NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Rapport van Maisky aan BVitsch parlement wiê 375 vrijwilligers naar het Oostfront Vrijdag 31 Juli 1942 Zijn verklaring maakt „diepen indruk" m Afscheidsbijeenkomst in den Haagschen Dierentuin ion ctt titaan AT UW ETENSWAREN i m (^DERVEN DOOR] [81e Jaargang, No. 20999 Sfalln beveelt, dat de Sovjettroepen niet meer mogen wijken De nieuwe bonnen. De heer Schwebel tot Reichsrichter benoemd. OE VLIEGEN Toespraken van generaal Seyffarc ir Mussert en ganaraal Rauter Zon op 5.59, onder 21,32, Maan op 23,50, onder 11,42, Men is verplicht te ver- I duisteren van zonsondergang 2 tot zonsopkomst. T— y J D« Sovjet-ambassadeur te Lou den Maisky, heeft gisteren voor de leden van het Britsche parlement tijdens een besloten vergadering een verklaring afgelegd over den toestand aan het Sovjet-front. Zijn verklaring heeft, nat» de Britsche berichtendienst mededeelt, op de Britsche afgevaardigden een die pen indruk" gemaakt Lltwinof heeft in het Witte Hols vijftien minuten met Roosevelt ge sproken, «oo meldt de Britsche be richtendienst. Hij weigerde een of ner beweging" naar Roosevelt was gegaan. De se •t sender New Vork meldt, dat Stalin den Sovjettroepen bevel heeft gegeven, thans in geen geval meer te wijken. De grootste problemen, waarvoor de Sovjet-Unie rich na de. jongste Duit- gche successen geplaatst ziet, zijn, naar de diplomatieke correspondent van de Times schrijft, de levensmiddelen- en petroleumvoorziening, alsmede het verkrijgen van opgeleide soldaten voor de technische wapens, Datgene, wat de iet-Unie tot nu toe reeds verloren is voldoende om de Sovjet-Unie wat deze voorzieningen betreft, in een uiterst kritieke positie te brengen. De Prawdakeert zich tot de bols jewistische soldaten en verklaart, dat nen volstrekt begrijpen moet, dat de bolsjewieken züeh met mogep terug trekken. Iediere duimbreed Sovjetgrond die wonit opgegeven, verzwakt de ver dere verdedigingsmogelijkheden. Een terugtocht maakt inbreuk Op den dopr de strijders van het roode leger algelegden eed. Sovjet-soldaten, die httn stellingen opgeven, plegen een misdaad. GEBIED VAN KOEBAN BEREIKT. In verband met de succesrijke ge vechten aan den Don déelt het opper bevel van de weermacht nog het vol gende mede: Bij de vergrooting van het bruggen hoofd van Rostof naar het Zuiden, be reikten de Duitschers den geheelen loop van de rivier tot aan de monding in de Zee van Azof. Ten Zuiden van den benedenloop' van den Don staken infanterie en ge motoriseerde eenheden de Manits over, die door het in de lucht laten springen van de sluizen geheel was over stroomd, en drongen vervolgens het gebied van Koeban binnen. Door het luchtwapen ondersteund veroverden snelle troepen eeW sterk verdedigd steunpunt ten Zuiden van de Manitsj en namen uervolgens een belangrijke bergketen. In het gevechtsgebied tussch'en Don «n Sal werd door de Duitsche pantser, troepen een tegenaanval van pantser wagens der bolsjewisten afgeslagen. In verdere gevechten namen de Duitsche strijdkrachten twee taai ver dedigde plaatsen in en brachten, be halve talrijke gevangenen, zes zware stukken geschut binnen. BET TWEEDE FRONT OP DEN ACHTERGROND? In de Engelsche discussie over het tweede front is een, volgens te Ber- «tin heerschende opvatting interes- santé, ontwikkeling ingetreden. Bin- uur heeft n.l. de Britsche pers, met uitzondering van twee bladen, de gedachtenwisseling over deze kwestie stop gezet. Ztjfs bladen, die nog enkele dagen geleden het luidste riepen om een tweede front, beijveren zich van het thema af te komen door te wijzen op de avontuurlijkheid van een dus danige poging. In de Wilheimstrasse wordt van deze wending nota geno men, men zwijgt echter over de achter gronden. .,"^r de politieke correspondent van j News Chronicle meldt, zou- het begin van de Engelsche pariementszitting enkele leden vap net Lagerhuis de poging hebben ge daan om de kwestie van het tweede front in het kader van een debat in net parlement aan te snijden, -/"'gens den Berlijnschen corres pondent van de NJR.C. beschouwt het hier en daar niet als onmo. gonjk, dat de Sovjet-Unie, om haar k™-K.T„ee,n West-Europeesch front hU hA riLiu ,etken» heeft gedreigd, "U «et uitblijven van aulk een frtet, een afionderiijken vrede te moe- w"t**n denken. sehlü de voorbereiding van den Duit- «nen afweer nu betreft, is het toch d»» belangrijke omstandigheid, aan S. o'ge'oopen dagen de troepen r«2 -,e Eur°Peesche Westkust belang de iw- ver3terkt. Zoo hebben gisteren ernniü Hzenaars hunnpn zien, dat een rSJW van de Waffen S.S., vjn »™.'?,46 troepen van generaal sch»ïïisied'3chaarde, door de Rran- "e hoofdstad van Oost naar West trok. Het passeeren van deze formatie, die in twee colonnes opmarcheetde en van nieuwe voertuigen en wapens was voorzien, duurde niet minder dait acht uur. Wat de verdedigingsmaatregelen langs de kust betreft wijs de gotr. erop, dat op den voorgrond staat de artilleristische verdediging, welke ge vormd wordt door zware en aller zwaarste batterijen van leger en ri»a- rine. Zij moeten zoodanig zijn aange legd, dat zij in feite de geheele kust zone beheerschen. Ter completeeriijg hiervan zijn nog talrijke middei-zwaï en lichte batterijen opgesteld, dit alli om verrassenden aanvallen van snelle eenheden en vijandelijke ontschepings pogingen het hoofd te kunnen bieden.i Achter de kustverdedigingswerken be vinden' zich dan stellingep en tankval len en alles wat de oorlogservaring heeftgeleerd omtrent hetgeen voor de verdediging noodig is, hetgeen, zorg vuldig gecamoufleerd, den tegenstan der onaangename verrassingen moet bereiden. Voorts is daar de verdediging tegen vliegeraanvallen alsjachtvlieg tuigen en luchtdoelgeschut. De beweeg lijke afweerfactor vormen de gemoto riseerde en snelle troepen. Het wegen net is in de afgeloopen twee jaren nog verbeterd en dient om op de snelste manier formaties naar de desbetreffen de punten te kunnen dirigeeren. Ook zijn aanzienlijke tankgroepen in ge reedheid gebracht, om de verdediging te ondersteunen. Voor het nu ernstig verwachte twee de front waakt een ijverige Duitsche verkenning ter zee en in de lucht. Voorposten booten der marine zijn dag en nacht in fbuw en ook de luchtver- kenning wordt op het oogenblik on onderbroken uitgevoerd, om even- tueele invasiepogingen waar te neme^. Naar het D.N.B. uit Genève meldt wijzen de Amerikaansche bladen bi de bespreking van de mogelijkheid vorming van een tweede front in nemende mate op de moeilijkhc welke een direct ingrijpen van de allieerden in den weg staan. Wat St van Engeland en de Vereenigde ten wil en naodig heeft, schrijft New York World Telegram, zijn leveranties en minder de vorrriing van een tweede front Het blad consta teert, dat ook de Izwestija en an dere officieel Sovjet-bladen dep laat- sten tijd meer gewicht hechten aan leveranties van materieel, dan op de vorming van een tweede front. De New York World Telegram is van meening, dat de vraag van" de leveranties aan de Sovjet-Unie het voornaamste thema was bij de bespre kingen tusschen Litwjnof en Roosevelt. Het is vrijwel zeker, dat Washington en Londen hun kaarten voor Stalin hebben opengelegd. Het is daarbij zeer waarschijnlijk geblekeh, dat de geal lieerden niet geheel voorbereid zijn om juist nu een groot offensief te begin nen. Het New Yorksche blad betoogt, dat bij vorming van een tweede front alle beschikbare wapens naar het nieuwe oorlogsterrein gaan en dientengevolge aan de Sovjet-troepen zouden worden onthouden. DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE LUCHTMACHT. Ovdl de zware verliezen, die de Britsche- luchmacht den laatsten tijd ifc. haar aanvallen op Duitsche steden leeft geleden, deelt het qpperbevel [er Duitsche weermacht mede: Alleen al in de laatste vier dagen heeft de Engelsche luchtmacht boven Duitschland en het bezette gebied 110 bommenwerpers verloren, hetgeen on geveer 50 procent der gebruikte toe stellen vormt. Daarnaast wordt de Engelsche luchtmacht zwaar getroffen door het verlies aan vliegers. In nauwelijks vijf weken tijd zijn meer dan 1000 Britsche of in Britschen dienit staande vliegers, die: behoor den tot de Bemanningen der boven Duitsch gebied neergeschoten vlieg tuigen, in .Duitsche gevangenschap geraakt. GENERAAL SCHARFE OVERLEDEN. Op 86-jarigen leeftijd is te München overleden de S.S.-Obergruppenführer en generaal der Waffen-S.S. Paul Scharfe. Veor de volgende week rijn voor bat keepen van da gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit en vleeech de bonnen 39 aangewezen. Van da rookerskaart voor man nen zijn dè bonnen 39A geldig ver klaard. Van 1 tot en met 31 Augustas 1942 lijn op bon no. 6 van do voe- derkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden haudenbrood beschik baar als in de voorafgaande periode. Op bon nO. 6 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over de vermelde periode VA kg kattenbrood beschikbaar gesteld. 'Na 31 Augustus zijn de bonnen no. 6 van vermelde kaarten ongel dig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. De Fuhrer heeft den Beauftraète voor de provincie Zuid-Holland, Schwebel, benoemd tot Reichsrichter aan het Reichsverwaltungsgericht. De werkzaamheid van den heer Schwebel als Beaultragte van den Rijkscommis saris voor de provincie Zuid-Holland wordt door deze benoeming niet beïn vloed. LOONEN EN ANDERE ARBEIDS VOORWAARDEN. Blijkens de Staatscourant van 30 dezer heeft het College van rijksbe middelaars bij aanvullende beschik king bepaald, dat de loonen, die zijn vastgesteld in de regeling van arbeids voorwaarden in de zoetwarenindusThe van 12 December 1941, slechts gelden voor volwaardige werknemers, d.w.z. werknemers, van wie normale arbeids- prestatioka^worden verwacht en die den arbSSBfwlarvoor zij zijn aange nomen, naar'ibehooren verrichten. Blijkens dezelfde Staatscourant heeft het College van rijksbemiddelaars een regeling van lootfen en ander arbeids voorwaarden in de klompenindustrie vastgesteld. WARMTE EN (Polygoon-Seym) Te Avenhorn in Noord-Holland heerscht groote drukte door den aan voer van vroege aardappelen. Het overladen van de punters voor de verzending naar de bevolkingscentra. (Polygoon-v. Bilten) Buitgemaakt geschut der bolsjewisten wordt ingeladen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Lachmanh) Het huis te Hoorn te Rijswijk zal worden gerestaureerd. De zijgevel, welks restauratie dringend noodig is om het Huls,te Hoorn te behouden. (Polygoon-Meyer) Egn deel der bolsjewisten is in de omliggende velden.gevlucht. Maar ook deze worden svstematisch doorzocht. (Ho//mann-P.K. Bekert) De overblijfselen van den strijd z]jn nog niet opgeruimd toch wordt de terugwijkende vijand zonder verwijl achtervolgd. (Weltbild-Polygopn-P.K. Bauer-Altvater) In den Haagschen Dierentuin heb ben gistermiddag de commandant van het Ned. Vrijwilligerslegioen luite nant-generaal Seyffardt, <Je leider der N.S.B., ir Mussert en SS-Gruppen- führer Rauter afscheid genomen van een contingent manschappen, dat 's avonds naar verschillende oplei dingskampen vertrok om over eenige weken te gaan deelnemen aan den strijd aan het Oostfront. Onder hen bevonden zich E. Voor hoeve, hoofd van de afdeeling „actie ve propaganda" van het departement van Volksvoorlichting en leider van de propaganda der N.S.B., H. Leeu wenberg, gemachtigde van den leidfer voor Noord-Brabant en M. Schuurman, algemeen zangleider der N.S.B., die het meerendeel der 375 vertrekkenden hadden geworven op hun tournee door ons land. Deze zullen bij de Waffen SS en het Vrijwilligerslegioen worden ingedeeld. Tevens werd afscheid genomen van eëh groep hooger- en midden-kader van het stafkwartier der W.A., die binnenkort zal volgen. Tot deze groep behooren o.a.: de wnd. commandant, opperheerbanleider H. C. van 't Hof, de wnd. chef van den staf, opperban- leider G. D. van de Pol, heerbancom mandant van heerban 11 en 12, opper- banleider K. A. Enklaar, heerbancom mandant van de heerbannen 1 en 2, opperbanieider J. M. van der Bijl, heerbancommandant van heerban 5, opperbanieider J. Nederkoom, heer- bhncommandant van heerban 10, ban leider W. Wittkamp, het hoofd der afd. opleiding en organisatie van het staf- Kwartier, banleider J. Langeveld, de heerbancommandant van heerban 7, banleider G. J. Roethengatter, het wnd. hoofd der afd. vorming en voor lichting en wnd. hoofdopsteller van de Zwarte Soldaat opperhopman C. Wiegel en het hoofd van den dienst cult, zaken opperhopman A. van Hees. Reeds vroeg in den middag hadden zich vele verwanten en belangstellen den leden op de open ruimte achter thet gebouw verzameld. Een podium was daar opgesteld, gesierd met het embleem der beweging tegen een achtergrond van vlaggen en span doeken. Nadat de manschappen zich over de volle breedte in eenige gele deren daartegenover hadden opgesteld, de groep stafkwartier der W.A. voor het spreekgestoelte had plaats geno men en een muziekkorps der Ord- nungspolizei den tijd met het spelen van eenige macschen had gekort, wer den generaal Seyffardt, ir Mussert en Gruppenführer Rauter om half zes' met gejuich ontvangen. In hun gevolg bevonden zich de plaatsvervangend leider der N.S.B., van Geelkerken, de gemachtigde van den leider voor Zuid- Holland, baron van Haersolte, en hun adjudanten. Na een korte inspectie betraden zij het podium en richtte ge neraal Seyffardt het woord tot de manpen. Toesm-aak van -generaal Seyffardt. Deze wees erop, {fat de aangetredenen een dapper besluit hebben genomen Dapper, aldus spreker, omdat ge weet dat ge komt te staan tegenover een niets ontzienden vij-aad en uw moed en uithoudin©svermogrif" zwaar op de proef zullen worden gesteld. Het is verheugend dat gij met zooveelen zijt. Vele duizenden zijn er nog in dit land, bezield met een Jan Saliegeest Zij be- begrijpen niet, dat zij het nationaal- socialisme niet kunnen tegenhouden.' Gij echter hebt den nieuwen tijd wel begrepen en u opgemaakt om samen met de kameraden van de Duitsche weermacht ten .strijde te trekken. Nadat spreker den mannen de ver zekering had gegeven, dat hun mate rieels» verzorging aan het front, dank zü het organisatievermogen der Duit sche kameraden, uitstekend zou zijn en dat hij zich persoonlijk het lot der achtergebleven verwanten zou aan trekken, besloot hij zijn .toespraak: „Trekt dan heen, waar de strijd u wacht. Heel Nederland, heel Europa kijkt naar uw daden, Houzee Vervolgens sprak ir Mussert de mannen toe. Rede van ir Mussert. Spr. zeide o.m.: Gij staat op het punt. mijn kameraden, ons vaderland te ver laten. Door niemand zijt gü daartoe gedwongen. Geen dienstplicht dreef u„ maar de meesten, wellicht allen, zullen gedreven zijn door idealisme, wetende dat de mensch, die geen idealen meer heeft, afdaalt tot het niveau van het dier. Op 13 Mei 1940 verliet de regee ring ons. Wij bleven, zij gingen en alsof dat niet genoeg ware: zij hitsten op tot daden, die strijdig waren met ons volksbelang. Daartegenover staat de moedige in zet van duizenden volkagenooten aan het Oostfront. Wi.i allen weten, dat het ons oneindig weel liever geweest ware. indien een Nederlandsch leger in het Oosten had gestreden, een leger, dat niet aan de Grebbelinie zou he gestaan, doch daar, waar thans andete Europeesche volkeren schouder aan •schouder strijden. Maar al levert dan ons volk als zoodanig niet zijn aandeel in dezen strijd, de beweging levert dit aandeel wel, zoo nu als in de toekomst. Het nieuwe Europa teekent zich reeds af, doch eerst zal de geweldige kolos van het communisme moeten worden neergeslagen. Dit is de groote verdienste van het nationaal-socia- lisme, die niemand het meer zal kunnen ontnemen, dat het geheel Europa gered heeft van den ondergang in een bolsjewistischen chaos. Wan neer ginds de strijd teneinde gestreden is, zullen Germanen de wacht in het Oosten moeten betrekken 'bn, ik zal alles doen. wat in mijn vgrmogen ligt om ervoor te zorgen, dat naast de Duitschers. na as» de andere volkeren van Europa, ook Nederlanders hun aarape) j„ deze wacht zu'.len leveren. Nog is het zoo, waar het nieuwe Europa uit hét Westen bedreigd wordt, geen Nederlanders de wacht kunnen betrekken, dat Duitschers dit voor ons moeten doen. Maar ik ben ervan over tuigd, dat eenmaal ook Nederland zijn plaats in het Wesen zal innemen om te waken tegen het kapitalisme, dat van dien kant dreigt. Zoojuist bereiken mij berichten over het voortreffelijke Werk dat de Neder landers in de N.S.K.K. verrichten. Wanneer gij gelezen hebt over de slag in de Javazee, zult gü hebben vér- nomen, hoe daar een klein eskader uit voer, wetende, dat het in flarden zou- worden geschoten. Deze Nederlandsche mannen zijn gegaan, omdat het hun plicht was. Inderdaad, er is in dit volk nog heroïsme. Houdt ook gij dan de Nederlandsche vlag hoog. Wij weten immers hoezeer deze vlag omlaag is gehaald.- Ik wensch u geluk met uw besluit, aldus besloot de leider zijn rede. Het is een moeilijke dag voor u, doch dui zenden Binnen onze grenzen en hon derdduizenden daarbuiten hebben dit zelfde afscheid meegemaakt, dus ik weet, dat gij hard genoeg zult zijn. Of anderen ons niet begrijpen, laat cms onverschillig. De historie zal over ons rechten en zij zal zeggen: jj.Ja," deze mannen deden hun plicht» Zij waren de echte vaderlanders". Ik dank u voor uw toewijding, voor dit besluit en roep u, mijn kameraden toe: tot weerziens en hou zee! Toespraak van Gruppen führer Rauter. Nadat het muziekcorps het Wilhel. mus had gespeeld, richtte ook S.S.- Gruppenführer Rauter nog 'eenige oorden tot de kameraden van Waf fen S S en iegioen. Hij memoreerde, dat het legioen in den strengen winter van het afgeloopen jaar zich aan het Oostfront bijzonder heeft onderschei den. Het ijzeren kruis eerste klasse werd aan 35 leden uitgereikt en het ijzeren kruis tweede klasse aan 360 leden. Spreker wenschte den vertrekkenden veel wapengeluk en sprak de hoop uit, dat zij zich zouden gedragen als ver tegenwoordigers eener nieuwe front generatie. Nadat hij een Sieg Heil op den Führer had uitgebracht, dat drie werf werd herhaald en het muziek korps de Duitsche volksliederen had gespeeld, droeg ir Mussert de tpan- schaopen over aan den» vertegenwoor diger van de Erganzungsstelle der Waffen S.S. Als attentie had het thuisfront er voor gezorgd, dat een pakket voor ieder der manschappen aanwezig wgs. Meisjes hadden den mannen voorts een bouquetie in Uh» kleuren van het legioen op de borst gespeld. Om ongeveer 7 uur vertrokken de vrijwilligers, voorafgegaan door een stafmuziekkorps van de Duitsche po litie naar het station Hollandsche Spoor. Hier verscheen de plaatsver vangend leider van de N.S.B., de heer C. van Geelkerken, in gezelschap van den gemachtigde van den leider baron van Haersolte. Zij onderhielden zich eeruimen tijd met de vertrekkenden. Ook verscheen na eenigen tijd S S. Gruppenführer Rauter, die eveneens enkele woorden met de mannen wis selde, waarna de trein onder een luid ..hou zee"-geroep vertrok. Lantaarns van voertuigen moeten een kali nar na tons- S ondergang ontstoken worden f IwmawmwwHMmaaimflagaisiwaaeaaiM 712

Goudsche Courant | 1942 | | pagina 1