ÜH r Qacantot doozen inleveren I Het convooi in de Noordelijke IJszee V f V TAM BO Joh mm* den Heuvel WOENSDAG S JUU 1942 Van de 38 schepen 28 tot zinken gebracht Hoeveelheid van 250.000 ton - oorlogsmaterieel vernietigd Plaatselijk treffen bij El Alamein. Korte berichten. UIT DE PERS De vesting in den modernen oorlog. DANKBETUIGING. Zit-Slaapkamer K LMR- El TVM8NVMIX Buitengewone Vergadering Gevraagd GEVRAAGD - Jonge Werkster Enige nette WMnUuitoCf* Te koop SPAAR UW THEE DOUWE EGBERTS i Imdt eiete* Voortaan 'n doos Erdal No.. 20 (van 16 cent!) alléén bij inlevering van een ledige Erdal-doos. Kantoormachinehandel Wegens vacantie GESLOTEN van, 11 tot en met 26 Juli Last van O concurrentie Plaatst hier Uw f advertentie» DISTRIBUTIENIEUWS MARKTBERICHTEN Zuiniger met de zeep! SPORT De Rükssportfuhrer over Nederland. 1 Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt nog de volgende bijzon derheden mee omtrent het groote suc ces van Duitsche luchtstrijdkrachten erv duikbooten in de NoqjjdeHjke IJs zee. Op den ochtend van 2 Juli werden voor de eerste maal 38 koopvaarders, /Innr eiiraro 7PA<trii'H. geëscorteerd door zware zeestrijd- krachten, torpedojagers en corvetten, gesignaleerd in de Noordelijke IJszee, waar zij in Oostelijke richting voeren. Met geringe snelheid bewoog het con vooi zich tusschen groote ijssschotsen langs de grens van het pakijs. Op den middag van dezen dag vie len de Duitsche gevechtsvliegtuigen vooi de eerste maal aan. Ofschoon de oorlogsschepen dezen aanval beant- woordden met hevig afweervuuir van hun luchtdoel- en scheepsartillerie en verscheiden vijandelijke vliegtuigen ter beveiliging boven het convooi cir kelden, braken de gevechtsvliegtuigen door deze versperring heen. Een vrachtboot, die aan den buitenkant der formatie voer, werd reeds in het eer ste stadium van den aanval zoo zwaar getroffen, dat zij buiten den gordel van escorteeTende strijdkrachten stil bleef liggen. Verkenners, die contact onderhielden, namen naderhand waar, dat dit vrachtschip na hevige ontplof fingen zonk. Ondanks ongunstige weersomstan digheden hielden de Duitsche verken ners ook den derden Juli contact met Het convooi. De verbetering van den weerstoestand op den avond van den vierden werd gebruikt voor een nieu wen aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen. Tegen half negen werden de koop vaarders, die in 5 rijen voeren, ten Noordoosten van het Bereneiland aan gehouden. De Duitsche toestellen na derden op tachtig meter hoogte in verscheidene golven. Na enkele mi nuten barstte een vrachtboot, zwaar getroffen door twee bommen, uit el kaar en zonk. De overige vaartuigen, die tanks, vliegtuigen en munitie aan boord hadden poogden in zig-*ag-koers de bommen der Duitsche vliegtuigen te ontgaan, maar nog drie andere trans portschepen van 21.000 ton in totaal zonken brandend tusschen de drijven de ijsschollen. Tijdens dezen aanval werden elf andere koopvaardijschepen van meer dan 50.000 ton zoo zwaar beschadigd, dat zij de reis niet konden voortzetten en brandend of met zware slagzij ach ter het convooi bleven liggen, waar zij voor een deel het slachtoffer werden van de aanvallen der duikbooten. Ver scheidene dezer door de luchtaanval len zwaar getroffen vrachtschepen werden nog in den loop van dien nacht door de bemanning verlaten en drijven stuurloos rond in de Barents- zee. Den 5den Juli trof de Duitsche luchtmacht de schepen die omstreeks 70 kmi ten Noorden van Moermansk, langs den rand van het pakijs voeren, bijzonder vernietigend. Deze koop vaarders, die over een afstand van 300 km. waren verdeeld, poogden af zonderlijk in Oostelijke richting te ontkomen. Bij dezen aanval, die op den middag van den vijfden over grooten afstand werd gedaa'ft, werden nog acht booten na duik- en scheeraanvallen van Duit sche gevechtsvliegtuigen van het type Ju 88 in den grond geboord. Twee vaartuigen van 14.000 ton .ezamen lie pen zoo zware schade op, dat de be manning in de reddingsbooten ging en de schepen aan hun lot overliet. Bo vendien brachten Duitsche gevechts vliegtuigen een zwaren Amerikaan- schen kruiser tot zinken. Op den ochtend van den zesden dre ven scheepsresten en wrakken bene vens verlaten en bemande reddings booten tusschen de ijsschotsén rond en gaven den weg der vernietiging aan, dien dit convooi na de aanvallen van Duitsche luchtmacht en duikboo ten had afgelegd. Zeereddingstliegtuigen, die mrer de resten van dit voorheen 38 schepen tellende convooi heenvlogen, brachten een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden -in. veiligheid- en - hamen hen gevangen. Even na zeven uur 's ochtends wer den de overblijfselen van dit zwaar geteisterd convooi opnieuw gebombar deerd. Een brandend koopvaardijschip, dat talgjjke vliegtuigen als deklading had, zonk na een scheeraanval van een Duitsch gevechtsvliegtuig. Bovën- dien werd nog een vrachtschip van 7000 ton door bommen op achter- en voorschip, nadat het had vlam gevat, in den grond geboord. In totagl werden zoodoende door de luchtformaties van kolonel-generaal Stumpff tot dusver 19 koopvaarders van 122.000 ton in totaal tot zinken ge. bacht. Tevens werden door duikbooten ne gen vijandelijke schepen van 70.400 ton in den grond geboord. Van zes daar van konden de namen worden waar genomen. Vier van deze schepen had den gepantserde gevechtsauto's, vlieg tuigen, reserveonderdeelen 'voor tanks en vliegtuigen, motorvoertuigen en munitie aan boord. In drie gevallen brachten duikbooten schepen tot zin ken, die door aanvallen der lucht macht waren beschadigd. Het convooi werd door de aanvallen der Duitsche duikbooten uit elkaar gejaagd. Met de 28 schepen van 192.400 ton in totaal, die door gevechtsvliegtuigen en onderzeeërs tot zinken waren ge bracht, en met het oog op de lange reis van Amerika en Engeland door de gevaarlijke IJszee en op de buiten gewoon waardevolle lading de beste vaartuigen waren, ging een hoeveel heid van 250.000 ton oorlogstuig ver loren. Deze hoeveelheid zou voldoende ijzn om een leger van 50.000 man geheel uit te rusten met tanks, artillerie, hand wapens, "munitie, benzine, voedsel en ook vliegtuigen. Door de nauwe samenwerking tus schen de Duitsche luchtmacht en de Duitsche duikbooten wordt het bolsje wistische front met blijvend gevolg vezwakt, terwijl anderszijds de Duit sche weermacht en haar bondgenooten door dezen nieuwen krachtigen slag, toegebracht in de Noordelijke IJszee, merkbaar worden ontlast. ITAL1AANSCH WEERMACHTSBERICHT Het 770ste communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Een treffen van plaatselijken aard in de zone van El Alamein, waarbij eenige vijandelijke tanks werden ver nietigd. Tegen de actie der Britsche luchtmacht werd doeltreffend opge treden door de luchtmacht der spil- mogendheden, die vijandelijke concen traties van gepantserde voertuigen en troepen bestreed. Negen Britsche vliegtuigen stortten neer: zeven daarvan na een gevecht met Duitsche jagers, twee na treffers van het afweergeschut. Tijdens aan vallen op Tobroek en Benghazi, die geen belangrijke schade veroorzaakten, verloor de Britsche luchtmacht nog twee toestellen, van Benghazi worden twee dooden en eenige gewonden on der de bevolking gemeld. Het vliegveld Micabba is opnieuw door onze luchtafdeelingen gebombar deerd, de installaties werden herhaal delijk getroffen. Bij talrijke gevectu ten werden veertien Britsche vliegtui gen door de begeleidende Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten en twee door een onze bommenwerpers, die zich op voortreffelijke' wijze be vrijdde van een aanval van talrijke Spitfires. Van de overdag ondernomen Iuchtoperaties zijn drie onzer toestellen niet teruggekeerd." TFRKSCHE MINISTER-PRESIDENT OVERLEDEN. Kort na middernacht is te Istanboel de Turksche minister-presiden't dr Roefik Saydam, aan hartverlamming overleden. Saydam was aan het einde der vorige week naar Istanboel gekomen om verschillende besprek-togen te voe ren, onder meer over de voorziening van het land. Zijn gezondheidstoestand was toen goed. Naar Reuter uit Akron in Ohio meldt, is het reusachtige luchtscheepsdok van Goodyear, het grootste ter wereld, gister avond door brand verwoest. Oorzaak en schade zijn nog niet bekend. De Britsche nieuwsdienst meldt uit Cairo, dat Dinsdag de Wafd-partij is gesplitst, toen Makram Ebaid Pasja, d*e de laatste vijftien jaar secretaris-generaal der partij, tweemaal minister van Financiën en tenslotte de rech terhand van Nahas Pasja was geweest, ont heven werd. Als reden hiervoor werd aange voerd in een verklaring, dat Makram "Ebaid Pasja was afgeweken van de beginselen der partij. De New-Yorksche radio meldt, dat Roo sevelt gen -maj. Eisenhower heeft benoemd tot opperbevelhebber der Amerikaansche luchtstrijdkrachten in Engeland. s De burgemeester van zilvërén legpenning heer Choufoer, tvenhage, prof. mf dr H. Westra, overhandigt den gemeente aan den voorzitter van AD.O., den (Polyyom-Mey er Naar aanleiding van den val van Sebastopol stelt de „Toestaiid"-schrfjver van de NJt.C. de vraag of vestingen in den hedendaagschen oorlog nog zin hebben. Hij antwoordt op die vraag o.m.: Zou men een algemeene les willen vaststellen, dan zou het' deze moeten zijn, dat geïsoleerde vestingwerken, die hun verband met en daarmede hun functie in een bepaaljl-Strategisch systeem hebben verloren, inderdaad aan moderne aanvalsmethoden, gelijk zij in casu met beleid en overvloed van middelen zijn toegepast, geen weer stand kunrten bieden. Toen eenmaal Sebastopol van zijn landverbindingen was afgesneden en ook de voorziening ovërzee steeds moeilijker werd, toen geen Wrikbare vliegvelden meer ter beschikking stonden én ontlastende landingen elders op de Krim mis lukten. kon men sprekemjan een ge- isoleerde vesting, die los fan haar ver band was geraakt. In genoemd verband had haar functie zelfs tijdens al de maanden van het beleg nog een be dreiging van de vijandelijke aanvoer lijnen over de Zwarte Zee kunnen zijn en een binding van aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten, met name in de lucht. Terecht hebben sommige Duitsche commentaren dan ook- ge sproken van teen doorn in het vleesch bij de verdere operatieve doeleinden. Men zal, mede aan de hand van het voorbeeld van Sebastopol, tot de con clusie moeten komen,ai(|t ook nu nog de inspanning besteed aan uitgebreide fortificatiewerken winstgevend kan zijn, mits hieraan de juiste functio- neele beteekenis blijft toegekend en de andere zijden van de oorlogvoering ni -t door een overdreven vertrouwen in de versterkingen worden verwaar loosd. De Russen hebben dit, zooals bekend, nimmer gedaan, dë beweeg lijke oorlogvoering was hun van den aanvang van het tegenwoordige regime af, men kan zelfs zeggen door den aard van den strijd, waarin dit regime ontstond, wel vertrouwd. Een voor beeld van het tegendeel, ondanks de recentheid zelfs al min of meer tot het klassieke voorbeeld geworden, levert de verdediging van de Eransche Noord oost-grens. Het zijn vooral de jaren lange arbeid, het vernuft de kosten en het materiaal, besteed aan de Maginot- linie, die na de Fransche capitulatie het twijfelachtig hebben gemaakt, of vestingwerken nog wel nut hebben. Opnieuw aan de Orde gekomen door de gebeurtenissen op de Krim, wordt deze kwestie principieel behandeld door generaal Ludwig in de Frank furter Zeitung. Dat een sterke linie aan de Fransch-Duitsche grens op zich zelf niet 'zonder zin was, toont generaal Ludwig aan uit het feit, dat de Duitsche militaire leiding haar Westwall heeft ontworpen," toen de mogelijkheid van een twee fronten oorlog dreigde. In deze tegenover stelling ligt tevens het verschil in militaire conceptie, dat zich bij den veldstocht in hé' Westen in hét algemeen zou manifesteeren: de West wall was een dieptezóne, berekend op een beweeglijke verdediging, de Maginot-linie, die trouwens ook veel eerder ontworpen was, voldeed aan dezen modernen eisch in veel mindere mate. Latere aanvullingen hadden volgens den Duitschen deskundige ook niet voldoende ia dit bezwaar kunnen voorzien. Niettemin was de vermoedelijke sterkte van de Maginot-linie wel van dien aard, dat het Duitsche opperbevel geen krachten aan een frontalen aan val ook op de zwakke plaatsan heeft willen offeren, temeer, omdat de z.g. verlengde Maginot-linie grootere mo gelijkheden bood Hier slaagde, gelijk bekend, de doorbraak bij Sedan. Van andere zijde, nl. uit de belangrijke verklaringen tijdens het proces van Riom, weten we, dat. in dezen sector geèn actieve divisies gestaan hebben, omdat de Fransche militaire leiding een vijandelijke overwinning van de moeilijkheden der Ardennen uitgeslo ten achtte- De Duitsche generale staf was van deze situatie blijkbaar goed op de hoogte en heeft in het centrum juist' de grootste krachten geconcen treerd. Hierdoor ontstond de bekende omkeering van het oude Schlieffen- pian, welks krachtenconcentratie aan de vleugels er ook nog wel toe bijge dragen zal hebben om den tegenstan der tot zijn onjuiste beslissingen te brengen. Generaal Ludwig toont nu aan, hoe de Franschen na de Duitsche door braak bij Sedan tot aan de kust ge noodzaakt waren uit de Maginot-linie de nog voorhanden reserves terug te trekken ter bezettng van de haastg ontworpen Weygand-linie. Toen ook deze gevallen, was, werd alleen nog maar de eigenlijke technische bezet ting in de Maginotlinie achter gelaten. Terwijl dit bevel nog in uitvoering was, doorbraken de Duitsche troepen de werkelijke Maginot-linie aan de Saai en overschreden zij ook den Bo- ven-Rijn. Ludwigs slotsom is dan ook, dat niet is komen vast te staan, hoe een frontale aanval op de vol bezette Maginot-linie verloopen ware en dat men dus uit den uitslag van den veld tocht in het Westen geen negatief oor deel kan afleiden over de waarde en houdbaarheid van vestingwerken, die nog hun functie in een systeem ver vuilen. Dit laatste was in den zomer van 1940 niet meer het geval en het voorkomen daarvan, ggvolg van een zich te lang verkijken op het vesüng- steltel op zich zelf, is de fout, die aan de Frarreche leiding ook tijdens het proces van Riom is aangerekend. Ottr«««4: j. TER MEULEN en K. MEDENDORP. 8 full 194Z Gouda, Kattensingel 71 Rotterdam, Crooswijkschc- siagel 21 Toekomstig adres: Noorderstiaat 57, Qouda. Langs dezen weg betuigen wQ onzen hartelljken dank voor de vele blijken van belang-» stelling, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder en Groot moeder K. O. VAN STEIJN geb, den Edel. Inzonderheid aan den Weledel zeergeleerden Heer Dr. van Woerden en het verplegend personeel van het Van Itersori- Ziekenhuis. J. VAN STEIJN. Gouda, Juli 1942. W. Tombergstraat II Voor de vele blijken vao be langstelling, ondervonden bij mijn 25-jarig jubileum als Secretaris der gemeente Berg ambacht, betuig ik mijn harte lljken dank. W. SCHIPPERS een blok te koop gevraagd, voor geldbelegging. Brieven met prijs, adres en huuruitkomst ond. No. 03877 bur. yao dit blad. Heer b.b.h.h. zoekt voor direct met volledig pension. Brieven no. G 3887 bur. v. d. blad. N.V., GOUDA. vao Aandeelhouders op Woeat- dag 22 luHj^k. des n.m.3uur ten k&ntoiinler Vennootschap, Cnbethstraat 38. De agenda ligt van heden af ter Inzage voor Aandeelhouders. Namens Commissarissen, De Directie: Gouda, 8 Juli 1942. Oude coulante Varia Verzeke ring Mij. vraagt AGENTEN Hooge provisie-basis. Bij ge schiktheid vaste toelage. Br. onder No. 2215 Adv. Bureau Benjamin, Bergweg 353a, R'dam een net Malsia of nette Jongen voor kantoor, liefst eenigen tfjd op kantoor werkzaam ge weest. Autobusdienst Gouda- Bodegraven-Utrecht. v. Tolstraat C 71, Bodegraven joubertstraat 138. TE KOOP Br. no. G 3886 bur. v. d. bi. 1 vlurw. melkwagen- <|a z.g.a.n. vaar bit. te zien Donderdag 9 Juli. Weth. Venteweg H 172. dooi ze te mengen met THEE5UBROGAAT KOMT ECHTE THEE HET MEEST NABIJ U kun* dan nog lang een stig<o: e bh/ven drinken. behoort ia tik huishouden I De verstandige huisvrouw waardeert reeds sedert jaren deze manier om eieren Ce con serveeren, om- dar zij weet, hoe goed de eieren in Garsntol blijven. Bm wti rmm belmn§ 1st ten mUn kmm Vertegenwoordiging: B. Metndersma, Westerbaenstr. 160-158, Dan Haag Schoenen gaan langer meedoor EROAl 288 GOUDA .nvnvnuu.vnMvnnvwuMuwwnu KAASMARKT WOERDEN, 8 JOU. Aanvoer 180 partijen, le kw. f 81JSO -/ 63,50; idem 2e kw. 60,00—61,00. Handel matig. - KAASMARKT BODEGRAVEN. 1 Juli Aanvoer 129 partijen, le kw. 82,00 -ƒ 98,99; 2e kw. 99,0091.00. ^Undel matig. PERIODE TOT 6 WEKEN VERLENGD Wie de vorige week hei bericht be treffende de nieuwe zeepboonen goed heeft gelezen, zal hebben begrepen, dat wij met onze zeep thans nog zuiniger moeten zijn, dan wij a' gewend waren. Het is niet ongewenscht het voornaam ste uit het bericht nog eens In het kort te vermelden. De nieuwe bonnen zijn geldig t/m. 15 Augustus. Wij moeten dus met ons rantsoen zes weken toekomen in plaats van een maand. Er zijn ditmaal 2 bonnen aangewe zen. De eene, bon 335, geeft recht op het koopen van 75 gram eenheids toiletzeep, de andere bon, 336, op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder. Bon 335 kan men desge- wenscht in plaats van voor het koopen van zeep, bezigen voor het doen was- schen van acht kg. waschgoed en bon 336 voor het dioen waasohen van twaalf kg. waschgoed, Op de bonnen kam men tezamen dus, evenals vroeger, 26 kg. waschgoed laten wasschen. Het voordeel is, dat men nu niet ineens een bon voor 20 kilo behoeft af te geven. Voor kinderen beneden 8- jaar is één extra bon aangeweaen, de bon „1-zeep". Op deze eene bon kan men echter het zelfde krijgen als op bon 386 en 336 tezamen. Desgewenscht kannnen dezen bon ook aan de wasscherfj geven voor hél wasschen van 20 kg. waschgoed. Op bon 335 kan men in plaats van een stukje eenheidstoiletzeep van 75 gram ook een stukje van 28 gram, luchtgevuide eenheidstoiletzeep koo pen Door de verschillende samen stelling konvt dat vrij wel op hetzelfde neer. De oude zeepsoorten mogen, voor zoover voorradig, ook verkocht wor den. Op bon 336 en op de bon „L-zeep" kan, in plaats van de 76 gram eenheids toiletzeep of de 28 gram luchtgevukle ook 46 gram huishoudzeep of 50 gram zachte zeep gekocht wonden. De oude bonnen, die men tijdig heeft ingeleverd bij zijn leverancer, blijven hun volte waarde behouden, d.w.z. als er zeep op geleverd wordt, dan heeft men recht op 2 stukjes eenheidszeep. Kan de winkelier er huishoudzeep op leveren, dan mag men ook 90 gram per bon verlangen. Ook geven ze recht op 250 gram waschpoeder of zeeppoeder of 100 gram zachte zeep per bon. Man moet echter van zfjn leverancier niet vergen, wat hij niet heeft en zoo noodig, eenig geduld hebben. Tenslotte zfj nog vermeld, dat voor kinderen beneden 2 jaar de bon „L- toiletzeep" recht geeft op het oude rantsoen van 76 gram toiletzeep. LICHAMELIJKE OPVOEDING EN SPORT ALS STAATSZAAK. Zooals bekend ls gemaakt hebben verschil lende Nederlandsche sportautoriteiten in het •fgeloopen weekeinde een officieel bezoek gebracht aan Berlijn onder leiding van den persoonlijken sport- en persreferent van dien Rijkscommissaris dr Hermann Harster. De sportrdUacteur van het A.N.P. had bij die gelegenheid een onderhoud met den Reichssportführer, Hans von Tschammer und Osten, die o.a het volgende verklaarde U vraagt mij hoe ik in de nabije toekomst de ontwikkeling tie van de lichamelijke op voeding in uw land en van het nationale Sportleven. Van Duitsche zijde zien wij deze ontwikkeling natuurlijk met groote belang stelling tegemoet. Wij zullen ons hierbij het liefste op hetzelfde standpunt plaatsen als voorheen, nl dat wij als Duitsche instanties daarmede niets te maken hebben. Toch moet U de situatie heden een beetje anders zien Hoe ongaarne wij er aan medewerken, dat wij ais het ware zelf in zekeren zin concur rentie en misschien wel een sterke concur rentte met ons in het leven roepen, zijn wij gaarne bereid alle medewerking hierbij te verleenen voor zoover deze van uw zijde gewenscht wordt geacht. Evenals wij dat voor de overneming van de macht hebben gekend, was uw sportleven totaal versnip. perd door oonfessioneele en marxistische stroomingen. Ook in uw land is hieraan op het oogenbllk een einde gemaakt. Toch zul len er nog\ meer veranderingen bU u door gevoerd moeten worden. De lichamelijke op voeding en het nationale sportleven moeten meer gezien worden als een staatsaangele- genheid Van staatswege zal dus in zekeren zin intensiever moeten wordep ingegrepen om te komen tot de gewenschte verbeterin gen. Aangezien de Rijkscommissaris hier mijn hulp heeft Ingeroepen, heb ik mij bereid verklaard als adviseur op te treden en daar bij is overeengekomen, dat inaien het aan vankelijk aan de noodige instructeurs mocht ontbreken, ik mijn beste instructeurs ter be schikking zal stellen. Op uw vraag ten aanzien van het inter nationaal contact, dat in de toekomst ver wacht mag worden, kan Ik u nog het vol gende mededeelen Voor Dultschland ls dat geen vraag meer. Ons internationale pro gramma is geheel bezet. Indien evenwel van uw land uit het Initiatief wordt genomen om geheel vrijwillig het contact, in welke tak van sport ook, met ons land op te nemen, kan ik u de verzekering geven, dat een der gelijk initiatief door ons ten zeerste op prijs zal worden gesteld en wij dan ook al onze medewerking zullen verleenen. Tot dat doel heb ik van heden af toestem ming gegeven om hht engere grensverkeer, ten aanzien van het houden van sportwed strijden tusschen onze beide landen, wederom als van ouds toe te laten. Dit is vooral van belang voor uw Oostelijke provincies en onze Westelijke gebieden. Bovendien staat thans vast/dat verschil lende goede Nederlandsche athleten op 1 en 2 Augustus as. in Berlttn zullen starten op de internationale Leichathletiekkriegswett- kampf. Zooals reeds eerder in uw land ia ge publiceerd. zullen op uitnoodiging internatio nale krachten ep het gebied van de zwem- sport in Augustus in Nederland starten, wel ke voornamelijk tilt Denemarken, Dultsch land en Nederland fereqtdraerd zullen, wor den. Ten slotte staat ook da landen wedstrijd boksen voor de jeugd in Hannover in Sep tember vast. VLIELAND EN TERSCHELLING GAAN OVER NAAR FRIESLAND. Bij verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder!an<t- sche gebied is bepaald, dtat met ingang van 1 ST*ï>tem>ber a.s. de gemeenten Vlieland en Terschelling van het ge bied der provincie Noord-Holland overgaan naar diat der provincie Fries- Land. Donderdag 9 Juli. HILVERSUM I. 413 J M. 645 Gramofoonmuz. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7 00 BNO Nieuwsberichten. 7 15 Gramofoon- muziek 7 45 Ochtendgymnastiek. 755 Gra mofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 915 Voor de huis vrouw. 9 20 Gerard van Krevelen en zijn or kest en soliste (opn.). 10.15 Amusements orkest en het Vrooiyke Klaverblad (opa). 10 30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 12 40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- «n zakelijke berichten. 13.00 Orkest Malando en solist en gramofoonmuz. 14.00 Rotterdamacti Pianokwartet en solisten. 15.00 Gramofoon- muziëk. 15 30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 29 van den Heidelbergschen Catechismus, lezing en gewijde muziek (opn 16.30 Revlda Sex tet. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beur»« berichten. 17.30 Ensemble Wllly Kok 1889 Door de mand, causerie. 18.15 Gramofoon muziek 18 45 BNO: Nieuwsberichten. 18.59 BNO. De wereldmeening uit vreemde kran ten. 19 05 Kwintetconcert. 20.00 Omroep-Sym- phonie-Orkest 20.45 Componlstenspiegel 2189 Omroep-Symphonie-Orkest en solist. 2139 Gramofoonmuziek, 91.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 Al leen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVHR8UM II. 391J M. 6.45—815 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gra mofoonmuziek11.20 Orkest Willy -Eberle. 12.00 Melodisten en solist. 12.46 BNO: Nletrw*- en zakelijke berichten. 13.00 Landstandkwar tier. 13.15 Het groote Omroeporkest en -oo- 11ste 13 45 Voordracht 14 00 Otto Hendrlkse* zfjn orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met pianobegeleiding en pianosoli. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.40 Voor de jeugd. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijk* en beursberichten: 17.30 Varia, gevarieerd programma 18.30 Midden-Amerika I. Het Pa namakanaal. 18.45 Gramofoonmuziek. 1989 Hier W A 1015 Gramofoonmuz. 1030 BNO: Nleuwsbercihten 1940 BNO: Wat Nederland schrijft 10.50 Spiegel van den dag. 20.00 Het Vaudeville orkest en soliste en Mannenkoor. 20.30 Bcrtus van Dlnteren en zijn orkest en „Het gordijn gaat open", reportage. 218» Brandende kwesties, causerie. 2115 Ite- liaansch programma. 21.46 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 BNO: Miltair overzicht. 22.19 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum L SCHAKEN. OM DEN KAM8TKABEEEH. Tweede ronde: Samelius—Eu we »/r~*^d Van der Hoek—Stumpers 0—1; Blok—Boem 0—1; WijnansVlagsma 1—8; Duputs—Vtadcan Vt-Vt.

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 4