I NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN rjpps op weg naar huis andag 13 April 1942 Ir- DeN.S.V. I. £o*t Cto ftlCUM Kr Het Congres komt 29 en 30 April bijeen „Werkelijke vrijheid zou illusoir worden"- Groote kans voor de verdediging van indië gemist, aldus Cripps Japansche bestuurs maatregelen in Ned.-Indië. De strijd op de Philippijnen. NIEUWE AANVALLEN OP KERTSJ MISLUKT. Convooi in Noordétyke IJszee bestookt Engeland „spoedig" in den aanval. „Schepen, schepen en steeds meer schepen". Haar grondgedachte Bijzonderheden in ver band met arbeids- dienstplichtbesluit. p-gaflfp No 20907 -' Bnreao: HARKT 31, TELEF. 2743 Postrekening 48400 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda „u een Kaar de Britaohe berichtendienst It, zijn Sir Stafford Cripps en medewerkers op de terugreis Londen te Karatsji aangeko- "Tiaar de zender Colombia in New- meldt, blijft generaal Wavell met het opperbevel over de ehe troepen in .Britsch-Indië, de Engelsche voorstellen door |e Indische partijen verworpen De executieve commissie van het Mtch Nationale Congres heeft be aten bet Congres tegen 29 en 30 April a Allababad bijeen te roepen. Cripps heeft volgens den Engelschen ulegtrsdienst verklaard, dat een groote gun voor de verdediging van Indië ia. «mist Het Congres heeft wijziging san de grondwet en zuiver nationale regiering zonder eenig toezicht van I im onderkoning verlangd. Onder de huidige omstandigheden is de inwil liging van dergelijke eischen volgens Cripps ondenkbaar. Van de mislukking van de onder- bódelmgen draagt Churchill noch Kavelt de schuld. Veeleer ben ik ilkên aansprakelijk, zoo zeide Cripps. k teester echter geenerlei bitterheid teens de Indische leiders, wier plicht M l) twaargeo, dat Indië na de® oor log een rol speelt bij den wederopbouw wt de wereld. De hoofdresolutie van het Congres betoogt onder meer, volgens den En gelschen nieuwsdienst, dat het zelfbe schikkingsrecht van het Indische volk In deze voorstellen beperkt en ver knipt is en dat de voorstellen zekere bepalingen bevatten, die de ontwikke ling van een vrije, eensgezinde na- Sonale regeering ernstig kt gevaar brengen. Het volk van Indië, aldus de reso lutie, heeft als geheel Volledige on tvankelijkheid geëischt. Intusschen lijn de nevenbepalingen en beperkin gen van dien aard, dat werkelijke vrijheid waarschijnlijk illusoir zou worden. De omstandigheid, dat negen tig millioen menscbeh in de door vor ken geregeerde Indische staten vol kanen buiten beschouwing worden gelaten en dat zij worden behandeld als koopwaar ter beschikking van hun heemchers, wordt in de resolutie ge- gnalificeerd als negatie van het zelf beschikkingsrecht. Bovendien zijn de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet vgag en volstrekt onvolledig en beoogen geen vitale wijziging in de huidige struc tuur van Indië. Duidelijk wordt slechts in uitgedrukt, dat de verdediging van Indië in alle gevallen onder Britach toezicht zal blijven. De resolutie verklaart, dat deze uittrekking van de verdediging aan ie sfeer der verantwoordelijkheid ia* verantwoordelijkheid van Indië tot een faroe en nulliteit maakt en duidelijk uitdrukt, dat Indië in het leteel niet vrij zal zijn en zijn regee- fing niet als vrije Indische regeering tan optreden. De last der verdediging Van Indië '•a alechts het Indische volk alleen vaardig |op zich nemen en dit kan Jeohts geschieden, ais men het vrij heid en volle verantwoordelijkheid losft. Derhalve verklaart de oommia- dat zij niet in staat is om het haar «or het Britsche oorlogskabinet voor- lotegde voorstel aan te nemen. Ia een brief aan Cripps heeft de Joorzitter van hef Congres, Azad, ver- 'hard, dat het Congres nog'steeds be- la om de volle verantwoordelijk heid op zich te nemen odder voorwaar- dat een werkelijk nationale Indi sche regeering met alle volmachten wordt gevormd. Wij verklaarden ons accoord, aldus Azad o.a., dat de hoogere oorlogsstra- tegie door het oorlogskabinet te Lon den zou worden bestuurd, waarin In dië een vertegenwoordiger zou heb ben. Van het hoogste belang leek ons Indies veiligheid en verdediging. Zoo lang deze fundamenteele overweging bestaat zie ik geen reden, waarom er eenigerlei moeilijkheid zou zijn bij het vinden van een uitweg uit de thans vastgeloopen onderhandelingen. Tot 'sloj behandelt Azad den, voorge stelden nieuwen regeeringsvorm. Men kan, .aldus schrijver, wel de onduide lijke uitdrukking „nieuwe regeerings vorm" daarvoor gebruiken, maar een degelijk lichaam kan onmogelijk fun- geefen als nationale regeering. Het zou steeds weer de onderkoning en zijn uit voerende raad zijn en de onderkoning behoudt al zijn vroegere volmachten. Azad vervolgt dan: Wij hadden er al op gerekend, dat het ministerie van Indië weldra zou verdwijnen, daar het op zichzelf reeds een anachronisme, was. Thans moeten wij evenwel ver nemen, dat zelfs dit ongewenschte overblijfsel van vroeger tijden zal wor den gehandhaafd. Het beeld van een nieuwe regeering, dat in hoofdtrekken zoo zeer op de oude gelijkt, is van dien aaïd, dat wij daarin voor ons geen plaats zien. Het gevaar, waartegenover Indië zich titans ziet, raakt ons meer dan een of andere vreemdeling en wij zijn be reid onze uiterste best te doen om dit gevaar af te wenden. Wij kunnen even wel geen verantwoordelijkheid op ons nemen zoolapg wij niet de vrijheid en de macht hebben om deze verantwoor delijkheid doeltreffend op onze schou ders te lpden. Eindelijk verklaart Azad, dat de mee ning der Britsche regeering gebaseerd is op een volkomen gebrek aan ver trouwen in de Indische bevolking en dat Groot-Brittannië tracht Indië iede re werkelijke macht te onthouden. „Het schijnt, dat de houding der Britsche regeering tijdens de onderhandelingen steeds slechter geworden is." TELEURSTELLING IN ENGELAND EN AMERIKA. De afwijzing van het Engelsche plan door het Congres heeft bij het Engel sche volk algemeen teleurstelling ver wekt, aldus een artikel uit Londen in Aftonbladet, In Amerika schijnt de teleurstelling zelfs nog grooter te zijn. De Londensche correspondent van Goeteborgs Handels Och Sjoefarts Tidning meldt in verband met de mislukte onderhan delingen en de laatste tegenslagen in het Verre Oosten, dat de Londensche bladen duidelijk blijken van een toe nemende geprikkeldheid geven. „De onwerkelijkheid van het geheele Indische debat is door de acties van de Japansche zeestrijdkrachten in de golf van Bengalen maar al tó'duidelijk ge worden", zoo schrijft de NewYork Herald Tribune naar aanlei ding vanTiet afbreken der onderhande lingen. Het uit Delhi afkomstige be richt, zoo schrijft het blad verder, is verbluffend en ontgoochelend. De New York Times ver klaart, dat het verstand weigert te aanvaarden, .dat dit het einde van alle pogingen beteekent om een eerlijke oplossing van de geschilpunten te yin- ,den. De 'Amerikanen hebben een legi tiem en noodzakelijk belang MÉ de voorstellen van Cripps. DE DIPLO OVER CRIPPS. De D i p 1 o levert uitvoerig commen taar op den nederlaag van Cripps in Indië, die hierbij door een „belangrijk orkest begeleid" was, n.L door den af gezant van Roosevelt, Johnson, een af gezant van het aan Engeland en Ame rika onderdanige Tsjoengking-Chtna eh niet in de laatste plaats door een af- zant van Moskou. De Diplo schrijft! „Engeland en de Vereenigde Saten hebben voor het eerst in huh gefchie- denis moeten beleven, dat huil foor stellen door alle Indische partijeitjbot weg zijn afgewezen, dat aan huh be zweringen geen geloof meer wordt ge schonken en dat van een deelneming aast hun oorlogsfront werd afgezien. Indië heeft den zin van de Engelsche politiek in het verleden en voorde toe komst doorzien. Een politiek, welk* erop gericht is' om goed en bloed van het land te exploiteeren en door ver- deelhel'd te zaaien onder de geweldige volksmassa's te kunnen heerschen. Op nieuw zal de Britsche onderkoning ge weld gebruiken om de, Indiërs met Standrecht, -afpersing en corruptie Zoo ais in het verleden, tot aan de defini tieve bevrijding zijn wil op te leggen. Indië is niet bereid deel te nemen aan den aanvalsoorlog, dien Churohill en Rooseivelt tegen de landen van het pact van 'drie hébben ontketend.. Het wenscht" integendeel voor zich zelf be vrijding van de Anglo-Amerikaansche heerschappij. De dag van Amritsar, die morgen gevierd wordt, herinnert met' bloedige letters aan de waarde van. Britsche beloften aan het Indische volk.» Indië weigert zich een tweede maal te, laten bedriegen." IEDERE BUITENLANDER MOET ZICH LATEN INSCHRIJVEN, TEGEN BETALING. Het Japansche militaire bestuur in Ned. Indië heeft bekend gemaakt, dat alle buitenlanders boven de zeventien jaar met uitzondering van personen van Japansche nationaliteijt hun ver blijfplaats zullen moeten laten inschrij ven en tevens onder eede moeten ver klaren, dat zij zullen gehoosiamen aan de bepalingen, uitgevaardigd door de Japansdhe autoriteiten volgens het stelsel tot fegjstratie van de verblijf plaatsen, dat in geheel Ned. Indië zal worden ipgevoerd. Buitenlanders, die zich niet laten in schrijven of bovenbedoelde eed niet afleggen, zullen als vijandelijk worden beschouwd en niet die Japansche be scherming genieten. De inschrijwingsreohben bedragen voor Europeanen en Amerikanen 150 gulden voor mannen en 80 gulden voor vrouwen en voor Chineezen on andere Aziaten met inbegrip van Arabieren en Britsch-Indiërs 100 gulden voor mannen en 50 gulden voor vrouwen, Het hoofd van het militaire bestuur in ieder district zal bijzonderheden be kend maken omtrent plaats en tijd van inschrijving (Volgens de letter van bovensthand bericht vallen de Nederlanders1 niet onder de bedoelde bepalingen, doch aangenomen mag worden, dat dit vol gens de bedoeling der Japa-ners wel het geval is. Redactie A.N.P.) JAPANSCHE TROEPEN LANDEN OP CEBU. Japansche marinetroepen zijn, naar officieus verluidt, op een strategisch belangrijke plaats op het eiland Cebu (Phillippijnenj geland en rukken thans landwaarts op- Landingstroepen van de Japansche marine, die op het eiland Cebu ope reer en, hebben, naar de Tokio As,a-hi Sjimboen meldt, op 10 April Argao aan de Oostelijke kust van het eiland, en Barili, een belang rijke sleutelpositie aan de Westelijke kust bezet. Op denzelfden dag rukten de Japansche stormtroepen de haven van Cebu binnen. In de straten der hoofdstad wordt op het oognblik ge streden. De wegtrekkende vijand heeft schepen, olietanks en ander# installa ties in brand gestoken. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt d.d. 12 dezer bekend: „Op het schiereiland TSrertsj stortten nieuwe, door pantserwagens en de liaohtmacht ondersteunde aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten ineen. Veertien pantserwagens werfien vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben haveninstallaties aan de Kaukasus-kust aangevallen en een grootbolsjewistisch passagierschip door bomtreffers be schadigd. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front herhaal de de vijand op enkele plaatsen zijn. vergeefsche aanvallen. In de Noorde lijke IJszee hebben gevechtsvliegtuigen een beschermd convooi aangevallen en hiervan twee koopvaardijschepen in brand geworpen. Een ander schip werd 4oor bommen beschadigd. I» Noord-Afrika levendige activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Zware en -lichte gevechtsvliegtuigen hebben in de Marmarische woestijn de achterwaartsche verbindingen van- de Engelschen met succes aangevallen. Vergezellende jachtvliegtuigen schoten in luchtgevechten zes vijandelijke vliegtuigen neer. Bij luchtaanvallen op miljtaire in stallaties op het eiland Malta kreeg een in het óok liggende Britsche torpedo jager verscheidene voltreffers van bommen. Duitsche jagers' schoten in luchtgevechten boven het eiland 13 Britsche vliegtuigen neer. De SS-Sturmmann Schulz van een formatie der Waffen-SS heeft op April alleen een door den vijand be zette kazemat veroverd en de beman ning vernietigd en ondanks het hevige vuur een vijandelijke pantserwagen Van het nieuwste type opgeblazen." „Personen, die gebruik wenschen te maken, van een, openbaar vervoer middel, dieren dit vervoermiddel op de voetpaden of een verkeersheuvel, tevens halte zijnde, of bij gebrek aan een voetpad en vêrkeersheuvel tevens halte aan den uitersten rand van de rij laan af te wachten". Artikel 31 (1) Wegenverkeersregeling. V (Polygoon-Claudius) ^•Msfhe vrijwillige^ gaan naar het Oostfront. Van leden van het 'alsche Legioen werd op de .oude markt-te Bru-sel, voor hun vertrek ir het Oostfront, hartelijk afscheid genomen. (Hojfmann-P.K. Mentz) De ocgst der „boerentuinen" is, dank i zij de goede verzorging, groot. (Fellmga) VERKLARING VAN MINISTER BEVIN. De Engelsche minister va» Arbeid Bevin, heeft te Yorkshire verklaard, dat de tijd op „een keerpunt" is geko men. Men kan niet zeggen, wanneer en waar, doch Groot-Brittannië zal, zoo beweerde hij, „spoedig" van de verdediging tot de» aanval overgaan De eerstvolgende zes maanden zijn een uiterst belangrijke periode. „Wij zul len", zoo zeide Bevin, „nog genoeg nederlagen moeten incasseeren, daar over maken wü ons geen illusies, doch wij zullen onSen moed niet verliezen" Te Washington, zoo schrijft de N e w YorkTimes, is steeds meer sprake van-een Amerikaansch strategisch mili tair. plaft voor de oorlogvoering om onderscheid te maken- met het Britsche plan. In kringen van 't Congres wordt steeds meer de opvatting gehoord, dat het initiatiefaan den- vijand wordt overgelaten en dat de vereenigde na ties aan iederen nieuwen aanval het hoofd trachten te bieden door onvol doende hoeveelheden oorlogsmaterieel en strijdkrachten naar de plaats des onheils te zenden. Het -verluidt, zoo besluit Jiet bericht uit Washington, dat de openbare mee ning meer en meer den eisch stelt, dat de vereenigde naties moeten beslissen waar zij het beste kunnen toeslaan, konder rekening te houden met de vraag, wat de vijand doet. NIEUW ONDERHOUD LAVAL—PÉTAIN. Laval heeft, naar van betrouwbare zijde bekend Wordt, Zaterdag te Vichy een langdurig onderhoud gehad met den chef van den staat, maarschalk Pétain, en met den plaatsvervangen- den minister-president, Darlan. De stoere kop van één der jongens, die zich als vrijwilliger voor den Land- dienst in het Oosten opgaven. (Fellinga) BE BRITSCHE VERLIEZEN TER ZEE Onder het opschrift „Schepen, sche pen en steeds meer sofaepen", schrijft de News Chronicle oa.: Het is uiterpt moeilijk, zich een voor stelling te vormen van de grootte van de taak, waarvoor de Britsche koop vaardijvloot zich in dezen oorlog ge plaatst ziet. Engelands transportsche pen moeten de arsenalen van Groot- Brittannië, de Ver. Staten, Ru^and en de Dominions voorzien van grond stoffen, die hun ontbreken. Zij moeten tanks, stukken gesehut en een ontzag- Üjkhe hoeveelheid oorlogsmaterieel van allerlei aard, alsmede vliegtuigen met alle onderdeelen van Qroot-Brittannië en Amerika, naar de ver ,van elkaar verwijderd liggende eigenlijke oorlogs fronten, Rusland, het Midden-Oosten, Indië, China en Australië vervoeren Ook heeft men Engelands tonnage noo- dig voor het vervoer van de soldaten ze& Op het oogemtlik beschikken de geallieerden echter noch over voldoen de koopvaardijschepen, waarmede deze taak volbracht zou kunnen worden, notdt over een voldoend aantal oorlogs schepen, die de transportschepen op hun verre reizen over de gevaarlijke oceanen een veilige bescfaenmirag zou den kunnen geven. In dit verband kan men niet voldoende wijzen op het ge stegen aantal verloren schepen sedert Japan aan den oorlog deelneemt Drastische maatregelen zijn noodzake lijk om voldoende vrachtschepen voor het vervoer van grondstoffen, munitie- voorraden en soldaten vrij te maken. Het is misschien 'zelfs noodig om ten minste tijdelijk de levensmiddelen aanvoeren naar Groot-Brittannië stop te zetten. In soortgelijken zin schrijft de vloot- correspondent van de Daily Mail met betrekking tot de positie der Brit scKe marine. Steeds meer en steeds sterker wondt de Britsche heerschappij ter zee door deze verliezen verzwakt, zoo schrijft hij. Een ontoereikende Britsche vloot, die voortdurend nog nieuwe verliezen lijdt, probeert aan alle oorlogsfronten iets te doen, in plaats van zich te concentreeren op een paar opgaven. Alleen de hoogste instanties in Engeland weten hoe het in werkelijkheid gesteld is met de Britsche heerschappij ter zee. Een ding ia echter duidelijk: Engeland is met zijn vloot op oen .punt aangekomen waarop strategische vergissingen of fouten in niet al te verre toekomst c«ta st ropha le gevolgen zullen hebben, NIEUWE BULGAARSCHE REGEERING. De Bulgaarsohe minister-president, Filoff, heeft den koning het ontslag der regeering aangeboden. De koning aanvaardde dit en belastte Filoff met de vorming van een nieuwe regeering, waarin Filoff is geslaagd. Hij heeft Zondagavond het program van zjjn regeering ontvouwd. In ieder opzicht, zoo zeide hij, zal de nieuwfe rageertog dén totdusver ge volgden koers voortzetten. De buiten- lan-dsche politiek van Bulgarije komt overeen met die der spilmogendheden. Bulgarije zal de verplichtingen, voort* spruitende uit het driemogendheden- pact, vervullen. Bulgarije wenscht de bestaapde vriendschappelijke betrek kingen met Turkije te handhaven en te verdiepen. ZBER veel heeft men reeds hooren sprpken over de N.S.V., de Natio nal - Sozialistische Volkswohl- fahrt, de groote, alles omvattende so- siale instelling in Duitschland, doch weinig weet men van de gedachte, wel ke aan* deze ihstelling ten grondslag ligt. Het best kan men dAe karakterisee- réh met een Woord van den Rijksleider der N.S.V., Oberbefehlsleiter Eribh Hil- genfeldt: „Ons werk is niet passief, doch wordt bezield door den heroi- schen geest van den strijder. Wü zien «den enkeling niet als den zwakken ont vanger van aalmoezen, doch als 'een mensch in wien krachtena-usten, welke gewekt en gesterkt moeten worden. De N.S.V. wil ook hem tot strijder maken, omdat het leven een strijd is en omdat haar steeds bij haar arbeid het woord van den Führer voor oogen staat: „Wie wil leven, die strijde. Wie niet wil strij den in deze w.ereld van eeuwige wor steling, verdient het leven niet." De N.S.V. zooals zij thans bestaat, is ontstaan uit een organisatie van de N.S.D.A.P, voor de «machtsovername. Deze organisatie had ten doel de par- tijgenooten, die in den strijd gewond waren of om hun lidmaatschap ver volgd werden, daadwerkelijk te steu nen. Op 3 Mei 1933 bepaalde de Führer. dat de N.S.V. de eetïige partijorganisa- tie was, welke zich bezig mocht houden, mej: de problemen van volkswelvaart - en sociale voorzorg. De nieuwe organi satie kreeg thans 3e zware taak op da schouders, te 'bewijzen, dat de natio- naal-socialistische w.erei dbeschouwing beter in staat was op sociaal-politiek gebied iets tot stand te brengen, dan wat men vroeger had weten te berei ken. Thans zijn bijna negen jaar sinds dien verloopen en wat in dezen tijd tot stand werd gebracht, verdient zeker al ler bewondering. Van de N.S.V. gaat eer» groote, opvoedende kracht uit voor het geheele Duitsche volk. Zij heeft een gemeenschapszin geschapen, waar.' door een wederkeerige achting is ont staan tusschen bézittende en bezitlooze, Niet de individu staat in het middel punt van de belangstelling, zooals dit het geval was bij Marxisme en libe ralisme, doch het welzijn van dp ge meenschap. Bijzondere belangstelling wordt gewijd aan de kleinste* gemeen schap in den staat, n.L het gezin. In 1933 kreeg de N-S.V. tevens de opdracht het winterhulpwerk te orga- niseeren. Op dat oogenblik telde het Duitsche volk 17 millioen.hulpbehoe venden, waarvan 6 millioen werk- loozen. Dit is wel het beste bewijs, dat de sociaal-economische politiek, welke tot dan toe- werd gevolgd, niet juist was. Alle pogingen, hierin verbetering te brengen waren mislukt. Nu riep de rührer het Duitsche volk op, zich zelf te helpen. De groote nood, waarin het volk was geraakt, kon slechter uit den weg geruimd worden, wanneer allen medewerkten onder het motto: „Een voor allen, allen voor één. De Führer stelde de eisch. dat niemand honger of koude zou mogen lijden. Op 13 September begon de N.S.V. met het voorbereidende werk en vier weken later stonden in het geheele rijk anderhalf millioen vrijwillige mede werkers aangetreden om te helpen en eind October werdén de eerste gaven onder de behoeftigen verdeeld. Meestal Waren dit gaven in natura: kleeding- stukken, schoeisel, levensmiddelen en brandstoffen. Sedertdien is een einde gekomen aan den grooteh c materieelen nood in Duitschland. Door een betere econo mische politiek was een einde gemaakt aan de werkloosheid. Toch wordt het werk van de winterhulp voortgezet en de opbrengst neemt van jaar tot jaar toe. Bracht in den winter 1933/34 het W.H.W. 358.136.000 rijksmark op, in den winter 1939/40 is dit gestegen tot 680.117.000 rijksmark en 984.065.958 rijksmark in den winter 1940/41. Een- groot deel vim deze infjtimstert wordt besteed aa# het hulpwerk „Moeder en Kind" en voor de volks gezondheid. Zon op ,6.46, onder 20.35. Maan op 6.41, onder 19.23, Men is verplicht te ver duisteren van,zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertuigen moeten een |ialf nar na zons- ot»<'e«-('ang ontstoken worden. 1 712 Degenen, die vóór of op' 1 April 1942 zijn aangesteld in openbaren die ist of bij het bijzonder onderwijs, die ongehuwd'zijn en den leeftijd van 18 ja„r, doch niet den lfcftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrijving melden Uitsluitend bij den Burgemeester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wen-' schen tê komen voor een aanstelling in openbaren dienst ,of bij het bijzon der onderwijs, ongehuwd zijpde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt hebbend', alsmede zij die meenen, dat* het „Arbéidsdienst- plichtbesiuit" op hen niet van toe passing is, omdat zij tenminste vier 'maanden, tijd met verlof doorgebracht medegerekend, werkelijken dienst als militair hebben vervuld, of lid van den Ne.derlandschen Opbouwdienst zijn geweest of als-vrijwilliger bij de Duitsche Wgermacht, de Waffen SS. of het Vrijwilligerslegioen Nedbrland hgbben gediend, kunnen hun aan spraken doen gelden door zich, zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wen den tot den Secretaris-Generaal van Algemeene Zaken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Gravenhage, onder vermelding van één der redenen, hier» bóven genoemd.

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1