd' De terugkeer van den likten November is voor het fascistische Italië een zeer gedenk waardige dag. Zes jaren zijn veiioopen sedert den dag# waarop hi Genève een laffe meer derheid besloot Italië economisch te be legeren. Ons volk, dat naast het bevriende, verbonden Duitschland van Adolf Hitier aangetreden s'aat voor een geweldigen be- slissenden strijd, herdenkt vandaag den verjaardag der sancties Op partijbijeenkomsten gedenken de zwarthemden dezen dag nvet een tweeledig doei: aan den eenen kant willen zij zichzelf herinneren met gerechtvaardigden trots aan de prestaties van het fascistische leger, die Door de Inneming van Kertsj met de forten Kertsj en Jenikale zijn de Duitsche en Roe- meensehe troepen thans meester van de zee straat Kertsj die zij thans definitief gesloten hebben Hiermede worden de havens Taman en Temjuft van elke verbinding naar het Zuiden afgesloten en zijn de verder afgelegen Zwarte-zeehavens Anapa ën^ Noworosiisk onder kort bereik gekomen van de Duitsdie luchtmacht De vereenigde Duitsche troepen staan nu aap het voorterrein van den Kaukasus. neemt sceptisch kermis van de vele Engelsche berichten, waarin, reeds de eerste twee dagen der actie sprake is, dat deze het verloop van den oorlog zou beïnvloeden, daar men dit als een zeer verstrekkend doel beschouwt, aldus het D.N B. Men vergelijkt het in Duitschland gebruikelijke en reeds in talrijke gevallen gehuldigde zwij gen bij den aanvarag van groote opera ties met het luidruchtige gezWets der Engelsche instanties. Men beschouwt verder het wijzen op de goede uitrus ting en geoefendheid en de gelijk waardigheid de® Engelsche troepen en op het beweerde overwicht in de lucht als op zijn minst genomen on voorzichtig en bedoeld om naar bui ten indruk te maken. Duitsche luchtmacht in actie. Den 20sten November heeft de 'Duitsdhe luchtmacht op het Noord- Af rikaaneche oorlogstooneel sterke formaties gevechtsvliegtuigen en Stu ka's, torpedo-vliegtuigen en jagers te gen vijandelijke troepenconcentraties, colonnes op marsch en pantsers in den strijd geworpen, zoo verneemt het D.N.B. Brandende voertuigen en ontplof, fende munitieopslagplaatsen gaven den wég a^n, die de Duitsche vlieg tuigen boven de vijandelijke colon nes hadden gevolg- Gevechtsvliegtui gen hebben Britsdie ravitailleerings- wegen gebombardeerd en brisant- en brandbommen laten vallen op het sta tion van Marsa Matroeh; tijdens luchtgevechten werden twee bom menwerpers en twee jagers van den vijand neergeschoten. Italiaansche en de Duitsche troepen lebben den strijd aangebonden in rotsvast vertrouwen op eigen kracht, in een taaien wil tot vernet en in een stemming van de grootste geestdrift. Italiaanmh oordeel. Het verloop van de militaire opera ties in de eerste phase van den slag wordt in militaire kringen te Rome tot dusver gunstig beoordeeld, aldus het A.N.P. De vanuit den sector Sidi Omar aanvallende Engelsche forma ties zyn op kradhtigen tegenstand van Duitsche en Italiaansche pantserfor maties gestooten, die thays tot sterke gecombineerde tegenaanvallen zyn overgegaan. De Halffaya-pas is in weerwil van het feit, dat sterke En gelsche vlootstrydkrachten zich in den stryd hebben gemengd, stevig in handen van de Duitsche en Italiaan sche troepen. In den Zuidelyken sector van de oase Dzjaraboeb zyn de Engelsche aanvallen eveneen» gestooten op den krachtigen afweér van Italiaansche divisies. Een lichte Engelsche vertten- ningsafdeeling probeerde vandaar uit een aanval te ondernemen naar het binnenland van de Cyrenaica-woestyn. Aan het'front van Tobroek heerscht levendige activiteit van de artillerie zonder dat het totdusver tot eigen lijke operaties is gekomen. Turksche meening Het openen van een Éngelsch offen sief m Lybië wordt in Turksche poli tieke kringen minder beschouwd als een ontlasting -oor Stallns moeilijk heden .dan als een ondernemen bere kent! op Frankryk en de VS. Men Omtrent den strijd in de Marma rische woestyn meldt een byzonderc j correspondent van Stefan 1 onder andere, dat hetf geveohtsfront zi<h uit strekt over ean lengte van ongeveer 150 k.m., van Solloem eerst in Zuide lijke, dan in Westelyke richting. Op 19 November begon de eigenlijke slag. Britsche pantserformaities geraakten ten Zuid-Westen der grens tusschen Cyrenaica en Egypte in contact met Italiaansche pantserformaties. De Brit ten werden bij de Italiaansche tegen aanvallen omsingeld, waarbij een deel der Engelsche strydkrachten de ver nietiging docr de vlucht probeerde te ontgaan, terwyl de ovengen werden ingesloten en in de pan gehakt. Den- zelfden dag gingen Duitsche pantser, formaties tot den tegenaanval over in den sector van Sidi Omar en vernie tigden aldaar vyandelijke pantseraf- deelingen. De stryd, waarvan niet te zeggen valt hoelang hy zal duren, is nog in vollen gang. Engeland heeft bü deze onderne ming, zoo meldt de correspondent verder, sterkere strydkrachten in het veld gebracht dan ooit te voren bij een strijd in Afrika. Aan den stryd nemen alle by zonetere formaties van het leger, de luchtmacht en de marine deel. Onder vyandfilyke troepen weT- den Engelschen, Zuid-Afrikanen, Ca- nadeezen, Indiërs en Nieuw-ZeeLan ders opgemerkt. Tot dusver heeft het verloop der operatie» in Noord-Afrika nog geen bijzondere resultaten voor den vyand opgeleverd- Integendeel, de Engelschen beleefden verrasain. gen, want zU waren niet voorbe reid op de- tegenaanvallen van de Itsliaanaohe pantserformatie». De BURGEMEESTER VAN HAAKSBERGEN ONTSLAGEN. DeStaatscourant bevat een besluit .vaii den commissaris-generaal voor Bestuur en Justittie van 15 November 1941, waarby aan jhr H. J. W. 0. von Heden onmiddellyk ingaand ontslag is verleend als burgemeester der gemeen te Haaksbergen, !Zon op 9.16, onder 17.37. Maan op 13.54, onder 23.58. Men is verplicht te verduis- f teren van zonsondergang tot J zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen i moeten bij zonsondergang 8 ontstoken worden. finaMWMwmamiiMnwMiW K 712 Jij met Je 80° F. stoken 85 F. is ook genoeg! Nu zitten we al zonder kolen (Polygoon-B. heemkerk) THIS BOOK IS TOO TIGHTLY BOUND

Goudsche Courant | 1941 | | pagina 1