leuwe versterkingen BIJ SEBASTOPOL VEROVERD NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Waaronder het belang rijke fort Maxim Gorki Churchill onverwacht naar de Vereenigde Staten 'rijdag 19 Juni 1942 Engelsche 8ste leger in Noord- Afrika in tweeën uiteengedreven £o*t c*t HUurn Ie Jaarfanc, No. 20963 Het verdrag tussfchen Engeland en de Sovjet- Unie. De nieuwe bonnen. Nieuwe Britsche stellingen genomen. De Times over Libye MOORDENAARS VAN" HEYDRICH GEVONDEN. By arrestatie doodgeschoten. MOSKOU BESLUIT TOT RATIFICATIE. De Sovjetomroep meldt, dat de Op perste Raad der Sovjet-Unie in zijn zitting van gisteren heeft besloten het verdrag met Engeland^ te ratificeeren. In de loges der zaal bevonden zich Stalin, de leden van het presidium van den Oppersten Raad en de leden der regeering. Molotof bracht verslag uit over zijn onderhandelingen te Londen en Washington. Eenige Berlijnsche bladen publicee- ren een artikel van de B a s 1 e r Nachr 1 ch ten, dat gebaseerd is op een mededee'ing van buitenlandsche, klaarblijkelijk Engelsche zijde, waarin, met de bedoeling net nieuwe pact tus- schen Engeland en de Sovjet-Unie voor de Zwitsersche openbare méening te rechtvaardigen, het bestaan van geheime overeenkomsten, ten minste voor den Balkan, volkomen openlijk wordt toegegeven. De D a z ziet daarin een concrete bevestiging der talrijke berichten over de geheime clausules van het pact. Het blad herinnert aan het bericht, dat de Sovjet-Unie bij de onderhandelingen prop gestaan heeft, dat zij na den oorlog de landen weer zou bezetten, die zij voor 22 Juni 1941 had geannexeerd. Meen niet dat het joodsche gevaar alleen bestaat in vermenging met joodsch bloed. Ook de geest kan verjoodscht worden. Het één it minstens too erg els het andere. Strijdt mede tegen den joodschen invloed op elk gebied. Treedt In dé rijen der Nederlandsche Het Oostelijk front. Charkof. Een Puitsche divisie trekt door de stra'en van (Transatlantic-Recla-PK. Hdhle) vliegtuigen enkele hevig omstreden steunpunten, veroveren. De luchtmacht steunde de naar het Noorden en Oos ten oprukkend troepen van de spilmo- gendheden door ontypohoudeljjke aan vallen van gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op vijandelijke voertuigcolonnes, kuststellingen, tó tenkampen en ravitailleeringsplaatsen. Torpedovliegtuigen volgden de ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers op. In scheervluchttn voIJ tooiden zij het vernietigingswerk. Tal rijke vijandelijke pantserwagens en gepantserde verkenningswagens ble ven tezamen met de door bommen in •brand gevlogen auto's als wrakken in de woestijn staan. De ravitailleering voor de Britten, die zich taai verde digden, werd bij deze aanvallen voor 'het grootste deel vernietigd niettegen staande deze aanvallen uitgevoerd moesten worden bij de slechte weers omstandigheden en hevige zandstor men. Tijdens de beslissende gevechten te land veroverden de jagers de supe rioriteit in de lucht. Tevergeefs tracht, ten de Britten de Duitsche aanvallen door hevige luchtaanvallen van sterke formaties vliegtuigen te belemmeren., Steeds weer leed de vijand zware ver liezen. Alleen in de laatste vier dagen werden tijdens den slag in Noord- Afrika 54 Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers in luchtgevechten neergeschoten. MOEILIJKE TAAK DER DUITSCHE DUIKBOOTKN VOOR DE AMERIK ANSCHE RUST. Naar aanleiding van het tot zinken brengen van 19 Britsche en Ameri- kaansche koopvaardijschepen in den ^.tlantischen Oceaan en in de Carai- bische Zee deelt het opperbevel der Duitsche weermacht nog mede: De Aiyierikaansche regeering heeft den taatsten tijd haar afweer- en be veiligingsmaatregelen voor den drin gend noodzakelijken aanvoer van oor- logsrriterieel en grondstoffen over zee aanzienlijk uitgebreid. Alle ntaar eenigsqns bruikbare en eenigermate zeewaardige vaartuigen werden in beslag genomen en in dienst gesteld tei beveiliging van cpnvooien en voof den afweer van duikbooten. Zelfs mo torbooten, particuliere jachten, kleine en allerkleinste kustvaartuigen "wer den in de Amerikaansche marine op genomen om het steeds sterker"wor- dende duikbootgevaar (te verminderen. Behalve door uitbreiding van den duikbootafweer trachten de Amerika nen zich ook te helpen door zoo moge lijk een deel van het transport over zee door de spoorwegen te doen over nemen, om daardoor tenminste een deel van den belangrijken aanvoer van grondstoffen te onttrekken aan het ingrijpen van de duikbooten van de spu. Daarom moet het te hooger wor den aangeslagen dat het den Duitschen duikbooten wederom gelukt is 19 met bejAngrijke grondstoffen en oorlogs- materieet geladen schepen van teza men 109.000 ton uit sterk beveiligde conigtoicn weg te schieten. De laatste vier dagen heeft de vijand op de voornaamste ravitailleerings- -gen op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 33 schepen van tezamen 220.000 brt, verloren. Leven oorlogsschepen, die transport- schepe begeleidden, n.l. twee krui sers er. -ijl torpedojagers werden tot zinken g» orachi. 1TAL1AANSCH WEERMACHTSBER1QHT Het 750e communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „Terwijl de zuivering van den zak bij Ain el Gazala wordt voltooid, heb ben Duitsche en Italiaans'che gepant serde afdeelingen andere vijandelijke stellingen in de streek van El Aden genomen. Volgens de waarnemingen yan verkenningsvliegtuigen zijn de vijandelijke strijdkrachten begonnen zich naar de grens tusschen Libye en Egypte terug te trekken. Ook gisteren ontplooide de lucht macht een levendige bedrijvigheid: terugtrekkende colonnes en concen traties Van strijdmiddelen werden voortdurend aangevallen, een groot brandstofdepot achter de vijandelijke lir.ie geraakte in' brand. Het Duitsche afweergeschut schoot een Britsch vliegtuig neer. Van 14'tot 17 Juni hebben de Duit sche en de Itaiiaansche luchtmacht boven de Middellandsche Zee en Afri ka in het geheel 114 Britsche vlieg tuigen vernield: in dezelfde periode verloor de spil 40 vliegtuigen. Eenige Engelsche oorlogsschepen, die op den terugweg naar Gibraltar waren, werden door onze vliegtuigen aangevallen. Een .tórpedobootjager werd door twee bommen getroffen. De vliegvelden op Malta zijn weder om gebombardeerd." ENGELSCHE GEMOTORISEERDE DIVISIES „VOLSTREKT INFERIEUR" De Times wijdt een hoofdartikel aan den toestand in Libye en verklaart o.m. dat alle pogingen van generaal Ritchie om de van binnen naar buiten oprol lende beweging der troepen van Rom mel tegen te houden vergeefsch geweest zijn. De Engelsche gemotoriseerde divi. sies zijn vols wekt. inferieur aan de be tere bepantsering der Duitsche tanks en het betere Duitsche geschut en hebben haar grootsten tegenslag gekregen in den nacht van Zondag op Maandag f.1. Het ia het militaire genie van Rommel gelt-kt alle frontposities der Geallieer den in een ijzeren tang te nemen, die nog slechts een opening naar zee heeft. Daar echter beheerscht het Duitsche tucht wapen het gebied, zooüat mén ook hier een terugtocht niet verwachten kan. Men vergist zich waarschijnlijk echter niet, wanneer men aanneemt, zoo besluit de Times, dat het effen, aief van Rommel'voor Groot-Brittannië een catastrophaal einde zal hebben. Londen heeft alle reden om over het lot van Libye, c» poort naar het mid den-Oosten, in de hoogste mate nerveus en verontrust .te zijn. Officieel wordt te Praag medege deeld: De moordenaars van den plaatsver- vangendep rijksprotector S.S.-Ober. grupjkpiführer en generaal der politie, Heydricht, zijn in de ochtenduren van den llien Juni na een uitgebreid on derzoek door de staatspolitie' te Praag, in een kerk aldaar, waar zü geruimen tijd een schuilplaats hadden gevonden, opgespoord en bij de arrestatie dood geschoten. Tevens I* het daarbij gelakt hun naaste medeplichtigen onschade lijk te maken. Alle betrokkenen zijn Tsjechen die door Britsche vliegtuigen tot de uitvoering van den aanslag in het Protectoraat sfjn aangezet. Hoofdkwartier In het Oosten. lederen rnprgen st^U de Opperbevelheb ber rich op de hoogte van de gebeurtenissen in dek nacht. Generaal- veldmaarschalk vou Bock krijgt rapport cjver' de situatie. (Tjamatlantic-Recla)

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1