LER BEZOEKT MANNERHEIM NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ijdag 5 Juni 1942 jf«rpang. No 209§1 Bnrean: HARKT «1, TELEF. na Postrekening 4S4M JAPANSCHE AANVAL OP MADAGASCAR. De nieuwe bonnen. Slagschip en lichte kru|ser der Britsche vloot zwjsar beschadigd. De oorlogsverklaring van Mexico. De mislukte Britsche landingspoging. yo/Asaf/e/tst i De operaties in Kiangsi. Convooien door de Noordelijke IJszee. De Japansehe aanval op Dutch Harbour. Zon op 5.20, ondet 21.57. Maan op 2.29, onder 13.56. Men ia verplicht te ver duisteren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van •voertuigen moeten een haH npr na torn- ondergang ontstoken worden Chefredacteur: F. TOETER, Goud* Voor de volgende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aard- appelen aangewezen de bonnen 29, en voor het koopen van een rautsoen tabak de bonnen 33 en 34. s Het Japansehe hoofdkwartier -kuedl Vrijdag te IS uur medegedeeld, dm speciale eenheden der Japansehe dnttr- bootvloot in da ochtendschemering van den Sisten Mei bij verrassing een aanval op Diego Suarez op Madagascar hebben gedaan. Een Britsch slagschip van de Queen Eiizabeth-kiasse (30.600 ton) en een lichte kruiser van de Aretiraaa- kiasse (5220 ton) werden getorpedeerd en zwaar beschadigd. De aanval op" de haven van Sydney. Het Japansehe hoofdkwartier heeft Vrijdag te 17.10 medegedeeld, dat een speciale duikbootflottielje in den nacht van 31 Mei op 1 Juni te 3.10 uur met succes is binnengedrongen in de haven Sydney en eeg vijandelijk oorlogsslhip tot zinken heeft gebracht. Van de speciale duikbooten, die aan den aanval deelnamen, zijn er drie niet op haar bases teruggekeerd.! DE VER. STATEN ACHTER DE SCHERMEN. De staten van het driemogendheden». pact hebben met gelatenheid" kennis genomen van de oorlogsverklaring van Mexico, meldt het A.N.P. uit Berlijn, De militaire onbelangrijkheid van dezen stap is de Mexicaansche regee- ring zelf waarschijnlijk wel duidelijk. In de geheele Mexicaansche geschie. denis is er geen hoofdstuk, waarin sprake is geweest van spanning of vijandelijkheden tusschen Mexico eenerzijds en Duitschland, Italië em Japan anderzijds. Daarentegen heeft Mexico zoolang het zelfstandig was den buurman in. het Noorden moeten beschouwen als zijn erfvijand. Het Amerikaansche imperialisme heeft sinds 1835 Mexico de eene provincie na de andere ontnomen, tot het bijna van de helft van zijn gebied was be- foofd. Hand in hand daarmee ging ook de economische penetratie en uitbui ting van het Noorden uit. Een reeks zelfbewuste presidenten, met nationaal besef van Carranza tot Cardenas heeft tegen een Amerikaan- schen invloed gestreden en ook de huidige president Camacho heeft vorig jaar nóg 'n poging van Washing ton om Mexico te betrekken in de agressieve politiek der Ver. Staten, tegen de asmogendheden energiek afgewezen. Maar Amerika liet niet los en ver-, nieuwde telkens zijn pogingen om Mexico te overheerschen. Het is ook bekend, dat de Ver. Staten de hand in het spel hadden b(j ieder binr.en- landsch conflict, vooral bij de pre sidentsverkiezingen en dat het ditmaal heeft gedreigd met de aanstichting van een revolutie tegen het wettig ge zag. Tevens weet men, dat de Ver. Sta ten nooit het denkbeeld hebben losge lden op een of andere wijze de land. brug naar het Panamakanaal in han den te krijgen. Tegenover dit impe rialisme heeft president Camacho den laatsten hinderpaal vrijwillig opge ruimd. Van nu af staat Mexico alge heel ter beschikking van de Ameri kaansche uitbuiting. Amerikaansche soldaten zullen zieh op Mexicaanschen bodem nestelen en dezi steunpunten, nimmer teruggeven. Mexico, dat aanspraak kan maken op de leiding van middel-Amerika, is thans gedaald tot het niveau der kleir.e middel-Amerikaansche repu blieken, die nooit een eigen wil heb ben gehad tegenover de Ver. Staten. De Mexicaansche president beschikt thans over volmachten, die hem in staat stellen te handelen zonder toe stemming van het Congres. Dit zal de pogingen der Ver. Staten om vasteg, voet in Mexico te krijgen nog verge makkelijken en Camacho's eerste daad zal dftn ook wel zijn het afstaan van steunpunten aan de kust, steunpunten» die Mexico voorloopig niet zal terug zien. Dat die bases opvallend dicht bij. dt Mexicaansche petroleumbronnero zullen liggen mag met reden worden verwacht en de militaire beteeken is van Mexico's intrede in den oorlog heeft dap ook enkel en alleen belang voor <^e beveiliging van de olietrans porten door de Golf vtn. Mexico en aangrenzende wateren, waar de Duit- sehe duikbooten den laatsten tijd bij zonder actief zijn en opmerkelijke successen hebben geboekt, waartegen de Amerikaansche afweer vrijwel machteloos staat. Een komische noot in het heele geval vormt de Mexicaan sche oorlogsverklaring met terugwer kende kracht, n.l. tot 22 Mei, inder daad een novum in de geschiedenis van de internationale diplomatie! UITGAANSVERBOD IN NED.-INDIK OPGEHEVEN. Het uitgaansverbod :n Nederlandsch Indië is volgens een mededeeling van de Japansehe militaire autoriteiten in Batavia met ingang van heden opgehe ven. Sedert eind Maart mochten de bur gers in Nederlandsch Indië tusschen 23.30 en 4.30 uur zich niet op straat bevinden. Aan het deel van het front, waar het Nederlandsche Legioen vecht. Duitsche artillerie beschiet Leningrad. (S.S.P.K. Wenniger Mulder-Henkels) HEYDRICH OVERLEDEN. De plaatsvervangende Rijksprotec tor in Bohemen en Moravië en chef der Sicherheitspolizei en van den S.D., S.S. Obergruppenführer en generaal der politie Reir.hard Heydrich is Don derdagochtend aan de gevolgen van den op hem gepleegden aanslag over leden, naar thans.officieel verluidt Reinhard Heydrich werd 7 Maart 1904 geboren te Halle a d. Saaie. Na zijn eindexamen deed hij in 1922 zijn intrede als adelborst bij de Duitsche marine. In 1928 werd hij bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse en naderhand bekleedde hij de functie van berichtenofficier bij de leiding van den marinestaf van het marinestation Oostzee. i Nadat Heydrich ontslag had geno men uit den msrinedienst, trad h(j terstond toe tot de N S.D.A.P. te Ham burg. Kort daarop werd hij lid van de S.S., waar hij als Sturmfiihrer bij den staf van den Reichsführer S.S. Himm- ler naar München werd geroepen. Toen het nationaal-socialisme de macht had overgenomen, werd Hey drich in Maart 1933 .benoemd tot Ober- führer en leider der politieke afdee- JiOg van de politiedirectie. Het jaar daarop kwam zijn banöeming af tot leider 'van het bureau der geheime staatspolitie te Berlijn. Twee jaar later werd hij lid van' den Rijksdag en tevens Pruisisch staatsraad. Als jachtvlieger heeft Reinhard Hey drich op allerlei oorlogstooneelen het ijzeren kruis eerste en tweede klasse en de bronzen en zilveren „Frontflug- spange" verworven.. Smds 27 Septem ber vorig jaar bekleedde Heydrich het ambt van plaatsvervangend Reichs- protektor van Bohemen en, Moravië. „Met Heydrich", zoo schrijft de BerlinerBörsenzeitung, „ver liest Duitschland een van die mannen, die zich op iederen post verdienstelijk maken, waar de Führer hen plaatst. Zoo gestreng als Heydrich optrad tegen die kringen, die als vrijwillige of betaalde agitatoren de verhondm- gen in het protectoraat trachtten te verstoren, zoosnel maakte hij den rustigen voortgang mogelijk van het werk, dat het protectoraat als zijn deel tot deze oorlogsvoering moet bijdra gen." Het blad eindigt met de woort den: „Hij is in dienst van Führer en volk gestorven. Dat hjj door laffe moordenaarshand viel, maakt zijn lot 'tragisch. De militaire strijder Hey drich bleef doör den oorlog gespaard, de politieke strijder Heydrich viel op zijn post. Hij heeft een leven van plicht en van werken tot het einde vol bracht en djt leven heeft slechts een gedachte gegolden, waarvoor thans millioenen in den oorlog staan, de Duitsche vrijheid." iDe Deutsche Allgemeine Z e i t u n g schrijft: „De dood van dezen man, die voor de inwendige veiligheid van het Rijk onmetelijke verdienste heeft gehad en door den Führer steeds weer met opdrachten van zeer groote verantwoordelijkheid en moeilijkheid werd belast, is een zwaar verlies." - AAN-DE ERANSCHE KUST BIJ LE TOUQUET. Over de Britsche landingspoging aan de Kanaalkust wordt van Duitsche militaire -zijde nog gemeld: In den vroegen ochtend naderden eenige mo- tortorpedobooten, begeleid door laag- vltegende toestellen, de Fransche kust in de nabijheid van Le Touquet. De Britsche vliegtuigen werden door de Duitsche artillerie onmiddellijk onder vuur genomen, zoodat zij moes ten wijken. Bij een nieuwe poging, ten Zuiden van het eerste punt, kwa men weliswaar eenige Britsche solda ten aan land, doch door het afweer- vuur werden zij gedwongen onmiddel lijk terug te keeren, Eenige Engelschen werden gevangen genomen. Eenige wapenen en gereedschap werden buit gemaakt, Op rubberbooten vluchtten de landingstroepen naar de wachtende motorbooten, zonder dat zij ook maar het geringste bereikt hadden. Moeder h ifok. Moor de Neder landsche Volksdienst zorgt voor een gezinsverzorgster. JAPANNERS BEZETTEN FOETSJAU. Japansehe troepen hebbennaar te Tokio verluidt, hedenochtend de stad Foetsjau in de provincie Kiangsi bezet. Ongerustheid te Tsjoengkiog. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: In Tsjoengking heerscht ernstige bezorgd heid over de ontwikkeling van de ge vechten, die na een rust van maanden herleefd zijn aan vier Chineesche fron ten in de provincies Tsjekiang, Joen- nan, Kiangsi en Kanton. De militaire woordvoerder te Tsjoengking achtte naar gemeld wordt, den toestand het gevaarlijkst aan het front in Tsjekiang waar de Chineesche defensielinie ten Noorden van Tsjoetsjau ineengestort is. Hij sprak van de mogelijkheid van vereeniging der Japansehe strijdkrach ten, die van Nantsjafig naar het Zuid oosten oprukken, met die, welke in Tsjekiang opereeren. De toestand in Tsjangtsja is eveneens gevaarlijk met het oog op den opmarsch der Japan ners uit het Westen. De woordvoerder achtte het voorts mogelijk, dat de Ja panners, die uit Kanton naar het Noor den optrekken, zich vereenigen met de troepen, die van Nantsjang uit reeds meer dan 100 kilometer in 'Zuidelijke richting zijn gevorderd. Deze kritieke toestand noopt de rë- geering te Tsjoengking wederom, meer geallieerde hulp, te vragen en een grootere activiteit der geallieerden in de Zuidzee te verlangen. AFSCHAFFING VAN POLYGAMIE IN VOOR-INDI Volger» een Reuterberieht uit New Delhi is en wetsontwerp in voorbereiding nopens afschaffing van de polygamie. Waar wordt een volk sterk en weerbaar? Niet aan de bridge tafel of in de danszaal! Op de sportvelden worden despieren gestaald, het licjjaam gehard Elke jonge kerel moet over een sportief, getramd lichaam be schikken. Strijdt mede voor een lichamelijk gehard volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche BIJZONDERTGROOTE SCHEEPS- VERLIEZEN. De oorlogslev'eranties der geallieer den aan de Sovjet-Unie woYden door de Times aan een bespreking on derworpen. Hierfüj verklaart het blad o.a.: De' geweldige omvang van de luchtstrijdkrachten, die ter beschikking van de spilmogendheden staat, vormt een groot gevaar v;oor het geallieerde scheepvaartverkeer met de Sovjet- Unie. De kracht van de Duitsche lucht macht wordt op den Noordelijken zee weg steeds sterker gevoeld. Helaas bestaat er voor én Engelschen èn Amerikanen geen andere zeeweg, die zoo kort is als die via de Noordpool, langs welken weg men, zij het ook met zeer veel moeite, de Sovjet-Unie van het een en ander kan voorzien. Der halve gaat dan ook praetisch het grootste deel van het door Groot-Brit- tannië en de Vereenigde Staten voor de Sovjet-Unie bestemde oorlogsmate riaal langs dezen weg naar de Noord- Russische havens. In het huidige jaar getij staan deze transporten echter aan bijzon'der groote gevaren bloot, daar de nachten in het Noordpoolgebied thans niet geheel donker meer wor den en de nog niet geheel gesmol ten ijsbergen voor de geallieerde scheepvaart in de Noordelijke IJszee slechts een zeer beperkte route open laten. De convooien vormen derhalve een welhaast ideaal doel voor de Duit sche luchtmacht. Onder dergelijke om standigheden is het niet te vermijden, dat de scheepsverliezen op den heen- en terugreis in het Noordpool-gebied bijzonder groot zijn. Het geallieerde scheepvaartverkeer staat hier in den laataten tijd bloot aan aanvallen, zoo als men ze totdusver op geen enkele andere zeevaartweg der geallieerden heeft medegemaakt. pROOT OPZIEN IN ENGELAND EN AMERIKA. De Japansehe bomaanval op het be langrijke Amerikaansche steunpunt in Alaska, Dutch Harbour, heeft, volgens uit Londen ontvangen berichten, zoo wel in Engeland als in de Vereenigde Staten groot opzien gebaard. Hierdoor is in Amerika zelf een nieuwe angst psychose ontstaan. Klaarblijkelijk yer- wacht men in Washington nieuwe Ja pansehe operaties tegen de kust van den Stillen Oceaan van Alaska tot aap de Panama-zone, welk gebied reeds in een alarmtoestand verkeert, aldus het A.N.P. in een bericht uit Stockholm. Japansehe aanval op Midway eiland. Naar Associated Press meldt, heeft het Amerikaansche departement van marine bekend gemaakt, dat de Mid- way-eilanden gisteren om ongeveer 9 uur plaatselijke tijd door Japar.sche vliegtuigen zijn aangevallen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. worden de bijeen in de onmiddel- Polygoon-Hartog)

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1