NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN iiirchill neemt niet deel acm Ket oorlogsdebat De strijd rond Chdrkof fci» X iderdag-21 Mei 1942 ilo*t Ut fflaaei &S3 Scherpe critiek wp strategische fouten Cripps over 4» voordeelen van de binnen- linie en over de Engelsche voornemens inzake een aanval op het vasteland DE OVERWINNING OP KERTSJ. Initiatief op de Duitschers overgegaan Ontnuchtering in Engeland Nieuwe aanvallen by Charkof afgeslagen. Uitreikin,? van het oorlogskrui» van verdienste. succesvolle lucht gevechten. tfieuw*- est LOO M j vrouw. et 16* ecoiw- li* „Br»»" Soott» I 1I1M" B en w HeMen- No 120039 <749 Chefredacteur: P. TOETER, Gouda NMr de Britsche nieuwsdienst meldt, I imC Cripps in het Lagerhuis meege- JEu dat Churchill niet zou deelne- I iJaTaan de oorlogsdebatten, d)e Londensche correspondent van f g.a Dagligt Allehanda meldt «vér de debatten het Lagerhuis het »t Lagerhuis morde over de af-1 «Mgheid van Chürchill by den aan- Wne vatl de tweedaagsche debatten oïer den oorlogstoestand. In plaats m den minister-president voerde Sir SUftord Cripps het woord. Deze ver- Uisrde, dat Churchill, wanneer hij dit jqodig oordeelde, op den tweeden dag dtfcdebatten zou verschijnen. Hierop «rd geprotesteerd met „neen, neen" ta „dictatuur". Ook werden klachten «toornen over het feit, dat Churchill tut Lagerhuis veronachtzaamt en dat sten niet over den oorlog kon spreken, «smeer de minister van Defensie af- wecig was. Attlee viel de eer te beurt jen minister-president te moeten ver ledigen. De verwijten van de afge- tttrdigden waren scherp van toon. Men verweet Churchill zelfs, dat hij Jen oorlog geheel alleen vöert. Attlee verklaarde, dat hij niet begreep wat bet Lagerhuis bedoelde en verklaarde nadrukkelijk, dat de militaire advi- eeurs der regeering hun bepaalde aan deel hadden in alle besluiten met een Mrategisch karakter. Hij ontkende, dat d» overige leden van het kabinet alleen maar naar Churchill luisterden en dat tij niet voor hum «gen meening zouden durven uitkomen. Tenslotte verklaar de M), dat Engeland in Churchill een leider heeft, zgoals nauwelijks voordien soit het geval is geweest. Vele leden vgn het Lagerhuis prezen erenals voorheen de kwaliteiten van Churchill. De critiek- op de strategi- *he fouten was echter scherp en men ebchte een man met een koel analy- nd verstand zonder politieke ing, die zitting dient te hebben in de leiding van, den gecombineerden pneralen staf. j Naar de»meening van de leden van het Lagerhuis is het niet juist, dat de premier het kabinet van advies dient in plaats van omgekeerd. De heftigste latiwllen op Churchill persoonlijk waren afkomstig van den socialist Bevan. Deze, was van meening, dat Churchill als minister van Verdedi- "ifing voor niets te gebruiken was. De conservatief Sir John Wardlaw Milne, die eveneens scherpe critiek uit oefende, doch in zijn woorden iets voorzichtiger was, verklaarde: \Ik aarzel niet te zeggen, dat ik den mi nister-president critiseer". Ondanks het benoemen van alle mogelijke com missies weet iedereen in heel Enge land, dat er in Engeland slechts één meerling bestaat en wel dit van Chur chill. Het zou beter /zijn, wanneer Churchill zijn last met een ander noest deelen. Het debat was waarschijnlijk een van de langste sedert het uitbreken van den oorlog. De niet persoonlijke entiek in het Lagerhuis werd naar voren gebracht door den voormaligen ■sinister van Opbouw, Greenwood, die van meening was, dat de fout schuü- M in het feit, dat het Engelsche volk Pen verklaring heeft gekregen over «a vele tragediën. Greenwood was voorts van meening, dat een bepaalde verzekering gegeven dient te worden Jvaruit de voornemens der regeering •tijken om tot een aanval op den tiiand in het Westen over te gaan. Dan Jw het Engelsche volk beslist inzien, ■*t het beslissende tijdstip door de peering moet worden bepaald en dat voldoende middelen noodig heeft J® niet een tweede Duinkerken te Weven." Volgens den Engelschen nieuws- Jjaist heeft de afgevaardigde Haden- tiiest den eisch gesteld, dat het Huis Pondiger wordt ingelicht over de •tiuatie in Oost-Azië. Het volk is '"gerust als gevolg van het ontbreken jjn een duidelijke verklaring over de «rating, waarin Engeland zich be» Jragt. Het wil Britsche soldaten en Jaegers naar Australië zien uitgezon- -Churchill moét het ministerie van •jtiensie laten schieten, aldus spr., en "ra wijden aan de politieke zaken..De •raiog ia uitgegroeid tot een wereld- Jtovattende militaire operatie, die be- te worden overgelaten aan de I IjjU'iistera en niet onmiddellijk I leiding van den premier moet I *»re Belisha verklaarde, dat de ^taire deskundigen tegenwoordig engeland hun Instructie krijgen van w- -eke minister». Dit stelsel is inge- S 'Sy y°or de „catastrophe in Noor- 2™ De vrijwel onafgebroken, I y™ "rende reeks strategische eaja- I 2S1? ka" door dit mengsel vsn ske, strategische en kniUtaire nten bij de besturing van de ehine niet nil elkaar worden Om redenen van verant woordelijkheid mag deze toestand niet voortduren. Met verwijzing naar de moeilijk heden der Britsche troepen in Grieken land, op Kreta. Malakka en in Burma eischte Hore Belisha inlichtingen om trent dengeen, die bevel heeft gegeven tot het optreden'der troepen zonder behoorlijke bescherming van de lucht macht. Voorts stelde hij den eisqh, dat de militaire adviseurs een zetel in het oorlogskabinet en volmachten krijgen of worden gedegradeerd tot onder staatssecretarissen. Naar de Britsche berichtendienst vender meldt, verlangde de arbeiders afgevaardigde Shin-well de verzekering, dat de regeering voornemens was tot den aanval over te gaan. Het is moge lijk, aldus Shinwell, dat de Sovjet- Unie wordt verslagen en dan valt het te betwijfelen, of het Britsche rijk dit zal overleven. Antwoord rede van Cripps. Sir Stafford Cripps verklaarde, dat de leden van het oorlogskabinet zich bewust zijn van den ernst der situatie. Een buitengewoon groote moeilijkheid is een snel vervoer van troepen en luchtstrijdkrachten over zeer groote afstanden en onder snel veranderende omstandigheden. Hij zeide: „In dit op zicht hebben onze vijanden groote voordeelen. De Duitschers en Italianen bezetten in Europa de binnenlinie en kunnen hun troepen van het eene front naar het andere overbrengen, terwijl wij ons steeds buitenom, moeten be wegen. De Japanners controleeren voorioopig de Stille Zuidzee en hebben dus het voordeel van een binnenlinie ter zee. Dat heeft hen in staat gesteld hun strijdkrachten te concentreeren op de plaats, waar zij slag willen leveren, terwijl de Engelsche en Amerikaan- bevelhebbers moeilijk konden uien, waar een aanval' te verwachten was. Onder deze omstandigheden, aldus vervolgde Cripps, is ihet verrassend dat de gevolgen niet nog ernstiger geweest. Ten aanzien van de SI Zuidzee betoogde hij, dat pederlag' op het slagveld niet altijd het gevi van nalatigheid of domheid zijn. Mi gelijk is de oorzaak, dat de vijjnd een bepaalde plaats sterker was. 1 onderzoek naar de gebeurtenissen té Singapore wees Cripps namens de re geering van de hand als „schadelijk voor de doeltreffende voortzetting van den oorlog". Australië is in „operatief opzicht" in de Amerikaansche ondersteunings sfeer geraakt, doch ten aanzien van de ravitailleering zal Engeland alles doen om Australia te helpen, zooals Austra lië bereid was Engelend in de dagen .van nood te steunen. Ten aanzien vbn de bomaanvallen >p Duitschland beweerde Cripps, dat üuitschland daardopr gedwongen wordt sterke afdeeüngen der lucht macht aan het «Sovjetfront tq- ont trekken. ^■■Naar onto meening, aldus ver volgde hij, is dit de beste weg om materieelen steun aan Rusland te verleenen, totdat de tijd komt, dat wij in staat zijn een zorgvuldig voorbereiden aanval op het Euro- peesche vasteland te ondernemen, hetgeen inderdaad in ons voorne men ligt. Met betrekking tot Britsch-Indië zeide Crfpps, dat de regeefing geens zins de detir achter zich heeft dicht- gslagen. Zij wenscht de kwestie bij te leggen, zoodra „een regeling mogelijk jof waarschijnlijk lijkt". Wat de productie betreft, heeft het kabinet besloten, dat da Sovjet-Unie voorrang moet hebben voor de hoe veelheden goederen, welke Moskóu beloofd zijn. Cripps stelde zich op het standpunt, dat de Sovjetlegers Enge land hebben „bevrijd" van het ge vaar van een aanval en een invasie. „Geen prijs", zoo besloot hii, „lijkt ons te hoog voor de voortzetting van deze dappere Russische krachtsinspan ning, zelfs wanneer dat zou, beteeke- nen, dat een deel van ons gebied in gevaar wordt gebracht, want door deze krachtsinspanning 'wordt het be langrijkste deel van onzen weerstand in Engeland .beschermd." Na 'de rede van Cripps werd de zit ting verdaagd. De doorbraak op Kertsj. Kolo-ne]-Gerferaal von ltanstein, de Opperbe velhebber van een Armee, laat zich door een compafriechef aan het front op het schiereiland Kertsj over, den toestand 'ter plaatse inlichten. (Hoffmvnn-P.K. Wetterau) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA b De militaire correspondent van United Press meldt uit Moskou, dat volgens de jongste berichten van het front van Charkof het Initiatief op de lijn WolsjangskChoeroejef- Krasnograd is overgegaan op de Duitsche troepen. Naar het opperbevel van de Duit sche weermacht mededeelt, leverden Duitsche aanvallen op 19 Mei iy, den centralen sector successen op.'Zoo konden troepen va® een Duitsche pant serdivisie nadat vrij zwakke vijande lijke tegenstand was overwonnen hun voorste stellingen nog meer naar voren verplaatsen, waarbij verschei dene vijandelijke steunpunten werden bezet. Door acties van stoottroepen werden nog drie dorpen op den vijand veroverd; een vijandelijke tegenaanval werd met zware verliezen voor den vyénd afgeslagejn. Bij nieuwe aanval len drong een.Duitsch regiment infan terie door zwaar versterkte, Uitge breide vijandelijke stellingen heen, waarbij een knooppunt van wegen, waarom twee dagen lang hevig gestre den was, veroverd werd. De Duitsche aanval op den terugwijkenden vijand wertl voortgezet en leidde- toi nieuwe terreinwinst. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front sloeg een Duitsche ge vechtsgroep hardnekkig vijandelijken tegenstand neer, waarbij de vijand, met steun van de Duitsche luchtmacht uit een doorbraak werd gedreven. Een door pantserwagens gesteunde tegen aanval van de bolsjewisten werd afge slagen. Verscheidene vijandelijke pant serwagens werden hierbij buiten ge vecht gesteld. De bolsjewisten verlo ren by deze gevechten honderd ge vangenen, verder eèn aanzienlijk aan tal c^toden en gewonden. Overigens werd in den Noordelijken sector, behalve artilleriestoringsvuur slechts een. levendige, voor de Duitsche troepen succesvolle activiteit van ver- kennings- en stoottroepen uitgevoerd. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De voor de bolsjewisten zoo belang rijke ravitailleeringstinie naar Moert mansk en Archangel wordt onophoude. lijk door aanvallen van de Duitsche luchtmacht en van Duitsche zeestrijd krachten bedreigd en versmald. Her haaldelijk werden Engelsche en Ame rikaansche convooiéh uiteengedreven r. en werden naar Moermansk gevluchte schepen neg in de haven zeil vernie tigd. De Britten en onlangs ook de Amerikanen 'nebberr hun pogingen om dezen toevoerweg door het in den strijd werpen van sterke zeestrijdkrachten, met zware verliezen moeten betalen. Van 1 Januari tot 19 Mei hebben Duit. sehe zee- en luchtstrijdkrachten bij hun strijd in het hooge Noorden delvolgen- de resultaten behaald: tot zinken ge- 'bracht werden twee kruisers, vijf duik- èooten, een gezamen,lijken inhoud van 125.200 brt., alsmede vijf andere vaar tuigen, waaronder een ijsbreker. Zwaar beschadigd en vermoedelijk ook gezon ken zijn: 1 kruiser, verscheidene tor pedojagers en 41 koopvaardijschepen. De ontnuchtering over de z.g. Sovjet- Russische successen in het ge.bied van Charkof wordt Volgens Zweedsche be richten uit Londen steeds duidelijker. Zoo heeft de militaire medewerker van de News Chronicle verklaard, dat men bü alle Sovjet-Russische suc cessen de ontwikkeling op de Krim niet over het hoofd mag zien. De Krim is foor Moskou verloren en er is voor loog niet het minste vooruitzicht, dit gebied te heroveren. In de Daily Mail waarschuwt de bekende militaire deskundige Liddell Hart tegen te groote verwachtingen van de bolsjewistische successen. Hart maant tot voorzichtigheid en verklaart, dat, indien het waar zou blijken te lijp. dat van Duitsche zijde op de Krim 2000 duikbommenwerpers in den strijd zijn geworpen, dit duidelijk zou be wijzen, dat de Duitschers hun produc tie van oorlogsmaterieel gedurende den winter aanzienlijk hebben opgevoerd. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht deeft d.d. 20 Mei mede: Nadat de sedert einde Februari steeds weer herbaalde pogingen van deir vijand door de Duitsche stellingen op de landengte ten N.O. van Feodosia te breken en de Krim te heroveren, mis lukt waren, ging het hier verzamelde Daitsch-Roemeensche leger den acht sten Mei tot den aanval over. Bij den eersten stormloop werd de taai ver sterkte en zich over een groote diepte uitstekkende stelling van Parpatsj doorbroken en in den loop van deze gevechten alsmede bij de terstond in gezette achtervolging werd bet gros van do vijandelijke strijdkrachten in gesloten en vernietigd. In het gebied van Charkof werden nieuwe aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten afgeslagen. Hier bij werden weder 34 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht greep op de zwaarte punten van den slag, met formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers doeltreffend in de gevechten op den begapen grbnd in, dreef vijandelijke troepenconcentraties uit een en vernietigde of beschadigde 29 pantserwagens. De vijand verloof gisteren 3 vliegtuigen. Een eigen vlieg tuig wordt vermist. Aan de overige deelen van het front in het Oosten hadden eigen aanvalsacties succes. Hier en daar door den vijand ondernomen uitvallen werden afgeslagen. Op Malta werden bomvoltreffers geplaatst op startbanen van het vlieg veld Ta Venezia, in luchtgevechten boven Noord-Afrika twee Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookten vrij sterke formaties van de luchtmacht in den afgeloopen nacht het havengebied van Huil aan de mon ding van de Humber met brisant- en brandbommen. Er werden verscheidene branden waargenomen. Lichte gevechtsvliegtuigen bombar deerden bij n aanval overdag met succes fabrieksinstallaties aan de Brit sche Zuidkust. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche Jagers zonder eigen verliezen uit vy'andelyke jachtforma- tie .zeven Spitfires neer. Britsche bommenwerpers onderna men in den afgeloopen nacht verschei dene militair nuttelooze storingsaan- vallen op Z.W. Duitsch gebied.- Zij wierpen in hoofdzaak brandbommen op woonwüken. De schade is onaan zienlijk. Nachtjagers en luchtdoelartil lerie haalden elf Vijandelijke vlieg tuigen neer. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft zich de luitenant Fvrie- drich, compagniecommandant in een regiment infanterie, door bijzondere dapperheid onderscheiden. Kapitein Bar, groepscommandant in een jachteskader, behaalde gisteren zijn 99e tot 103e ove, winning in de lucht. Het jachteskader 77 heeft het aantal zijner, overwinningen in de lucht tot 2.011 doen stügen. REDE VAN GÖRING. In de nieuwe Rijksk. nselai'ij te Ber lijn heeft de offieielï plechtigheid plaats gevonden waarin voor het eerit het ridderkruis van het oorlogskruis van verdienste is uitgereikt. Uit naam van den Führer werd het aan den Obermeister Hans Hahn verleend. Tegelijkertijd werd voor den eersten keer het oorlogskruis van verdienste eerste klassm uitgereikt aan honderd arbeiders uit'de bewapeningsindustrie, vijf arbeidsteï-s dezer industrie, vijf mijnwerkers, 22 boeren en landarbei ders en vüf boerinnen. Rijksmaarschalk Göring gaf, naar het D.N.B. meldt, in sten rede den ar beiders en boeren nogmaals een uit voerig overzicht 'van de vredespolitiek van den Führer voor den ooriog om vervolgens voor het geestesoog van hoorders de unieke overwinningen te laten passeeren, die de Duitschers en hun bondgenoolen hebben verworven In den aan Duitschland opgedrongen oorlog. Hg wees op het feit, dót in de Sovjet- Unie-alles was .berekend op bewape ning voor een overval op Europa. Aan deze bewapening, aldus Göring, kleeft het bloed van miilioenen Russische ar.- beideis en arbeidsters, evenals de Sovjetregimenten in den afgeloopen winter meedoogejiloos en tegen alle gezond verstand tn met hecatomben van slachtoffers het Duitsche front moesten bestormen. De Rijksmaarschalk bracht nogmaals in herinnering, dat de afgeloopen win ter ontzaglijk streng was geweest en wees op de ontberingen, die elke mem- schelijke voorstelling te boven gingen, waaraan de Duitsche soldaat in den strijd tegen de élementen tegenstand had te bieden. Hü vestigde de aandacht op den ernst der situatie, die door de eigenaardige omstandigheden meer malen ontstond aarv het winterfront in het Oosten. Met nadruk betoogde Göring even wel ook, dat de Duitsche soldaat zich zelfs in den ijzigsten storm mijlenver verheven voelde bgven zijn tegenstan der. Hü noemde de Duitsche overwin ning in dezen winterslag de grootste, die ooit kon worden behaald. Hü be schreef hoe de Führer met zün soldaten leed. Hun situatie kende hü nauw keurig tot in byzonderheden, maar hy mócht niet toegeven, wan slechts yze- ren hardheid kon de omstandigheden overwinnen. Toen de lente aanbrak, stond het Duitsche leger waar het in den herfst had gestaan. Vervolgens behandelde Göring de prestaties van het vaderland, vooral van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt, doch die uit eigen innerlijke hartstocht het hun toe gewezen deel van den strijd voor de toekomst op zich nemen om voor hun Führer en zijn weermacht de wapens te vervaardigen, die zij noodig hebben. De Ryksmaarschalk uitte de overtui. ging, dat het vaderland zün plicht pre cies zoo zal doen als de soldaten aan het front en niet zal versagen tegen over noodzakelijke eischen, hoe zwaar deze ook mogen zijn. v ITALIAAN SCH. WEERMACHTSRERtCHT Het 718p communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Welgericht vuur van onze batterij en heeft in de vyandclijke «tellingen in een sector aan het front in Cyrenaica branden van aanzienlijken omvang en tydsduur veroorzaakt. Tijdens lucht gevechten zyn twee Britsche vliegtui gen door Duitsche vliegers neergescho ten, een derde is door ons afweerge schut vernield» By aanvallen op Ben ghazi door 'vyandelijke vliegtuigen zyn eenige Kuizen beschadigd. Er zijn vyf slachtoffers onder de Arabische bevolking. Een .van onze duütbooteh is niet op haar basis' teruggekeerd. De bloedver wanten der opvarenden zijn op de boogie gesteld. Tydens bomaanvallen van afdeelin- gen Italiaansche en Duitsche vliegtui- gor op Malta ontsponnen zich leven dige luchtgevechten. Twee Spitfire» en' een Beaufighter werden neerge schoten door de machinegeweren van onze jagers, die geen verliezen leden. Een zeeverkenningsvliegtuig, dat ten Noordoosten van Pantellaria door'twee vyandelyke jagers werd aangevallen, schoot er-een van neer, dwong den an deren zich te verwüderen en keerde op zyn basis terug, na zijn taak vol bracht te hebben." MEENINGSVERSCHILLEN TUSSCHÉN CUNNINGHAM EN CHURCHILL? Naar Stefani uit Tanger meldt heeft volgens berichten uit Gibraltar de ter- zÜ4estelling van admiraal Cunningham in militaire kringen aldaar,waar hy talryke vrienden had, diepen indruk gemaakt. Toch had men dit verwacht aangezien de diepgaande verschillen van meening bekend waren, die tus- schen Cunningham en Churchill be stonden met betrekking tot den toe stand in de Middellandse he Zee, waar de Engelsche vlopt sedert geruimen tijd gedwongen is een zuiver defen sieve tactiek te volgen. Terwül de Britsche regeering bevel had gegeven, dat iets moest geschie den, ten einde op zyn minst het pres tige van de Engelsche vloot te redden, was de admiraliteit vaa meening, dat een actie onmogelük kon worden uit gevoerd wegens de steeds sterker .wor dende bedreiging door de Italiaansche zee- en luchtstrydkrachten. Cunning ham wilde de Engelsche marine ver dere offers, als de strategie van Chur chill had geëischt, besparen, DE JAPANSCHE SUPERIORITEIT. De woordvoerder van het Japansche leger heeft tegenover de pers verklaard, dat de superioriteit van. wapens en munitie en de algemeene uitrusting der Japansche strijdkrachten belangrijk beeft bijgedragen tot de snelle, groote successen in Odst-Azie. Het materieel der Japansche troepen heeft in ieder opzicht aan de verwach tingen beantwoord. Daarentegen be stond een deel van de belangrijkste wapenen, welke de tegenstander op de Fhilippijnen en Malakka -gebruikte, uit types uit den vorigen wereldoprlog. Daardoor was de vijand In elk artll- lerieóuel de mindere. Intusschen mogen deze -feiten niet leiden tot onderschatting van den vijand, die zeker alles zal doen om van deze ervaringen te leered. (Polygoon-Meyer) Zon op 5.35, onder 21.38. Maan op 11.57, onder 2.09. Men is verplicht te ver duisteren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuifler S moeten een kali nar na sons- J ondergane ontstoken «voeden 4 CWWWMWi K 718 mmmmninii

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1