ff 1 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN fevig Duitsch offensief Sebastopol erdag 13 Juni 1942 l „knagen aan den vestinggordel" begonnen Nieuwe vorderingen gemaakt iio*% C*i I/Kaan jaargang, No 20058 V. S. ERKENNEN LANDING OP DE ALEOETEN. Opgave van verliezen in Koraalzee. De bezetting van Bir Hacheim. HET ENGELSCH- SO V JET-RUSSISCHE VERDRAG. De kwestie van het tweede front. Verklaringen van Bose. VERDERE TERREIN- WINST VOOR SEBASTOPOL. 2000 gevangenen in Noprd'Afrika. De verovering van Bir Hacheim. Zorgt yoor een by. gewerkt persoonsbewijs. De buitsche opbouw, politiek in het Oosten. j Bnieam HARKT SI, TKLKF. tlU Postrekening «MM Chefredacteur: r. TOETER, Gouda J n t.«ivulling op bet Duitsche weer- |iuM«bericht ren heden verneemt Sd.NB. van militaire zijde: j j het aanvaisgebied van Sebasto- laltift het initiatief stevig in handen Ina de Duitsche leiding. De gevechten Imr Sebastopol hebben een stadium lierèifct, dat men het knagen aan den lierfinggordel zon kunnen noemen. Ifia bijzondere beteekenis voor de ge- lltebtsbandelingen Is het voortdurend Iwrhtige ingrijpen van de Duitsche IblMmacht, wjer voortdurende aan- I rallen op de diepe vestingwerken niet Idechts militaire successen voorbereid ,n bereikt hebben, doch die reeds aan Ifcnkant van den vijand tot psycholo- I risehe overwegingen aanleiding heb Ikes gegeven. Indien men daar zegt, I gat de Sovjet-Russen reeds gedwongen J lijn om zelfmoordcolonnes in het veld Inbrengen, dan kenmerkt alleen deze 1 Itnaoleering reeds de positie van den luSediger. J Naar het opperbevel der Duitsche I rwmacht mededeelt, konden deDuit- I Kbe troepen den llden Juni tijdens Inrwocde gevechten in het vesting- I gebied rond Sebastopol, opnieuw vor- Iderirvgen maken. De Duitsche succes- ien zijn des te opmerkelijker, daar de I vijand het rotsachtige gevechtsterrein I net zijn talrijke kloven en holen, vol- I komen heeft uitgebuit voor het aan- 1 leggen van veld- en artilleriestellingen, iModat slechts directe treffers in staat I lijn deze te vernietigen. In het havengebied van Sebastopol zijn ibenzine-opslagplaatsen en muni tiedepots in vlammen opgegaan. Duit sche jagers, die slechts hier en daar bolsjewistische jachtvliegtuigen ont moetten, hebben volgens tot nu toe ontvangen berichten, vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op de ra- •vitailleeringswegen en spoorlijnen der bolsjewisten ten Oosten van Charkof hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen, automobielen en rollend materieel ver nield, Volgens tot nu toe ontvangen berichten hebben Duitsche jagers in den Zuidelijken sector van het Ooste lijk front twintig vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, waarbij drie Duit sche toesteilen verloren gingen. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN IN TURKIJE GEÏNTERNEERD. Uit Ankara wordt gemeld, dat Vrij dagmiddag drie groote 'viermotorige Amerikaansche militaire vliegtuigen, die de Chineesche herkenningsteeke nen droegen, een noodlanding hebben gemaakt op het vliegveld van Ankara en een vierde te Arifiye bij Adapazar. De inzittenden zijn geïnterneerd. Vo.gens niet-bevestigde berichten zouden deze vliegtuigen uit Sebastopol, gevlucht zijn. Bij het vliegen boven de Turksche oorlogshavens en het ver boden gebied van Izmir zijn de vlieg tuigen door het Turksche luchtdoelge- schu onder vuur genomen. OORLOGSRAAD VOOR ALASKA GEVORMD. Volgens een extra-bericht van den llritschen nieuwsdienst uit New York Ikttft het Amerikaansche departement Inn Marine bekend gemaakt, dat de |hpanners op de Aleoeten zijn geland. Volgens een bericht uit Washington I heeft president Roosevelt Vrijdag bij [uitvoerend decreet een oorlogsraad voor Alaska gevormd, die in de eer- lig plaats nauw contact moet houden met de militaire autoriteiten en voor- stellen moet doen voor de veiligheid I ffl de bescherming van de burgerbe- I volking van Alaska. Volgens een bericht van den Engel- I Khen nieuwsdienst uit Washington beeft het Amerikaansche departement van Marine Vrijdag een rapport over Sen slag in de Koraalzee gepubli- I teerd. fiaarin wordt het verlies van de Amerikaansche tankboot Neosho en Jan den escorteerenden torpedojager 'os (1570 t.) benevens het verlies I van het vliegtuigmoederschip Lexing- I ®n (33.000 t.) erkend. Het Amerikaansche departement van Oorlog heeft volgens radio-Co lumbia bekend gemaakt, dat de opper bevelhebber der Amerikaansche lucht macht op Hawaii niet is teruggekeerd balden slag bij de Midway-eilanden. „STUKA'S". In een beschrijving van de laatste "fpn van den strijd, om Bir Hacheim tegt de Daily Telegraph: „De fadioseinen der Franschen werden "eeds korter. Het laatste bericht, dat Weid opgevangen, bestond slechts uit «et woord „Stuka's". Steeds weer zien wij hoe opbou wende arbeid voor ons volk wordt verstoord door onderaardsch ge wroet van geheime machten. De S.S. speurt elke ondermijnende arbeid en roeit de wroeterij uit. 'Strijdt mede tegen de geheime organisaties de:- vrijmetselarij. Treedt in de rijen der Nederland- sche „CHINA'S ONTWAKEN". Onder het opschrift „China's ontwa ken" geeft de Neue Ziiricher Z e i t u n g een artikel van mevrouw Tsjang Kai-Tjek weer, hetwelk in een Amerikaansche krant was gepubli ceerd en evenzeer een waarschuwing aan het adres van Engeland en de Vereenigde Staten als aan dat van Japan inhoudt en waarin wordt ge zegd: „Wij zijn vastbesloten in de toe komst geen uitbuiting van China, door welk land of welke combinatie van landen ook, .toe te laten. Wij hebben geenszins de bedoeling onze oude be zwaren tegen de Westersche mogend heden weer op te rakelen, rpaar het is een gebod van de politieke werke lijkheid dat wij erop wijzen dat de eenjge weg tot het hart der Chinee zen te komen, is de Chineezen zoo te be handelen, zooals men zelf ook graag behandeld wil worden. Zoo vast als ons voornemen is uitbuiting van vreemde mogendheden niet meer te dulden, zoo vastberaden zijn wij ook in ons streven binnen de grenzen van ons rjjk geen uitbuiting van den eenen mensch door den anderen, of van den eene groep door de andere, toe te laten. Dit beteekent echter niet", aldus mevr, Tsjang Kai-Tjek, „dat wij communis tisch zijn georiënteerd. Het communis me past niet bij den aard van het Chineesche volk." MOLOTOF TE MOSKOU TERUGGEKEERD. Na het tot stand komen van het En- gelsch-Sovjet-Russische verdrag wijst men er in officieele kringen op, zoo meldt de Londenscke correspondent van de Nya Dag ligt Allehan- d a, dat in het verdrag omtrent het vormen van een tweede front niet ge zegd wordt „wij zullen in het jaar 1942 een tweede front vormen". De Londensche correspondent van het blad is van moening, dat deze woorden beteekenen, dat, indien de militaire adviseurs het mogelijk en Verstandig achten met het oog op de verschillendefactoren, het tweede front dit jaar reeds tot stand zal wor den gehracht. Aan het verdrag schenkt men te Rome, naar in Romeinsche politieke kringen wordt verklaard, geen bijzon dere aandacht. Het verdrag beteekent, zoo wordt verklaard,, op geen enkele wijze een wijziging van de tegenwoor dige houding der krachten tusschen de staten van het driemogendhedenver- drag en de Engelsch-Amerikaansch- bolsjewistische alliantie. Het Engelsch- Sovjet-RussisChe verdrag noemt men te Rome kenmerkend voor de voort gaande onderwerping van Londen aan Washington, zoowel op het gebied van oorlogvoering als op da^ der alge- meene politieke leiding van den.oor log, aan de eischen van Moskou. De aanhoudende overwinningen der spilmogendheden en de moeilijkheden der Engelscb-AmerikSansche leveran- tis van materiel aan Sovjet-Rusland hebben, thans Londen in belangrijke mate afhankelijk gemaakt van Sovjet- Rusland. Door het Engelsch-Sovjet- Russische verdrag is de toestand op- nieuwe duidelijk in het licht gesteld. De regeering van Moskou is er in ge slaagd dezen toestand voor zichzelf uit te buiten en te Londen en Washington zekere toezeggingen voor zichaf te persen. Het verdrag beteekent, naar men verklaart, een verdere verster king van den communistischen invloed in Engeland en zal ongetwijfeld lei den tot eén verdere uitbreiding van den communistischen mvtocd var. Cripps en Maisky in Engeland en van Litwinof en communistische agitatoren in de Vereenigde Staten. BERLIJN: „EEN PRODUCT VAN ANGST". Ten aanzien van de verdragen der Sovjet-Unie met Engeland en de Ver. Staten verklaarde men Donderdag avond in Berlijnsche politieke kringen, dat het sluiten „van deze verdragen voor de staten van het driemogend- .heden pact geen verrassing beteekent. 'Sinds weken heeft men in Berlijn, Rome en Tokio geweten, dat de wanhoop en angstkreten van Moskou hun hoogte punt bereikten en dat Moskou de mo gelijkheid om zijn wenschen door té zetten, alleen nog zag in een persoon lijken druk van Molotof te Londen en Washington. Het kernpunt van het verdrag is, naar de meening van Berlijnsche po litieke kringen, een product van angst der Sovjets en van den angst van En geland, dat Moskou zou kunnen afval len. Voor beide staten was het even dringend om bij eikaar te komen. De zelfmoordenaars, zoo zeide men in deze kringen, hebben zich in wederzijdsch wantrouwen met een verdrag aan el kaar verbonden. Punt 5 van het verdrag, dat men niet naar territoriale uitbreidingen voor zichzelf streeft en zich niet wi! men gen in de binnenlandsche aangelegen heden van andere staten, moet worden beschouwd als een holle phrase. Men wijst er te Berlijn op, dat de geschie denis van het bolsjewisme en de Sovjet-Unie het tegendeel bewijzen. Dat Stalin in zijn noodpositie het ver drag onderteek ent, spreekt vanzelf. Even vanzelfsprekend acht men het, dat hij 'het verdrag zal verbreken, wanneer hem goeddunkt. Voorts wijst men in Berlijnsche po litieke kringen erop. dat het Verdrag niets bevat over de werkelijke vor ming der grenzen van de Sovjet-Unie. Formeele annexatie 'en territoriale machtsuitbreiding worden gecamou fleerd door politioneele functies. De Gepeoe zal in Europa het woord voe ren. By, verdrag is thans reeds vast gelegd eerr Engelsch-boisjewistiseh pqlitiebewind voor Europa. DÉ NEUckIANOSCMé BANK tï'st "UWe bankbiljet van 50. Op de voorzijde een gravure naar een schilderij van Jan Steen. „De oester- ler op de achterzijde een gravure naar een schilderij van van Ostade, voorstellende een winterlandschap. (Ned. Bank-Polpsoonj De Hongaarsche minister-president bij den Fiihrer. De Führer begeeft zich met minister-president tevens minis ter van Buitenlandsche Zaken von Kollay en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop naar de militaire besprekingen in het Hoofdkwartier. (Hoffmann) Tenslotte verklaare men in Berlijn sche politieke kringen, dat het ver drag niets vermag te veranderen in de bui'ongewoon gunstige politieke en' militaire positie der Unden van het, driemogendhedenpact. ENGELSCHE COMMUNIQUÉ. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat het Engeisehe ministerie van Buiten landsche Zaken een communiqué heeft .uitgegeven over het sluiten van het pact: In het algemeen wordt dit com muniqué gedekt door de uiteenzettin gen van Eden in het Lagerhuis. In dit communiqué wordt gezegd: beide re geeringen zijn ervan overtuigd, dat dit verdrag een hechte grondslag vormt voor de toekomstige goede betrekkin gen tusschen haaT landen en dat het ie reeds bestaande „nauwe en harte- ijke verstandhouding" tusschen de •ovjet-Unie eenerzijds en het Ver enigd Koninkrijk en de Ver. Staten inderzijds nog meer zal bevorderen. Beide partijen zijn het volledig eens geworden ten aanzien van de dringen- taak, „om nog in het jaar 1942 een tweede front in Europa te vormen". De Engeisehe nieuwsdienst meldt nog, dat slechts enkele diplomaten in En geland en slechts enkele in vertrou wen genomen journalisten kennis ge kregen hadden van het bezoek van Molotof aan Londen, daar dit bezoek op verzoek van Moskou geheim ge houden moest worden en er dienten gevolge scherpe voorzorgsmaatregelen genomen zijn. DE VAL VAN ENGELAND STAAT VOOR DE DEUR. De Indische .nationalistenleider Soebhas Chandra Bose, heeft Vrijdag ten overstaan van vertegenwoordigers der Duitsche en buitenlandse e pers op een receptie eenige\verklaringen afgelegd. V i Mijn besprekingen met\ Hitler en Mussolini, aldus Bose. moeten natuur lijk vertrouwelijk worden behandeld, maar ik kan volkomen eerlijk zeggen, dat zij evenals het hoofd der Japan- sehe regeering de beste vrienden zijn, die het Indische volk bezit in zijn strijd tegen het Britsche imperium. Bose zei voorts,-dat zijn reis van Indië naar Berlijn ln het geheel geen groote moeilijkheden had teweeg ge bracht, die men had kunnen verwach ten. Groot-Brittannië en zijn Secret Service kunnen de lange grenzen van Indië niet meer bewaken. Als het oogenblik gekomen is, kan niemand mij beletten naar Indië terug te keeren. Dat ik thads hier ben, is een uitvloeisel van den wensch van een zeer groot deel van het Indische volk en al wat ik na mijn vertrek uit het vaderland heb ondernomen, heeft volledigën steun bü hen gevonden. Ik verkeer in voortdurend contact niet alleen met de publieke opinie in Indië, maar ook met de personen en kringen, wier fiulp en afceun ik noodig heb voor onze'nationrfle bevrijding. Ik vóel my diengjfd&r Indische na tie. En mijn taalsPCo'P het oogenblik voorop te trekken in den strijd voor Indiës onafhankelijkheid. Zoodra het Indië's tijd is, zal het Indische volk moetgn beslissen, welken regeerings- voo-m het wensebt en wie den toe- komstigen Indischen staat zal bestu ren. Op een vraag naar zijn indrukken in Azië, Amerika en Europa verklaarde Bose, dat deze hebben geleid tot de onvermijdelijke conclusie, dat Groot- Brittannië dezen oorlog zal -verliezen en dat het verval van het Britsche we reldrijk niet alleen onontkoombaar is, doch zelfs voor de deur staat. •Ayie den Nederlandschen Vólks- dienst steunt, steunt ons volk. Sluit u aan als lid. e KHMM DOITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA AANVALSACTIVÏTEIT TEN OOSTEN VAN CHARKOF. Hel opperbevel van de Duitsche weermacht maakt dd. 12 dezer bekend: „Voor Sebastopol won de aanval bij een taaien strijd om de talrijke verde digingswerken verder terrein. Her haalde tegenaanvallen van den vijand stortten ttiet zware verliezen voor den vijand ineen. Formaties gevechtsvlieg tuigen zetten onophoudelijk den aan val op de uitgestrekte verdedigings installaties voort. Aan het overige deel van het Ooste lijke deel succesvolle eigen aanvals- activiteit, die ten Oosten van Charkof vrij grooten omvang aannam. Aan het Wolchof-front mislukten verscheidene aanvallen der Sovjets. In Noord-Afrika werden bij de ge vechten om de vesting Bir Hacheim meer dan 2000 gevangeoen gemaakt voor het grootste deel aanhangers van generaal de Gaulle en talrijke stukken geschut, alsmede verscheidene honderden auto's buitgemaakt of ver nietigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. In het Oostelijke deel van de Mid- deilandsche Zee heeft een Duitsche duikboot aan dekast van Palestina twee schepen rnSglKii' gezamenlijken inhoud van 4000 torf; tot zinkën ge bracht. alsmede twe^ vracht-zeilsche pen. Een andere grpoLSchip werd doör torpedotreffers beschadigd. Bij de in het weermachtsbericht van 11 Juni gemelde aanvallen van Duit sche duikbooten op een krachtig be schermd convooi in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee is nog een transportschip van 6000 brt gezonken, Bij storingsvluchten van enkele Brit sche bommenwerpers boven het Duit sche, Deensche en Nederlandsche kust gebied werden in den afgeloopen nacht 3' vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Het door een batterij bestormings- geschut gesteunde bataljon infanterie onder bevel van kapitein Lorenzen heeft zich bij de aanvaisgevechten voor Sebastopol door schitterende dapperheid bijzonder onderscheiden. Oberfeldwebel Steinbatz behaalde aan het Oostelijke front zijn 95ste, lste luitenant Marseille in Noord- Afrika zijn 78ste tot 81ste overwinning in de lucht. De duikboot van luitenant-ter-zee le klasse Heidtflnann heeft zich bij den strijd tegen het convooi in het Ooste lijke deel van de Middellandsche Zee bijzonder onderscheiden. ITALIAAN SCH WEERMACHTSBERICHT Het 742e communiqué van het Ita- liaansehe hoofdkwartier lujdt: „De stelling Bir Hacheim, die krach tig georganiseerd was en hardnekkig verdedigd werd, is gisterochtend stormenderhand door de Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde infanterie genomen. De aanval werd voorafge gaan dooT een hevig geconcentreerd artillerievuur en gesteund door een massale actie der luchtmacht. Het aan. tal krijgsgevangenen bedraagt meer dan 2000. De buit is aanzienlijk en be vat een groot aantal kanonnen en an dere strijdmiddelen, die voor het mee- rendeel intact zijn. Op een beperkt ge deelte van het gevechtsterrein heeft men de lijken van meer "dan 1000 vij andelijke soldaten gevonden. Een klein deel van het garnizpen, dat voor al uit Fransche rebellen bestond, zocht zijn heil in de vlucht, doch het werd zonder ophouden door de bommen werpers der spilmogendheden achter volgd en bestookt en leed daarbij zeer zware verliezen aan menschen en ma terieel. Een aanval van Britsche gepantser de strijdkrachten ten Noorden van Bir Hacheim werd afgeslagen doof de di visie Ariete, welker artillerie door een buitengewoon doeltreffend en nauw keurig vuur op zeer germgen afstand 'de poging, der vijandelijke tanks ver> ydelde, dié voor een groot deel ver nield wer4en. De luchtmacht opereer de ook bóven het gebied achter de vijandelijke Jinie, waar een aanzienlijk getal gepantserde auto's en voor de ravitailleering dienstdoende voertui gen in brand geraakte of beschadigd werd. Bij luchtgevechten schoten Duit sche jagers vijf Britsche vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee hebben wij een torpedojager verloren, die door den vijand getorpedeerd werd en zonk. Een andere bodem van dezelfde ton nage zonk na op een drijvende mijn te zijn geloopen. Een groot deel der bemanningen werd gered. De nagela ten betrekkingen zijn verwittigd. Het aantal dooden tengevolge van den vijandelijken luchtaanval op Ta rente is van 20 tot 41 gestegen. De en kele bommen, die in den afgeloopen nacht op de omgeving van Tarente werden geworpen, hebben geen schade veroorzaakt en geen verliezen." Het departement van Binnenlandsche Zaken fieelt het volgende mede: In verschillende gemeenten wordt m deze weken door de plaatselijke politie contróle geoefend op het -per soonsbewijs. De gevallen waarin pro cesverbaal moet worden opgemaakt wegens het niet bij zich dragen van het persoonsbewijs zijn gelukkig niet talryk. Het overgroote deel onzer landgenooten blijkt te hebben begre pen, dat het p.b. een document is, dat zijn diensten vooral buitenshuis zal moeten bewijzen en heeft er dienten gevolge voor gezorgd, het p.b. bij'zich te dragen, zoodat het bij contróle op eerste aanvrage kan worden getoond. Het is echter niet voldoende indien het p.b. aanstonds getoond kan wor den het moet „bij" en niet slechts bij de hand zijn. By zijn wil in dit geval zeggen: volledig bijgewerkt. Wijzigin gen van adres en beroep, huweik en huwelijksontbinding moeten er bin- nën vijf dagen door den secretarie ambtenaar op worden vermeld. Men zorge dus voor een 'volledig bijgewerkt persoonsbewijs. Uw p.b. moet in orde zijn. Dit is van belang voor u zelf, en voor uw medemensclien met wie het maatschappelijk verkeer u in relatie brengt. Maar het is boven dien een uitdrukkelijk voorschrift en wettelijke eisch, dat de hierboven aan gegeven wijzigingen binnen vyf dagen op uw persoonsbewijs worden vermeld. Wie hiprin nalatig is, is even zeer strafbaar als bij die verzuimt het persoonsbewijs by zich te dragen. MEDEDEELINGEN VAN ALFRED ROSENBERG. De minister van de bezette gebieden in het Oosten, „Reichsleiter" Alfred Rosenberg, heeft aan een vertegen woordiger van het D.N.B. een onder houd toegestaan, waarin hij voor het eerst op groöte schaal de taak der Duitsche leiding en de reeds verrich e optxmwfwerkzaamheden in de Van het bolsjewisme bevrijde gebieden heeft geschetst. Rosenberg noemde als de bedoeling van de nieuwe ordening in het Oosten de afschaffing van het bolsjewistische collectivisme. Door opheffing van de kolchos de werkwilligheid der be volking overal toegenomen. Rosenberg verklaarde voorts, dat de staatslandbouwbedrijven, de z.g. Sof- chosen onder Duitsche. leiding zuilen blijven werken om door een doeltref fend werkplan de schade te herstel len, die het bolsjewistische stelsel overal heeft aangericht.. De verordeningen over de vorming van een zelfstandigen handwerkstand in het Oosten en in de Oekraïne benevens de reorganisatie van handel en kleine industrie in de voormalige Oostzeéstaten zijn evenals de agra rische ordening een biijjj van de ont waking van het leven in het Oosten. Op eik terrein erkent het Duitsche bestuur het prestatiebeginsel ten volle. Omtrent het cultureele leven in de Oostelijke gebieden zei Rosenberg o.a., dat thans reeds 187 kranten in de ver schillende talen der inheemsche be volking verschijnen. In de Oekraine zijn de opera's Hl concertzalen ..weer geopend en deze uitvoeringen verheugen zich in groote belangstelling. Zoowel in de Oekraine als ook in het rijkscommissariaat Ostland kan de bevolking na de bolsjewistische onderdrukking weer vrij haar godsdienst beoefenen. De minister pitte vervolgens zijn, voldoening over het feit. dat de be volking van het Oosten zich overwe gend met bereidwilligheid ter be schikking van de Duitsche opbouw- maatregelen heeft gesteld. JAPANNERS NEMEN BEDRIJVEN IN NED.-INDIE OVER. Vernomen wordt, dat JapanSche firma's zoo spoedig mogelijk vergun ning zullen krijgen tot het overnemen van de leiding van verscheiden fa brieken op Java, die vroeger werden gedreven door onderdanen van vijan delijke -mogendheden en onder mili tair toezicht hebben gestaan. De kinmefabriek te Efendoeng wordt thans gedreven door de Takenaga maatschappij, de montagefabriek van General Motors te Tandjong Priok door de Tojoda automaatschappij en de bandenfabriek van Good Aear door de Japansche bandenmaatschappij. Zon op 5.18, onder 22.03. Maan op 6.11, onder 22.13. Men it verplicht te ver duisteren van zonsondergang tot zonsopkomst Lantaarns van voertuigei moeten een hall uur na zont p"«ter<»*ne ontsloken wo'H" K 712

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1