Uit het oog, maar niet uit het hart y -r HET GR001E AVONTUUR Boskoop bindt derv strijd tegen de rattên aan OOÖ TniftULvuttje* TWEEDE blad ZATERDAG 17 JANUARI 1942 Stadsnieuws. Met duizenden pakjes „pararat'", welk gif alleen Schadelijk voor dit gedierte is Ook bestrijding in Gouda on omgovihg Kou- Griep - Pijn Uitreiking Bonkaarten bijzondaren arbeid en Zeepkaarten voor Kinderen ONZE BIOSCOPEN. Thalia Theater. Reuni« Bioscoop. aIcazar. 4 Schouwburg Bioscoop. Zoo is het met het prachtige zelfwerkend waschmiddel Persil, maar de andere schitterende Persil-producten Henco, Ata, iljfli en Sil bren gen nu uitkomst voor de huisvrouw, meer dan ooit. De 'vraag wordt echter steeds grooter, zoodat hieraan niet steeds door Uw winkelier kan worden voldaan. De Persil- fabriek doet haar uiterste best, zooveel mogelijk en regelmatig te leveren. Economische rechter te Rotterdam. as FEUILLETON SS9 enten armond Wie kent niet de sage van den rattenvanger van Hameln, die op 26 Juni 1264 honderd dertig Ha ptische kinderen meegevoerd zou hebben, omdat hij tegen de belofte in, niet betaald werd, nadat H„' Ha mel» van een rattenpiaay verloet tiad. De rattenvanger van Hameln Ving de ratten met zijn fluittpel. De rattenvangers van dezen tijd hebben andere e» waarschijnlijk meer afdoende middelen om dit schadelijke knaagdier te verdelgen. Op Initiatief van de Vereeniging ten Nederlandocbe Gemeenten i$ men circa vijf Jaren geleden ia de ge meente Oegstgeesl, Alkemade en War- moixi begonnen om daar de ratten op jntensieve wijze tie bestrijden. In dit •watergebied kwam destijds nogal veel de ziekte van Weil voor. De ratten hiel.en hiervan-de oorzaak te zijn, om dat Bij de bacillendragers dezer ziekte fijn. De beetrijding was een succes. Wil men de rattenplaag op afdoende wijze bevrijden, dan ia noodig, dat hiermede reg -linatig in steeds groover worden den kring wordt voortgegaan, tot dat de bestrijding tenslotte in een bepaalde periode ieder jaar opnieuw in geheel het land. geschiedt. Ja zelfs, datfdeze bestrijding niet enkel nationaal, ook in de aangrenzende li '•hand wordt genomen. Duit hierin reeds- voor. De kring, het céntr vang der beStrüdingAdjtgl Oegstgeest, AUaés|a<ie|fti heeft zich reedfe stetk^jtgebreid. Zoo zal dit jWr oen gebied, wor den bestreden itWftaide van de Haarlemmermeer "ïf„Jovèr Nieuw- veen tot Nieuwkoop, Zwammerdam, Bodegraven, Reeuwijk en Gouda. Ook zullen de streelt lugs de kust om Dan Haag, en d^Krimpe- ner- eri A Hma seer wm lA^vorden be streden.; 1 Een vrij KroJl gebeid reeds. Voorts hewf Let -Rijk voor de rat tenbestrijding ciVdiêten verstrekt en éok in andere provincies zal de be strijding ter hand genomen worden, in de eerste plaats daar, waar ratten zeer Veelvuldig voorkomen. Vijf guMea schade per rat per jaar. De schade, welke de ratten jaar lijks aanrichten is onnoemlijk groot. Veilig kan men aannemen, dat één rat per jaar voor een waarde van 2,50 Verhiel! en vöor eenzelfde bedrag opvreet. Dus oen rat kokt per jaar minstens 5, V En hoevele mitlioenen ratten zijn er niet in ons land? De boomkweekers te Boskoop hebben maar al te vaak ondervonden, welk een vernielzuchtige dieren ratten zijn. Zü Vraten telieboLlen op en vraten de wortels van bepaalde heersters en vaste planten .af. Er waren kweekers, die zoodoende directe schadeposten konden boeken van 90,- tot J 160,-. - Geen wonder ook, dat de kweekers in Boskoop altijd verwoede rattenvangers •Ungeweest. Bijna iedere kwreeker heeit in de sloot, by zijn tuin gegal vaniseerde gazen rattenfuikett, waarin toen vrij veel ratten ving. Haar niet afdoende genoeg. Dit jaar zal in Boakoop de ratten bestrijding op intensieve wüee ge ldbeden. De kweeker» zijn er geestdriftig voor gestemd. Gif tal eoerantenpsspier. Voor de bestrijding van de ratten wordt efn bepaald vergif gebruikt, dat alleen voor knaagdieren doodelyk is. Andere dieren hebben van dit gif niet den minsten last. Ook voor den mensch la het totaal ongevaarlijk. Dit is van foot belang. Anders zou de kans be- Maan dat het gif door nuttige dieren ■pararat". Dit wordt gemaakt van de buitenste bladen van de zeeajuin (scilla «aritima), welke gekweekt wondt nabij de MfcMellandeche Zee. Om het gif te gebruiken wordt het gemengd. Voor de bestrijding van de water- en woelrat met andere midde len dan vpor de bestrijding van de huik- of riootrat Dit gifmengsel wordt na dé bereiding in courantenpapier ver pakt toegediend. Men gebruikt daarom couranten papier, omdat de jnktluoht de men- schenlucht wegneemt. Een rat is ver der nieuwsgierig van aard. Ala zy zoo'n pakje vindt, knaagt zij het papier stuk om vervolgens van het voor haar zoo doodelijk vergif te eten. Al heel spoedig werkt het gif. Het belangrijke is, dat de rat na haar dood niet gaat verteren, als zij van dit'gif heeft gegeten, doch, geheel verdroogt. Wie dus ratten om zijn hui9 en erf heeft, behoeft bij deze bestrijding niet bevreesd te zijn voor een stank, welke rottende cadavers verspreiden. In Boskoop zal men voor de be strijding minstens 100.000 van deze pakjes noodig hebben. De bestrij ding zal centraal geregeld worden, Voor de bestrijding zal Boskoop in tien districten worden ingedeeld. Aan het hoofd van elk wijk komt een leider te staan. Uitzetting in alle plaatsen op eenzelfden dag. Wanneer de bestrijding aanvangt wordt op den eersten dag nagegaan, waar de ratten Stten. Dit valt op te maken uit de gaten in kanten langs de slooten. Bovendien trekken de 'ratten in dezen tijd, nu er voor hen op het land weinig eten is te binden, naar de bewoonde gedeelten van een gemeente. In het najaar i3 er voor haar op het lad nog voedsel in overvloed te vinden, maar in het midden van den winter wordt dit erg weinig, zoodat de ratten dan het liefst in de omgeving van de woonhuizen en stallen verblijven. Om de buizen kan men in dezen tijd dan ook\ heel wat rattengangen vinden. Als mén dus op den eersten dag heeft vastgesteld, waar men voor de verdel ging van dit schadelijk gedierte moet zyn, legt men op den tweeden dag het 0lf. Dit geschiedt in alle gemeenten, waar men de rattenbestrijding'ter hand heeft genomen, op denzelfden dag. Ander zou de kans-groot zijn, dat de gemeente, waar de rattenverdel- ging achter den rug was, nieuwe toevloed van ratten zou krijgen uK plaatsen, waar de bestrijding nog moest geschieden. Er kan dus hoegenaamd geen ver plaatsing der ratten voorkomen. De slag aan den rattenstand wordt op één dag overal tegelijk tijdig toe-, gebracht met de zekerheid, dat deze zoodoende het mee6t nuttig effect zal hebben. 90% resultaat. Vastgesteld is, dat ongeveer 90 der ratten met zoo'n intensieve be strijding er het leven bij laat. Tien procent of de meest sterken blijven leven. Daarom is het noodig de be strijding elk jaar te doen. Als men eenmaal deze verdelging op intensieve, wijze heeft aangepakt, be hoeft dit in dé volgende jaren niet meer zoo krachtig te' geschieden. De kosten dalen hierdoor zeer beduidend. In Bos koop zal de bestrijding dit jaar een uitgave van rond 1500,vragen. Men heeft verder voor de bestrijding der ratten met „pararat" begin Febru ari uitgezocht, omdat de ratten in de maand Februari jongen tèr wereld- brengenDit is van gr opt belang, om dat nu niet alleen ook het jonge ge slacht wordt - vernietigd, voordat het nog te wereld is gekomen, maar bo vendien wordt hierdoor de aanwas van het leger ratten geducht tegengegaan, wanneer men bedenkt, dat een nieuw geslacht ratten na zes weken weer voortteelt. Helpen veilig en vlug Doos lOen 50ct lngez. Med. O 350 6 De burgemeester van- Gouda maakt bekend, dat oj> onderstaande dagen extra bonkaarten voor zwaren, zeer zwaren arbeid en zeepkaarten voor kinderen, jonger dan 8 jaar, zullen worden uitgereikt De uitreiking zal plaats vinden in gebouw „Daniël'', ingang Naaierstraat, en wel aan hen, wier geslachtsnaam begint met één der lettere: A, B, C, P, E, F, G op Dinsdag 29 Januari 1942. H, I, J, K, L, op Woensdag 21 Januari 1942. N, O, P, Q, R, 8, op Donderdag 22 Januari 1942. T, 0, V, W, X, U, Z, op Vrijdag 23 Januari Alle dagen van 94 uur, Kinderen, geboren na 1 Februari. 1940 ontvangen 1 zeepkaart DR en 1 toiletzeepkaart DS. Kinderen, géboren nè 1 Februari 1934, doch vóór 2 Februari 1948, ont vangen 1 zeepkaart DR. Aan hen, die in het genot van extra rantsoenen terzake van het verrichten van voortdurend zwaren, resp. zeer zwaren lichamelijken arbeid zyn ge steld, worden uitgereikt voor: zwaren lichamelijken arbeid één bonkaart JA 62, zeer zwaren lichamelijken arbeid één bonkaart JB 02, indien betrokkene althans nog steeds denzelfden arbgid verricht en nader gegeven richtlijnen zich tegen het uit reiken dezer kaarten niet verzetten. De extra bonkaarten zullen door de werknemers moeiten worden aange vraagd bij den distributiedienst van die gemeeente, waar het "bedrijf van den werkgever ia gevestigd; in 't alge meen <Hns de gemeente, in welke men zyn arbeid verricht. Aan penWen benedien den. 18- jarigen leeftijd—worden de bonkaarten niet afgegeven. Men verzuiime niet dé distributie stamkaarten mede te brengen. Gouda, 16 Januari 1942. De burgemeester voornoemd, LIERA. lngez. Med. G 399 60 DE BRUIGOM UIT BRAZILIË Een origineel gegeven, uitgewerkt tot een zeer vermakelijk filmverhaal, brengt Thalia deze week met de fto „De Bruigom uit Brazilië". Het vir- haalt de lotgevallen van twee verliefde jóngemenschen tusschen wie het ver schil in ambitie als een onwrikbaar schijnenden scbeidsm'uur staat Peter, de „hij", is een boer en wil boer blij ven en ook een boerenmeisje tot vrouw hebben, maar hij is verliefd op ChrisU, een revue-danseresje, dat het stellige voornemen heeft op de planken te blijven en een beroemde revue-ster te worden. Zijn tweeledig doel kan Peter alleen bereiken als de dansgirl tot een degelijke en vakkundige boerin wordt omgevormd. Aangezien hij .Christl noch door overreding, noch door sme ken van haar artistieke plannen kan afbrengen, verzint Peter een list. Hij stuurt een Weenschen notaris naar de vroede vaderen van zijn dorp met een zeer eigenaardige boodschap. Die nota ris toont n.l. den dorpsnotabelen een tijdschrift, waarin een foto staat van Christl, met als achtergrond een land schap van hun omgeving. De mrtari» vertelt, dat tijdschrift ontvangen te hebben van een Braziliaan, die op het zien van de toto verliefd is geworden en den gemeenteraad dut» hem laat verzoeken het meisje op te sporen en daarvoor een belooning van 5000 Mark in het vooruitzicht steiyAls haeiendero stelt de Braziliaan echter tevens de voorwaarde, dat zijn toekomstige bruid het boerenvak zal verstaan. Na veel wederwaardigheden slagen de vroede vaderen er in Christl te ontdekken, maar de list dreigt door Christl's hal- starrig verlangen naar triomfen op het toon eel zonder resultaat te blijven? Peter heeft evenwel nog meer pijlen op zijn boog: hij weet Christl, bij een opvoering als „droomende nymph" te doen mislukken, met gevolg, dat deze, na een dol komische scène, op straat gezet wordt. Christl, wetende wie haar de poets gebakken heeft, zint op wraak. Zij besluit op'het aanbod uit Brazilië in te gaan en gaat zich met veel ijver pi> het boerenvak toeleggen. Vermake lijk is het om te zien hoe zy gekleed in geruite sportblouse en kort broekje met het vee omspringt en ander boe rt ziwerk verricht, althans tracht te ver richten. Na eenigen tijd gaat ze echter werkelijk voor haar nieuwe beroep voelen en dat geeft Peter aanleiding eey outknooping te arrangeeren. Als het heele dorp in feesttooi den vreem deling verwacht, stapt Peter uit den trein en meteen heeft Christl de heele intrige begrepen. In deze echt genoegelijke film vol grappige tooneeltjes en geestige mo menten, treden vooral Gusti Huber en Wolf Albach-Retty op den voorgrond. Een uitermate belangwekkend werk staat deze week op het Reünie-pro gramma. Het is de Tilm „AIcazar", waarin-de belegering en de heldhaftige verdediging van het monumentale AI cazar in Toledo, gedurende den Spaan, schen burgeroorlog, in beeld worden gebracht Het brengt dit epos van hel denmoed en opoffering opnieuw in herinnering en wel op egn wijze, die de grootste bewondering afdwingt. Met de vervaardiging van deze rol prent nam de producente de Italiaan- sche filmmaatschappij Bassoli, een taak op zich, die haar voor schier onoverko melijke moeilijkheden plaatste. Een eerste eisdht was dat de gebeurtenissen in en om het AIcazar volkomen waar heidsgetrouw werden weergegeven. De regisseur, Augusto Genina, heeft zich echter op een zeer lofwaardige wijze van deze moeilijke taak gekweten. D3ör een uiterst nauwkeurige documentatie, waarbij' ook aan het geringste detail aandacht werd geschonken, slaagde hy er in een film te vervaardigen, die in alle opzichten geacht kan worden een volkomen juist beeld te geven van de bange en glorierijke dagen van het be. leg van het AIcazar. Als men nu deze beelden'aanschouwt en daarbij bedenkt, dat zij slechts een gematigde weergeving zyn van de too- neelen, die zich tijdens de maanden lange belegering hebben afgespeeld in deze bedompte en vervallen kelders, dan vraagt men zich af hoe het moge lijk is dat dit groepje vastberaden menschen, waaronder een groot aantal vrouwen en kinderen, dit alles heeft kunnen verdragen. Zoo vast echter wa rén zij overtuigd van hun uiteindelijke overwinning en zoo vol vertrouwen wa ren zij, dat eens ook voor hen de dag der verlossing zou aanbreken, dat noch de verschrikkelijke bombardementen, noch hongef, dorst en andere ontberin gen hun moed konden breken. Het prachtige gebouw werd een ruïne, vele vonden er den dood en het was Slechts een kleine groep overlevenden voor Wié de redding nog op tijd kwam. Om te voorkomen dat hier slechts een droge uitbeeldt» van een "aantal, op zichzelf belangwekkende feiten zou worden gegeven, werd door het geheel een kleine geschiedenis geweven, die echter sfellig niet als het voornaamste punt van deze film moet worden gezien ■Zy werd er meer genietbaar, en van menschelijk standpunt bezien, dramati scher en aangrijpender door. Voor de uitbeelding van -de voornaamste rollen koos men een aantal acteurs en actri ces van wie alleen Mireille Balin hier eenige bekendheid geniet Naast haar dienen genoemd te worden" Maria De- nis, Aldo Fiorelli, Fosco Giachetti en Rafael Calvo. Eengrootsohe film, die gerekend .kan worden tot de beste drama's die den laatste jaren zijn uitgebracht. Bij de m Venetië gehouden Film Biënnale ver wierf „AIcazar" de Mussolini-bokaal. JACHT ZONDER GENADE. De stryd tusschen houtvester en 'sirooper, due in „Jacht zonder ge nade", het hoofdnummer van deze week in de Schouw burg Bioscoop, wordt uitgebeeld, heelt een menac be lli ken ondergrond. Deze is weergege ven in den uitroep van den jongeman, die achttien maanden wegens strdb- perij in de cel heeft doorgebracht en na zyn terugkeer de verzuchting slaakt: ben ik dan tot levenslang ver oordeeld. t' Het schijnt wel of alles tegen hem is, de polite blijft hem wantrouwend aankijken en z'n dorpsgenooten leggen er alles op aan om hem de kans te ontnemen aan z'n oprechte verlangens te voldoen om een nieuw' leven te be ginnen. Zoo wachten hem ontgooche ling en verdenking, die zware eischen stellen om sterk te staan in deze omgeving van achterdocht en kuiperij. Kuiperij, dat is de houding van de vroegere vrienden, die allen hun deel hebben in de wildstroopery, maar wien het diel zoo gemakkelijk is iemand in hun midden te hebben, op wien zoo licht de aandacht valt. En dat brengt dan de vaart in de actie in het verhaal, want de politie is vast besloten een einde te maken aan het optreden van de bende en deze op haar beurt neemt alle listen te baat om niet in de val te loopen. De film vertelt op spannende wijze van dezen strijd en het verhaal be- Nsdsrlendrch* Persll-Maatschappij N V. Amsterdam, fabrieken te Jutpheei bij Utrecht i.gez. Med. ü,3oü 114 reikt z'n climax als op een nacht het schot valt, dat den houtvester treft. Wis is de dader? De toeschouwer weet het, want hy is van de gebeurtenis getuige geweest, maar de politie heeft het uit te zoeken. Natuurlijk valt van wege de oude geschiedenis de verden king op den jongeman, maar recher chewerk kan zich nu eenmaal niet met gevoelens bezig houden, maar vraagt feiten en die, feiten worden steentje voor. steentje aangedragen tot de keten aaneengesmeed is en de schuldige ontmaskerd is en met hem het heele stroopersnest. Behalve haar menscheljjken kant heeft de film een logisêhe oplossing van het geheimzinnge stroopersdrama en het is alles bijeen een rolprent van de goede soort geworden, een onder houdende en pakkende speelfilm. Er treden trouwens ook acteurs van re putatie in op: Paul Wegenen die zoo prachtig den stoeren houtvester tee kent en Oskar Sima als de sluwe, poeslieve kastelein, die'de aanvoerder van het stroopende gezelschap is. Ruth Heilberg, Victor Staal en Carl Rad- datz zijn de andere medewerkenden. In het voorprogramma gaan de journaals, een alleraardigst filmpje „De poppenbniiloft" en een film „Van Narvik tet Piraeus", die het verloop van den oorlog in beeld brengt.S. v. d. Kraats. CLANDESTIENE SLACHTINGEN EN GOEDEKEN ZONDER BON. De economische rechter te Rotter dam heeft veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf conform den eiscta van het OM. den 68-jaricen slach ter J. Koppeool uit CapeÜe a. d. Used, omdat hij op T November j.L twee schapen clandestien had geslacht. Eenzelfde slnd kreeg de 4L-jartee koopman P. Slingerland, uit dezelfde gemeente, eveneens wegens het slach- ten van twee schapen, zonder vergun ning. Een maand gevangenisstraf werd opgelegd aan den 24-jarigen tuindera- knecht J. v. Rijn, te Nieuwerkerk a. d. IJssel, die 60 pofld schapenvleesch had verkocht zonder bon op 17 Nov. j.L Een boete van 12,50, subsidiair 19 dagen hechtenis kreeg den 43-jarigen kleinhandelaar A. v. Wijk, uit Gouda, omdat hij op 21 November j.L een be schadigde en vervalschte bón had in geleverd. Een boete van 15,— subsidiair 19 dagen hechtenis was de straf voor den 61-jarigen landbouwer M. Paul, uit Zevenhuizen, die 30 kg. aardappelen had verkocht zonder bon. Een boete van 10, of 5 dagen hech tenis kreeg de 19-jarige Goudsche dienstbode J. de Bruin, die in Augus tus j.L distributiebescheiden had ge kocht. i Vrijgesproken werd de 32-jarige Goudsche, filiaalhouder H. de G., die op 30 October j.L spijsvet zoó hebben gekocht zonder bon, zooals hem ten laste was gelegd. De officier had behalve verbeurd verklaring van he4 spijsvet een boete van f 150,sub sidiair 50 dagen hechtenis gevorderd. Wegens het verkoopen van spijsvet zonder bon werd veroordeeld tot 1 29 boete, of 10 dagen hechtenis de 12- jarige boterhandelaar G. J. Luytjea, uit Moercapelle. Het in beslag geno men vet werd verbeurd verklaard. Een boete van 25, of 10 dagen hechtenis kreeg de 53-jarige slager C. v. Beek, uit Zevenhuizen, eveneen» wegens het verkoop van spijsvet zon der bon. Een boete van 17,50, subsidiair 19 dagen hechtenis kregen de 23-jarige stroopwafelémbafcker J. Ferwerda en de 44-jarige jjaeerwerker J. A. V. Ben ten, beiden uit Gouda, die aardappe len hadden gekocht zonder bon. r. Tleter. Gouda. dsctsor: f. ff, Weystars. Rotterdam. Gouds m OmrtieSaa» (Nadruk verboden) D Hy behoefde niets naders te vernemen, uemet werd, nadat hij bet appartement bad verlaten, lafhartig overvallen en vermoord. Dat stond vast Riefenberg stond een oogenblik be sluiteloos, dan liep hy de gsng in en rende da trappen op, naar de zolder verdieping. Hy opende met bonzend Jsrt het bediendenkamertje. Het bed ««aangeroerd. Blijkbaar was De- duo zelfs niet 'eens zoo ver geko- r"™' De Journalist ging langzaam "tear zijn appartement en sloot deur echter zich. tJO keek op zyn horloge. Het was half Viel dua geen tyd meer te laren. 10 *jjn bureau liep hij heen K'"e*r e" dacht scherp na over de "QudJng. welke hi) sou aannemen. Er 1„. 'wee mogelijkheden: ofwel open- h„, "pë'eebten wat zyn verhouding tot r"teehtoftsr was geweest of bewe- wïuÜ niet« v«»i afwist HU »«ts en woog xyn kansen... In het eerste geval zou hy om te be ginnen, in verband met het onderzoek, zijn reis zeker moeten uitstellen. Ten tweede zou hy zich roemloos de wraak van de 4è duchten tegenstanders op den hals halen en ten derde ontsnapte hem de kans zich persooniyk met deze ge heimzinnige kwestie bezig te houden. In het tweede geval zou hy wellicht nog de gelegenheid hebben, op hat be paalde uur zyn vliegtuig te halen, de wraakgevoelens van zyii tegenstanders niet opwekken en de handen vrij heb ben ln Afrika. Rlefenbcrg haalde het geheimzinnige dreigbriefje uit zyn zak. Hy bleef staan en scheen nog even te aarzelen. Toen verbrandde hy het papier boven een aschbakje. Hy stond in het midden vsn de kamer, slank, lenig en breed geschou derd. Met zyn groote, sterke hsnden streek hij het bruine kroeshaar van zyn voorhoofd weg. Hy balde de vuis ten van levensdrift. Ik heb steeds van avonturen ge droomd, fluisterde hy, welnu, lk zal ze hebben. Zyn besluit was genomen. Beslist en vlug ging hy nu tot daden over. Hy stelde zich telefonisch in ver binding met een bevriend procureur des konlngs op het gerechtshof. Hy vertel de, dat hy eenvoudig dadelijk wenaebte te vertrekken en met heel die moord zaak nieta te maken had. Hy vernam, dat het parket ter plaatse was en vroeg of de procureur zoo dadeiyk het noo- dige kon doen, om de zaken voor zyn vriend ta vergemakkelyken. Even later werd er gebeld en IMefen- berg liet de heeren van het parket bin-, ned. Zy verontachuldigden zich voor de moeite, welke ze Riefenberg aandeden en overhandigden hem een omslag, dat iemand van zyn blad zooeven bad ge bracht Riefenberg stak dit omslag in zyn binnenzak en noodigde de heeren uit te gaan zitten. .Glimlachend zei hij: Hier ia mijn alibi, heeren. En hy begon te verhalen, hoe hy den vorigen dag had doorgebracht Hy noemde de namen van de vrienden, die hem het afscheidsfeestje hadden aange boden. Hy besloot letterRjk met de vol gende woorden: Te middernacht hebben wU van elkaar afscheid genomen. Ik ben, haar huia gewandeld en hier omstreeks half één aangekomen. Ik ben dadelijk naar boven gegaan met de lift en ben, zoo- ala u kunt begrijpen, nog een heelen tyd bezig geweest om een en ander in orde te brengen met het oog op mffn vertrek. Om hoe laat is u precies naar bed gegaan? vroeg de onderzoeksrechter. Riefenberg dacht aan bet licht dat zoo laat had gebrand en antwoordde zander aarzelen: Om ongeveer drie uur. En hebt u niets verdachts ge hoord? Volstrekt niet Ook niet toen u is binnengekomen? Neen, de deur wat gesloten. Ik heb haar geopend en achték my opnieuw gesloten. In huis scheen alles rustig te zyn. Er werden nog enkele vragen gesteld en beantwoord. Ondertusschen - had da griffier 't proces-verbaal opgemaakt en legde bet den journalist ter onderteeke- ning voor. Deze aarzelde even by de bedenking, dat zyn buren hem misschien hadden gehoord in den nacht Een klok sloeg half tien. Er ep of ,er onder, dacht Riefen berg en zette met een breed gebaar zyn handteekening onder het stuk. Is het goed, dat ik even den por tier opbel? vroeg hjj dadeiyk zonder overgang so sprong naar de huistele- loon. Pierra, riep hij, bestel een taxi en kom dadelijk nujn valiezen halen. U neemt het my toch niet kwaiyk, dat ik u zoo moest ontvangen, wendde hij zich opnieuw tot da heeren van het parket OI15 32 deze boden hem zelf hun ver ontschuldigingen aan en naman op do hoffelijkste wijze afscheid. Even later buitelde de Journalist hals over kop een huurauto IB en zei tot den bestuurder: Verkeersreglementen at niet mau over vyitien minuten moet ik op het vliegveld zyn. En zoo gebeurde het Toen hy aan kwam waren de schroeven van het driemotorlge vliegtuig reeds aan het wentelen, maar toen de metalen vogel in razende vaart over het plein rende, om dan een sieriyke bocht te beschrij ven boven de loodsen, zat Riefenberg veilig in een gemakkelyken zetel bij de cockpit en gaf aan een van de piloten, die even zyn hoofd naar binnen stak, een teeken om ta beduiden, dat hy het „warm" had gehad. Het vllègtuig steeg boven de mistige najaarsstad tot op een hoogte van 1500 meter en stevendedan ln de richting van Frankrijk. De tocht naar Afrika was aangevangen. Toen de hoofdstad uit het gezicht was verdwenen, nam Riefenberg het .om slag, dat hem vanwege de redactie was overhandigd uit zijn binnenzak en haal de de foto van Ada Iljen te vóorschijn. Het was een mooi, glanzend portret en lang keek de journalist naar de bekoor lijke, slanke figuur ven de tooneelspeelatar. Op een gegeven oogenblik had hy hel hinderiyk gevoel, dat iemand hem be keek. Hy keerde het hoofd om en zag, hoe de eenige medereiziger, die achter hem waa gezeten, met strakken, var- schenden blik de toto van Ads Tllen fixeerde. OP WEG NAAR AFRUfA Een paar uur, nadat het vliegtuig de luchthaven van Brussel had veriatan, bevond hat zich reeds boven Midden- Frankrijk. Met een krachtlgen wind in den rug vorderde de machine meer dan 250 kilometer per uur. By tusschenpoozen keek Riefenberg tusschen de vleugels door naar den grilligen aardbodem. Hij herkende Reims, Vouziers en even latér de be roemde druivenvelden van Chambertin, Nuit St.-Georges en Beaume. Hf) had een Ujvig achryfboek op de knieën ge legd en poogde zyn indrukken over het begin van dezen belangv ekkenden tocht op te teekeren Hoé hy rich ook Inspan de, het was bem nnrmpr'ijk, zyn ge dachten by zijn werk te houden. Hoe hy ook trachtte te reageeren, ia zijn verbeelding was hy koortsachtig bezig met de geheimzinnige zaak, waarin by op zoo'n vreemds wyze werd betrokken f Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 3