MERSA MATROE fc -vm NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De verovering van - rf"mp 1 )insdag 30 Juni 1942 Cn Maan r Engelscha troepen trekken in Oostelijke richting Luchtgevechten aan Fransche kust. ZWARE GEVECHTEN AAN HET OOSTFRONT. Bloedige verliezen voor de bolsjewisten. DE POSITIE VAN CHURCHILL. Premier is overtuigd nog steeds het vertrouwen te genieten. De Duitsche aanval op Weston Super Mare. Korte berichten. MERSA MATROE STORMENDER- HAND GENOMEN. De toestand in Birma. Het zuiden van den Atlantischen Oceaan. De financiering van oorlogsleveranties. He Jaargang, No 20972 MASK* SL TUD. nu ChetnduMr. V. TCETER. Good* Natuurlijke haven en Ration van kusftpoor- weg naar Alexondrië .in handen der spil Het opperbevel der Dultsche weermacht deelde 29 Juni nader omtrent de nieuwe overwinning der DuiÖch-Italiaansche troepen bij Mersa Matroe het volgende mede: Aan de bestorming van de ves- ting gingen gevechten vooraf, die den Britten zware verliezen kost ten. Nadat de Britsche achterhoede was teruggeslagen, brak 't Duitsch- Italiaansche tankleger door de hoofdstellingen van den vijand ten Zuidoosten van Mersa Matroe en drong tot den grootcn kustweg door. In deze zware gevechten leden de Britsche formaties zware verliezen aan menschen, tanks, en artillerie. De hevig geteisterde vijand werd in ver- tcheidcne groepen gesplitst, die ten deele werden omsingeld en verplet terd ten Zuidoosten van Mersa Ma troe, ten deele werden teruggedreven naar deze stad. Door aanvallen van de Duitsche 90ste lichte divisie van een'ltaliaansch korps infanterie werd de ring rondom Mersa Matroe gesloten en steeds nauwer aan getrokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag ondernam de vijand ver scheidene uitvalspogingen uit de ves ting, waarbij hü behalve zware Verlie zen aan dooden en gewonden, meer dan 1000 gevangenën en een groote hoeveelheid oorlogstuig verloor. Maandagochtend vroeg werd toen de vesting bestormd. De groote beteekenis van IHersa Ma troe bestaat niet alleen in zijn gun stige ligging aan een ruime, natuur lijke haven, maar ook in het feit, dat hier het eerste groote station van den knstopoorweg naar Alexandria ligt en de stad tevens het beginpunt vormt van den grooten woestijnweg naar de oase van Siwa, benevens van andere karavaanwegen naar het Zuidoosten. Vliegvelden en waterleidingen bewjj- sen de beteekenis van deze versterkte plaats en tevens den omvang van het verlies der Britten, die in Mersa Ma' tree zijn beroofd van hun belangrijk ste ravitailleeringshaven tusschen Sol- locm en Alexandrië. De val van Mersa Matroe werd m den atgeloopen nacht <}oor een verras senden klap van Duitsche gevechts vliegtuigen en bommenwerpers voor bereid, nadat den vorigen dag de lucht macht de vijandelijke etappe, spoor lijnen en vliegvelden vernietigend had aangevallen. Gedurende 22 minuten ontploftén zonder onderbreking brisantbommen van het zwaarste kaliber in de stad die vol troepen en oorlogstuig was, en ir de talrijke opslagplaatsen in het havengebied. In het centrum en in de stellingen aan den raad der stad ont stonden na buitengewoon hevige ont ploffingen uitgestrekte branden, dis vanochtend nog de geheele stad in dichte wolkensmook hulden. Vandaag waren in de avondscheme ring nieuwe, hevige aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op de verbindingen der Britsche for maties, die naar het Oosten waren ge vlucht. Te El Aiam, een plaats by de kust van de Arabische Golf, en ten Westen daarvan werden concentraties van vrachtauto's, luchtafweerstellin gen en versterkte loopgraven doeltref- fend mej bommen bestookt. De Brit ten hadden hier bijzonder omvangrijke voorraden munHie en brandstof, waar. van er verscheidene in de lucht vlo gen. De zeer uitgestrekte branden tastten talrijke geparkeerde voertui gen aan. Andere voltreffers verniel- •den luchtafweerstellingen, waarvan het geschut tot zwijgen werd gebracht. de engelsche terugtocht. Bet achtste Britsche leger trekt verder terug in Oostelijke richting, he vig in het nauw gebracht door de ach tervolgende Dnitseh-Italiaansche troe pen, meldt het D.NA De snelle vorde ringen van Rommeis tankcorps dwingt den tegenstander zijn oorlogstuig, tanks en vrachtauto's achter te laten en zijn geprepareerde stellingen te laten schieten om meer naar het Oosten nieuwe verdedigingsstellingen te betrekken. „Wat nu gebeurt onttrekt zich a.in onze kennis en is afhankelijk van Rommel". Met deze woorden ken schetste men gisteravond in militaire kringen te Berlijn den toestand in NoocT-Afrika na de verovering va t Mersa Matroe. Bij bevoegde Berlijn- »ohe instanties vindt het bericht, dat de spittroepen reeds 80 km. ten Oosten van Mersa Matroe zouden staan, gee- herlei bevestiging. Men noemt het een bericht van Britsche hekomst, In politieke kringen te Berlijn acht "een een belangrijk probleem de vraag in hoeverre de Ëngelachen. evenals in Birma, ook thans in Egyp te zullen trachten de tactiek der „ver- schroeide aarde" toe te passen. Men gelooft hier niet, dat de Egyptenaren werkloos zouden toezien bij zoo'n op treden der Britten. 1 DUITSCHE PERSSTEMMEN. De Berlijnsche bladen publiceeren met opschriften over de geheele breedte der pagina het bericht over de verovering ivan Mersa Matroe. Voorts wordt commentaar geleverd over het slotcommuniqué over de be sprekingen te Washington. De Ber liner Lokalanzeiger wijst er op, dat het den verslageji Britten klaarblijkelijk niet meer mogelijk is geweèst voet te vatten in, hun om Mersa Matroe gebouwde verdedigings stellingen, zoodat de spiltroepen thans twee derden van de afstand van To broek, naar Alexandrië in stormloop hebben kunnen afleggen. De Deut sche Algemeine Zeitung schrijft: „Het is. den Engelschen ook opgevallen, dat het verlegen slotwoord van de beide onderhandelaars van Washington van Tobroek en den strijd in Noord-Afrika met geen woord ver meldt, terwijl de Engelsche pers onder de bezorgdheid van „den slag van Egypte" leeft. Eenige bladen beschrijven reeds voor het ergste geval de consequenties door te verklaren, dat wanneer Enge land thans niet stand houdt en de Middellandsche Zee geheel verliest, de voordeelen voor de spil nauwelijks te denken zijn. Het blad neemt aan, jat Churchill bij zijn eerstvolgende ver schijnen in het Lagerhuis een rede van het meest grimmige realisme zal hou- 3en om dan, de troef van Roosevelt op tafel te gooien, want het transport, de kernkwestie van den Engelschen oorlog, is het ressort van de Ameri- kaansche werven en de vriend van den man, die die schepen te voorschijn moet tooveren, is Churchill zelf. De Berliner. Nachtausgabe citeert een hoofdartikel van de Was hington Post, volgens hetwelk ook verder het bittere feit blijft bestaan, dat de vereenigde naties in het defen sief zijn en dat geen enkele hoeveel heid militaire uitrustingstukken, hoe groot ook, dit automatisch vermag te verandprert. De Nachtausgabe ziet in de constateering van dat ,blad, dat aldus de Nachtausgabe, gelegenheid heeft gehad om in de onmiddellijke nabijheid van Roosevelt, het resultaat van de besprekingen met Churchill waar te nemen, genoeg bekentenissen om alles in den schaduw te stellen, wat op het oogenblik werf aan leugen achtige agitatie op bevel van Churchill ter voorbereiding van zijn onvermijde lijke optreden in het Lagerhuis door de Britsche propaganda wordt uitge voerd. AUCHINLECK OVER ROMMEL. Bij de bestorming van Mqrsa Matroe is, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, een bevel van generaal Auchinleck, den Britschen opperbevelhebber van de strijdkrachten in .het midden- Oosten, gevonden. In dit bevel aan alle groepsleiders en afdeelingsleiders van het hoofdkwartier der Britsche troepen in Egypte en der strijdkrachy ten in het midden-Oosten word' woor delijk gezegd: „Onze vriend Rommel is geen „zwarte man" met bovenaard sere krachten; Hij is slechts energiek en bekwaam, dat is alles. Hij is een doodgewone Duitsche generaal, waar over wij niet zoo veel moes'en spre ken. Ik verzoek u en alle bevelhebbers hét daarheen te leiden, dat van „vijand" gesproken wordt en nooit speciaal van „Rommel". Dat is psy chologisch noodzakelijk, want anders versterkt men den indruk bij de troep, dat Rommel onoverwinbaar is." Ken merkend is het onderschrift van gene raal Auchinleck bü dit bevel nr. 23338/g, waarin hij poogt, den indruk dien Rommeis overwinning op de sol datenpan het Britsche leger heeft ge maakt, re verzwakken. Daarin wordt woordelijk gezegd: „Ik ben heelemaal niet afgunstig op, Rommel". VLUCHTELINGEN VERLATEné. ALEXANDRIË, Volgens een bericht van N y a Dagligt Allehanda uit Ankara hebben, Egyptische ambtenaren en arbeiders te Alexandrië en andere groote Egyptische plaatsen hun woon plaatsen verlaten. Een eindelooze vluchtelingenstroom met automobielen, karren en voertuigen van eiken aard verstopt de wegen van Alexandrië naar het Oosten en Zuiden. De treinen, die Alexandrië verlaten, worden door de vluchtelingen bestormd en verlaten het station met pasasgiers op de daken der wagons. Zaterdag nam de paniek op het voornaamste statioq te Alex andrië' een zoodanigen omvang aan, dat de Britsche militaire autoriteiten het terrein bezetten en slechts per sonen met bijzondere vergunningen lieten passeeren. SPECIALE ZITTING VAN ZUID- AFR7KAANSCH PARLEMENT? De leider van de Zuid-Afrikaansche oppositie, dr Malan, heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Kaapstad meldt, geëischt, dat het parlement in een bijzondere zitting bijeengeroepen zal worden om de gebeurtenissen in Noord-Afrika te bespreken. ONGERUSTHEID IN ENGELSCHE PERS. Ondanks den terugkeer van Chur chill te Londen staan de Engelsche bladen in het teeken van de gebeur tenissen aan het front in Noord- Afrika, zoo meldt het D.N.B. De bla den toónen zich uiterst bezorgd, dat Rommel de Engelsche strüdkrachten blijft achtervolgen. De gevechten in Noord-Afrika hebben zich ook voorbü Tobroek voor Engeland ongunstig ont. wikkeld. De toestand is des te ernsti ger, daar er voor de geallieerden in het algemeen en voor Engeland in het bijzonder van het verdere verloop der gevechtshandelingen in NoordAfrika zeer veel afhangt. Dit is echter zeker: Rommel verliest geen tijd en van alle hem ten dienste staande krachten maakt hü het uiterste gebruik. Aan Engelsche zijde bespeurt men heel goed, dat er in zyn offensief nog'ge weldige kracht steekt. De militaire operaties, die hij uitvoert zijn voor de Engelschen in hoogste mate gevaarlijk. ACTIVITEIT VAN DUITSCHE LUCHTMACHT. Uit Berlyn: De achtervolging van de verslagen Engelschen in Noord- Afrika wordt energiek door de Duit sche luchtmacht voortgezet, zoo wordt aan het D.N.B. gemeld. Ten Oosten van Mersa Matroe bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen ^ritsche luchtafweerstellingen. Enkeie kanon nen moesten na bomtreffers het vuur staken. In het gebied ten Zuiden en ten Oosten van El Amanein vielen de Duitsche gevechtsvliegtuigen tanks en autoconcentraties aan. De uitwerking was goed. Enkele tankwagens gingen in vlammen op. SPITFIRES NEERGESCHOTEN' het opperbevel der Duitsche acht meldt, zijn in den middag v:mv"29 Juni enkele Britsche bommen werpers, geëscorterd door talrijke ja gers, de omgeving van Duinkerken en Hazebroeck genaderd. Duitsche jagers wikkelden de Britten in hevige ge vechten. Vijf Spitfires werden hierby brandend neergeschoten. De vijande lijke jachtvliegtuigen trokken zich na deze verliezen in Westelyké richting terug. Nieuwe aanval op Bremen. Britsche bommenwerpers hebben vannacht boven het Noord-West-Duit sche kustgebied gevlogen, meldt het D.N.B. In enkele woonwijken der stad Bremen ontstand enige brandschade. Volgens tot dusver ontvangen berich ten werden tien der aanyallende vlieg tuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen bom bardeerden vannacht een stad in mid den Engeland. Alle machines keer den op haar basis terug. Voor het hoofdkantoor van den Nederl. Toeristenbond A.N.W.B.»-te Den Haag is eenI betonnen rijwielparkeertege! 'met sleuf aangebracht, met .behulp waarvan men zyn rywiel zonder angst voor diefstal kan stallen. In het bovenvlak /van den tegel is (verdiept) een ring bevestigd, waaraan het rywiel met ketnng en slot kan 'worden vastgelegd. (Potygoon-Meyer) DUn-SCHLAND STRIJDT VOOR EVROPA. Swrti* te' Tobroek nieuwe roem veer de Duitsche en Italtaansehe Afrika-strij- ders. Duitsche pantsereenheden dringen in -den vestinggordel van Tobroek door. De Infanterie geniet ,van een korte rust Atlontic-Hoilond-P.K. Koch) m Naar de: Londensche correspondent van Nya Djagligt Allehanda meldt, bestaft volgens welingelichte kringen in Londen weinig kans, dat Churchill accoord zal gaan met een officieel onderzoek naar de oorzaken van de catastrophe in Libye. Hy zal oqk niet bereid zijn de functie van minister-president en van minister van Verdediging van elkaar te schei den. Sedert gijn terugkeer Is Chur chill er mede bezig de rapporten over de politieke onrust in Engeland en de inlichtingen uit het hoofdkwartier van het achtste Britsche leger door te zien. Churchill verwacht weliswaar een zeer critisch gestemd Lagerhuis, doch h(| is er van overtuigd, dat een stem ming de wereld zal bewijzen, dat hij' neg steeds het vertrouwen var» het land genifet Hij heeft besloten om aan bet slot vah de debatten in het La gerhuis het woord te voeren. Dit is een verrassing voor de leden, die ver dacht hadden, dat Churchill eerst een tot in byzonderheden nauwkeurige schildering zou geven van den veld tocht in Libye tezamen met de tot dus. ver nog niet bekende feiten, voordat aan de critiek het woord verleend zou worden. Bladen eischen Churchill's altreden. Een steeds grooler aantal bladen te Londen en in de provincie: eischen thans, naar de Londensche correspon dent van Goeteborgs Héndels och Sjoefarts Tidning meidt, meer of minder openlyk, dal Churchill aftreedt als/minister van Defensie. Als bewijs voor de schaduwzijden van het huidige stelsel wordt aange voerd, dht bij den aanvang van het beslissende stadium van den strijd in Libey de premier noch de chef van den generalen staf van het empire in het land waren. GROOTE VERWOESTINGEN AANGERICHT. De in den nacht van Zondag op Maandag door de Duitsche luchtmacht uitgevoerde aanval op de stad Weston Super Mare aan het Bristoikanaai, gelegen aan de Westkust van Enge land. *heeft, naar thans is geconsta teerd, aldus het I)NBj een ver boven het gemiddelde liggend succes opgele verd. De Duitsch- jachtvliegtuigen konden zich als gevolg van het heldere zicht goed concentreeren* op de opge geven doelen Brand- en brisantbom-, men richtten groote verwoestingen in de yiilitaire en voor de economische oorlogvoering belangrijke doelen aan. Gisterochtend vroeg namen Duitsche vliegtuigen waar, dat de branden in de stad Weston Super Mare nog steeds voortduren. Boven de omgevfhg der stad lag een dikke, zware rookwolk. De Britsche berichtendienst meidt, d'at de aanval van de-Duitsche lucht macht op de stad Weston Super Mare in den nacht van 28 op 29 Juni zware schade heeft aangericht en een van de hevigste luchtaanvallen van den laat- sten tüd is geweest. Voor tfrie dagen is in het Oosten van Turkije een drietal Sovjetvliegtuigen geland met in totaal 7 inzittenden. Het waren deser teurs, die geïnterneerd *yn. De vliegtuigen waren onlfl^hadigd. Het cerm-um van de stad Nassau op de Bahama-ellanden is door een grooten brand vernield. Een blok huizen is volkomen afge brand. Onder meer zijn een hotel en een eerste-hulp-post verbrand. Om de kathedraal te redden moesten talrijke huizen omverge haald worden. De oorzaak**van den brand is tot nu toe nog niet opgehelderd, doqh men wijst erop, dat begin Juni op de Bahama- eilanden bloedige onlusten zijn uitgebroken. De hertog van Gloucester, broer van koning George VI, bevindt zich sedert vier dagen op Ceylon. Naar verluidt heeft de nieuwe president van Argentinië,, Castillo, het kabinet voor Dinsdag bijeengeroepen. De president heeft verklaard, dat hij tot een wijziging van het ministerie zou overgaan. V- ss Victorie Duitsch- land teint voor Europa op alle frojiten. Het «pperbevel van de Duitsche weermacht maakt d.d. 39 Juni in een extra bericht bekend: „In Noord-Afrika werd vanoch tend de dooq diepe .erdedif ings- insUilaties en talrijke mijnenvel den versterkte vesting Mersa Ma troe ondanks taaien, vijandelyken tegenstand stormenderhand ver overd. SM* Britten werden gevan gen. genomen. 3t pantserwagens kapotgeschoten en talrijke batte rijen vernietigd. Een omvangrijke hoeveelheid oorteganaterieel viel in handen van de Duilsehe en Ita lian aarde troepen. Bjj de bestor ming van Mersa Matroe beeft licb de Ms te Dnitsrhe lichte divisie bij- ionder onderscheiden.'* OVERAL IEEKSCHT VOLLEDIGE RUST. VoofNJaparische persvertegemvoordi gers te Rangoon sprak de opperbevel hebber van het Japanscke Birmaléger generial Shojiro Ilda, zijn hoogste te vredenheid uit over de practische me dewerking van, de Birmaar.sche be volking Overal heerscht thars volle dige rust in Birma, stek*^ Ilea vast. De generaal deed opmerken. 4at he Rirn.aat sche vrijwilligerscorps der. Ja panners van groot nut geweest is. Ter. .dotte drukte hij den wensch uit. dat het vrij wilLgerscorps in de toekomst zou versterkt wordefï, opdat Birma een goed verdedigmgsleger zou be zitten. 41 Kirmezen krijgen eigen rechtspraak. Het Japansche mifrtdire bestuur zal den Bumezer. met ingang van 15 Jul vcfor het eerst toestaan zelf de recht spraak in handen te nemen De rech Iers en andere functionarissen, zoowe in burgerlijke als in strafzaken. zu'Ier uit de B;miezert worde" gekozen. VEILIGHEIDSDIENST DOOR AMERIKAANSCHE VLOOT. De Amerikaan sche vlooi heeft Zón dag den veiligheidsdienst in het Ztn den van den Atian'.ischen Oceaan op zich genomen, zoo meldt de Exchange Te.egraph. Montevideo zal ais viortt- steunpunt en rhvitaiUeeringsbasis ter beschikking staan van de Amerikaan sein oorlogsschepen. AMERIKAANSCHE KOOPVAAR DERS IN DEN GROND GEBOORD. Uit Was-hington wordt gemeld: Het departement van( Marine heeft bekend gemaakt da-t drie Amerikaansfche koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan door een duikboot tot zinken zyn gebracht. Radio New-York meldt, dat volgens een medëdeeling van het departement van Marine twee kleine koopvaardy- sehepen aan de Noordkust van Zuid- Amerika tot zinken gebracht zyn. Bo vendien werd een klein Amerikaansch koopvaardyschip aati de Amerikaan- sche Oostkust vernietigd. nmm<n%xxxminnintng Het opperbevel van "de Duitsche weermacht maakt d.3. 29 Juni hekend: „In het vestiazxebiëd van Sebastupol forceerden Duitsche -en Roemeense he troepen door sterke nlkhtstrijdkrarhten gesteund, in een dapperen aanval den overgang over het djrp ingesneden Tsjoraaja-dai en sloegen bressen in iwaar versterkte stelhpgen op de be- heersrhende Saprun-boègte. In de tot dusver gevoerde^, gevechten om tie vesting «terden in de periode van 7 tot 2C Juni 15.667 gfvangenrn ge maakt, 221 stukken gesehut. 462 gra naatwerpers buitgemaakt ol vernie tigd, ,79 kazematten veroverd en 112.644 mijnen onschadelijk'gemaakt. Ten Oosten van de Donets werden bij den'afweer van verscheidene plaat selijke pantseraanvallen 15 vijandelijke pantserwagens kapotgeschoten. Bij nachteiyke luchtaanvallen op belang rijke ravitailleeringsstations der Sov jets in het gebied van den bovenloop "an den Don werden 14 transport treinen door bommen Vernietigd. In den centralen sectors van het front verloor de vijand bü succes volle eigen operaties van stoottroepen 332 gevangenen en 900 dooden. Een battery luchtdoelgeschut alsmede 216 kazematten en kwgrtierruimten wer den vernield. Zooals in «en extra be richt is mede gedeeld zjjn ten Noorden van bet llmcnmeer. na een verbitterden strjjd van maanden in het moeilijkste ter rein en onder de ongunstigste weers omstandigheden. de vijandelijke legen in de eerste plaats afgesneden van hun aehterwaartsehe verbindingen, ven volgens steeds dichter opeetvgedroug en thans definitief vernietigd. Daag», door is het grootseheepsehe doorbraak, .offensief van den vijand over de Wol. «hof met het doel Leningrad te ont zetten. mislukt en een zware neder laag van den I Teenstander geworden. De grootste tast van deze zware ge vechten hebben infanterie en pioniers gedragen. De vijand beeft volgens de thans beschikbare gegevens verloren: 32759 gevangenen. 649 stukken ge schut. 171 tanks. 2994 machinegewe ren. granaatwerpers en machinepisto len. benevens een groote hoeveelheid andersoortig orflogstuig De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. Zware artillerie van het leger nam fabrieken in Leningrad en het scheep vaartverkeer in de baai van Kroon stad doeltreffend onder vuur. In het gebied van Moermar.sk wier pen formaties gevechtsvliegtuigen en duikborcmer. .verpers ^spoorweginstal- laties en opslagplaatsen in brand, Ver- gezeüende jager scholen 12 vijande lijke vliegtuigen peer zonder ze'.-f ver liezer» te lijden. In de MrckieUandsche Zee bracht een Duitsche duikboot voor Haifa ^en tankschip en een vrachtschip gezamenlyken inhoud var» tot zinken. Op Malta werd in den afgeloopeti nacht het vliegveld' Halfar gebomber- deerd. Aar. de Zuidwestkust van Engeland wierpen in den afge'.oopen nacht vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen voor eén deel vaqaf geringe hoogte een groot a'antal bommen. 0 Zon op 5.21, onder 22.05. Maan op 0.03, onder 9.08. j| .Men is verplicht te ver- f duisteren van zonsondergang f tot consopkomst. j Lantaarns van voertuigen moeten een haH nar na sons- J ondergang ontstoken worden. K 712 Haifa jt-en rip maf ee - OVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. Radio Moskou verspreidt een bericht van Tass, volgens hetwelk er te Mos kou tusschen de regeering der Sovjet- Unie en Groot-Britannië een overeen komst gesloten is over de financiering vam oorlogsleveranties van Groot- Brittaruiië aan de Sovjet-Unie De overeenkomst bepaalt, dat leve ranties van wapens en uttrustingsvoor. werpen aan de Sovjet-Unie, die in Gr. Brittanniè en in de Britsche dominions gemaakt zyn. zonder betaling zullen geschieden. De bepalingen van de overeenkomst hebben terugwerkende kracht tot 22 Juni 1941. De overeen komst heeft geen betrekking op de regelingen van het op 16 Augustus 1941 gesloten verdrag, waarbij Gr, Brittannie aan de Sovjet-Unie een crediet verstrekte van tien millioen pondsterling. Radio Moskou verklaart hieromtrent, dat er dezer dagei» een nieuw crediet ten bedrage van 25 millioen pondsterling op de vroegere voorwaarden aan de Sovjet-Unie is verstrekt. h AARDSCHOKKEN IN CHILI. Maandagochtend heeft men in San tiago, Valparaiso en Los Andes krach tige aardschokken gevoeld, die een paniek verwekten onder de bevolking dóch slechts geringe materieete schade aanrichtten en geen menschen- levens vereischten. Volgens berichten uit Mendoza in Argentinië was de aardbeving daar krachtiger, zoodat er eenige huizen zyn ingestort.

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1