luitsche duikbooten brengen 16 skbepen tot zinken. Scherpe rede van Churchill verwacht NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN maandag 29 Juni 1942 don 6*i Htaan 25 If Jaargang, No. 20971 Bnnau: MARKT tl. niö. 1743 Sovjettroepen aan de Wolchof teruggeslagen Belangrijke verdedigingssector bij Sebastopol gevallen opmarsch van de troepen der spil in Noord-Afrika Vermoedelijk een radiorede over de besprekingen te Washington üóór bijeenkomst van Lagerhuis Alle belangrijke problemen door Roosevelt en Britschen premier besproken DE DUITSCHERS IN BRAZILIË, Communiqué van Duit sche regeering over de slechte behandeling. JAPANSCHE SUCCESSEN AAN HET SJANSIFRONT. pi J'«C' Nrs, r.'Xiss Gevechten bij Lingtswan. COUEAHT Chefredacteur. F. TIETER. Goud* Bet opperbevel der Deltscbe weermacht maakte gisteren ia een extra terfcbt bekend Duitsche duikbooten hebben ondanks krachtige Amerikaansche afweer op de Ctribische Zee, in de Golf van Mexico, aan de Oostkust der Ver. Staten en q den Atlantisehen Oceaan aestien schepen met een inhoud van 107.040 brt. Ut staken gebracht. Daarbij heeft sieh de duikboot onder leiding van den luitenant ter zee nfste klasse Ven Bülow bijzonder onderscheiden. Een volgend, gisteren uitgegeven extra bericht van de Duitsche weermacht Beidde In Februari van dit Jaar hadden het tweede Sovjet Russische stormleger kenevens onderdeden van het 52ste en 59ste Sovjet-Russische leger kans ptien door een aanval over de bevroren Wolchof ten Noorden van het Ihnen- ■eer een diepe break in het Duitsche aiweerfront tot stand te brengen. Onder aanvoering van cavalerie-generaal Lindemann hebben troepen van tot leger en van de Waffen-S.S., waaronder ook formaties Spaansche, Neder- ksdsche en Vlaamsche vrijwilligers met voortreffelijken steun van de lucht vloot vin generaal Keiler, na een verbitterden strijd van maanden in het Boeiiljkste terrein en onder de ongunstigste weersomstandigheden, deze vijan- lijke legers in de eerste plaats afgesneden van hun achterwaartscbe verbin- tingen, vervolgens steeds dichter opeengedrongen en thans definitief ver- •ietigd. Daardoor is het grootscheepsche doorbraakoffensief van den vijand over it Wolchof met het doel Leningrad te ontzetten mislukt en geworden tot wn zwaren nederlaag van den tegenstander. Den grootsten last van deze nrare gevechten hebben infanterie en pioniers gedragen. De vijand heeft volgens de thans beschikbare gegeven verloren: 32.759 Itvsngenen, «49 stukken geschut, 171 tanks, 2904 machinegeweren, granaat- werpers en machine pistolen, benevens een groote hoeveelheid andersoortig oorlogstuig. De bloedige verliezen vsn den vijand bedragen een veelvoud van tot aantal gevangenen. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteren mede Asn het Oostelijke front van Sebas topoi hebben Duitsche en Roemeen- Khe troepen den tegenstander te nrare bunkergeveehten uit verschel- tone sterk gefortifieerde hoogtestelltn- geworpen. Door het succes van tn aanval werd de vijand gedwon len tot het opgeven van een belang' rijken verdedigingssector. Het lucht- vspen heeft voorts met sterke strijd krachten versterktagsinstallaties en reldstellingen ten Oosten van de stad (ebombardeerd, benevens een vlieg- rcld der vesting. UBYSCHE WOEST Kaart van Pelt Ten Zuidoosten van Feodosia is een bolsjewistische torpedobootjager door een bom van zwaar kaliber getroffen. Bij de zeeëngte van Kertsj heeft Ware kustartillerie vijandelijke •cheepsconcentraties onder doeltref fend vuu genomen. De scheepsforma. tie werd uiteengedreven en een schip in den grond geboord. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben Duitsche en Italiaansche troepen verscheidene Vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den tegenstander afge togen. In den centralen sector hebben troe. Pen van een infanteriedivisie bij een aanval tegen verbitterden weerstand in 148 vijandelijke bunkers veroverd. Aan het front van de Wolchof is de Vernietiging van de ingesloten groep «tnjdkrachten byna voltooid. Sterke Vijandelijke aanvallen op een brugge- «oofd zijn ineengestort. De vijand leed 'ware verliezen. Verscheidene pant- •ers werden vernield. In de wateren van de Finscjie Golf kerden verscheidene kleine koopvaar- Iers door gevechtsvliegtuigen tot zin- 'en gebracht, resp. in brand gewor- Pen. Nachtelijke aanvallen van forraa. Wj gevechtsvliegtuigen op spoorweg- weten aan den midden-Don veroor- «akten vernielingen en branden in vpoorweginstallaties. In' Noord-Afrika zijn voor ons suc cesvolle gevechten iti het gebied van Rersa Matroe aan den gang. Op Malta is het vliegveld Lucca rinnacht wederom met bommen be rust. Britsche bommenwerpers heb- *n in den afgeioopen nacht eenige ■taatsen in het Noord-West-Duitsche ajstgebied. vooral de stad Bremen en «ar voorsteden aangevallen. De bur- brbewolking leed verliezen. Van het "atief geringe aantal aanvallend# uegtmgen werden door nachtjagers, afweergeschut en marine-artillerie 14 toestellen neergehaald, In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen in den nacht van 27 op 28 Juni een kleine haven aan het Kanaal van Bristol met succes ge bombardeerd. Op de Noordzee en in het Kanaal hebben mijnenvegers op 26 Juni vier Britsche jagers, marine- artillerie en patrouillebooten drie ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. Jachteskader 52 behaalde aan het Oostelijke front zijn 2000ste luchtover. winning. DE GEVECHTEN BIJ MERSA MATROE. Naar het opperbevel van de Duit sche weermacht Zaterdag meldde, wer den in Noord-Afrika de aan den kust weg ten Westen van Mersa Matroe staande Britsche strijdkrachten op 26 Juni door Duitsche en Italiaansche troepen naar het Oosten teruggewor pen. In een aanval werd het gebied ten Zuidwesten van Mers Matroe bereikt. Welke zware verliezen de Britten behalve hun hoogen, bloedige verlie zen tijdens den slag in de Cyrenaica tot aan het overschrijden van de Libysch- Egyptische grens hebben geleden, blijkt uit een optelling van kapotge schoten pantserwagens. Volgens deze telling zijn in de gevechten van dezen slag 977 Britsche pantserwagens ver nietigd of buitgemaakt. De buit aan geschut, welke eveneens verscheidene honderden stukken omvat, is nog niet nauwkeurig geteld. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers richtten gisteren aan het Noord-Afrikaansclie front hun aanvallen op Britsche voertuigcolonnes ten Zuiden en ten Zuidoosten van Mersa Matroe, De Britten hadden, naar Duitsche verkenners hebben waargenomen, vooral bij het woestijn plaatsje El Boeib ongeveer 60 K.M. ten Zuiden van Mersa Matroe talrijke met oorlogsmaterieel geladen auto colonnes geconcentreerd. In verschei dene golven werd deze transportcolon nes met bommen bestookt zoodat tal rijke voertuigen in brand, vlogen en vele andere door de bommen zwaar werden beschadigd. De overblijfselen der colonne werden bij nieuwe aan vallen door het vuren met boordwa- pens uiteengedreven. De Britsche luchtmacht, die gisteren het oprukken der Duitsche pantser voorhoeden door versterkte aanvallen trachtte te belemmeren, leed in ge vecht met Duitsche jagers zware ver liezen. Steeds weer opnieuw werden de Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers, die het luchtgebied boven het Dui*-eh-Itali aan ache pantserleger be waakten, in hevige luchtgevechten .ge wikkeld. In totaal vielen 27 vijandelijke vliegtuigen, waaronder een Bristol- Blenheim bommenwerper, aan de aan vallen van de Duitschejagers ten offer. Alle in den strijd geworpen Duitsche vliegtuigen keerden op nun bases terug. KUSTWEG TEN OOSTEN VAN MERSA MATROE BEREIKT: Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt: Gisteren zijn eenheden der spil op gerukt ten Zuidoosten van Mersa Matroe. Zij hebben den kustweg op een dertigtal kilometers ten Oosten van Mersa Matroe bereikt. Eenige hon derden krijgsgevangenen werden bin nengebracht, eenige tientallen tanks en talrijke batterijen werden vernield. Colonnes vrachtwagens en verkeers knooppunten werden getroffen door onze bommenwerpers achter het front van den vijand. Tijdens luchtgevechten werden vijf vijandelijke toestellen door Duitsche jagers vernield. Drie onzer toestellen zijn niet van de opera ties van 26 en 27 Juni teruggekeerd. Aan het Kanaal van Sicilië werden zes Spitfires, die trachtten een hulp- watervliegtuig aan té vallen, snel op gevangen door onze begeleidingsjagers, die er twee brandend deden neerstor ten. In het Oosten van de Middell- landsche Zee is een geëscorteerd schip van 5000 ton getroffen door onze torpedovliegi uigen. Stefani meldt: Generaal Ettore Bal- da^are, commandant van een fta- liaansch legercorps en generaal Guido Piacenza zijn gevallen op het veM van eer, op hun post tijdens den strijd op Egyptisch grondgebied, in den ochtend van 26 Juni. BERLIJN OVER NOORD-AFRIKA. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De aandacht van Duitsche militaire kringen is thans ge concentreerd op het gebied rondom Mersa Matroe en op de vraag naar de gevechtswaarde van het 9e en 10e Britsche leger. In dit verband verdie nen de uit Syrië afkomstige berichten bijzondere belangstelling. In deze be richten wordt gezegd, dat de in het nabije Oosten gestationneerde Britsche legers in allerijl naar Egypte onderweg zijn en dat Syrië bijna geheel en Pale stina gedeeltelijk door de Engelschen is ontruimd. De feitelijke kern in deze berichten vormt voorde officieren van den Duitscjien geneTalen staf geen nieuws, daar het ontbieden van de Britsche strijdkrachten, die het dichtst bij het Egyptische oorlogètooneel ge legerd zijn, na de uilschakeling van het 8ste Britsche leger door maarschalk Rommel een logische noodzakelijkheid is. Doch men achtte te Berlijn het feit, dat dergelijke nauwkeurige bijzonder heden over de Britsche positie in het nabije Oosten kunnen doorsijpelen, zeer opmerkelijk. Wat betreft de gevechtswaarde van het 9e en 10e Britsche leger zijn des kundigen van meening, dat de taak van deze legers tot dusver heeft be staan m het bezetten van landen in het nabije Oosten en dat hun bewapening, zij het ongetwijfeld modern, doch bijna uitsluitend berekend is geweest op deze taak. -»• Daartegenover was het vernietigde leger een uitsluitend voor den strijd in de voorste linie bestemde strijdmacht, samengesteld uit uitgelezen menschen- materiaal, met oorlogservaring en schitterend uitgerust, kortom een leger van keurtroepen. Men kan de gevechts- v, aarde van het. 9e en 10e Britsche leger niet zonder meer met het ver nietigde leger -vergelijken. De veld slag rondom Mersa Matroe beschouwt men in militaire kringen te Berlijn als een versterkte stad. Een groote, sterke vesting is het niet. Wel is het terrein aldaar voor een handigen verdediger niet ongunstig. Thans is de vraag wie den wedloop wint: Rommel* met een lfigen opmarschweg met troepen, die sedert weken strijden, marcheeren, strijden of Auchinleck, met zijn ver- sche, uitgeruste en ongetwijfeld nieuw bewapende reserves met een veel kór- teren opmarschweg? Rommel staat reeds voor de poorten van Mersa Matroe. Heeft Auchinleck het gros van zijn reserves, die, wan neer zij in haar geheel in den strijd zouden worden geworpen, op het slag veld zuiveT numeriek superieur zouden zijn aan het Duitsch-Italiaansche aan- valsleger, reeds kunnen aanvoeren? In' Men verwacht van Churchill, die vroeger teruggekomen is dan velen hadden aangenomen en die persoonlijk op de motie van wantrouwen van Sir John Wardlaw Milne tegen de centrale oorlogsleiding in het Lagerhuis zal ant woorden, een scherpe redevoering, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst. Er zijn in het Lagerhuis minstens een tiental moties of amendementen inzake de gebeurtenissen in Libye aan hangig gemaakt. Churchill houdt thans ruggespraak met zijn ambtegenooten in het oorlogskabtaet. Alvorens het Lagerhuis weer bijeenkomt is het mo gelijk, dat Churchill een radiorede zal honden over zijn besprekingen met president Roosevelt. De Britsche nieuwsdienst meldt nog, dat Churchill aan boord van een Bris- tol-vliegboot uit de Ver. Staten naar Engeland is teruggekeerd. De onderhandelingen te Washington. Na den terugkeer van den Britsche minister-president Churchill heeft de Britsche berichtendienst een verkla ring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat hij de besprekingen tusshen Roo sevelt en Churchill alle belangrijke problemen van den oorlog, die op ieder continent en op alle zeeën gevoerd wordt, behandeld zijn. Ten aanzien van dé productie van oorlogsmaterieel van allerlei aard heeft het overzicht „over het geheei genomen" een optimistisch beeld te zien gegeven. De eertijds ge raamde productie, zoo verklaart het communiqué, heeft haar maximum nog nitt bereikt. Als gevolg van de groote uitgestrektheid der fronten, zoo wdhdt verder gezegd, is het transport- vraagstuk het belangrijkste van alle. De duikbootoorlogvoering der spilmo- gendheden blijft nog steeds zware of fers aan vrachtschepen eischen, doch een intensiveering van den scheeps bouw zal de mogelijkheid van den duikbootoorlog verminderen. De ver bonden naties zijn het nog zoo hartelijk eens geweest als «ians\het geval rs. Zij waardeeren en erkepfïen den tegenstand der bolsjewistentelgai. Duitschland en verheugen zich even eens over het verzet van het Tsjoeng- king leger. De militaire raadslieden hebben diepgaande besprekingen gevoerd over de operaties, die tegen Japan zujlen worden' gevoerd om Tsjoengking te steunen. Vervolgens wordt verkjaard, dat ep de conferenties te Washington de aan staande operaties in alle bijzonderhe den zijn besproken, die de Duitsche strijdkrachten van een aanval op de Sovjets zullenr afleiden. Churchil! en Roosevelt zijn van meening, dat er geen twijfel aan bestaat, dat het totale beeld voor de overwinning der ge allieerden gunstiger is dan in Augus tus of December van het vorige jaar. De positie der geallieerden. Men verzwijgt zich thans in Enge land niet meer, zoo schrijft de Eve ning Standard, dat de geallieer den niet alleen een groot aantal nieuwe nederlagen hebben geleden, doch dat zij ook m het algemeen in benarde omstandigheden zrjn komen te verkeeren. De overwining van Rom mel en zijn pantserformaties in Noord- Afrika overtreft alle overige zorgen, waarvoor men zich aan de zijde der geallieerden geplaatst ziet. Waardevol oorlogsmaterieel, dat met zeer veel moeite naar het Noord Afrikaansche front was vervoerd, heeft men thans verloren en een groot gedeelte den spilmogendheden in handen laten val len. De Britsche offensieve plannen, die reeds droomden van een verovering van Tripolis zijn in rook vervlogen, Waardevolle steunpunten voor de luchtmacht aan de kust van de Mid- dellandsche Zee en in Noord-Afrika heeft men aan de spilmogendheden moeten' afstaan en Malta verkeert in een grooter gevaar dan ooit. Ja zelfs wordt het thans bedreigd. Doch niet alleen in Noord-Afrika is militair alles misgeloopen, zoo schrijft het blad, ook van het Oostelijke front komen som bere berichten te Londen binnen. Sebastopol wordt dusdanig door de Duitsche troepen bedreigd, dat men bijna ieder uur met den val van Se bastopol kan rekenen. En ook aan an dere deelen van het Russische front rukken Duitsdie troepen-formaties steeds verder op en vallen zij aan. Op Engeland en Amerika drukt een geweldige last. Op de eerste plaats gaat het er om de Sovjet-behoefte aan* oorlogsmateriaal ondapks alle moei lijkheden zoo spoedig mogelijk te waarborgen. Alle overige problemen blijven voorloopig onopgelost in de bureauladen der geallieerde staatslie den liggen. Hoe belangrijk deze ook mogen zijn, zoo besluit de Evening SA-a-w d a r d, de militaire ontwikke ling der laatste dagen heeft deze pro blemen op den achtergrond geschu.-em Verklaring van Mackenzie King Efe meldt uit Ottawa, dat de Cana- deesoBe minister, Mackenzie King, na zijn' terugkeer uit Washington, waar hij met Roosevelt en Churchill bespre kingen heeft gevoerd, verklaard heeft: „De huidige militaire situatie is een der moeilijkste, die de geallieerden ooit hebben meegemaakt. De aan den gang zijnde slagen zullen beslissen, of de oorlog nog dit jaar eindigt, dan wel of hy met drie of vier jaar verlengd wordt". TEGENMAATREGELEN INDIEN ER GEEN VERANDERING KOMT. De Duitsche regeering publiceert een communiqué over de slechte behande ling van de Duitschers in Brazilië. In dit communiqu- staat o.a', dat in Bra zilië na-het afbreken van de diploma tieke betrekkingen met Duitschland in toenemende mate anti-Duitsche acties zijn geschied. Aan het hoofd van een clique, die dienstbaar is aan Roosevelt, staat vol gens het communiqué de voormalige Brazihaansche ambassadeur te Was hington en huidige minister van Bui- tenlandsche Zaken, Aranha, die als leider der Braziliaansche buitenland- sche politiek 'n de eerste plaats de aansprakelijkheid draagt voor het barbaarsehe optreden tegen de Duit schers. Na opsomming van een aantal exces sen, in strijd met het volkenrecht, tegen Duitsche consulaire ambtena ren, gewaagt het communiqué het ge val van den Duitschpn vice-consul te Paranagua, Brand, die op den dag van het afbreken' van de diplomatieke be trekkingen in zijn woning werd gear resteerd en ais een groot misdadiger werd overgebracht naar de politiege- -vangenis, onder bewaking van zwaar gewapende politiemannen, nadat hij volkomen van alles was beroofd en, zonder dat hij het geringste voedsel kreeg. Van deze gevangenis werd Brand getransporteerd naar het tucht huis, waar hy verscheiden maanden werd behandeld als een misdadiger. Ondanks de toezegging, die presi dent Vargas kort voor het afbreken van de betrekkingen aan den Duit- schen ambassadeur had gegeven, dat den Duitschers geen leed zou worden berokkend, zijn volgens het commu niqué lieden van Duitsche nationaliteit en een groot aantal menschen van Duitsche afstamming gearresteerd. Als aanleiding voor deze talrijke arrestaties was het voldoende, dat de Amerikaansche ambassade te Rio de Janeiro een lijst overlegde met de namen dergenen, wier arrestatie aan de Amerikaansche regeering gewenscht voorkwam. Bijzonder wreed werden de Duit schers in de politiegevangenis van Rio behandeld. De gevangenen werden ondergebracht, aldus het communiqué, in cellen van minder dan twee vier kante meter. Of in groote getale opeen, gepakte in kleine, stinkende, volko men vervuilde vertrekken. De verhoo- ren werden afgenjmen onder plage rijen, kastijding door negers en voort durend wakkerhouden van de gevan genen. De politiechef'van Rio heeft openlijk erkent, dat de klachten over de slechte behandeling van Duitsche gevangenen .gedeeltelijk" gemotiveerd zijn. Tot slot verklaart het communiqué, dat dit onverantwoordelijke optreden van agenten in dienst van Washington bijzonder verwerpelijk is, daar de Duitschers al meer dan een eeuw een zeer groot aandeel hebben aan den economischen en cuitureele opbouw van Brazilië. Indien de Braziliaansche regeering niet spoedig zorgt voor af schaffing van deze ongehoorde mis stappen zal de Duitsche regeering tot tegenmaatregelen overgaan. ieder geval schijnen de Engelschen in dit gebied een regelrechten veldslag te willen aangaan. In dergelijke veld slagen is totdusver echter steeds Rom mel overwinnaar geweest. LUITENANT-GENERAAL RITCHIE Volgens een bericht van United Press weigeren officieele kringen commen taar te geven op het bericht uit Johan nesburg, dat luitenant-generaal Ritchie ontheven is van zijn functie van com mandant van het achtste leger in Egypté. Een der speciale berichtgevers van hst agentschap Stefani meldt, dat in een plaatsje op Egyptisch grondgebied generaal-veldmaarschalk Rommel uit naam van den Fiihrer aan generaal Barbasetti, chef van den generalen staf in Noord-Afrika, de versierselen van het ijzeren kruis heeft overhan digd. Een overzicht van den Dam te Amsterdam tüdens de rede van ir Mussert ter gelegenheid van zijn driedaagsch bezoek aan Noord-Holland. (Polygoon-Zeylemaker) Domei meldt van het Sjansifront: Japansche legerafdeelingen hebben Zaterdag de resten van de achtste Tsjoengkineesche divisie aangevallen en verslagen op 27 kilometer ten Noor den van Lingtswan in het Zuidoosten van de provincie Sjansi. Uit berichten van het front "blijkt, dat de vijand 300 dooden moest achterjaten, terwijl de Japansche troepen twee granaatwer pers, vier zware machinegeweren, tien lichte machinegeweren, 180 geweren en andere wapens buitmaakten. Twintig kilometer ten Zuiden van Lingtswan werden 500 man Tsjoengki neesche troepen verslagen, terwijl drie andere Japansche afdeelingen resten van het 27ste leger achtervolgen, die vluchten naar de grens van de pro vincie Bonan. Naar uit Peking wordt gemeld, heeft de commandant van een Japansche afdeeling verklaard, dat de Japansche troepen in het gebied aan de grens tusschen de provincies Sjansi en Honan twintigduizend man Tsjoengkineesche troepen hebben omsingeld. Dezelfde zegsman deelde mede, dat de troepen van Nanking tijdens hun operaties tegen de vijandelijke troepen schitte rende resultaten hadden bereikt. In de afgeioopen zes maanden heb ben de Japansche troepen in Noord- China ruim 39.000 vijanden gedood en ongeveer 50.000 man gevangen geno men. In dezelfde periode werd een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. Nu de Japansche opera ties tegen de Tsjoengkineesche en communistische troepen dergelijke vorderingen maken, worden de grondslagen gelegd voor het vestigen van vrede en rust in Noord-China. Vierde Tsjoengkineesche leger gaat vernietiging tegemoet. Het hoofdkwartier van de Japansche expeditiestrijdkrachten in China heeft medegedeeld, dat Japansche troepen thans bezig zijn met een hevige ver- nietigingB-compagne tegen het vierde Tsjoengkineesche leger, dat op den rechteroever van de_Iwang, ten Zuiden van Foeisjou in de* provincie Kiangsi is opgesloten. Het gros der Japansche troepen deed 25 Juni te middernacht een plotselingen aanval op het vierde leger, dat uit Tsjangsja was gezonden ter versterking van de aanzienlijk ver zwakte troepen in de derde oorlogs zone. Ondanks de hevige regens kregen de Japansche troepen bij het aanbre ken van den dag op 27 Juni contact met de vijandelijke troepen op den rechteroever van de Iwang, waarna zij deze troepen omsingelden. Daarna be gonnen zij onmiddellijk met de ver nietigingscampagne. Zon op 5.21, onder 22.06. Maan op 23.28, onder 7.51. Men is verplicht te ver duisteren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertnigen

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1