Luchtbases op Borneo, Celebes, Ceram en Boeroe gebombardeerd NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN MARKT 31, TELEF 2746 èo*i e*i Iflaan Vrijdag 30 Januari 1942 Volledige luchtheerschappij in wateren rond Celebes en Molukken Pontianak bedreigd ft Jaargang, No 20847 mutsche torpedojager in den HITLER 9 JAAR AAN DE MACHT. Artikel vati Göbbels. BENGHAZI WEER IN DUITSCH-IT ALI- AANSCHE HANDEN. Nieuwe ernstige Engeische tegenslag. NOG 13 SCHEPEN BIJ AMERIKA IN DEN GROND GEBOORD. Bommen op Rotterdam. Rede van Hitier. Stuitende Engeische luchtaanval op de Nederlandsche burger bevolking. De nieuwe bonnen. Zon op 9.24, onder 18.24 Maan op 17.47, onder 8.31. Men b verplicht te ver- dnbteren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertuigen moeten een hall uur na zona- ondergang ontstoken worden GOÜBANT Postrekening 48484 Chefredacteur; t. HETER, Gouda Bet Japansche hoofdkwartier Beidt: „De luchtmacht der Japansche uurine heeft op 26 en 27 Januari, ■t over de Straat van Makassar, de Ceramzee, de Molukkenzee, de Flo rence en de Bandazee te lijn gevlo ten, talrijke aanvallen gedaan op belangrijke vijandelijke luchtbases ep Borneo, Celebes, Ceram en Boe- me, waarbij 46 vijandelijke toestel len werden neergeschoten of op den grond vernield. Vier Japansche jachtvliegtuigen rijn tot dusver niet teruggekeerd. De speciale Japansche troepen, Be te Kendarl op Celebes aan land zijn gezet, hebben op 26 Januari de ■tad geheel beuet, na de zuiverings actie in de omgeving te hebben vol tooid" Volgens te Batavia ontvangen be richten wordt thans ook de Pontianak aan de Westkust van Borneo bedreigd, daar de Japansche troepen van Britsch-Noord-Borneo ak ver «ijn" doorgedrongen. Verder in Emmahaven opnieuw «it de lucht aangevallen. Bet keizerlijke Japansche hoofd, kwartier heeft Donderdag medege deeld, dat de Japansche luchtmacht de volledige heerschappij in de lucht heeft bevochten in de wateren - rond Celebeo en in het Zuiden en Westen der Molnkken. OP 50 K.M. VAN SINGAPORE. De berichten van het Aziatische oor- logstooneel luiden weer ongunsttig, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst. De Kngelsche strijdkrachten trekken op stouw terug en de Japanners hebben dc stad Lajang bereikt, die slechts 50 fan. van Singapore ligt. De Japansche strijdkrachten zijn derhalve de groote Britache marinebasis gevaarlijk dicht fensderd. Bï OPMARSCH NAAR MOELMEIN. In Burma hebben de naar Moelmein «prakkende Japansche troepen den Ooitelijken oever van de rivier Salwin «nikt, waar hevige gevechten wor- dw geleverd. GROND GEBOORD. ken Britsche (torpedojager is, naar torluMt, aan de Oostkust van Malak- Mi Endau door strijdkrachten der «pansche marine in den grond ge boord. Naar van officieels Japansche zijde wonft medegedeeld was het Engeische *mp de Thanet. Het werd getorpe- ooerd in jeegevecht tusschen twee "tonische torpedojagers en de Brit- •™s Jagers Thanet en Vampire. Een der bemanning van de Thanet ™d door Japansche schepen gered, JtooJ' de Vampire op de vlucht sloeg, «pansche zijde zijn geen verlie- l. m?ischen of materieel gele- .D* Jbeide Britten hadden gepro- Japansche transportschepen aan toen nieuwe strijdkrachten 'snd werden gezet ta,ü ^"okvingen te Tekio verklaart 9to.dit zeegevecht van te grooter J"SMeftu is, omdat voor het eerst in n oorlog Japansche en Engeische oorlogsschepen onmiddellijk tegenover elkander stonden.. Bovendien waren de kansen gelijk. Aan beide kanten be schikte men over twee torpedoboot- jagers. Ook bij dit gevecht, aldus ver klaart men verder, bleek de superiori teit der Japansche marine en de groote ervaring van haar personeel Dit geldt in de eerste plaats voor de artillerie, welke de beslissende rol speelde. DE ANGLO-AMERIKAANSCHE HULP AAN NED.-INDIË. Op de bijeenkomst van de buiten- landsche pers beschreef Hori, de woordvoerder der Japansche* regeering, de hulp van Groot-Brittannië en de Ver. Staten aan Ned. Indië als „groot- sche plannen op papier". Hij beweerde, dat de verdediging der geallieerden van Australië en Ned. Indië reeds aan hét bezwijken is, daar geen afdoende geboden kan worden tengevolge van de Japansche overmacht ter zee en in de lucht. Voorts wees hij op de succesvolle landingen der Japanners op de eilan den Nieuw-Brittannië en Nieuw-ïer- land, bij Balik-Papan en Menado, ter wijl Singapore practisch van geen be lang meer is. Hori wees er vervolgens op, dat het duidelijk is dat Enge'and, zijn bondgenoöten geen hulp kan ver- leenen daar het zelf in gevaar is, ook door binnenlandsche moeilijkheden. Hij voegde er aan toe, dat het Britsche kabinet het te druk heeft met verkla ringen hp te stellen voor de opeenvol gende nederlagen in Malakka en Bur ma en dat de Ver. Staten ook niet in de gelegenheid zijn om hun hulp te vergrooten. De Japansche woordvoerder bèsloot met de woorden: „De geheele wereld moet verbaasd geweest zijn uit Washington te vernemen, dat presi dent Roosevelt den luitenant-gouver neur, generaal van Ned.-Indië, dr. van Mook, verzekerde goed nieuws voor hem te hebben uamehjk dat Amerika zich voorbereidde de verdediging van Ned.-Ind'ië te versterk ert". Ter gelegenheid van het feit, dat Hitier negen jaar geleden de macht heeft overgenomen, publiceerd minister dr Göbbels in de Völkischer Beobachter een historisch over zicht, waarin hij schrijft: Ge engroot doel valt zonder moeite, offers en bloed te bereiken. Steeds komt voor de overwinning nog eenmaal het oogenblik, waarop het lot de strij dende generatie nog eenmaal voor het laatst op de proef stelt. Is die door staan, dan is alles doorstaan. Hef lot is altoos rechtvaardig. Het plaatst zich slechts aan de zijde dergenen, die het vvdienen. nVat zich eind 1932 en begin 1933 afspeelde, was stellig slechts klein en bescheiden in vergelijking met de huidige gebeurtenissen. Ook destijds ging het om hetzelfde, waarom het thans gaat en waarom het steeds zal gaan, als de godin der geschiedenis de weegschaal houdt en allen zich af vragen, naar welke zijde deze zal doorslaan: om de «dapperheid des harten, de mannendeugd. Volgens extra-berichten van bet Duitsche en Italiaanscbe opperbevel is Benghazi gister ochtend vroeg door de Dnitsche etf Italiaanche troepen wederom bezet. De Führer heeft den opperbevelheb ber van het pantserleger Afrika, gene-1 raai der pantsertroepen Rommel, als waardeering voor zijn groote verdien sten tot „Generaloberst" bevorderd. De Engeische berichtendienst .heeft in ,den loop van gisteren de openbare meenirig opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid, dat Benghazi verloren zou kunnen gaan. Er werd o.a. gezegd: „Het zou geen verbazing wekken, wanneer de.stad in de eerstvolgende dagen, in handen van den .vijand zou vallen. Het verlies van Benghazi, zoo werd in het bericht verder gezegd zou de Britten van een zeer nuttige haven berooven, die i voor iederen verderen opmarsch der Britten van onschat bare waarde geweest zou zijn. .Ook het ir. de buurt van deze stad liggende vliegveld is een van de beste in Cyre- naica. Derhalve kan het succes van de «pilmogendheden bij "haar tegenaan val niet gekleineerd worden, zelfs wanneer de Britsche troepen met suc ces .1- den kustweg naar het Noor den teruggetrokken worden." De Engeische nieuwsdienst meldt uit Caïro, dat men daar in het geheel niet geneigd is den Engelsehen tegenslag te onderschatten.' De Zweedsche bladen, o.a. A f t o n- bladet en Nya Dagligt Alle- h a n d a melden, dat in het kader der debatten in het Lagerhuis lord Winter- ton op aanvallen - van den zoon van Churchill zich uitlatigen heeft veroor. loofd, die te Londen als een toespeling worden beschouwd op de aldaar in om loop zijnde geruchten, dat de overdre ven optimistisch gekleurde rapporten over het offensief in Libye van den zoon van Churchill, Randolph Clfur- chill, zelf afkomstig zijn, die destijds klaarblijkelijk als militairen woord voerder fungeerde. Lord Winterton heeft den zoon van Churchill ironisch geantwoord: „Mijn eenige eerzucht is, nog eens militair woordvoerder te kunnen worden, opdat ik mijne capaci teiten om onbetrouwbare berichten te maken, kan ontwikkelen". iwwanamuxvwinn V Victorie Duitsch- iand temt voor Europu op alle fronten Het opperbevel der Duit sche weermacht maakt in een extra bericht bekend: Duitsche duikbooten heb ben tijdens de voortzetting van haar aanval op de ravi- tailleeringsscheepvaart in de Amerikaansche en Canadee- sche wateren nog 13 schepen van 174.000,t. in totaal in den grond geboord. Hierbij beeit de duikboot van „Korvettenkapitan" Kals zich bijzonder onderscheiden. Sinds haar eerste optreden aan de overzijde van den At- lantischen Oceaan hebben onze duikbooten biermede aan de kust aldaar 43 vijan- delijke koopvaarders van 302.000 t. in'totaal tot zinken gebracht. 30 Januari. Eensgezinder en meer aaneengesloten dan ooit, staat het Duitsche Volk achter zijn Führer vast besloten Jton strijd om de gelukkige toekomst tot de eindoverwiinKhg te voeren. (Atlantic-Holland) 24 DOODEN EN 61 ZWAAR. GEWONDEN. Uit kringen der Rotterdamsche be volking wordt aan het A. N. P, ge schreven,: Wederom hebben Engeische lucht- piraten het klaérgespeeld een bloedi- gen overval op de burgerbevolking van het vreedzame Rotterdam te doen. In de late avonduren van een.der laat ste dagen huilden de sirqpes. Motor geronk vervulde de lucht, waar door heen zich reeds spoedig het ontplof fen der lukraak geworpen brisant bommen mengde. Ver van alle mili taire doelen zochten de verderfelijke projectielen van een misdadigen tegenstander hun weg naar woonhui zen en kantoorgebouwen, de bewo ners begravendonder bergen puin. Versch ligt nog in ieders herinne ring het bombardement, dat de ha venstad aan de Maas enkele maanden geleden moest ondergaan. Toen had de Engeische radio den treurigen moed in haar uitzendingen in de Ne-' derlandsche taal de woorden door den aether te zenden, dat Rotterdam nu eenmaal een voor deh oorlog belang rijk doel was, dat de oorlog nu een maal offers vraagt en de piloten der Engeische luchtmacht „met een bloe dend- hart" boven Rotterdam „hun soldatenplicht" hadden vervuld. Die zelfde radio speelde het klaar haar hoorders in een andere uitzending het sprookje op te dissehen, dat het Duitsche vliegers waren geweest, die dezen aanslag op alle wetten der menschelijkheid hadden uitgevoerd om hem de Engeische luchtmacht uit redenen van stemmingsmakery in de schoenen te schuiven. Maar tot nu toe kon worden geconstateerd heeft de aanval der Engeische luchtpiraten 24 inwoners om het leven gebracht. In de ziekenhuizen der stad steunen 61 zwaargewonden van pijn. Het aantal der lichtgewonden is aanmerkelijk hooger, doch staat nog niet vast. Schade aan militaire objecten is door dezen zinneloozen aanval niet veroor zaakt. Noch Duitsche burgers noch leden der weermacht behooren tot de slachtoffers. De bloedige gevolgen van dit bombardement moet het Ne- derlandsche volk, en dat alleen, dra gen. Voor de openbare meening der geheele wereld stellen wij Churchill, in wiens ontaarde brein het idee van dit vernielingswerk wel zal zijn önt- staan, de vraag, wat hij van daden of liever wandaden als deze voor den af loop van den oorlog wel verwacht. Bij de Duitsche eindafrekening met dezen schuldige aan den oorlog zal de post Rotterdam niet worden ver geten. Het blijft overgelaten aan de vindingrijkheid van den Engelschen sprookjeszender ook nu weer een of anderen draai te zoeken, om de Ne, derlandsche bevolking duidelijk te maken, dat ook de jongste aanslag op Rotterdam slechts voor het welzijn der Nederlanders was gedacht. Wie de verbittering heeft meegemaakt, die onder de menschen van deze waarlijk zwaarbeproefde stad thans heerscht tegen de Royal Air Force, wiens op treden alles behalve „koninklijk" is, die zou den heeren aan de overzijde van het Kanaal van harte de gelegen heid toewenschen, zich een persoonlijk te overtuigen van de stemming in Nederland, wij gelooven, dat dan on der den indruk van een dergelijke er- waring de uitzendingen in de Neder- landsche taal der Engeische radio stations vobr geruimen tijd zouden worden gestaakt. De Führer spreekt vanmiddag om vijf uur. Zijn rede wordt door alle Duitsche zenders uitgezon den. Na de nieuwsuitzending wordt de rede vanavond om kwart over acht herhaald. m»Mwnww»»> Met speldjes en kruisjes, met fluistercampagnes en sabotage, dient gij ons vaderland niet. Een goed vaderlander doet zijn plicht in de gelederen pan het r Vrijwilligerslegioen Nederland, f Koninginnegracht 22 te 's-Gra- 5 venhage. 24 DOODEN EN 61 ZWAAR GEWONDEN. Woensdagavond zijn tal van Engeische vliegtuigen boven Nederland versche nen. Verscheiden plaatsen werden aan gevallen. Terwijl de talrijke brisant- en brandbommen op de meeste plaatsen slechts onaanzienlijke materieele schade veroorzaakten, werd een stad ih het Zuiden des lands bijzonder zwaar ge troffen. Hier werden door de Engei sche vliegers weer eens volkomen luk raak woonwijken in het centrum der stad aangevallen,' waarbij natuurlijk bijna uitsluitend woonhuizen zwaar werden getroffen. Onder de burger bevolking ontstonden vrij groote ver liezen aan dooden en gewonden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn er 24 dooden, 61 zwaar- en een groot aantal lichtgewonden. Voorts worden nog t"toSe personen vermist. In een andere plaats werden enkele woonhuizen? vernield. Van de be woners Worden nog twee personen vermist, die waarschijnlijk onder de puinhoopen liggen. Voor de week van Zondag 1 tot Zaterdag 7 Februari zijn de ge bruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 07 daartoe bestemde kaarten, De nieuwe bonvoor boter en margarine, geldig van 1 tot 9 Febr. zal nog nader «Oorden bekend ge maakt. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de extra-boterbon 57 na Zaterdag 31 Januari niet qicer geldig is. ZEEPD1STRIBUT1E. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde Hoeveelheden zeep. o Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 Febr. tct en met 28 Febr. a.s. geeft de met „211" genummerde bon van de „bon- baart algemeen" alsmede de met „g zeep" gemerkte bon van de nieuw uit gereikte zeepkaarten, welke respec tievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen' twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: Hetzij 150 gram toiletzeep (samen stelling van né 1 September 1940). Hetzij 90 gram huishoudzeep. Hetzij 150 gram zachte zeep (samen stelling van na 1 Januri 1941). Hetzij 100 gram zachte zeep (samen stelling van na 31 Augustus 1941), Hetzij 250 gram zeeppoeder. Hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „g toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt erop ge- Wezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherjjen. Even min is zulks het geval met vloeibare shampoo. Deze wordt uitsluitend be schikbaar gesteld voor kappers. Een rantsoen vloeibare shampoo bedraagt een hoeveelheid van 200 gram. Zeep voor w a ss ch er-ij en. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onvermin derd van kracht. \uxwvn%%w«w«imwna] L ondergang mmsiKi K 712 ▼au Generaal Veldmaarschalk Göróf brengt in het Berljjnsche Tuighuis een *ro*t den overteden Veldhver. (Hoffmann) Op ia kat wiatersehe Sovjet- (Hoffmann-PX. UIrichj Japan: laad ea volk. De beroemde tempel in Kyoto. (Hoffmann) Eiken dag krijgen de zieken die in een zaal met geopende vamen van een, Amsterdamsch ziekenhuis verblijven, bezoek van hongerige meeuwen, welke hun korstje brood komen halen en welke er niet tegen op zien, even naar binnen te wippen. Een aardige afwisseling. (Polygoon-Zeylemaker)

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1