W' Winterhulp Nederland en Nederlandsche Volksdienst f NkwrAKKERTJE HET BUD PAPIER ZOET ROGGEBROOD ZATERDAG 4 JULI 1942 Stadsnieuws. QDoel en werkwijze uiteengezet AT AAR ANNEER - Uit vroeger tijden. Jongeneel's LEESBIBLIOTHEEK De Nederlandsdie Pijnstiller Burgerlijke Stand. Overgangsexamens Stedelijk Gymnasium. Processen-verbaal wegens prijsopdrijving van textielgoederen. ONZE BIOSCOPEN. Reünie Bioscoop. Thalia Theater. Schouwburg Bioscoop. JL„. FEUILLETON E^oST' WUt G» we« jrOENSDAG-, Donderdag- en Vtydummi &aJb n de buurtschappen €■■11 ui Weet mi Oeet te „HM prapagandavergadc- de werkwijze m Winterhulp-Ne us den Nederlaedechen eet Ah spreken trade» ep dese drie vergaderingen op de hoeren Dr. C. C. Kod^J. J. Stalenberg en ea ML Ewijoenberg. Openingewoord van burge meester Liera. Op de gisteravond gehouden verga dering sprak de heer E. A. A. Liera, burgemeester van Gouda en plaatse lijk directeur van W.H.N. het. ope ningswoord. Het veibeugt spr. dat er zoovelen naar deze bijeenkomst ge komen zijn. Spr. weet, dat er in ver schillende kringen bezwaren tegen de W.H.N. bestaan, maar wie onbevoor oordeeld in de kranten heeft gevolgd, wat er verricht is, kan tegen het nage. streefde doel toch geen bezwaar hebr ben. Er bestonden tal van vereenigin- nen die nuttig werk verrichtten, maar Dl de W.H.N. kunnen al die krachten samenwerken en zoodoende hun nut tig effect veel grooter maken. Dr. C. C. Koels over dl ideëele zijde van den N.V.D. Dr. C. C. Koets sprak over de jdeëele zijde van den N.VJQ. en zette aller eerst uiteen, wat meh onder een volk heeft te verstaan. Elf voetbalspelers vormen nog geen elftal, maar pas wanneer zij voelen en er zich naar ge dragen, dat zij op elkaar zgn aange wezen en moeten samenwerken. Zoo is het ook met een volk. Het zijn soli dariteit saamhoorigheid en* gebonden heid, die pas van 9 millioen menschen een volk kunnen maken. Een volk is een levend organisme waarvan de ge zinnen de cellen vormen. Een derge lijke cel is slechts in zooverre van be lang ais zij van belang is voor het ge heel. Een gezin, waar armoede en cri minaliteit heerscht is voor het volk van geen nut. Onder den „staat" verstaan we, al dus dr. Koets, in <jU verband slechts het ambtelijke apparaat, dat in dienst staat van het volk. De N.V.D. wil gezinnen, die gezond zijn, ook gezond trachten te houden. De gegeven steun moet niet als een aalmoees beschouwd worden, maar als de uitdrukking van den wil van het volk om zoodanig te helpen en zulk een prikkel te geven, dat de gesteun de weer als wij en zelfstandig mensch door de maatschappij kan gaan. Bü onze Germaansche voorouders sprak de wederzijdsche hulp vanzelf. Op het platteland ziet men hetzelfde nog wel en bij groote natuurrampen wist het Nederlandsche volk spontaan te helpen. De N.V.D. wil ons volk het besef bijbrengen, dat wij bij elkaar behooren. De mensch met een goede bestaansmogelijkheid moet zich zijn verantwoordelijkheid jegens hen, die dat niet hebben, bewust worden en de laatsten moeten het besef hebben, dat zij in hun volk geborgen zijn. Daarom is hej idee, om voor W.H.N. een belas ting te heffen, er zoo naast, want er moeten geen giften gegeven worden, maar offers gebracht. Bij het practische werk staat de N.V.D. met beide beenen in de wer kelijkheid, Bij het verieenen van steUn wordt niet alleen naar de mate- riëele kant. gekeken, maar er wordt gezocht naar de oorzaak van den noodtoestand. Spr. toonde met ver schillende voorbeelden aan, dat deze oorzaken van moreelen, socialen of economischer aard kunnen zijn. De N. V.D. let daarbij vooral op sterke, ge zonde gezinnen om te zorgen, dat die een waardevol element in het volk blijven. Voor de a-soeialen heeft de staat speciale inrichtingen. Nadat spr. met een aantal voorbeel den de werkwijze van den N.V.D. had toegelicht en er op gewezen had, dat moeder en kind in het centrum der belangstelling staan, besloot hij „Wanneer gü medewerker wordt, zal uw belooning niet stoffelijk zijn, maar op moreel gebied liggen' Nadat burgemeester Liera de leiding er vergadering had overgedragen aan den buurtschapsleider, (ten heer C. Hoogendoorn, was het woord aan den heer J. J. Stalenberg, hoofd van bet Plaatselijk Bureau, die een op somming gaf van het werk, dat al- zeeds door W.H.N. is verricht. Wat de W.H.N. deed. In de eerste winterperiode wer den 1407 verzoeken om steun ont- vangen, waarbij in 1255 gevallen geholpen werd. Totaal werd toen uitgekeerd 20.800,-* In waarde bonneb. Bovendien werden 316 wollen dekens en 200 lakens en sloopen en andere textielgoedieren verstrekt. Een van de collecten wefd in dienst gesteld van de Ver- eenigingen voor Kindervoeding, terwijl de Commissie tot bereic?*? en uitdeeling van Economische soep 4800 ltr. soep kon verstrek ken. Nadat in 1940 een nieuwe inwen dige organisatie tot stand kwam, werd in het afgeloopen wintersei zoen in Gouda uitgekeerd een be drag van ƒ34.954,50 aan 129jg ge zinnen (5200 personen). Verder werden verstrekt 17 ledikanten, 70 wollen dekens, 8 lakens, 113 jassen en mantels en 12 heerencosuums. Er konden 2016 porties eten van 1 ltr. geheel gratis beschikbaar/ worden gesteld, terwijl thans pef dag 3390 porties door de Centrafle Keuken worden uitgeTeikt. Een zestal moeders hebben reeds een vacantie van 10 dagen doorge bracht in Nunspeet en er worden thans twee groepen van resp. 16 en 32 kinderen, gekeurd om uit gezonden te worden. De heer Stalenberg legde er den na druk op, dat deze cijfers voor «ieder controleerbaar zijn. De boeken -van het Plaatselijk Bureau liggen voor iedereh eerlijken onderzoeker open De organisatie van N.V.D en W.H.N. Tenslotte'sprak de heer M. Zwijnen- berg van de afdeeling Organisatie van den N.V.D. Spr. zette uiteen, hoe men zijn jnedewerking aan den N.V.D. en diens onderdeel, de W.H.N. kan ver leen. Het lidmaatschap van den N.V.D, is minimum 1,per maand Wie echter meer kan geven, moet zich daartoe verplicht voelen, want er word t -geèn gift gevraagd, maar een offer; In de pauze werden formulieren uit. gereikt, we ar op men zich als lid van den N.V.D. kon aanmelden en daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen en werd meer in het bijzonder opgewekt om medewerker van den N.V.D. te worden. w Reünie Bioscoop: Onderzeeër A 103. S.O.S. Aanvang 8.15 uur. Zaterdag vanaf 6 uur, Zondag vanof 3.30 u., Zaterdag 2 u. en Zondag 10.30 u. Geld is met «Hes met Bans John ker. Schouwburg- De getrouwde Schoeider, Paul verloofde. Magda Horbiger, Rosita Serrano. Aanvang 8.15 uur. Zondag vanaf 3.30 u. Thalia-Theater: Willy Forst'a operette met Willy Forst, Maria Holst, Paul Horbiger e.s. 5 Juli, 18,34 uur: Réunie: Qntwikke- lmgamorgen van de „Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken". Spreker: H. Ploeg uit Utrecht. Onderwerp: Het Eeuwfeest der N.V. Honderd jaar cultuurhis torie". 0 JnU 7 uur Gebouw Gemeentelijke Gezondheidsdienst, Spieringstr. 113: Medische sportkeuring. 7 Juli 8 uur Kunstmin: Jaarvergadering Algemeen Ziekenfonds Goudsche Ver- eeniging voor genees-, heel- en verlos kundige hulp. 8 Juli 7 uur n.m. kantoor Land- en Tuinbouwbank N.V., Crebethstraai 38: Buitengewone vergadering aandeel houders. Juli: Wandeltocht H.L.O. „DE GOUDSCHE COURANT" MELDDE: 75 JAAR GELEDEN Tengevolge van den stand van de veetyphus in Nederland en België, heeft de regeering maatregelen geno men, waardoor verligting van het ver keer aan deze zijde der grenzen wordt mogelijk gemaakt. Ook met opzigt tot de invoering van nieuw gewonnen hooi en stroo, hebben de bestaande bepa lingen zekere uitbreiding erlangd. 50 JAAR GELEDEN vEen herinnering aan de voormalige IJsseistoomtram, die de verbinding van Gouda met Oudewater onder hield. Op den morgen van den eerste Juli 1892 toen de IJsseistoomtram van de remisie tot het eind der Spoorstraat was doorgereden en toen vandaar langs den wissel op het rechte spoor wilde rijden, sprongen de voorwielen van de passagierswagen uit de rails en liepen de achterwielen op het ver- keede spoor, zoodat het rijtuig dinars op de straat stond. Met veel inspanning werd de wagen in het rechte spoor gebracht en kon de reis daarna ongehinderd worden voortgezet. 25 JAAR GELEDEN Op 26 Juni 1917 heeft de Veilings- vereeniging Schoonhoven en omstre ken te Schoonhoven onder groote be langstelling .hare eerste veiling ge houden. Zooals te verwachten was, bestond de aanvoer uitsluitend uit kersen. Er werden 95 bushels geveild, die heel vlug koopers vonden. De prijzen va rieerden van 23 tot 30 cent per kg. AFHALEN AANVRAAG FORMULIEREN SCHOENENBONNEN 9.3012 en 1303.30 uur Distributie kantoor: Afhalen aanvraagformulier ter verkrijging van een schoenerbon Voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters: Woensdag 8 Juli: S. Donderdag 9 Juli: V, X, IJ, Z. UITREIKING VAN LEVENS MIDDELENKAARTEN ENZ. Tm. 10 JuU 9—1 en 2—4.30 nor Ge bouw Daniël: Uitreiking van levens middelenkaarten, tabaks- en sigaret- tenkaarten en rantsoenbonnen brand stoffen voor groote gezinnen op den datum, die is afgestempeld op de thans in gebruik zijnde bonbaarten voor levensmiddelen ZONDAGSDIENST DOKTOREN. H. Reedijk, Crabethstr.. 45, tel. 2451. J. G. W. F. Bik, Bleekerssingel 55, tel. 3151. APOTHEKERSDIEN ST. Stfeds geopend (dês nachts alleen voor recepten): F. A. Dee, Westhaven 14. - Ook aan de Plas een boek uit Markt 41, üouda Ja, waarom f Ala er AKKERTJES aQn, die de pjjnlgke boei en verbreken, het hoofd weer helder maken binnen "n kwartier Geboren: 2 Juli: Tilly Adriana, dr. van A P. de Jong en A. M. Joosten, Raam 160. Lena, dr. van Th. W. van Bergen en C. Tom, Vondelstraat 13. Jacob Arie, zn. van J. Ferwerda en P. J. van Benten, Tuinstraat 42. 3 Juli: Yvonne Regina, dr. van D. de Vries en M. M. de Klerk, L. Tiendeweg Arie Leonardus, zn. van L. Ernst en P. van Dijk, van Strijenstraat 11. Ondertrouwd: 1 Juli: H. J. Polet en I. P. Th. H Metzemakers. 2 Juli: T. C. Alphenaar en E. M. Ver voort. A- Vergunst en B. W. Verbree. Th. J. van Rhijn en A M. Snelleman. G. Vermeij en W. de Rek Th. Boot en J. Verwaal. C. Loendersloot en C. de Kleine. - •- BILJARTBALLEN ONTVREEMD. Dinsdagavond kwam de eigenaar van café „Vredebest" aan den Kattensingei tot dé onaangename ontdekking, dat zes biljartballen, die hij Zondagavond van de biljarts genomen en in de ge bruikelijke doosjes opgeborgen had, ontvreemd waren. VERGUNNINGEN VERLEEND. De burgemeester, waarnemende de taak van B. en W., heeft vèrgunning verleend aan N.V. Steenland's Bak kerij tot het hebben van een licht reclame aan dek gevel van perceel Kleiweg nqs. 79—£1 en aan J. Nabber te 's-Gravenhageu tot het innemen van een ligplaats met een woonschip in de Kattensingelgacht. Bevorderd van de le naar de 2e klasse:-P. L. Aalfs, Ma Hekker, W. E. Jonker, B. A. le Planque, K H. Reerds J. W. Treub, A. J. Vixseboxse, J. P Ch. de Vries, J. v. Woerden, C. Zanen allen te Gouda, H. P. W. BoeT, Bos koop, J. A. de Bruijn, Bodegraven M. J. Hollander, Nieuwerkerk, E. Ch Lazarus, Waddinxveen. Afgewezen 1. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse: M. H. Coops, H. v."Dam M. G. Haveman (voorw.),, A. Jaring, J. K. M, de Jong, H. J. JooSten, Co Ver. duin, allen te Gouda, G. v. Duijvendijk J. v. Limborgh, M. E. Meyer en C. H de Zeeuw te Lekkerkerk, 'A. Gautier te Berkenwoude, J. Hage te Nieuwer kerk, A. B. Cremer te Boskoop, L. v. Looveren en A. T: Jongert te Reeuwijk, B. J. I. Schreuder te Schoonhoven Afgewezen 4. Bevorderd van de derde naar de vierde klasse: T. H. B. Eelkema, L. M. Grendel, Ch. Ch. de Jong, A. X. Jon ker, E. Muurling, C. W. de Planque. M. v. d. Putte, D. J. Dorrepaal. allen te Go,uda. J. Kleisen en D. H. Koster te Boskoop. Afgewezen -2. Bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse: J. W. G. van Alphen J. H. Both, K. M. de Bruijn. C. J. F. v. Buren, J. C. Gravensteijn. P. W. Tiele, A. M. A. Vos. allen te Götida. T. L. de Boer, Schoonhoven, J. A. Buitelaar, Waddinxveen, L. M. A. v. Duijvendijk, Lekkerkerk, J. E. Hekking en E. Ver hoeven, Bergambacht, A. W. F. Hek king. Aiphen a. d. Rijn, J. Loef en A. H. J. v.- Tol te Boskoop, J, Pop. Zwam. merdam, J. M. Snoep en D. Vonk te Bodegraven. Bevorderd van de vijfde naar de zesde klasse: N. v. Dantzig, A. v. Eg- mond, J. Heusdens, A. C. v. Wijk, te Gouda; J. Dogterom, Lekkerkerk, R M. Gallas te Zevenhuizen, A. D. Hart man te Stolwijk, C. J. Hendrikse te Groot-Ammers.e A. L. van Leeuwen te Movrcapelle. Afgewezen 4. Dondei4ag en Vrijdag heeft de Goudsche politie, in samenwerking liiet een deskundige van de prgsbe- heersching, controle gehouden over textielwaren. Daarbij werden meer dere overtredingen van het prijsaan- duidings- en pnjsopdrijvmgsbesluit geconstateerd. Procesverbaal Ier zake overtreding van het prijsaanduidings- besluit werd opgemaakt tegen een 22- jarig Goudsch koopman en tegen een Rotterdamschen marktkoopman, die tevens een bekeuring kreeg wegens prijsopdrijving en bij wien 100 wasch- handjes in beslag genomen werden. Voorts werd procesverbaal terzake prijsopdrijving opgemaakt tegen een Goudsehen koopman, die knotten wol van ƒ1.78 voor ƒ2.50 verkocht, een Goudsehen manufacturier, die voor bustehouders van f 0 85 2.25 reken de en tegen een kleermaker die meer dere coupons stof tegen woekerprijzen aanbood o m. van 17,50 voor ƒ45,en tevens zakkenvoering van 30 ets voor 50 ets per meter verkocht De coupons stof en 100 meter zakken voering zijn in beslag genomen. COMMISSIE VOOR HEEMKUNDE. Het Gemeenteblad van 4 Juli bevat het reglement van de Commissie voor heemkunde. Daaraan ontleenen we het volgende: De commissie heeft ten doel de heemkunde, in het bijzonder de be- langstel'ing van de schoolgaande jeugd hiervoor te bevorderen. Zij treedt voorts adviseerend en stimulee- rend op in het streven naar behoud van natuurschoon en in het tegengaan van het berokkenen van onherstel bare schade, niet alleen aan natuur schoon, maar aan al datgene, 'dat I waard is'behouden te blijven of in stand te worden gehouden. ONDERZEE KR a 103S.O.S. De film, die Reünie brengt, is iets heel bijzonders. Er treden' geen be- roepsacteura of actrices in op, geen sterren van naam vervullen er de hoofdrollen' in, maar desondanks kan ze wedijveren met de beste films, waarin dat wel het geval is. Ze geeft een onopgesmukt beeld van tets wer kelijks; een sterk boeiend en verbluf fend volledig relaas van de ramp van een onderzeeër die na, bü een oefe ning, langer dan het maximum van 72 uren te zijn ondergebleven, dus ter wijl van de bemannnig reeds het uiter ste gevergd is, bü het bovenkomen geramd wordt en opnieuw, maar nu machteloos, op den zeebodem belandt. Uitermate interessant en indrukwek kend -toont de film tot in alle bijzon derheden de gevolgen van dat ge beu ren. De angstige spanning bü familie leden en be:rekkingen. de invloed op de onderscheiden, in zoo'n kleine ruimte opgesloten, leden der bemanning, de gejaagd^ activiteit van de marine- autoriteiten. En daarnaast de span ningbrengende reddingspogingen zelf, met aanwending van de meest vernuf tige hulpmiddelen. Daarbij aangrij pende scènes van trouw, opoffering en moed. Maar weinig films zün zoo in drukwekkend, zoo meesleepend en bovendien technisch zoo voortreffelük wat ensceneering en opname betreft, als deze. OPERETTE Thalia brengt voor deze week een reprise van Willy Forst's „Operette", een veelzijdige en vaak onstuimige film die op boeiende wijze vertelt hoe de echte Weensche operette, zooais men die nu nog kent, geboren is uit de operette-vorm waarin de bedoeling der muziek uitsluitend in het woord tot uitdrukking kwam. Een verhaal dat zijn weg vindt door operette- scènes,, die verbluffen door pracht en praal en. omlijst w.ordt met kóstelijke muziek en zang. Terwijl het als het ware overgoten wordt met de melo dieën der steeds zoo'n heerlijke sfeer brengende Weensche walsen. Die sfeer blijft de ganse he rolprent door, zelfs verdwijnt zé niet bij de ontroe rende phase van het verhaal, dat den val en de rehabilitatie van Jauner, den koning der nieuwe operetteVorm beschrijft: integendeel, ze komt juist door die tegenstelling sterker naar, voren. Wiliy Forst bracht met deze film een meesterwerk van bijzondere grootte. Zoowel als regisseur, als in de vertolking van zijn rol, verdient hg bewondering. Maar ook zijn. mede werkers geven uitmuntend spel ten beste. Vooral Maria Hols en Dora Komar, die bovendien voortreffelijk zingen. ,En voorts Enjmi Krall, Leo Slezak, Paul Horbiger, Siegfried Breuer, Gusta Waldau en vele ande ren. GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM, TEt 384 27 DEN HAAG. TEt 333298 HANDTASCH IN REN KERK ONTVREEMD. Later ledig op straat gevonden. Terwül mevr. wed. M. M.- v. B..O.t zich gedurende de H. Mis Van 7.30 uur Woensdagochtend, in de kerk van O.L.V. Hemelvaart aan den Kleiweg, even van haar plaats verwijderde, teneinde naar het altaar te gaan, is haar in de bank achtergelaten hand- tasch ontvreemd. Donderdagochtend werd de tasoh teruggevonden in de Crabethstraat, door het dochtertje van een bode uit Nieuwerkerk. Een geldsbe drag van 1,75 en een zilveren beursje met rozenkrans bleken er uit ver dwenen. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Ten behoeve van het Ned. Bijbelge nootschap is in de beide kerken der Ned. Herv. Gemeente een bedrag ge collecteerd van ƒ249.67. TOELATINGSEXAMEN CHR. LYCEUM TE ALPHEN A. D. RIJN. Voor het toelatingsexamen van het Christelijk Lyceum te Alphen a. d. Rijn slaagden onze plaatsgenooten: Ineke van Wijk, Bartie Middelkoop, Ko van de Berge, Nico de Blois en Piet van Ton- gerloo. KANTONGERECHT TE GOUDA DE GETROUWDE VERLOOFDE. Weenen is de omlijsting van de [film „De getrouwde verloofde" en meer speciaal het Heuringer wijnhuis met zijn gemoedelijke bewoners met hun zonnigen kijk op de dingen en hun gezellige dialect en dat beteekent dus een rolprent vol stemming en op gewektheid. Paul Horbiger is er een karakteristieke waard en Magda Schneider de hupsche, vrooiijke doch- er, die haar lach behoudt ook als in piet koele Noorden, waarheen zij haar echtgenoot vergezelt, de ontvangst wel een tikje stijver is dan men zich in het land van den zang en den wijn, had voorgesteld. Daar gaat het dan om, het jonge paar wil de onwetende oude. lui niet al te plotseling op het dak val len en gaat voor verloofd door en daarmede beginnen de verwikkelin gen. die den boel op z'n kop zetten in de woning van den deftigen consul en 'n gewiehtigen ega. maar gelukkig is er de „Frau Kapitan", de vriendelijke en verstandige grootmama, in de plooien gladstrijkt en zorgt voor het bigde slot in deze luchtige en gezel lige film, die alle kwaliteiten voor een prettig amusement heeft. Een keur van bekende filmfiguren geeft er naast de hoofdpersonen kleur aan: Paul Klinger. Hedwig B'eihtreu. Ca- rola Höhn. Lucie Englisch, Hans Lei belt en Erika von TYtelmann, een klin kende bezetting alzoo, die tezamen van deze rolprent iets goeds en iets aardigs gemaakt hebben. S. v. d. Kraats. Hoofdredacteur. 4 O Went era Rotterdam Chef-wdacteur voor Gouda an Omstreken Tteter Gouda Uitspraken in de strafzitting d.d. 1 Juli De kantonrechter veroordeelde we gens: Zich op een rijwiel door een motor rijtuig laten voortrekken: A. K. te Woerden 2 subs, 1 dag hechtenis. Het niet gebruik maken van een bestaand rgwieipad: J. D. te Amers foort, berisping; L. K. te 's-Graven- hage, berisping: A. W. van P. te Zeven?" huizen, 3 subs. 3 dg. hG. T. te Reeuwük, 2 subs. 2 dg. h. Met meer dan twee wielrijders naast elkander gereden: C. P. te Bergschen- hoek 2 subs. 2 dg h.; C. K. tg Har- melen, 2 subs. 1 dag h. Iemand op de bagagedrager vervoe ren: F. H. V. te Woerden 2 Subs. I dag h.; J. v. d. H, te Rietveld, 2 subs. 1 dag h.; B. J. O. te Zegveld 2 sube, 1 dag h. Op een rüwiel een paard geleid: C. A. V. te Barwoutswaaider, t 3 sube. 2 dagen. Geen persoonsbewijs vertoonen: M. v. W. te Keeuwgk 1 subs 1 week h. Overtreding Leerplichtwet: A. H. te Gouda 5 subs, vgf dg. h.; H. F. H.- B te Gouda, 5 subs. 5 dg. h.;C. J. K. u. Gouda, 5 subs. 5 dg h.; A. B. te Gouda 5 subs, 5 dg. h.; A. v. d. S. te Reeuwgk 5 subs. 5 dg. h. Luidkeels schreeuwen en zingen langs den openbaren weg: A, v. d. H. te Zevenhuizen, berisping; 4L. de R te Zevenhuizen, berisping; M. K. te Ze venhuizen, berisping. Zich op verboden terrein begeven: A. van der B, te Nieuw Helvoet 1,50 sube. 1 dag h.; K. van der L. te Zwam- merdam. berisping. Het loopen op gras van plantsoenen: M. den H. te Barwoutswaarder. Ondeugdelijke waar bereiden: P. A. van W. te Gouda 25 subs. 10 dg. h. Steenen gegooid naar passeerende paarden: L- K. V. te Haastrecht, be risping. Het niet bijhouden van het opkoop- register: T. J. Kr. te Gouda 35 sub». 10 dg. h. Rgden zonder goede voorverüchting: C. van D. te Reeuwijk 2 subs. 1 dag h.; H. W. V. te Zevenhuizen 3 subs. 3 dg. h.; D. W. B. te Papekop, 3 sube- 3 dagen. Rgden zonder goede voor- en ach terverlichting: D. S. te Gouda, 3 subs. 3 dg. h. en 2 subs. 2 dg. h. Rgden zonder goede achterverlich ting: M. B. te Gouderak 2 subs. 2 dg. h. Niet behoorlgk verduisterd: C- V. te Gouda, 2 subs. I dag h. Het niet invullen van eenirijtijden- boekje: A. B. te Haastrecht 1,50 subs. 1 dag h. Het zonder licht ankeren van een vaartuig: J. Sv gedom. te Groningen, 5 subs. 5 dg. h.; B. R. P. te Gronin gen 5 subs. 5 dg. h.; H. W- te Giesen- dam 5 subs. 5 dg. h. naar (Nadruk verboden.) 4 «etoch... Men begon oude man weer: Blijf Je vannacht tUerT Neen, zeker is zeker; het Is beter, ost niemand m(J ziet. Ik vertrek liever Mar Hammandville. Mijn motor u ver- borgen by den ouden dennenboom. voorlooplg bit)! lk in New York. Ik moet toch b(j de bruiloft zgnl Vooral geen dwaasheden! BjS 'k "1*t Nlem»n<1 Ml En boe Is je adres? -T, 5?* •'Ujd NI moeder Perkins, «ste straat, nr. 88, 18de verdiei Je'sïappen Uid Vcor 00 "0« een pookje •acht Er ia nu nog te veel volk op 4® *81- Kom, drink nog eens. Op ons succes! rier.mH' -igi i Rota iud er genoeg van geawro. Zonder het minste gerucht te maken, sloop hü terug in de zolderkamer, sloot pe deur en wrong zich door het ven- ftertje. Een oogenblik later was hü in het bosch verdwenen. HOOFDSTUK XII In het anders zoo stille bids in River side Drive, beersehte dien avond een vrtj rumoerige feeststemming. Alle «Ven sters waren verlicht. Tot buiten op straat hoorde men de opwekkende klan ken van dansmuziek en dat geluid mengde zich met het geronk en getoe ter van de auto's, welke onophoudelijk nieuwe gasten brachten. Juist was er een bijzonder mooie auto aangekomen. Een beja-rd echtpaar en twee dochters stapten uit en werden door den bediende, die 1 den tngang der villa stond, met een diepe buiging begroet Aehter die auio hield een an dere stil. Een heer sprong eruit en trad tegelijk met deze vier personen de ves tibule binnen, zoodaT men kon denken, dat oi) bü dit gezelschap behoorde. Het was Roch. Zeker was het nie mand mogelijk geweest, in den corpu- 1 enten heer met zijn kortgeknipte» kné vel. ziln 'etwat rood gezicht ten zijn dunne len beroemden detective to bei kennen. Ook de livreibediende Baker,1 die bh den ingang van de villa de gasten moest onvangen, herkende Roch niet en deze beantwoordde de diepe buiging van den jongen man met een nauw merkbaar, trotscb knikje. Roch beklom, vlak achter de vier" ge noemde personen, de breede, marmeren trap en kwam door een niet minder breede. rijkversierde gang in de too- verachtig verlichte ontvangzaal, 'een meesterstuk van bouwkunst. Op zware, marmeren zuilen rustte een rijk ver gulde gaanderij, op den eenen kant waarvan de muzikanten gezeten waren. In de met groen damast bekleede wan den waren groote, kunstig geslepen spiegels aangebracht, welke het, uit prachtige j luchters stroomende licht weerkaatsten. Roch ging achter een kolom staan en bekeek bet gezelschap. De eerste krin gen van New York waren vertegen woordigd Het was een onvergetelijk schouwspel. Do-kostbare toiletten der dames waren een trouwe weerspiege ling van de laatste mode en de ruime zaal bevatte op dat oogenblik Voor mtl- lioenen dollere'aap paarlen en edel ge steentan. Achter in de zaal links In -len hoek »n een - -A-tc nesn- ecu bejaaiu ueer, uuuuigü «luvu n,, dames en heeren. Roch herkende hem onmiddellijk: het was Green. Zün ge zicht was nu echter een weinig minder bleek en ingevallen, Man eenigen tijd geleden. Tégenover Green, aan den anderen sant van de zaal, stond de dame, die hem bij het uitstapje per auto had ver gezeld. Zij was inderdaad een opmer kelijke schoonheid en met zeer verfgn- den smaak gekleed. Haar groote, grüze oogen schitterden van vreugde en vol doening. Als een cijns, die haar rechts wege toekwam, nam zi) met eenvoudige gratie de hulde tan, welke haar van alle zijden werd gebracht. Zü was juist in gesprek met twee jonge heeren. Een hunner moest een geestige opmerking hebben gemaakt, want zij antwoordde erop met een lach, welke wel wat luid klonk. Dit moest ook de meening van dén ouden Green zijn; want bil maakte plotseling een driftige beweging en keek, naar het Roch voorkwam, niet bijster vriendelijknaar het meisje. Naast haar stond Meingast. Roch had hem nog maar ééns en dan nog vluch tig gezien, toen hü voor da fabriek in Jersey City uit zijn auto was gestapt Nu had bü gelegenheid, hem goed op te nemer 'Hl was ren knappe man. iaat - me' '-teer eiu-ii, naarachteren gcaamd naar. Zijn overigens regelmatige trekken de- den niet bijzonder sympathiek aan. Misschien kwam dit door de uitdruk king van de oogen, welke nu eens trots en een gevoel van triomf, dan weer be zorgdheid en zelfs ongerustheid ver rieden. Roch liep weinig gevaar, onder de talrijke aanwezigen als oogenoodlgde gast te worden herkend, maar zeker heidshalve verliet bij toch zoo spoedig mogelijk de zaal en ging naar bet aan grenzende vertrek. Ook daar bevond zich een groot aantal fgenoodlgden, die verscheidene groepen'vormden, drukke gesprekken voerden, /of het zich in- de wijde clubs gemakkelijk hadden ge maakt. In kunstig geslepen, kristallen glazen werd champagne rondgediend. Roch nam een glas, ledigde het staande en slenterde toen weer naar een andere kamer, waar eenige bridgetafeltjes wa ren aangebracht Die kamer was leeg. Blijkbaar zou mat het spel eerst laat een begin worden gemaakt. De detective bevond zich, aaar het scheen, in het laatzte, aan dezen kant voor de genoodigden bestemde vertrek, want de tweede deur, op den achter grond, waz gesloten. Roch vergewiste zich ervan, dat nie mand nem vaiesloeg. Opende vervol- gens. snel die tweede deur en bevond zich toen in een gang, welke minder feestelijk was verlicht en waarschijnlijk naar de particuliere vertrekken leidde. Hü hield rechts aan en kwam al spoe dig aan een wenteltrap» Hij keek nog eens scherp om zich heen en, memand gewaar wordende, beklom hij voorzich tig die trap. Boven stond hij weer in een gang, waarop verscheidene deuren uitkwamen. N Hier moesten zich de privevertrekaen bevinden.. Daar hij al de leden der fa milie beneden bij bet feest had gezien en waarschijnlijk ook geheel het dienst personeel d&èr moest zijn, was de hoop gerechtvaardigd, dat hij bij zijn expedi tie- niet zou worden gestoord. Baker bad hem bij de eerste Kennis making gezegd, dat Meingast den lin kervleugel van het buis bewoonde. Vol gens zijn berekening moesten het deze vertrekken zijn. HU opende behoedzaam de eezste deur en toen bevond bü zich, zooala hij met rechtmatige voldoening onmiddellijk zag. in Méingast's slaap kamer, Een vluchtige blik zei hem dui- delijK genoeg, dat hier waarsehijnlUk niet» bgzonders voor hem te vinden was. Links gaf een deur toegang tot de badkamer; rechts kwam men door een andere in een vertrek, waarin een ril hooge kasten stond: de garderobe. (Wordt vervoiodj

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 2