NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN De sfrijd bij Èl Aiamein Churchill over den slag in Noord-Afrika Vrijdag 3 Juli 1942 Britsche stellingen werden naar het Zuiden en het Noorden opgerold Toestand in Egypte wordt gesponnen èOH t* Hlaan Ble Jaargang, No. 20975 Gandhi's programma. DE DUITSCHE SUC. CESSEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Een jaar strijd kostte ruim 270.000 dooden. yo/Jcsct/enst Britten zouden in Juni offensief hebben ondernomen, wanneer Duitschland niet het eerst had toegeslagen De mótie van wantrouwen verworpen Zon op 5.24, onder 22.04. Maan op 0.58, onder 12.50. Men is verplicht Ie ver duisteren van zonsondergang tot zonsopkomst. Lantaarns van voertuigen móeten een kali uw na zons ondergang ontstoken worden. BEKENDMAKING. Japanners bezetten Woetsjen. DE NED. OOST COMPAGNIE. Mr M. M. Rost van Tonningen voorzitter van Raad van Beheer.' De nieuwe bonnen. r Banaa: MARKT 21. TELU. 1745 roMnkmlai (MM Chefredacteur: F. TUTTER. Gouda Nut het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt hebben tij dens de gerechten in Noord-Egypte de Britsche formaties in de Sterke stellingen van BI Aiamein ten Zui- H den van de Arabische Golf getracht een laatsten tegenstand te bieden. BIJ dén aanval van de Duitsche en ltaliaansehe troepen op deze stellin gen heeft, de vijand met zijn pant serstrijdkrachten een verbitterden afweerstrijd gevoerd. Toch hebben de pantserwagens van de troepen 1/ dpr spil in de middaguren van den lsten Juli het vijandelijke verdedi gingsfront "ten Zuidoosten van El Aiamein doorbroken en de door-' braak vergroot in Noordoostelijke en Zuidoostelijke richting. De vijan-' (lelijke stellingen werded naar het Zuiden en Noorden opgerold. 'Gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers hebben tot steun van de Duilsch-Italiaansche pantserwagens :n verscheidene golven de' vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten aange- vairen, kort na 7 uur vielen de eerste bommen tusschen de met munitie en troepen beiaden auto's, waarvan eèn groot aantal, o.a; ook een pantserwa- gen, in brand raakten, terwijl een sj'groot, deel der andere Voertuigen zwaar beschadigd werden. Duitsche jagers, diie de duikbommen werpers begeleidden, hebben in het gevechtsgebied rand El Aiamein acht vijandelijke vliegtuigen waaronder vier van het type Curtiss zonder zelf vérliezen te lijden neergeschoten. DE POLITIEKE TOESTAND IN EGYPTE Te Berlijn zijn uit Ankara en Sofia berichten ontvangen, dié waardevolle aar.knoopgngspunten bieden voor het beoordeelen van den politieken toe stand in Egypte aldus het A.N.P. In Duitsche politieke kripgen acht men het bericht dat een lid/van de Britsche ambassade te Cairo als „verbindings man" is toegevoegd aart den Egjlpti- sclien minis:er-president bijzonder ver helderend. Deze maatregel wordt ge motiveerd door de noodzakelijkheid om tusschen de bevoegde Britsche autoriteiten in Egypte en de Egypti sche regeering een nauw contact te bewaren. Deze afvaardiging wordt te Berlijn in dier voege uitgelegd, dat Engeland er prijs op stelt de besluiten van de Egyptische regeering voortdu rend te controleeren, daar de Britsche bezettende macht er blijkbaar niet meer van overtuigd is, dat de maat regelen van de Egyptische regeering zonder meer in overeenstemming zijn met de behoeften en doelstellingen Van de Engelsche heerschappij. Er is nog niets over bekend geworden hoe de Egyptische regeering op dezen Brit- schen eisch reageert. In ioonaangevende kringen ip de Duitsche hoofdstad geeft men over het algemeen te verstaan, dat het Britsche doe) in Egypte geheel en al duidelijk is, n.l. een zoo groot mogelijke opoffe ring van het Egyptische volk en land voor de oorlogsbelangen van het Brit sche wereldrijk te waarborgen. Paar tegenover wordt als doel der spil- mogendheden geproclameerd: de be vrijding van Egypte van de Britsche heerschappij en het herstel van de vol ledige souvereiniteit van het land aan dé Nijl. Tusschen beide alternatieven moeten de Egyptenaren thans kiezen OPTIMISME TE CAIRO VERDWENEN Uit Ankara wordt aan de Mün- chen'er Neu.este Na.chrich- t e n |emeld: De groote bladen te Cairo hebben sedert Maandag het optimisme ten op zichte van de gebeurtenissen op het oorlogstooneel in Noord-Afrika laten varen. Zü wijzen thans op het buiten gewone gevaar en spreken van ontwik kelingen, die nog niet te overzien zijn. De ongerustheid van het Egyptische publiek neemt van dag tot dag toe. Volgens de meeming van een neutraal waarnemer kan binnen een uur tjjds een enorme paniek ontstaan, die tot nu toe door uitgebreide veiligheids maatregelen van Britsche militaire in stanties in samenwerking met de Egyp tische politie voorkomen werd. Slechts in Alexandrië deden zich verschijnse len van een paniek voor en vond een massale vlucht uit de stad plaats. De opwinding wordt nog vergroot door de intusschen door speciale for maties van het Britsche leger getroffen voorbereidingen om in haven en stad te Alexandrië groote ontploffingen te doen Ontstaan. Deze voorbereidingen vijzen erop, dat Groot-Brittannië be sloten schijnt eventueel ook in Egypte de politiek der venengde aarde toe te passen, hetgeen catastrophale gevolgen voor den Egyptischen landbouw zon hebben, die aangewezen is op een on berispelijk functioneeren vain het be- vloeiingssvsteem. De voorbereidingen hebben dan ook stappen van Egyptische zijde uitgelokt oij den—Brltschen ambassadeur te Daïro. Deze antwoordde daarop, dat d* Britsche militairen zich bü deze maatregelen ongetwijfeld Heten leiden «oor Zuiver militaire noodzaak. Ove rigens was hij zelf niet op de boogte van de bijzonderheden der militaire plannen. Deze "uitlating van den Brit- schen ambassadeur heeft in het Egyp tische parlement tot stormachtige woor denwisselingen aanleiding gegeven. In-tysschen zijn van Britsche zijde de, laatste voorbereidingen getroffen voor de overnêrping van de macht in Egypte, de uitsluiting van het Egyptische par lement en van de regeering Bepaalde Britsche persoon lij kneden zijn reeds 'benoemd tot zekere posten. Naar als argument wordt, opgegeven, kon de chaos anders onoverzienbaar worden. Uit Cairo is een massale vlucht naar boven Egypte begonnen, daar de re geering van den Libanon verderen toe- vlped /uit Egyp.e heeft verboden. "Bsarjjlor. wordt ,de voedselpositie in HOoysfh-Egypte op onverwachte wijze verschcïpt. Het kobinet is voortdurend bijeen en dagelijks houdt Nahas Pasja contact met den BritSchen ambassa deur, Zonder«t dat deze laatsteechter geneigd, schijnt de gewenschte inlich tingen over den militairen toestand te geven. Daardoor wordt men in psrie- mentskringen steeds ongeduldiger. Hofkringen en koning Faroek nemen de uiterste terughoudendheid in acht. Zij worden zeer sterk door de Britsche politie bewaakt en geschaduwd. De vijandschap 'onder de Egyptische be volking tegen Groot-Brittanni,ë wordt steeds grooter, daar de verschrikkin gen van den oorlog steeds meer het Njjldai naderen. Mooi Den Haag.,De poort naar het Binnenhof, gezien Van, het Maurits- huis af. Polygoon-Meyèr EEN PANIEKACHTIGE VERTREK- SFEER IN TURKIJE. Uit Ankara meldt het D.N.B.; Van betrouwbare tijde verluidt, dat dnam- bassadeurds van Amerika en England hun laadgenooten in Turkije, dieniet voorzien zijn van diplomatieke pamen, den raad hebben gegeven bun zpoedig vertrek via Syrië en Irgk te over wegen. Deze ambassadeurs hebben ook ontraden gebruik te maken van de ge wone reisroute via Palestina en Jgypte. De laatste dagen heerscht onder de Anglo-Amerikanen en hun bondgenoo- ten een paniekachtige vertreksfeer. De slaapwagens in de richting van Irak zijn overvol eb dagenlang van te voren besproken. Engelsélieö en Amerikanen spreken openlijk de vrees uit als 'gevolg van de Duitsche succes sen in de' Zwarte Zee en in het Ooster der Middellandsche Zee te worden geïsoleerd iri Turkije. DE INVLOED IN IRAK EN IRAN. Op een vraag, of nadere bijzonder- hederrfbekend waren over de reactie in landen als Irak en Iran op de toe spitsing van degebeurtenissen in Noord-Afrilfa, werd in de Wilhelm- strasse te kennen geven, dat volgens zekere inlichtingen de politieke acti viteit van de nationale krachten in deze gebieden voortdurend toeneemt. dé ZIJN LAATSTE KRUISTOCHT VOOR ONAFHANKELIJKHEID VAN INDIE. De .aft-respondent te New Delhi van de Evening .Standard meldt: Gandhi treft alle voorbereidingen om binnenkort' een campagne te beginnen tegen alle "in Indië wonende Vreemde lingen, -vooral echter tégen de Engel- schen. Naar verluidt, staan er drie hoofdpunten op Gandhi's program: 1. Opheffing van de Zoutwet. 2. Schadeloosstelling van alle In diërs, die om militaire redenen door de Britsche autoriteiten gelast worden, hun woning te verlaten. 3. Verdrijving van alle vreemde lingen, uit Indië, met inbegrip van de Engeischen, Amerikanen, en de Chi- neezen. Dé correspondent voegt hieraan toe, dat Gar.dhi met deze cam'pagne waar schijnlijk niet voor afloop der zitting van de congrescommissie zal beginnen. Hij heeft evenwel zijn aanhangers in die onderscheidene Indische plaatsen reeds verzocht, in zekeren zin een psychologische basis te leggen voor de uitvoering van dezen „laatsten kruis tocht van Gar.dhi voor de onafhanke lijkheid van Indië". De Britsche gezant in Afghanistan is. naar-de Britsche berichtendienst meldt, ir. New Delhi aangekomen om aldaar besprekingen te voeren. Nehroe niet naar Amerika. Volgens een bericht uit Wardfia heeft Nehroe verklaard, dat hij de uitnoodi- ging om ee>' -bezoek te brengen naar Amerika, definitief van de hand heef', gewezen. DVITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt d.d. 2 Juli bekend: „Zooals reeds in een cxtrahericht is medegedeeld, hebben Duitsche ed Roemeensche troepen op Juli des middags de totdusyer sterkste land- en zeevesting Sebastopol bedwongen, «terke forten, in de rotsen uitgehou wen fortificaties, onderaardsche ge- vechtrinstallatfes, betonnen en aarden kazematten, benevens ontelbare veld- versterkingen werden in voorbeeldige samenwerking van alle wapens ge nomen. Het aantal gevangenen en de hoe veelheid buit is nog niet te overzien. Overblijfselen van het verslagen Sebastopollegen zijn. gevlucht naar het schiereiland Chersonedus. Op een zeer nauw terrein opeengedrongen, gaan zij hun vernietiging tegemoet. Bij de gevechten om Sebastopol hebben lichte zeestrijdkrachten vgn dé Duitsche en ltaliaansehe marine, in samenwerking met'de onder het bevel var, sehout-bij-nacht Georgescu en van kapitein ter zqp Slation staande Roe meensche marine de vijandelijke ravifaiileering belemmerd, vesting an haven door versperringsogeraties af gesneden, de eigen ravitailleering over zee uitgevoerd pn met verre superieure vijandelijke zeestrijdkrachlen succes volle gevechten geleverd. Voor de Zuidelijke punt van de Krim werden 10 kleine, -ujt Sebastopol vluchtende Schepen, waaronder twee bewakings vaartuigen, door luchtaanvallen tot zinken gebracht of beschadigd. De" aanvalsoperaties in dep Zuide lijken en eentralen sector van het Oostelijké front hebben reeds bij aan vang aanzienlijke successen opgeleverd Sterke formaties van de luchtmachht mengden zich in ondphoudelijke aan vallen in den strijd te Bind. Bij luchtaanvallen Lop Woronesj werden verscheidene voor den oorlog belangrijke fabrieken vjernietiger.d getroffen. Vergezellende/jagers scho* ten in luchtgevechten 5S boljeswis'.i- sche vliegtuigen neer. Zwaarste artillerie vgh het leger bestookte voor den oorlog belangrijke installatiesin Leningrad en het scheepvaartverkeer in de baai van Kroonstad. Zware branden in de doelen werden waargerfmen. Door nachtelijke luchtaanvallen op belangrijke spoorwegknooppunkn werd de 'groote ravitailiecringslijn RostofMoskou op verscheidene plaat sen zwaar getroffen. Aan het front van de Noordelijke IJszee bestookten gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers kade'- en sta- tionsinstallaties van Moermansk met bommen van zwaar kaliber. In Egypte hebben Duitsche en lta liaansehe divisies, gesteund door sterke „formaties duikbommenwerpers, na verbitterden strijd de El Alamein- stelling doorbroken. Zü achtervolgen de verslagen Britsche strijdkrachten, die zich op de Nijldelta terugtrekken. In het zeegebied van Port Said heeft een Duitsche duikboot een Bri'sch munitieschip van 1800 brt. tot zinken gebracht. Op het eiland Malta weiden de luchtaanvallen op Bri'sche vliegvelden doeltreffend voortgezet. Bomtreffers veroorzaakten in het büzonder op het vliegveld Luca tusschen op den grond staande vliegtuigen en in de installa ties van het vliegveld zware vernie lingen en brandeh In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen formaties van de luchtmacht in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties aan de Engrl- sehe Zuid- en Zuidwestkust aan. In het zeegebied van Sebastopol hebben de formaties van den I'aliaan- •schen fregattenkapitein Mimbeili, van den Roemeenschen kapitein ter zee Bardescu en van den Duitschen luite nant ter zee eerste klasse Birnbaum zich bijzonder onderscheiden! Na een jaar van hevigen, doch suc cesvollen strijd tegen de Sovjet fJnie maakt hei opperbevel van de weer macht nog het volgende beket^h In de periode van 22 Juni 1941 tot 21 Juni 1942 zijn aan het Oostelijk front 271.612 officieren, onderofficie ren en manschappen van de geheele weermacht bij de trouwe vervuiling van hun plicht den heldendood gestor ven. Het aantal vermisten bedraagt in De Volksdienst brengt duizenden stadskinderen naar buiten. In zijn rale in het Lagerhuis heeft "Churchill verklaard, dat hij bij zijn •aankomst in de Ver. Staten, toen hij op 21 Juni de kanjer van de president werd binnengeleid een schok had ge kregen, toen hem het bericht van den val van Tobroek werd gebracht. Toen hij naar de Ver. Staten was vertrok ken, waren "de Britsche hulpbronnen in Afrika veel grooter dan die van den vijand en eveneens dè in aantocht zijn de versterkingen. In het bijzonder zeide Churchill: Wij Hadden 100.000 man in den strijd, de tegenstander 90.000, wij hadden een numerieke superioriteit aan tanks van wellicht 7 tegen 5 en een superioriteit der artillerie van bijna 8 tot 5. Onze artillerie had de nieuwste types ter beschikking. Tijdens den slag hadden de Britsche legers in Noord-AIrika zich kunnen verheugen over de supe rioriteit in de lucht. Daarom bad hij het recht goed vertrouwen te hebben in den uitslag van een door de Britten ondernomen offensief, dat begin Jnni zon zijn ondernomen, wanneer de vijand niet het eerst had toegeslagen, het smartelijkst bij den strijd in Noord-Afrika, zoo verklaarde Chur chill later, is voor hem het feit, dat de Britten in de openingsstadia ver slagen werden onder omstandigheden, die heel wel een succes deden ver wachten. Hij beschouwt echter den strijd in geen enkel opzicht als beslist Ten aanzien van zijn reis naar Ame rika verklaarde Churchillv dat de be sprekingen bijna uitsluitend gegaan wkfen over de bewegingen van troe pen, schepen, geschut en vliegtuigen en over de maatregelen, die genomen moesten worden om de verliezen op zee tegen te gaan en de in den grond geboorde tonnage te vervangen. Churchill betoogde tegen het slot van zjjn rede, dat het de plicht van het huis is de regeering te steunen of haar te wijzigen. Als het de regeering niet kan wijzigen, moet het haar steu nen, er is geen middenweg. Er is een beweging gaande om mjj te berooven van die functies, die ik uit oefen bij de algemeene leiding van en het oppertoezicht op de oorlogsvoe ring, aldus Churchill. Het huis heeft evenwel het recht niet van mij te ver langen, dat ik verantwoordelijkheid op mij neem, zonder te beschikken over de macht tót doeltreffend optreden. Milne heeft het voorstel ingediend, dat de verantwoordelijkheid voor de verdediging den premier wordt ontno men, opdat een militaire figuur de algepieene oorlogvoering overneemt. Deze functionaris moet hef toezicht op de strijdkrachten hebben„chef zijn van de leiders der generale staven, gene raals en admiraals benoemen en ont slaan en steeds bereid zijn af te tre den, d.ev.z. kunnen optreden tegen zijn politieke collega's, als hjj niet alles krijgt toegewezen wat hü wenscht. Deze niet-genoemde persoonlijkheid, zoo zei Churchill, moet een aanhang sel vinden in de gedaante van den pre mier, die de r.oodige verontschuldigin gen en spijtbetuigingen in het parle ment ten beste geeft, als er iets mis lukt, zooals dikwijls het geval is en zal zijn. Dit stelSel kan gemakkelijk uitloo- pen op een dictatuur of daarin worden omgezet. Ik kan aan zulk een systeem niet meedoen, aldus Churchill. Als degenen, die mg hebben aangevallen, gestraft worden met geringschatting, als de stem der critiek overgaat m critiek op de -aanstichters van deze critiek, zal iedere vriend van Groot- Brittannië zijir bjjval betuigen met Engelands zaak. Motie van wantrouwen verworpen. Het Lagerhuis heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, 0e motie van wantrouwen legen Chur chill verworpen mei 475 tegen 25 stemmen. De oorlog verkeerd opgevat. De labourafgevaardigde Bevan heeft in het Lagerhuis, naar de Britsche berichtendienst meldt, de debatten over de door Wardlaw Milne inge diende motie van wantrouwen hervat en'o.m. gezegd: Churchill wint welis waar het eene debat na het andere, maar verliest ook" den eenen slag na den anderen. De regeering heeft, zoo' zeide" hij, dezen oorlog'T^w het begin af verkeerd opgevat, maar niemand heeft hem verkeerder begrepen, dan Churchill zelf. Niemand, was indertijd zoo geestdriftig over de MaginotUnis als Churchill. Deze primaire onjuiste conceptie van den oorlog is er schuld aan, aldus Bevan, dat de regeering een verkeerde strategie heeft en deze verkeerde strategie heef' ook de ver keerde wapens doen ontstaan. Het be wijs daarvoor is het gebrek aan duik bommenwerpers en transportvliegtui gen. De afgevaardigde eischte verder een zuivering onder de van klasse- bewustzijn vervulde Britsche leger leiders. Voorts verklaarde hij, dat een tweede front in Europa in den loop van dit jaar noodzakelijk is en zeide woordelijk: „Grijpt den vijand aan op een afstand van 21 mjjl en niet op eèn afstand van 14.000 mijl". In zijn rede in het Lagerhuis ver klaarde Hore Belisha, dat niets de vroegere verklaring van Churchill rechtvaardigt, dat de Britten in Libye de superioriteit op het gebied van uit. rusting bezaten. Indien dan al ingrij pende poUtieke hervormingen niet aan militaire débaeles mogen worden toe gevoegd, toch kunnen de dingen niet blijven zooals ze thans zijn. Wanneer de Engeischen zoo succesvol geweest waren als de Japanners bij hun com bineering van lucht- en zeemacht, dan hadden ze de Prince of Wals en de Repulse niet verloren. Zü zouden de Prinz Eugen tot zinken hebben ge bracht en Engelands positie in de Middellandsche Zee zou een heel an dere zijn geweest. „Handige regie" van Churchill. De diplomatieke corrsipondunt van het D.N.B. sciiryft o.m.: Churchill is uit het debat in het Lagerhu:s als overwinnaar te voor schijn gekomen. Na den keer, die de beraadslagingen door zijn handige regie genomen 'hadden, viel niets an ders meer te verwachten. Hij heeft zijn -positie echter niet alleen weten :e handhaven doch door een anjdehike afpersingsmanoeuvfe ftog aanzienlijk weten te versterken. Aan het eind van Vijn rede plaatste hij het Lagerhuis voor de keuze: alles of niets. Het voorstel der oppositie, het ministerie van Defensie in andere handen te leg- torpedeerde hij door met zijn af treden te dreigen. Om aan zijn eisch een grootere kracht bij te zetten, hing hij er een moreelmanteltje omheen' door te zeggen, dat het opdragen van dê geheele essentieele oorlogstaak aan eep bijzonderen persoon, het gevaar van dictatoriale mogelijkheden met zich mee zou kunnen brengen, waar aan hij als behoeder der Britsche de mocratie niet kon meewerken. De vrees voor den chaos en voor een z.g. het regiem bedreigende gevaar heeft dus practised guleid tot de in stelling van een- dictatuur Churchill. Uit de comedie, waarmede de Lager huisdebatten begonnen is geworden een "filjeedie, omdat de gekozen ver- tegejÉgibrdigers van het Britsche -voirPt lot van het empire daar mede definitief in handen gelegd heb ben van zyn doodgraver. awwnsminmaaw De höhere 8.8. upd Poliaei- fiihrer maakt bekend: De Nederlander Marcelia van Bemmel uit Monster Is door een Duilsche militaire rechtbank we gens begunstiging vah den vüand en daadwerkelüke actie In een ge heime organisatie, alsmede wegens vernet bü zü» arrestatie, daar hij van sün schietwapen gebruik wil de maken, ter dood veroordeeld. Hei vonnis is door fusllleeren vol trokken. Get. Kauter. K 712 dezelfde periode 65.730. Als gevolg van de hevigheid van den strijd moét er rekening mede worden gehouden, dat ook van hen een belangrijk deel niet terugkeert. Van het totale aantal zijn in de vijf maanden van zegevierende aanvals- veidslagen in den zomer van 1941 ge vallen 162.314 officieren, onderoffi cieren en manschappen. 33.334 worden vermist. In de vijf maanden van zware gfweergevechlcn gedurende den win ter van 1941/1942 bedraagt het aantal gesneuvelden 88.977, het aantal" vet- misten 26.319 in de beide laatste maan den sedert de hervatting van vrü groote eiren aanvalshandelingzn vielen 26.321 officieren, onderofficieren en man schappen. Het aantik vermisten be draagt 6.877. Het, aantal slachtoffers toont den omvarg- van hef gevaar, dat boven- Europa zweefde. Allen, die voor Duftschland vielen, *zi,in waarborgen voor onze overwinning, die de toe komst van Duitschland en daardoor de vrijheid van Europa waarborgt. A ZUIVERINGSOPERATIES INGEZET. Domei meldt van het front in Bin- nen-Mongolie: Na de inneming vap Woepoelangkoe, m het Westen der provincie Soeiyoean zijn de Japansche troepen over gloeiend heete zandvlakten opgetrokken en heb ben Woetsjen bezet, tien K.M. ten Zui den van Woepoelangkoe. Woetsjen was het hoofdkwartier van de vijandelijke 11e divisie. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche formaties thans zuive ringsoperatics ondernemen tegen de res ten van de vijandelijke strijdkrachten. "Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden Rijksminister Seyss-inquart, heeft op 1 Juli den president van de Nederlandsche Bank. mr Riet van Tonningen, benoemd lot voorzitter van den raad van beheer van de op 6 Juni 1942 te Amsterdam opgerichte Nederlandsche Oost Com pagnie N.V. Gedurende de volgende weck zün de bonnen 34 aangewezen voor het koo- pen van brood, beschuit en ylecsch. Van de tabakskaart voor mannen zijn geldig verklaard de bonnen 43 en 44. Ten sloite zal in het tüdvak van 5 t/m. 14 Juli op bon 34 van de boterkagrt boter en op bon 34 van de vetkaart boter, margarine of vet kunnen worden gekocht. Strijd om een bolsjewistisch plaatsje. Rook en vlammen slaan uit de hui zen, waarin de bolsjewisten overal weerstand boden. (Orbii-Holland-P.K. Wetter au)

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1